List do pielęgniarek, położnych, pielęgniarzy - Nie wolno wyśmiewać się „bo panie w czepkach”, kpić. Czepki to symbol KAŻDEJ pielęgniarki, położnej i pielęgniarza.

Związkowy zakaz kontraktów pielęgniarek i położnych 2011.

 

.

.

LIST DO PIELĘGNIAREK, POŁOŻNYCH I PIELĘGNIARZY

Błagam i apeluję do stron konfliktu. Nie dajmy się pokonać za pomocą konia trojańskiego. Jako grupa i jedność stanowimy siłę, którą ktoś postanowił zwalczać, pytanie kto? A no ci którzy wiedzą, że przy pomocy przysłowiowego srebrnika same niestety się „wytłuczemy”.                                                                                     Ludzie mądrzy i kulturalni, szanujący siebie i innych, to rozmawiają merytorycznie i na argumenty,  a tu słownictwo i język, niestety brakuje mi porównania. Jad i podłość w  stosunku do siebie przeokropne, chyba już tylko brakuje walki wręcz. Padło już zbyt dużo gorzkich słów, ale mimo wszystko wyciągnijmy wnioski z tego co się dzieje i wykorzystajmy siłę CAŁEJ grupy zawodowej pielęgniarek i położnych po to, by RAZEM pokazać i powiedzieć decydentom, że nie pozwolimy się zmanipulować i zmuszać BEZWZGLĘDNIE do którejkolwiek z form zatrudnienia, takiej czy innej. Niech ludzie mają wybór, byle nie robić krzywdy drugiemu człowiekowi, nie jego kosztem. Niech będą wypracowane mechanizmy bezpieczeństwa, zawalczmy o zapisy ustawowe, ale to musimy zrobić RAZEM. Proponujmy i egzekwujmy od naszych przedstawicieli, ale nie poniżajmy się nawzajem  między sobą i to publicznie, dajemy świadectwo o sobie.                                                                                                                                          Nie wolno wyśmiewać się „bo panie w czepkach”, kpić. Czepki to symbol KAŻDEJ pielęgniarki, położnej i pielęgniarza. Pani Przewodnicząca OZZPiP też w wielu kwestiach, delikatnie mówiąc, nie jest moim wzorem i „idolką”, ale skoro została wybrana przez członków związku, to nie ma innej rady, trzeba to zaakceptować. Reprezentuje ogromną rzeszę ludzi, których interesy ma obowiązek i prawo bronić.                                                                                                                                           
Drogie koleżanki i koledzy, możemy mieć pretensje, żale, uwagi, wnioski, propozycje itd. i powinniśmy je wyrażać, być aktywne, zgodnie z zasadą - nic o nas bez nas, również na portalach internetowych, ale to nie jest tak, że to tylko „ja” mam rację, trzeba też umieć słuchać argumentów innych osób. Pamiętajmy również, że jeśli przeciwnik (jakich mamy niestety wielu jako grupa zawodowa) będzie chciał nas pokonać, to zacznie od głównodowodzących, których teraz mamy, lepszych czy gorszych, ale mamy. Izby i związki niestety nie są doskonałe, ale zgodnie z prawem są partnerami do rozmów. W pojedynkę nikt niczego nie wywalczy. Pozostanie nam tylko ciche płakanie na dyżurkach, albo i to nie, bo każda każdej będzie się bała, dlatego że będziemy dla siebie konkurencją. Bądźmy mądre i roztropne przed szkodą, nie walczmy między sobą, jeszcze ustawa nie przeszła całej drogi legislacyjnej, pewnie że wspólne rozmowy i  działania powinny być wcześniej, ale lepiej późno niż wcale.
            


        Z WYRAZAMI SZACUNKU
TWARD-A

Komentarze użytkowników

#1  2011.03.29 08:33:55 ~Ada

Dziękuję za mądre słowa.

#2  2011.03.29 10:09:30 ~-ewa-

Dobrze, że ten list tutaj został opublikowany , bo to szydercze odniesienie kalało nasz symbol, jakim jest czepek i kto jak kto ,ale niby pielęgniarz nie powinien takiego określenia używać! . nie ma do tego prawa nawet jeśli naprawdę nic on dla niego nie znaczy ! Swoją drogą wprowadzanie przez NFZ nowych produktów jak choćby "zadaniówka" miało na celu właśnie to co cytuję z ww listu -" że przy pomocy przysłowiowego srebrnika same niestety się „wytłuczemy&rdquo. Są niestety wśród nas osoby , które zamiast integrować środowisko właśnie dla tego "srebrnika" , mając za nic etykę, próbowały za wszelką cenę zniszczyć inne koleżanki, a w niektórych przypadkach nawet pozbawić je jedynego źródła utrzymania . "-Bądźmy mądre i roztropne przed szkodą, nie walczmy między sobą,-" , czy ten jakże mądry apel zmieni nasze środowisko? Niektórzy właśnie na to liczą , że pozabijamy się między sobą!

#3  2011.03.29 10:10:44 ~ w czepku

Uważam ,że ta wypowiedż najdokładniej oddaje to co w ostatnim czasie przetoczyło się na scenie politycznej, nie dajmy się zmanipulować, zakrzyczeć, badźmy świadomi swojej dumy zawodowej i budujmy prestiż zawodu metodycznie,to od nas zależy jak jesteśmy postrzegani i czy jesteśmy partnerem w dyskusji.

#4  2011.03.29 11:08:03 MariaS

Czy wreszcie zakończymy sprawę tego archaicznego przedmiotu jakim jest czepek? Ludzie to nie średniowiecze! A może tak włóżmy sobie na głowy lampę błyskającą? Ładniej by wyglądało. Czepek należy wyrzucić do śmietnika raz na zawsze! Pracuję 22 lata jako pielęgniarka i jestem całym sercem PRZECIW temu niby symbolowi pielęgniarstwa.

#5  2011.03.29 11:35:08 ~***

No i jak można pięknie i bez wrzasku.Tward-a buuuuzi ! A tak nawiasem to wojnę i to określenie wymyślił jak zawsze nieomylny Pan Mariusz Mielcarek "bez czepka" i nie zapominajmy o tym.

#6  2011.03.29 12:11:28 ~zosia

Witam Lubie takie ciepłe i spokojne wypowiedzi,zachęcam innych do podobnego tonu. Szanujmy się nawzajem, to dla nas korzystne. Pozdrawiam

#7  2011.03.29 13:17:57 megi8

Bardzo dziękuję za ten list.Ostatnio przestałam wchodzić na ten portal i czytać wypowiedzi naszych koleżanek ,a pan Mariusz przeszedł samego siebie,czasami zastanawiałam się czy on naprawdę jest z naszego środowiska.Dziewczyny, trzymajcie się , bądźmy razem.

#8  2011.03.29 15:38:40 ~rozczarowa

Zgadzam z tym co tu zostało napisane w 200%. Pytanie jak to zrobić? Każdy koń, a może osioł ciągnie w swoją stronę i ani trochę nie chce ustąpić albo po prostu zrozumieć o co tym na górze chodzi.

#9  2011.03.29 15:38:40 ~rozczarowa

Zgadzam z tym co tu zostało napisane w 200%. Pytanie jak to zrobić? Każdy koń, a może osioł ciągnie w swoją stronę i ani trochę nie chce ustąpić albo po prostu zrozumieć o co tym na górze chodzi.

#10  2011.03.29 17:45:24 ~Ewo!

Nie sądzę by p. Mariuszem kierowały gorsze intencje (na pewno nie! ) od osób, które dokonały prawdopodobnie manipulacji naszą historią ( tu nie ma paradygmatów)Jak wiemy ze skromnych danych w Polsce pielęgniarstwo funkcjonowało przed okresem Nightingale,przeważali mężczyźni(Wrońska Polskie pielęgniarstwo 1921-1939), wojska polskie też brały udział w wojnie krymskiej (czy mogło tam rozwijać się pielęgniarstwo zaproponowane przez Nightingale,czy ono tam funkcjonowało i było traktowane jako norma? )itd.A może prowokacje p.Mariusza mają na celu ponowną dyskusję czym było pielęgniarstwo w przeszłości, jaki dorobek kulturowy osiągnęło? Co się wydarzyło, że jest to co jest?

#11  2011.03.29 18:42:31 ~xyz

Nie ma większej profanacji dla czepka pielęgniarskiego jak głowa pani Gardias!

#12  2011.03.29 22:27:17 ~ggg

Nieprawda xyz Pani Gardias jes O.k.

#13  2011.03.29 23:05:18 ~Ulka

Mozliwe,ze mnie zjecie bez popitki za to co powiem ale stanę w obronie pana Mariusza. Okreslenie "panie w czepkach"nie jest jego ale pani minister Kopacz.Ona to,jak kazdy konował,kpi sobie z naszej grupy zawodowej,takie okreslenie to ulubione niemal kazdego konowała.A pan Mariusz zawsze te słowa daje jako cytat kpiąc sobie z pani Kopacz.Taka wykształcona a burak.Mnie ten symbol nie ciazy na głowie mimo iz noszę go od 30 lat,tak samo jak nie jest dla mnie ujma okreslenie:siostra.

#14  2011.03.29 23:10:27 ~piel

Myślałam,że to już koniec tego portalu.Dosyć prowokacji i zawiści ! ja już nie stracę tu ani chwili !

#15  2011.03.30 00:13:28 ~gaga

Tak jest czepaek na głowie Pani Doroty G to jest najwieksza profancja

#16  2011.03.30 01:22:33 ~piel-USA

Popieram Cie Tward-A. Tylko dyskusja z poszanowaniem rozmowcy i samego siebie. Czepek symbolem pielegniarstwa i tak niech pozostanie.

#17  2011.03.30 08:53:17 ~Zuzanna

W tym liście nie ma nic, ani mądrego, ani ciepłego, zwyczajne ble, ble, ble. Panie, które tak bardzo przywiązane są do czepka mogą go nosić, nikt im tego nie zabrania. Natomiast spanie na ławach sejmowych w czepkach jest wstrętne i z całą pewnością obraża zarówno czepek jak i wszystkie rozsądne pielęgniarki, które traktują go, z całym szacunkiem, ale jako symbol. Problemem naszego środowiska, i nie tylko naszego, jest to że do mikrofonów pchają jakieś nawiedzone, niekoniecznie mające coś mądrego i rozsądnego do powiedzenia osoby. Ludzie mądrzy, robią swoje i patrzą na to z dużym niesmakiem, a szkoda, bo tylko tacy mieliby szansę zrobić coś dobrego.

#18  2011.03.30 16:17:02 darek_kmi

Cieszę się że są jeszcze ludzie roztropni i myślący. Zgadzam się w zupełności z TWARD-Ą.

#19  2011.03.30 16:58:37 ~Hm

Czy czepek jest symbolem pielęgniarstwa polskiego:1)czepki nosiły tylko kobiety, a I.Wrońska wskazała, że w Polsce przez dłuższy czas w tym zawodzie dominowali mężczyźni-nie mam zamiaru przez symbolikę nikogo dyskryminować;2)interpretacja znaków zawartych na czepku dotyczy elementów zaczerpniętych z historii Francji.Z danych geograficznych wynika, że terytorium określane Francją, nie jest tożsame z terytorium określanym jako Polska, w przeszłości też.Potwierdzają to też atlasy historyczne.Więc czym jest czepek? może sygnalizatorem?

#20  2011.03.31 22:14:28 ~lola

Czepek to symbol i niech tak zostanie! Nie wracajmy juz do niego! Mamy XXI wiek a siostry sa już nie tymi samymi siostrami.Są wykształcone i nie chcą przebierac się.

#21  2011.03.31 22:16:14 ~chory

W Łodzi sa dinozaury-siostry w czepkach! Szpital i Przychodnia! na sterlinga

#22  2011.04.01 21:20:05 ~lola

Widocznie do tych pielęgniarek nie dotarła cywilizacja - bo czepków już się nie nosi od 10 lat/

#23  2011.04.01 22:15:23 ~lola

Lola to ja a nie ty 22.No chybaze tez jestes lolą

#24  2011.04.06 23:13:35 achaja87

Ja tez uważam , że czepek od dawna nie jest symbolem pielęgniarki. może kogoś kto kończył liceum medyczne, rażą moje słowa. ale ja czepek widziałam tylko a) w starych filmach b)w książkach do pielęgniarstwa (zdjęcia historyczne) c) w telewizji (strajki,protesty,pikiety). I uważam ze to jest śmieszne że kobiety , przedstawicielki naszego zawodu poszły wałączyć o nasze prawa w pewnym elemencie garderoby który już dawno NIE ISTNIEJE .

#25  2011.04.09 21:39:12 ~chory

Mało widziałas małolato! Są jeszcze czepki,są.czyt.wyżej!