Reforma emerytalna odłożona na rok! Wcześniejsze emerytury nie zostaną zastąpione "emeryturami pomostowymi".

3 min czytania
Aktualności

Uprawnienia do niższego wieku emerytalnego – stan prawny obecny i zakres proponowanych zmian od 2008 roku.

Obecny stan prawny

Przez wiek emerytalny należy rozumieć 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wynika to z ustawy z 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Niektórzy pracownicy mają ustanowiony wiek emerytalny na niższym poziomie. Wiek emerytalny pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (określony w rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 lutego 1983 roku w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze), wynosi 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.

Rozporządzenie reguluje, że okresami pracy uzasadniającymi prawo do świadczeń na zasadach określonych w rozporządzeniu są okresy, w których praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy. Do okresu pracy w warunkach szczególnych nie wlicza się zwolnień lekarskich, urlopów zdrowotnych ani macierzyńskich (wykorzystywanych po 14 listopada 1991 r.) oraz okresów, w których pracownik był zwolniony ze świadczenia pracy.

Rozporządzenie określa, że pracownik, który wykonywał prace w szczególnych warunkach, wymienione w wykazie A, nabywa prawo do emerytury, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:

  1)  osiągnął wiek emerytalny wynoszący: 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn,

  2)  ma wymagany okres zatrudnienia: 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach.

Wykaz A zawiera dział:

Dział XII. W służbie zdrowia i opiece społecznej

1. Prace na oddziałach: intensywnej opieki medycznej, anestezjologii, psychiatrycznych i odwykowych, onkologicznych, leczenia oparzeń oraz ostrych zatruć w bezpośrednim kontakcie z pacjentami.

2. Prace w zespołach operacyjnych dyscyplin zabiegowych oraz prace lekarzy stomatologów.

3. Prace w prosektoriach i zakładach anatomopatologicznych, histopatologicznych i medycyny sądowej.

4. Prace w zespołach pomocy doraźnej pogotowia ratunkowego oraz medycznego ratownictwa górniczego

5. Prace w domach pomocy społecznej dla nieuleczalnie i przewlekle chorych, umysłowo upośledzonych dorosłych i umysłowo niedorozwiniętych dzieci.

6. Prace przy pobieraniu prób i pomiarach w warunkach i na stanowiskach pracy szkodliwych dla zdrowia, wykonywane przez personel stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz laboratoriów środowiskowych.

Proponowane przez rzad zmiany, które zostały odłożone na co najmniej do końca 2008 roku:

’Wcześniejsze emerytury’ zostaną zastąpione ’emeryturami pomostowymi’. Prawo do 'wcześniejszej emerytury’ zachowają tylko górnicy.

Ten kto spełnia obecnie warunki, aby przejść na 'wcześniejszą emeryturę’ (patrz – Obecny stan prawny) może to zrobić do końca 2007 roku. Ale jeśli będzie chciał przejść na emeryturę w przyszłym roku, to będzie mógł to zrobić na starych dogodniejszych zasadach.

Dla osób urodzonych przed 1949 rokiem nic się nie zmienia. Zmiany dotyczą osób urodzonych pomiędzy 1949 a 1968 rokiem, które w chwili obecnej nie spełniają warunków, aby przejść na 'wcześniejszą emeryturę’, bo nie spełniają wymaganych warunków wieku i stażu.

Te osoby dostaną ’emerytury pomostowe’. Ich wysokość ma być o połowę niższa niż obecnych 'wcześniejszych emerytur’. Osoby na 'pomostówkach’ nie będą mogły dorabiać.

’Pomostówki’ dostaną tylko osoby urodzone pomiędzy 1949 a 1968 rokiem, które pracują w:

  • szczególnych warunkach,
  • szczególnym charakterze.

Urodzeni po 1968 roku żadnych przywilejów nie dostaną!

Nas interesuje powyższe zagadnienie pod względem pracowników ochrony zdrowia,  szczególnie pielęgniarek i położnych.

Wykaz prac w szczególnych warunkach nie zawiera prac wykonywanych w obszarze ochrony zdrowia.

Natomiast wykaz prac w szczególnym charakterze zawiera między innym prace wykonywane w ochronie zdrowia:

 1. Członkowie zespołów reanimacyjnych pogotowia ratunkowego,

 2. Prace personelu medycznego oddziałów intensywnej opieki medycznej, anestezjologii i ostrych zatruć w bezpośrednim kontakcie z pacjentami,

 3. Prace personelu medycznego w zespołach operacyjnych dyscyplin zabiegowych  

 4. Prace w domach pomocy społecznej i placówkach opieki zdrowotnej związane z bezpośrednią opieką nad nieuleczalnie chorymi i przewlekle chorymi, umysłowo upośledzonymi, dorosłymi i dziećmi.

W osobnym wykazie znajdzie się lista konkretnych zawodów, których wykonywanie będzie uprawniać do 'pomostówek’. Lista ta nie jest jeszcze ogłoszona.

Czy znajdzie się na tej liście zawód pielęgniarki i położnej. Zapraszam do dyskusji

Mariusz Mielcarek

Pisząc ten tekst korzystałem z informatora Gazety Wyborczej (mojej ulubionej – od lat) – Koniec emerytalnych przywilejów. Zobacz ten informator w wersji on-line


 

Zobacz także:

Izba Pielęgniarek i Położnych dopiero teraz, po kilku tygodniowej burzy w mediach, oficjalnie zabiera głos w sprawie emerytur dla pielęgniarek i położnych.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8148 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – petycja w sprawie dodatku stażowego i nagrody jubileuszowej.

2 min czytania
Sprawa dodatku stażowego i nagród jubileuszowych dla pielęgniarek i położnych… Do sejmowej komisji ds. petycji wpłynęła petycja w zakresie określenia, że do…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki - władze izby pielęgniarek miały posiedzenia w Collegium Humanum.

1 min czytania
Współpraca izby pielęgniarek z Collegium Humanum… W dwóch artykułach redakcyjnych Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych informowaliśmy czytelników o współpracy władz izby pielęgniarek…
Aktualności

Zarządzanie w ochronie zdrowia – rozwijaj się na studiach podyplomowych

2 min czytania
Chcesz w przyszłości zająć się zarządzaniem jednostką leczniczą albo podmiotem działającym w sektorze ochrony zdrowia? Jako pielęgniarka masz już cenne doświadczenie w…
Komentarze