Ministerstwo zdrowia ogłosiło, które uczelnie będą prowadzić dofinansowane studia pomostowe. Studia dofinansowane w 2010 roku rozpocznie 8140 pielęgniarek oraz 1010 położnych. Studia te będzie prowadzić 56 uczelni na 70 posiadających uprawnienia do kształcenia pielęgniarek i położnych. Zobacz wykaz uczelni i liczbę studentów, którzy będą studiować na bezpłatnych studiach. Dobra wiadomość - studenci studiów dofinansowanych nie zapłacą za czesne ani jednej złotówki!

Dofinansowane studia pomostowe dla pielęgniarek i położnych 2010.

 

WKRÓTCE OTWARCIE!

Logo_spip

.

Zobacz wykaz uczelni . . .

 

Pielęgniarko! Pamiętaj, jeśli jesteś absolwentem pięcioletniego liceum medycznego to Twoje studia pomostowe, rozpoczynające się w roku akademickim 2010/2011 powinny trwać "dwa semestry lub 1.150 godzin". Prawo dopuszcza, że studia te mogą trwać dłużej, gdyż zapisano w rozporządzeniu: czas kształcenia "nie może być krótszy niż". Wobec powyższego podpisując umowę z uczelnią sprawdź na jakie studia się zapisujesz: na dwusemestralne czy dłuższe. Gdyby okazało się inaczej to użyj następującej argumentacji:

W warunkach prowadzenia dofinansowanych studiów pomostowych rozpoczynających się w 2010 roku zapisano, że "liczba semestrów kształcenia pielęgniarek i położnych nie może być większa niż minimum wynikające z ww. rozporządzenia Ministra Zdrowia".

.

Studia pomostowe będą jeszcze krótsze!

.

Pozdrawiam i życzę rozpoczynającym w październiku studia powodzenia WinkSmilea tym, którzy w tym roku się nie załapali Cry na dofinansowane studia życzę realizacji planów w naborze wiosennym lub jesiennym w roku 2011.

Mariusz Mielcarek

P.S.

W dniu dzisiejszym tj. 17 września, pod wpływem komentarza nr 1, rozmawiałem z ZZPPMZ, organizatorem przetargu dla uczelni. Odpowiedź jest jednoznaczna. Dodatkowe opłaty dla studentów dofinansowanych studiów pomostowych - są NIELEGALNE!

Autorka komentarza nr 1 ma rację. Na stronie UZ pojawił się poniższy komunikat:

"Informujemy, że Uniwersytet Zielonogórski otrzymał dofinansowanie  z Ministerstwa Zdrowia na prowadzenie studiów pomostowych na kierunku Pielęgniarstwo w roku akademickim 2010/2011 na kształcenie 105 studentów pierwszego roku.

Kwota dofinansowania z Ministerstwa Zdrowia wynosi 1 900 zł na semestr, na osobę. Dopłaty studenta do pełnej opłaty semestralnej wynoszą:
    - 190 zł - w przypadku jednorazowej wpłaty z góry,
    - 150 zł i 106 zł - w systemie 2 rat,
    - 4 razy po 75 zł - w systemie 4 rat".

.

Proszę o zamieszczanie informacji z innych uczelni w sprawie dodatkowych opłat w komentarzach pod artykułem. Sprawę będę monitorować. Autorce komentarza nr 1 BARDZO DZIĘKUJĘSmile.

Mariusz Mielcarek

.

Zobacz także:

Aktualności według działów - dofinansowane studia pomostowe 2010

 

 

Komentarze użytkowników

#1  2010.09.17 12:22:06 ~P.Mariuszu

Powyżej podał pan błędną informację,że pielęgniarki za studia nie zapłacą ani jednej złotówki.Każda uczelnia podejmuje uchwałę,w której zawarta jest cena za studia.Do ministerstwa wysyła ofertę z ceną niższą niż w uchwale.Dopłatę do pełnej opłaty semestralnej pokryć muszą studenci.Taką informację podał na stronie internetowej Uniwersytet Zielonogórski.Czy jest to tylko wymysł uczelni? Pozdrawiam

#2  2010.09.17 15:06:50 ~basia

A czy uczelnia może pobierać opłatę "administracyjną"? Tyle mamy zapłacić w WSEI w Lubinie. Proszę o odpowiedż!

#3  2010.09.17 15:09:41 ~basia

Chodzi o kwotę 250 zł.

#4  2010.09.18 11:15:31 ~liza

Niestety w ŚWSZ w Katowicach też pobiera opłatę w wysokości 350 zł za semestr!

#5  2010.09.19 14:41:43 ~renka

Witam Panie Mariuszu. Kolegium Karkonoskie wstrzymało nabór zimowy, z powodu braku dofinansowania z Uni Europejskiej. Pozdrawiam.

#6  2010.09.19 17:10:01 ~Rektor

Polska to wolny kraj! Kto powiedział, że wszyscy musicie studiować?

#7  2010.09.21 16:33:40 ~Pielęg.

Witam. Ja chciałam napisać, że niektóre uczelnie bardzo słabo starają się o to , aby to ich uczelnia prowadziła studia pomostowe dofinansowane, np Uniwersytet Rzeszowski tylko w jednym, ( poprzednim )roku prowadził takie studia. Nie można tego zrozumieć, ponieważ inne małe uczelnie spełniają warunki określone w przetargu, a taki Rzeszów NIE JEST W STANIE TEGO DOPEŁNIĆ? Czy na Uniwersytecie Rzeszowskim nie potrafią odpowiednio przygotować dokumentów? Wymagają od studentów, a sami to co? Co za kadra! Komu zależy na tym, aby zachęcić biedne pielęgniarki do kształcenia? Panie Mariuszu, jeżeli jest Pan w stanie odpowiedzieć,o co dokładnie chodzi, że kilka uczelni nie wygrało przetargu? Proszą o odpowiedź Panie położne i pielęgniarki z Rzeszowa i okolic, które były pewne, że posiadając jedne z najniższych pensji w kraju, Uniwersytet postara się,aby budżetu pielęgniarskiego nie uszczuplać. Bardzo prosimy o informację w tej sprawie.

#8  2010.09.21 21:06:39 ~Rektor

"inne małe uczelnie spełniają warunki określone w przetargu" - Bo poważne uczelnie nie chcą brac udziału w procederze masowej produkcji kretynów z niby wyższym wykształceniem. Taki ynteligent to niezły obciach dla uczelni z prestiżem i zasadami. He he he.

#9  2010.09.22 09:34:49 ~Pielęg.

Panie Rektorze; czyżby Pan pracował w tej uczelni? Ani ta uczelnia, ani Pan prestiżu Rzeszowowi, a przede wszystkim środowisku pielęgniarskiemu nie przynosi! Za pieniądze pielęgniarek to nie obciach?

#10  2010.09.22 21:27:02 ~piel.

Niektórym uczelniom nie zależy na dofinansowanych studiach.Nie mają wtedy wypełniania papierków,rozliczania,kontroli.Wolą,gdy student przyjdzie,zapłaci,a chętnych na płatne studia też nie brakuje.W ubiegłym roku za studia płaciło ok.2500 pielęgniarek.Pozdrawiam

#11  2010.09.26 14:49:42 ~monia

Drogi "ynteligentny" Panie Rektorze "poważne uczelnie" nie mają nic przeciw "masowej produkcji kretynów"i bez oporów wyciągają ręce po pieniądze pielęgniarek, bo ich kadra jest tak niekompetentna, że nie potrafi właściwie wypełnić wniosku o dofinansowanie. Gdyby chodziło tylko o prestiż, zlikwidowano by ten i wiele innych wydziałów.

#12  2010.10.15 16:54:54 ~GOCH

Ja studiuję pielegniarstwo w Opolu i tez płacę bo na dofinansowane się nie dostałam , w tym roku akademickim dofinasowanie dostali wszyscy studenci i nawet nie wie Pan jak bola nas serca że płacimy z własnych niskich pensji jeszcze tyle pieniedzy nie rzadko zaciagając na ten cel pożyczki. Tylko kogo to obchodzi ? Czy to nie jest niesprawiedliwe? jest! okrutnie! cieszę się ze po studiach wyjeżdżam zaraz za granice bo tutaj to ze skończe studia i będę posiadała wyższe wykształcenie wkładajac w to mase swoich pieniędzy nikogo nie obchodzi!

#13  2010.11.04 12:58:15 ~piel

Mam pytanie czy tylko dlatego, że są bezpłatne chciałybyście Panie studiować i opłata 250-350 to tak dużo,co mają powiedzieć osoby które opłacały studia w całości? .Na pewno nie robiły tego dla uzyskania papierka o wykształceniu wyższym jak często się to teraz słyszy