Uchwała Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkolnictwa Medycznego w sprawie zasadności uwzględniania w programie nauczania na studiach pomostowych dla pielęgniarek i położnych zajęć z technologii informacyjnej, języka obcego oraz procedury przeprowadzania egzaminu dyplomowego.

Studia pomostowe 2011.

.

.

UCHWAŁA NR 2/III/2011
z dnia 20 stycznia 2011 roku
Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkolnictwa Medycznego
w sprawie zasadności uwzględniania w programie nauczania na studiach pomostowych dla pielęgniarek i położnych zajęć z technologii informacyjnej, języka obcego oraz procedury przeprowadzania egzaminu dyplomowego



Na mocy art. 11 Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych ustaw (Dz.U. Nr 92, poz. 885) oraz art. 3 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 11 maja 2004 roku w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia studiów zawodowych na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo przeznaczonych dla pielęgniarek i położnych posiadających świadectwo dojrzałości i będących absolwentami liceów medycznych oraz medycznych szkół zawodowych kształcących w zawodzie pielęgniarki i położnej (Dz. U. Nr 110, poz. 1170) oraz Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 lipca 2007r. w sprawie standardów kształcenia dla poszczególnych kierunków oraz poziomów kształcenia, a także trybu tworzenia i warunków, jakie musi spełniać uczelnia, by prowadzić studia międzykierunkowe oraz makrokierunki (Dz. U. Nr 164, poz. 1166) oraz Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 kwietnia 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia studiów zawodowych na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo przeznaczonych dla pielęgniarek i położnych posiadających świadectwo dojrzałości i będących absolwentami liceów medycznych oraz medycznych szkół zawodowych kształcących w zawodzie pielęgniarki i położnej (Dz. U. Nr 65, póz. 420) uchwala się co następuje:

§ 1.


Przedmioty: technologia informacyjna i język angielski nie mają charakteru przedmiotów obowiązkowych na tzw. studiach pomostowych.

§ 2.


Egzamin dyplomowy, po złożeniu pracy dyplomowej przez studenta składa się z części teoretycznej i praktycznej.

§ 3.


Uchwała wchodzi w życie z dniem powzięcia.

.

Zobacz także:

Aktualności według działów:

- dofinansowane studia pomostowe

- studia pomostowe będą jeszcze krótsze

.

Komentarze użytkowników

#1  2011.04.14 13:53:00 ~sara

Nie rozumiem to znaczy że jest tak jak było ? to co ta uchwała zmienia ?

#2  2011.04.14 16:06:44 ~p.Mariuszu

Interesujący jest art.2"Egzamin dyplomowy, po złożeniu pracy dyplomowej przez studenta składa się z części teoretycznej i praktycznej".1)Aby poprawnie skonstruować pracę dyplomową na poziomie uniwersyteckim student powinien posiąść wiedzę i UMIEJĘTNOŚCI z jakiegoś wycinka metodologii badań, poznania.Daje mu to możliwość prawidłowego określenia problemu badawczego oraz dokonać prawidłowego doboru metody badawczej.Czy w związku z tym Krajowa Rada Akredytacyjna Szkolnictwa Medycznego wskazała obowiązkowe przedmioty oraz wymagane kwalifikacje osób prowadzących zajęcia z tej tematyki?

#3  2011.04.14 16:09:38 ~p.Mariuszu

2)część praktyczna dla osób w większości przypadków praktykujących na co dzień pielęgniarstwo przy pacjencie, jest o tyle intrygująca, gdyż daje sygnał na wprowadzenie nowych technologii medycznych/pielęgniarskich, zabiegów (tych które nie obejmowały kształcenie na poziomie średnim).Gdzie można znaleźć informacje o tych nowościach oraz kryteria, które ma spełniać osoba, egzaminująca na obszarze medycyny praktycznej?

#4  2011.04.14 17:19:08 ~ona

Dzisiaj w Telexpresie byla mowa o bledzie lekarza ktory podal chlorek potasu, jak wyrazila pani prokurator blad lekarza i OBSLUGI:))) dopiero w drugim zdaniu poinformowala ze lekarz i pielegniarka zostali zwolnieni ! Nie wiem kiedy uda nam sie odzyskac prestiz zawodu pomalu zaczynam w to watpic!

#5  2011.04.14 17:36:34 ~gość

Pani minister zaoszczędzi na pielęgniarkach. obecnie pracodawcy lobują w sejmie, aby wydoić pielęgniarki.jak chcą to zrobić, ano te kontrakty za którymi jesteście teraz- to nic innego jak praca dla pracownika nieetatowego, który nie ma żadnych praw, nie chroni go KODEKS PRACY. Pracodawca zatrudnia pracownika nieetatowego na podstawie planu pracy, ma wolne ręce, może go zwolnić kiedy chce, z miesięcznym wypowiedzeniem, nie musi troszczyć się o jego bezpieczeństwo- jak się coś stanie to nie ponosi żadnych konsekwencji, nie płaci za niego składek, nie mówi się o wielu innych sprawach.pani minister zaoszczędzi na pielęgniarkach. W piśmie z Lublina- które podpisała Maria Winiarska- zawarto wszystkie zagrożenia, BĘDZIEMY PRACOWAĆ BEZ ŻADNYCH ZABEZPIECZEŃ, co mnie przeraża, nasuwa się pytanie, za ile złoty przyjdzie nam pracować-już teraz proponuje się nam 15 zł -brutto, co będzie jutro.

#6  2011.04.14 17:49:13 ~gość

Pani minister zaoszczędzi na pielęgniarkach.- gdzie są związki, co robią w tej sprawie, cicho sza, dlaczego nie wypowiadają się, jeżeli już załatwiono sposób zatrudnienia pielęgniarek, następni będą .NAUCZYCIELE, WOJSKO, POLICJA, - przepraszam w wojsku już przeprowadzono, że pracownicy wojska- są już nie etatowymi pracownikami i będą zatrudniani na podstawie planu pracy ( to znaczy pracodawca dziś potrzebuje 5 referentów, więc zatrudnia po 6 m-cach są zbędni zwalnia ich z miesięcznym wypowiedzeniem itd,itp.) - POZBYCIE SIĘ ETATÓW, stałych miejsc pracy,oraz obciążenia KODEKSU PRACY.

#7  2011.04.14 17:55:02 ~gość

Pani minister zaoszczędzi na pielęgniarkach.- gdzie są związki, co robią w tej sprawie, cicho sza, dlaczego nie wypowiadają się, jeżeli już załatwiono sposób zatrudnienia pielęgniarek, następni będą .NAUCZYCIELE, WOJSKO, POLICJA, - przepraszam w wojsku już przeprowadzono, że pracownicy wojska- są już nie etatowymi pracownikami i będą zatrudniani na podstawie planu pracy ( to znaczy pracodawca dziś potrzebuje 5 referentów, więc zatrudnia, a po 6 m-cach są zbędni więc zwalnia ich z miesięcznym wypowiedzeniem itd,itp.) - POZBYCIE SIĘ ETATÓW, stałych miejsc pracy, oraz obciążenia jakim jest KODEKSU PRACY.

#8  2011.04.14 17:57:44 ~gość

Tak to widzę obecnie, w tym kierunku idą te zmiany.nie będziemy więcej zarabiać -BĘDZIEMY WIĘCEJ PRACOWAĆ.

#9  2011.04.14 20:53:07 ~aka13

Zgadzam się z gościem. Głosuj za PO. Weź tobołek i idź w świat.

#10  2011.04.14 21:06:20 ~piel

Tak Drogie Koleżanki szybciutko na emigrację by pani prokurator zapomniała o obsłudze wydojonej polskiej obsłudze szkoda pisać działać,działać i jeszcze raz działać.

#11  2011.04.14 21:53:15 ~?//

Gość pyta -gdzie są związki? Przecież związki broniły się przed takim zatrudnianiem to SAME MĄDRE NIENAŻARTE PIELĘGNIARKI broniły tego typu zatrudnienia.A niech pracują nawet za 10 zł na godz jak są takie głupie!

#12  2011.04.15 00:58:37 ~GOŚC

Pójdzie i za 5zł a są i takie co i salowym robotę zabierają mówiąc jak każą to i sprzątam.ŻENADA !

#13  2011.04.15 09:48:52 ~paranoja

Nie rozumiem po co drugi raz zdawać egzamin praktyczny skoro już raz się zdawało. A te, które jakimś cudem nie zdadzą egzaminu ? Będą dalej robiły zastrzyki ale na poziomie liceum ? To jakiś absurd ! A czy ktoś potrafi odróżnić iniekcję wykonaną przez pielęgniarkę ze średnim wykształceniem od tej wykonanej przez licencjatkę lub mgr ? Kupy się to wszystko nie trzyma !

#14  2011.04.15 10:15:30 ~Hm

Interesujące są te nowe zabiegi, technologie pielęgniarskie, które ma zdawać osoba ubiegająca się o licencjat.Medycyna znacznie "poszła do przodu", pielęgniarstwo też nie ustępuj, rozwija się.Na dowód mamy już profesorów, dr hab, licznych dr n med i nie tylko.PARANOJO O CO CI CHODZI!

#15  2011.04.15 10:25:07 ~paranoja

Czyżby po wdrożeniu tych "nowych technologii" pielęgniarka po liceum czy studium nie mogła ich poznać i zastosować ? Jakież to są te "nowe zabiegi", których nie wykonują pielęgniarki ze średnim wykształceniem ? Bardzo jestem ciekawa.

#16  2011.04.15 12:23:18 ~Hm

Moje poszukiwania spełzły na niczym, no, cóż jestem zwykłą pielęgniarką odcinkową, nie nie należę do ekskluzywnego środowiska pielęgniarskich naukowców i liderów współczesnego pielęgniarstwa polskiego.CAŁA NASZA NADZIEJA W DOCIEKLIWOŚCI DZIENNIKARSKIEJ I DĄŻENIU DO PRAWDY, CO BY NIE PISAĆ, SYMPATYCZNEGO PANA MARIUSZA MIELCARKA!

#17  2011.04.15 12:24:32 ~Hm

Moje poszukiwania spełzły na niczym, no, cóż jestem zwykłą pielęgniarką odcinkową, i nie należę do ekskluzywnego środowiska pielęgniarskich naukowców i liderów współczesnego pielęgniarstwa polskiego.CAŁA NASZA NADZIEJA W DOCIEKLIWOŚCI DZIENNIKARSKIEJ I DĄŻENIU DO PRAWDY, CO BY NIE PISAĆ, SYMPATYCZNEGO PANA MARIUSZA MIELCARKA!

#18  2011.04.15 12:41:25 ~Ada

Kilka lat temu skończyłam licencjat pomostowy. Egzamin teoretyczny i praktyczny też był, jednak był również dylemat wykładowców, którzy nie mogli "oblać" nikogo. Do dnia dzisiejszego nie słyszałam o żadnym takim przypadku w Polsce, bo dyplom każda kandydatka na studia pomostowe posiada.

#19  2011.04.15 12:51:26 ~Ado

Napisz jak wyglądał Twój egzamin praktyczny, a jak teoretyczny? czy pisałaś pracę licencjacką? w jakim okresie to było?

#20  2011.04.15 15:36:50 ~ona

U nas oblali jedna dziewczyne. DO 19 jest praktyczny teoretyczny i piszesz prace licencjaka potem ja bronisz

#21  2011.04.16 11:49:48 ~dyplom

Jestem wykładowcą akademickim i jestem członkiem komisji egzaminacyjnej.w Białymstoku dyplom wygląda następująco: część praktyczna: pisanie procesu pielęgnowania do wylosowanego opisu przypadku, część teoretyczna: test

#22  2011.04.17 20:09:07 ~do paranoi

Pielegniarka bez studiów robi zastrzyki wzdłóz a po studiach w poprzek.Poza tym na strzykawkach bedzie napisane,ze tej uzywała po a tamtej bez.No i te po studiach beda mieć wytatuowane na czołach,ze maja studia.

#23  2011.04.17 23:17:41 ~do 22

Przed II wojną św. pielęgniarki robiły zastrzyki, to co z tego rozwoju ma pacjent?

#24  2011.04.18 21:48:05 ~do 22

Widac ze nie masz studiów (wzdłuż piszemy przez u otwarte) i stąd tyle zgryzoty w tobie! Napisz jedno zdanie a powiem ci kim jestes! Smiem twierdzic więcej -ty nie masz nawet matury!

#25  2011.04.18 22:47:23 ~PRAWda

Hejka hej 24! Kretyni i tak nie zrozumieją! Dla nich szkoła średnia to część "wykżtaucenia wyrzszego"! He he he! Roczna podmostówka i "muf mi megiser" Aaaa ha ha ha! Pielęgniarstwo sięgnęło dna!

#26  2011.04.20 19:13:23 ~ona

Uwazam tylko tyle nie jest mozliwym zrobienie studiow w rok ta ilosc godzin teorii ktora obowiazuje, godziny praktyk jeszcze oczywiscie musisz pracowac bo to studia tylko dla pracujacych :))) Zaopiekowac sie rodzina sprzatanie gotowanie itp. Oczywiscie zdac wszystkie egzaminy, zrobic wszystkie zaliczenia, zdac dyplom pielegniarski napisac prace licencjacka i ja obronic :))))))) Nie wydaje wam sie to niemozliwym zdazyc to wszystko zrobic w ROK ?

#27  2011.04.24 04:41:32 ~gosia

Da się przestańcie to nie jest trudna szkoła kto był to wie, my Polki jestesmy super kobiety dajemy zawsze rade im więcej obowiazków to i tak zrobione.

#28  2011.04.26 09:55:03 ~piel

Zaopiekować się rodziną ojojoj.rodzina ma działać wspólnie ! ludzie 21 wiek ! gdzie rozwój zawodowy ? już chociaż nie piszcie o tym sprzątaniu i gotowaniu ! WYJEŻDŻAJMY DO NIEMIEC MOŻNA I Z RODZINĄ, NIE MA OGRANICZEŃ WIEKOWYCH TO NAJWAŻNIESZE I KAŻDE WYKSZTAŁCENIE JEST DOBRE FIRMA ADECCO REKRUTUJE ! KONIEC KŁÓTNI O WSZYSTKO GASIMY ŚWIATŁO A KOPACZOWA DO ROBOTY I NIECH SOBIE SZUKA PIELĘGNIAREK !

#29  2011.04.26 12:03:02 ~ona

Nabroic i uciec, a co z nastepnymi pokoleniami to do czego doprowadzily kontraktowe nie mozna tego tak zostawic, nie mozna sie zwinac i niech walczy nastepne pokolenie my uciekamy. Trzeba wywalczyc umowy o prace bo to jest nawieksze bezpieszenstwo a z umowami dobre warunki pracy i placy ( oczywiscie dobry caly socjal)

#30  2011.04.26 22:38:45 ~do 24 i 25

To ja-22,mam nie tylko maturę;studia są najmniej ważne(bo one leczą przedewszystkim kompleksy takich jak np.ty),nie świadczą o człowieku(bo mozna mieć kilka fakultetów i byc chamem nad chamami,a mozna mieć zaledwie podstawówke i byc Człowiekiem).Jestem pielęgniarką dyplomowana z prawem wykonywania zawodu co jest najważniejsze w naszym zawodzie a nie rodzaj szkoły.A błąd moze sie zdażyć każdemu,nawet najlepszemu,to ludzkie. Skoro nie zrozumiałaś sarkazmu to juz twój problem droga 24.Najczęściej jest tak,ze jak ktos nie ma nic mądrego do powiedzenia to się czepia pisowni lub literówek.Droga 25,widocznie nie rozumiesz na czym polegają pomostówki wiec po co zabierasz głos nie majac nic madrego do powiedzenia.

#31  2011.04.26 22:41:31 ~do 25

Pomostówka to uzupełnienie godzin do posiadanego juz wykształcenia a nie odrębna szkoła(jak licencjat bezpośredni po maturze dla 18 letnich siusiumajtek)wiec twój"dowcip"spalił na panewce

#32  2011.04.26 22:45:00 ~ja

Wiecie co jest najgorsze.Że najbardziej przykre i wredne dla koleżanek,które nie uległy zbiorowej paranoi i histerii z pomostówkami(i nie powtarzaja posiadanego juz od lat dyplomu)są te pielegniarki,które same dopiero co porobiły szkółki niedzielne i palma im odbiła a sodówa wali im wszystkimi otworami.

#33  2011.04.28 15:16:45 ~PIEL

DO NIEMIEC CZAS !

#34  2011.05.03 16:23:57 ~piel

SKOŃCZCIE O TYCH POMOSTÓWKACH ! DOOKOŁA TO SAMO ! RUSZCIE ZWIĄZKI DO ROBOTY TYLE NIEZAŁATWIONYCH SPRAW OD LAT! DZIEWCZYNKI JAK W PRZEDSZKOLU CIĄGLE SOBIE WYTYKAJĄ ! HEJ GDZIE WASZ POZIOM? CZY LEKARZE CZEPIAJĄ SIĘ SWEGO WYKSZTAŁCENIA ? A I TAM TEŻ SĄ RÓŻNICE !

#35  2011.05.04 18:56:40 ~do piel

W przypadku lekarzy nikt im takiego/sami sobie bałaganu/nielogicznej hierarchii nie stworzyli i nie tylko oni.Temat przerabiany na tym portalu często, i dalej się brnie w chaos,majaczenie i mataczenie,zamiast logicznie uporządkować.Lekarz nie posiadający pełnego wykształcenia lekarskiego nie ma wielu praw.Różnica miedzy kształcenie lekarzy , a pielęgniarek polega na tym, że tych ostatnich jest wielostopniowe, ale MEN wskazało które jest pełne!

#36  2011.05.06 21:47:48 ~ja

Polskie pielęgniarki to jedyna tak specyficzna grupa zawodowa na świecie,która tryskając jadem zgnoi każda inną pielegniarkę za byle co,głównie za to ze nie wszystkie mają studia.Najgorsze są te co porobiły pomostówki albo mgr, palma im odbiła(moze nie wszystkie ale z 95% napewno). Wśród połoznych,rtg,w farmacji,rehabilitacji itd są osoby ze studiami i bez ale tam nie ma wzajemnego gnojenia sie,jakos oni potrafia współpracować ze soba i wspierac sie.Ale nie pielęgniarki.

#37  2011.05.06 22:15:15 ~do ja

W przypadku farmaceutów jest hierarchia i podział kompetencji,położne podobnie jak pielęgniarki mają alternatywny ład logiczny skonstruowany przez człowieka albo pewnych ludzi, będących na dużym rauszu.

#38  2011.05.07 11:18:20 ~do ja

W pielegniarstwie brakuje awansu zawodowego.U nauczycieli -wiadomo:kontraktowy,mianowany,dyplomowany.aż uczyc sie chce! Za tym idą tez pieniądze.A w pielegniarstwie? Wiadomo.DNO

#39  2011.05.08 15:04:58 ~ja

Kiedys było tak:LP lub SM to podstawa pielegniarstwa.Jak któraś miała szczęście i została skierowana przez pracodawcę na 5 letnie mgr do jedynej w kraju uczelni dla pielegniarek w Lublinie kończyła studia(najczęściej kierowano te co zostawały naczelnymi,albo pracowały w szkołach pielegniarskich).Poniewaz wszystkie miały takie samo wykształcenie,średnie,pewna prace,co jakis czas widełki wyzej,mozliwosc rozwoju i awansu nie gnoiły sie wzajemnie,potrafiły współpracowac ze sobą.Póxniej zlikwidowano licea pozostawiajac tylko szkoły pomaturalne,które ni z gruszki ni z pietruszki,w trakcie roku szkolnego zlikwidowano powołujac w to miejsce licencjat(początkowo,kilka pierwszych roczników robiło licencjat w Studium a dopiero jakies 6-7 lat temu bezpłatną nauke przekształcono w słono płatna na uczelniach).I tym właśnie w 1 momencie skłócono pielegniarki.

#40  2011.05.08 15:09:47 ~cd

Później powołano do życia twór zwany szkółka niedzielna czyli pomostówki,dla absolwentek LP wyjeżdżających do pracy za granicę.Ale zamiast nich na pomostówki rzuciły sie absolwentki studium,które do dzis uważaja sie za lepsze(nie wszystkie,ale co najmniej 89%tak postępuje)i na każdym kroku gnoja koleżanki,które z róznych powodów nie pokończyły pomostówek.I tu tkwi największe bagno.W samych pielegniarkach,które rządaja dla siebie szacunki jednocześnie nie potrafia uszanowac kolezanek.Wciaz tylko kasiora i kasiora.A gdzie w tym, wszystkim jest człowiek?

#41  2011.05.08 15:15:53 ~do 37 i 38

Tam gdzie pracuja ze sobą technicy i mgr(rtg,apteki,rehabilitacja)nie ma takiego wzajemnego gnojenia sie jak wśród pielegniarek. co do połoznych.Wsród nich są i po studiach i po Studium i jakos potrafia ze soba współpracowac, jedna drugiej nie gnoi za to ze ma taka albo inną szkołe.Co do nauczycieli.Wśród nich sa i tacy co nie maja studiów tylko np.Studium czy Liceum Pedagogiczne(to głównie nauczanie początkowe i przedszkola),licencjaty czy mgr.też potrafia ze soba współpracować.Co do awansu.Pielegnairki też go maja:z szeregowej pielegnairki mogą awansowac na oddziałową,przełozona,naczelna.

#42  2011.05.08 16:01:08 ~DO 41

Zarys kształcenia oraz tworzenia wiedzy dla zawodów medycznych w Polsce nakreślili członkowie K.E.N.jeszcze w XVIII w.To o czym piszesz to nie awans dla pielęgniarki czy pielęgniarza tylko przejście na inne stanowisko.AWANS jest związany z pracą bezpośrednią przy pacjencie i daniem mu większych kompetencji ZE WZGLĘDU NA POSIADANĄ WIĘKSZĄ WIEDZĘ I UMIEJĘTNOŚCI,A DOTYCZĄCĄ CZŁOWIEKA, KTÓRY DLA PIELĘGNUJĄCYCH W TAMTYM CZASACH BYŁ BEZPOŚREDNIM I PRIORYTETOWYM OBIEKTEM PRACY.

#43  2011.05.08 21:47:18 ~do 41

Nauczyciele MUSIELI uzupełnic wykształcenie.Nikt nie pracuje po liceum w szkole-chyba ze sprzątaczka! Pielegniarki nie maja awansu zawodowego.To o czym piszesz to zmiana stanowiska pracy .Aby wypowiedziec sie na dany temat musisz miec wiecej wiedzy! :)

#44  2011.05.10 00:18:32 ~do 43

Pracują i to nie tylko w małych wiejskich szkołach ale takze w duzych miastach.Są to najczęściej panie w wieku emerytalnym prowadzące nauczanie początkowe czy przedszkolne.

#45  2011.05.10 15:07:00 ~do 43

W przedszkolu panie ktore nie uzupełniły wykształcenia są pomocami,a w szkole nie moga pracowac!