Senat odrzucił poprawki (w kwesii kontraktów pielęgniarek i położnych) do ustawy o działalności leczniczej. Zobacz pismo do senatorów związku pip z Lublina z apelem o "wnikliwe rozważenie kwestii dotyczącej form zatrudnienia pielęgniarek i położnych".

Związkowy zakaz kontraktów pielęgniarek i położnych 2011.

 

.

.

Senat RP - W głosowaniu odrzucono m.in. poprawkę PiS, zakazującą - zgodnie z postulatami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych - zatrudniania pielęgniarek w szpitalach na podstawie kontraktów.

Przeczytaj pismo związku pip z Lublina do Senatorów z apelem o wnikliwe rozważenie kwestii dotyczącej form zatrudnienia pielęgniarek i położnych.

.

Komentarze użytkowników

#1  2011.04.01 10:48:11 ~Hm

Jak to jest możliwe, aby rząd reprezentujący określone ugrupowania, nie radzący sobie (bądź bierny) w egzekwowaniu prawa dotyczącego minimalnych norm zatrudnienia( gwaranta BEZPIECZEŃSTWA PACJENTA I PIELĘGNIARKI oraz wskaźnika EKONOMICZNEGO, mógł zagwarantować pielęgniarce nie zmuszanie jej do pracy na kontrakcie oraz praktykowanie MEDYCYNY OPARTEJ O DOWODY?

#2  2011.04.01 14:26:34 ~a teraz...

No to teraz nam dokopią.Wszystkie pielęgniarki na kontrakty i te paniusie ,które tak bardzo chciały kontraktów zarobią o wiele mniej bo my im zrobimy tańszą konkurencję

#3  2011.04.01 14:28:30 ~podwyżki

A pani skopacz szykuje podwyżki tylko dla kogo // skoro wszystkich zatrudnią na kontraktach.

#4  2011.04.01 19:30:27 ~hahaha

I bardzo dobrze, wszyscy jesteśmy równi. Dlaczego jedne maja być chronione na ciepłej posadce a drugie nie. Gdzie byłyście kiedy 12 lat temu musiałyśmy same walczyć o swój byt. Która z pielęgniarek pracujących na etatach stałych nam kontraktowym pomogła. Siedziałyście na ciepłych posadkach bronione przez związki i izby. Najwyższa prawa abyście zobaczyły, co to prawdziwa praca.

#5  2011.04.01 20:50:13 ~położna

W piśmie z Lublina- które podpisała Maria Winiarska- zawarto wszystkie zagrożenia, obawy pielęgniarek co do warunków pracy w przyszłych latach.BĘDZIEMY PRACOWAĆ BEZ ŻADNYCH ZABEZPIECZEŃ, co mnie przeraża, nasuwa się pytanie,za ile złoty przyjdzie nam pracować i co się z nami stanie gdy spotka nas nieszczęście np choroba , wypadek, błąd w sztuce -co wtedy będzie, czy zdążymy zarobić tyle, aby w takich sytuacjach pieniądze zarobione nam wystarczyły.myślę, że marny kontrakt, który nam zaproponują ni wystarczy na życie ,a co dopiero mówić o innych potrzebach.

#6  2011.04.01 21:13:33 ~wanda

Najwyższa pora,abyś wzięła swoje życie w swoje ręce.To od ciebie dziś będzie zależało jak sobie poradzisz. Dziś mamy demokracie i każdy martwi się o siebie.

#7  2011.04.01 21:21:10 ~pigoolka

Najpierw niech się Panie z Lublina nauczą odmiany nazwy naszego Państwa! Rzeczypospolitej piszemy! Ja po takim wstępie w ogóle bym listu nie przeczytała.

#8  2011.04.01 21:25:49 ~ola

A takie mądre z siebie robią .

#9  2011.04.01 21:38:42 ~mala

Te,które chca pracowac na kontraktach to niech pracuja:)! skoro jest tak super! ale ja jestem innego zdania,z czego bedziemy zyc w razie nieszczesliwego wypadku,kogo to bedzie obchodzic,ze nie mamy z czego zyc! albo pracowac jak maszyny:((

#10  2011.04.01 22:07:36 ~kiok

Teraz etatowe zrobią konkurencje kontraktowym i nie bedzie im tak dobrze! Ja za godzine na kontrakcie biore 2 zl. ! A wy? no co mam dzieci i meza na utrzymaniu ! Kontraktowe zmieni sie wam,zmieni

#11  2011.04.01 22:31:39 ~ja4

Bedzie miło i fajnie.Bedziemy wiecej zarabiały.bedzie duzo wolnego.PRIMA APRILIS!

#12  2011.04.01 22:44:23 ~ja

Przeciez w uzasadnieniu nie pisze,ze bedzie nakaz pracy na kontraktach lecz,ze BĘDZIE ZAKAZ ZMUSZANIA pielegniarek do pracy na kontraktach. Chcesz kontraktu to bedziesz go mieć,nie chcesz to nikt ciebie nie zmusi z rezygnacji z etatu.nawet blondynka to zrozumiałaby ale wy tak zapiekłe w swojej nienawisci do innych tego nie umiecie pojac.

#13  2011.04.01 22:49:33 ~gość

Brawo hahaha.Wtedy poszłysmy w nieznane bo byłysmy postawione pod scianą .A teraz państwo ma zagwarantować niektorym byt i posadkę.Same walczcie o swoje.Skończcie studia różne kursy otwórzcie swoje gabinety i co roku drżyjcie co PZ wymysli i jakie postawią przed Tobą wymagania.

#14  2011.04.01 23:53:39 ~do ja

Jest prawny nakaz od kilkunastu lat liczenia norm zatrudnienia ( i to prawidłowo) i co? Olewka ze strony państwa (ministerstwa, itd.) od kilkunastu lat! To kto będzie przestrzegał inne przepisy prawne, he,he,he!

#15  2011.04.02 00:10:37 ~andy

Niektóre wypowiedzi sprawiają wrażenie bełkotu pijanego matoła. Koleżankom, które się odgrażają (nie wiem dlaczego)przypomnę stare przysłowie - Nie strasz, nie strasz bo się .A jeśli ktoś się nie nauczył nawet podstaw arytmetyki to niech pracuje za dwa złote.Byle nie w pielęgniarstwie.A tak na marginesie to jeśli koleżanka "kiok" myśli może 20 a pisze, że chce 2 to życzę sukcesów w miłości.

#16  2011.04.02 01:00:59 ~cyNIK

Hejka! Mam moment, mogę go poświęcić na Waszą terapię. Zatem do rzeczy. hahaha napisała: „I bardzo dobrze… …Dlaczego jedne maja być (umowa o pracę) CHRONIONE NA CIEPŁEJ POSADCE a drugie (na kontrakcie) NIE. Gdzie byłyście kiedy 12 lat temu musiałyśmy same (na kontraktach) WALCZYĆ O SWÓJ BYT. KTÓRA z pielęgniarek pracujących NA ETATACH STAŁYCH NAM KONTRAKTOWYM POMOGŁA.” hahaha napisała: Siedziałyście NA CIEPŁYCH POSADKACH BRONIONE PRZEZ ZWIĄZKI I IZBY. Najwyższa prawa abyście zobaczyły, co to prawdziwa praca. ~wanda napisała: „Dziś mamy demokracie i Dziś KAŻDY MARTWI SIĘ O SIEBIE.”

#17  2011.04.02 01:01:20 ~cyNIK

Pani Kopacz, Sawicka, prezesie NFZ, dyrektorzy ZOZ-ów, lekarze, panie Rostowski i premierze! Pielęgniarki kontraktowe meldują wykonanie zadania! No to nieźleście się siostry urządziłyście&hellip! A już miałem zakosztować tej słodyczy! Tymczasem, same zlizałyście lukier z tego kontraktowego gówna… Wreszcie mamy jasność, o co tak naprawdę chodziło. POkolenie Nerona Kaliguli spaliło „pielęgniarski Rzym” by tworzyć nowe standardy pielęgniarstwa z biedronki… Hi, hi, hi…

#18  2011.04.02 01:01:48 ~cyNIK

~wanda napisała: Dziś mamy demokracie… // Ty&hellip. Ty(! ) podstawówkę kończyłaś wieczorowo, albo „ekstremistycznie&rdquo! Brak wiedzy i pojmowania elementarnych pojęć, dzięki którym człowiek zszedł z drzewa, sugeruje analfabetyzm, lub całkowity zanik istoty szarej. Bo widzisz niebogo, „demokracja” to ustrój polityczny, w którym źródło władzy stanowi wola większości obywateli. Wystarczy zajrzeć do Wikipedii. Tymczasem mamy do czynienia z sytuacją, gdy 5%! „pitbuli, wypuszczonych z wietnamskiej restauracji” zapędziło do zagrody swojego właściciela 95% pielęgniarek, nie zdając sobie nawet sprawy, że same będą głównym daniem na tej imprezie! He he he.

#19  2011.04.02 01:02:14 ~cyNIK

~wanda napisała: „Dziś mamy demokracie i Dziś KAŻDY MARTWI SIĘ O SIEBIE.” // Doobreee! Tą interpretacją przebiłaś swojego mentora, autora „Mein Kampf &rdquo! Wy stanowicie kwiat pielęgniarstwa kontraktowego&hellip? Przecież powierzenie pacjenta takim intelektualno-moralnym kastratom, jest jak wepchnięcie go do klatki małp z brzytwami i wyrzucenie klucza! Jezooo! Gdzie takich robią! Na taśmie fabryki narzędzi do uboju bydła?

#20  2011.04.02 01:02:39 ~cyNIK

Ja napisała: „przeciez w uzasadnieniu nie pisze,ze bedzie nakaz pracy na kontraktach lecz,ze BĘDZIE ZAKAZ ZMUSZANIA pielegniarek do pracy na kontraktach.” // Faktycznie! Pracodawca nie może zmusić pracownika etatowego do przejścia na kontrakt. Musiałby poczekać aż wygaśnie umowę o pracę, lub ją rozwiązać. Jednak na straży stoją związki i sądy pracy&hellip! Co prawda może baaardzo utrudnić życie pracownika kierując do najgorszych prac, etc. Niech się zastanowię… Czy aby likwidacja ZOZ-ów nie powoduje rozwiązania umowy o pracę? W końcu spółka prawa handlowego to zupełnie inna firma. Czy aby imperatywem nadrzędnym takich firm nie jest osiąganie zysku? Chyba w przeciwnym razie należałoby je zlikwidować? Nich mnie ktoś poprawi, jeżeli się mylę…

#21  2011.04.02 01:03:02 ~cyNIK

„Ja napisała: „Chcesz kontraktu to bedziesz go mieć,nie chcesz to nikt ciebie nie zmusi&hellip, …nawet blondynka to zrozumiałaby.” // Chcesz nam powiedzieć, że przychodząc do prezesa spółki handlowej po zatrudnienie, to pracownik dyktuje warunki zatrudnienia? Teraz dyrektorzy będą składać listy intencyjne i CV u pielęgniarek? Przyznam, jest to teoria dość oryginalna! Czy my przypadkiem nie rozmawiamy o systemie ochrony zdrowia Eskimosów? Bo biegun, to jedyne miejsce na ziemi, w którym warunki dyktuje lud! . Ups… miało być lód He he he… Choć poczekaj&hellip, możesz mieć rację! Chcesz kontraktu, będziesz go mieć, nie chcesz, możesz zbierać puszki po śmietnikach. Zdecydowanie jest to wolność wyboru! Zwracam honor&hellip! Że zapytam&hellip, jesteś blondynką? Owa zmienna znacząco uwiarygodniłaby Twoje teorie.

#22  2011.04.02 01:09:19 ~cyNIK

Przyjmijcie wyrazy szczerego współczucia! Życzę szybkiego powrotu do zdrowia psychicznego.

#23  2011.04.02 10:59:43 ~etat

Terapia(wyłącznie dla tej terapii jeszcze zaglądam na ten portal)jest rewelacyjna,ale niestety,niektórzy wymagają bardziej radykalnych sposobów leczenia.Dla nich myślenie perspektywiczne jest abstrakcją.Argument,"pielęgniarki na kontraktach zarabiają nawet 6000zł! "jest nie do przebicia!

#24  2011.04.02 17:00:35 ~Małgorzat

Panie Mariuszu będąc uczciwym wobec zmian mam pytanie .Czy gdziekolwiek na portalu jest przedstawiona OPINIA PRAWNA DOTYCZĄCA ZMIAN W W/W USTAWIE? . Pan dr Adam Bodnar jest adiunktem w Zakładzie Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji UW i bardzo ładnie wyjaśnia z czym tak naprawdę wiążą się zmiany w ustawie.

#25  2011.04.02 17:35:20 ~BRAVO

~~~~~~~~ CYNIK ~~~~~JESTES DEBEŚCIAKIEM ! JA BYM CI DAŁ KSYWKE ____ SALOMONOWY INTELEKT ! UKŁONY ZA TE WYPAŚIONE INTELEKTUALNIE KOMENTARZE !

#26  2011.04.02 21:37:29 ~kiok

Kolezanka kiok nie mysli 20 i pisze 2! Kolezanka kiok pisze i mysli o 2 zł.To prawda,ze przesadziłam z tą stawką ale .niewiele! aha! Na sukcesy w miłosci nie narzekam .

#27  2011.04.02 21:43:18 ~kiok

Podzielam zdanie cyNIK ! Dobrze powiedziane-nic dodac nic ujac! Brawo

#28  2011.04.02 21:51:52 ~Hm

Konstytucja RP:Art.22-Ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny. Art.31 pkt.3 Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, ZDROWIA i MORALNOŚCI PUBLICZNEJ, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw. Art. 32pkt1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.JAK TO SIĘ MA DO OSÓB WSKAZANYCH PRZEZ USTAWODAWCĘ NAKAZUJĄCEGO LICZYĆ (PRAWIDŁOWO) NORMY ZATRUDNIENIA PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH? (to jest jeden z przykładów)Czy my jako obywatele, nie respektujący prawa, albo jak się nam będzie podobało,(jest demokracja) też będziemy bezkarni, albo nagrodzeni np.lepszym stanowiskiem (dzisiejsza dyskusja w TV INFO)?

#29  2011.04.02 23:43:23 ~do cynika

7 lat temu mój budżetowy zakład został przekształcony w spółke prawa handlowego,zamiast ZLP jest NMZOZ.Nie dość,ze prezes nie zmusił nas do przejścia na kontrakty,nie pozwalniał zmniejszajac zatrudnienie to jeszcze poprzyjmował nowe osoby.Poodchodziły tylko te co chciały i musiały np.na emerytury.Co prawda nie mamy ani wysłóg ani co miesięcznych premii ale mamy gwarancje zatrudnienia czego nie maja zagwarantowane pielegniarki z budżetówki.

#30  2011.04.03 08:16:40 wiedĹşma

Pytanka: ma być zakaz zmuszania do przechodzenia na kontrakty, a czy będzie zakaz zwalniania w ramach "oszczędnośći" czy "restrukturyzacji"? Kto ma liczyć normy zatrudnienia, skoro stanowiska nadzorujących nie są wymagane w spółkach, a do tej pory większość obowiązków wykonywały pielęgniarki etatowe? Jak zmieni się struktura usług jeżeli spółki, które muszą zarabiać będą utrzymywały tylko opłacalne procedury?

#31  2011.04.03 08:53:55 wiedĹşma

I jeszcze jedno pytanie: jeżeli samozatrudnionemu nie można określać wynagrodzenia, to dlaczego prawnicy, komornicy mają procentowo określone stawki?

#32  2011.04.03 09:05:39 ~Do Hm

Wystarczy przeczytać art. 1 ustawy o zoz i odpowiedzieć na pytanie: do wykonywania jakich świadczeń w szpitalu byli zatrudniani kontraktowcy? Trwało to 13 lat.

#33  2011.04.03 14:39:40 ~ola

Pigoolka nie chce czytać bo popełniono w tekście błąd ,to tylko literówka chociaż są różna zdania na ten temat ,ale artykuł jest bardzo dobry natomiast co myśleć o prezydencie, który pisze ,BULU,przez ,u,Pozdrawiam-. nie umiemy oceniać obiektywnie treści, ale wspaniale umiemy dokopywać nie patrząc na zawartość artykułu

#34  2011.04.03 18:19:22 ~ula

Cynik.- te twoje komentarze świadczą o tobie, wyśmiewasz sie z innych (ktoś w pośpiechu zapomni literki a ty się wymądrzasz jak specjalista od poprawnej pisowni) każdy ma prawo wyrazic swoją opinię a twoje zachowanie to czysty snobizm.

#35  2011.04.03 20:08:24 wiedĹşma

Panowie senatorowie jak sama nazwa wskazuje są w poważnym wieku i ciekawa jestem jak im się będzie podobało to nowe biznes-pielęgniarstwo, zamiast ideologicznego "pielęgniarki poświęcającej się dla chorego człowieka". Prowadząc firmę trzeba będzie policzyć co ile kosztuje, co się opłaca, a co niesie za duże ryzyko. Prawa rynku są twarde i błędy kosztują, czy też pielęgniarki stworzą nowe zasady?

#36  2011.04.03 20:44:54 ~do Uli

Ktoś na tym forum już zacytował jedno z wielu mądrych powiedzeń Anthony de Mello — „Kiedy mędrzec wskazuje księżyc, idioci patrzą na palec&rdquo. Z najlepszymi życzeniami dedykuję je Tobie i dołączę jeszcze coś od tegoż samego autora - ,rozpadające się iluzje boleśnie ranią". Pozdrawiam cyNIK-a cytatem z Biblii - z Ewang. św. Mateusza "Nie dawajcie psom tego, co święte, ani nie rzucajcie pereł waszych przed wieprze, by ich przypadkiem nie podeptały nogami i obróciwszy się nie rozszarpały was". Tylko, i aż tyle! Z powazaniem: @

#37  2011.04.04 08:55:28 wiedĹşma

Ula, nie obrażaj się na cyNIK-a za wiedzę, kojarzenie faktów i satyryczne, "cięte pióro". Zawsze możesz merytorycznie odpowiedzieć na post w wybranej przez siebie formie. Argumenty, wiedza są w cenie, a forma jest tylko ozdobnikiem. Warto mieć trochę poczucia humoru, nawet w stosunku do siebie, bo rzeczywistość pielęgniarska wmontowana w politykę "lodów", partyjnych "ustawek", kolesiostwa i koalicyjek to dopiero cyrk z domieszką horroru.

#38  2011.04.04 19:02:51 ~do #36

Masz rację.Jak ktos nie ma nic do powiedzenia, zwłaszcza madrego to czepia sie tematu zastępczego:w tym przypadku literówek.Swoją drogą to nie wierzę,ze taki ktoś nigdy w zyciu nie popełnił żadnego błedu,ze jest lepszy od Bralczyka.