Zobacz jak ostatecznie Zjazd Krajowy PiP uregulował ściąganie obowiązkowych składek członkowskich od pielęgniarek i położnych. Redakcja Portalu podkreślała, że zapisy w projekcie zjazdowej uchwały składkowej są niesprawiedliwe!

Zjazd Krajowy Pielęgniarek i Położnych

Od dnia 4 grudnia 2011 roku redakcja Portalu Pielęgniarek i Położnych podjeła akcję w sprawie propozycji niesprawiedliwego uregulowania ściągania składek członkowskich, który został zawarty w projekcie uchwały składkowej na Krajowy Zjazd PiP w dniach 6-8 grudnia br. Należy stanowczo podkreślić, że projekt ten wprowadzał nowe zasady ściągania składek, a mimo to nie został skierowany do konsultacji przez nasze środowisko zawodowe np. poprzez opublikowanie go na stronie internetowej naczelnej izby pip. Gdyby ten projekt został przyjęty w brzmieniu zaproponowanym w materiałach zjazdowych, zapewnie wystąpiłbym do ministra zdrowia o zaskarżenie przedmiotowej uchwały. W przypadku braku pozytywnej reakcji ze strony mz pozostałaby droga sądowa.

Otóż przedmiotowy projekt zakładał, że pielęgniarki i położne osiągające więcej niż jeden dochód miałyby ściągane składki z każdego dochodu. Tak było przewidziane w przypadku umów o pracę. Natomiast w przypadku różnych dochodów ale nie tyko z umowy o pracę (umowy kontraktowe, umowy cywilnoprawne, renty, emerytury, indywidualne i grupowe praktyki) składka ściągana by była tylko z jednego dochodu. Powyższa propozycja powodowała, że pielęgniarka zatrudniona na dwóch etatach w ramach umowy o pracę miałaby ściągane składki z dwóch dochodów. Natomiast pielęgniarka zatrudniona na jednym etacie w ramach umowy o pracę i prowadząca działalność gospodarczą miałaby ściągane składki z jednego dochodu. Aż dziw bierze, że tak niesprawiedliwy oraz pozbawiony logiki projekt uchwały zjazdowej wydrukowano w materiałach delegata na Zjazd Krajowy.

Dlatego postulowałem o składki z jednego dochodu. I takie rozwiązanie Zjazd Krajowy przyjął. Składka ściągana będzie z jednego miejsca zatrudnienia. Dobrze, że Zjazd wprowadził poprawki do projektu przedmiotowej uchwały!

Zjazd Krajowy natomiast przegłosował ściąganie składek procentowych od dochodu. Postulowałem wprowadzenie składek kwotowych. Argumentowałem swoją propozycję tym, że nie widzę uzasadnienia dla faktu, że władze izby mają wchodzić w posiadanie informacji o wysokości naszych dochodów. Bo przecież ściąganie składki procentowej od wynagrodzenia zasadniczego, renty, emerytury właśnie niesie takie skutki! Jak się to ma do ochrony informacji o dochodach? Taki sposób ściągania składek powoduje, że władze izby wiedzą kto ile zarabia, ile zarabiają np. pielęgniarki naczelne, dyrektorzy ds. pielęgniarstwa, pielęgniarki oddziałowe? Czy izba powinna być w posiadaniu takich informacji? Dlatego jedynym sprawiedliwym rozwiązaniem było wprowadzenie składki kwotowej. Jedna kwota odprowadzana przez wszystkie pielęgniarki i położne. Bez względu na formę wykonywania zawodu, wysokość wynagrodzenia.

Kolejnym aspektem projektu uchwały składkowej była propozycja podniesienia o 100% ściąganych składek od osób prowadzących działalność gospodarczą w ramach np. indywidualnej lub grupowej praktyki. Mówiąc wprost pielęgniarek i położnych kontraktowych. O 100%. I taki zapis w uchwale składkowej przeszedł! Wobec powyższego ta grupa pielęgniarek i położnych od stycznia 2012 roku zamiast dotychczasowych 18 złotych, będzie miała ściągane 36-40 zł miesięcznej składki. Skutkiem przyjęcia przez Zjazd Krajowy przedmiotowej uchwały w tym zakresie jest drastyczny wzrost składki członkowskiej od pielęgniarek i położnych wymienionych powyżej, przy jednoczesnym braku zwyżki składki członkowskiej od osób wykonujących zawód w ramach umowy o pracę. Powyższe spowoduje, że pielęgniarki i położne będą płaciły bardzo zróżnicowane składki na rzecz jednej organizacji. Inne składki zapłacą pielęgniarki i położne zatrudnione na umowę o pracę, inne znacznie wyższe zatrudnione na umowie kontraktowej! Dziwna jest to sprawiedliwość zaproponowana przez władze izby pip. W tej sprawie zamierzam zwrócić się z zapytaniem do nowej Prezes Naczelnej Izby o motywy wprowadzenia powyższego rozwiązania.

Za przyjęciem uchwały składkowej głosowało 237 delegatów, 59 było przeciwnych, 10 wstrzymało się od głosu.

I jeszcze jedno. Izby okręgowe będą odprowadzały do naczelnej izby, nie jak dotychczas 6 ale 5% kwoty ściągnietej od pielęgniarek i położnych.

Zobacz treść wniosku do Prezesa Naczelnej Rady PiP z dnia 8 grudnia 2011 roku.

Mariusz Mielcarek

.

Zobacz więcej w przedmiotowej sprawie. Ponad 100 KOMENTARZY.

.

Komentarze użytkowników

#1  2011.12.08 00:23:36 ~kala

Wobec tego ja nie będę płacić w ogóle i myślę,że wiele osób tak postąpi a może ponownie dać do rozpatrzenia tą naszą obowiązkową przynależność do Izb.Podkreślam mimo,że zdaję sobie sprawę z obowiązkowości uiszczania składek NIE BĘDĘ PŁACIĆ

#2  2011.12.08 08:12:29 ~nn

Dlaczego nie wprowadzą licencji za PWZ jak w cywilizowanych krajach .

#3  2011.12.08 09:29:40 ~meg

Zastanawiam sie nad tym samym, pracuje na umowe o prace a oplacam sama te 18 zl, dlaczego maja wiedziec ile zarabiam? to przeciez tajemnica handlowa, ja tam bede dalej 18 placic

#4  2011.12.08 09:35:32 ~zbuntowana

Sprzeciwiam się płaceniu składek na PIP. Po co mi to,pytam się! Otrzymałam dyplom państwowy upoważniający mnie do pracy w charakterze pielęgniarki. Zawsze takie dyplomy wystarczały! PIP-y zmieniły tylko wygląd dyplomu, żeby pokazać że coś zrobiły. Komu to było potrzebne! A zliczone pielęgniarko to i pracodawca wykaże bezpośrednio do ministerstwa! To jest chore! Enklawa! Państwo w państwie! Pomóżcie nam zlikwidować obowiązkową przynależność. Nie chcę z mojej jałmużny utrzymywać ten chory twór.Nasze przedstawicielki żyją ponad stan za nasze ciężko zarobione pieniądze. Mają ekskluzywne biura i mieszkają w wynajętych za nasze składki mieszkaniach.

#5  2011.12.08 10:31:44 ~_e_

Oczekujemy na przychylność we wnoszeniu zmian np. do projektów uchwał przez MZ, a własne organy samorządowe nie liczą się z naszą opinią!

#6  2011.12.08 10:57:09 ~gość

Projekt uchwały powinien być konsultowany ze środowiskiem. Delagaci na Krajowy Zjazd reprezentują tam swój elektorat, środowisko, które go wybrało, a więc powinni taką propozycję wcześniej skonsultować, aby wiedzieć jak w imieniu swojego środowiska głosować. A w przypadku , gdy ich zaskoczono propozycją w czasie obrad zjazdu powinni wnioskować o oddalenie projektu do czasu konsultacji. Poza tym jest kryzys i nie takie gremia podejmują politykę oszczędxzania.Wszyscy musimy to robić, bo inaczej dojdzie do tego co w Grecji.

#7  2011.12.08 17:53:35 ~eva

Nie płacę ponieważ kilka lat temu nie otrzymałam nawet częściowego zwrotu kosztów za kurs, który opłaciłam sama.Przez blisko 15 lat opłacałam te składki.

#8  2011.12.08 20:34:46 ~yep

Właśnie wróciłem ze zjazdu. moi drodzy część osób oczywiście była za ujednoliceniem składki i za wprowadzeniem systemu kwotowego. niestety. rozmowę na ten temat ucięto. twierdząc, że delegaci ze ściany wschodniej i południowej nie będą w stanie wpłacać 20 zł miesięcznie. dlatego też zacznijmy od zmian w naszych regionach. przekonajcie swoich delegatów do następnego zjazdu. pozdrawiam

#9  2011.12.09 10:01:50 ~-do yep-

"-delegaci ze ściany wschodniej i południowej nie będą w stanie wpłacać 20 zł miesięcznie", a 36 -40zł będą w stanie wpłacać? Równo traktują przy dofinansowaniach wszystkie pielęgniarki , a przy składkach te kontraktowe "po tyłku" za karę!

#10  2011.12.09 11:31:21 janinaelz

Do yep "dlatego też zacznijmy od zmian w naszych regionach. przekonajcie swoich delegatów do następnego zjazdu" gadasz i myslisz jak elita rzadzaca w naszym kraju co wg Ciebie znaczy przekonac swoich delegatow. W normalnym kraju to wlasnie delegaci ubiegaja sie o glosy swojego elektoratu i chca ich przekonac ze dzialaja dla ich dobra bo inaczej straca swoje posady

#11  2011.12.09 13:35:50 ~gość

Jakim prawem mamy płacić składki! To jest chore , tak jak cała służba zdrowia ! Dlaczego mam przynależeć do organizacji , skoro nie mam na to ochoty ! Żyjemy w wolnym kraju , mogę sobie wybierać organizacje do których mam zaufanie . PIP to wytwór starego chorego systemu ! Trzeba z nimi zrobić porządek ! Dosyć utrzymywania tych koszmarnych bab , które trzymają się swoich stanowisk po to , aby spijały dalej odwieczną śmietankę z naszej krwawicy ! Niech idą do roboty na oddziałach i zobaczą jak się pracuje ! Nikt nie zmusi mnie do płacenia na te nieroby !

#12  2011.12.09 14:15:33 ~ula

Pracuję na kontakcie ponad 10 lat, cały czas opłacam składki regularnie, ale co wzamian zrobiły dla mnie izby piel? DUŻE NIC ! Wszystkie sprawy z jakimi się borykamy rozwiązujemy same (z kolezankami na kontraktach)Same walczymy o każdy grosz,kazdą sprawę rozwiązujemy po osobistych negocjacjach, ale Izby nas kontolują jak my pracujemy, jakby panie zza biurek nie wiedziały że żeby przetwać musimy solidnie pracować. A teraz jeszcze haracz im oddać bo mają za mało!

#13  2011.12.09 14:32:32 ~yep

Ja byłem składką kwotową! tak właśnie trzeba przekonać delegatów bo to oni mają głos w podejmowaniu decyzji i mimo, że duża część środowiska jest za kwotową składka to delegaci swoje! i proszę nie do mnie miec pretensje bo ja jestem przeciwko tym niedorzecznościom ale na sali popierało ten projekt zaledwie 70 osób.

#14  2011.12.09 16:40:17 ~szkolna

Nikt tej chorej składki z nami nie konsultował.O jej wysokości dowiedziałam się z Portalu. Nie zna przesłanek , żadnych poza rozbuchanymi apetytami Państwa pracujących w Izbach na łatwe pieniądze. Izby nic tak naprawdę nie zrobiły dla pielęgniarek szkolnych poza rzucaniem nam kłód pod nogi i daniem błogosławieństwa pielęgniarkom POZ i położnym POZ do bogacenia się naszym kosztem obecna dysproporcja nw kontraktach to 1;2;3. Same jesteśmy zmuszone do radzenia sobie w rozmowach z prezydentami miast, wójtami czy dyrektorami szkół, sołtysami. Z braku konsultanta jesteśmy zmuszone korzystać z pomocy k0onsultanta piel środowiskowego , gdzie funkcję tę pełni osoba bez wyższego kierunkowego wykształcenia , za to z dyplomem socjologa. Jaką pomoc od niej możemy uzyskać skoro nasza grupa w większości ma wyższe wykształcenie Medyczne? Za co tu w takim razie płacić >

#15  2011.12.09 22:29:39 ~zulu gula

Panie Mariuszu, bardzo uprzejmie proszę o zaskarżenie tej uchwały do ministra zdrowia. Ma pan mnóstwo argumentów w tej sprawie. Błagam pana ! W panu jedyna nadzieja.

#16  2011.12.10 19:38:49 ~ruda12

Jestem oburzona całymi tymi izbami, które dla nas pielęgniarek nie robią nic dlatego proszę P.Mariuszu proszę o zaskarżenie tej uchwały.ilekroć zwróciłam się o pomoc nigdy Panie tam pracujące nie były pomocne.To skandal że w kraju demokratycznym ktoś sięga rękę po moje pieniądze.

#17  2011.12.11 11:34:42 ~gość

Idea izb była słuszna, tylko osoby które dochrapały się stołków ją wypaczyły.Kiedy 11 lat temu zakładałam działalność to miałam jak na tacy : pomoc prawnika , bezpłatne kursy i duże,wsparcie,Składki płacił każdy od kwoty , która mu została po odliczeniu kosztów. Każdy to rozumiał. Pielęgniarki były zintegrowane i lubiły swoje towarzystwo.W Poz przy kontraktowaniu były ustalone parytety i każdy dostawał ile mu przysługiwało.W Małopolsce duże uznanie mam dla Pani Grajcarek, która w dużej mierze przyczyniła się do tego swoją pracą. Potrafiła utrzymać w cuglach całe towarzystwo. Sytuacja się zmieniła , kiedy do władzy doszedł Pan Wadas pieniacz i karierowicz według mnie i przyboczna Pani Ćwiertnia potrafili skłócić wszystkie pielęgniarki, parytety do stawek w poz diabli wzięli i nadal na terenie izby Małopolskiej urzędują . Współczuję koleżankom które obecnie będą zakładać praktyki.Na wsparcie nie mają co liczyć za to będą płacić za piękne garnitury Panów siedzących tam na stołkach

#18  2011.12.11 16:16:03 ~dada

Przedstawmy obrazowo.Ile jest pielęgniarek w Polsce? Ilu pielęgniarkom w czymkolwiek pomogły IZBY? Mamy odpowiedź czy są potrzebne.Przepracowałam 34 lata ukończyłam kilka kursów,niestety IZBY nie dofinansowały nawet 1 grosza.Jestem za rozwiązaniem tego chorego i pasożytniczego tworu

#19  2011.12.13 09:11:24 ~OLA

MNIE IZBY WRĘCZ PRZESZKADZAŁY, DLATEGO NIE ZAPŁACĘ ANI GROSZA

#20  2011.12.13 15:45:33 ~uff

To 360 zł rocznie na 1 pielęgniarkę. Izby żadnemu zakresowi pielęgniarstwa nie wynegocjowały takiej stawki kapitacyjnej na pacjenta. TU nawet lekarze odpadają. Tu ktoś powinien zasięgnąć porady psychiatry i to w trybie pilnym.

#21  2011.12.13 21:18:16 ~irena

śmieje się z naszej grupy zawodowej cały kraj- najmniej zarabiają a składki obowiązkowo płacą i to coraz to większe ! - przecież to największy społeczny hihot , totalna beznadzieja tego zawodu. Mam propozycję dla wszystkich pielęgniarek- ten moment to konieczność protestu- aż się prosi, kim one są że ot tak sobie wyciągają z kieszeni ciężko pracujących i mało niestety zarabiających sióstr?

#22  2011.12.14 21:24:24 ~gość...

Spiły się kobiety i na kacu głosowały niedowidząc i niedosłysząc za czym głosują, tu nie PIS by ich za to wyrzucić na zbitą twarz z grona stołkowych. A szkoda

#23  2011.12.17 18:48:41 ~pielegniar

Dokonałam obliczen , z ktorych wynika ,że spolka w której pracuje w okresie 12 lat samodzielnosći zawodowej wpłaciła do Izb ponad 12 tyś. zł. W tym też okresie żadna z pielęgniarek nie otrzymała od Izb ani grosza jakiegokolwiek dofinansowania, natomiast w tym samym okresie płaciłyśmy za wszystkie dokumenty wydawane nam do prowadzenia działalności.To jest skandal. Ale jak trzeba było pomocy prawnej dla piel. środ. to Izby zmusiły nas do dodatkowych składek na prawnika.

#24  2011.12.20 20:47:21 ~prosba

Kochani nie płaccie składek!

#25  2011.12.25 20:13:16 ~Redaktor

Na Izby od 2012 r. NIE TRZEBA PŁACIC składek! Rozp.mi.nr 156 ol

#26  2012.02.04 08:59:05 ~do Redakto

Proszę podać akt prawny pozwalający na nieopłacanie składek.

#27  2013.04.12 13:32:28 ~piss

Ciekawe, w ilu izbach oprócz wynagrodzeń funkcyjnych przemycane są jeszcze wynagrodzenia(diety, ryczałty, czy jak im tam jeszcze) dla pozostałych członków rady, organów, komisji problemowych. Czy nie powinien się tym zająć odpowiedni urząd (Minister Zdrowia? ) uchylając takie uchwały. Są to praktyki niezgodne z ustawą o samorządzie pip. Art.15 ustawy mówi o zasadzie nieodpłatnej pracy na rzecz samorządu. Czy na to potrzebne są nasze składki? Ciekawe, w ilu izbach stosowane są takie praktyki?