Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych zamiast "banku pytań" opracowało "przykładowe pytania państwowego egzaminu specjalizacyjnego". 32 KOMENTARZE.

Specjalizacje pielęgniarek i położnych.

 

Zobacz dokument CKPPiP - "PAŃSTWOWY EGZAMIN SPECJALIZACYJNY DLA PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH

 

Zobacz także:

Wystąpienie redakcji Gazety i Portalu do MZ w sprawie publikacji "banku pytań", które będą obowiązywać na państwowym egzaminie kończącym szkolenia specjalizacyjne pielęgniarek i położnych.

Aktualności według działów - dofinansowane specjalizacje pielęgniarek i położnych

Doskonalenia zawodowe - wykaz organizatorów

Specjalizacja

 

Komentarze użytkowników

#1  2009.02.20 14:55:00 ~anonimowa

Prosiłyśmy o "bank pytań", a dostałyśmy "przykładowe pytania". Czy to jest takie trudne do pojęcia, o co prosiłyśmy? Lekarze mają swój "bank", z którego czerpie się pytania na egzamin, tam są ludzie pojętni, a u nas tytułują się jedynie panie"dr nauk biol." i nic poza tym, pustka w głowie.

#2  2009.02.20 21:32:32 ~ona

To jest kpina.Dostałyśmy przykładowych kilka pytań z każdej dziedziny.Mam wrażenie ,że było to zrobione na poczekaniu.A przecież Centrum miało na to rok czasu.

#3  2009.02.20 21:44:51 ~Ola

Chronią tego banku jak szyfru w sejfie.Rzecz wiadoma ,gdybyśmy miały pytania i tak bez nauki zdanie byłoby nierealne.Czytając pytanie jednoczesnie też sie człowiek uczy. Chyba logiczne.Tego nie da się bezmózgowo wykuć na pamięć jak testy na prawo jazdy.Jest wiele specjalistek,które zdawały kilkanaście lat temu na zasadzie pracy zaliczeniowej.Wiedza się wtedy nie liczyła? Mamy chyba tendencję do popadania w skrajności.Ciekawa jestem czy pytanie były dobrze zweryfikowane przez komisje Była mowa ,że pytania niejasne ,zawiłe,kaskadowe będą odrzucone.Pożyjemy zobaczymy.

#4  2009.02.21 01:03:29 ~bożena

Estem zszokowana i zdegustowana.to czysta kpina z nas.jestem na specjalizacji z pielęgniarstwa psychiatrycznego, bardzo liczyłam na te pytanie, niestety.jest ich 5 słownie PIĘĆ! brak słów.

#5  2009.02.21 08:49:31 ~gość

To nie bank pytań,to malutka kasa z ochłapkami pytań.Dlaczego ratownicy mają dużo testów on-line w necie i są ogólnodostępne a pielęgniarki jak zwykle nie mają NIC.Ja uczę się do egzaminu z piel. ratunkowego na ;wariata.Wychodzi na to,że nie jesteśmy jako środowisko przyjazne sobie.Bank pytań byłby przydatny,a nauczyć się i tak trzeba!

#6  2009.02.21 09:26:22 reginna1

To jest kropelka w morzu , zwykłe proste pytanka , słyszałam że na egzaminie są innej budowy , bardziej skomplikowane, dlaczego nie mozn przygotować banku pytań , przecież to jest ważne , no chyba że ma pewna pula oblać.

#7  2009.02.21 20:58:18 ~mgr piel

Jako magister pielegniarstwa usiadłam z marszu i przerobiłam wszytkie pytania tu podane i dla mnie to powtóeka ze studiów .Więc niech ktoś mi powie jaką mam miec motywację aby iśc na specjalizację skoro specyjazlizaja jest tylko wycinkiem widzy która ja poisadam . Dodam jeszcze , że pytanie z niektórych pielegniarstw są dużo prostsze niż miewałam na kolokwiach bo o egzaminach nawet nie wspominam . Specjalizacje w tym kształceie to są dobre dla absolwentów LM, SM,Licenjata ewentualnie . Ponadto naczelna izba w formularzu na specjalizację < załącznik nr 4> podaje niezgodne z ustawa tytuły zawodowe . Przypominam wg ustway mamy trzy tytuły zwodowe : 1.Pielęgniarka 2.Licencat pielegniarstwa 3.Magister pielegniarstwa

#8  2009.02.21 21:29:13 ~maja

Chciałam zadać pytanie tym Paniom/om, którzy układają program egzaminu specjalizacyjnego dla pielęgniarek. Jestem obecnie na specjalizacji kardiologicznej i cały czas nurtuje mnie pytanie dlaczego państwowy egzamin obejmuje pytania z teorii ogólnej. Wszakże jestem na specjalizacji kardiologicznej a nie ogólnej. Rozumię, ze pula pytań będzie 10:90 a nie 50/50. Dlaczego ktoś układa taki program, nie lepiej jest poświęcić ten czas dla materiału dla typowej specjalizacji. Wszystkie przedmioty ogólne mamy na studiach , to po co się dublować- strata czasu. Może czas logicznie pomyśleć jak należy nas szkolić czy tylko zapchać dziury godzinowe, a w pracy nas nie ma.

#9  2009.02.22 17:57:42 ~mery

Pani mgr niech się nie wymądrza ,bo testy z egzaminu państwowego z poprzednich lat z trudem rozwiązała pani dr internistka a dałam jej tylko pytania z kliniki. To co nam teraz przedstawiono to namiastka.Ze mną na specjalizacji są panie z mgr.szkoda że nie słyszycie ich opinii .

#10  2009.02.22 19:02:26 ~mgr piel.

Maery - ja nie odpowiadam za wiedze pani dr internistki ja mówię za siebie i dal mnie to podstawowa wiedza .Ponadto to paranoja i kpina aby ts samą pecjalizacje robiły osoby po 5 letnich studiach medycznych i osoby po 5 letniej szkole medycznej gdzie przez okres nauki zdobywały zawód i jednocześnie realizowały okrojony bo okrojony ale program szkoły średniej i wiedza zawodowa była na poziomie szkoły średniej.Ale mnie w pielegniarstwie już nic nie zdziwi ,gdyż ogólnie panuje zasada że magister pielęgniarstwa jest zerem , a pielęgniarka po LM i najlepiej bez matury to ósmy cud świata pod każdym względem .

#11  2009.02.22 20:16:18 ~mgr

Zgodze sie z magistrem piel u mnie w szpitalu dziewczyny po studich pracuja przy lozku chorego , a Panie po Liceum są oddzialowymi ,nie dojksztalcają sie , i robia po gorke tym co sie doksztalcają .

#12  2009.02.22 22:35:39 ~ona

Wolnego moje panie.Chyba się tu komuś fora pomyliły.Tematem naszej rozmowy jest chyba coś innego nie kto jest mądrzejszy mgr pielęgniarstwa czy pielęgniarka po liceum,bo to jest bardzo indywidualna sprawa.Pani mgr niech się nie mądruje bo nie tylko ona jedna ma mgr w naszym gronie i w tym momencie jest to bez znaczenia.Temat naszej rozmowy jest SPECJALIZACJA,a ściśle Bank pytań ,którego nie otrzymałyśmy

#13  2009.02.22 22:52:11 ~Ola

Merry ma rację .Proszę zaczerpnąć opini koleżanek specjalistek ,które już zdawały egzamin państwowy.Wcale to nie jest takie proste jak sie niektórym wydaje.Porównywanie do studiów wydaje się niedorzeczne.Na studiach mamy kolokwia,egzaminy ,zaliczenia z poszczególnych przedmiotów.Tu jest wszystko naraz.A wiedza w niektórych pytaniach na poziomie lekarskim.O to walczymy,aby pytania były jasne,nie zawiłe[nie mam na myśli łatwych].

#14  2009.02.22 23:38:27 ~ona

To forum dotyczy określonego tematu.Proszę koleżanki,które chcą znowu rozpętać wojne kto jest mądrzejszy o pozostanie na forum gdzie się już zadomowiły:)Bo te wywody niczego nie wnoszą w nurtującej nas sprawie

#15  2009.02.23 14:23:10 ~mery

Każda profesja ma lepiej i gorzej wykształconych zawodowców i nie koniecznie zależy to od szkoły jaką skończył a od wielu innych czynników. Chodzi nam o bank i nie możemy tego odpuścić może ktoś ma jakiś dobry pomysł albo kontakt by to pchnąć dalej.

#16  2009.02.23 19:47:27 Kobieta45

Witam, zdawałam dwa egzaminy państwowe ze specjalizacji rodzinnej i długoterminowej i moje drogie koleżanki do nauki trzeba przysiąść, a nie liczyć na gotowe pytania a jeszcze lepiej z odpowiedziami.Teraz przynajmniej wiecie jak wygląda egzamin państwowy i jak zformuowane są pytania, myśmy nie wiedziały.Pozdrawiam i życzę pomyślnego zdania egzaminu.

#17  2009.02.23 21:38:55 ~ona

Nikt z nas droga Kobieto nie liczy na łatwiznę.Rzeczą wiadomą jest ,że trzeba się uczyć.Czy uważasz ,że jakbyśmy miały pytania całe 3 tys lub więcej-to nie trzeba sie uczyć.A jak zdają specjalizacje lekarze? Też mają bank pytań.I co? Sadzisz ,że się nie uczą.Skoro oni mogą się tak uczyć czemu my nie? Nawet wśród naszych specjalizacji są duże rozpiętości co do zakresu nauki.Są łatwiejsze gdzie zdawalność jest dobra i są ,kobyły'' gdzie mała ilośc osób zdaje np Anestezjologia i Intensywna Terapia.Masz tam 3 olbrzymie działy Ratownictwo ,OIT,Anestezjologie no i cały blok ogólnozawodowy jak inni.Myśle ,że majac bank pytań o wiele łatwiej ukierunkowć swą naukę.

#18  2009.02.23 22:27:58 Kobieta45

Droga ~ona, przejrzałam na stronach CKPPIP wyniki egzaminów z tzw "kobył" jak piszesz i bez przesady - zdawalność nie była taka zła, kto się przygotował do egzamninu to zdał.

#19  2009.02.23 22:35:46 ~iza

Witam.Miał być bank pytań to niech szanują pielęgniarki i dotrzymają slowa.A egzamin testowy to także szczęscie ktore zazwyczaj mają głupi ,a szczęście nie pyta czy magister czy tylko licealista.WALCZMY O BANK PYTAŃ

#20  2009.02.24 08:48:10 ~ona

ŚREDNIA 115 czy 120 na całą grupę zdająca to jest dobry wynik wg Ciebie? 126 trzeba mieć aby pomyślnie przejść test.Pytania na tych specjalizacjach są naprawde trudne .Nie wiem jak na innych może też trudno mi się wypowiadać.Moje koleżanki zdawały część pomyślnie część nie,ale wszystkie mówiły zgodnie ,że pytania niektóre z kosmosu,zawiłe ,kaskadowe.Jeśli do tego dojdzie stres i to oczekiwanie na test ,zmeczenia itd,sala zatłoczona .wszystko robi swoje.Prawdą jest ,że wiedza musi być ale i szczęścia sporo.

#21  2009.02.24 09:02:33 ~ona

Żadna z Nas nie chce tu iść na skróty.Wiadomo,że trzeba się uczyć i nikt nam o tym nie musi przypominać.Obiecano nam Bank to czekamy.Rok czasu miało Centrum.Co dostałyśmy skopiowany regulamin ,olbrzymi spis treśći,zakres każdej specjalizacji ,co każdy ma w domu,i po 5 pytanek z łaski Bożej na uciechę.

#22  2009.02.24 12:23:12 ~mawa

jestem zbulwersowana niektórymi komentarzami oraz całą sytuacją z bankiem pytań,posiadam tytuł specjalisty oraz obecnie kończę studia i nie uważam że egzamin państwowy to przysłowiowa bułka z masłem, myślę że panie doktorantki z CKPPIP działają celowo przecież za poprawki się płaci,a nie licząc stresu i nerwów,dziwi mnie jednak fakt że ratownicy mają zawsze więcej przywilejów,a my jako grupa zawodowa to jak ,pies ogrodnika,sam nie ma to i komu nie pomoże "

#23  2009.02.24 17:52:13 ~Pomoc

Witam koleżanki! Nie denerwujcie się brakiem pytań, one są. Zajrzyjcie na www.forum-pielegniarek.pl do kształcenia podyplomowego i dalej "koleżeński bank pytań". Powodzenia na teście.

#24  2009.02.24 19:12:35 ~ona

POMOC jesteś ,wielk

#25  2009.02.24 19:33:12 ~ona

Wielka :)miało być napisane,ale komputer zawiesił się

#26  2009.02.25 03:54:17 ewadmi

Witam wszystkie koleżanki specjalistki,mgr i te po LM.Te kilka pytań które pojawiło się w internecie to nawet nie jest przedsionek egzaminu państwowego.Ja zdawałam egzamin jesienią i nie spotkałam się z ani jednym z nich.Nie ważna już jest metoryka tych pytań,ale sama długość pytania,opis na pół strony a odpowiedzi jeszcze dłuższe,wyjęte akapity z książek.Te panie mgr które twierdzą że rozwiązały pytania bez przygotowania,powinny spróbować zdać taki egzamin,może wtedy nie będą takie pewne siebie.Dziewczyny walczmy o ten bank,a głównie o to aby nas tam godnie traktowano,bo czasami jest to czołganie sie po swoje.

#27  2009.02.25 20:46:23 Kobieta45

Witam,jak będzie miłe to może jeszcze parę teścików z długoterminówki wrzucę na forum -pielęgniarek.pl Pozdrowienia

#28  2009.02.25 22:25:50 ~ona

Widzisz* Kobieta*Ty też okazałaś się wielka:).Najważniejsze trzymać sie razem :)

#29  2009.02.26 13:50:11 gabifu

Kochane koleżanki.Może jest wśród Was ktoś, kto zdaje egzamin państwowy ze specjalizacji rodzinnej bądź środowiskowo-rodzinnej w pażdzierniku .Ja mogę podzielić się pytaniami swoimi, ale także chciałabym mieć co nieco z innych miast.Polecam się pamięci i pozdrawiam.

#30  2009.02.27 16:54:47 ~ona

``gabifu``zajrzyj na stronę którą podała ``pomoc``

#31  2009.03.01 15:22:59 ~kasiak

Ja dopiero zaczęłam specjalizację rodzinną. I na dodatek początkującą jestem w internecie.Mam problem z tym forum. Nie umiem go znaleść i otworzyć. gapa ze mnie.

#32  2009.05.27 18:46:56 ~martin

Szukam pielegniarki lub poloznej do pracy w niemczech prosze o kontakt lub sms 004917627161981

#33  2009.08.31 18:53:14 ~grd

Szanowne koleżanki To co ostatnio ukazało się na stronie Centrum kształcenia podyplomowego to nie są przykłady pytań, ale pytania z poszczególnych specjalizacji. Blok ogolnozawodowy jest taki sam dla każdej specjalizacji i mozna przypuszczaś że te pytania się już nie powtórzą w sesji jesiennej.

#34  2010.06.09 06:09:41 ~fiona40

Pomózcie ,poszukuje pytan do egzaminu na specjalizacje z pielegniarstwa ratunkowego we wrocławiu egzamin juz wkrotce,fiona40@buziaczek.pl

#35  2010.09.14 21:56:01 ~do mery

Widze ze pani dr internistka jest twoim idolem! Szkoda,ze nie ma ona wiedzy! W głowie ci sie nie miesci,ze mgr piel jest madrzejsza!

#36  2010.10.22 16:07:29 ~mala

Wlasnie oblalam egzamin i mam strasznego dola bo uczylam sie uczciwie zgubil mnie stres .dzieki za namiar kolezenskiego banku pytan

#37  2011.09.23 10:48:30 ~Marysia

Bardzo chciałam podziękować koleżance która wsparła mnie w czasie egzaminu.

#38  2012.02.24 22:46:03 ~dasi

Pytania i odpowiedz są w podręczniku dr Leona Dopieszczonego,Podstawy, polecam.

#39  2012.05.17 21:12:22 ~gosc

Jestem bardzo zainteresowana takim podręcznikem ,gdzie mogę go dostać . Proszę o wskazówkę;zdaję specjalizację zachowawczą.Dziękuję za informację

#40  2014.12.11 13:18:47 ~Magister

Witam, Mam pytanie - czy Ktoś mógłby mi przesłać na adres: mgr.wum@wp.pl test zawierający pytania (i ewentualnie odpowiedzi) ze specjalizacji pielęgniarskiej z wiosny 2012 (niestety na stronie CKPPiP jest dostępny tylko ostatni test i. są problemy z archiwalnymi). Z góry dziękuję i pozdrawiam Mgr Pielęgniarstwa

#41  2015.04.28 19:33:20 ~Ela

Witam -nie wiem czy stare pytania na coś się jeszcze przydadzą ,bo komisje coraz częściej wymyślają pytania z kosmosu,nie wiem czemu to ma służyć,ostatnie specjalizacje szły nieźle oprócz psychiatrii -masakra powtórzyło się zaledwie 60 pyt. zaliczyło 50%z 80 . Praca sama w sobie jest obciążająca i ciężka nie wszyscy dają radę,i z pewnością nikt na egzamin nie wszedł z marszu,a komisja też była ''bardzo wspierająca'' na egzaminie.

#42  2016.05.22 11:20:17 ~maja

Pogrom pogrom i jeszcze raz pogrom pytania z kosmpsu wyrwane z komtekstu autorzy pewno nie umieja czytac ze zrozumieniem wprowadzajac w ten sposob zdajacych w zaklopotanie no jak ktos ma cos zrozumiec skoro nie ma pojecia co autor mial na mysli pytania powinny dotyczyc danej specjalizacj a nie mowic ze topytanie ma z nia zwiazek

#43  2016.05.23 00:27:36 ~mania

Egzamin trudny. Do tego stres. Na spokojnie to na pewno każdy lepiej by go napisał.