Rząd chce wprowadzić sieć szpitali. Zakłada się likwidację ponad 7400 łóżek oraz przekształcenia kolejnych 7 tys. Zobacz jakich oddziałów jest za dużo, a jakich za mało. Obecnie w Polsce jest ponad 165 tys. łóżek szpitalnych.

1 min czytania
Aktualności

 

Zobacz projekt rozporządzenia w sprawie optymalnej liczby łóżek

Podsumowanie analizy optymalnej i oczekiwanej w 2012 roku  liczby łóżek szpitalnych w Polsce

W roku 2005 na analizowanych oddziałach (tab. V.0.a.) znajdowało się 165230 łóżek. Optymalna wynikająca z analizy liczba łóżek szpitalnych przy założonym wykorzystaniu łóżek wynoszącym 80% powinna wynosić 146790, jest to o 11% mniej niż w roku 20051. 
 Gdyby sytuacja w zakresie infrastruktury szpitalnej nie ulegała zmianie i trendy  epidemiologiczne pozostawały bez zmian to nadmiar ten w roku 2012 zmniejszy się do 5% nadmiaru łóżek w stosunku do optymalnej ich liczby.
 Sytuacja wygląda jednak różnie w zakresie poszczególnych specjalności i w niektórych z nich może wystąpić niedobór łóżek szpitalnych.
 Z tabeli 1 widać, że nadmiar łóżek występuje obecnie na oddziałach:
Okulistycznym 36%,
Otolaryngologicznym 26%,
Chirurgii dziecięcej 26%,
Ginekologiczno-połozniczym 25%
Dermatologicznym 21%
Pediatrycznym 19%
Są jednak oddziały gdzie występuje już dziś można mówić o niedoborze łóżek szpitalnych.
 Są to:
Rehabilitacja -8%
Hematologia – 7%
Onkologia – 5%
Nefrologia – 2%
W 2012 niedobory na oddziałach rehabilitacji, hematologicznych i onkologicznych mogą sięgać około ¼ obecnego stanu.
 Wskazuje to iż ewentualne zmiany w zakresie liczby łóżek szpitalnych powinny przebiegać selektywnie z uwzględnieniem przewidywanych trendów.
 Szczegółowe omówienie optymalnej i oczekiwanej w 2012 roku liczby łóżek przedstawiono w dalszej części opracowania.

Analizując sytuację w zakresie łóżek szpitalnych wg województw (tab.V.0.b) można stwierdzić, że największe nadwyżki łóżek szpitalnych występują w województwach: kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim (19%), dolnośląskim (18%) i wielkopolskim (17%). Najmniejsze nadwyżki łóżek szpitalnych w stosunku do wielkości optymalnych występują obecnie w woj. podkarpackim (4%), mazowieckim i świętokrzyskim (6%), lubelskim i opolskim (7%).
Jeżeli nie zostaną podjęte żadne działania i utrzymają się dotychczasowe trendy demograficzne i hospitalizacji, w niektórych województwach mogą powstać niedobory łóżek szpitalnych – np. w województwie podkarpackim (10%) czy w mazowieckim (9%).
 Natomiast w województwach gdzie już dziś jest znaczny nadmiar łóżek może się on powiększyć nawet do 32% (woj. dolnośląskie.

Źródło informacji: Szacowanie potrzeb w zakresie łóżek szpitalnych w Polsce na przykładzie oddziałów okulistycznych i rehabilitacyjnych http://www.termedia.pl/docs/reports/SIEC_SZPITALI.doc

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8147 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki - władze izby pielęgniarek miały posiedzenia w Collegium Humanum.

1 min czytania
Współpraca izby pielęgniarek z Collegium Humanum… W dwóch artykułach redakcyjnych Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych informowaliśmy czytelników o współpracy władz izby pielęgniarek…
Aktualności

Zarządzanie w ochronie zdrowia – rozwijaj się na studiach podyplomowych

2 min czytania
Chcesz w przyszłości zająć się zarządzaniem jednostką leczniczą albo podmiotem działającym w sektorze ochrony zdrowia? Jako pielęgniarka masz już cenne doświadczenie w…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek zapomniał o pielęgniarkach na umowach cywilnoprawnych?

2 min czytania
Sprawa wynagrodzeń pielęgniarek na umowach cywilno-prawnych… Do sejmowej komisji zdrowia wpłynęła petycja w sprawie „zmiany art. 5 ustawy z dnia 8 czerwca…
Komentarze