Zobacz jak zdają egzamin związkowcy, władze samorządów zawodowych - wszyscy lekarze i pielęgniarki otrzymają wypowiedzenie umów o pracę. Tylko części z nich zostanie zaproponowane podpisanie kontraktów. Oznacza to, że szpital będzie podpisywał umowy z jednoosobowymi firmami . . .

Formy wykonywania zawodu pielęgniarki.

 

Zobacz artykuł prasowy w tej sprawie . . .

Komentarze użytkowników

#1  2011.11.24 13:15:52 ~@

No cóż - zaczęło się eldorado! Wielkie brawa dla zagorzałych zwolenników zapisu w ustawie o dział. leczn, który dopuszcza (legalizuje) umowy cywilno-prawne (w szpitalach przede wszystkim)! Chcieliście swobody gospodarczej, chcieliście wpisania prawa wyboru formy zatrudnienia - no to macie! TAKIE PRAWO DOSTALI PRZEDE WSZYSTKIM DYREKTORZY a więc szybko, bez zbędnej zwłoki z niego korzystają! Macie wybór - możecie złożyć swoją ofertę pracy na kontrakcie ale możecie też jej nie składać bo i tak szpital zrobi to, co będzie dla niego korzystne ekonomicznie! Tak niewielu zadecydowało o losie wielu!

#2  2011.11.24 13:31:51 ~@

C.d. Kapitan Tadeusz Wrona zasłużył się .cała Polska o nim mówiła w kategoriach bohaterstwa i mistrzostwa w pilotażu, pokazywali Go w telewizji . a my też mamy bohaterkę - Elżbietę Wronę! Ją tez cała Polska widziała, była w Sejmie, w telewizji, chciała nawet zostać (P)osłem? Jej też wszyscy (pracodawcy zakładów opieki zdrowotnej) powinni ufundować nagrodę specjalną - dzięki (między innymi) jej pomocy otrzymali skuteczne narzędzie w zarządzaniu - USTAWOWĄ LEGALIZACJĘ wszelkich działań w zakresie redukcji kosztów wynagradzania. Biznez to biznes - a że na zdrowiu, to mało ważne!

#3  2011.11.24 13:52:31 ~#

Ale fajny ten Pan Dyrektor, oczywiście nie zacznie restrukturyzacji od swojego podwórka, jak czyta się w artykule główni i najważniejsi w szpitalu pracownicy, czyli administracja nie będzie zwalniana. Gratulację dla dyrekcji przecież bez Pań w biurach szpital nie może funkcjonować, bez lekarzy i pielęgniarek TAK!

#4  2011.11.24 14:45:45 ~piel

U nas lekarze podpisywali kontrakty wszyscy będąc w firmie, mają super, gdyby dotyczyło to nas jedna przed drugą leciałaby wygryźć koleżankę, nie czekając co załatwią związki,może i za miskę ryżu, nie szczędząc łez i biadolenia w tv.

#5  2011.11.24 14:47:14 ~ @, INNI

@ nawiązała w swojej wypowiedzi do kapitana Wrony.Czy Ktoś może mi udzielić informacji, ILE punktów/nadajników/ zegarów miał TYLKO kapitan Wrona, z których czerpał dane związane z lotem i mógł poprawne wysnuć wnioski, a następnie działać, tak aby lot(LUDZIE ZNAJDUJĄCY SIĘ NA POKŁADZIE SAMOLOTY) za który ODPOWIADAŁ BYŁ BEZPIECZNY?

#6  2011.11.24 14:48:34 ~piel.

Możemy zaśpiewać ,To już jest koniec nie ma już nic jesteśmy wolni możemy iść, / na ulicę /

#7  2011.11.24 15:16:44 ~moyra3

Zarówno pan,panie Mariuszu, jak i Przewodnicząca Stowarzyszenia Pielęgniarek Kontraktowych, p.Wrona nie zrobiliście nic aby temu zapobiec. Wręcz przeciwnie, napuszczaliście na siebie pielęgniarki. I to po części WAM możemy to zawdzięczać. "UMOWY ŚMIECIOWE- KONTRAKTOWE" za marne grosze. Czy dalej ma pan etat i kontrakt,czy tylko kontrakt? A jak tam u pani Wrony? Czy są dodatkowe profity z racji bycia przewodniczącą?

#8  2011.11.24 15:37:39 ~@

Pracownicy szpitala w Kościanie! Nie czekajcie z założonymi rękami - jak najszybciej pojedźcie do ,sławnej" Sroki a ona Wam ,wyprostuje" myślenie! Dyrektor Was oszukuje, nie mówi prawdy - przecież jego celem nadrzędnym jest poprawienie Wasze sytuacji materialnej i warunków pracy a nie, jak podaje - chęć ratowania tragicznej sytuacji finansowej szpitala! Nie róbcie ,wiochy" i nie uaktywniajcie mediów - przecież będzie Wam tak dobrze, jak nigdy dotąd! Oj, jacy Wy jesteście niewdzięczni!

#9  2011.11.24 15:51:12 ~do moyra3

Komentarz zamieszczony na tej stronie może sugerować PRÓBĘ DELEGOWANIA odpowiedzialności za sytuację społeczną w jakiej znaleźli się pielęgniarki i lekarze, na związki zawodowe i te izby( ludzi tam zasiadających), którzy przeciwni byli kontraktom.Z prezentowanego artykułu wynika , że sytuacja , w której znalazł się personel medyczny jest spowodowany polityką państwa(konkretnych ludzi)-np.gdyż nie doszło do zapłacenia nad wykonania za udzieloną usługę.Czy ktoś potrafi wskazać artykuł prawny, w którym szpital może odmówić udzielenia świadczenia medycznego w stanie zagrożenia zdrowia, czy życia i udzielić informacji gdzie pacjent ma się udać?

#10  2011.11.24 16:15:19 ~do #9

Organizacje, które podjęły wysiłek walki z umowami ,śmieciowymi" zostały zdyskredytowane na skutek działań KOLABORANTÓW z naszego środowiska. ,Panie w czepkach", ,galerianki" i tym podobne określenia zapisały się już na zawsze w historii naszego zawodu! Mam nadzieję, że przyjdzie kiedyś, na wzór ,afrykańskiej wiosny ludów" - ,polskie, białe przebudzenie" a wraz z nim wystawiony zostanie (słony)rachunek tym, którzy swymi aktywnymi działaniami przyczynili się do zupełnego upadku współczesnego pielęgniarstwa! Tak - jesteśmy już na dnie, niżej upaść się nie da! Najgorsze jednak jest to, że nie jesteśmy przygotowani aby od owego dna się odbić - mamy zbyt miękkie nogi i skrzywiony kręgosłup!

#11  2011.11.24 18:40:56 ~BARBARA

Moze sie to komuś mądremu przydac jezeli chcecie zatrudnic sie wBETA -MEDZIE ODRADZAM NIE PLACA ZA PRACE W DLUGOTERMINOWCE FILIE MAJĄ W CAŁEJ POLSCE ZŁODZIEJSKA FIRMA JA MAM NIE ZAPLACONE ZA DWA MIESIACE I REZYGNUJE.

#12  2011.11.24 19:40:24 ~ja

Barbara czy możesz coś bliżej powiedzieć na temat tej firmy. Pisz małymi literami, bo duże są nieczytelne, a jeszcze brak przecinków.Zupełnie nie mogę zrozumieć Twojej notatki, a jestem ciekawa.

#13  2011.11.24 21:53:46 ~kras

No to zapraszamy do Grodziska, bierzcie przykład tam z pani Dyrektor- to jest niedaleko

#14  2011.11.24 22:48:39 ~CyNIK

Niech bębniarze POchWalony Bób Mamon syn Milczrek i duch Hipokryt Siedzimy sobie w gronie znajomych menadżerów ochrony zdrowia przy 30-letniej whisky i grzankach z kawiorem Almas. Taka refleksja mnie najszła, czy mi się wydaje, czy wszystko o czym pisałem właśnie się dzieje? jestem jasnowidzem? Zatem brawo Milaczrek! Biegusiem mi tu melduje wykonie planu! Dzięki Tobie, glapie. dopiero, teraz szpitale zaczynają być naprawdę intratnym interesikiem. Ty wiesz Milczarek z kim trzymać! Zatem potwierdzam przelew na zakup apartamentu w Emiratach i zapraszam! Dla użytecznych poddanych zawsze znajdzie się coś pod moim stołem!

#15  2011.11.25 09:02:58 ~kala

Tak,tak zrobiono to do czego skłaniał MILCZAREK.To jemu możemy podziękować,że stałyśmy się niewolnikami dyrektorów.A może on teraz to odkręci wszak ma ogromne wpływy i ukierunkuje nas co robić, jak się bronić.

#16  2011.11.25 10:37:18 ~do 15

Czy tylko jemu ten stan zawdzięczamy? Dlaczego przedstawiciele istotnych dla nas instytucji nie reagują(Ustawa wchodzi od stycznia)?

#17  2011.11.25 13:08:49 ~kala

Nie tylko jemu ale to on propagował te świetne kontrakty i przedstawiał przeróżne za i przeciw, on był zadowolony i zagrzewał do walki jak toczyłyśmy bój z Wroną.czy on poprosił o wyciszenie, czy przedstawił jakieś rozsądne argumenty a ponoć jest redaktorem naczelnym tego portalu i mógł zareagować ale po co.A jeszcze dziewczyny doszłyby do porozumienia i pan redaktor straciłby to co pewnie zyskał.

#18  2011.11.25 13:43:14 ~do 17

Według mnie, żeby NIE wprowadzić możliwości pracy na kontraktach wystarczyło przeanalizować ( przeczytać - jak ktoś umie -ze zrozumieniem )tekst ustawy o zawodzie i pomyśleć.Dodatkowe informacje zebrać w terenie.

#19  2011.11.25 15:35:37 ~xyz

Zupełnie nie rozumiem Waszych komentarzy-niby nie chcecie kontraktów, ale znam przykłady, że piel.chętnie podpisały kontrakty na 240 godz.( Sz-cin ) i jeszcze wydzierają innym, niekontraktowym, każdą godzinę, dosłownie oczy by wydrapały, mają po 8 500zł, a inne na etatach na tym samym oddziale zasadniczej po 1800zl. I mówicie, że to źle. Nie rozumiem. Ja jestem za dobrowolnością formy zatrudnienia - demokracja, o pardon! pseudodemokracja polska. pa pa

#20  2011.11.25 16:31:29 ~do xyz

XYZ stwierdziłeś/aś "Ja jestem za dobrowolnością formy zatrudnienia - demokracja, o pardon! pseudodemokracja polska. pa pa"-Dlaczego w 'Sz-cin' pielęgniarki nie pełnią dyżurów medycznych, takich jak lekarze, farmaceuci, diagności laboratoryjni?

#21  2011.11.25 20:10:47 ~silesia

Milczarek, jesteś hipokrytą! Jak możesz dzisiaj pisać takie komentarze? Przecież to Ty na tym forum występowałeś przeciwko tym, którzy nie chcieli możliwości narzucania kontraktów! Dziś zaś zarzucasz innym, że to ich wina że tak się dzieje, że ktoś czegoś nie dopilnował. Ciepła posadka w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim, całkiem odebrała Ci możliwość racjonalnego myślenia?

#22  2011.11.26 07:46:15 ~do silesia

Ty nie bądź taka mądra, pewnie to ty masz ciepłą posadkę i wolałabyś wszystko zamiatać pod dywan jesteśmy dumne że mamy Pana MIELCARKA, przynajmniej ktoś mówi nam co sie dzieje na górze skąd pewnie i ty patrzysz.A tak na marginesie to obrzydliwe jest zniekształcanie czyjegoś nazwiska jesteś po prostu OBRZYDLIWA ! wymiataj z tąd

#23  2011.11.26 09:01:41 ~do silesia

CD: Łuuubu du bu, łuuubu dubu, niech żyje nam, Mielcarek, prezes naszego biznes klubu, nieeech żyyyje nam! To byłam Ja, blondynka spod dwadzieścia dwa kraaa kraa kraa.

#24  2011.11.26 09:33:43 ~do22

Jest portal pielęgniarek i położnych.Mgr. pielęgniarstwa M.Mielcarek jest i mgr. pielęgniarstwa nie ma.

#25  2011.11.26 11:36:11 ~@ do #22

Byłoby na pewno lepiej, gdybyś gwiazdeczko wiedziała, że istnieje internetowy system aktów prawnych, strony sejmu, ministerstwa zdrowia, stowarzyszeń i organizacji, portale informacyjne wszystkich praktycznie mediów krajowych i lokalnych, z których powinnaś sama korzystać - a nie czekać, aż ktoś ci powie co, gdzie i kiedy się ,podziało" i na górze, i na dole! Jak już sobie trochę poczytasz, to zapraszamy do dyskusji!

#26  2011.11.26 12:28:08 ~do silezji

Myślę, że to Ty masz cipłą posadkę i jest Ci wstyd

#27  2011.11.26 16:07:33 ~do silezji

CD: Łuuubu du bu, łuuubu dubu, niech żyje nam, Mielcarek, prezes naszego biznes klubu, nieeech żyyyje nam! To byłam Ja, wolna kontraktowa blondynka spod 26 i dwadzieścia dwa kraaa kraa kraa.

#28  2011.11.26 20:45:46 ~sister

Sporo tu żalu i gniewu ! My same jesteśmy winne temu co się dzieje w szpitalach ! Wystarczyłaby zwykła ludzka i koleżeńska solidarność ! Nie podpisać pod przymusem umów o kontrakty chociaż kilka dni ! Niech wypowiedzą umowy ! Te które je zachwalały nich pracują , a reszta po prostu odpocznie ! Odpowiedzialni za opiekę medyczną szybko ockną się i zastanowią się nad tym co nam zgotowano ! I niech nikt mi nie mówi ,że nam tego nie wolno ,że to nie etyczne ! A etyczne jest takie postępowanie z Nami ? Też mamy rodziny i dzieci . 8500 na kontrakcie w Szczecinie ? Wszystkie pielęgniarki do Szczecina marsz ! U nas propozycja jest taka max 180 godzin po 18 zł = 3240 . Od tego odjąć ZUS zostaje już 2340 , potem podatek , ubezpieczenie , koszty własne i w ten sposób zostaje ok 1700 o ile umiesz poprowadzić księgowość . Nie umiesz ! To odejmij jeszcze 100 i już masz 1600 . Zapomnij o urlopie i módl się gorąco o zdrowie ! A koleżankę Wronę wyślijmy gdzieś daleko w obce kraje !

#29  2011.11.27 02:35:18 ~huraaa!

Wreszcie pielęgniarki mogą o czymś decydować, w końcu mamy ,wywalczone" prawo wyboru i swobodę w działalności gospodarczej! Możemy podpisać wymarzony kontrakt za 18 zeta brutto/godzinę (jak wyżej napisała kol. #28), ale możemy też wypiąć się na cały świat i nic nie podpisać! Nikt przecież nas nie zmusi do pracy (? ) - mamy tyle kasy na lokatach i w naszych przedsiębiorstwach, którymi zarządzamy (.), że komfort odpoczywania z palcem w . możemy sobie zafundować! Trwaj chwilooooooooooooo - jesteś piękna!

#30  2011.11.27 10:38:08 ~Lu Cypher

W styczniu rozpocznie się restrukturyzacja Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kościanie. Lekarze i pielęgniarki przejdą z umów o pracę na kontrakty. Szpital zamierza oszczędzać na kosztach osobowych. Wszyscy lekarze i pielęgniarki otrzymają wypowiedzenie umów o pracę. CZĘŚCI z nich zostanie zaproponowane podpisanie kontraktów. Dzięki temu wydatki na płace mogą spać o połowę. Więcej: www.koscian.net

#31  2011.11.27 10:41:36 ~Lu Cypher

CD: Mielcarek, PO-wski KO laborancie! Od miesiąca liżecie się po wackach, nad sprawą wyboru środowiskowej a setki, od przyszłego roku tysiące pielęgniarek, będzie dzięki tobie i wronie, żreć trawkę na bezrobociu. Definitywne rozwiązanie kwestii niskich płac, oraz braku pielęgniarek w POlsce! To co nikomu nie udało się przez 20 lat kapitalizmu, udało się tobie i innym glapom w rok! Gratulacje! W "pielęgniarskim piekle", będziesz miał prywatny kocioł.

#32  2011.11.27 12:00:44 ~do 30

Nie jest powiedziane, że pielęgniarki w Kościanie od stycznia pójdą na kontrakt. Jeśli SPZOZ będzie przekształcał się w spółkę prawa handlowego to po otrzymaniu wypowiedzeń w ciągu tygodnia idą do sądu i skarżą dyrekcję o bezzasadność wypowiedzeń i wygrywają sprawę , bo przy takim przekształceniu wszystko przechodzi do nowej spółki a załoga dalej ma umowy na czas nieokreślony. Chyba, że dadzą się postraszyć i nic nie zrobią.

#33  2011.11.27 15:59:41 ~25,inni

Jest nauka(science) i jest NIE nauka (pseudonauka).Przykładowe pytania:1) W Polsce instytucje państwowe:M.Z, N.F.Z. dokonują wyceny procedur medycznych, które realizowane są w krajowych szpitalach FUNKCJONUJĄCYCH W POLSKIEJ RZECZYWISTOŚCI SPOŁECZNEJ. Gdzie można w Polsce, zweryfikować poprawność obliczeń M.Z,N.F.Z. (SZPITAL JEST budynkiem i organizacją, podobnie jak CZŁOWIEK JEST przedmiotem REALNYM)?

#34  2011.11.27 16:02:13 ~25,inni

CD.2)'Szpital będzie zwalniał'- 'Sytuacja w służbie zdrowia jest bardzo zła. Kłopoty te wynikają z niedoszacowania ilości świadczeń medycznych i ich wartości. Kościański szpital wykonał więcej zabiegów niż wynikało z kontraktu, a ich wartość sięga 3 milionów złotych. Jak powiedzieć pacjentom, że nie można wykonać jakiejś operacji, bo jest ponad kontrakt? – zastanawiał się podczas sesji rady powiatu starosta Andrzej Jęcz, dodając, że lwią część nadwykonań stanowią świadczenia wykonane na oddziale ortopedycznym.'http://koscian.net/Szpital_bedzie_zwalnial_,7001.html Opierając się o jaki rodzaj wiedzy ( też prawnej), polskie M.Z,N.F.Z, dokonuje zapotrzebowania na świadczenia medyczne w kraju?

#35  2011.11.28 17:34:32 ~nzoz

Z Państwa wypowiedzi wynika, że umiecie tylko narzekać.Ja z koleżankami prowadzę grupową praktykę pielęgniarską w ramach opieki długoterminowej.Jestem szczęśliwa, że nie musimy się martwić czy dyrektor nas zwolni czy łaskawie zostawi.Drogie koleżanki mniej narzekania. Pozdrawiam

#36  2011.11.28 17:49:55 ~do nzoz

Byłaś koleżanko zadowolona gdyż nie miałyście konkurencji ale teraz? ,Swoboda" w wyborze formy zatrudnienia, o którą co poniektórzy tak walczyli sprawi, ze rzesza zwolnionych pielęgniarek szpitalnych na siłę będzie próbowała wejść na rynek świadczeń opieki długoterminowej i wtedy się zacznie! Informuję Cię, że np. w moim oddziale z 25 pielęgniarek 9 ma specjalizację, a 12 kurs kwalifikacyjny z tej dziedziny! Kto Ci zapłaci np. 30 zł za osobodzień jeśli wpłyną oferty za 15 złociszków? Płatnik musiałby chyba rozum postradać, by złamać ustawę o zamówieniach publicznych i dać tobie więcej za coś, co inny może wykonać za pół ceny! Nadal nie rozumiesz?

#37  2011.11.28 18:27:14 ~nzoz

Spokojnie mamy umowę do 2013 roku.Odnośnie ceny niech dają nawet 10 pln. Obecnie brak jest konkursów ofert tylko umowy wieloletnie.Działamy na tym rynku kilka lat i jakoś idzie.Jak nas zwalniali z dnia na dzień nikt się nas nie pytał co będziemy robić(gdzie pracować)Teraz z perspektywy lat dziękujemy,że nas zwolnili.

#38  2011.11.28 18:41:31 ~do nzoz

Nie bardzo spokojnie - jak to ładnie napisałaś, bo umowę macie TYLKO do 2011 roku a potem cooooooo? Potem to już tylko klasycy i ,rozdziobią nas kruki i WRONY" oraz ,miałeś chamie złoty róg, ostał ci się jeno sznur", lub ,daremne żale, próżny trud. Bezsilne złorzeczenia. Przeżytych kształtów żaden cud nie wróci do istnienia (.). Wy nie cofniecie życia fal! Nic skargi nie pomogą - bezsilne gniewy, próżny żal! Świat pójdzie swoją drogą". itd. itp.

#39  2011.11.28 18:43:44 ~do nzoz

Upsss - wkradł się błąd, oczywiście powinno być ,umowę macie TYLKO do 2013 roku" - gdyż tak napisałaś a ja w to nie wątpię. Pozdrawiam.

#40  2011.11.28 19:09:56 ~Hm

do # nzoz-szybko minie 13 miesięcy i powitamy 2013 r.

#41  2011.11.30 18:17:45 ~nzoz

Nigdy nie będziemy pracować na etacie

#42  2011.11.30 20:38:46 ~do nzoz

Myślę, że masz rację - nigdy nie będziecie pracować na etacie, gdyż nikt nowy, poza tymi, którzy na etatach obecnie jeszcze są i później obronią je (niejednokrotnie nawet w sądzie)na etat nie będzie zatrudniony! Pracodawcom się to nie opłaca a los byłych pracowników przerobionych na najemników nikomu - zapewniam Cię - snu z oczu nie spędzi!

#43  2011.12.01 22:20:58 ~beta

W Beta medzie nie płacą!