Informacje z sejmu z dnia 19 marca. Protest związku pip trwa nadal. Wydaje się, że związkowi w tej sytuacji zależy, aby wyjść z tego protestu z twarzą. Zwłaszcza pani Gardias, która swoimi nieprzemyślanymi wypowiedziami pod adresem pielęgniarek kontraktowych zantagonizowała jeszcze bardziej nasze środowisko zawodowe. Intuicja mi podpowiada,że powołanie "jakiegoś zespołu roboczego do spraw kontraktów pielęgniarskich" będzie takim rozwiązaniem.

Związkowy zakaz kontraktów pielęgniarek i położnych 2011.

 

 

W

Zobacz bieżące informacje z sejmu . . .

.

Zobacz także:

Związkowy zakaz kontraktów 2011 - w tej sprawie napisaliście dotychczas na Portalu 875 KOMENTARZY!

.

 

Komentarze użytkowników

#1  2011.03.19 21:25:34 ~mm

Http://www.rynekzdrowia.pl/Prawo/Minister-Fedak-przeciw-kontraktom-dla-pielegniarek,107394,2.html może jednak coś jest na rzeczy?

#2  2011.03.19 22:18:08 ~gaja

Myli się Pan, one oczekują na zmianę tego zapisu przez Senat, miły Panie!

#3  2011.03.19 22:38:24 ~p.Mariuszu

A może teraz o pani bez czepka ( p. Buczkowskiej) i jej wystąpieniu u Prezydenta Komorowskiego! Jakie problemy zgłosiły inne gruby medyków, a jakie nasza reprezentantka!

#4  2011.03.20 07:56:13 ~gość

Na rzeczy jest KODEKS PRACY! -ETYKA ZAWODOWA! -ZAWÓD PIELĘGNIARKI-CHORY POLAK-CZŁOWIEK! NIE NIEWOLNIK! GODNA PŁACA JAK W EUROPIE(GDZIE DYREKTYWY UNIJNE O GODNYM ŻYCIU I PRACY OBYWATELI UNII).BRAK WOLI POLITYCZNEJ!

#5  2011.03.20 08:17:13 ~piel-arz

Dlaczego, ktoś kto jak widać w krótkiej notatce nie ma pojęcia o umowach kontraktowych, pisze na naszym portalu, że nie ma sensu protest przeciwko nim? I kto tak naprawdę szuka zwady pomiędzy pielęgniarkami. Proszę poczytać na forach jakie są stawki za godzinę pracy i ile godzin więcej trzeba przepracować, żeby pensja wynosiła ok. 2000 zł netto.

#6  2011.03.20 08:47:54 ~anik

Jezeli już wybieramy się w miejsca publiczne to warto zadbać o wizerunek to we współczesnym świecie mediów podstawa. Mamy galowe mundury a nasze koleżanki ubrały .każdy widział jak , szczególnie cenny wkład w wizerunek pielęgniarek był pomysł kolezanki w fartuchu z hasłem na plecach zrobiony kolorowym mazakiem. Super! Wiem, ze zaraz odezwą się głosy to nie jest najwazniejsze a ja trwam przy swoim. Mam prośbę,za nim kolezanki wybiora się na publiczne "występy" niech chwile pomyślą o wizji.

#7  2011.03.20 09:54:50 ~DO MIEL

Panie Mielcarek proszę wreszcie przestać lżyć OZZPIP! TO PAN i KOPACZ SKUTECZNIE DZIELICIE ŚRODOWISKO PIELĘGNIAREK w Polsce.Gardias broni interesów pil.etatowych-które wcale nie muszą należeć do związku-u mnie w szpitalu część boi się nawet zapisać bo już z tego powodu tępi je naczelna.Co poza biadoleniem zrobił pan dla pielęgniarek? Tymczasem WSZYSTKIE podwyżki,zapisy,gwarancje także ustawowe,ochronę pielęgniarek przed wywaleniem z pracy,dostęp do szkoleń,odzież ochronną,badania okresowe itd gwarantują właśnie przepisy prawa pracy a więc także związki i izby pielęgniarskie,którer o nie walczą! Dla kontraktowców nie będzie takiej potrzeby oprócz zakupu przez dyrekcję STOPERÓW!

#8  2011.03.20 10:24:14 ~Ela

Drogi Panie ! Wyglądana to że to Pan tkwi w swoim uporze i nie chce się wycofać ze swoich nie przemyślanych opinii. Przecież OZZPiP nie walczy o zakaz kontraktów , walzy tylko aby nie było ich w szpitalach. Dlaczego ? No przecież wszyscy to wiemy. A zresztą proszę przeczytać sobie zestawienie różnic pomiędzy umowa o pracę a umową cywilno- prawną jaką jest kontrakt - OZZPiPzamieścił takie zestawienie na swojej stronie. Wszyscy to powinniśmy przeczytać. Można zawierać kontrakty ale z odpowiednimi zapisami, i za odpowiednią sumę , ale nikt na to nie pozwoli pielęgniarkom. Będą zmuszane do przechodzenia na kontrakty w szpitalach i to na warunkach jakie podyktuje pracodawca, przecież własnie o to chodzi! Na wtorek planowana jest akcja protestacyjna w Warszawie - zachęcam wszystkie koleżanki do wzięcia w niej udziału - chodzi o naszą przyszłość ! Pozdrawiam wszystkie koleżanki - kontraktowe czy też nie !

#9  2011.03.20 10:48:42 ~położna

Panie Mielcarek pielęgniarzu bez czepka,skompromitowałeś się swoimi akcjami przeciw OZZPIP.Rolą twoją powinno być obserwowanie, naświetlenie problemu i podsumowanie wniosków.W chwili obecnej jesteś stronniczy,trzymajac stronę kontraktowych.Zmień nazwę na Portal Pielęgniarek Kontraktowych,bo obecna nazwa wprowadza ludzi w błąd.

#10  2011.03.20 11:18:32 ~pielęgn.

Panie MARIUSZU, proszę zmienić nazwę na " Portal Myślących Pielęgniarek i Położnych'.Pracuję na etacie , ale mimo to uważam , że Mamy pełne prawo do swobody zatrudnienia. Pytam, dlaczego dyżur na kontrakcie w szpitalu nie dal pielęgniarek, a dla lekarzy tak. Jeśli zmiana to dla Wszystkich.Dlaczego organizacje związkowe mają decydować o formie zatrudnienia. We wtorek do Warszawy nie pojadę. Dosyć agitacji Pani Gardias.Byłam już miesiąc w Białym Miasteczku i do tej pory jest mi wstyd.A swją drogą, czego najbardziej boją się Panie z OZZPiP. Czyżby utraty wpływu składek od każdego członka?

#11  2011.03.20 11:28:18 ~mm

Koleżanka pewnie zbyt krótko pracuje i jeszcze nie zauważyła rożnicy między dyżurem pielegniarki i lekarza w szpitalu. Chętnie to wyjaśnie: lekarz jest potrzebny pacjentowi CZASEM, pielęgniarka PRAWIE PRZEZ CALY CZAS.Lekarz może czuwac w dyżurce w nocy, nie wolno go niepokoić. Pielegniarka nie może i nie pracuje w taki sposob.

#12  2011.03.20 11:39:08 ~do 10

Bardzo dziękuję za głos rozsądku z pani strony

#13  2011.03.20 11:46:52 ~Ela

Błagam, sprawdźcie Panie co oznacza kontrakt a później się wypowiadajcie. jestem przekonana że autorka ( autor ) wpisu nr 10 nie ma o tym zielonego pojęcia. A co do składek jakie płacimy na OZZPiP to są one strasznie mizerne, nie ma porównania ze składkami izb pielęgniarskich, które są fikcyjnym, nikomu niepotrzebnym tworem.

#14  2011.03.20 11:52:31 ~do mm

I dlatego pelęgniarka ma zarabiać 1/4 tego co lekarz. Nieprozumienie. Druga sprawa, to obsada pielegniarek na dyżurze. Dobrze wiem, co należy do obowiązków pielęgniarki/ staż pracy 23 lata/. Może jednak powalczyć o rozwiązania systemowe, więcej pilęgniarek na dyżurze, zatrudnianie opiekunek. Gwarantuję, że obecna liczba pielęgniarek na dyżurze nie zapewni właściwej opieki. Co do czuwania w nocy, sprawowanej opiece nad pacjetnem, to tylko On sam Może się wypowiedzieć w tej kwestii. Dobrze wiemy jak wygląda ta opieka, zwłaszcza sprawowana przez koleżankę która przyszła na dyżur z innego szpiala.

#15  2011.03.20 11:53:38 ~do mm

To co Panie tutaj piszą , to czysta obłuda i zakłamanie.Dlaczego piętnuje się pielegniarki, które wypracowują większa liczbę godzin w miejscu, które doskonale znają. Dlaczego nie piętnuje się Pań ,które mają dwa etaty.Też pracują 300 godzin. Dlaczego nie widzimy podtawowego poblemu-Dalej jesteśmy marionetkami w rękach innych. Dalej pozwalamy sobą manipulować.Czas na rachunek sumienia. Czasem to , to dobre dla mnie , nie koniecznie jest dobre dla koleżanki. Więcej tolerancji i zrozumienia.I jeszcze na marginesie. Lekarz wtedy potrzebny jest pacjentowi, kiedy wezwie Go do Pacjenta Pielęgniarka.

#16  2011.03.20 12:00:28 ~gd

Nie kontraktom w szpitalach,

#17  2011.03.20 12:08:53 ~do #13

Doskonale roozumiem i znam problem różnicy kotraktu a umowy o pracę. Sam problem mnie również dotyczył i musiałam podjąć jakąś decyzję. Musiałam odejść z miejsca , z którym byłam związana przez 20 lat.Większość moich koleżanek zaryzykowała, pracują w stałych zespołach , nie ma braków dyżurowych , bo zawsze dyżur ktoś weżmie.Pracuja na określonym oddziale ,bez rotacji ,z pełną obsadą .Mogą na bierząco zamieniać się dyżurami, od nikogo nie są zależne.Mają określoną w umowie liczbę godzin do wypracowania i nie jest to 200 ani 300 godzin. To co podają Związki to czysta nieprawda,albo treści nie do konca sprawdzone.Mam sporą grupę koleżnek, które pracuja na kontrakcie w szpitalu, nadal ytrzymuję z nimi kontakt i nie oceniam ich negatywnie.Cały problem, to niestety problem finansowy danej placówki i niskie wynagrodzenia dla pielegniarek na etacie. To jest odwieczny , niezmieniony żadnymi akcjami problem.

#18  2011.03.20 12:27:57 ~kontr.

Pracuję na kontrakcie trzy i pół roku. Mam żal do Oranizacji Związkowej jeden i postawowy.W momencie wprowadzenia tej formy zatrudnienia w naszym szpitalu prosiłyśmy Zarząd Reginu o pomoc. Proszę mi odpowiedzieć na jedno , postawowe pytanie czy wtedy nie można było w taki sposób nagłośnić problemu, czy wtedy nie można było użyć tych samych argumentów. Nie , bo cóż znaczy garstka pielęgniarek jakiegoś szpitala, niech sobie problem rozwiążą same.

#19  2011.03.20 12:29:18 ~kontr.

Dobrze Panie wiedzą jaka jest solidarność naszej grupy. Nigdy nie ma tak , że nikt się nie zgodzi na nowe warunki. Czy mam być zła na koleżankę,że w wieku 40 lat trudno jej znaleść nową pracę i podejmuje decyzję pracy na kontrakcie. Nie. Tak naprawdę , to Związki kazały mi podjąć indywidualną decyzję 3,5 roku temu, no to ją podjęłam i nie pozwolę sobie tego teraz zmienić.Rozumiem Pań obawy i strach .Przerabiałam to z moimi koleżankami wcześniej. Nie mamy natomiast poblemu , która Pielęgniaka wykonuje swoje obowiązki lepiej, która zarobi większe pieniądze. Wszystkie jesteśmy tak zatrudnione. A jeśli chodzi o kadrę, to pozostało jej w szpitalu z czasów umowy o pracę 90%.

#20  2011.03.20 12:36:02 ~@

UMOWA O PRACĘ: 16 zł/ 1 godz. Wynagrodzenie brutto – 2688,00 zł Finansowane przez pracownika: -składki ZUS (łącznie 13,71 % podstawy wymiaru) 368,53zł,- podatek - 171,00 zł -składka zdrowotna – 208,75 zł. Finansowane przez pracodawcę: -składki ZUS – 422,82 zł, (15,73%/-w tym skł. wyp. 1,47%),-Fundusz Gw . Św. Prac. – 2,69 zł,-Fundusz pracy – 65,86 zł, Wysokość odprowadzanej do ZUS składki emerytalnej – 524,70 zł. Wynagrodzenie netto pracownika – 1.939,72 zł.

#21  2011.03.20 12:38:28 ~@

KONTRAKT:- 16 zł./1 godz. Przy najniższej składce ZUS (obowiązkowej) Przychód – 2.688,00 zł Finansowane przez realizującego kontrakt: -składki ZUS 597,38+ Fundusz Pracy - 49,38 zł, - składka zdrowotna 9%– 243,39 zł. ( podstawa to 75% przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kw. poprzedniego roku, włącznie z wypłatami z zysku wynosi 2.704,31 zł – tj. 3.605,74 zł. x 75%, -podatek – 112,00 zł( przyjęto założenie, że celem maksymalnego zwiększenia dochodu, składki odprowadzono w minimalnej wysokości tj. od kwoty 2.015,40 zł jako podstawy wymiaru /3.359 zł x 60% /, Wysokość odprowadzonej do ZUS składki emerytalnej – 393,41 zł. Czysty dochód realizującego kontrakt – 1.685,85 zł.

#22  2011.03.20 12:39:36 ~do 20

Mnie takie netto nie interesuje , nie mam ochoty znów biegać między dwoma szpitalami żeby przeżyć do 1. POZDRAWIAM KONTRAKTOWE PIELĘGNIARKI

#23  2011.03.20 12:42:08 ~@

UMOWA O PRACĘ: -24 zł/ 1 godz. Wynagrodzenie brutto – 4.032,00 zł Finansowane przez pracownika: -składki ZUS (łącznie 13,71 % podstawy wymiaru) 552,78zł, - podatek - 290,00 zł, -składka zdrowotna – 313,13 zł. Finansowane przez pracodawcę: -składki ZUS –634,23 zł, (15,73%/-w tym skł. wyp. 1,47%),-Fundusz Gw . Św. Prac. –4,03 zł, -Fundusz pracy – 98,78 zł, Wysokość odprowadzanej do ZUS składki emerytalnej – 787,05 zł. Wynagrodzenie netto pracownika – 2.876,09 zł.

#24  2011.03.20 12:44:15 ~@

KONTRAKT:- 24 zł./1 godz. Przy najniższej składce ZUS (obowiązkowej) Przychód – 4.032,00 zł. Finansowane przez realizującego kontrakt: -składki ZUS 597,38+ Fundusz Pracy - 49,38 zł, - składka zdrowotna 9%– 243,39 zł. ( podstawa to 75% przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kw. poprzedniego roku, włącznie z wypłatami z zysku wynosi 2.704,31 zł – tj. 3.605,74 zł. x 75%, -podatek – 353,00 zł( przyjęto założenie, że celem maksymalnego zwiększenia dochodu, składki odprowadzono w minimalnej wysokości tj. od kwoty 2.015,40 zł jako podstawy wymiaru /3.359 zł x 60% /, Wysokość odprowadzonej do ZUS składki emerytalnej – 393,41 zł. Czysty dochód realizującego kontrakt – 2.788,85 zł.

#25  2011.03.20 12:46:05 ~@

KONTRAKT- 24 zł./1 godz. przy deklarowanym (dobrowolnym) ZUS-ie od pełnego dochodu- PEŁNY ZUS Czas pracy- 168 godz. Przychód – 4.032,00 zł. Finansowane przez realizującego kontrakt: -składki ZUS 1.161,42+ Fundusz Pracy - 49,38 zł,- składka zdrowotna 9%– 243,39 zł. ( podstawa to 75% przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kw. poprzedniego roku, włącznie z wypłatami z zysku wynosi 2.704,31 zł – tj. 3.605,74 zł. x 75%, -podatek – 252,00 zł( przyjęto założenie, że celem maksymalnego zwiększenia dochodu, składki odprowadzono w minimalnej wysokości tj. od kwoty 2.015,40 zł jako podstawy wymiaru /3.359 zł x 60% Wysokość odprowadzonej do ZUS składki emerytalnej –795,11 zł. Czysty dochód realizującego kontrakt 2.325,81 zł.

#26  2011.03.20 12:51:48 ~@

Prosta matematyka - proszę usiąść i policzyć a potem dyskutować. Proszę w bilansie uwzględnić wszystkie świadczenia, które kontraktowym nie przysługują oraz zapomnieć o prawach PRACOWNIKA a wówczas ocena realnych szans i zagrożeń związanych z umowami cywilno-prawnymi będzie kompleksowa. Pozdrawiam.

#27  2011.03.20 13:48:37 ~Gocha

Pracuję na kotr. od 3 lat stawka 35/h nie biore nadliczbowych bo nie - mam rodzinę.Wystarcza mi zwykła norma godz.Mam płatne 10 dni urlopu.Myślę ze mam w miarę uczciwego pracodawcę - oczywiście nie wszystko wygląda tak świetnie.Są dni kiedy nie zjem przez cały dyżur posiłku ale tak jest i w zwyklych szpitalach.Tak u mnie również dziewczyny pracują po 230 godz.ale one przy podpisywaniu umowy zgodziły się na to.Ja przechodząc na kontr. mogłam zaryzykować bo mam dorosłe dzieci i męza ale co z tymi co są jedynym żywicielem rodz. lub choroby - wtedy zaczynają się schody,wiadomo brak kasy .Pozdrawiam

#28  2011.03.20 13:52:31 ~@

Czy już policzyliście? Jeśli tak, to konia z rzędem temu, kto udowodni, że przy takiej samej normie czasu pracy na kontrakcie zarobi więcej niż z umowy o pracę!

#29  2011.03.20 14:13:22 ~Gocha cd.

Ciągle słyszymy kryzys i kryzys a kiedy go nie było.Tylko dlaczego tak rażące są stawki lekarz a piel.Czy kryzys dotyczy tylko nas.Wiem lekarz może stwiać warunki a my nie bo nadal jest nas dużo? nie przyjmiemy stawki 20/h przyjdzie druga i zgodzi sie na 18 - bo zyć musi.Tak postepuja dyrektorzy szpitali.Czy nie można ustalić godnego minimum.Lekarz za 18/h nawet nogą by nie ruszył.Nie chcę nastawiać się wrogo do lekarzy ale z nimi rozmowa o pracę przebiega całkiem inaczej nam się narzuca z góry ustaloną stawkę.

#30  2011.03.20 14:27:26 ~kontr.

Przelicznik jest bardzo prosty. Jeżeli na umowie o pracę w danym szpitalu miałam na rekę 1700zł, a teraz w tej samej placówce wypracowując tylko jeden dyżur miesięcznie pozostaje mi 2800-3000 to chyba zrozumieją Panie , dlaczego wolimy w chwili obecnej takie rozwiązanie.

#31  2011.03.20 14:29:40 ~kontr.

Sprostowanie. Oczywiście wypracowując jeden dyżur więcej miesięcznie niż na umowie o pracę. Mam 27 zł. za godzinę, wypracowuję 180 godzin miesięcznie.

#32  2011.03.20 14:38:23 ~kontr.

Cd.Płacę również większą składkę emerytalno-rentową.Nie obowiązujące 597 zł, a 920 zł. które jest naliczne od kwoty 3000 tyś. W przypadku l4 również od tej kwoty naliczony jest zasiłek chorobowy. I tak daje to kwotę większą niz miałam chorując na umowie o pracę.To tyle. Boimy sie pewnych rozwiązań, ale nie jesteśmy jedyna grupą zawodową , która prowadzi działalość gospodarcza. Ci inni ludzie, którzy prowadzą włane iteresy równiez jakoś funkcjonują.

#33  2011.03.20 14:55:41 ~do kontr

Wśród bliskich mam osoby prowadzące od lat wlasną dzialalność. Czasem nawet bardzo dochodową. Żadna z nich nie pracuje we wskazanym przez kogoś miejscu i czasie, nie ma nad sobą nadzoru, nie wykonuje cudzych poleceń. Klient zamawia np strone internetową, płaci po skończonej pracy i nie interesuje go czy ktoś to robi trzy godziny czy trzy miesiące, nie wskazuje też przy ktorym biurku ma siedzieć. Praca pielęgniarki w szpitalu nie jest prowadzeniem działalności gospodarczej.

#34  2011.03.20 15:07:28 ~kontr.

Praca pielegniarki w szpitalu na kontrakcie, to realizacja zawartych w umowie świadczeń zdrowotnych. Obejmując dyżur , dostaję wyznaczonych pacjentów do opieki i nikt nie musi mnie nadzorować i mówić co mam zrobić.Natomiast założenie Indywidualnej Praktyki Pielegniarskiej jest równoznczne z działanością gospodarczą, ponieważ swobodę tej działaności gwarantuje również właściwa Ustawa o swobodzie działalości gospodarczej.

#35  2011.03.20 15:31:53 ~gość

To niech mi koleżanka powie ile przeznaczyła z kwot kontraktowych na świadczenie tych usług. Bo ja myślę że zero złotych i że koleżanka korzysta ze sprzętu i materiału szpitalnego.

#36  2011.03.20 15:57:50 ~do # 17

Dlaczego musiałaś odejść zes wojego miejsca pracy ? Właśnie chodzi mi o to , aby nie było konieczności przechodzenia na kontrakty jeśli ktoś nie chce. Twoje koleżanki pracujące na kontraktach pracują w stałych zespołach , nie maja braków dyżurowych , ale nia mają też płatnego urlopu, funduszu socjalnego, nagrody jubileuszowej , odprawy emerytalnej, za l-4 dostaną kasę jak zapłacą w zus-ie składkę chorobową , mają tylko to co zdołały zawrzeć w swoim kontrakcie, którego warunki, myślę, że na ogół są narzucone. Kontrakty niczego nie zmieniają, jedynie pracodawca uchylasięprzed kodeksen pracy i tyle. Czy wyobrażacie sobie aby zaproponowano kontrakty np . górnikom ? To dopiero byłaby jazda - roznieśliby Sejm !

#37  2011.03.20 16:40:47 ~do kontr

nikt nie musi cię nadzorować i mówić co masz robić? Czyli podasz wszystkim pacjentom antybiotyki bez przestrzegania wyznaczonych godzin? Przetoczysz wszystkie płyny w ciągy 30 min? A potem pojdziesz sobie na obiad? Nie wykonujesz w czasie dyżuru zleceń lekarskich, badań " na cito", naprawdę nikt się nie interesuje czy wykonujesz zlecone zabiegi, opatrunki itp i w jakim czasie to robisz? Indywidualną praktykę pielęgniarską świadczy się w miejscu wezwania. Traktowanie szpitalnego oddziału i pracy na nim przez kilkanaście godzin jako miejsca wezwania jest naginaniem prawa.

#38  2011.03.20 17:07:53 ~do kontr.

Dlaczego nie pracujesz na zgodnej z obowiązującym PRAWEM umowie o pracę+ dyżury medyczne? Z tego co@ wyliczyła byś miał większy zysk i w przyszłości nie musiałybyście płacić za wynajem lokalu dla pacjentów, którzy wam podlegają,czy zabezpieczenia im podstawowych środków sanitarnych.Przy odrobinie finezji dyrektorów, dojdzie też obowiązek wykarmienia zgodny z warunkami jakie wskaże Sanepid. i kto wie co jeszcze. Obecnie po odliczeniu urlopu już nie zarabiasz więcej.DZIWI MNIE TEŻ, TO ŻE BEZPRAWIE KTÓRE MA MIEJSCE od 10lat W POLSKIEJ OCHRONIE ZDROWIA MAŁO KOGO ZASTANAWIA I DYSKUTUJE SIĘ O TYM JAKBY BYŁO OK. ZALEGALIZOWANIE TEGO TRUDNE BĘDZIE W KONTEKŚCIE ISTNIEJĄCEGO K.P. Jakie inne potworności wyprodukowali systemu ochrony zdrowia, pomijam już łapownictwo, związki z firmami farmaceutycznymi?

#39  2011.03.20 17:08:33 ~jola2

Sytuację uważam za skandaliczną! Pracuję w zawodzie ponad 20 lat. Sama skończyłam studia magisterskie,parę kursów i wszystko na własny rachunek. Nie należę do żadnej organizacji związkowej i nie życzę sobie aby ktoś kto siedzi na stołkach związkowych z pieniądze składkowe reprezentował mnie oraz decydował jak mam pracować! Jako środowisko ciągle dajemy się manipulować osobom,które podobno dla naszego dobra walczą.Umiesz liczyć licz na siebie!

#40  2011.03.20 17:16:41 ~jola3

Życzyć to możesz sobie szczęścia i zdrowia psychicznego.

#41  2011.03.20 17:16:56 ~do jola2

Popieram twoje zdanie tez pracuje ponad 20 lat w zawodzie studia kursy i szkolenia na własny rachunek, do związków nie należę, a teraz tym bardziej chce być od tych pań z daleka. Nie chcę żeby ktoś za mnie decydował jak mam pracować.

#42  2011.03.20 17:23:18 ~jola3

Teraz to dyrektor będzie decydował jak masz pracować, ty już nie będziesz miała nic do powiedzenia,on zadecyduje ile ci da za godz. pracy kontr.Jeżeli wogóle podpisze z tobą kontrakt.

#43  2011.03.20 17:23:28 ~jolu2

Jak Ci nie odpowiadają polskie przepisy Kodeksu Pracy zatwierdzone przez najwyższe organy państwa, zawsze możesz poznać (o ile takowe istnieją) innych państw i na tej podstawie wybrać sobie ojczyznę! Wiele już osób musiało emigrować z tego "praworządnego" kraju ponieważ jest prawo łamane!

#44  2011.03.20 17:28:18 ~do Jola2

Jak by ci dyrektor mówił co innego a później rozpisał konkurs na kontrakty pielęgniarskie na twoje miejsce pracy i dyskryminował mnie na oddziale tylko z tego powodu że mam umowę o pracę i kosztuję go więcej niż pracownik najemny to byś inne skandaliczne sytuacje zauważyła. I nie jesteś takim wyjątkiem w kształceniu, bo wiele dziewczyn uczy się i kształci właśnie w taki sposób, z własnego uporu i z determinacją nie czekając na oddelegowanie bo można by się nie doczekać.

#45  2011.03.20 17:35:08 ~ANO

Najpierw dyr. rozmawia i daje kase pupilkom. Jak zawsze było, jest i będzie. Potem większą kasę dostanie ta którą wskaże dyr, bo każdy co trochę lizną wiedzy to wie, że są miejsca w szpitalu szczególnie, gdzie doświadczenie wygrywa z DYPLOMAMI. Lekarze będą teraz jak rozumiem zdobywać certyfikaty umiejętności, a my? Może mi ktoś odpowie.

#46  2011.03.20 17:49:15 ~gosc

Dyr. to daje lizusom, a dywan u niego w gabinecie ma już przetarte szlaki

#47  2011.03.20 18:08:19 ~waw

Proszę państwa czy my jesteśmy na Białorusi to wolny kraj nikt nie może zabronić mi pracy na kontrakcie niech pielęgniarki które protestują w Sejmie niech wprowadzają zmiany ale nie dla nas dla ludzi którzy pracujemy co mamy iść na bezrobocie bo Paniom tak się chce jest nas liczna grupa niech Panie ze związku zajmą się podwyżkami a nie manipulują nami jest równość i tak samo jak lekarz ja mam prawo pracować na umowie kontraktowej.Jak Sejm zakaże wszystkim grupom okey a nie tylko pielęgniarkom wstyd mi ze te Panie naprawdę pozdrawiam Panie Mariuszu wstyd jest za te związki cala Polska sie śmieje

#48  2011.03.20 18:16:52 ~5%

Jaka liczna grupa? 5% wszystkich piel i poł.A tym 95% chce się zgotować te wasze kokosy

#49  2011.03.20 18:17:11 ~ANO

Przeczytajcie komentarze Cynika na http://www.pielegniarki.info.pl/article/view/id/3771 Święta racja. Jak tak dalej będziemy postępować to wszystkie pielęgniarki i położne będą się składać np. po 1zł miesięcznie na DOM WETERANA PIELĘGNIARKI I POŁOŻNEJ. Bo przy kontraktach, emerytury starczy na pampersy. Ale znając nasze środowisko to będziemy kończyć w DPS-ach. Przecież tak chcemy. "UMOWA O PRACĘ ZA GODNĄ PŁACĘ" minimum 1,5 średniej krajowej za 7:35 x 5 dni w tygodniu. Wszystkie noce, święta mają nam dawać duuużooo więcej, a nie jałmużnę.

#50  2011.03.20 18:19:57 ~95%

ANO! Popieram! Popieram!

#51  2011.03.20 18:20:51 ~ANO

Przepraszam cyNIK-a. Czytajcie jego komentarze jest rewelacyjny.

#52  2011.03.20 18:40:48 ~do#35

Ma Pani rację.Nic nie przeznaczam z konta kontraktowego na sprzęt. Umowa zawarta ze zlecenidawcą mi to gwarantuje. Naprawa sprzętu i konserwacja należy również do zleceniodawcy. Ten zapis również gwarantuje zawarta umowa. Zleceniodawca pokrywa również koszt badań okresowych.

#53  2011.03.20 18:43:00 ~waw

Proszę Państwa i wyszło szydło z worka jak to panie ze związku wprowadzają w błąd Ministerstwo Zdrowia. Ministerstwo chce regulacji kontraktów aby np nie zmuszać ale Panie ze związku to nie interesuje one chcą zakazu i koniec jakim prawem. O nasze emerytury się nie martwcie ja przez rok odłożyłem na kontrakcie tyle co przez 12 lat na etacie mi sie nie udało .Emerytura z etatu i pensji 2000 zl będzie przeogromna. śmiech na sali pojedzie państwo do ZUS to Wam powiedzą jaka bodziecie mieli emeryturę przeogromna .Niech związki nie wypowiadają się za wszystkie pielęgniarki jakim prawem pytam się.

#54  2011.03.20 18:50:20 ~do #37

Bez obrazy, ale nie zna Pani istoty zawodu , który wykonuje.Jedną z form zawodu pielegniarki, jesr realizacja zleceń lekarskich, ale nie jest to podległość służbowa. Poza tym, tylko naprawdę ktoś , komu obca jest samodzielność naszego zawodu, może pisać takie bzdury. Jeśli dostaję Pacjenta który ma rozpisane leczenie, to Pani wybaczy , ale poadanie leku 4xdz, lub 3xdz jest mi znane. wiem jeszcze ile godzin ma doba.Poza tym dyżury , podobnie jak większość Pań na umowie mam 12 godzinne. Proszę mi powiedzieć , czy to wzajemne obrażanie ma czemuś służyć? .

#55  2011.03.20 18:54:51 ~od ~waw

A może te odłożone pieniądze zmuszona będzie Pani w przyszłości, nie życzę i nie prorokuje, przeznaczyć na leczenie.DŁUGIE np. wypadek-złamana nóżka, Ca. itd. Jest Pani młoda, pracuje z chorymi, a siebie Pani między nimi nie WIDZI. Życzę szczęścia, ZDROWIA i wysokich stawek kontraktowych.

#56  2011.03.20 18:57:59 ~gość

Bo to żadna swoboda działalności tylko obejście przepisów kodeksu pracy

#57  2011.03.20 18:59:46 ~do #38

MAŁE WYJASNIENIE I SPROSTOWANIE. Na kontrakcie w szpitalu w którym mam podpisaną umowę , wszystkie Pielęgniarki są tak zatrudnione. Daje to możliwość większego zarobku wszystkim.Propozycja , którą Pani przytacza dotyczy tylko pielegniarek z wyższym wykształceniem.Uważa Pani ,że Związki Zawodowe byłyby zadowolone z takiego rozwiązania? Czy może znowu nowa pikieta. Proszę sprawdzić, ile ma Pani koleżanek w pracy które nie uzupełnią już wykształcenia, a wydaje mi się że wcale nie są gorsze od koleżanek z uzyskanym wykształceniem.

#58  2011.03.20 19:09:45 ~do #38

Informuję również, że nie odpowiadam za sprzęt , nie płacę za wynajem lokalu. Mam umowę podpisaną tylko na relizację świadczeń zdrowotnych, które dotyczą zawodu pielegniarki.Stawka za godzinę 27 zł. Możemy dyskutować, czy to mało, czy dużo. W porómnaiu, z tym co miałam na umowie o pracę to i tak dużo wwięcej. Sama umowa zawarta jest na czas określony i mam nadzieję że do jej wygaśnięcia pojawią się placówki , gdzie stawka będzie większa.Wbrew pozorom dla Dyrekcji danego szpitala to równiż w przyszłośći problem.

#59  2011.03.20 19:13:08 ~!!!

Jestem młodą pielęgniarką, nikt mi nie proponował innej formy zatrudnienia niż kontrakt. Miałam wybór- kontrakt albo nic. Boję się zajść w ciążę, bo po macierzyńskim nikt mnie nie przyjmie do pracy. Nie chcę takich wyborów! PRZYJADĘ DO WARSZAWY WE WTOREK!

#60  2011.03.20 19:16:37 ~gość

Gdybyście koleżanki miały ponieść całkowite koszty swojej działalności to byście na kontrakty nie przeszły ponieważ by was nie było na to stać a na dzień dzisiejszy to szpital zmniejsza swoje koszty o koszty pracy a pracowników potrzebuje tak czy inaczej

#61  2011.03.20 19:18:41 ~???

I tego chcecie p.kontraktowe,młoda piel, boi się zajść w ciąże,tego chcecie?

#62  2011.03.20 19:21:55 ~do #gość

Umowy kontraktowe nie podlegają Kodeksowi Pracy. Ktoś ,kto podejmuje taką formę zatrudnienia ma tego świadomość.Obowiązuje Kodeks cywilny, Kodeks Karny, Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej.Cały problem pojawił się w teraz, a dziesięć lat temu Organizacje Związkowe nie widziały tego obejścia prawa? . Może czas najwyższy,aby prawo jednoznacznie wypowiadało się w tej kwestii.Chcę być zatrudniona na kontrakcie zgodnie z prawem. Nikt nie będzie mi mówił o obejściu przepisów.

#63  2011.03.20 19:23:33 ~POLKA

JESTEM PO ZABIEGU CHIRURGICZNYM, USUNIĘCIA GUZA NOWOTWOROWEGO I PRZESZŁAM JUŻ CHEMIOTERAPIĘ. MAM ORZECZENIE O GRUPIE INWALIDZKIEJ, ALE TO ZA MAŁO ABY DOSTAĆ RENTĘ. OBECNIE PRACUJĘ NA ETACIE, PRZYSŁUGUJE NI DODATKOWO 10 DNI URLOPU PŁATNEGO NA REHABILITACJE I WIZYTY U LEKARZA ORAZ 7 GODZ. PRACY DZIENNIE, CZYLI NORNA ZMNIEJSZONA ORAZ DODATKOWA 15 MIN. PRZERWA W PRACY.MAM 30 LAT, PRACĘ NA CZAS NIEOKREŚLONY ( NA MOJE SZCZĘŚCIE) I PYTANIE - KTÓRY PRACODAWCA ZECHCE PODPISAĆ ZE MNĄ KONTRAKT? ŻYCZĘ WSZYSTKIM ZDROWIA I MNIEJ EGOIZMU! NIE DLA KONTRAKTÓW W SZPITALACH!

#64  2011.03.20 19:30:03 ~położna

Panowie w pielęgniarstwie pracują bardzo krótko, celem mężczyzny zawsze było jak najwięcej zarobić dla rodziny, ale my kobiety oprócz pracy pielęgniarskiej mamy jeszcze prace w domu, musimy zająć się dziećmi i domem, tego nikt za nas nie zrobi, a praca na kontrakcie i prowadzenie domu to już za wiele -pracować na KONTRAKCIE tyle godzin = się brak rodziny, staropanieństwo, samotność, życie tylko pracom, a taki PRACOWNIK w służbie zdrowia- pracujący jako pielęgniarka, pracujący z ciężko chorymi ludźmi JAK myślicie długo jest wstanie pracować znosząc ból innych, ich cierpienie, jak długo będzie mógł pracować z cierpiącym pacjentem.UWAŻAM, że pracując na KONTRAKCIE długo nie popracuje.

#65  2011.03.20 19:30:25 ~do #gość

A to już jakiś absurd. To nie pielęgniarki wprowadziły w szpiatalach kontrakty, tylko właśnie Dyrekcja , aby zaoszczędzić na kosztach osobowych. Panie widać zaczynają bronić już biednych Dyrektorów, którzy stworzyli Pielegniarkom Kontraktowym takie Eldorado .Zmniejszają koszty utrzymania szpitala, aby dać zarobić Pielegniarkom. Drogie Panie , bardzo proszę nie wypisujujcie bzdur, nie przytaczajcie argumentów ,jeśli nie znacie faktów. I do jasnej ch.nie dzielcie Pielęgniarek

#66  2011.03.20 19:31:26 ~gość

Nie ma znaczenia jak brzmi tytuł twojej umowy. Jeżeli ma cechy umowy o pracę to jest to umowa o pracę.

#67  2011.03.20 19:33:18 ~położna

Jak będziesz miała KONKURENCJE .to nawet na zupę nie zarobisz.popieram panią GARDIAS.

#68  2011.03.20 19:34:12 ~położna

Jak będziesz miała 50 lat i będziesz mieć konkurencje ( młode pielęgniarki po szkole aby zdobyć doświadczenie wezmą każdą prace za marny grosz )to wtedy porozmawiamy o kontraktach, bo pracodawca na pewno cię nie zatrudni na następny. kontrakt .na zachodzie się praktykuje nagminnie. pozbywanie starszych pracowników, poprzez przenoszenie ich na trudniejsze nie znane stanowiska (trudności ze względu na wiek w przystosowaniu się do nowego etatu).błąd w sztuce i już jesteś na bruku.nie zapominajcie o odpowiedzialności finansowej położnej/pielęgniarki- do śmierci sama i twoja rodzina się nie wypłacicie.

#69  2011.03.20 19:35:14 ~ppp

Byłam w banku i pytałam o kredyt w sytuacji, kiedy pracowałabym na tzw. kontrakcie i negocjowanym co 2 lata. Pani w banku odpowiedziała mi, że mam marne szanse na otrzymanie większego kredytu, tylko taki, który będę w stanie spłacić w ciągu 1,5 roku. NIE CHCĘ GŁUPICH KONTRAKTÓW! BĘDĘ POD SEJMEM WE WTOREK!

#70  2011.03.20 19:39:59 ~ciekawy?

Ja tylko w kwestii formalnej. Prześledziłem od czwartku cały przebieg wydarzeń. Panie, których dotyczy całe zamieszanie są zadowolone z tej formy zatrudnienia jaką jest kontrakt.Zostaje przegłosowana Ustawa, która jednoznacznie reguluje przepis prawny. Mogą tak pracować, jeżeli wyrażą zgodę, przystąpią do konkursu ofert,jeżeli ta będzie dla nich korzystna. Nikt wreszcie nie nagina prawa.Ludzie sami decydują. I cóż pojawiają sie patologiczne wypowiedzi osób, których problem nie dotyczy. To chyba wstyd.Może warto czasem posłuchać też pozytywnych opinii.

#71  2011.03.20 19:40:34 ~położna

na kontrakt jak chcą pracować - to tylko z limitem godzinowym -tak jak w innych zawodach,np kierowca.PANI GARDIAS proszę nie odpuszczać.

#72  2011.03.20 19:41:35 ~do 65

To niech szanowna koleżanka zapyta się u siebie w szpitalu gdzie księgowane są koszty wypłat na kontrakty pielęgniarskie

#73  2011.03.20 19:46:59 ~do #66

Gwarantuję, ta umowa nie ma cech umowy o pracę.Całkowity brak podległości służbowej, jeśli o to koleżance chodzi.Jasno sprecyzowany zakres świdczeń do realizacji. Ogłoszony Konkurs.Zgłaszanie ofert. Realizacja Konkursu- otwarcie ofert , konkurs na dany oddział. Wszystko zgodnie z prawem. A tak na marginesie, Związki przysłały już PIP. I cóż, wszystko w porządku.

#74  2011.03.20 19:48:01 ~położna

-jeżeli wyrażą zgodę- to na ile godzin pracy? - pracownik w służbie zdrowia po ilu godzinach pracy staje się zagrożeniem dla pacjenta? .niech zapłacą uczciwie za pracę pielęgniarce,

#75  2011.03.20 19:54:36 ~do #72

Każda Inywidualna Praktyka wystawia rachunek za relizację świadczeń w danym miesiącu. Oryginał otrzymuje Zlecenidawca, kopię biuro rachunkowe, które rozlicza moje koszty prowadzenia działaności. Tyle w temacie. Wszystko można sprawdzić. Umowa o pracę nauczyła mnie jednego , juz nic na "gębę" i nic za darmo . To tyle.

#76  2011.03.20 20:03:06 ~kontr.

Do #74.Słusznie Pani zauważyła, określony limit godzin . Kazdy podpisując umowę na kontrakcie ma go wyznaczony.Karygodny jest natomiast fakt,że w przypadku rezygnacji lub przerwy danej osoby w realizacji świdczeń Indywidualne Praktyki wypracowują 230-250 lub więcej godzin. Aby tak pracować, trzeba więc brać dyżyry 24 godzinne.I tutaj bym się zastanowiła. Czy mamy pracę tak lekką, tak mało odpowiedzialną, że możemy brać dyżury 24 godzinne? Ale, skoro na umowie o pracę można łączyć etaty, można przyjśc z jednego dyżuru na drugi, to dlaczego na kontrakcie nie? .Czy tego nikt nie widzi?

#77  2011.03.20 20:06:31 ~do kontr.

SŁUCHAJ JEŁOPIE.W NASZYM SZPITALU PIELĘGNIARKI ZARABIAJĄ 3 TYS NETTO,NA ETACIE Z DYŻURAMI ZDECYDOWANIE WIĘCEJ.DO TWOJEJ ZAKUTEJ PAŁY NIECH DOTRZE ŻE TO ZWIĄZKI WYNEGOCJOWAŁY TAKIE POBORY.NIE MUSIMY RYPAĆ 300 GODZIN NORMY.PRACUJEMY ZGODNIE Z KODEKSEM PRACY TYLE ILE JEST GODZIN DO WYPRACOWANIA W DANYM MIESIĄCU.WIĘC DEBILOM KONTRAKTOWYM,KTÓRZY ZARABIAJĄ 3 TYS I MYŚLĄ,ŻE ZŁAPALI PANA BOGA ZA NOGI-MÓWIE'NIE'.KRETYNKOM KONTRAKTOWYM,KTÓRE WYSTĄPIŁY W TELEWIZJI I LIZAŁY DUPĘ KOPACZOWEJ,MÓWIĄC JAKIE SĄ SZCZĘŚLIWE MOGĘ TYLKO ZŁOŻYC WYRAZY WSPÓLCZUCIA.

#78  2011.03.20 20:11:28 ~kontr.

Postuluję za tym za: 1. Swobodą w zawieraniu umów. Każdy ma o formie zatrudnienia decydować samodzielnie. 2.Określeniu maksymalnej liczby godzin do wypracowania na danym oddziale. 3. Ustaleniu stawki za godzinę wykonywanych świadczeń ,zależną od specyfiki danego, oddziału,jego trudności. 4. Uwzględnienie wykształcenia i posiadanych kwalifikacji w proponowanej stawce. 5.Zakaz dyżurów 24 godzinnych. 6. Zakaz łączenia etatów , zarówno na kontrakcie jak i na umowie o pracę.

#79  2011.03.20 20:13:57 ~magdziulek

Mieszkam w mieście gdzie jest jeden publiczny szpital i od lat dyrektorem jest lekarz. obecny głosno mówi że jak będzie spółka to wreszcie będzie spokój nie będziemy sie o nic upominać , przy każdej okazji obraża nas i miesza z błotem . nie mamy alternatywy bo to jedyny szpital, mamy kredyty.w ostatnich m-cach odeszło dużo pielęgniarek więc pracujemy więcej kosztem naszego życia prywatnego. przymus kontraktu bardzo zadowoli naszego pracodawcę. my już ryjemy nosem więc NIE CHCĘ TEGO CHOLERNEGO KONTRAKTU mam wrażenie że pani minister jest świadoma tej sytuacji i jest ministrem tylko swojej grupy zawodowej. smutne.

#80  2011.03.20 20:15:42 ~magda

Najgorsze co moglo spotkac pielegniarki to wiek emerytalny z55 lat na 60.Czemu Gardias nie walczy o wiek beda nam podnosic tak co 5 lat wyzej i wyzej.Jestesmy caly czs niepotrzebne. Gdzie te podwyzki pani Gardias i Kopacz.W tym kraju potrzebni sa tylko lekarze .Zrobcie cos aby mozna bylo odejsc wczesniej niz 60 lat.

#81  2011.03.20 20:19:01 ~do #77

Gratuluję przebojowości Organizacji Związkowej, godne pozazdroszczenia. Fakt, też bym tak chciała. Ale z dygiej strony , jak pomyślę ile miałabym za godzinę udzielanych swiadczeń od takiej wysokiej stawki na etacie.Chyba 50 zł za godzinę.No , to dopiero byłoby fajnie. Nie pracowałbym nawet tyle co na umowie, tylko mniej.I kultura osobista nie pozwala mi Nazwać Pani tak, jak bym chciała.Dyskutować trzeba umieć.

#82  2011.03.20 20:20:59 ~połozna

Określeniu maksymalnej liczby godzin do wypracowania w miesiącu, przez pracownika służby zdrowia za minimalna stawkę.chyba o to postulujesz.

#83  2011.03.20 20:22:35 ~GOŚĆ

Dyrektor; daję wam 3500 brutto,chcecie więcej,jesteście za drogie,znajdę tańsze,zrobią to co wy robicie i będą zadowolone,dowidzenia!

#84  2011.03.20 20:25:29 ~ANO

Przy wprowadzeniu ustawy z zapisami P. Minister Zdrowia, Pan od tego portalu nawiąże kontakty z mediami i będziemy występowały na własne jak widać niektórych życzenie w programie TV np. "Taniec" z pielęgniarkami, X-położne, Mam prace. Kto zarobi? Jak zwykle. A nam ochłapy. Przecież mamy demokrację i wszystko uchwalone zgodnie z prawem, choć wbrew większości. Wszyscy nas sprzedali.

#85  2011.03.20 20:29:40 ~jolanta

Rządowi udało się nas podzielić.Zwracam się do pielęgniarek kontraktowych-jeżeli udało się wam wynegocjować dobry kontrakt to się cieszę, ale zrozumcie, że i was kiedyś zrobią w ,lolo ''.Kiedy będziecie chore,stare,zmęczone-będziecie płakać z biedy.A czas leci i nigdy nie wiecie co wam przyniesie następny dzień. NIE DAWAJCIE WIĘC RZĄDOWI ARGUMENTÓW ,JESTEŚCIE TERAZ DLA NICH TYLKO MIĘSEM ARMATNIM.

#86  2011.03.20 20:46:13 ~położna

Chcecie więcej zarabiać nie padając na twarz? -Zaniechajcie pracy w kilku placówkach i na kilku etatach, a wtedy samo wyjdzie na światło dzienne jakie są braki kadrowe w naszej grupie zawodowej. Uważam ,ze po to jest kodeks pracy ,aby go przestrzegać

#87  2011.03.20 20:50:40 ~Kiepski

Jolanto, rząd też podzielił się w tej sprawie chyba od wczoraj, Minister Pracy przypomniał,ministrowi zdrowia, że jest Kodeks Pracy-co prawda jest to niższa ustawa od Konstytucji, ale sama Konstytucja nakazuje/wskazuje, że będą wydawane ustawy na drodze konstytucyjnej przez Sejm i Senat. W tej sytuacji można mniemać, że łatwo będzie idąc drogą myślenia minister zdrowia udowodnić, że ona z gruntu rzeczy nie istnieje jak wiele jej rozporządzeń, co więcej jest też zagrożeniem dla przepisów w Kodeksie Cywilnym, troszkę karnym- ile w tych książkach czyha zagrożeń na wolność człowieka np ustawy konsumencki-nikt nikogo nie zmusza do kupowania określonych produktów, czy u określonych, osób firm, a sprawa firm farmaceutycznych i wolnego rynku! Niech się ta kobieta zastanowi co robi!

#88  2011.03.20 20:58:08 ~gość

Panie Kiepski chciałabym zauważyć, że gdyby to było takie proste, że nikt nie może do niczego zmusić to nie istaniał by PIP bo już istnieje kodeks pracy i to powinno wystarczyć, oraz inne instytucje jak UOKiK czy NIK. Rzeczywistość nie jest taka prosta ale to banał.

#89  2011.03.20 21:18:12 ~kontr.

Jest jeszcze jeden podstawowy problem. Wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2005 roku pielegniarki mają swobodę formy zatrudnienia. Ten wyrok obowiązuje do dziś. Przed Paniami okupujacymi Sejm, trudna misja- OBALENIE KONSTYTUCJI.No to już jest coś.I cóż, maiłyśmy jedną szansę na sto aby na kontrakcie, też było normalnie. Ale cóż tam, wszak Pielęgniarka Kontraktowa zdaniem Związków , to nie Pielęgniarka

#90  2011.03.20 21:30:23 ~połóżna

Bez związków, pracodawcy wykończą nas, obłupią ze skóry, nikt nie stanie za tobą, w grupie zawsze była siła, sama bez związków-będąc na kontrakcie -pracodawca nawet na sól nie pozwoli ci zarobić.jeszcze trochę , a się przekonasz , bo wszystko zmierz ku temu.

#91  2011.03.20 22:12:42 ~do kontr

Czy Wy na prawdę nic nie rozumiecie? Przecież tu nie chodzi o danie N A M swobody w wyborze formy zatrudnienia, bo taką już mamy ale o swobodę dla D Y R E K T O R Ó W - to oni będą decydowali, jak Was zatrudnią! Co z tego, że np. Zosia będzie chciała pracować w szpitalu na podstawie umowy o pracę jeżeli ONI obligatoryjnie wprowadzą kontrakty? Będzie i tu miała SWOBODĘ WYBORU - może złożyć ofertę na kontrakt lub może pozostać bezrobotną! Wybór zgodnie z wyrokiem TK (#89) będzie jej dany!

#92  2011.03.20 22:24:33 ~położna

-kontrakt dobry dziś , a jutro jakoś to będzie, - nikt sobie chyba nie zdaje sprawy że pracodawca nawet na sól nie pozwoli nam zarobić,

#93  2011.03.20 22:24:50 ~jolanta

Swoboda zatrudnienia - tak, ale nie wyzysk.Pelęgniarka powinna zarabiać godnie za swoją pracę, a nie kombinować jak przeżyć i dorobić na kontrakcie.Jeżeli znacie podstawowe pojęcia umów cywilnoprawnych to wiecie co nam RZĄD szykuje. Nie wierzę w swobodę zatrudnienia bo jest nas coraz mniej i pracodawca musi zatrudnić na kontrakcie, aby zupełnić braki personelu.

#94  2011.03.20 22:35:21 ~Hm

Przecież dane w wyroku mówią tylko o podległości lekarzowi( czyli sztuk 1), ale ten wyrok nie dotyczy Z.O.Z-ów gdzie podległość jest już 2 łub więcej lekarzom, oddziałowej, zastępcy oddziałowej, koordynującej, naczelnej, zastępcy naczelnej itd.Druga sprawa Trybunał ceniąc sobie bezpieczeństwo obywali myślał/albo ktoś celowo pominął normy zatrudnienia-pomyśleli sobie Sędziowie, ze medycy znają się na fizjologi i psychologi człowieka więc bez wątpienia jest tyle pielęgniarek jakie możliwości człowiek ma i nikt mu nie karze więcej -tak samo jak oni mają swoje możliwości by zgodnie z Etyką ( tak jak pielęgniarki) rzetelnie wykonywali obowiązki.A tu klapa-wręcz milczącym zapomnieniem owiane, patologie przypieczętowane przez PIP i od Jakości (raczej Komisje od Partactwa)

#95  2011.03.20 22:38:19 ~Hm

Wyrok Trybunału mówi o innych Z.O.Z-ach nie o tych co piszemy!

#96  2011.03.20 22:41:18 ~hM

W kontekście ekonomicznym się wypowiadał-bez ustalenia prawidłowości realizacji ustaw o normach-TO SĄ JAJA!

#97  2011.03.20 22:57:28 ~gość

I bardzo dobrze, pielęgniarka na kontrakcie, lekarz dyżurny na kontrakcie. będą się wymieniać paragonami fiskalnymi:)

#98  2011.03.20 23:30:25 ~do goście

Całkiem nie zły pomysł w obecnej sytuacji społecznej, premie zawsze dostaną od Firm Pogrzebowych i o to chodzi! "I jakoś sobie poradzą"-myśl Gomółki

#99  2011.03.20 23:45:11 ~kontr.

Mam dosyć. Nie chce mi sie tego czytać.Ludzie , brak realizmu, rozsądku .Tylko te ciągłe opluwanie. Jeśli będzie swobodny wybór, to w czym problem, Czego się Panie Związkowcy obawiają? . Jeżeli taka duża liczba pielęgniarek etatowych ,nie zechce pracować na kontrakcie , to nie widzę problemu.Przecież ta garstka pelęgniarek kontraktowych nie zabierze Wam drogie Panie ETATÓW. A może to lęk ,że jednak nie w jedności siła.Wszak łatwiej krzyczeć w tłumie, najgorzej rozmawiać i negocjować indywidualnie.

#100  2011.03.20 23:48:15 ~DO KONTR.

LUDZIE SA ZMUSZANI DO KONTRAKTÓW, AROGANCJA DO PRAWA O NORMACH ZATRUDNIENIA GWARANTUJĄCA OBYWATELOWI W z.o.z BEZPIECZEŃSTWO OD 12 LAT TO MAŁO

#101  2011.03.20 23:49:17 ~gość

U mnie koleżanka na kontrakt nie chciał i w przychodni przyszpitalnej wylądował

#102  2011.03.20 23:52:20 ~do #97

I jeszcze fajniej może być na takich dyżurach - lekarz kontraktowy śpi w ,salonce" tak jak zwykle, pielęgniarka kontraktowa drugą dobę na oddziale ciągnie więc bidula ,kimie" na krześle i nie ma kto ,jaśnie wielmożnego" obudzić a pacjenci - zgodnie z wcześniejszy pomysłem jednego z dyrektorów sami nawzajem np. do rentgena się ,popychają", jeden drugiemu ,dupcię podciera", kroplówki wypiją i pięściami w drzwi gab. lek. łomocą! Gdyby pobudzić wyobraźnie to może nie będzie to takie złe?

#103  2011.03.21 20:56:28 ~gość

W moim szpitalu wszyscy lekarze mają etaty, kontrakty podpisują na dyżury. - pisze koleżanka .-bo lekarze wiedzą co robią, w przeciwieństwie do pazernych pielęgniarek. całe pokolenia walczyły, aby KODEKS PRACY gwarantował godne, bez niewolniczej podległości zatrudnienie, kontrakty to REZYGNACJA z kodeksu prac - to to samo jak by obywatel REZYGNOWAŁ z KONSTYTUCJI.chcecie z gardła wyrwane zabezpieczenia waszych rodzin oddać WAKOWEREM.

#104  2011.03.21 21:16:35 ~gość

Dlaczego pielęgniarki nie podpisują kontrakty na dodatkowe dyżury tak jak lekarze, przecież to te same pieniądze.

#105  2011.03.21 21:21:17 ~gość

TAK oddajcie swe praw WALKOWEREM pracodawca będzie miał wolną rękę, aby was wydoić.

#106  2011.03.21 21:30:10 ~gość

TAK oddajcie swe praw WALKOWEREM pracodawca będzie miał wolną rękę, aby was wydoić. ciekawa jestem tylko dlaczego tak szybko ministrowa się godzi na te zmiany, no myślę że na tym zrobi dobry interes.

#107  2011.03.21 22:02:07 ~gość

W Warszawie firma załatwia szpitalowi- dyżurną pielęgniarkę płacąc jej 100 zł do ręki na umowę zlecenie, sama nie wiem ile zarabiała na tym procederze, to następny współpracownik, pośrednik pana dyrektora -chętny,sprytny-do zarabiania na niewolnicy pielęgniarce. to ile dyżurów zdołasz -wypracować w miesiącu- aby zarobić w miesiącu te 3 tysiące-pośrednikowi złote jaja zniesiesz- zarobi na tobie( kolega dyrektora).

#108  2011.03.21 23:05:25 ~gość

TEN los chce zgotować nam PANI MINISTER I POSŁOWIE.

#109  2011.03.22 17:38:11 ~gość

POSŁOWIE i PANI MINISTER robią złą robotę, CHCĄ zgotować nam taki los, wydoić nas chcą, ---w takim razie niech zrezygnują z przerwy wakacyjnej nich też pracują, jak chcą wakacje, to niech oszczędzą na nie z diet poselskich, takie samo traktowanie dla wszystkich,

#110  2011.03.22 19:27:04 ~kontr.

A tak na marginesie.ZADAM JEDNO ZASADNICZE PYTANIE.Strajki, pikiety , "Bicie piany" co nam to dało.Dlaczego nigdy nie udało sie zoorganizować Normalnego ,Ogólnopolskiego Strajku Pielęgniarek.Zawsze było dobrze? , bo jakoś sobie nie przypominam.Fałsz, zakłamanie i ludzki brak zrozumienia. Stało się najgorsze, co mogło się stać.Teraz zostałyśmy podzielone , a to najgorszy scenariusz, który cieszy innych.

#111  2011.03.22 20:05:28 ~kontr.

Wszystkie zainteresowne Panie odsyłam do Biuletynu Informacyjnego OIPiP w Białej Podlaskiej.NR 476/2010.Jest tam umieszczony artykuł pt." Zadowolenie z warunków pracy i płacy na kontrakcie w zakładzie opieki zdrowotnej-badania własne."Artykuł napisany jest przez pielęgniarkę zatrudnioną na kontrakcie, a został przedstawiony na Konferencji szkoleniowej " Umowa o pracę , czy kontrakt zorganizowanej przez Naczelną Izbę Pielegniarek i Położnych w Warszawie 18-19 pażdziernika 2010 roku.www.oipip-bp.pl/pliki/b14_2010.pdf Polecam.

#112  2011.03.22 21:24:32 ~położna

Podpisałam kontrakt - bo chciałam pracować- ale nie miałam wpływu na formę i kształt kontraktu, mogłam tylko powiedzieć TAK lub NIE. ALE JAK POWIEDZIEĆ NIE KIEDY DZIECI WOŁAJĄ JEŚĆ.

#113  2011.03.22 22:30:32 ~illl

NIE KONTRAKTOM!

#114  2011.03.23 03:56:50 ~szmata

I część ;-) Jeżeli ktoś pisze, że pielęgniarka (KAŻDA! ) może otrzymać 37zł/h na kontrakcie to uprawia totalny FAŁSZ! Owszem są wyjątki, ale regułą jest i będzie, że żeby na kontrakcie zarobić to co teraz oraz tak samo "wysoko" opłacić ubezpieczenia społeczne, zrekompensować brak urlopu czy ubezpieczenia chorobowego. trzeba będzie przepracować kilkadziesiąt godzin więcej! Dodam, że moje koleżanki zatrudnione na kontraktach klną jak diabli, narzekają i jeszcze muszą odpalać po 200zł miesięcznie pewnej księgowej za obliczanie tego wszystkiego, ponieważ są TRZY SPOSOBY rozliczania podatkowego i trzeba wybierać najkorzystniejszy i odliczać od podatku co tylko się da, a laik sobie z tym nie poradzi. przepisy zmieniają się b. często. W ZUS opłaty też są różne. U nas lekarze godzinami dyskutują w pracy co odliczyć, co wziąć w leasing, jak zakombinować etc,

#115  2011.03.23 04:07:07 ~szmata

II część . Ktoś tu napisał, że pielęgniarki powinny zarabiać 1/4 tego co lekarze no no zarabiają 15-20% tego co medycy, a w takiej Irlandii pielęgniarki zarabiają 50% średniej pensji lekarskiej! Mamy tylko jedno wyjście: STRAJK GENERALNE z odejściem od łóżek do UPADŁEGO, niech skorumpowani i złodzieje zajmą się chorymi na NIEWOLNICZYCH warunkach. My pielęgniarki wcale nie musimy pracować, a przynajmniej większość ponieważ nasze pensje są malutkie i drugie w rodzinie, mężowie nas utrzymają, a ostatecznie pracę znajdę gdzie indziej, te grosze zarobię wszędzie i bez stresu, nie mówiąc już o zagranicy, angielski jest łatwy, niemiecki też. Lepiej pouczyć się rok czy dwa i być PANIĄ, a nie szmatą jak teraz jestem, dziwka czyli ku--a ma więcej na dzień niż ja pielęgniarka na miesiąc, czy skorumpowani wiedzą o tym?

#116  2011.03.23 04:27:24 ~GENOCIDE

Ta minister zdrowia nie jest RUDA, ale oczka jej biegają po kątach jak bazyliszkowi, może się zatrudni ta koleżanka Mira, Zbych i Rycha na kontrakcie w szpitalu gdzie są 2 pielęgniarki na 30 ciężko obłożnie chorych - opowiadały mi te pielęgniarki, że "niektórzy pacjenci ważą nawet ponad 100kg, a trzeba ich masować (odleżyny), myć, przekręcać w łóżku. we dwie nie dajemy rady, jesteśmy za słabe". Ci z ministerstwa zdrowia, NFZ siedzą w złoconych fotelach, zarabiają krocie, a pacjenci UMIERAJĄ bo nie ma pieniędzy na obsadę pielęgniarską, nie ma pieniędzy na leczenie, zabiegi, leki NA NIC, a biurokracja rośnie, tu są etaty! Za to "MASOWE UMIERANIE" ludzi ktoś powinien ponieść b. surowe konsekwencje. Ludzie: CUDA, CUDA, CUDA Tuska. Tu nie mówią o Unii, o normach, o konstytucji przeklęci faryzeusze przesiąknięci znieczulicą. za to powinni Was sądzić przed Trybunałem Haskim. wiecie co to znaczy!

#117  2011.03.23 04:58:31 ~kanalie RP

Posłowie mają dwa miesiące wakacji, a niewolniczo pracująca pielęgniarka "na kontrakcie" ma być bez urlopu, prawa do chorobowego. W TV pokazywali, że posłowie mają. po 4000 nieobecności na posiedzeniach i ci ludzie chcą zrobić niewolnice bez praw z pielęgniarek. SZOK. Jednak jak już się pojawią na sali Sejmowej to nie wiedzą o co chodzi i głosują automatycznie jak mają w instrukcji ;-) Jakby prowadzący obrady Sejmu zaproponował głosowanie, że Posłowie są wielbłądami to automatycznie taka uchwała by przeszła. Ci "pracusie" z Sejmu chcą z pielęgniarek robić niewolnice powołując się na Trybunał Konstytucyjny. a w CAŁEJ EUROPIE zachodniej nie ma czegoś takiego jak kontrakty pielęgniarskie, przyznał to sam viceminister zdrowią pytany w TV, czy może wskazać chociaż jeden kraj w Europie Z. gdzie są kontrakty! KONTRAKTY w Europie Zachodniej to byłoby przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu pacjentów, ale w Polsce jest OK.

#118  2011.03.23 05:10:30 ~szmata

Mam PROPOZYCJĘ dla Ministerstwa Zdrowia, Związków Zawodowych i reszty. Proponuję dopisać poprawkę: Praca kontraktowa OK. Parytet obowiązkowych godzin, minimum 170 oraz średnia krajowa NETTO (czyli 2300 do ręki po opłaceniu składek jak obecnie, czyli nie najniższych)jeszcze dodatek 200zł miesięcznie na zlecenie księgowej obliczanie podatków i składek ZUSu. wtedy - gwarantuję - że Ministerstwo Zdrowia samo wycofa się z kontraktów ponieważ JUŻ NIE BĘDĄ MOGLI ZROBIĆ Z NAS NIEWOLNIKOW za grosze!

#119  2011.03.23 05:18:21 ~dobre

Naprawdę dobre. Konrakty i obowiązkowe 170 godzin miesięcznie do przepracowania i za te godziny 2300zł powinno zostać po opłaceniu składek w tej samej wysokości co teraz oraz - dodatkowo - 8,5% wysokości pensji netto miesięcznie za utracony urlop ;-) Należało by jeszcze dodać przepis, że jakiekolwiek skłanianiezmuszanie/molestowanie pielęgniarki do nadgodzin podlega penalizacji 5 lat więzienia i 200 000zł grzywny dla dyrektora oraz dożywotnie zakazać takiemu pełnienia stanowisk kierowniczych. Z szulerami należy postępować po szulersku. jasne

#120  2011.03.23 05:26:45 ~STRAJK

Strajk, strajk, strajk. Jak chociaż 50% odejdzie bezterminowo od łóżek to społeczeństwo rozszarpie na amen tych tych tfu tfu tfu My pielęgniarki mamy mężów, którzy zarabiają więcej od nas to po pierwsze, a po drugie możemy pracować wszędzie TYLKO nie w Służbie Zdrowia jak szmaty i niewolnice za grosze, jasne łobuzy? Jest 500 000 niepotrzebnych urzędasów, ich liczba rosnie proporcjonalnie do spadku liczby pielęgniarek i wzrostu śmiertelności wśród społeczeństwa oraz do wzrostu zadłużenia Polski - niech urzędnicy przejmą nasze obowiązki "niewolników skorumpowano-biurokratycznego systemu." Widzę, że Tusk ze swoją minister zdrowią "kręcą sznur" ciekawe na kogo? Kto na tym źle wyjdzie. Wzywamy Polskę, górników do WOJNY z niewolnictwem, korupcją, arogancją władzy.

#121  2011.03.23 05:41:36 ~mgr Jola

Nie rozumiem młodych pielęgniarek. W Europie może taka zarobić 3-6x więcej niż w Polsce przy podobnych cenach, a w USA najlepsze pielęgniarki mają ponad 10 tys dolarów miesięcznie, a ceny są 30% niższe niż w Polsce! Na miłość boską, młode pielęgniarki uciekajcie z Polski, język angielski to kwestia kilku miesięcy odpowiedniej i intensywnej nauki nowoczesnymi metodami, a resztę podszliwujecie za granicą. W USA trwa "polowanie" na pielęgniarki na całym świecie! Ha, jakie warunki oferują: bezpłatne zakwaterowanie, bonusy zdrowotne, dodatki za rozłąke z krajem macierzystym i wiele innych. U mnie w szpitalu - oddziały chirurgiczne - najmłodsza pielęgniarka na 17 osób to wiek 42 lata, średnia wieku wszystkich to UWAGA 48,3. owszem były młode, ale szybko uciekły, my starsze koleżanki robiłyśmy co w naszej mocy, aby im pomóc uciec z zawodu, albo z Polski ;-)

#122  2011.03.23 05:46:21 ~spokojna

Do pielęgniarek: Jak odejdziemy od łóżek to znajdziemy lepiej płatne zatrudnienie w innych zawodach, prywatnie do opieki w Polsce i np. Niemczech potrzeba 4x więcej pielęgniarek niż jest obecnie w Polsce, następnie nasi mężowie zarabiają więcej i to wystarczy. Dodatkowo, średnia wieku pielęgniarek to duuuuużo ponad 40, a nawet 45 lat więc już nasze dzieci też pracują! Nie mamy małych dzieci więc nie potrzebujemy jamłużny za niewolniczy wyzysk. hallo ministerstwo "głupich kroków" czy rozumiecie?

#123  2011.03.23 06:14:31 ~1% hrabia

Drogie pielegnirki, JA Wasz prezydęt Komoruski łonczem sie z wami w BULU i NADZIEJI, że kontrakty was wykończom, i tak juz nie musicie sie martwić o przyszłość i emerytury bo poprostu nie dożyjecie. Aha mam projekt w szufladzie, który Wam gwarantuje zatrudnienie aż do waszej śmierci - jeszcze nikt na świecie dla nikogo nie był tak łaskawy. pa kochane jadem na polowanie, a Wy do roboty

#124  2011.03.26 10:12:37 ~piel

A p.Gardias 25.03. w tvn 24 mówiła o gruszkach (p.redaktor był ubawiony ! ),że to pielęgniarki nie będzie stać na owe gruszki -ŻENADA ! PANI GARDIAS CZY PANI NAPRAWDĘ NIE ROZUMIE PROBLEMÓW NASZEGO ŚRODOWISKA ? A MOŻE JEST PANI MAŁO ODWAŻNA? TO PROSZĘ JAK NAJSZYBCIEJ ZREZYGNOWAĆ ZE STANOWISKA I NIE ROBIĆ ULICZNYCH TEATRÓW! LEKARZE W KITLACH NIE CHODZILI NA NEGOCJACJE !

#125  2011.03.27 21:46:57 ~do piel.

Zrob ty cos dla pielegniarek jak takaś mądra! ! Bo widze ze masz jakies pomysły! Nie trzymaj ich dla siebie! Pozdrawiam pania Gardias!

#126  2011.03.27 21:51:16 ~mgr

Do 125 : piel ma rację a twój poziom podobny do Gardias cyt.jak takaś mądra hm. twoja wypowiedz tylko zajmuje miejsce a piel prowokuje do działania chyba zrozumiałaś ?

#127  2011.03.27 22:23:24 ~piel

Do mgr A moze ty jestes mądzrzejsza i ty zrobisz cos dla pielegniarek? co/ Lepiej cicho siedziec na du?

#128  2011.03.28 00:34:13 ~JA

Do piel :TY NIC NIE ZROBISZ SŁOWNICTWO ZBYT UBOGIE ZAJMUJESZ MIEJSCE NA FORUM ZADAJESZ POWTARZALNE,PROSTE PYTANIA

#129  2011.03.28 07:51:25 ~do was

Powtarzam,bo tak chce! Łatwo jest kogos krytykowac,a samemu nic nie robic! Siedz na tej swojej dup. dalej! Ty tez nie jestes zbyt elokwentna! to tak na marginesie.