Po spotkaniu w Departamencie Pielęgniarek i Położnych Ministerstwa Zdrowia. "Będąc gościem tego spotkania pragniemy podzielić sie z Państwem kilkoma refleksjami własnymi, jak również nadsyłanymi głosami z Polski co może posłużyć debacie i stopniowo usprawniać nasze polskie pielęgniarstwo".

4 min czytania
Aktualności

Szanowna Dyrekcjo Departamentu Pielęgniarek i Położnych MZ, 
 
w imieniu FRPP  serdecznie dziękujemy za możliwość uczestniczenia w spoktaniu z konsultantami krajowymi i wojewódzkimi w dniu 11.12.2007r. Będąc  gościem tego spotkania pragniemy podzielić sie z Państwem kilkoma refleksjami własnymi, jak również nadsyłanymi głosami z Polski co może posłużyć dalszej debacie i stopniowo usprawniać nasze polskie pielęgniarstwo:
 
1. Rozumiemy, że przedstawiane sprawozdania z działalności poszczególnych konsultantów będą dostępne na stronie internetowej ( MZ czy kolnsultantów, jeśli tak to gdzie tego szukać?
2. Niepokoi fakt braku aktywności wszystkich konsultantów, a jeszcze bardziej wakaty w wielu województwach, a szczególnie w województwie mazowieckim. Kogo należałałoby uaktywnić aby doprowadzić do zmiany tego stanu? czy to świadczy że w naszym województwie jest brak specjalistek? wybitnych, czy zasłużonych pielęgniarek w poszczególnych dziedzinach? a może brak odpowiedzniego przepływu informacji?
3. Na ile możemy zaktywizować działalność np mazowieckich konsultantów… dlaczego nie widzimy, czujemy ich istnienia?
4. Dlaczego jest brak danych z poszczególnych województw i na ile są one aktualizowane? jak to się ma do danych GUSu?
5. Jakie są losy tych sprawozdań, co za nimi idzie?
6. Czy konsultanci rozpoznając potrzeby tak jak to przedstawiała pani dr Kupiec co do potrzeb kształcenia, czy podjęte zostały kroki dalszych działań?
7. Jakie są reperkusje ich słabych stron / czy wydawanych stanowisk? czy np: stanowisko MZ co do igieł do rozpuszczania leków?
8. Gdy ja pracowałam w 1990/91r. w Anglii to tam już uwzględniano kategoryzację pacjentów przy obsadzie personelu pielegniarskiego, a my w Polsce  ciągle  w polu?!  dlaczego robione prace naukowe na AM nie są wdrażane w praktykę zawodową? Dlaczego prace mgr z pielęgniarstwa nie mogą ujrzeć światła dziennego  w praktyce? a co z doktoratami – czy któryś z nich dotyczył zmian, wdrożeń innowacji?
9. Cieszy nas  fakt, że PTP zaczął gromadzić dane osób po dr, może wreszcie zgromadzimy grupę i wypromujemy na kierowników Zakładów Pielęgniarstwa AM w stolicy, bo oprócz prof. Wrońskiej sami lekarze!? dlaczego i jak długo to poddaństwo będzie trwało?
10. Trochę dziwna była info konsultant krajowej o wieloetatowości pielęgniarek, zjawisko od lat istniejące, a w stolicy brakłoby mi palców u rąk istniejących stanowisk oddziałowych emerytek, nawet na niepełnym  etacie… na pielęgniarskich funkcjach kierowniczych!
11. Jak wygląda i czy w ogóle istniej współpraca konsultantów z managemantem pielegniarskim /dyr ds piel, naczelne, przełożone/?
12. Co z konsultantami krajowymi w pozostałych specjalnościach? przecież mamy ich 17!? czy będą powołani? kiedy? dlaczego ich nie ma? jakie są plany?
13. Jak wyglada i czy istnieje współpraca konsultantów z podmiotami kształcenia podyplomowego? jaki mają wpływ na tworzenie, realizację kształcenia podyplomowego wg potrzeb w województwach? np dlaczego panie ze stolicy musza jeździć np: do Lublina czy Sopotu aby robić specjalizację np z piel operacyjnego?
14. Czy istnieje współpraca pomiedzy konsultatami krajowymi i wojewódzkimi w danych dziedzinach medycyny ale w róznych zawodach lekarz-pielegniarka?
15. A może raporty konsultantów publikowac w czasopismach pielegniarskich, bo na dzień dzisiejszy brak takich raportów…
16. Jak nadzór krajowy ma przełożenie na zwyczajną "szarą" pielęgniarkę? Czy one mają pojęcie, że taki nadzór jest i jak nazywa się ich konsultant? Odnosimy
     wrażenie, że niektórzy konsultanci działają w oderwaniu od rzeczywistości!
17. W jaki sposób zalecenia konsultantów/i czy trafiają do zarządzających pielęgniarstwem? Oczywiście widoczne są zalecenia konsultantów krajowych na stronach internetowych izb /naczelnej i niektórych okręgowych/, portalu pielęgnairek i położnych, ale wiemy, że niewielki procent pielęgniarek korzysta z internetu…
18. W jaki sposób i czy w praktyce konsultanci weryfikują zalecenia?
19. Dlaczego to wszystko w  opinii wielu zainteresowanych pozostaje tylko wirtualnym zjawiskiem, a może się mylą w odbiorze i należałaby uaktywnić to środowisko?
20. Czy kontakt mailowy z pozostałymi konsultantami drogą mailową jest jeszcze niemożliwy, czy to tylko kwestia czasu…czy uzupełnienia danych do pliku w  wordzie na str MZ?
 
Liczymy na wyrozumiałość co do  liczby zadanych pytań i ilości poruszonych zagadnień /ciągle niewyczerpanych/, co świadczy o naszym głębokim zainteresowaniu i chęci włączenia sie w miare naszych możliwości we wspólne dla nas zagadnienia dla dobra naszych zawodów.
 
Z koleżeńskim pozdrowieniem,
 
Jolanta Czerniak
Sekretarz FRPP

Komentarz Internauty:

Brawo,  że zajęłyście się Panie sprawą zarządzania w pielęgniarstwie.
Ja pochodzę z małego miasteczka ale przez cała swoją karierę dokształcam się, a są u mnie osoby które nie robią nic ( o dziwo mają najlepiej) zajmują kierownicze stołki dożywotnio i śmieją się z uczących. To kpina , jak mozna tak traktować ludzi. Nie respektują podstawowych praw pracowniczych. Bardzo często dochodzi do mobbingu i dyskryminacji. Wiele osób już odeszło od nas z zakładu, a wiele płacze po kątach i tkwi w tym chorym zakładzie. Nie ma konkursów, bo wiele osób się wykształciło, głośno mówi ze chcą startować więc robi się po odziałowej/naczelnej i po sprawie.
Nawet nie mozemy zrobić kursów kwalifikacji bo oddziałowe zabraniają a wręcz szykanują osoby kształcące się.
Cieszę się ze zaczełyście koleżanki tą misję ja jestem magistrem zarządzania mam studia podyplomowe z zarządzania w opiece zdrowotnej, kończę licencjat z pielęgniarstwa i też chcę coś zrobić dla naszego zawodu.

 
 
Zobacz także:

Fundacja Rozwoju Pielęgniarstwa Polskiego
 
 
 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8167 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarka: "kiedyś czułam wdzięczność ze strony pacjentów."

2 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek Na Facebooku funkcjonuje grupa „Jestem pielęgniarką/rzem po Liceum Medycznym i MSZ. Jestem z tego dumna/y!”. Pielęgniarki dzielą się tam zdjęciami,…
Aktualności

Najmodniejsze kolory – wkrocz modnie w nowy sezon!

3 min czytania
Moda zmienia się jak w kalejdoskopie, a każdy sezon przynosi nowe trendy. W naszej firmie trzymamy rękę na pulsie i obserwujemy z…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ wskazało winnego braku realizacji obietnicy wyborczej względem pielęgniarek z grupy 5 i 6.

2 min czytania
Ministerstwo zdrowia wskazało winnego braku realizacji obietnic wyborczych wobec środowiska pielęgniarek Ministerstwo zdrowia ustami wiceministra pana Marka Kos oznajmiło, że „zwłoki nie…
Komentarze