Rosną składki członkowskie ściągane przez izbę od pielęgniarek i położnych wykonujacych zawód w oparciu nie na umowę o pracę. Do 37,69 zł. A była to dotychczas kwota 18 zł. Czyli jest to wzrost o ponad 100%.

Składki członkowskie ściągane od pielęgniarki i położnej.

 

Portal Pielęgniarek i Położnych w 2011 roku to:

3 mln odsłon,

milion odwiedzin,

430 000 unikalnych użytkowników.

 

Jaki jest

Dotychczas składki członkowskie od pielęgniarek i położnych wykonujących zawód nie na podstawie umowy o pracę, wynosiły 18 zł miesięcznie. Było to bowiem 0,5% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia dla przedsiębiorstw bez wypłat z zysku, ogłaszanego przez Prezesa GUS za ostatni kwartał poprzedniego roku kalendarzowego. Natomiast zjazd krajowy władz izby pip w grudniu 2011 roku podniósł ten wskaźnik do 1%. Wczoraj GUS podał, że przedmiotowe wynagrodzenie miesięczne wyniosło w czwartym kwartale 2011 roku - 3769,83 zł. Wobec powyższego składka ściągana przez izby w 2012 roku wzrośnie z 18 zł do 37zł. Czyli ponad 100%.

Mariusz Mielcarek

. 

Więcej informacji w przedmiotowej sprawie znajdziesz klikając w poniższy baner . . . ponad 170 KOMENTARZY!

 

Komentarze użytkowników

#1  2012.01.18 21:19:52 ~elik

I znowu nam podnoszą składki ,nie wiem po co i tak gro pielęgniarek nie może skorzystać z dofinansowqń bo sie nie należy ,a po drugie to do małych miejscowości gdzie znajdują się też nzozy nikt ich nie szkoli nikt nie przysyła biuletynów ,same szukamy nowości i przepisów w internecie ja proponuje zlikwidować składki a nawet izby pielegniarskie dziekuje

#2  2012.01.19 11:50:29 ~ja

A no jak ma się należeć, kiedy samorząd żeruje na naszych składkach i żyją jak przysłowiowe pączki w maśle. Przecież nie starcza i na nasze szkolenia, zapomogi dla biednych pielęgniarek i na gaże tych izb PIP. O , a gaże są!

#3  2012.01.19 14:52:27 ~piel środ

Jaka jest różnica między pielęgniarką pracującą na umowę o pracę a pielęgniarką wykonująca zawód nie na podstawie umowy o pracę(kontrakt z NFZ)? Proszę może ktoś mądry mi odpowie.Dlaczego składki członkowskie wzrosły o 100% tylko od tej grupy pielęgniarek? Czy to jest zgodne z prawem?

#4  2012.01.19 16:26:03 ~ja

Żadna,pielęgniarkom na umowach potrącają 1% na izby a kontraktowym potrącano do tej pory 0,5% a będą potrącać 1%.

#5  2012.01.19 17:10:47 ~w

Koleżanki, które pracują w ramach umowy o pracę mają potrącane rzeczywiście 1% z pensji, nam 1% zprzeciętnego wynagrodzenia w przedsiębiorstwach za ostatni kwartał poprzedniego roku tj.2011.T to jest kwota prawie 4000,00zł.Prosze, zastanówcie się ile pielęgniarek mających umowe o pracę ma takie zarobki.Procent procentowi nierówny.

#6  2012.01.19 17:59:45 ~nie

Oczywiście składki w górę może jeszce więcej , przecież związki tak walcza o nasze OGROMNE zarobki że niech biorą ,jest z czego niech pchają w swoje wielkie tyłki ZLIKWIDOWAĆ TO DZIADOSTWO

#7  2012.01.19 19:21:22 ~SZKOLNA

Z czego mam to płacić? przy 790 uczniach z podstawówki. Gdzie jest dużo pracy i kosztów, a mało pieniędzy. 3.5zł/m-c na ucznia daje brutto 2765zł/m-c, zus na 2012 nie wiadomo ile wzrośnie i wszystkie inne wydatki idą do góry. Cóż niech mnie oddadzą do sądu . Na rozprawę zaproszę media. Może wtedy się dowiem dlaczego izby które zamiast nas wspierać to nas wykańczają.Co się stało z naszą podwyżką w 2010r, gdzie 7 zł/rok na ucznia po konsultacjach w izbach zginęło? Dlaczego pensje w izbach ciągle rosną podczas gdy wszystkim innym idą w dół.Gdzie sprawiedliwość społeczna?

#8  2012.01.19 19:33:45 ~i szkol

To przecież chore. Co ma wspólnego średnia krajowa przedsiębiorstw ze średnią krajową pensją pielęgniarek pracujących na działalności gospodarczej? Tu jest Polska mam na kontrakcie 2950 zł m-c i 1/3 to składka ZUS, a gdzie reszta kosztów.Nie wiem czy mam się śmiać czy płakać.Bo to nie jest ani śmieszne a wręcz tragiczne.Po to walczyłyśmy o samodzielność , by teraz Państwo panujące nam w izbach nas wykańczało. Czemu przynależność to tej instytucji jest obowiązkowa skoro mnie na to nie stać by do niej należeć.

#9  2012.01.19 22:17:30 ~a

Koleżanki na kontraktach zamiast ubolewać powinnyśmy wszystkie wysłać petycje do Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych w Warszawie w sprawie wysokości składek na rok 2012 może duża ilość papieru i odpisywanie na protesty da tym panią do myślenia co robią na zjazdach i za co mają płacone tak duże pensje,że zapomniały jakie środowisko płacowe reprezentują ,pozdrawiam zachęcam do działania i mobilizacji wspólnymi siłami można osiągnąć dużo.

#10  2012.01.19 22:18:19 ~w

Czemu ma służyć ta dyskusja, kolejne skłócenie pielęgniarek.Po jednej stronie będą te, które mają umowę o pracę i te , które są kontraktach.Apeluję do koleżanek, które mają umowę o pracę, sprawdźcie sobie ile macie odprowadzanych składek na izby? Jaka to jest kwota? My kontraktowe też możemy płacić 1% od naszych przychodów, po odliczeniu kosztów prowadzenia działalności.Albo od średniej pensji pielęgniarki, która jest o ponad 1000,00 zł niższa od średniej w przedsiębiorstwie.

#11  2012.01.19 22:18:35 ~bena

Z Izb pielęgniarskich korzystam tylko 1x w roku , gdy potrzebuję pieczątki potwierdzającej (do podpisania umowy z NFZ), czy to kosztuje aż 12x37zł=444zł Izby Pielęgniarskie rozrosły się w szybkim tempie,a pracują już nie 5 dni w tygodniu tylko 4, bo piątek jest dniem bez przyjmowania interesantów- nie rozumiem dlaczego. Proszę mi powiedzieć, czym tak się panie tam przepracowują i jeszcze chcą podwyżki składek 100%. My też sobie takiej podwyżki życzymy.

#12  2012.01.19 22:23:53 ~J23

Ta instytucja powinna zniknąc z mapy. Panie, która tam zasiadają nie mają wiedzy jak wydląda praca i nasze zarobki.Po co komu taka instytucja, która zajmuje sie tylko ściąganiem naszych ciężko zarobionych pieniędzy. My same siebie potrafimy reprezentować. Może już czas z tym skończyć!

#13  2012.01.20 07:50:31 ~piel

Kochani,zamiast biadolić powinniśmy się wziąć do działania.Pani Dorota Gardias działała w naszych sprawach i była niewygodna dla PIEL.KONTRAKTOWYCH.Dokonała rezygnacji,bo tak uważała i słusznie. [Piel. kontraktowym jest tak dobrze,że nie powinny mieć problemu z płaceniem składek.Panie Mariuszu w związku ze zbliżającymi się mistrzostwami EURO u nas mamy okazję zaprotestować w nszych sprawach ;WIEK EMERYTALNY ,PRZYNALEŻNOŚĆ DO IZB----OBOWIĄZKOWA ALE NIEKONSTYTUCYJNA

#14  2012.01.20 18:49:12 ~andrzej

Uchwałę w sprawie podwyższenie składki członkowskiej przygotowała Skarbnik Naczelnej Rady a zatwierdzili delegaci VI Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych więc pytać należy osoby odpowiedzialne za taki stan rzeczy, delegatów których wybraliśmy, pielegniarki pielegniarkom zgotowali ten los.

#15  2012.01.21 13:05:43 ~zulu gula

Koleżanka zaproponowała dobry pomysł. Rzeczywiście, umówmy się i zasypmy Naczelną Izbę petycjami, że nie będziemy płacić tak horrendalnego haraczu na izbę. Zachęcam koleżanki do tego gorąco. Nie wiem czy mogłybyśmy wystąpić z tą sprawą do Ministra Zdrowia, a może do Departamentu Pielęgniarek w Ministerstwie. Panie Mariuszu, dlaczego Pan nic nie podpowiada?

#16  2012.01.22 18:15:34 ~szkolna 16

Czemu mam płacić składkę nie od swojej pensji? Gdzie nasze pieniądze zaprzepaściły izby na 2011r z proponowanej- kwoty 10zl podwyżki /na ucznia na rok dostałyśmy śmieszne 4zł które już od roku niczego nie rozwiązują i teraz jeszcze mam płacić nie od swojego kontraktu składkę , która jest dla mnie wzięta z kosmosu? życzę sobie kontraktu w wysokości połowy pensji pań w izbach i bez szmerania zapłacę żądaną kwotę.

#17  2012.01.22 18:19:25 ~szkolna cd

Mnie również nie stać na przynależność do izb w takim kształcie - pasuję

#18  2012.01.22 18:26:22 ~gość

Szkolne na podwyżkę raczej nie mają szans, do władz centralnych dostał się Pan Wadas z Małopolski.Izby nic nie zrobią dla was, nie macie co liczyć na poparcie.Ten Pan bardzo was nie lubi i zrobi wszystko byście dostały po łapach. Gdyby mógł toby was już dawno zlikwidował i wasze zadania przekazał środowiskowym i położnym.Tyle że jeszcze nie może? Ale co przyszłość pokaże to się jeszcze okaże.

#19  2012.01.23 21:03:19 ~gość19

Szybkimi krokami zbliża się Wielki Post. Nasze Panie z Izb ubrane w piękne wizytowe ubranka Pielęgniarek kupione za nasze składki pójdą się pokajać na Rekolekcje pod naszym Sztandarem,dziękując za pomyślność ubiegłego roku i za bardzo dobre czasy dla siebie w następnym. Biciem w piersi chyba same się rozgrzeszą z grzechu chciwości, A my koleżanki spowiadać się będziemy z grzechu zaniedbania i zazdrości bo same chciałybyśmy być tak samo ustawione jak one

#20  2012.02.01 10:46:54 ~basia

Składki członkowskie powinny być równe dla każdego członka izb, a nie składki są dzielone na tych co mają kontrakty i na tych co pracują w szpitalu, wszyscy jesteśmy równymi członkami i domagamy się równych składek.

#21  2012.02.14 20:28:21 ~danta

Są równi i równiejsi.Na czym polega gra izb?

#22  2012.03.03 16:07:18 ~beata

Jestem za tym żeby składki były ustalone kwotowo. koleżnki pracujące na umowę o pracę często płacą składki dużo większe niz 18 zł koleżanki na kontarktach. sprawa ustalenia składki kwotowej zgłoszona była juz w 2010 roku na zjeździe okregu mazowieckiego, miały przekazać sprawę na zjeździe krajowym jak widac przekazały. w dalszym ciągu nie maja rejestru pielęgniarek opłacających składki, sporo dziewczyn nie płaci jak nie chce dofinansowania do kształcenia . przestańmy płacić ciekawe kiedy się ogarną.

#23  2012.03.10 09:34:04 ~Terka

Jestem również za tym ,by wysokość składki określona została kwotą i dla wszystkich była równa! Niezrozuniałe jest dla mnie podniesienie stawek pań zasiadających w zarządzie! Pielęgniarki tak mało zarabiają,niejednokrotnie same sie utrzymują,biorą dorywcze prace by "wiązać koniec z końcem" a one będą żerowały na naszej sytuacji? to skandal!

#24  2014.07.18 22:10:30 ~karol

Koleżanki na kontraktach płaca większe składki sprawdźcie sobie na stronach izb. Ale macie racje. Izby to dziadostwo które powinno zostać zlikwidowane. Dawno stracili kontakt z rzeczywistością. Żona chciała załatwić sobie wpis w rejestrze w gorzowskich izbach. Ponoć można zrobić to elektronicznie. Ale jak nie wie nikt nawet informatyk zatrudniony przez izby. Mówui tylko że tam jest wszystko napisane ale sam nie wie gdzie.

#25  2016.12.06 10:21:48 ~ktoś mało

Uważam,że składek nie powinno być żadnych składek,a panie z izb,jeśli są pielęgniarkami to do pracy przy chorym,ponoć brakuje pielęgniarek, to niech robią za nasze "pensje"