Zobacz materiał telewizyjny o proteście toruńskich pielęgniarek, które nie chcą kontraktów. Posłuchaj racji protestujacych i dyrektora szpitala. Jak zwykle każdy ma swoją rację. Zobacz wypowiedzi pielęgniarek kontraktowych w tym szpitalu. Zadowolonych. Zarabiają od 26 do 35 zł na godzinę.

Kontrakty pielęgniarek i położnych.

..

.

Zobacz materiał telewizyjny. Początek sprawy pielęgniarek w kontekście kontraktów, to minuta trzydzieści sekund reportażu.

Zobacz także:

15 września 2011 roku - Dzisiaj ONE jutro TY. Pielęgniarki piszą do redakcji Portalu: dyrekcja zaprzestaje przedłużać umowy o pracę i daje do wyboru przejście na kontrakt albo na bruk! Warunki kontraktu są tragiczne, będziemy mniej zarabiać niż mamy teraz na umowę o pracę, bez urlopu. Jesteśmy pielęgniarkami i położnymi z 15 i 20 letnim stażem pracy i do chwili obecnej nie mamy umowy na czas nieokreślony.

- przeczytajcie list od Waszej koleżanki - macie czuć się bezpiecznie! Te które pracują na podstawie umowy o pracę, czujecie się bezpieczne. 77 KOMENTARZY!

Związkowy zakaz kontraktów

Mariusz Mielcarek

 

Komentarze użytkowników

#1  2011.09.21 22:29:20 ~gość

Podejrzewam, że dyrektor dawno opił sprawę Waszych umów o pracę z inspektorem PIP. Np. w branży budowlanej inspektorzy PIP-u tyle grzebią w papierach, że aż wygrzebią jakąś skazę. A jak grzebanie nie pomaga to spacerują od stanowiska pracy do st. pr. łącznie z obejściem budowy i zapoznaniem się osobiście z każdym pracownikiem i jego przepytaniem jak przy tablicy. Proszę o odpowiedzi, czy któraś(pielęgniarka,położna) osobiście widziała kiedykolwiek jakiegokolwiek inspektora PIP, sprawdzającego czy opis stanowiska pracy jest zgodny z rzeczywistością(światło, wysokość szafek łóżek, środki chemiczne,środki ochrony osobistej, wentylacja w pomieszczeniach,itp. itd)Ja, jakbym zakładała firmę,to nie w tej branży,żeby taki dyrektor mnie terroryzował. Powodzenia

#2  2011.09.21 23:31:43 ~#

Trzeba być kretynką żeby nie zgodzić się na kontrakt - wystarczy przemnożyć sobie najniższą stawkę przez podstawowe 160 godzin

#3  2011.09.22 00:23:27 ~Właścici

Panie Mariuszu Milczarek pragnę złożyć wyrazy dozgonnej wdzięczności. Jeszcze nigdy w powojennej historii polskiej ochrony zdrowia nie można było tyle zarobić na oszczędnościach w finansowaniu kosztów pracy pielęgniarek! Jak tylko wprowadzę kontrakty dla wszystkich pielęgniarek,zaraz zabieram się za indywidualne negocjacje. Myślę, że zejdę poniżej dyszki za godzinę. To będzie dopiero eldorado! Inwestycja w 35 zyli na podpuchę nieźle się opłaciła. Nie myślałem że tak krótko będę przepłacał. Inwestowanie w POlityków, oraz medialny show z użyciem glapy, pańskiego portalu. było niezwykłym interesem. Jeszcze raz dziękuje i zapewniam że jeżeli znudzi się panu ciepła posadka urzędnicza, oraz lodziki w MZO, to dla Pana zawsze znajdzie się jakaś "kość" pod moim stołem. POzddrawiam

#4  2011.09.22 08:48:36 ~wolna

Trzeba być kretynką żeby zgodzić się na kontrakt za 3500 zł m-c, z bezpłat. urlopem 26 d, czyli przez miesiąc w roku nie zarabiasz,ZUS musisz zapłacić,bez służbowego obuwia,stroju,funduszu urlopowego.Tracisz wszystkie nagrody jubileuszowe na 20,25,30,35,40lat pracy,odprawę emerytalną.Zostajesz na bruku kiedy wypadnie ci krążek międzykręgowy, bo podniesiesz pacjenta i nie będziesz się mogła ruszyć,pracować. To już nie będzie wypadek przy pracy, ani choroba zawodowa kiedy złapiesz HCV,HBS,HIV.Każda pielęgniarka kilkakrotnie się zakuła igłą, to jest wpisane w nasz zawód.Kiedy się zakujesz igłą, idziesz do lekarza żeby ustalił postępowanie-płacisz,za badania które trzeba wykonać również, bo gdy jesteś pracownikiem za to płaci pracodawca.Ustanowienie kontraktu dla działalności pielęgniarki jest cwaniackim wybiegiem ministerstwa, które pozbywa się problemu,że jest za mało personelu pielęgniarskiego,że ochrona zdrowia jest niedofinansowana.

#5  2011.09.22 08:59:49 ~wolna

C.d.Problem ten jest zrzucany na organ założycielski, potem na dyrektora,a ten zrzuca odpowiedzialność na personel medyczny.Cwaniacy-decydenci chcą zrzucić odpowiedzialność na barki pielęg.problem nieudacznego reformowania i finansowania ochrony zdrowia.Odpowiedzialność za błędy przejmuje pielęgniarka płacąc wysokie OC.Kiedy jest w szpitalu 36 godzin-nietrudno o błąd. Zresztą personelu jest tak mało,że i tak pielęgniarka nie zrobi tego co do niej należy,chyba że robi to niestarannie.Ale dyrektora to nie obchodzi,niech pielęgniarka sama się o to martwi skoro zgodziła się na kontrakt.Najwyżej będzie miała wyrzuty sumienia,że czegoś nie zdążyła zrobić. Potem będzie wypalona zawodowo bo pacjenci będą ją oskarżać dlaczego czegoś nie zrobiła dlaczego czegoś nie zdążyła, co powie? Bo nie miała czasu, bo była piekielnie zmęczona ! To jej problem.

#6  2011.09.22 09:04:11 ~wolna

C.d.Dyrektor po roku kontraktu zaproponuje Pani Kretynce 21/godz, a ta pójdzie się rzucić z mostu bo nie będzie mogła znieść myśli,że zgodziła się być niewolnicą i ją ujarzmiono w białych rękawiczkach za pomocą metod rodem z mafii sycylijskiej!

#7  2011.09.22 09:35:07 ~Joanna-58

Zawarłaś w swojej wypowiedzi wszystko, może zabrakło tylko słowa ,amen". Pozdrawiam.

#8  2011.09.22 11:03:48 ~moyra3

W naszym szpitalu pan dyrektor zaproponował (czyt.zmusił) pielęgniarki aby pracowały 1/2 etatu + 1/2 kontrakt(hehehe - na kontrakcie nie ma połówek etatu - 19złbrutto/godz.).Może wyjdą na swoje.Stanowisko pielęgniarka SOR / POZ-szpital. ~`wolna - No cóż żeby żyć, trzeba jeść - żeby jeść trzeba zarabiać.I na tym bazują nasi dyrektorzy,zwłaszcza w mniejszych miejscowościach,gdzie o pracę bardzo trudno. A agitacje pana Mielcarka w niczym nam - pielęgniarkom - nie pomagają. ILE MA PAN ZA GODZINĘ KONTRAKTU,ŻE JEST PAN SZCZĘŚLIWY I ZADOWOLONY?

#9  2011.09.22 11:04:47 ~ja

Bylam na kontrakcie i zgadzam sie z WOLNA wy tego jeszcze nie widzicie, ale jeszcze sie zachlysniecie i gwarantuje. Te panie z neurologii ktore wszystkie zgodzily sie na kontrakt przypuszczam ze polowa bedzie musiala za jakis czas odejsc bo nie bedzie tyle miejsa dla wszyskich:) No ale sie przekonacie same, ile by tu nie mowic nie pokazywac palcem z czego zrezygnowalyscie tracac umowy o prace i tak nie zrozumiecie. Zadajcie sobie podstawowe pytanie dlaczego tak chetnie proponuja wam te kontrakty, taka wielka suma, dlaczego, przeciez teraz niby placa wiecej, zastanowcie sie dobrze dlaczego, szpitale czy pracodawcy nie zrobia przeciez nic dla siebie zlego przeciez to oni maja zarobic a nie personel ZASTANOWCIE SIE!

#10  2011.09.22 11:17:08 ~ja

Zadajcie sobie rowniez pytanie dlaczego kiedys walczono z Zwiazki Zawodowe, gwarancje stalej pracy na umowe, przeciez kiedys juz przez to przechodzilismy, niepewnosc jutra, codzienne modly by byc zdrowym i nie zachorowac na ciezka powazna chorobe. Naprawde zastanowcie sie moze jeszcze mozemy cos zmnienic, by nie zmuszano osob które nie chca pracowac na kotrakcie by mogly miec umowy o prace!

#11  2011.09.22 12:06:12 Redakcja Portalu

Do autora komentarza nr 8 - w związku z pytaniem: ILE MA PAN ZA GODZINĘ KONTRAKTU,ŻE JEST PAN SZCZĘŚLIWY I ZADOWOLONY? Odpowiadam - nie pracuję na kontrakcie. Nigdy nie agitowałem za kontraktami. Jestem natomiast za wolnością wyboru: umowa o pracę czy kontrakt. Mam osiemnaście lat i nie życzę sobie aby w tej kwestii ktoś czy jakieś organizacje decydowały co jest dla mnie dobre. A sytuacje opisujące zmuszanie pielęgniarek i położnych do umów kontraktowych potwierdzają tylko poziom oddziaływania związków zawodowych na rzeczywistość w poszczególnych zakładach pracy. Jaki związek i samorząd takie pielęgniarek i położnych traktowanie. Pozdrawiam Mariusz Mielcarek

#12  2011.09.22 13:23:26 ~DO MM

Wolność wyboru? Umowa o pracę czy kontrakt jest dobra w sytuacji niedoboru pracowników.Deficytowy pracownik decyduje gdzie chce pracować i na jakich zasadach.w Polsce obecnie jest odwrotnie i przyzwolenie pracodawcom na zmiany form zatrudnienia(korzystne dla pracodawcy) doprowadziły do tego,że niedługo prawie wszystkie pielęgniarki będą zmuszane do zawierania śmieciowych umów.Nie jest prawdą,że nie agitował Pan (MM)za kontraktami.Prowadził Pan NAGONKĘ na związki,izby i przeciwników kontraktów.Ja też mam osiemnaście lat i też nie chcę by o mojej formie zatrudnienia decydował pracodawca.

#13  2011.09.22 15:38:24 ~pielęg

Pragnę wszystkich powiadomić, iż dzięki Związkom Zawodowym pielęgniarki w Toruńskim szpitalu nie muszą tracić pracy. Po dwóch godzinach rozmów Związki wywalczyły prawo wyboru formy zatrudnienia! I z całego serca im dziękujemy. Jesteście wielkie! Związki ruszyły całą Polskę, ale widać warto było. Oczywiście nigdy nie mamy pewności, że za jakiś czas sytuacja może się powtórzyć. Ale przy takich dziewczynach w chwili obecnej jestem spokojna. Nawołuję, aby wszystkie pielęgniarki, którym dzieje się krzywda głośno o tym mówiły. Nie pozwólmy sobie pomiatać naszym zawodem. Pielęgniarka w Woj. Szp. Zespolonego w Toruniu. Jeszcze jedno do pani z neurologi, która może dziecku kupić cokolwiek, niech pani nie poniża naszego zawodu. Pani wypowiedzi potwierdza Pani prostactwo i brak myślenia!

#14  2011.09.22 15:51:38 ~położna

Pracuję w tym szpitalu, dziewczyny z neurologii mówią o stawce 26-35 zł. Co przy ich godzinach 200 i 250 godzin daje to jakieś zarobki. Ale koleżankom zmuszanym proponowano 20 do 23 zł i tylko 160 godzin.Zarabiały by mniej niż mają i na to miały się godzić. Wstyd mi za koleżanki z neurologii pokazały, że dla pieniędzy są w stanie zrobić wszystko, stanąć po stronie Dyrekcji przeciw koleżankom pielęgniarkom. Wstydzić powinna się również Pani Naczelna, która trzyma stronę Dyrektora i przeciwstawia się pielęgniarkom. To Pani powinna nas bronić,ale za odpowiednią stawkę zrobi się wszystko.

#15  2011.09.22 16:07:21 ~basia

Szpital w Toruniu pokazał, że o swoje prawa trzeba walczyć. Szanujmy swój zawód i nie pozwólmy aby inni go nie szanowali. Nie zna panujących tam warunków, ale fakt ta Pani z neurologii tylko ośmieszyła nasz zawód. U nas wszyscy się dziś śmieli, że pielęgniarki w końcu będą mogły kupować dzieciom cokolwiek! Porażka. Gratulacje Toruń!

#16  2011.09.22 16:25:05 ~teresa

Ja potwierdzam zdanie koleżanek, że Dyrektorzy są wobec nas nieuczciwi to normalne, dlatego musimy być czuje i walczyć o swoje ale ,że koleżanki z neurologii robią taki syf koleżankom to już przesada.Nie życzę wam źle, ale wierzcie mi za jakiś czas będziecie płakać przez tą Dyrekcję. Jak wszystkie przeszłyby na kontrakt, to Dyrekcja zrobiłaby tak jak w Grudziądzu. Tam jak Dyrekcja miała cały personel na kontrakcie, po dała dziewczyną o 12 zł mniej na godzinie - stawka 15 zł i albo przyjmują albo do widzenia i wzięły. Pracują i płaczą, nad swoją głupotą. Pieniądze są dla lekarzy a nie pielęgniarek.

#17  2011.09.22 17:54:36 ~#

Ta kontraktowa pani w reportażu jest zadowolona, pielęgniarki w moim szpitalu również ale najwięcej do powiedzenia przeciw kontraktom mają te, co na nich nie są i tak naprawdę nie wiedzą jak jest.ot mądre polskie pielęgniarstwo.

#18  2011.09.22 18:16:27 ~ja

Ja na bylam na kontrkcie i mam wiele do powiedzenia ! do 17

#19  2011.09.22 18:18:22 ~ja

Dodam tylko ze, chcemy tylko zeby nikt nie zmuszal nas do przejscia na kontrakt osob ktore chca pracowac na umowe o prace, tylko tego chcemy, przynajmniej ja tak chce !

#20  2011.09.22 18:27:18 ~ja

Pracowalam na kontrakt, w tej chwili mam umowe o prace i nie chce by ktokolwiek ( dyrektor szpitala), mniejszymi badz wiekszymi sugestiami zachecal mnie do przejscia na kontrakt wbrew mojej woli, szukajac na mnie cokolwiek bym tylko zmienila zdanie. Jesli ktos chce pracowac na kontrakt niech sobie pracuje, ja chce umowe o prace i wiem doskonale o czym mowie! To do kolezanek ktore sugeruja ze wypowiadaja sie tylko osoby ktore z kontraktem nie mialy nic do czynienia.

#21  2011.09.22 18:48:42 ~do ja

Naucz się po polsku najpierw

#22  2011.09.22 19:13:17 ~do21

Jak sie nie ma nic do powiedzenia to sie czepia pisowni

#23  2011.09.22 20:27:07 ~ja

Cos okropnego, troche pisalam emocjami, no coz zostawie swoje doswiadczenie dla siebie, jestes okropna osoba. Zycze ci powodzenia oraz wszystkim innym kolezanka. Przepraszam ze nie pisze z ogonkami bo nie mam takiej mozliwosci. Pozdrawiam wszystkich.

#24  2011.09.22 20:37:10 ~Mobing

Zrobiono z nas niewolników! Jak nisko upadło pielęgniarstwo, wszędzie mobing!

#25  2011.09.22 21:37:32 ~elka

Pielęgniarstwo nie mogło nisko upaść bo nigdy nie było wysoko

#26  2011.09.23 08:53:44 ~wolna

Należy dbać aby pielęgniarstwo nie upadło całkowicie.Proponuję aby każda osoba zaczęła od siebie.Obrzucanie się oskarżeniami i wytykanie błędów nie jest atrybutem szacunku dla zawodu i pielęgniarek.Proponuję zadbać o swoje relacje z koleżankami, lekarzami i szefowymi, które powinny być poprawne, ale nie powinny nas poniżać.Nie pozwólmy się nikomu poniżać.Wymagajmy aby mówiono do nas przepraszam i dziękuję i nie róbmy tego co do nas nie należy.Dlaczego np zgadzacie się sprzątać podłogę w momencie kiedy nie ma Pani sprzątającej.Nie zgadzajcie się na to, walczcie z tym to nie jest nasze zadanie.Wykonujemy wiele zadań za lekarzy,sanitariuszy,rejestratorki.My mamy pielęgnować pacjenta, opiekować się nim, rozmawiać z nim, dokumentować to.A nie robić wszystko,bo jeżeli nie ma kto czegoś zrobić,to kto to zrobi.no może pielęgniarka,bo przecież nie lekarz.

#27  2011.09.23 08:59:04 ~wolna

C.d.Pielęgniarce wciska się wszystkie zadania.Skupmy się na naszych obowiązkach wynikających z ustawy i nie pozwólmy sobie bezkarnie wciskać nie naszych zadań. Zaprotestujmy,wtedy powoli zaczną nabierać do nas szacunku.Ale to jest długi proces,na który każda z nas musi długo pracować. To samo się nie zrobi.Każda musi zacząć od siebie na swoim własnym podwórku.Nikt tego za nas nie zrobi, to zależy tylko od nas!

#28  2011.09.23 21:28:36 ~do wolnej

Ty chyba nie wiesz nic o kontraktach lepiej wg ciebie zapieprzac za 1700 zł na etacie dostawać smierdzace buty i ciuchy trzeciej kategori jako wyposazenie a i smieszne nagrosy jubileusowe co 10 latek jedna a i urlop 26 dni płatnego ale trzba siedzieć w domu bo nie stac cie by wyjechac dzieki wole kontrakt

#29  2011.09.23 21:46:13 ~twarda

Bardzo się cieszę że są głosy i wypowiedzi takie jak prezentuje "wolna". Mądre,rozsądne,wyważone, bo pokazują że wśród nas są osoby, które nie tylko się obrzucają przysłowiowym błotem i cieszą się, jeśli mówią inni źle o koleżance. Ale o tobie może być mowa w innej sytuacji i nikt nie zareaguje w twojej obronie. Tak więc zgadzam się, że należy zacząć poprawiać w naszym środowisku postawy, relacje od siebie. Wypowiedzi takie, mają również aspekt, czy walor edukacyjny. Jestem przekonana że dla pana Mielcarka również.

#30  2011.09.23 22:01:58 ~do 26 i 30

Przestańcie chrzanić, "zacznijcie od siebie" słyszymy - przynajmniej ja - od ponad 20 lat i dalej nic się nie zmienia. "Szkolcie się" - wykonano, "najważniejszy jest pacjent" - wykonano, "nie strajkuj czynnie bo ucierpi pacjent" - wykonano, itd. Ale było też inne hasło : "to wtedy będzie lepiej" - i tego właśnie nie wykonano !

#31  2011.09.24 13:33:58 ~??

Po co/dla kogo, tworzy się NIELOGICZNĄ strukturę: na niby historię, na niby wiedzę, na niby system kształcenia, na niby prawo, na niby ekonomię itd?

#32  2011.09.26 16:28:45 ~wolna

DO komentarza 28:Wiem co to jest kontrakt,ale to jest sposób na krótką metę. Spiesz się z tymi wyjazdami,bo za kilka lat znów będziesz zarabiać 1700/miesiąc i znów nigdzie nie wyjedziesz.Tylko za kilka lat na 1700 będziesz musiała pracować 230-250 godzin.Powodzenia!

#33  2011.09.29 18:29:29 ~abcd

Brawo wolna! mądre słowa

#34  2011.10.04 21:53:35 ~do 28

Albo padniesz .