Teraz izby pip mogą nakładać na pielęgniarki i położne kary finansowe - takie rozwiązanie spotkało się z totalną krytyką naszej grupy zawodowej. W nowej ustawie o samorządzie pielęgniarek i położnych zapisano kary: karę pieniężna od 1 000 do 10 000 zł, upomnienie, naganę, zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w podmiotach leczniczych oraz zakaz pełnienia funkcji z wyboru w izbach pip, ograniczenie do wykonywania zawodu, zawieszenie i pozbawienie prawa wykonywania zawodu.

Samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych.

.

Pos

Zobacz materiał wideo o karach finansowych dla pielęgniarek i położnych z lipca ubiegłego roku. Poniżej prezentujemy linki do artykułów na Portalu, które poruszały problematykę kar finansowych. Jeszcze niżej tekst z nowej ustawy o samorządzie pip.

Zobacz także:

15 lipca 2010 roku - Jednak MZ utrzymało zapisy o karach finansowych dla pielęgniarek i położnych w projekcie ustawy o samorządzie pielęgniarek i położnych. "Karę pieniężną orzeka się na cel społeczny związany z ochroną zdrowia w wysokości od 1.000 do 10.000 zł". 10 KOMENTARZY.

Aktualnosci według działów - nowelizacja ustawy o samorządzie pielęgniarek i położnych

3 listopada 2009 roku - Kary pieniężne dla pielęgniarek i położnych. Pani Buczkowska: "To dla pielęgniarek i położnych bardzo wysokie kwoty, ale nie sprzeciwiamy się propozycji ministerstwa". Pani Garwacka–Czachor: "Izba będzie podtrzymywać sprzeciw wobec tego rozwiązania". Pani Buczkowska to prezes, a pani Garwacka–Czachor wiceprezes Naczelnej Izby PIP. Może powinny uzgodnić panie wspólne stanowisko samorządu w tej sprawie przed wypowiedziami dla mediów? 15 KOMENTARZY.

28 października 2009 roku - Katalog kar, które można orzec wobec pielęgniarki i położnej zaproponowany w projekcie nowelizacji ustawy o samorządzie pielęgniarek i położnych zawiera karę pieniężną (od 1 000 do 10 000 zł). MZ: "Element sankcji majątkowej pozwala bowiem na bardziej efektywną realizację celów karania w ramach odpowiedzialności zawodowej." Jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie? Zobacz wysokość kar dla lekarzy. 18 KOMENTARZY.

W nowej ustawie o samorządzie pielęgniarek i położnych z dnia 1 lipca 2011 roku zapisano:

Art. 60.

1.   Sąd pielęgniarek i położnych może orzec następujące kary:

1)   upomnienie;

2)   naganę;

3)   karę pieniężną;

4)  zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w podmiotach leczniczych na okres od 1 roku do 5 lat;

5)  zakaz pełnienia funkcji z wyboru w organach samorządu na okres od 1 roku do 5 lat;

6)  ograniczenie zakresu czynności w wykonywaniu zawodu na okres od 6 miesięcy do 2 lat;

7)  zawieszenie prawa wykonywania zawodu na okres od 1 roku do 5 lat;

8)   pozbawienie prawa wykonywania zawodu.

2.  Sąd pielęgniarek i położnych, orzekając karę przewidzianą w ust. 1 pkt 6 albo 7, może dodatkowo orzec karę wymienioną w ust. 1 pkt 4.

Art. 61.

1.   W przypadku orzeczenia kar przewidzianych w art. 60 ust. 1 pkt 4–8 sąd pielęgniarek i położnych może zarządzić opublikowanie orzeczenia w biuletynie właściwej okręgowej izby.

 2.  W przypadku obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej wykonujących czasowo i okazjonalnie zawód pielęgniarki lub położnej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej sąd pielęgniarek i położnych orzeka kary, o których mowa w art. 60 ust. 1 pkt 1–3.

Art. 62.

1.   Karę pieniężną orzeka się w wysokości od 1 000 zł do 10 000 zł na cel społeczny związany z ochroną zdrowia.

2.   Karę pieniężną orzeka się samoistnie lub obok kar wymienionych w art. 60 ust. 1 pkt 4–7.

Komentarze użytkowników

#1  2011.07.12 12:41:58 ~Pielęgn

Czy to ma byc próba odwrocenia uwagi od walki o lepsze warunki pracy i wynagradzania? Walczymy o to od dawna,od lat, a teraz się nas znowu straszy karami finansowymi? Co robi ministerstwo aby nie dopuscic do pomylek w naszym zawodzie? To ono jest odpowiedzialne za RUINĘ naszego zawodu i powinno placić kary za nasze ewentualne błędy,bo to ono doprowadza do niedopuszczalnych zmian NA GORSZE dla nas i pacjentów! Jak ma być BEZBLĘDNIE jeśli zrobiono z nas woły robocze? Kto ma siłę wytrzymać to wszystko? Pracy ogrom,nas stanowczo za mało na dyzurach,papierkowej pracy również masę,ciagly stres,niezadowolenie wszystkich dookoła i jeszcze strach przed karami? Do czego to wszystko prowadzi! W innych państwach Unii Europejskiej pielęgniarkę się szanuje pod każdym względem,a w Polsce? Tutaj nazywa sie nas siostrami i tylko biczem pogania! Nie mogę tego znieść!

#2  2011.07.12 12:51:49 ~pielęgn

Na dyzurze 2 pielęgniarki,pacjentów 40,stosy procedur do wypelnienia,rozkazy lekarzy,pacjentów,odbieranie telefonów ze zleceniami ustnymi,znoszenie pretensji rodzin,zastrzyki,kroplówki,opatrunki,karmienie,mycie,przebieranie chorych,bieganie na konsultacje specjalistyczne,w między czasie przyjęcia nowych pacjentów,jakaś reanimacja.itd.Nie ma czasu łyknąć herbaty,iść do toalety,więc rzeczywiście nic tylko POPEŁNIĆ BŁĄD! Brawo ministerstwo zdrowia! Karzcie nas pielęgniarki za za wasze chore i nieudolne rządy!

#3  2011.07.12 12:55:20 ~Kinga1

Droga Pielęgniarko. Jak wskazuje tytuł kary dotyczącą samorządu pielęgniarskiego a więc głównie skarg ze strony naszego środowiska na pielęgniarki,które naruszają prawo( kodeks etyki zawodowej)za popełnione błędy w pracy odpowiada zwykle pracodawca.Dobrze,że powstanie jakiś bat na te które w pracy np. nadużywają swojej władzy. Być może teraz się zastanowią? Skarg na lekarzy jest 10 krotnie więcej i także maja kary,podobnie jest z adwokatami. Nie myślę aby ktoś wymierzył maksymalny wyrok! Zresztą zawsze kwota może być pokryta z oc

#4  2011.07.12 14:23:47 ~ona

Do Kinga , najpierw przeczytaj co masz w umowie OC a potem mow ze napewno zaplaca:) Kazdy sie miga jak tylko moze by nie dac ani grosza no i oczywiscie jakiej kwoty dotyczy ubezpieczenie.

#5  2011.07.12 14:39:11 ~pola

Najpierw to OC trzeba mieć.

#6  2011.07.12 18:30:49 ~do MZ

28 października 2009 roku - Katalog kar. No to Państwo mają pierwszeństwo.Kiedy można spodziewać się sankcji majątkowych dla kierowników zakładów pracy za nie obliczenie bądź nieprawidłowe naliczenie norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych? Czy łamanie Praw Pacjenta np. do intymności-nie ma tu znamion sprzeczności kulturowej-kierownicy podobnie, urzędnicy ministerialni, jak i posłowie i senatorowie, ściany w mieszkaniach, domach mają.

#7  2011.07.12 18:41:20 ~aga

Dlaczego nasz samorząd zawodowy nie uzgadnia tak ważnych decyzji z naszymi związkami zawodowymi? Czy ciągle w naszej grupie zawodowej musi być walka o to , kto jest ważniejszy, kto do kogo ma się dostosować. Gdyby te dwie instytucje działały wspólnie dla dobra pielęgniarek wszystko wyglądałoby inaczej , a tak nasza Polska rzeczywistość , jak w kraju tak i u nas NIESTETY :(

#8  2011.07.12 22:59:10 ~Ewka75

Do Kinga1 Nie chcę Cię droga Kongo pozbawiać złudzeń ale nie wierzę w jakiekolwiek kary dla pielęgniarek zarządzających. Niema co się oszukiwać izby współprcują z kadrami zarządzającymi pielęgniarstwem w różnych szpitalach i nawet jak wpłynie jakaś skarga to w karę ja nie uwierzę. Rączka rączkę myje. Na pewnym szczeblu nie liczy się pacjent i szeregowa pielegniarkatylko liczy się wygodny stołeczek pod tyłkiem. Taka jest nasza siermiężna polska rzeczywistość. Przykre.

#9  2011.07.13 10:24:56 ~Jaga

Od długiego czasu zajmuję się kształceniem pielegniarek.Niby nic,ale jakie pole do obserwacji! Zmienia się pielęgniarstwo,zmieniają się czasy i warunki socjologiczne.Najbardziej jednak zmienia się człowiek.Arogancja i bezpodstawna roszczeniowość oraz uciekanie się do krętactwa wszędzie tam,gdzie mogłoby to przynieść korzyści bez odrobiny samokrytyki czy chęci wzięcia na siebie odpowiedzialności za swoje działanie a nawet postawę społeczną,to także cechy spotykane i u naszych pielęgniarek.Nie negujmy faktu,że istnieje negatywna selekcja do zawodu. Zadbajmy o jego prestiż egzekwując jego rangę od nas samych,bez wściekania się na sposoby egzekwowania prawidłowych postaw.Nikt nie musi być pielegniarką, ale jeśli już nią chce być, to powinien zachować godność i szacunek dla tego zawodu. Pierwszym krokiem powinno być wejście pielegniarek w skład sejmu.To tam zapadają najgłupsze decyzje.Zapadają,bo dajemy pole lekarzom i prawnikom rządzącym tym miejscem i naszymi zawodami,w "naszym imieniu".

#10  2011.07.13 11:43:23 ~ona

Do Jaga Jak nam takie ustawy wprowadzaja ktore kompletnie nas nie bronia to co tu sie dziwic ze kazdy broni sie jak moze, dodam ze ja jestem z tego starego sposobu ksztalcenia i wcale sie mlodym nie dziwie.

#11  2011.07.14 20:37:11 ~Cezar

Jago, jak uczysz, a nie pracujesz z pacjentami, to nie jesteś nauczycielem tylko PRESTIGITATOREM.

#12  2011.07.14 21:38:18 ~irena

Czy w takim razie związek nauczycielstwa polskiego także postarał się o taki zapis dla nauczycieli, którzy nie dopilnowali dziecka w szkole np na lekcji wf. i ono doznało silnego urazu albo na przerwie w wyniku bijatyki dzieciak stracił zęby lub złamał rękę w wyniku durnych ćwiczeń? etc. Jaką posłowie mają odpowiedź w tej kwestii bo tak pomału myślę sobie że w tym kraju nie da się pracować normalnie, czas po prostu uciekać( zadaję sobie tylko pytanie :jakich kretynów wybraliśmy do rządu ? ).

#13  2011.07.15 08:19:21 ~Jaga

Dzięki za wypowiedzi. Przez fakt, że są tak umiarkowanie złośliwe dajecie znać, że w znacznej mierze się ze mną zgadzacie. A że nieudaczników wybraliśmy do organów najwyższych w państwie, to prawda. I o tym właśnie piszę. Wybierzmy swoich zdroworozsądkowych :) Masz rację Cezar. W tym kraju trzeba być niemal prestidigitatorem, by solidnie uczyć, nie dać się głupim przepisom administracyjnym i jeszcze na chleb zarobić. Twojej złośliwości nie przyjmuję do siebie, bo znam swoją wartość i wierzę, ze nie mnie chciałeś urazić, bo za głos w dyskusji i prawdę nikogo się nie obraża :) Pozdrówka dla moich pobratymców :) pielegniarek, pielegniarzy i położnych.

#14  2011.07.15 18:49:46 ~ann

Oj chyba P.Jaga zmiękła! . Najlepiej zawieszenie prawa wykonywania zawodu i kara pieniężna.lepiej już się rozglądać za zmianą zawodu. Jestem w Sądzie pielęgniarek i aktywna zawodowo od ponad 20 lat, również zrobiłam studia pielęgniarskie - znam dobrze dzięki temu rzeczywistość. Nabór do zawodu naborem, ale warunki pracy coraz gorsze. W związku z tym większa ilość pomyłek. To nie jest normalne. A w każdym środowisku znajdzie się ktoś "na bakier" z tym, że Ci z reguły nie zaliczają wpadek.

#15  2011.07.16 19:27:29 ~Ania

Oj chyba przestanę składki płacić. Nic z tego nie mam a jeszcze mogę dostać jakąś karę :( Cudnie!

#16  2011.07.17 19:16:01 ~piel

Co jeszcze nasze naczelne i okręgowe wymyślą aby nas pogrążyć a sobie zrobić dobrze - a my cicho tylko siedzimy i się na to wszystko zgadzamy.

#17  2011.07.17 22:07:30 ~ja

Kary były od zawsze dlatego pielegniarki sa ubezpieczane od odpowiedzialnosci cywilnej.Bo kto jest winien,ze pielegniarka źle wykonała iniekcje domiesniowa(np.Butapirazol)przez co pacjent doznał uszczerbku na zdrowiu? Rząd,dyrekcja, polityka? nie,to pielęgniarka jest winna bo nie uwazała,walneła lek w tkanke tłuszczowa co nie jest rzadkościa przy osobach otyłych

#18  2011.07.17 22:15:53 ~Beta

Kiedy zaczynałam swoja kariere zawodowa ponad 30 lat temu pracowało sie na ósemki(np.6 nocy pod rząd a po ostatniej trzeba było przyjsc na 14);po południu,w nocy w dni świateczne na dyzurze zawsze była 1 pielegniarka(nierzadko na 40-60 chorych)+salowa.I trzeba było ze wszystkim sie wyrobic:wszystkie czynnosci pielegnacyjne, papierkowa robota,często trzeba było też zastąpic salowa jak ta ganiała z badaniami czy zwłokami.I nie było zmiłuj sie.A teraz jak pielegniarka po pomostówce musi zajac sie kilkunastoma chorymi to juz wrzask i pomstowanie na rząd

#19  2011.07.18 10:06:36 ~~do Beta

Tak masz rację z jednym wyjątkiem;kiedyś były "inne czasy",było więcej życzliwości wśród pacjentów i samego personelu względem siebie a teraz każdy patrzy na siebie wilkiem każdy jest do granic możliwości roszczeniowy.

#20  2011.07.18 16:00:56 ~do ani

To po co płacisz? nadgorliwosc gorsza od .

#21  2011.07.19 10:54:22 ~do bety

Beto zastanów się co ty wypisujesz.To JUŻ było.Twoja wypowiedz niewiele wnosi.Teraz mamy inne realia jesteśmy w UE-obudż się i nie wypisuj publicznie takich rzeczy ! Tam na 1 pielęgniarkę co najwyżej 5 pacjentów.Pacjenci bardziej wyedukowani a więc i bardziej rozczeniowi jak kiedyś,rozszerzona pula błędów i kar pielęgniarskich,itd. Całkowicie inne realia.

#22  2011.07.19 10:55:49 ~piel c.d

Tak popieram w pełni 21 i podobne.

#23  2011.07.19 11:24:05 ~DO BETY

Opisujesz czasy, w których funkcjonowała wiedza naukowa w Polsce, że taka sytuacja społeczna jest patologią.

#24  2011.07.28 21:14:25 ~@

Do Bety - i sama widzisz, że nie na marne poszedł trud skończenia ,pomostówek"! Te po ,pomostówce" mają wreszcie odwagę podnieść , wrzask", i jak napisałaś - pomstować na rząd gdy muszą zająć sie kilkunastoma chorymi". A podnosząc ,wrzask" mają pełną świadomość dlaczego to robią, zdają sobie sprawę z konsekwencji, które wynikają z zaniedbań! A Ty akceptujesz taką patologię, którą opisałaś? Czy nie wstyd Ci, że milcząco to tolerujesz, że mówisz - ONE - a Ty co? Ty chowasz się za ich plecami? Ty udajesz, że tak pracując jak napisałaś to pracujesz dobrze? Idź na ,pomostówkę" a zapewne rozumu Ci przybędzie a wraz z nim poczucia własnej wartości. Z innej perspektywy popatrzysz na zawód i być może nabierzesz większego szacunku do siebie. Pozdrawiam.

#25  2011.08.17 11:11:58 ~łysa

A kiedy kary i kontrole dla ordynatorów którzy zmuszaja pielęgniarki do stawania do operacji [ jako drugi lekarz ] do tego dochodzi w polskich szpitalach że operują pielęgniarki ordynatorskie pocjentki bo lekarz choć ma dyżur pod telefonem nie przyjedzie,choć bierze za to pieniądze ,kiedy kontrole bloków operacyjnych ,w książkach operacji jest wszystko zapisane,stosują mobbing i zastraszają pielęgniarki i położne jeśli nie stają do ich fuch ,zmuszają szantażem do wypełniania ich dokumentacji medycznych pielęgniarki muszą pisać swoją dokumentacje i lekarską ,KIEDY KONTROLE LEKARZY I DYREKTORÓW I SZPITALI W KTÓRYCH TRWA BEZPRAWIE