Zobacz wykaz uczelni, które będą prowadzić dofinansowane studia pomostowe na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo - nabór wiosenny 2010. Zobacz także liczbę miejsc, wysokość opłaty za jeden semestr. Czy to już będzie nabór na skrócone studia?

Dofinansowane studia pomostowe dla pielęgniarek i położnych 2010.

 

 

Zobacz wykaz 17 uczelni, które wiosną 2010 rozpoczną kszatłcenie na dofinansowanych studiach pomostowych . . .

 

Komentarz redakcji

 Portalu i Gazety Pielęgniarki i Położnej

Liczba uczelni, które będą prowadzić dofinansowane studia pomostowe (nabór wiosenny 2010) - 17

Liczba miejsc na dofinansowanych studiach pomostowych (nabór wiosenny 2010) - 1560 

Koszt studiów - studenci dofinansowanych studiów pomostowych (nabór wiosenny 2010) nie zapłacą z własnej kieszeni ani jednej złotówki!

Czas trwania studiów - studia pomostowe dla absolwentów liceów medycznych mają zostać skrócone do dwóch semestrów. Na jakie studia pomostowe (czy te skócone czy nie) będzie obecny nabór wiosenny to należy się dopytywać na konkretnych uczelniach. O tym zagadnieniu pisałem szczegółowo w dniu 7 lutego 2010 roku. Artykuł dotyczący tego problemu czytało prawie 7 000  osób, a użytkownicy Portalu zamieścili prawie 100 komentarzy!

Mariusz Mielcarek 

 

 

Chcesz otrzymywać na skrzynkę pocztową bieżące informacje w zakresie wdrażania skróconego czasu kształcenia na studiach pomostowych dla absolwentów liceów medycznych?

 

Zapisz się tutaj.

Komentarze użytkowników

#1  2010.03.09 07:59:53 wiedĹşma

Tylko 1560 miejsc! A gdzie reszta Polski jeżeli nawet duże miasta, ośrodki akademickie nie mają bezpłatnych pomostówek.

#2  2010.03.09 10:40:00 ~gienia

Oni sami nie wiedza czy sa skrócone czy nie nawet jeśli jest to zatwierdzone to uczelnie już otrzymały na studentów pieniądze i nie chce im się bawić ze zmianami umów którymi się zajmowali x czasu, wpierają studentom zato, że to oni nie zdążą z praktykami i nie napiszą pracy licencjackich,

#3  2010.03.09 10:40:00 migdał

Pomostowe, a gdzie Warszawa na liscie uczelni?

#4  2010.03.09 14:35:06 ~złotówka

Bujda z tym płaceniem,że ani jednej złotówki.To dlaczego za egzamin końcowy płaci się 370zł.Nikt i nigdzie nie pisze się o tym.Każda uczelnia nieżle na tym zarabia.

#5  2010.03.09 14:53:30 ramzes

Na ATH ścieżka A trwa 3 semestry, Pytacie gdzie reszta miast? Ano zapytajcie się właśnie w swoich miastach i na uczelniach w swoich miastach dlaczego nie przystąpiły do przetargu. Z 64 uczelni przystąpiło tylko 19 9 dwa wnioski odrzucone).

#6  2010.03.09 17:38:25 ~piel.

W rozporzadzeniu napisane jest ze Unia zaplaci za nauczanie i oplaty administracyjne---to dlaczego student placi za rekrutacje,indeks i jak piszecie za egzaminy koncowe.

#7  2010.03.09 17:45:39 ~HELA

Czy ktoś coś wie na temat skrócenia studiów w tym roku? .Dla mnie to bardzo ważne bo mam do zrobienia jeszcze 4 semestry.Do tej pory oprócz projektu rozporządzenia w tej sprawie cisza, uczelnie nadal nie wiedzą jakim iść programem.Panie Mariuszu może Panu coś powiedzą w minsterstwie

#8  2010.03.09 17:54:45 ~gienia

Na pewno nie skrócą nam którzy już zaczeli w 2009 na jesień w sosnowcu już zadecydowali.

#9  2010.03.09 18:07:46 ~HELA

DO GIENI uczelnie nie mogą same tak sobie decydować w tej sprawie chyba że już coś na ten temat wiedzą nieoficjalnie nasza nadal czeka na oficjalne rożporządzenie

#10  2010.03.09 19:01:39 ~jaga

Czy ktoś może jest zorientowany do kiedy przewidywane są te studia pomostowe? Jestem zainteresowana, ale tymczasem kończę studia pedagogiczne no i ciężko byłoby je połaczyć.

#11  2010.03.09 19:01:40 ~jaga

Czy ktoś może jest zorientowany do kiedy przewidywane są te studia pomostowe? Jestem zainteresowana, ale tymczasem kończę studia pedagogiczne no i ciężko byłoby je połaczyć.

#12  2010.03.09 19:04:46 ~aka13

Podobno Nowy Sącz skrócił ścieżkę B z naboru 2009/2010 do trzech semestrów-czy możecie to potwierdzić

#13  2010.03.09 21:42:33 ~HELA

Do Jagi w tej chwili nie ma już daty granicznej,uczelnie będą tak długo robiły nabory jak długo będą chętni

#14  2010.03.10 13:44:24 ~piel

Wiedza i mądra walka o szacunek ZAWODOWY ! Za wykształcenie należy płacić tym bardziej kierunkowe ,niekoniecznie magistrowi pracującemu w hipermarkiecie.I JESZCZE JEDNA ISTOTNA UWAGA : LEKARZOM ZA WYKSZTAŁCENIE SIĘ PŁACI - PIELĘGNIARKOM NADAL NIE ! A JEŚLI SIĘ PŁACI TO TAK,ŻE AŻ WSTYD O TYM MÓWIĆ CZY PISAĆ ! PO CO WIĘC ORGANIZUJE SIĘ STUDIA? DLA OSZUSTWA? Koleżanki przygotujmy się do mądrej walki,długofalowej walki.Przestańmy pisać o tym,że się nieustannie obgadujemy,zazdrościmy sobie,że jesteśmy żmijami(straszne i horror! ),że myjemy kubki za lekarzy,że parzymy im kawę ! itd.PRZYSTĄPMY DO KONKRETÓW,DO ZMIAN SYSTEMOWYCH.PANIE MARIUSZU MIELCAREK prosimy o JESZCZE WIĘCEJ ZAANGAŻOWANIA W TEJ PILNEJ KWESTII ! UKŁONY Z POZDROWIENIAMI.PROSZĘ O CYTAT TEGO MEILA W AKTUALNOŚCIACH !

#15  2010.03.10 18:03:50 ~piguła:(

Jestem wściekła na pewną uczelnie z Lublina, która wprowadziła nas- mnie i koleżanki- w błąd, udzielając fałszywej informacji, że wiosennego naboru nie będzie. natomiast ja tu sobie czytam, że ta uczelnia już rozpoczęła zajęcia! jak tak można! od kilku lat próbuję sie dostać i nie mogę bo zawsze są jakieś przeszkody- np. nie ma naboru na taki poziom jaki powinnam studiować- skończyłam 2.5- letnie studium medyczne, a to miejsc już nie ma itp. Na dodatek na ich stronie nie ma aktualnych wiadomości i normalną drogą nie da sie tego załatwić. naprawdę jestem w szoku, że taka poważna szkoła bawi sie ludzmi! Wstydzcie sie!

#16  2010.03.10 18:20:29 ~Salomon

Piel pisze: "LEKARZOM ZA WYKSZTAŁCENIE SIĘ PŁACI - PIELĘGNIARKOM NADAL NIE ! " Jako pielęgniarkom się nie płaci? Pielęgniarskie studia wyższe – 1 rok, lekarskie studia 5lat. Zarobek pielęgniarki 2 tyś, zarobek lekarza 10tyś. Jak dla mnie proporcja jest właściwa, więc w czym problem! piel pisze: PO CO WIĘC ORGANIZUJE SIĘ STUDIA? DLA OSZUSTWA? Wyrwałaś mi to z ust! Jedyna nazwa, która przychodzi mi na myśl kiedy słyszę o rocznych studiach wyższych, to OSZUSTWO! Tak więc, pierwszym krokiem w kierunku podźwignięcia pielęgniarstwa z dna powinno być dostosowanie szkolnictwa do ogólnie obowiązujących w cywilizowanym świecie zasad. Pozdrawiam

#17  2010.03.10 20:04:10 ~kasia

A co z tymi, którzy mase pieniędzy wydali na studia? też powinni im zwrócić! Sprawidliwość

#18  2010.03.11 11:08:43 ~oo???

Skąd "Gienia" wie, że Sosnowiec nie skrócił ścieżki B? Bo ja wiem co innego.Zobaczymy-ma się konkretnie rozstrzygnąć ta sprawa w marcu.

#19  2010.03.11 14:57:10 ~ja

Uczelnia z mojego miasta jest na tej liscie.Dzis byłam dowiedzieć się o pomostówke.Okazało się,ze juz w ub.roku zamknieto liste osób zakwalifikowanych nie tylko na ten rok ale juz nawet na 2011.

#20  2010.03.11 20:29:05 ~ania

Sosnowiec podjął decyzję o skróceniu ścieżki "B" z naboru 2009/2010 do trzech semestrów. Liczba godzin do zrealizowania będzie zgodna z Rozporządzeniem MZ, które ukaże się w marcu. Zatem Gieniu słuchaj uważnie!

#21  2010.03.11 21:29:04 ~gienia

Mówiłam o ścieżce "A "słucham słucham

#22  2010.03.11 23:09:02 ~HELA

Do Ani ja też jestem ze ścieżki B tylko z innej uczelni. Jestem Ci bardzo wdzięczna za tę informację.To dla mnie światełko w tunelu, nadzieja że może nam skrócą i będziemy miały przynajmniej tyle samo co ścieżka A.Pozdrawim.

#23  2010.03.12 05:04:37 ~gienia

ścieżka "A" niezadowolona, oj niezadowolona że ma półtorej roku

#24  2010.03.12 12:05:46 ~oo???

Gienia.nie martw się.szybko czas leci.będziemy razem kończyć.B i A pa

#25  2010.03.12 14:25:42 ~gość

Roczne studia . śmiech na sali niech wam skrócą do 3 miesięcy błehehe i takie piguły niedouki mają nas pacjentów pielęgnować.

#26  2010.03.12 16:07:06 ~aka13

A ty gościu łopatologię skończyłeś,chyba nawet tego nie

#27  2010.03.12 18:31:09 ~maja

Nie reagujcie na zaczepki to działa jak piłeczka, lepiej ją odrzucić niż złapać, więcej nie rzucą, bo się znudzi.

#28  2010.03.12 20:27:57 ~gość

Mylisz się Maju jestem wytrwały Anka13 te cyferki to twój wiek idź się dziecino bawić lalkami

#29  2010.03.12 22:24:03 ~mgr

Ojojoj gościu buraczku co ty tutaj robisz na pole,na pole !

#30  2010.03.13 11:58:22 ~aka13

Gościu tylko mi pochlebiasz ,miło słyszeć że ma się duszę 13 latki,niestety od ciebie zalatuje peerelem

#31  2010.03.13 12:55:24 ~mgr piel

Ej Salomonie od kiedy to magisterskie studia pielęgniarstwa trwają 1 ROK ? Jak to obliczyłeś-oczekuję odpowiedzi.Dziękuję.

#32  2010.03.13 13:08:12 ~piel

Salomonie ja nic ci nie wyrwałam z ust-tym bardziej,że komentujesz moją wypowiedz złośliwie.Mgr piel zadaje ci konkretne pytanie.Oczekujemy odpowiedzi. DROGIE KOLEŻANKI nie zrażajcie się i podejmujcie odpowiednie kroki by się kształcić.NASZE DODATKOWE WYKSZTAŁCENIE BĘDZIE PODSTAWĄ DO UZASADNIONYCH ROSZCZEŃ FINANSOWYCH! UTRUDNIA SIĘ NAM REKRUTACJĘ BO TRUDNO JEST RZĄDZIĆ WYKSZTAŁCONYMI-MACIE PRZYKŁAD PO LEKARZACH,NAUCZYCIELACH.ONI POSTULATY STRAJKOWE ZAŁATWIAJĄ BŁYSKAWICZNIE ! CAŁĄ GRUPĄ ZAWODOWĄ! W CAŁEJ POLSCE! A MY-NAUCZONE OD CZASÓW LM POKORY PRZYSTAŁYŚMY NA ROZDROBNIENIE FINANSOWE A TYM SAMYM NA ROZBICIE NASZEJ GRUPY ZAWODOWEJ.WSTYD,ŻENADA,UPOKORZENIE !

#33  2010.03.14 17:38:11 ~gość

Oooo ale się matołki denerwują usp przepraszam PANIE MAGISTER

#34  2010.03.14 18:15:22 ~Gość mgr

Do Gościa Widzę, że bardzo Cię denerwuje ta dyskusja to zmykaj do swoich zajęć. Pa

#35  2010.03.14 18:28:13 ~gość

Pani magister to nadinterpretacja większych głąbów jak pielęgniarki polskie nie widziałem

#36  2010.03.14 22:41:05 ~mgr dr

Ojoj gościu buraczku zmykaj co ty polski prymitywku tutaj robisz? gdzie byłeś jak inni studiowali? pola,łąki,krzaczki? zapewne poziom twój to zardzewiałe denko ! Współczuje w końcu tych co cię zrobili nie wybiera się i niestety KOMPLEKSYYYYYYYYYYYYYYYYYYY !

#37  2010.03.14 23:04:36 wiedĹşma

Gościu napisz kim jesteś z zawodu, bo mam długą listę partaczy.

#38  2010.03.15 13:09:49 ~moni

Nie wiadomo nic o dofinansowanych pomostówkach dla położnych. Informacja ścośle tajna, tylko dla kogo. Zainteresowane osoby dowiadują się o krok za późno. Położne też chcą zdobywać nowe i aktualne wiadomości.

#39  2010.03.15 15:43:48 ~Alina

Salomonie Gosciu----studia lekarskie trwaja 5 lat.Studia pielegniarskie trwaja 3 latai pielegniarka zdobywa dyplom pielegniarki i pierwszy stopien wyzszego wyksztalcenia-Licencjat,pozniej MOZE dalej uczyc sie na studiach magisterskich.Lekarz takze moze do emerytury byc lek-med,a jesli bedzie AMBITNY to zrobi specjalizacje, doktorat,docenture,profes.itd ale nadal bedzie mial zawod--LEKARZA.

#40  2010.03.15 15:51:09 ~.cd do Sal

-ale to powinienes wiedziec. Pielegniarskie studia pomostowe trwaja 1-rok,lub 2-lata ale sa to studia-uzupelniajace wiedze na poziomie wyksztalcenia wyzszego--bo na te 1-roczne studia moga uczeszczac WYKSZTALCONE pielegniarki w Pomaturalnych Szkolach 2,5 letnich. Wiec nie pisz mi Salomonie Madralo ze w 1-rok zdobywaja pielegniarki zawod---BO ZAWOD I DOSWIADCZENIE w pracy maja i to DUZO wieksze niz absolwent medycyny czy nie jeden lekarzyna z przychodni,albo nie daj Boze ze szpitala.

#41  2010.03.15 22:14:41 ~mgr

No i buraczek -gościu tak się zaczerwienił,że zwiał jaki malutki i. głupiutki !

#42  2010.03.16 13:04:34 ~Salomon

Mgr piel. Pisze: "Ej Salomonie od kiedy to magisterskie studia pielęgniarstwa trwają 1 ROK ? Jak to obliczyłeś-oczekuję odpowiedzi.Dziękuję." Logika zawodzi? Nim się wypowiesz, ogarnij choć temat którego będziesz dotykał (tutaj studia pomostowe). Ponadto, zgodnie z wolą i praktyką(! ) koleżanek, za tę samą pracę taka sama płaca! Zatem proporcję uznaję nadal za słuszną.

#43  2010.03.16 13:05:36 ~Salomon

Alina pisze "Studia pielegniarskie trwaja 3 lata” Ni wiem czy zauważyłaś, piszesz w temacie „studia POMOSTOWE na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo” Alina napisała: „Pielegniarskie studia pomostowe trwaja 1-rok,lub 2-lata ale sa to studia-uzupelniajace wiedze na poziomie wyksztalcenia wyzszego--bo na te 1-roczne studia moga uczeszczac WYKSZTALCONE pielegniarki w Pomaturalnych Szkolach 2,5 letnich." Ha ha ha. A to się ubawiłem! Główne trofeum kabaretonu murowane! Może zastanów się nad zmianą zawodu? Alinko, ktoś już to pisał, ale w zaufaniu podpowiem, że wliczanie wykształcenia średniego do studiów wyższych, jest jak podawanie długości męskiego członka wraz z długością kręgosłupa! He He He. Naprawdę poprawiłaś mi humor :)

#44  2010.03.16 13:07:59 ~Salomon

Ale do rzeczy. Spróbuję dostosować argumenty do tych infantylnych harców. Jeżeli przyjąć ów tok dedukcji za słuszny, wówczas 5 letnia specjalizacja lekarska jest uzupełnieniem 5-ltniego liceum profilowanego – biol-chem, 13 mieś stażu, oraz 5-letnichwyższych studiów medycznych. Razem, lekko licząc daje to 16 lat (sic! ) nauki. Zatem, aprobując długość "dydaktycznego członka" pielęgniarskiego kształcenia, wraz z długością "kręgosłupa", wówczas trwa ono (z uwzględnieniem tego, jak to nazywacie "uzupełnienia") 3,5. dobra, niech będzie nawet 4,5 roku! Pomijając poziom, logicznym jest, że podana wcześniej proporcja wynagrodzenia 5x1 nie tylko nie wyczerpuje przesłanek jakościowych, ale jest krzywdząca dla lekarzy!

#45  2010.03.16 13:09:47 ~Salomon

Na zakończenie krótka dygresja.Ktoś, nierozumiejący fundamentalnych pojęć związanych z kształceniem, powinien zarabiać najwyżej najniższą krajową! Tak elementarną wiedzę posiadają (z całym szacunkiem) nawet ludzie po podstawówce! Konkludując, mgr piel, Alino i psie Sabo! Nie idźcie tą drogą, nie pogrążajcie polskiego pielęgniarstwa!

#46  2010.03.16 15:02:20 ~gość

Nie zwiał tylko nie chce mi się wchodzić w polemikę bo musiałbym się zniżyć do Twojego poziomu

#47  2010.03.16 17:42:12 ~BAŚKA

Bardzo proszę o odpowiedż na moje pytanie dzisiaj zadzwoniłam do włocławskiejWSHE z pytaniem: ukończyłam 2 letnie Studium Pielęgniarskie w 1985r chciałabym zacząć licencjat od pażdziernika 2010r -ile semestrów będzie mnie obowiązywać? Czy nauka będzie finansowana z UE. Otrzymałam odpowiedż że 4 semestry i 1800 zł za semestr.JAK to się ma do rozporządzenia o którym czytałam na portalu?

#48  2010.03.16 18:08:26 ~Zoorro

Salomon ma rację! , że jesteśmy durna grupą, która nawet zdewastowała własne wyższe wykształcenie w dwu etapach:1)ktoś skonstruował taki program akademicki, że osoba bez matury ze specjalizacją ma większe uprawnienia od mgr piel.-o czym to świadczy? , 2)czy inne zawody w których kształcono na poziomie liceum, studium zawodowego też można ukończyć w takim tempie, jak nie to oznacza, że wiedza(materiał) na to nie pozwala, a to nasuwa pytanie o obszerność wiedzy/nauki o pielęgnowaniu człowieka na poziomie uniwersyteckim? naukowość/naukę/nauczycieli zawodu?

#49  2010.03.16 19:52:19 ~EVITA

Rozpoczynam od soboty licencjat na uczelni w moim mieście(oczywiście dofinansowany).Do tej pory cieszyłam się z tego, ale po lekturze tych komentarzy mam mieszane uczucia. Jestem absolwentką liceum medycznego, czy mam rwać włosy z głowy ,że zmniejszyli ilość godzin a przez to będę się uczyć 2 semestry? Jestem ambitna i dla siebie chcę poszerzyć swoją wiedzę.Najważniejsze dla mnie jest to ile wyniosę nowego.A zawiść ludzka zawsze była.Czy jak idziecie na wyprzedaż do sklepu to prosicie, żeby wam sprzedali towar po normalnej cenie , bo jest tak fajny ,że nieuczciwie byłoby za niego zapłacić tak mało.

#50  2010.03.16 21:33:59 ramzes

Ja rozpoczęłam w sobotę naukę na uczelni w mieście ościennym i jestem zadowolona dlatego ,że jest to pierwszy krok do dalszego kształcenia i niekoniecznie w kierunku li tylko pielęgniarskim.Cała ta dyskusja jest małostkowa i żenująca, niestety odzwierciedla mentalność naszego społeczeństwa, zawiść, zazdrość.Oj jak to boli jak komuś jest lepiej i ma wg innych łatwiej trzeba mu koniecznie dokopać, oto nasz piękny katolicki kraj

#51  2010.03.16 23:16:59 ~mgr

Salomonie jesteś na liście partaczy, nie chcemy cię tutuj. więc znikaj z honorem a jeśli już. chcesz zaistnieć w Naszym portalu przygotuj się merytorycznie do tematu.Brak ci argumentów i jesteś złośliwy a z takimi nie dyskutujemy.

#52  2010.03.16 23:20:09 ~piel

Ojojoj gościu buraczku zakompleksiony.

#53  2010.03.16 23:29:50 ~chory

Wielce wykształcony Salomonie poziom cukru czy stężenie ? znam pewnego konowała,który mówi.zgadnij jak. ? a ponadto chrapiecie w domowych piżamkach a pielęgniarki nas leczą-wstydzcie się a haracz bierzecie za to spanie aż się włos jeży na głowie to wasze pseudoleczenie ma miejsce tylko w Polsce-cieszcie się konowały ale to już niedługo się skończy !

#54  2010.03.17 01:30:29 ~Salomon

EVITA napisała: ". mam mieszane uczucia. Jestem absolwentką liceum medycznego, czy mam rwać włosy z głowy ,że zmniejszyli ilość godzin a przez to będę się uczyć 2 semestry? " *Jeżeli nie chcesz być łysa do końca życia, po prostu podejmij normalne studia! //EVITA napisała: „Jestem ambitna i dla siebie. .będę się uczyć 2 semestry //chcę poszerzyć swoją wiedzę. .będę się uczyć 2 semestry //Najważniejsze dla mnie jest to ile wyniosę nowego. .będę się uczyć 2 semestry" *sic? Ha ha ha. Bo zbraknie mi chusteczek! "Ani Mru Mru" wymiękają! Oto i sztandarowy dowód rozkładu polskiego pielęgniarstwa. Ani w tym ambicji, ani wiedzy, ani czegokolwiek nowego. Kononowo w czystej wysublimowanej postaci.

#55  2010.03.17 01:32:27 ~Salomon

EVITA napisała: "Czy jak idziecie na wyprzedaż do sklepu to prosicie, żeby wam sprzedali towar po normalnej cenie , bo jest tak fajny ,że nieuczciwie byłoby za niego zapłacić tak mało." Taaaa, "wielka wyprz", tu pełna zgoda! Wykształcenie z biedronki, to i po co się wysilać? Wy udajecie że studiujecie, pracodawca udaje że Wam płaci, i gra gitara! :P:P:P

#56  2010.03.17 01:39:58 ~Salomon

~mgr pisze: "Brak ci argumentów i jesteś złośliwy a z takimi nie dyskutujemy." //*I dalej, kolejny popis erudycji i geniuszu. "jesteś na liście partaczy, nie chcemy cię tutuj." //*Przyznam, zaintrygowała mnie ta lista. Jakiś argumencik? Choćby tyci! Nie? // mgr pisze: "Brak ci argumentów. .więc znikaj z honorem" //*He He He. Nie wiem czy ogarniasz pojęcie "honor". Postawa i treść wypowiedzi, świadczy, że termin ów jest Ci, Wam całkowicie obcy. Poza tym, to ja się nazywam Argument(! ) i jestem, zawsze będę wyrzutem waszego sumienia! Wyrzut sumienia to coś, co nie przestaje istnieć, kiedy zamkniesz oczy i zatkasz uszy! // Teza: mgr pisze: "Jeśli już. chcesz zaistnieć w Naszym portalu przygotuj się merytorycznie do tematu" *na poparcie tezy mgr pisze: .jesteś na liście partaczy, nie chcemy cię tutuj. więc znikaj"// I? Już?

#57  2010.03.17 01:41:15 ~Salomon

Powinienem się teraz obrazić? Kiedy nie potrafię! Wzbudzasz, i Tobie podobni, wyłącznie współczucie. Załamuję ręce nad losem polskiego pielęgniarstwa i mówię. ciszej nad tym grobem! Takie mam jeszcze pytanie, bo prosty człowiek jestem, "mgr" to skrót od magazynier? Bo retoryka zdaje się potwierdzać owe domniemania.

#58  2010.03.17 01:42:41 ~Salomon

Do chorego: To co piszesz, nazywamy "sałatką słowną". Prawdopodobnie nie zauważyłeś, pomyliłeś wątki i wdepnąłeś w temat, którego kompletnie nie jarzysz. Tutaj konwersujemy o kształceniu pomostowym. Poproś admina, a może założy temat o "konowałach", wówczas z rozkoszą podejmę rękawicę. Póki co, zażyj kolejną dawkę klozapolu, do łużeczka i dobrej nocy. Życzę duuuużo zdrowia!

#59  2010.03.17 15:32:10 ~Alina

Salomonie aby zostac pielegniarka mozna bylo skonczyc Liceum Medyczne 5-letnie i tu sie zgadzam ze studia zawodowe doksztalcajace nie powinny yrwac-1 rok.Ale wiele pielegniarek ukonczylo Licea Ogolnoksztalcace-4 letnie. I to konczy sie kregoslup-z ktorym ty mierzysz dlugosc czlonka. Dlugosc czlonka mierz od podstawy---.Aby zostac pielegniarka po takim samym egzaminie maturalnym ze srednia ocen nie gorsza od innych przyszla pielegniarki

#60  2010.03.17 15:37:59 ~ CD...

Podjely nauke w Studium Medycznym-ktore trwalo 2-lata, 2,5 roku,a czasami i 3-lata.czyli tyle ile na politechnice nauka aby zostac inzynierem,albo po reformie na wszystkich innych uczelniach aby zdobyc tytul licencjacki.Czyli Salomonie sam widzisz ze gdyby te szkoly nazywaly sie wtedy wyzszymi to kazda z nas po trudnym wieloetapowym egzaminie miala by tytul Licencjata pielegniarstwa. STAD NAZWA STUDIA POMOSTOWE I UZUPELNIAJACY TRYB WYKSZTALCENIA WYZSZEGO.

#61  2010.03.17 15:46:23 ~cd

A CO ZA TYM IDZIE CZAS TYCH STUDIOW SKROCONY BO program ukladany jest na PODBUDOWIE 2,5 letniego programu medycznego. Program obejmowal Anatomie,Fizjologie,Patologie,Pediatrie,Mikrobiologie,Genetyke itp,wykladowcami byli profesorowie i magistrzy.Zakres wiedzy czerpalismy z podrecznikow dla studentow medycyny. Pozniej dochodzily PIELEGNIARSTWA i praktyki. Nie mow mi Salomonie ze pielegniarki sa niedouczone,czy glupie.Ja znam wielu lekarzy niedouczonych,dla ktorych liczy siue tylko kasa,a leki przepisuja te ktore akurat polecaja im przedstawiciele.

#62  2010.03.17 15:52:33 ~tota

Salomon spadaj. Co tu robisz? Nie załamuj rąk jakoś poradzimy sobie bez ciebie. Weź słowniczek ortograficzny i nie trać czasu cieciu.

#63  2010.03.17 15:57:09 ~cd

Studium Medyczne nie jest srednia szkola.Nauke w Studium Medycznym mozna bylo podjac po skonczeniu Liceum i zdaniu egzaminu maturalnego. Czyli lekarz szedl na akademia medyczna a pielegniarka do studium medycznego,bo wowczas tylko Pomaturalne szkoly ksztalcily w tym zawodzie. Gdyby dawniej jak dzis zawod piel. czy poloznej mozna bylo zdobywac na Studiach Wyzszych to kazda pielegniarka jak obecnie mialaby wyzsze wyksztalcenie.

#64  2010.03.17 17:28:34 ramzes

Nie karmcie trola, salomon biedne dziecko neostrady no i mamy kompleks salomona

#65  2010.03.17 21:24:25 ~Zoorro

Na politechnice nieco inne było ukierunkowanie przyszłych inżynierów, magistrów- na działania twórcze, brakiem ewidentnym i bolączką polskich uczelni byli wykładowcy teoretycy-może dlatego mamy tak mierne wyniki w dziedzinach inżynieryjnych, bzdety w projektach.często zagrażające życiu i nie radzenie sobie z praktyką jak technik z doświadczeniem zawodowym

#66  2010.03.17 21:33:04 ~Zoorro

Na politechnikę na studia inżynierskie wymagano zawsze matury, do średnich szkół zawodowych nie! więc to jeden z powodów złego porównania, inną sprawą są oceny(średnie)poziom egzaminów, selekcja w trakcie studiów, poziom przedmiotów ogólnorozwojowych-np matematyka ucząca abstrakcyjnego myślenia itd.

#67  2010.03.17 22:06:50 ~mgr

Samolonie łóżeczko,łóżeczko,łóżeczko.I o czym tu z tobą dyskutować poproszę np. o szczegółową budowę i fizjologię układu nerwowego tylko poproszę bez ściągania. ! biedny zakompleksiony cieciu co ty możesz wiedzieć o studiowaniu pielęgniarstwa !

#68  2010.03.18 07:27:45 ~Alina

Do Zorro-kto poszedl bez matury i skonczyl pomaturalne studium nie zostanie przyjety na studia-czy to pomostowe,czy dzienne.Niektorzy poszli do studium bez matury,tak jak niektorzy pracowali po kilka lat jako salowi aby uzbierac dodatkowe punkty potrzebne do przyjecia na medycyne. Roznie sie ludziom uklada zycie.Znam swietnych lekarzy,ktorym na studiach szlo zle,i takie pielegniarki ktore nie ukoncza studiow nawet tych pomostowych.

#69  2010.03.18 10:47:25 ~gosia

Po jakie licho się tłumaczycie, w ogóle nie ma sensu zabierać tu głosu

#70  2010.03.18 15:24:42 ~Zoorro

P.Alino ja piszę o czasach w których na politechnikę przyjmowano po zdaniu egzaminu na odpowiednim poziomie. Polegał on na rozwiązaniu zadań z matematyki i fizyki o charakterze problematycznym (większość), nie miał on charakteru testów, które używane były w tym samym czasie na A.M.Poruszyła pani problem poziomu uczniów/studentów. To prawda nie możemy uogólniać, możemy mówić o większości grupy. Sama niech pani sobie odpowie czy kryteria większe były na politechnikę, czy do studium, nie wspomnę o liceum pielęgniarskiego.Macie od kilkudziesięciu lat kształcenie akademickie,funkcjonujecie wśród innych zawodów medycznych(gdzie nabór ludzi o odpowiednich predyspozycjach wiedzy, intelektu wg. teorii p.Aliny był taki sam np. jak na politechnikę) a co się dzieje z zawodem i pielęgniarkami praktykującymi od lat?

#71  2010.03.18 15:25:42 ~Zoorro

Dziwne jest też, że po tak solidnych podstawach w nauczaniu, wspaniałemu programowi rozwijającemu adepta zawodu, macie od kilkudziesięciu lat problemy z policzeniem norm zatrudnienia, z czym jeszcze?

#72  2010.03.18 20:05:21 ~xyz

Policzone mamy dobrze i to już dawno tylko takie palanty tępe "szczały" jak Ty zorro tego nie ogarniają za ciasne masz podwórko

#73  2010.03.19 00:48:13 wiedĹşma

Do Zoorro - pielęgniarki kończą również politechnikę, jak i wiele innych uczelni uniwersyteckich, ekonomicznych, artystycznych i nawet z tym innym zawodem są pielęgniarkami, a do pierwszych szkół pielęgniarskich zgłaszały się np. absolwentki UJ - taki to dziwny zawód. Licencjat pielęgniarski robią pielęgniarki z tytułem mgr, a nawet w czasie studiów doktoranckich. Nie życzę żadnej profesji takiego cyrku jaki przerabiają teraz pielęgniarki

#74  2010.03.19 13:14:40 ~ mgr piel

No i jak z nauką Argumencie-Salomonie? Najpierw przygotuj duże pieniążki na drogie opasłe w szczegółową wiedzę ksiązki dla studentów pielęgniarstwa.To będzie twój pierwszy krok,poprowadzę za rączkę-może zrozumiesz te głąby-pielęgniarki ? a może zacznij najpierw od kultury osobistej? Nie sil się na sztuczność i nie nadrabiaj obcymi wyrazami, tym bardziej nie pasującymi do kontekstu wypowiedzi a tym bardziej do meritum ! pozdrawiam.

#75  2010.03.19 13:22:59 ~chory

Polskie konowały introwertyku Slomonie ! Pielęgniarki mają ogromną wiedzę a konował uczy się od nich.To pielęgniarka skutecznie wykonała defibrylację a konował stał i się przy niej uczył ! Radzę ci prozac,deprim ale i tak na twoją chorą głowę nic to nie pomoże !

#76  2010.03.19 16:30:24 ~piel

Zorro liczenie norm zatrudnienia należy do tych dobrze wykształconych w Ministerstwie Zdrowia (ha,ha .)! Ale,ale po co liczyć bogaty pacjent komfortowo się leczy a biedny się nie obroni.To założenie realizowane przez polskie MZ.Zorro poczytaj teraz z uwagą. Nie było w przeszłości liceum pielęgniarskiego.Było to Liceum Medyczne (5-letnie ! ).Tak jedno z nielicznych 5-letnie.Pedagogiczne,ekonomiczne i inn.trwały 4-lata.I np.niedouczony nauczyciel mógł za darmo uzupełnić wykształcenie ! A jaką ma odpowiedzialność? Za co ta karta nauczyciela,płatne urlopy zdrowotne na podratowanie zdrowia,dużo czasu wolnego,dodatki,premie,wyjazdy integracyjne itd.A jak by było jeszcze mało to wcześniejsze emerytury! Pytam się więc za co?

#77  2010.03.19 16:43:23 ~c.d.

Pielęgniarka przyjmuje zlecenia,wykonuje specjalistyczne zabiegi,asystuje przy skomplikowanych długotrwałych operacjach kardiochirurgicznych,neurochirurgicznych, onkologicznych i inn.Dalej : rozdaje leki,pobiera badania specjalistyczne,zakłada wenflony,podłącza kroplówki,cewniki,sondy,opatrunki,przetacza krew itd.Prowadzi ciągłą obserwację parametrów życiowych pacjentów. Błyskawicznie reaguje gdy te ulegają gwałtownemu pogorszeniu.Zaczyna reanimację zanim pojawi się lekarz.

#78  2010.03.19 17:05:30 ~c.d.

Ponadto :podają baseny,kaczki,zmieniają pampersy,bieliznę,wyk.toalety,toalety pośmiertne też.Myją,pielęgnują,prowadzą do toalety,dżwigają i 120 kg też ! Nadal brak pomocy do przemieszczania pacjentów-21 wiek ! Ponadto pielęgniarki piszą,podpisują ważne dokumenty a wokół zazwyczaj hałas,zamieszanie,mnóstwo pytań.zazwyczaj o wszystko do pielęgniarki.a lekarza należy szanować i nie przeszkadzać . Taka to nasza polska mentalność ! PIELĘGNIARKI PRACUJĄ NON-STOP,PRACA ZMIANOWA,W WEEKENDY,ŚWIĘTA,NOCE,URLOP W OKRESIE LETNIM GRANICZY Z CUDEM! CIERPIĄ NA TYM NASZE RODZINY,DZIECI! PRACUJĄ W SZKODLIWYM ŚRODOWISKU :BIOLOGICZNYM,CHEMICZNYM,PROMIENIOWANIE ITD! PIELĘGNIARKA W POLSCE NIE MA WARUNKÓW BY SPOŻYĆ SPOKOJNIE JEDEN POSIŁEK DZIENNIE PODCZAS 12-GODZ.DYŻURU.NORMĄ STAŁO SIĘ,ŻE PIJE W BIEGU ZIMNĄ KAWĘ LUB HERBATĘ !

#79  2010.03.19 17:28:44 ~c.d.

NIKT NIE MA PRAWA ŻLE WWYPOWIADAĆ SIĘ O POLSKICH PIELĘGNIARKACH ! NALEŻY IM DZIĘKOWAĆ,ŻE CHCĄ JESZCZE PRACOWAĆ W POLSCE ! ŚREDNI WIEK PIELĘGNIARKI 45-50 LAT! ORGANIZOWANE SĄ DODATKOWE NABORY NA STUDIA PIELĘGNIARSKIE ! TE MŁODE I TAK WYEMIGRUJĄ DO PRACY DO U.E.TAM SĄ SZANOWANE ! TYM BARDZIEJ PRZY TAK KIEPSKIM WYNAGRODZENIU W POLSCE! PANI KOPACZ OBNIŻA TYM SAMYM JAKOŚĆ OPIEKI W POLSKICH SZPITALACH-HAŃBA ! GDZIE SĄ TE DŁUGO OCZEKIWANE NORMY ZATRUDNIENIA PIELĘGNIAREK? ZAWÓD PIELĘGNIARKI JEST BARDZO STRESUJĄCY,ODPOWIEDZIALNY,WYMAGAJĄCY WYSOKICH KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH.ZAWÓD O SZCZEGÓLNYM CHARAKTERZE,SPECYFICE ! MOŻE COKOLWIEK ZROZUMIAŁEŚ SALOMONIE,ZORRO. I INNI.

#80  2010.03.19 23:11:38 ~pacjentka

Serdecznie wam współczuję tej pracy i płacy wy ciężko pracujecie panie pielęgniarki nawet jednego,jedynego przywileju a nauczycielom za co,pytam się raz jeszcze za co ? nie nauczą jak należy i za korepetycje jeszcze biorą nasze ciężko zarobione pieniądze ! HAŃBA !

#81  2010.03.20 02:28:56 ~Zoorro

Do piel, wiedźmy właśnie o tym samym mówimy stworzone zostały i chyba/raczej dalej uczone wykonywania poleceń a nie myślenia. Ta jest różnica.Gdzie wasza praktyka droga piel, wiedźmo?

#82  2010.03.20 10:32:06 ~6ko66

Skończyłam właśnie pomostówkę i nie płaciłam za żaden egzamin, jestem zadowolona z uczelni i kształcenia, zachęcam inne panie pielegniarki

#83  2010.03.20 10:51:19 ~piel

Zorro czy ty wiesz na czym polega proces myślenia? i do jakich operacji należy? Zorro nie wypowiadaj się na temat pracy pielęgniarek.Pielęgniarki prowadzą edukację zdrowotna,zanim to zrobią w uczelni,podczas studiów poznają skomplikowane patomechanizmy chorób i m.in. na tej podstawie przygotowywują autorskie konspekty.Ponadto uczą niedouczonych lekarzy nazw leku,dawek,działania.Wskazują na nieprawidłowości wyników badań laboratoryjnych,reanimują-itd.CZY TO NIE WYMAGA MYŚLENIA ? PRAKTYKI MAM WYSTARCZAJĄCO-JAKIEŚ DZIWNE PYTANIA ZADAJESZ(? )ZORRO JAK TY MAŁO WIESZ O KSZTAŁCENIU I PRACY PIELĘGNIAREK A TWOJA ZAWIŚĆ TO ZWYCZAJNY BRAK WIEDZY,KULTURY.CZAS BY TO ZREWIDOWAĆ.POWODZENIA !

#84  2010.03.20 11:07:09 ~mgr

Drogie Koleżanki POLSKIE PIELĘGNIARKI zawalczcie o swoje i to jak najszybciej! Przecież WY pracujecie w Polsce na podwójnym etacie-pielęgniarki i pomocy pielęgniarskiej za tak marne wynagrodzenie ! na co WY jeszcze czekacie? nie rozumiem! Pielęgniarka pracująca w krajach Unii Europejskiej nie wykonuje czynności asptycznych i septycznych.MA DO TEGO POMOC PIELĘGNIARSKĄ PO ODPOWIEDNIM KURSIE.SALOMONIE(TO CHYBA ZORRO W 1 TAK 2:1)CHCIAŁBYŚ BY TA SAMA OSOBA ZAKŁADAŁA CI WENFLON I ODBIERAŁA BASEN Z CUCHNĄCYMI FEKALIAMI? JA BYM SOBIE TEGO NIE ŻYCZYŁA-DO ZAKAŻENIA WEWNĄTRZSZPITALNEGO TYLKO KROK.JAKŻE WY POLACY MACIE KIEPŚCIUTKĄ ŚWIADOMOŚĆ ! JAKŻE MOŻNA WAS NARAŻAĆ NA UTRATĘ ZDROWIA I OSZUKIWAĆ ! PODZIĘKUJCIE DECYDENTOM I KOPACZOWEJ !

#85  2010.03.20 11:20:40 ~nurse

Piel,mgr bardzo szeroko i trafnie piszesz o pracy pielęgniarek W POLSCE ! TO JEST CAŁA PRAWDA ! DZIĘKUJEMY ! DROGIE KOLEŻANKI CZAS PRZYSTĄPIĆ DO SKUTECZNYCH DZIAŁAŃ !

#86  2010.03.22 15:52:35 ~mgr

Tak. aż się chce czytać powyższe.super,brawo ! Żegnaj argumenciku-salomonku !

#87  2010.03.22 15:59:37 ~Amelia

"Drogie Koleżanki POLSKIE PIELĘGNIARKI zawalczcie o swoje i to jak najszybciej! " Co konkretnie proponujesz - samospalenie, koktajle Mołotowa. bo papier jest cierpliwy a komunały może wypisywać każdy lamer. W nawiązaniu do basenu - droga "mgr", a czy zgodziłabyś się na założenie wenflonu przez pielęgniarkę, zaopatrującą uprzednio cuchnącą odleżynę, dajmy na to, zakażoną p.aeruginosa? "Pielęgniarka pracująca w krajach Unii Europejskiej nie wykonuje czynności asptycznych i septycznych.MA DO TEGO POMOC PIELĘGNIARSKĄ" Czyli co, siedzi w komorze próżniowej, wypisuje papiery i rozkazuje salowej przez tel?

#88  2010.03.22 18:14:13 ~Salomon

Hejka hej moi pupile! No to jedziemy. ~tota pisze: "Weź słowniczek ortograficzny i nie trać czasu cieciu.","~mgr" pisze "Samolonie łóżeczko,łóżeczko,łóżeczko. .biedny zakompleksiony cieciu" Hmmmm. Nooo, toście mnie przyłapali! Zaraz się rozpłaczę. niech mnie ktoś przytuli! :):):) Muszę Was jednak rozczarować moi drodzy. Wyłącznie literalne rozumienie treści, stawia w niekorzystnym świetle zdolność do abstrakcyjnego myślenia:( Nie o to, nie o to, nie o to misiaczki! W zaufaniu podpowiem, że "łóżeczko" to mebel, "łużeczko" to miejsce odpoczynku dla autorów zaburzonych w stopniu umiarkowanym, zaś "łurzeczko" to azyl dla obywateli krety z którymi nieodparcie kojarzą się podobne wam przypadki. Jednakowoż winszuję spostrzegawczości, bo wzrok to chyba jedyny zmysł z pomocą którego percypujecie otaczającą rzeczywistość?

#89  2010.03.22 18:18:58 ~Salomon

~tota pisze: ".nie trać czasu cieciu","Salomon spadaj. Co tu robisz? ", ~mgr pisze: "Samolonie. .biedny zakompleksiony cieciu", „Salomonie jesteś na liście partaczy, nie chcemy cię tutuj.", „Brak ci argumentów i jesteś złośliwy" // ***~ mgr piel pisze:" Salomonie. .może zacznij najpierw od kultury osobistej? " Cięcie! . Brawo! . Błysnęliście niczym chrząstka w salcesonie!

#90  2010.03.22 18:22:23 ~Salomon

Słyszeliście o zjawisku zwanym projekcją? Nie! Nie, chodzi o "Alicję w krainie czarów" ani "Avatar"! He He He, Chyba czas na obchód?

#91  2010.03.22 18:25:05 ~Salomon

Po bitwie, obraz pielęgniarstwa polskiego. Cóż dodać? "Elyto medyczna na głupoty nieboskłonie", w jakże cudownie lapidarny sposób zwerbalizowałaś swój kulturowo-intelektualny poziom. Czy to aby nie efekt owego, nieomal legendarnego wykształcenia(? ) Niech zgadnę, podmostowego? Konkludując, nie byliście, nie jesteście i nigdy nie będziecie partnerem, zarówno w pracy jak i w rozmowie. Z takim czarem krasomówczym, oraz inwolucyjną logiką, możecie co najwyżej poczochrać się po grzywach, na gałęzi na której wspólnie siedzicie, lubo błysnąć erudycją przed Panem "Maryjanem", przy browcu w okolicznej spelunie. Z mojej strony przyjmijcie szczere wyrazy współczucia, oraz kondolencje dla tego pięknego zawodu, który niestety reprezentujecie. Jedno jest pewne, człowiek może wyjść z obory. Obora z człowieka nie wyjdzie nigdy.

#92  2010.03.22 18:27:28 ~Salomon

~mgr piel pisze: "Najpierw przygotuj duże pieniążki na drogie opasłe w szczegółową wiedzę ksiązki dla studentów pielęgniarstwa." Skoro problem systemu edukacji pielęgniarek sprowadzasz do ceny i opasłości podręczników, to empiria dowodzi, że przy np. takim "Traczyku" czy "Sobocie" twoje podręczniki przypominają ulotki za wycieraczką samochodu. Liderem zaś rankingu, są zbiory "dzieł" Marksa i Engelsa. Czar prysł! Jednak jaki to ma związek z zdobywaniem wykształcenia wyższego w rok?

#93  2010.03.22 18:28:34 ~Salomon

~mgr pisze: "poproszę np. o szczegółową budowę i fizjologię układu nerwowego tylko poproszę bez ściągania! " Nie było tego w podręczniku, czy materiał nie mieści się w rocznej zaocznej pomostówce? Gdybyś chciał liznąć poważnej wiedzy, odsyłam do anatomii "Soboty", oraz fizjologii "Traczyka". Mogę podać adres księgarni wysyłkowej. Tyle że trochę drogo.

#94  2010.03.22 18:29:39 ~Salomon

~mgr piel pisze: "może zrozumiesz te głąby-pielęgniarki? " Hola hola moja panno! Nigdzie nie napisałem, że pielęgniarki to głąby! Co prawda, są jednostki "wybitne", które m.in. starają się zabłysnąć na forum, ale to bynajmniej nie powód do generalizowania. Defetyzm nie jest wskazany a rzeczowa dyskusja. Zatem, papier czy wiedza, to dylemat, który trzeba rozwiązać w zaciszu własnego sumienia. Jednemu odbicie w lustrze powie "konował" innemu "głąb". Ja śpię spokojnie w "łóżeczku" i lubię swoje kryształowe lustra w ręcznie rzeźbiony ramach.

#95  2010.03.22 18:33:22 ~Salomon

~ mgr piel pisze: "Nie sil się na sztuczność i nie nadrabiaj obcymi wyrazami, tym bardziej nie pasującymi do kontekstu wypowiedzi a tym bardziej do meritum ! " /// ~mgr pisze: "a jeśli już. chcesz zaistnieć w Naszym portalu przygotuj się merytorycznie do tematu" /// mgr pisze: "biedny zakompleksiony cieciu co ty możesz wiedzieć o studiowaniu pielęgniarstwa ! " /// ~mgr pisze: "I o czym tu z tobą dyskutować" Może, jaki system edukacji zagwarantuj podniesienie z dna, prestiżu polskiej pielęgniarki? /// Przypominam temat topicu "Zobacz wykaz 17 uczelni, które wiosną 2010 rozpoczną kszatłcenie na dofinansowanych studiach pomostowych.”

#96  2010.03.22 18:35:16 ~Salomon

Alina napisała: "zgadzam ze studia zawodowe doksztalcajace nie powinny yrwac-1 rok." * Wreszcie jakaś głos rozsądku! Dla poprawienia optyki spojrzenia na zagadnienie: Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia - z upoważnienia ministra - w sprawie systemu kształcenia pielęgniarek "Do uznania kwalifikacji pielęgniarek przez UE potrzeba 4600 godzin praktyk zawodowych oraz trzech lat kształcenia. Zatem trzyletnie szkoły, których organem założycielskim byłby samorząd, byłyby tańszą alternatywą w stosunku do kosztownych studiów. Strategia szkolenia pielęgniarek w takim kształcie spełniałaby wymogi unijne." Zgodnie z dyrektywą 2005/36/WE, kształcenie pielęgniarek odpowiedzialnych za opiekę ogólną obejmuje co najmniej 3 lata lub 4600 godzin. .Należy jednak w tym miejscu podkreślić, iż dyrektywa nie narzuca państwom członkowskim, na jakim poziomie to kształcenie powinno być realizowane (średnim czy wyższym), lecz jedynie ściśle określa czas jego trwania i liczbę godzin.

#97  2010.03.22 18:36:51 ~Salomon

Zatem w rozumieniu przepisów, uzupełnienie wykształcenia pielęgniarskiego do norm unijnych nie polega na zdobyciu wykształcenia wyższego. Jedyny warunek stanowi ilość godzin w liczbie 4600, oraz czas ich "wyrobienia", nie krótszy niż 3 lata. W głowach tęgich myślicieli (w lwiej części po szkołach średnich) pociągających za korporacyjne sznurki, narodził się jednak pomysł wykorzystania zwykłego kursu uzupełniającego, dla łatwego obejścia bariery wykształcenia, oraz konkurencji zawodowej w postaci młodych licencjatek. Zwłaszcza w sytuacji likwidacji średnich szkół medycznych, oraz zagęszczenia atmosfery wokół korelacji kompetencji i wynagrodzeń, z poziomem wykształcenia. W wyniku opisanych kombinacji i nieskrępowanego hedonizmu sprowadzono prestiżowe wykształcenie, do edukacyjnego chałturnictwa.

#98  2010.03.22 18:37:18 ~Salomon

Coby nie być gołosłownym cyt: "Szkoła Agrobiznesu w Łomży: UWAGA! PIELĘGNIARSTWO POMOSTOWE. Kształcenie zawodowe pielęgniarek i położnych w ramach studiów pomostowych" Co za różnica. Agronom czy pielęgniarka? Zatem powodzenia w agro-pielęgniarstwie.

#99  2010.03.22 18:40:07 ~Salomon

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej w sprawie umożliwienia absolwentom szkół pomaturalnych uzupełnienia wykształcenia do poziomu licencjata: "Obowiązujące przepisy ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (DzU nr 65, poz. 385 z późn. zm.) nie dawały i nie dają podstaw prawnych do przyjmowania absolwentów studiów pomaturalnych na inny rok studiów niż pierwszy. NIE MOŻNA BOWIEM UZNAĆ NAUKI ODBYTEJ W SZKOLE POSIADAJĄCEJ STATUS SZKOŁY ŚREDNIEJ ZA CZĘŚĆ (FRAGMENT CZY POCZĄTEK) KSZTAŁCENIA W SZKOLE WYŻSZEJ. SZKOŁY WYŻSZE NIE MAJĄ TAKŻE PODSTAW MERYTORYCZNYCH DO SKRACANIA STUDIÓW ZAWODOWYCH (PO KTÓRYCH ABSOLWENCI OTRZYMUJĄ TYTUŁ ZAWODOWY LICENCJATA LUB INŻYNIERA), UZNAJĄC, IŻ ˝PODBUDOWĘ˝ STANOWI JAKIEKOLWIEK STUDIUM POMATURALNE. STUDIUM POMATURALNE JEST SZKOŁĄ ŚREDNIĄ i działa na podstawie ustawy o systemie oświaty, natomiast szkoły wyższe działają na podstawie cytowanej wyżej ustawy o szkolnictwie wyższym."

#100  2010.03.22 18:42:53 ~Salomon

Są to dwa odrębne systemy kształcenia, co nie daje możliwości uznania okresu nauki odbytej w szkole posiadającej status szkoły średniej za okres kształcenia w szkole wyższej. Odpowiadając zatem wprost na pytanie pana posła Marcina Zawiły dotyczące możliwości "uzupełnienia" wykształcenia pomaturalnego do poziomu "licencjatu", czyli wykształcenia wyższego zawodowego, zmuszony jestem wyjaśnić, iż nie ma takich możliwości z podanych wyżej względów. Atutem szkół policealnych jest możliwość skorzystania przez ucznia z krótkiej ścieżki dojścia do kwalifikacji zawodowych. Ponadto należy dodać, iż kształcenie w zawodach na poziomie zasadniczym i średnim odbywa się zgodnie z klasyfikacją zawodów szkolnictwa zawodowego ustanowioną rozporządzeniem ministra edukacji narodowej, która określa zawody i typy szkół, w których odbywa się kształcenie, oraz ministrów właściwych dla zawodów, na wniosek których zawody zostały wprowadzone do klasyfikacji."

#101  2010.03.22 18:44:17 ~Salomon

"Kierunek studiów jest natomiast formą organizacyjną kształcenia studentów w zakresie danej gałęzi wiedzy. Ustalenie więc zbieżności wykształcenia na poziomie średnim z wykształceniem na poziomie wyższym jest niezwykle trudne." Życzę miłego dni i pozdrawiam wszystkich użytkowników portalu.

#102  2010.03.22 23:03:51 ~mgr

Cyt. "Kierunek studiów jest natomiast formą organizacyjną kształcenia studentów w zakresie danej gałęzi widzy ".Wykształcenie na poziomie średnim realizowane jest w szkołach średnich a wyższe odbywa się w ramach studiów m.in.studiów pielęgniarstwa począwszy od pomostowych po doktoranckie.I nic tu nowego.Pozdrawiam.

#103  2010.03.22 23:07:56 ~gość

W ramach pomocy oddam Salomonowi Traczyka za darmo Zapewne długo będzie studiował sądząc po wypisywanych bzdetach.

#104  2010.03.22 23:16:10 ~Obserwator

Amelio,Amelio a ty skąd z kosmosu? Kim jesteś? Tak w U.E. obowiązują PROCEDURY I STANDARDY A NIE KOMORY! NIE PISZ PRYMITYWNIE W 21W.-OGROMNY TO WSTYD,TAKIE BZDURY !

#105  2010.03.22 23:22:19 ~PIEL

SALOMONIE MOCNO WYSTAJE CI SŁOMA Z BUTÓW OBORA DAŁA CI WSZELKI WYCHÓW ZERO SZACUNKU DLA INNYCH BUFONADA I PROSTACTWO.

#106  2010.03.22 23:30:23 ~CHORY

A czy wiecie,że. zaspani lekarze sikają do zlewu -nie chce im się wychodzić do toalety ! SZOK ! Jak widać towarzystwo rodem z obory,to salomonowe towarzystwo.Zwierzęta też to w oborze robią prawda salomonku?

#107  2010.03.23 00:02:28 ~PIEL

Tak salomonie obora z ciebie nie wyszła-TU SIĘ Z TOBĄ ZGADZAM.I PAMIĘTAJ,ŻE ZAWÓD PIELĘGNIARKI JEST ZAWODEM SAMODZIELNYM A NIE JAKIMŚ TAM PARTNERSKIM.PRACUJĘ W BELGII I WYKONUJĘ WYŁĄCZNIE SWOJĄ PRACĘ.W BELGII LEKARZ PRACUJE.I BYNAJMNIEJ NIE W ŁUŻECZKU (JAK NAPISAŁEŚ).NIE DO PRZYJĘCIA SĄ TUTAJ TAK DUŻE ROZBIEŻNOŚCI PŁACOWE M.LEKARZEM A PIELĘGNIARKĄ.KOLEŻANKI ZAJMIJCIE SIĘ PILNYMI ROZWIĄZANIAMI SYSTEMOWYMI.POWODZENIA.POZDRAWIAM.

#108  2010.03.23 00:22:54 ~obserwator

Tak PIEL zgadzam się z tym co piszesz.A ty salomonku w drogę i na obchód ale. najpierw do.toalety marsz,DO TOALETY :)))))))))))))))))NIEZŁY UBAW Z TYM SIUSIU !

#109  2010.03.23 18:18:02 ~ja

Salomonie.jak sam wspomniałes czas kształcenia pielegniarki w Polsce to 3 lata.W poprzednim systemie było to 5 lat w LM(gdzie były i przedmioty ogólne jak w zwykłym LO i zawodowe)lub 2,2.5 lub 3 lata w POMATURALNYM(nie policealnym) Studium Medycznym po 4 letnim LO i koniecznie zdaną maturą.Ja w 2 letnim Studium uczyłam sie i praktykowałam ponad 3 tysiace godzin.Skoro dziś trzeba uczyc sie 3 lata lub 4600 godzin to mnie brakuje 1 rok DOKSZTAŁCANIA lub niecałe 1600 godzin co też daje 2 semestry.Poza tym mam ponad 30 lat stazu.No i nie wybieram sie za granicę

#110  2010.03.23 18:22:19 ~korek

Studia pomostowe to studia dla specjalnej grupy odbiorców .Tak jak sa szkoły normalne i specjalne .Proste Jest to największy przekręt na świecie i mozliwy tylko w Polsce , aby ludzie ze średnim wykształceniem po roku nauki dostawali wykształcenie wyższe . Uważam ze powinni miec napisane na dyplomach licencjat pielegniarstwa pomostowego

#111  2010.03.23 18:25:45 ~ja,cd

Zresztą w Unii absolwentki dawnego studium traktowane sa na równi z obecnymi licencjatkami czyli musza sie wykazac co najmniej 5 letnim stazem w ostatnich 7 latach.W Unii najmniejsze szanse na pracę w zawodzie maja absolwentki dawnego LM i to tylko dla nich sa te pomostówki. Ale znam kilka absolwentek dawnego LM z kilkunasto lub kilkudziesiecioletnim stazem, które w Unii robia kariere jako przełozone a nawet naczelne mimo braklu licencjatu.Bo w Unii liczy się przedewszystkim staż i kursy,szkolenia, kształcenie podyplomowe.Bo w Polsce nikt nie pozbawi dyplomu zadnej pielegniarki,która ma dyplom SM lub LM.Bo dyplom to tylko wstęp do pracy.To on(bez wzgledu na rodzaj szkoły)upowaznia nas do otrzymania Prawa Wykonywania Zawodu.To Prawo pozwala nam na podjecie pracy a nie dyplom(tak jak lekarz mógł podjac pracę dopiero po zdaniu LEP-u a nie po dyplomie AM)

#112  2010.03.23 18:35:02 ~ja,cd

Pomostówka(ten dziwny twór istniejacy tylko i wyłacznie w Polsce)to tylko UZUPEŁNIENIE posiadanego wykształcenia a nie zdobycie go. Dla mnie wazniejsze są wszelkie podyplomówki czy kursy albo szkolenia bo to tylko dzieki nim PODNOSZĘ swoje kwalifikacje. Kiedy kilka lat temu zlikwidowano LM czy SM wprowadzajac licencjaty to kształcenie odbywało sie w pomieszczeniach SM a nie na uczelniach,było ZA DARMO i pierwsze absolwentki(z 3 czy 4 roczników)mimo wykształcenia licencjackiego miały wykształcenie ŚREDNIE ZAWODOWE a nie półwyzsze(bo wyzsze to mgr)jak teraz.Kiedy licencjaty przeniesiono na rózne wyższe szkółki(wyzsze gł.z nazwy a nie poziomu)i zaczęto kosic kasiorę to nagle licencjatki uznano za studentki i okłamywano pielegniarki,ze musza je robic.Obecnie znów kształcenie jest za darmo i okazało sie,ze pielegniarki nie maja obowiazku robic pomostówek.

#113  2010.03.23 18:40:50 ~ja,cd

Salomon.Studium Pomaturalne to nie szkoła srednia. To szkoła,w której sie zdobywa wykształcenie po szkole sredniej i po maturze.Obecnie to licencjat jest NAJNIZSZYM zawodowym wykształceniem pielegniarskim(niższego nie ma bo zlikwidowano LM i SM).Poza tym pielegniarki,które kończyły dawne szkoły to kobiety 50-50 letnie,niedługo pójdą na zasłuzone emerytury.I przestaną kłóc w oczy zadufane w sobie "studentki"

#114  2010.03.23 18:43:39 ~ja,cd

A ja mam nieodparte wrazenie,ze Salomon to nasza "mała",która ma pier.ca na punkcie matur(a raczej ich rzekomego braku)u pielegniarek.

#115  2010.03.23 22:56:21 ~Kaśka

Według mnie Salomon nie chce byśmy same degradowały swój zawód.Po wojnie nie trzeba było skończyć szkoły podstawowej by pójść do szkoły pielęgniarskiej, co cofnęło nas z okresem przedwojennym. Lekarze nie dopuścili do degradacji swojego zawodu. Felczerzy nie mogli i nie mogą robić specjalizacji lekarskich, a co z pielęgniarskimi- bez względu na wykształcenie.Pare pań kasę tłucze(etyka)

#116  2010.03.23 23:02:42 ~???

P Piel 33 porusza ciekawy problem, dla grupy która funkcjonuje w ochronie zdrowia np. lekarzy prestiżem jest pracować w szpitalu, klinice, nawet przychodni, leczyć pacjentów.Na odejście od leczenia nie pozwala sobie ordynator/kierownik lekarz-praktykuje.Studentom przekazuje wiedzę patrząc przez pryzmat praktyki, hm nawet p. prof.Szczeklik-filozof medycyny jest praktykiem, chce być uczciwy i wiarygodny w stosunku do studentów. Wnioski pPiel33 są słuszne, brawo!

#117  2010.03.24 10:18:40 ~stażysta

Po co wam te studia i tak do pampersów w dodatku z nakazu salowej! Jak usłyszałem wczoraj na dyżurze co należy do salowej a co do pielęgniarki a mówiła to salowa (zero szacunku w tej rozmowie dla pielęgniarki)to uwierzcie mi ale zjeżył mi się włos na głowie ! Nie upodlajcie się pielęgniarki- salowe to wasze podwładne !

#118  2010.03.24 10:28:59 ~mgr

Tak-Salomonie GRÓB PIELĘGNIARSTWA POLSKIEGO dzięki takim jak ty i tym podobnym ciągle wam mało,ciągle wyciągacie ręce o pieniądze do pacjentów,zabraliście pielęgniarkom i to ile! WSTYDZCIE SIĘ TEJ SWOJEJ PODWÓRKOWEJ,CYNICZNEJ,ZABORCZEJ NATURY.WIELCY WYKSZTAŁCENI POLSCY FELCZERZY,KTÓRZY TERAZ WYUCZYLI SIĘ WYKONYWANIA PODSTAWOWYCH ZABIEGÓW Z Unii Europ.

#119  2010.03.24 17:31:30 ~ja

Kasiu.Po wojnie była szkoła podstawowa6 a póxniej 7 letnia(to przed wojną były podstawówki 4 klasowe )i trzeba było ja skończyć.Po to w Polske ruszały,z nakazu,nauczyciele zeby zlikwidowac analfabetyzm.I nie było czegos takiego jak kształcenie pielegniarek bez nawet podstawówki. Były za to tzw.asystentki pielegniarskie i pomoce pielegniarskie(po samej podstawówce mozna było zostać najwyzej sanitariuszką,czyli salowa po kursie),żeby ten zawód zdobyc nie trzeba było miec matury.Ale jak pomoc czy asystentka chciała zostac pełnoprawną pielegniarka musiała skończyc skrócona 1 roczną szkołe pielegniarska,no i musiała miec pewien staz pracy.ja sama znam kilka dawnych asystentek,które nie tylko skończyły SM ale nawet mgr.

#120  2010.03.25 19:39:16 ~nursesek

A wszystko to o kant d.py rozbić kłucicie się jak dzieci, najeżdzacie jeden na drugiego gadanie ze salowa to podwladna itp a pielegniarka tylko od pampera zastanowcie sie co wy tutaj robicie za szambo trzeba byc czlowiekiem i umiec pracowac z ludzmi rozumiem ze sa wiedzmy w kazdej grupie spolecznej ale trzeba to przezyc dzis uslyszalem haslo salowej o bydlo idzie w drodze kiedy ze swoja grupa szedlem na praktyke no ale coz ona pokazala tylko swoj poziom no ale nic to zycie toczy sie dalej tzreba szanowac ludzi bez wzgledu na to co wykonuja a na chamskich ludzi miec sposob im bardziej oni dla nas chamscy tym bardziej my dla nich mili w koncu pekna a jak nie to rzucic takiemu pamperem w twarz i moze zmieni swoje postepowanie :p

#121  2010.03.25 21:19:04 ~Hela

Do studentów ze ścieżki B:czy na waszych uczelniach już coś mówiono na temat skrócenia studiów do trzech semestrów dla naboru 2009/2010? Bardzo proszę o informację(na razie mam tylko informacje od koleżanki z Sosnowca)

#122  2010.03.25 22:56:02 ~nurse

Pognać to towarzystwo do roboty albo zwolnić zero kwalifikacji pensja prawie jak pielęgniarki i żadna odpowiedzialność a do gadania,plotkowania pierwsze !

#123  2010.03.26 16:24:56 ~????

Nurse nasz rację! , ale w Polsce pielęgniarskie kierowniczki, czy nauczyciele mają wyższe i to o wiele pobory, nie pracując z pacjentem.BO W TYM KRAJU TAKI WZÓR I MORALNOŚĆ, ETYKA I CO TAM CHCESZ,ja też się nadziwić nie mogę.

#124  2010.03.27 21:26:47 ~nurse

~? dzięki za mocny i mądry głos wsparcia oby takich dużo,dużo,dużo! JAKŻE WIELE TRZEBA ZMIENIĆ TEŻ W NASZYM ŚRODOWISKU.WIĘKSZOŚĆ Z NAS PRACUJE -WŁAŚNIE Z PACJENTEM-JEST W NAS TAK OGROMNY POTENCJAŁ! DLACZEGO NIE POTRAFIMY TEGO WYKORZYSTAĆ ?

#125  2010.03.27 21:39:09 ~nurse

Czyżby Salomon trochę zrozumiał a może przejęty mocno Traczykiem nie ma czasu. albo bawi się za nasze pieniądze. !

#126  2010.03.28 16:55:59 ~gośc

ZACZYNAMY OGÓLNOPOLSKI STRAJK PIELĘGNIAREK! DO ROBOTY! KONIEC BIAŁEGO NIEWOLNICTWA I OSZUSTWA !

#127  2010.03.28 23:41:25 ~Florencja

Tak gościu RUSZAMY !

#128  2010.03.29 21:59:39 ~mgr

Salomon był ,taki sobie cieć ! zwyczajnie kiepski! DO STRAJKU !

#129  2010.04.01 18:03:49 ~ja

Nie zdziwię sie jak Salomon to nasza"mała",która ma obsesje godna komisji śledczej,nt węszenia i szukania pielegniarek bez matury.

#130  2010.04.15 17:10:42 ~Gros

Mam pytanie- czy koleżanki ze ścieżki B, które miały 5 semestrów i płaciły za studia coś robią? Mam namyśli zwrot kosztów.

#131  2010.04.29 09:46:41 ~Gosia

Przeczytałam komentarze i jestem zdruzgotana. W jakim celu miłe koleżanki prowadzimy krwawy bój z każdym dyskutantem (patrz Salomon) na temat polskiego pielęgniarstwa. Wiadomym jest, że ktoś kto nie studiował nie uwierzy drugiemu i nie doceni, że to ciężka praca. Nie ma sensu się licytować, które studia są bardziej, a które mniej cenne, który zawód ma wiekszy prestiż. Każda wiedza jest cenna i potrzebna,tak jak każda profasja, trzeba ją umieć wykorzystać w codziennej pracy i życiu. Trzeba tylko pamiętać, że najpierw jest się człowiekiem, a dopiero później pielęgniarką, lekarzem itd. Moim skromnym zdaniem szkoda energii na czcze dyskusje z anonimowymi dyskutantami, lepiej ten czas poświęcić na systematyzowanie własnej wiedzy i rozwój osobisty. Pozdrawiam:)

#132  2010.07.11 12:47:01 ~piel

Wiedza i konsekwentne działania ogólnopolskie w aspekcie prestiżu zawodowego- nie tyko wiedza(sztuka dla sztuki! )