Jak w projekcie nowej ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej uregulowano kwestię prawa wykonywania zawodu osób, które ukończyły liceum medyczne lub szkołę policealną albo szkołę pomaturalną? Ważne! Osoby, które ukończyły powyższe szkoły, a nie wystąpiły o zaświadczenie o prawie wykonywania zawodu mają czas do 2015 roku. Po tym terminie ich uprawnienia wygasną!

Nowelizacja ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej.

.

projekcie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej zaproponowano następujące zapisy:

Art. 7. Zawód pielęgniarki i położnej może wykonywać osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu stwierdzone albo przyznane przez właściwą okręgową radę pielęgniarek i położnych (...)

Art. 8. 1. Osobie posiadającej prawo wykonywania zawodu przysługuje prawo posługiwania się tytułem zawodowym „pielęgniarka” albo „pielęgniarz”, „położna” albo „położny”.
2. Tytułami, o których mowa w ust. 1, mogą posługiwać się osoby posiadające prawo wykonywania zawodu, (...)

(...)

Art. 99. 1. Osoby, które w dniu wejścia w życie ustawy posiadają stwierdzone albo przyznane prawo wykonywania zawodu zachowują to prawo.

(...)

Art. 105. 1. Osoby, które przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy ukończyły liceum medyczne lub szkołę policealną albo szkołę pomaturalną, kształcącą w zawodzie pielęgniarki albo ukończyły szkołę policealną albo szkołę pomaturalną, kształcącą w zawodzie położnej, które nie uzyskały stwierdzenia prawa wykonywania zawodu przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, a spełniają inne wymagania określone w art. 37 albo 40, mogą uzyskać stwierdzenie prawa wykonywania zawodu, jeżeli złożyły stosowny wniosek do dnia 1 stycznia 2015 r.  

2. Po upływie terminu określonego w ust. 1 prawo wykonywania zawodu albo ograniczone prawo wykonywania zawodu wygasa.

Wybrał Mariusz Mielcarek

 

Komentarze użytkowników

#1  2010.07.08 21:38:26 ~ewa

Proszę jaśniej to opisać z góry dziękuje

#2  2010.07.09 07:28:25 NOWHERE MAN

Co ustawodawca rozumie pod pojęciem "stwierdzone prawo wykonywania zawodu"? I czemu te zmiany mają służyć się PYTAM? KTOŚ zna ODPOWIEDŹ? :)

#3  2010.07.09 17:48:12 ~Ewpiel

Czyli zacznie się tzw. kategoryzacja pielęgniarek, a mianowicie pielęgniarkami będą Panie, które ukończyły pomostówki (te starsze) oraz licencjaty pielęgniarskie. Macie za darmo 2 semestry, więc zaczynajcie , bo będzie tak , jak zrobili to z nauczycielami swego czasu. Nauka nie jest trudna, można wszystko pogodzić, ja skończyłam już magisterskie tym trybem, mając liczną rodzinę i pracując na zmiany. Nabór trwa, życzę powodzenia.

#4  2010.07.09 18:33:54 ~pielegn.

To jest wyrwane z kontekstu ustawy, te osoby, które uzyskały prawo wykonywania zawodu zachowują je. proszę nie siac propagandy tylko zamieścic całe przepisy przejściowe. prawo wykonywania zawodu stwierdza okregowa rada. a stwierdza je jeżeli pielegniarka ma ukończona odpowiednia szkołę

#5  2010.07.11 15:11:26 ~gość

Sprawa jest dość prosta. Jeżeli ktoś ukończył wyżej wymienione szkoły, a potem o nich zapomniał, powinien sobie o nich przypomnieć przed wyznaczoną datą. Potem nie podejmie już pracy w tym zawodzie na podstawie tego wykształcenia, bo nie dostanie prawa wykonywania zawodu. Ot, taka eliminacja osób z "byłym" wykształceniem. Jeżeli będzie chciał/a/ podjąć się wykonywania zawodu - będzie musiał/a/ zaczynać od początku kształcenie zawodowe. Comprenes vous?

#6  2010.07.11 16:29:51 ~ja

Co roku dziesiatki pielegniarek kończyło,kończy i będzie kończyc szkoły pielegniarskie nigdy nie występujac o Prawo Wykonywania Zawodu.Bo jak mi kiedys jedna ze studentek powiedziała:"Przecież trzeba jakieś studia skończyc bo co ludzie, rodzina powiedzą",a pytałam ja z jakiego powodu chce byc pielegniarką.A wiadomo,ze to nie dzieki dyplomowi pracujemy(obojetnie kiedy był zrobiony i w jakiej szkole)tylko dzieki PWZ.Przecież nawet ta pielegnairka co PWZ ma ale ma też przerwę powyzej 5 lat(bo np.była na rencie,wychowawczych itp)musi odbyc kilkumiesieczne,nie płatne szkolenie na róznych oddziałach żeby móc na nowo posługiwać sie PWZ.I nie ma to nic wspólnego z kończeniem czy nie pomostówek czy innych szkółek niedzielnych

#7  2010.07.12 19:59:47 ~radomianka

Zastanawiam się, co w tym zapisie jest ,niefajne"? Dla mnie jest oczywistą oczywistością, że ktoś, kto nigdy nie podjął czynności zawodowych - po 5 latach od zakończenia szkoły nie ma w głowie już nic (nawet, jeśli kiedyś coś tam sobie zakodował)! Tak jak moja przedmówczyni zauważyła, obowiązek atualizowania wiedzy i umiejętności mają przecież wszystkie pielęgniarki, które nie pracowały w zawodzie 5 lat. Dlaczego zatem specjalnie miałybyśmy faworyzować te osoby, które nigdy wiedzy nie przełożyły na umiejętności? Bezmyślne krytykowanie wszystkiego i wszystkich ,dlatego, że ponieważ" jedynie nas ośmiesza!

#8  2010.07.13 07:41:04 ~spajk

Znam 2 dziewczyny, które mają długą przerwę w zawodzie( 8 lat)i chciałyby wrócić do pracy, ale nie stać ich. Zapłacenie 1200 zł szpitalowi za możliwośc odbycia 6 mieś. przeszkolenia jest dla niektórych problemem a dojazdy też kosztują. Nie ma więc racji ~ja~, że to to szkolenie jest nie płatne.

#9  2010.07.13 17:32:14 ~ja

Szkolenie jest niepłatne bo nie dostajesz za swoją wielomiesięczna pracę żadnej zapłaty.A to,ze szpital bierze pieniadze za prxyjecie na staz jest nieprawne.

#10  2010.07.18 16:05:46 ~50 LATKA

DO JA DLACZEGO OBRAZASZ MOWIAC O SZOLKACH NIEDZIELNYCH . TE SZKOLENIA NIEODPLATNE TO ZWKLE ZLODZIEJSTWO .LEPIEJ ISC NA STUDIA .POMOSTOWKE.DUZO DAJA .JAK NAS MAJA SZANOWAC W KRAJU IPLACIC DOBRZE .JAK SAME O SOBIE MOWIMY ZE KONCZYMY JAKIES TAM SZKOLKI NIEDZIELNE.NIE SRAJ DO CHOLERY WE WLASNE GNAZDO .PATRZ NA NAUCZYCIELI WYWALCZYLI NASTEPNE PODWYZKI.A TY CHCESZ WSKRZESZAC UMARLLYCH?

#11  2010.07.18 17:16:28 ~xyz

Boże! Znowu zaczynacie! Nikt nikomu nie odbiera PWZ, nie będzie prowadził żadnej kategoryzacji pielęgniarek, proszę nie siać propagandy i nie piec swojej pieczeni na cudzym ogniu. Podstawą do wykonywania zawodu jest posiadanie PWZ, a nie rodzaj ukończonej szkoły. Koleżanki nie pozwalajcie propagandystkom sobą manipulować! Piszą to osoby mające korzyści z prowadzenia wykładów i ćwiczeń. Życzę spokoju i rozwagi.

#12  2010.07.18 17:36:30 ~ja do50

A jak nazwac te pseudo studia jak nie szkółka niedzielna(przeciez zajecia odbywają sie właśnie w soboty i niedziele a takie szkółki są modne w USA i Kanadzie)bo to tylko powtarzanie posiadanego dyplomu,nauka tego samego w rok(4 weekendy w miesiacu x jakieś 7-8 bo przeciez są ferie,wakacje itp)czego sie przedtem uczyłysmy w 2-5 lat.Dla mnie pomostówka to zmarnowany czas. Co do szkoleń dla osób,które mają ponad 5 letnia przerwę w pracy lub nigdy nie podjeły po dyplomie pracy.Szkolenia,wielomiesieczne sa NIEPŁATNE. Tzn.ani ty nie płacisz nic szpitalowi za to,ze cie przeszkala ani ty nie dostajesz zadnej pensji z pochodnymi mimo iz pracujesz normalnie jak kazda pielegniarka. Nie sram we własne gniazdo.Mam studia,takie normalne,prawdziwe,5 letnie a nie kursik zwany pomostówką

#13  2010.07.19 15:18:55 ~50LATKA

DO "JA" NAUCZYCIELE TEZ UZUPELNIALI WYKSZTALCENIE NZ"WYZSZE''ALE NIE NAZWALI TEGO POGARDLIWIE JAKAS SZOLKA NIEDZIELNA.INIE OBRZUCALI SIE WZAJEMNIE "BLOTEM "I INWEKTYWAMI. ZE SKONCZYLAS STUDIA "NORMALNE 'I5-CIOLETNIE mgr.TO CI GRATULUJE ALE NIE KAZDY MIAL TAKA SZNSE IMOZLIWOSCI .JA POPROSTU NIE MIALAM PIENIEDZY NA TAKIE STUDIA .MUSIALAM SAMA WTCHOWAC DZIECKO. J DLUGO CZEKALAM AZ COS DRGNIE WPOLSKIM PIELEGNIAESTWIE .A TERAZ WYJADE ZTA SWOJA WIEDZA I DOSWIADCZENIEM BO CHCE ZYC.I MAM DOSC KOLTUNSTWA ICHAMSTWAIBRAKU TLERANCJI.AHA ZYJEMY WPOLSCE.NIE W KANADZIE .ASZKODA.

#14  2010.07.20 10:03:06 ~radomianka

Do - ja-Gdybyś Koleżanko pilniej uczyła się na tych jak je nazywasz ,STUDIACH NORMALNYCH, PRAWDZIWYCH" to wiedziałabyś z psychologii, że pamięć ludzka działa na zasadzie odświeżania tego, co kiedyś tam ,zaległo". Jeśli tego nie będziesz czyniła regularnie, systematycznie to BAZA DANYCH tam zapisana bezpowrotnie zostanie utracona! I jeszcze jedno - powinnaś się również na tych ,NORMALNYCH." nauczyć logicznego, konstruktywnego myślenia, które w oczywisty sposób obliguje Cię do systematycznego weryfikowania i uzupełniania wiedzy raz nabytej. Powinnaś zatem wiedzieć, że szczególnie w naukach medycznych (do których należy pielęgniarstwo) kształcenie ustawiczne jest koniecznością. NA PEWNO NIE JEST TO ,POWTARZANIE POSIADANEGO DYPLOMU".

#15  2010.07.20 18:45:15 kirkland

Mam pytanie odnosnie przerwy w wykonywaniu zawodu.Jestem pielegniarka z 15 letnim stazem pracy ale od 5 lat nie pracuje .Jedyna forma stycznosci z praca byl ukonczony specjalistyczny kurs opieki dlugoterminowej dla pielegniarek i kilka godzin wolontariatu na oddziale .W sierpniu minie 5 lat jak nie pracuje w zawodzie.Mam wiec pytanie ,czy kurs specjalisyczny moze byc zaliczony jako aktywnosc zawodowa ,wolontariat czy ciaglosc pracy ?

#16  2010.07.22 19:36:39 ~radomianka

- do kirkland - Jeżeli masz zamiar powrócić do pracy w zawodie to nie zmarnuj szansy - szybciutko szukaj pracy i podejmij ją zanim minie 5 lat. Na początek nie musi to być miejsce, które będziesz utożsamiała ze szczytem swoich marzeń - możesz ją zmienić w międzyczasie. Ważne, byś nie utraciła uprawnień. Pozdrawiam.

#17  2010.09.02 22:10:53 ~Radomianko

Radomianko! co ty pleciesz sam kształt i budowa pielęgniarstwa nic nie ma wspólnego z logiką myślenia o pacjencie czy grupie! im dalej dalej od pacjenta to większy prestiż, pieniądze, szefowie (np.lekarze) praktycy a asystentki panie pielęgniarki teoretyki, hi,hi

#18  2010.09.21 19:43:08 ~szerzej

Osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu stwierdzone albo przyznane przez właściwą okręgową radę pielęgniarek i położnych (.) o co chodzi z tym przyznaniem?

#19  2010.10.07 07:40:31 ~DO XYZ

Popieram,tylko w tym środowisku jedna drugiej by ciągle chciała udowadniać,która lepsza a najlepiej by zabrać całej rzeszy pielęgniarek uprawnienia,tylko dlatego,że mają inne plany życiowe niż studiowanie na pomostówkach. Nikt nie ma prawa na szczęście dyktować drugiemu jak ma żyć a już na pewno co ma studiować. Trzeba by zmienić konstytucję bo ona nie zakłada odbierania zdobytych uprawnień.Dokształcajcie się w formie jaka pasuje wam i nie zakłóca normalnego funkcjonowania waszych rodzin.

#20  2010.11.14 17:57:28 ~położna

Jak można ,kogoś czegoś pozbawić, skoro ma nabyte prawa do zawodu, ustawa nie jest przeprowadzana zgodnie z prawem w myśl PRAWO NIE COFA SIĘ WSTECZ ( tego co ktoś nabył nie można mu zabrać).

#21  2011.01.04 18:22:28 ~położna

jak można ,kogoś czegoś pozbawić tylko dla tego że nie pracował -np. prawa wykonywania zawodu. skoro ma nabyte prawa do zawodu, po prostu ustawa nie jest przeprowadzana zgodnie z prawem, w myśl prawa rzymskiego .PRAWO NIE COFA SIĘ WSTECZ ( tego co ktoś nabył nie można mu zabrać).tylko dla tego, że nie pracował, bo to nie przestępstwo.nawołuję o poszanowanie naszego wykształcenia panie PIELĘGNIARKI i opamiętanie, proszę myśleć więcej o sobie, np o swym BEZPIECZEŃSTWIE.a nie o pracodawcy, on wie jak zadbać o swe interesy.

#22  2011.01.04 18:26:59 ~położna

C.D.Przeszkolenia-czyli PRACA ZA DARMO.aby wznowić nawyki, to dbałość nie o pielęgniarkę tylko o pracodawcę.-Taki zapis to dla pracownika duży wydatek, A ILE MY ZARABIAMY, ABY BYĆ TAK HOJNYM PRACOWNIKIEM.-takie zapisy są zbędne bo żadna szanująca się .

#23  2011.01.04 18:28:49 ~położna

C.d.przełożona nie dopuści młodego pracownika do pracy na stanowisku jeśli nie będzie przekonana, że jest przygotowany i wprowadzony w obowiązki, że TEN da sobie na nim radę( przynajmniej tak było do tej pory), a jeśli chce zatrudnić pracownika bez wznowionych nawyków to również zdaje sobie sprawę, że spocznie na niej OBOWIĄZEK przeszkolenie tego pracownika. zapis ten to ZABEZPIECZENIE DLA PRACODAWCY, to na pewno nie nasz interes.IZBY mają dbać o nas, a nie o pracodawcę.

#24  2011.01.04 18:43:14 ~położna

PRZEŁOŻONA -GODNA, ROZUMNA, GOSPODARNA.wie, że rotacja z oddziału na oddział to głupota, -natomiast na stanowiskach w obrębie oddziału to awans, zdobywanie doświadczenia, rozwój, stanowiskach pracy -np. praca brudnej pielęgniarki, czystej pielęgniarki, praca pielęgniarki zabiegowej, pielęgniarki kuchenkowej przygotowującej posiłki dla dzieci, , praca pielęgniarki na sali pooperacyjnej, pomocy pielęgniarki itp,itd.że to narzędzia do wprowadzenia bez doświadczenia pracownika do pracy, wyszkolenie, przyuczenie, bo co więcej wie pielęgniarka pracująca do tej pory w sterylizatorni od pielęgniarki nie pracującej 7 -10 lat.te które piszą te ustawy srają we własne gniazdo.