Wideo. Dyrektor szpitala i pielęgniarka oddziałowa wypowiadają się w sprawie ustawy, która weszła w życie 21 grudnia, a zapisano w niej, że "kierownik SPZOZ jest obowiązany do przeznaczenia nie mniej niż 40% kwoty, o którą wzrosło zobowiązanie, na wzrost wynagrodzeń osób zatrudnionych w tym zakładzie, przy czym 3/4 tych środków kierownik SPZOZ przeznacza na wzrost wynagrodzeń osób wykonujących zawód pielęgniarki albo położnej w tym zakładzie".

Ustawa podwyżkowa 2011 dla pielęgniarek i położnych - owoc (nie)porozumienia Kopacz - panie w czepkach.

  .

.

P. o. dyrektora Szpitala Wolskiego o podwyżkach dla pielęgniarek

.
Pielęgniarka oddziałowa: Podwyżki powinny objąć wszystkich członków zespołów terapeutycznych

.

Zobacz także:

Aktualnosci według działów - Porozumienie Kopacz - panie w czepkach

 

.

LITERATURA ZAWODOWA

W Sklepie Pielęgniarek i Położnych znajdziesz książki na specjalizacje, kursy kwalifikacyjne, specjalistyczne, studia licencjackie, magisterskie oraz pomostowe, a także przydatne w codziennej praktyce zawodowej. Zapraszam do Sklepu . . .

Mariusz Mielcarek

.

Komentarze użytkowników

#1  2011.02.07 00:17:34 ~Hammurabi

Szacun dla oddziałowej! Gdybyż jeszcze dyrektorzy podobnie postrzegali sprawiedliwość.

#2  2011.02.07 00:36:08 ~Hammurabi

Gdyby dyrektor raczył jeszcze sprecyzować, jaka byłaby średnia wysokość uposażenia (już nawet nie ordynatora, ale zwykłego lekarza vs przedstawiciela pozostałego personelu medycznego) po tej zdawałoby się alogicznie dysproporcjonalnej w odniesieniu do kompetencji podwyżce, wówczas jej groteskowość wcale nie byłaby tak oczywista! No bo lekarz otrzymując 100zł podwyżki zarabiałby 200100zł a przedstawiciel personelu średniego otrzymując 500zł, zarabiałby 2500-3000zł. Konkludując, dyrektor albo jest, abo liczy że odbiorcy zmanipulowanego komunikatu są kretynami.

#3  2011.02.07 08:51:15 ~peka

A u nas będą podwyżki w wysokości pielęgniarki - 64 zł, pozostały personel równo po 13 zł.(lekarze, księgowi, salowe, palacze itp. To wszystko oczywiście brutto.

#4  2011.02.07 11:49:34 ~piel2010

W moim szpitalu wyszło brutto oczywiście dla pielęgniarek po 58 zł, pozostali (lekarze też) po 11 zł. Według realizacji tej ustawy jeszcze czekają nas kolejne podwyżki, bo będą przecież renegocacje w połowie roku umów z NFZ, a ta ustawa jest ważna do końca 2012r. Czyli coś jeszcze skapnie, niewiele, ale dobre i to!

#5  2011.02.07 11:53:59 ~Kry

To tylko pielęgniarka potrafi upomnieć się o inny personel. Lekarz widzi zazwyczaj tylko swój portfel i swoje potrzeby i swoją ciężką pracę. Ale czemu się dziwić gdy już od pierwszego dnia studiów lekarskich wkłada się im do głowy, że są kimś bardzo ważnym a wręcz najważniejszym w całej opiece medycznej, to oni decydują a reszta personelu ma się podstosować i wykonać polecenia. Nie ma współpracowników - są wykonawcy

#6  2011.02.07 12:50:36 ~rad

Jeszcze sobie nie wywalczylismy a juz upominajmy sie o dietetyczki ratownikow i salowe. Dlatego nigdy nic nie mamy bo lekarze walcza a swoje a nie caly swiat.

#7  2011.02.07 13:33:06 ~ms

Oczywiśćie nie ma jak Pani Oddziałowa która jest po stronie wszystkich ,a nie pielęgniarek,szkoda ,ze zajmuje takie stanowisko! kobieto obudz się jesteś pielęgniarką - inne osoby z zespołu terapeutycznego mają gdzieś pielęgniarki.jak tu ma być dobrze wśród pielęgniarek.Pilnujmy swoich spraw i swojego zawodu!

#8  2011.02.07 15:20:19 ~zz

Brawo ms każda grupa zawodowa ma swojego szefa i niech walczy o swoje a pani pielęgniarka oddz.i naczelna niech sprawiedliwie zadba o swoją grupę pielęgniarek która przez wiele jest oszukiwana i okradana Lekarze sobie poradzą i na pewno pomoże im w tym dyrektor

#9  2011.02.07 15:47:31 ~tota

Nie mogę sobie przypomnieć, kiedy to lekarz przy planowanych podwyżkach upomniał się o pielęgniarki?

#10  2011.02.07 16:14:10 ~piel

Ordynator 15tys,pielęgniarka 2,5tys.-ord.150zł,piel.560zł-prosta arytmetyka dyrektorowi nie wychodzi-może czas odejść,bo albo nie umie pan liczyć,albo stereotypy nie pozwalają się panu rozwijać.

#11  2011.02.07 16:19:52 ~piel

A oddziałowa,jak większość,się podlizuje,żeby utrzymać się na stołku;żebyście wy widzieli moją asertywną oddziałową-cud,miód,orzeszki-prawdziwy wojownik,nie każdy ma to szczęście co ja.

#12  2011.02.07 16:49:37 ~elka

Chylę czoła przed oddziałową.Mądra kobieta ,a dyrektor niech się od niej uczy.

#13  2011.02.07 17:14:09 ~@

Odezwała się ,jaśnie wielmożna oddziałowa" ,matka Teresa z Kalkuty", ,miłosierna samarytanka"? A czemu milczała od 2007 roku, gdy lekarze przejęli całą KASĘ z systemu? Dlaczego nie wypowiedała się publicznie o naganności takiego postępowania, dlaczego wówczas medialnie ,nie zwróciła światu" uwagi na to, że pracujemy zespołowo! Cóż, pozostaje jej w obronie ,sprawiedliwości społecznej" wnieść skargę do trybunału konstytucyjnego na niezgodność ustawy z zasadami współżycia społecznego! ,Nibypielęgniarki" są jak widać nieprzewidywalne w swej kreatywności!

#14  2011.02.07 17:35:03 ~@

A głupawa mina dyrektora w trakcie wypowiedzi porównującej ,ABSURDALNĄ" jego zdaniem możliwość przyznania 560 zł podwyżki wynagrodzenia dla pielęgniarki (TAKIEMU CZEMUŚ, NIC NIE ZNACZĄCEMU? )przy jednoczesnej - T Y L K O (! ) 150 ZŁOTOWEJ DLA lekarzy? Świat na głowie stanął ! )- szanowny pan dyrektor w nocy spać nie może, włosy z głowy rwie i na mszę da, by pielęgniarkom Bozia rozum i opamiętanie wróciła!

#15  2011.02.07 17:36:43 ~Iza

Kobieto, co mówisz? farmaceuta ma biznes, nie jest członkiem zespołu,to lek,piel,fizj,rat,są

#16  2011.02.07 17:39:27 ~Iza

Era Pani działania mija, proszę zostawić stołek młodym mgr pielęgniarstwa,to przynajmniej obroni pielęgniarki

#17  2011.02.07 18:19:04 ~gość

A tej bżdziągwie to coś na głowę upadlo,że takie herezje opowiada.Znalazla sie matka.

#18  2011.02.07 18:52:37 ~pati

I co się dziwicie że tak nas traktują wszyscy jak reprezentują nas takie Oddziałowe jak ta PANI WSTYD ,dosłownie jak by nie wiedziała co mówi albo mówi co jej kazali ,bo przecież podwyżkę wywalczyły pielęgniarki ! i dla pielęgniarek! ,pani oddziałowa wstyd robisz swoją postawą całemu środowisku pielęgniarskiemu.

#19  2011.02.07 19:21:14 ~pielegn

Skoro tak równiutko ma być dzielone,to zapytam -czemu nam nic nie dano jak dostawali pozostali? gdzie była wtedy ta paniusia oddziałowa? czemu wtedy tak wzniośle sie nie wypowiadała? Ciekawa jestem, ile dostała za TAKĄ wypowiedź? Współczuję bardzo pielęgniarkom,ktore pracują u niej na oddziale,bo wsparcia w niej na pewno nie mają! CO ZA PTAK, CO NA WŁASNE GNIAZDO!

#20  2011.02.07 19:29:24 ~do oddz-ej

Jesli pani to czyta szanowna pani oddzialowa to zaproponuje pani uklad.Żeby bylo tak sprawiedliwie jak to pani sugeruje,to musi sie pani zrzec jakichkolwiek podwyżek dla siebie przez dlugi,długi czas.Po to, abyśmy pielęgniarki mogly dorównać pani zarobkom.Skoro jest pani tak wspaniałomyślna,to chętnie skorzystamy z pani dobrego serca! Niech pani policzy dokladnie ,ile my musialybysmy dostać podwyżek,zeby dorownać pani zarobkom? A,jak już będziemy mialy PO RÓWNO,jak to pani mowi,to wtedy możemy dyskutowac i dzielic się z pozostalymi!

#21  2011.02.07 19:40:55 ~pielęgn

Jak walczą lekarze-dostają TYLKO lekarze.Jak walczą nauczyciele-dostają TYLKO nauczyciele.Jak walczą pielęgniarki dostają WSZYSCY! Jaki wniosek? dostajemy OCHŁAPY rzędu 20złotych! Kim jest ta oddziałowa? o kogo ona walczy? komu się chce podlizać? Ciężki wstyd,ze tak wypowiada się nasza "koleżanka" po fachu.

#22  2011.02.07 19:59:24 ~nurse

W woj. zachodniopomorskim , w mieście w którym pracuje jako pielegniarka , lekarze zarabiają 15- 20 tyś zł na miesiąc. Chyba im jeszcze mało , trzeba im dac podwyżkę, biedaki .

#23  2011.02.07 20:29:26 ~mgr1600zł

Biedny pan ordynator, który miałby dostać tylko 150 zl. Skandal ! To ma być podwyżka właśnie dla pielęgniarek . To my zasuwamy za wszystkich za marne grosze. Proszę spojrzeć . jaka jest przepaść pomiędzy płacą lekarza, a wynagrodzeniem pielęgniarki! Może wreszcie ktoś się zreflektuje i spojrzy ta tą sprawę uczciwie!

#24  2011.02.07 20:45:45 ~rena

Pani oddziałowa przypomina o zespole terapeutycznym.hm, to dobrze bo może to jakiś doktorek czyta i się dowie. Może p. ODDZIAŁOWA odczuwa istnienie zespołu terapeutycznego bo jakoś inni którzy w nim są - nie bardzo. Chcę doczekać czasów gdzie lekarz powie: nie pracuję przecież sam, mam sztab ludzi do współpracy; są to pielęgniarki, fizjoterapeuci, ratownicy(? ), jestem przecież członkiem zespołu terapeutycznego, dlatego wszystkim sprawiedliwie należy się taka sama podwyżka.ha ha - fajnie brzmi prawda p. Oddziałowa

#25  2011.02.07 21:04:20 ~wola

Oddziałowa ma układ z dyrekcja i mówi to co je kazał Pan dyrektor. Dzisiaj jest tak lekarz zarabia 20 tys , pielęgniarka 2 tys . Jak pielegniarka bedzie zarabiała 18 tys mozemy mówic o jednakowych podwyzkach .

#26  2011.02.07 21:19:15 ~piel

Skoro ta oddziałowa mówi o sprawiedliwości, to niech wyjaśni nam na forum w czym tkwi ta sprawiedliwość jeśli lekarz na pasku ma 25000zł, a pielęgniarka 1500? Chyba,że nie umie liczyć zer! Niech jeszcze doda do tych 25 tys prywatną praktykę lekarską , bo to też pokaźny dochód o jakim pielęgniarka może tylko pomarzyć.Lekarz na miesiąc ma większy dochód jak my przez CAŁY ROK i my jeszcze mamy się z nim dzielić?

#27  2011.02.07 21:37:35 ~poola

Oddziałowa na emeryturę! Wstyd! jestes szefową pielegniarek a walczysz o wszystkich! Rezultar? Ochłapy dla pielegniarek!

#28  2011.02.07 23:07:17 ~gość

Ciekawa jestem gdzie była Pani oddziałowa jak pielęgniarki walczyły o podwyżki?

#29  2011.02.07 23:28:56 ~@

Szanowna Pani Oddziałowa - jak już tak bardzo chciała coś mądrego powiedzieć, to powinna zaznaczyć, że kolejny raz dzięki pielęgniarkom pozostałe grupy zawodowe COŚ JESZCZE MIEĆ MOGĄ i w związku z tym powinny złożyć głęboki ukłon w nasza stronę. Gdyby nie porozumienie P.Kopacz - Gardias od tego roku NIKT nie dostałby ani grosza, gdyż art. 59 a został skreślony z Ustawy o ZOZ-ach! Ale tego nie zauważyła ONA i nie zauważą też pozostali - bo ONI chcieliby więcej! Fajnie jest CHCIEĆ TYLKO BRAĆ Z TEGO, O CO INNI WYWALCZĄ! NO I JESZCZE KRYTYKOWAĆ, ZE WYWALCZYLI ZA MAŁO, ŻE NIESPRAWIEDLIWIE SIĘ PODZIELILI TYM, CO SAMI Z TRUDEM WIELKIM WYWALCZYLI!

#30  2011.02.08 09:44:39 ~gosc

Pai oddzialowa chyba juz zapomiala za ile pracuje pielegniarka? trzeba ja zapytac ile kosztuje godne czlowieka pracujacego zycie? a pan dyrektor niech sie nie boi zrealizowac pdwyzki bo jeszcze chwila i nie bedzie mial okazji mowic o persoelu o nazwie pielegniarki, nasze szeregi sa juz i tak bardzo malo liczne, gdy nas bedzie juz tak bardzo malo ze nie bedzie nas widac da podwyzki z calego kontraktu lekarzom bo oni przeciez musza zyc na odpowiednim poziomie a my jak bog da, prawda szanowna oddzialowo?

#31  2011.02.08 09:53:46 ~ gosc c.d.

Ja osobiscie wstydze sie za takie kolezanki pielegniarki jak pokazana oddzialowa, oddzialowe zapomiaja ze sa przede wszystkim pielegniarkami i zapomnialy ze jest przyslowie "zapomnial wol jak cieleciem bul" ZALOSNE

#32  2011.02.08 12:36:53 ~Dorota

A czemu nikt z tych "wyżej siedzących" nie mówi, że do zespołu należą panie sprzątające i może pomoce pielęgniarskie(na moim oddz. takich nie ma)bo jako pielęgniarki wykonujemy także ich pracę, czyż nie!

#33  2011.02.08 17:50:15 ~GOŚĆ

Pani oddziałowa nigdy nie brała udziału w negocjacjach z dyrektorem tego pokroju(wideo),pielęgniarka wg jego wypowiedzi to stanowisko absurdalne i nie podlegające podwyzkom,nawet zgodnej z ustawą.

#34  2011.02.08 19:05:03 ~pielęgn

Nie wiem jak u Was koleżanki,ale u mnie w szpiatalu rozmowy z szanownym dyrektorem wyglądaja tak,ze dziewczyny ze związkow idą do niego,próbują cokolwiek wywalczyć dla nas, a ten patrzy na nie jak na kosmitki,ktore chcą niewiadomo czego i jeszcze się arogancko i pogardliwie usmiecha! Oczywiście nic z takim .nie zalatwią,wychodzą i tak się kończą rozmowy związków zawodowych z dyrekcją.Za parę dni idą lekarze,pogadają chwilę i wszyscy wychodzą z roześmianymi gębami,bo znów dostali to co chcieli! Czy cokolwiek sie kiedys zmieni? NIGDY! Mają nas za NIC,bo tylko GRZECZNIE PROSIMY i czekamy na cud.Gdyby ogólnopolskie związki umiały otworzyć gębę,nie daly się uciszać przez lata, to nie doszło by do takiej sytuacji w jakiej się teraz znajdujemy! Jak widzę w telewizji(w czasie strajków) te wszystkie damy ze związków,jak się wypowiadają , to szlak mnie trafia! Dorwały się do koryta,nałożyły czepek na głowę i UDAJĄ że walczą o personel pielęgniarski.

#35  2011.02.08 19:42:57 ~anna

Lekarze walczą o podwyżkę , górnicy o swoja a [pielęgniarki o swoja podwyżkę . Niech inne grupy ; laborantki, farmaceuci , radiolodzy walczą o swoje. Proste. Lekarze dostają pielęgniarki nie.

#36  2011.02.08 20:34:38 ~pielęg

Bo służba zdrowia dzieli się na LEKARZY i RESZTĘ.Ta reszta, to zbędny odpad zwany pielęgniarką.Przykro mi to pisać, ale dokładnie tak się czuję! Pielęgniarki zrównane są z salowymi i kucharkami z kuchni szpitalnej.Gdybym przed laty wiedziała,ze będę zarabiać tyle co sprzątaczka, to nie siedziałabym w książkach tylko używałabym życia.Salowa ma skończoną podstawówkę,ja mam maturę ,dyplom i co? No,cóż-dla ministerstwa zdrowia to przecież ŻADNA różnica! Lepienie pierogów,zamiatanie i wykonywanie iniekcji dożylnych, to przecież właściwie to samo! Obojętne czy kucharka przesoli zupę a pielęgniarka przedawkuje leki-przecież to żadna różnica.Odpowiedzialność zawodowa praktycznie taka sama,no nie?

#37  2011.02.08 22:14:06 ~lola

Ja mam mature,dyplom.studia piel,kursy i zarabiam tyle co salowa

#38  2011.02.09 06:20:36 ~też piel

Do pielęgn Po przeczytaniu Twojej wypowiedzi wnioskuję,że piszesz o tym beznadziejnym szpitalu we Włocławku! Nie mogę uwierzyć,że gdzie indziej jest tak samo jak w tym szpitalu.Lekarze z całej Polski powinni bić się o miejsca pracy u nas,bo nie ma takiego szpitala,gdzie za taki poziom pracy płaci się tak duże pieniądze

#39  2011.02.09 16:39:59 ~MGR PIEL

ODDZIAŁOWA WYUCZYŁA SIĘ TEKSTU JAKIEGO JEJ KAZANO.NIECH SIĘ MARTWI O SWÓJ PION,A NIE O INNYCH,KAZDY MA SWOICH KIEROWNIKÓW WIĘC NIECH ONI WALCZA O ICH PODWYZKI.JA DZIĘKUJĘ ZA TAKĄ ODDZIAŁOWĄ

#40  2011.02.09 21:02:39 ~br

Ciemnogród,inaczej nie da się nie da nazwać oddz.nas reprezentujących niestety,my płacimy na JP a ona walczą nie o nas.Moim zdaniem to stanowisk typu oddz.jej zastępca ,naczelna,koordynująca to socjalistyczny przeżytek,na oddziale powinien rządzić tylko ordynator,a reszta do roboty!

#41  2011.02.10 20:07:15 ~ja

A wiecie dlaczego lekarze mieli,maja i beda miec wiecej? bo sie wspieraja w walce o swoje.jeden za wszystkich,wszyscy za jednego.Nie gnoją się;nie licytuja kto jaką uczelnie ukończył i w jakich latach,jakie kto ma kursy i specjalizacje.Są solidarni.A wiecie dlaczego pielegniarki nigdy nie miały,nie mają i nie beda miec wiecej i godniej? bo sie gnoja,opluwaja,licytują co do szkoły i szkoleń.Nigdy nie były,nie są i pewnie nie bedą solidarne.W naszej grupie zawodowej każda sobie rzepkę skrobie i tylko patrzy komu czym przyp.ć.

#42  2011.02.16 15:48:01 ~gość

Do oddziałowej Agnieszki Walczak-pozwolę sobie przypomnieć słowa legendarnego doktora Strosmajera "gdyby głupota miała skrzydła to odleciałabyś jak gołębica"

#43  2011.02.16 22:02:26 ~jo

Co ona stoi na tle tej mapy?

#44  2011.02.19 19:44:55 ~OO?

Do "też piel" Nie tylko w szpitalu we Włocławku tak się się załatwia sprawy pielęgniarek. Są też inne szpitale w Polsce gdzie Pan Dyrektor też tak traktuje Związki Zawodowe Pielęgniarskie. i nas. A dlatego że jest lekarzem. ordynatorek i dyrektorem-czy to normalne? Dla mnie nie!

#45  2011.02.20 12:11:46 ~do gośc

Te słowa należą sie większości naczelnym i oddziałowym.Powinno się je zagonic do takiej poniewierki jak my mamy i za te nasze grosze to ,rozum, z dupy może doszedł by do głowy!

#46  2011.02.23 18:49:51 ~???!!!

Brak słów.A jak na swoim oddziale pracuje ta biurwa,w którym zespole terapeutycznym? Za. jak jej pielęgniarki? Ale u nas są takie same zdolne panie.W Radomiu żeby było jasno.Najwyrażniej ta pani zarabia tyle co lepsza część personelu medycznego a nie hołota i odpady medyczne i zapomniała skąd jej nóżki wyrosły.Gada co jej dyrekcja każe-to dostanie jeszcze więcej premii zadaniowej, tak jest w naszym szpitaliku na peryferiach.

#47  2011.02.26 22:08:29 ~Gonia

Jak u was w szpitalach bo u nas żadnej podwyżki nie będzie .Kontrakt mamy mniejszy niż rok temu. Pozdrawiam.

#48  2011.03.18 10:40:48 na zasiłku

Proszę mi powiedzieć jak to rozumiecie,czy chodzi o wzrost wynagrodzenia czyli tzw.podwyżka pensji bo u nas w szpitalu naczelna i nasza Dyrekcja twierdzi że tzw"nadróbki"są tez wzrostem wynagrodzeń i ta ustawa dotyczy właśnie tych nadróbek i o żadnej podwyżce płac nie może być mowy. Ja odnoszę wrażenie że poprosstu robią z nas wariatki a jest to mały szpital więc szefostwo wie że większość osób się nie zbuntuje! Bardzo proszę o waszą interpretacje! pozdrawiam

#49  2011.04.21 10:04:08 ~dietetyk

Chciałabym podziękować koleżankom pielęgniarkom i położnym za wsparcie naszej grupy zawodowej (dietetyków). W szpitalu, w którym pracuję to właśnie dzięki Wam, dietytyczki nadal pracują na oddziałach. Dyrekcja po likwidacji kuchni chciała zwolnić dietetyków ale to właśnie pielęgniarki "zbuntowały się" i powiedziały, że dietetyczki muszą zostać bo to jest wykwalifikowany medyczny personel. Lekarze nawet palcem nie kiwnęli żeby nam pomóc. Niestety . coraz częściej ze względu na cięcia kadrowe to dietetyczka jest pierwszą osobą do zwolnienia lub próbuje się ją obciążyć obowiązkami salowej, co w moim przekonaniu jest uwłaczające dla każdego personelu medycznego. Pozdrawiam serdecznie

#50  2011.07.16 16:42:07 ~Porażka

Oddziałowa "matka polka" o każdym pomyśli tylko nie o własnej profesji, pieniądze dla pielęgniarek rozdałaby innym zamiast walczyć o swoje. Żal!

#51  2011.07.16 16:44:57 ~mgr

Ja już dawno straciłam nadzieję że będzie lepiej. Wyjeżdżam za granicę! Te komentarze tylko utwierdziły mnie w moim postanowieniu!

#52  2011.08.16 02:52:56 ~gosc

Jak zwykle, pielęgniarki walczą, a wszyscy chcą przy okazji skorzystać. Moja propozycja: lekarz-500zł farmaceuta-450zł fizjoterapeuta-400zł ratownik-350zł pielęgniarka- eee. to coś jeszcze zostało ? , może znajdzie się jakieś marne 50zł. Taka jest rzeczywistość. Układy, układziki, a pielęgniarki i położne do roboty i morda w kubeł.

#53  2012.01.11 20:42:03 ~mąż piel

Jest to proste , nie potraficie walczyć o swoje, wszyscy was dymają bez mydła a Wy się na to zgadzacie.

#54  2012.03.24 18:37:15 ~ola

Im sie pojebało we łbie od kasy ,

#55  2012.07.27 18:43:13 ~Jaca

Moja żona pracująca jako położna w szpitalu dostała minus 250 pln brutto podwyżki. Dziękuję za uwagę.

#56  2012.08.18 16:49:00 ~gość

Z doświadczenia wiem że możesz mieć najwyżssze kwalifikacje pielęgniarskie to i tak całe zycie będziesz tylko pielęgniarką-tą służąca lekarza uwirzcie mi nic się nie zmieni a nasze przedstawicielki nie kiwną nawet palcem jeżeli zaproponuje sie im coś więcej