Strona główna
Mapa strony
Pielęgniarki i Położne
Fakty Komentarze Codziennie
  DZIĘKUJEMY!!! Ponad 650 tysięcy osób odwiedziło Portal Pielęgniarek i Położnych w 2015 roku!
  Ponad 22 tysiące fanów ma fanpage na FB Portalu Pielęgniarek i Położnych!

Związki zawodowe piszą do Prezesa NFZ w sprawie pielęgniarek w DPS. 3 KOMENTARZE.

Data ostatniej aktualizacji: 2009-07-07 06:23      Ten artykuł czytano już: 7000 razy !

Pielęgniarstwo w DPS.

 

 

                                                                                                                               Gniezno, dn.01.07.2009r.

Ogólnopolska Konfederacja

Związków Zawodowych Pracowników

Ochrony Zdrowia

 

 

 

                                             Pan Jacek Paszkiewicz

 

                                            Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia

 

 

 

 

Ogólnopolska Konfederacja Zwiazków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia z niepokojem obserwuje spotkania przedstawicieli NFZ z Samorządem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych w kwestii dotyczącej zasad kontraktowania świadczeń pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej od 2010 roku oraz ich rozliczania i finansowania.

Za skandal należy uznać postępowanie prezesa NFZ który we wrześniu 2007 roku wprowadził zarządzenie nr 69 dotyczące między innymi świadczeń pielęgniarki środowiskowej w formie zadaniowej POZ, następnie zmodyfikował je w 2008 roku zarządzeniem nr105, a obecnie planuje je wycofać pozbawiając mieszkańców domów pomocy społecznej należnej im opieki pielęgniarskiej. Prezes NFZ wprowadzając zarządzenia nr 69 i 105 przymusił pielęgniarki pracujące w DPS-ach do: - podniesienia kwalifikacji zawodowych ( kurs kwalifikacyjny trwający 6 miesięcy- za kwotę ok.2000zł)

- przejścia w inną formę zatrudnienia wiążącą się z poniesieniem dużych kosztów- założenie własnego NZOZ-u lub praktyki grupowej

- zorganizowania opieki pielęgniarskiej zgodnie z wymogami NFZ

a obecnie po krótkim okresie działalności proponuje się kolejne drastyczne zmiany budzące niepokój zarówno pielęgniarek które takie usługi świadczą jak i osób zarządzających domami pomocy społecznej.

Proponowane na spotkaniu w Ministerstwie Zdrowia w dniu 18 maja 2009r. zmiany –iż mieszkańcy DPS-ów zostaną przekazani pod opiekę długoterminową spowodują iż większość mieszkańców, którzy obecnie mają świadczone usługi pielęgniarskie w formie zadaniowej nie będzie mogła skorzystać z opieki długoterminowej gdyż, nie mieści się w kryteriach zabiegowych lub skali Barthel.

Ogólnopolska Konfederacja domaga się informacji na temat planowanego opracowania zasad połączenia świadczeń pielęgniarskiej opieki domowej w POZ z opieką długoterminową, a w szczególności jakie kryteria musi spełniać pacjent aby skorzystać z nowej formy opieki pielęgniarskiej.

Nasze obawy budzi fakt iż przeważająca grupa mieszkańców DPS w tym specjalistycznych np. osoby po udarach , z demencją starczą, chore psychicznie, w stanach wegetatywnych potrzebujące stałych świadczeń pielęgniarskich i nie mające wymaganego w opiece długoterminowej świadczenia zabiegowego zostaną pozbawione konstytucyjnego prawa do fachowej opieki pielęgniarskiej.

Jednocześnie pragniemy poinformować iż ze względu na duże zainteresowanie społeczne znajdujące zrozumienie i szerokie poparcie w ogólnopolskich mediach dotyczące właściwego poziomu usług dla mieszkańców DPS-ów Konfederacja będzie na bieżąco i wnikliwie obserwować i oceniać czy proponowane przez Prezesa NFZ od 2010 roku zmiany nie spowodują pogorszenia świadczeń zdrowotnych w DPS-ach.

 

 

 

 

                                                                                              Przewodniczący

                                                                                                              Ogólnopolskiej Konfederacji

                                                                                                     Związków Zawodowych

                                                                                                               Pracowników Ochrony Zdrowia

                                                                                             Łyszczarz Zenon

 

 

Do wiadomości:

-Minister Zdrowia

-Minister Pracy i Polityki Społecznej

-Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych

-Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych

 

Zobacz także:

Aktualności według działów - pielęgniarka DPS

Raport Portalu i Gazety Pielęgniarek i Położnych – Pielęgniarka DPS pielęgniarką rodzinną?

Interpelacje poselskie i senatorów - pielęgniarka DPS 

 

 

 

 

Nie masz czasu codziennie zaglądać na Portal Pielęgniarek i PołożnychCry?

Mamy dla Ciebie praktyczne rozwiązanieSmile!

Zamów teraz wysyłkę najpopularniejszych artykułów na Portalu. Redakcja Portalu będzie Tobie przesyłać poniedziałkowe i środowe oraz w piątek wekendowe wydanie Serwisu Informacyjnego na Twoją skrzynkę pocztową.

 

 Teraz tutaj Zamów    

 

Książki w Sklepie Pielęgniarek i Położnych
  • Small_Top
  • Small_modele_opieki_pielegniarskiej_nad_chorym_doroslym
  • Small_Top-1
  • Small_yyy
  • Small_ksi____ka_002
  • Small_wstrzykniecia_domiesniowe

Komentarze użytkowników

#1 ~Ania Data: 2009-07-08 11:36:47

Drogie koleżanki pracujące w DPS-ach - po 2 latach niepewności i szukania pracy w innych placówkach kiedy część z nas zdołała wejść w " zadaniówkę " znowu zmiany przed nami. Dobrze że część z nas śledzi poczynania co do naszej i naszych podopieczych przyszłości. Nie sądzę aby opieka długoterminowa na dotychczasowych warunkach zapewniła opiekę naszym pacjentom z mojego rozeznania ponad 70 % pacjentów nie będzie się kwalifikowało a nie wyobrażam sobie zostawić dużego DPS ( ponad 120 pacjentów) bez stałej opieki pielęgniarskiej.

#2 ~mmm Data: 2009-07-09 21:33:40

na górze nie wiedzą jak naprawdę wygląda opieka w DPS

#3 ~Barbara Data: 2009-07-10 21:27:26

Nie tylko nie wiedzą ale co gorsze wcale nie słuchają ludzi którzy mają coś na ten temat do powiedzenia.Nasi podopieczni nie obronią się sami,czy to tylko sprawa pielęgniarek,gdzie ich rodziny mają wymagania do nas ale nie widzą zagrożenia jakie jest przed DPS.Może należy ich uświadomić,może "uwaga"miałaby pole do popisu oni wszystko potrafią i może o to chodzi.Wszyscy mówimy ale zbyt cicho.Zostawiam to do przemyślenia

#4 ~KASIA Data: 2009-07-13 18:33:44

Uważam że są to celowe działania decydentów "starzy ludzie" w DPS-ach sa nikomu nie potrzebni więc działając w ten sposób, pozbawiają ich profesjonalnej opieki pielęgniarskiej, doprowadzają do szybszego zejścia z tego świata-przyzwalają na cichą eutanazję.Pensjonariusze leżący, niedożywieni, z odleżynami, przkurczami nie żyją długo a po co państwo ma wypłacać im emerytury, czy renty, dokładać do utrzymania w DPS- MACIE GOTOWĄ ODPOWIEDŹ!!!

#5 ~kkkkk Data: 2009-07-14 16:37:28

Na utrzymywanie ludzi/dzieci z chorobami nieuleczalnymi licznymi wadami to NFZ znajdzie pieniądze bo i firmy farmaceutyczne zyskają w przypadku starych ludzi budujących ten kraj nie ma! straszna jest polska starość prezesie NFZ!!!!

#6 ~hmmmm Data: 2009-09-15 11:35:37

Tusk szuka oszczędności zabierając podstawową opiekę medyczną ludziom, którzy nie potrafią się obronić, czyli: upośledzonym, chorym psychicznie, zniedołężniałym starcom. To CHAMSTWO I SKANDAL !!!!!! wypaczenie człowieczeństwa .

#7 ~ ania Data: 2010-01-22 18:44:56

to co ma sie stac z pielegniarkami w dps jest bardzo dobre.bo maja pensje wysokie nie tak jak opiekun czy pokojowa grosze.a to opiekun i pokojowa pracuje ciezko.uwazam ze zaslaniaja sie chorymi ludzmi w dps bo chca dalej nic nie robic a wysoka pensje brac.

#8 ~pigula Data: 2010-01-25 11:08:25

Nie wiem skad masz te informacje ale pracuje w DPS-IE o profilu psychiatrycznym juz 12 lat a moja pensja to najnizsza krajowa -trudno uwiezyc.Mam pod opieka70 -ciu pacjentow.To co wypisujesz jest zlosliwoscia .

#9 ~hhhhhh Data: 2010-04-08 15:50:38

trzeba bylo sie uczyc komentarzb do ania

Praca za granicą

Praca w Polsce

Najpopularniejsze informacje

Liczba wyświetleń: 28937

List! Samo życie.

Liczba wyświetleń: 21837

Chciałam się tylko pożalić ... 38 KOMENTARZY.

Liczba wyświetleń: 41978

Wykształcenie pielęgniarskie a wysokość uposażenia.

Liczba wyświetleń: 116663

Cewnikowanie mężczyzny. 42 KOMENTARZE.

Liczba wyświetleń: 34234

Uczulenie na rękawiczki.

Liczba wyświetleń: 22758

Przepaść pomiędzy teorią a praktyką.

Liczba wyświetleń: 20420

Do pracy z takimi pacjentami nas nie przeszkolono!

Liczba wyświetleń: 23690

Dyrektor ds. pielęgniarstwa wrogiem pielęgniarek.

Liczba wyświetleń: 38962

Salowa pielęgniarką instrumentariuszką.

Liczba wyświetleń: 25053

Pielęgniarki w opinii dyrekcji były "stosunkowo mało obciążone pracą" i z tego powodu były oddelegowywane do pracy na inne oddziały. Sąd: "nastąpiło naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu"!

Liczba wyświetleń: 19269

Pielęgniarska ortografia.

Liczba wyświetleń: 42338

Naczelna Izba PiP opublikowała stanowisko w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy. Zobacz zaproponowany tzw. awans poziomy pielęgniarki i położnej, uzależniony od posiadanego dyplomu, kwalifikacji oraz doświadczenia zawodowego.

Liczba wyświetleń: 24405

Stanowisko Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego w sprawie braku właściwego wykorzystania potencjału pielęgniarek posiadających tytuł magistra pielęgniarstwa oraz wprowadzenia ścieżek kariery zawodowej w pielęgniarstwie, które pozwoliłyby na uporządkowanie kompetencji pielęgniarek w zależności od posiadanego wykształcenia.

Liczba wyświetleń: 23420

Przeczytaj tę informację ze względu na solidarność z pielęgniarką z Biłgoraju. Pielęgniarka w czasie dyżuru na oddziale szpitalnym idzie do dyrektora. Informuje o niewystarczającej obsadzie pielęgniarskiej i o zgłoszeniu tego faktu do prokuratury i PIP. W dniu następnym zostaje "oddelegowana" do pracy w Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym położonym 20 km od miejsca zamieszkania.

Liczba wyświetleń: 54315

Ministerstwo zdrowia proponuje: magister pielęgniarstwa po 1 roku pracy (?!?) w szpitalu będzie mógł być pielęgniarką oddziałową. W okresie przejściowym (do 2020 r.) przełożona pielęgniarek oraz pielęgniarka oddziałowa i koordynująca bez wymogu posiadania wykształcenia wyższego. Wprowadzono stanowisko asystenta w dziedzinie pielęgniarstwa i położnictwa. Niektóre propozycje wzbudzą zapewne zdziwienie oraz kontrowersje w naszym środowisku zawodowym.

Portal na nasza-klasa.pl

Zapraszamy do zapisania się do newslettera!