Ministerstwo zdrowia zamierza zlikwidować 4 z 15 kursów kwalifikacyjnych dla pielęgniarek oraz jednego z dwóch kursów dla położnych.

Kursy kwalifikacyjne dla pielęgniarek i położnych.

Portal Pielęgniarek i Położnych w 2011 roku to:

3 mln odsłon,

milion odwiedzin,

430 000 unikalnych użytkowników.

Jak

Według nadal obowiązującego rozporządzenia ministra zdrowia z 2003 roku w sprawie wykazu dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być prowadzona specjalizacja i kursy kwalifikacyjne, oraz ramowych programów specjalizacji dla pielęgniarek i położnych, pielęgniarki i położne mogły odbywać poniżej wymienione kursy kwalifikacyjne. Na czerwono zaznaczyłem te kursy, które zgodnie z projektem nowego rozporządzenia ministra zdrowia (akt wykonawczy do nowej ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej) zostaną zlikwidowane, natomiast kursy oznaczone kolorem zielonym pozostaną nadal w wykazie kursów kwalifikacyjnych. Podkreślam jeszcze raz: to jest wersja (z dnia 9 stycznia 2012 roku) PROJEKTU, rozporządzenia które zostanie skierowane do konsultacji społecznych! 

I. Dotychczas kursy kwalifikacyjne tylko dla  pielęgniarek mogły być prowadzone w dziedzinie pielęgniarstwa:

1) rodzinnego,
2) w ochronie zdrowia pracujących,
3) anestezjologicznego i intensywnej opieki,
4) psychiatrycznego,
5) onkologicznego,
6) zachowawczego,
7) środowiska nauczania i wychowania (moduł z tego pielęgniarstwa włączono do kursu kwalifikacyjnego z pielęgniarstwa pediatrycznego),
8) nefrologicznego z dializoterapią,
9) opieki długoterminowej,
10) opieki paliatywnej (moduł z tego pielęgniarstwa włączono do kursu kwalifikacyjnego z pielęgniarstwa onkologicznego i pielęgniarstwa opieki długoterminowej),
11) ratunkowego,
12) chirurgicznego,
13) kardiologicznego (moduł z tego pielęgniarstwa włączono do kursu kwalifikacyjnego z pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki oraz pielęgniarstwa zachowawczego),
14) pediatrycznego,

15) promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej.

Wniosek: ministerstwo zdrowia zamierza zlikwidować 4 z 15 kursów kwalifikacyjnych, które mogły odbywać tylko pielęgniarki.

II. Dotychczas kursy kwalifikacyjne tylko dla  położnych mogły być prowadzone w dziedzinie pielęgniarstwa:

1) rodzinnego,

2) promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej.

Uwaga! Ministerstwo zdrowia zamierza do wykazu kursów przeznaczonych tylko dla położnych dopisać dwa rodzaje kursów w dziedzinie pielęgniarstwa, które wymieniam poniżej:

  • anestezjologicznego i intensywnej opieki w położnictwie i ginekologii,
  • operacyjnego w położnictwie i ginekologii.

III. Dotychczas kursy kwalifikacyjne kierowane zarówno do pielęgniarek i  do położnych mogły być prowadzone w dziedzinie pielęgniarstwa:

1) epidemiologicznego.

Zapraszam do dyskusji. Interesujące w jaki sposób do propozycji ministerstwa odniesie się Naczelna Rada PiP.

Organizacje oraz stowarzyszenia zapraszamy do przedstawienia opini w przedmiotowej sprawie, poprzez publikację na Portalu swoich stanowisk, które można przesyłać na adres redakcji Portalu: biuro@pielegniarki.info.pl

Zobacz projekt rozporządzenia wraz z uzasadnieniem.

Mariusz Mielcarek

.

Zobacz także, jakie ministerstwo zdrowia planuje zmiany w zakresie wykazu specjalizacji dla pielęgniarek i położnych! Ponad 70 KOMENTARZY!

Komentarze użytkowników

#1  2012.01.30 19:42:59 ~gość

Nie mogę już czytać tych planowanych bzdur.Czy my musimy przy tym rządzie cofać się o lata świetlne wstecz? Gdzie te szanowne Panie z izb z horrendalnym wynagrodzeniem za swoją pracę? Jak można było dopuścić w ogóle do sprecyzowania takiego knota? Po coś powstały te specjalizacje,i kursy kwalifikacyjne, sprawdzają się w pracy pielęgniarek . Po co to niszczyć? Chyba tylko żeby wprowadzić zamieszanie . Jak będzie burdel to łatwo ujdzie niekompetentność i wszelkie machloje. Gdyby wszystko było czytelne i jasne pielęgniarkom należałoby zapłacić uczciwie za pracę , a tak zbędzie się je drobnymi.

#2  2012.01.30 20:05:24 ~szkolna

Czyżby ministerstwo zamierzało zlikwidować pielęgniarki szkolne? tak jak to miało miejsce w 1999r. Coś mu się wtedy to nie udało. Przy tej nieudolnej reformie oświaty bardziej wskazany byłby nacisk na jeszcze lepsze pedagogiczne przygotowanie pielęgniarek szkolnych do pracy z młodym pokoleniem , a nie cichcem ich wyrzucanie ze szkół.Gdzież to panie z Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie? Proszę zejść na ziemię i spojrzeć w oczy dzisiejszemu sześciolatkowi w warunkach szkolnych? Dawno Was tu Panie chyba nie było? Zamiast nas wspomagać w pracy , zezwalacie na następny bubel, który drogo będzie kosztował nas wszystkich w niedalekiej przyszłości.I mnie trzeba tu żadnego jasnowidztwa.

#3  2012.01.30 20:20:07 ~szkolna

Jasne jak niebo w słońcu; pielęgniarki szkolne szukajcie sobie pracy , już postawiono na was krzyżyk. Dzieciakami w szkole zajmie się Kolegium z resztą pielęgniarek środowiskowych i będzie hepi, Wadas z Ćwiertnią z Krakowa górą. Postawili na swoim. Jak Buczkowska mówiła tak robią. Długo nie trzeba było czekać.Dajcie sobie już spokój z płaceniem składek na izby bo te i tak nic dla was nie robiły , to i teraz nie zrobią.Powodzenia

#4  2012.01.30 21:20:26 ~szkolna

Jeśli już grupować to powinni nas połączyć z pielęgniarstwem psychiatrycznym.Jeśli nadal mamy pracować w szkołach bardziej by nam było po drodze.Coraz nowe pomysły ministerstwa na reformę oświaty u dzieci i młodzieży skutkują agresją, różnego rodzaju fobiami i dysfunkcjami.Tak pielęgniarstwo psychiatryczne byłoby jak najbardziej wskazane by zachować zdrowy rozsądek i móc być pomocnym dzieciakom, gimnazjalistom czy młodzieży ponadgimnazjalnej

#5  2012.01.30 21:31:16 ~szkolna

Ani myślę się ewakuować, różne bzdury już na nasz temat wymyślali.Nikt nas nie będzie likwidował , ani nie zlikwiduje bo na stałe zapisałyśmy się w życie szkoły i dzieci. Jak myślicie do jakiej szkoły pośle rodzic dziecko. Do tej z pielęgniarką, czy do tej bez niej? A kurs i specjalizację jeśli zlikwidują to niech się nimi udławią jeśli im to humory poprawi. Same wyszkolimy swoje następczynie . Woynarowska ma bogaty księgozbiór, do Uczelni pedagogicznych zwrócimy się o wsparcie w postaci kursów podyplomowych. Będzie to dla nich całkiem fajna gadka. Poradzimy sobie z samorządem lub bez niego.M inisterstwo Zdrowia to tylko ludzie jak widać trafili nam się sami krótkowzroczni. Pewnie gabinet pielęgniarki szkolnej obchodzili kołem, albo go nie mieli.

#6  2012.01.30 22:25:34 ~młody

To się w głowie nie mieści. Zawsze chodzi Wam - rządzącym o kase po trupach po kase- obrzydliwe.

#7  2012.01.30 23:09:13 ~???

Kolejne zdumiewajcie informacje są podawane na tym portalu.Na jakich stronach internetowych można się zapoznać, z pełnym (oryginalnym) tekstem owianej na tej stronie internetowej, propozycji Ministerstwa Zdrowia?

#8  2012.01.31 00:16:35 ~młoda

Dla kogo te śmieszne kursy , dla ludzi z wyzszym wykształceniem .Takie kursoki były dobre po szkólce średniej bez matury. Jak dla mnie powinny wszystkie zniknąc

#9  2012.01.31 07:26:23 ~X-MAN

Ja w necie nie znalazłem, ale czytałem cały dokument, otrzymany "okrężną" drogą. I co dziwne BRAK AUTORA(-ów) tego projektu. :)

#10  2012.01.31 07:33:05 ~X-MAN

ZNALAZŁEM TYLKO TO http://www.mz.gov.pl/wwwmz/index? mr=m111111&ms=0&ml=pl&mi=241&mx=0&mt=&my=842&ma=019114 :)

#11  2012.01.31 10:00:06 ~Nurse male

Jk to możliwe,że Akty prawne "idą" do kogoś okrężną drogą ? Może żeby przeczytać ten projekt trzeba mieć zamówioną "subskrypcję" w MZecie.

#12  2012.01.31 10:46:56 ~gość

Na stronie MZ w zakałdce konsultacje społeczne nie znalzałam projektu, tego rozporządzenia. Panie Mariuszu proszę wstawić link do tego projektu jeżeli oczekuje Pan komentarzy to myślę, że więkoszość z czytających forum chce przeczytac treść tego dokumentu!

#13  2012.01.31 10:48:47 ~???

Projekty aktów prawnych przygotowywanych przez MZ /www.mz.gov.pl/wwwmz/index? mr=m491&ms=0&ml=pl&mi=56&mx=6&ma=79-nadal BRAK ( NIE JEST) informacji o tym projekcie.A może mamy do czynienia z projektem projektu (PRAPROJEKTEM )?

#14  2012.01.31 10:48:54 ~ja

Całkowicie zgadzam się z MŁODĄ

#15  2012.01.31 11:56:00 Redakcja Portalu

Witam, uwagi co do braku publikacji tekstu projektu przedmiotowego rozporządzenia są jak najbardziej zasadne. Przepraszam za tą sytuację. Proszę o chwilę cierpliwości. Za kilka chwil pojawi się uzupełnienie do informacji w sprawie specjalizacji i informacji w sprawie kursów . I JUŻ JEST! na końcu artykułu. Pozdrawiam Mariusz Mielcarek

#16  2012.01.31 12:02:01 ~do młodej

Młoda, nie wywyższaj się. To, że masz mgr nie oznacza, że jesteś mądrą pielęgniarką. Nie mam studiów ale mam maturę do niczego mi nie potrzebną. Pracuję 33 lata z kilkoma kursami i nie uważam się za niedouczoną. Jestem oczytana z fachowej wiedzy medycznej, bo taką mam naturę.Chirurg nabiera wprawy przez lata pracy i pielęgniarka pogłębia swoją wiedzę.Po latach sama to stwierdzisz. Są ludzie i ludziska, pielęgniarki i pielęgniarki. Już nie raz było przytaczane, że po studiach masz tytuł z pielęgniarstwa ogólnego. Nie możesz tego pojąć?

#17  2012.01.31 12:31:12 ~do młodej

A kto ciebie przyjmie bez tych wysmiewanych przez ciebie kursów do pracy?

#18  2012.01.31 14:26:28 ~ja

Kochane tu nikt mam nadzieje nie dyskredytuje dziewczyn po LM ja sama mam mgr i większość dziewczyn ma większą wiedzę po LM niż te po mgr wszystko zależy od tego czy ktoś jest chłonny wiedzy czy nie . Wracając do kursów to naprawdę one niczego nie wnoszą sama się przekonałam , jest to sztuczny twór który daje zatrudnienie niby pielęgniarkom powinnyśmy walczyć aby to polikwidowano niech zostaną specjalizacje.Przecież wychodzi na to że po skończeniu szkoły jesteśmy do niczego bo musimy mieć kurs taki czy owaki PARANOJA

#19  2012.01.31 15:43:05 ~???

DLACZEGO TEN PROJEKT NIE BYŁ PODANY DO PUBLICZNEJ INFORMACJI W DZIALE/STRONIE MZ Projekty aktów prawnych przygotowywanych przez MZ /www.mz.gov.pl/wwwmz/index? mr=m491&ms=0&ml=pl&mi=56&mx=6&ma=79?

#20  2012.01.31 16:53:03 ~mgr

Po 1 to chcąc zrobić specjalizację to trzeba mieć studia! a jak to możliwe ze koleżanki po LM robią specjalizację? coś tu nie tak! niech ktoś mi prawnie to wytłumaczy?

#21  2012.01.31 17:09:11 eliszka

Do specjalizacji wymagane jest tylko 2 lata stażu pracy. Nie trzeba mieć ukończonych studiów, nawet matury. Tak zawsze było i jest nadal

#22  2012.01.31 17:25:19 ~do 20

To nie tylko ten warunek powinien być spełniony.Inny warunek to organizacja tego typu kształcenia, a w tym treści, kompetencje wykładowców itd.patrz:1)))/www.mz.gov.pl/wwwmz/index? mr=b2&ms=0&ml=pl&mi=0&mx=0&mt=&my=0&ma=05897,2)))/www.mz.gov.pl/wwwmz/index? mr=b2&ms=0&ml=pl&mi=0&mx=0&mt=&my=0&ma=05921

#23  2012.01.31 18:15:05 ~gratulacje

Gratulacje i słowa uznania dla pielęgniarek z Kolegium.Widać rozmowy jesienno-zimowe w kuluarach ministerstwa przyniosły pozytywny dla was efekt. Za jednym zamachem wyeliminowałyście z POZ obydwie konkurencje:położne POZ i pielęgniarki szkolne.W przyszłości lwia część judaszowskich srebrników pewnie wam się dostanie. Druzgocące zwycięstwo.Teraz do eliminacji pozostali wam tylko lekarze ? Powodzenia

#24  2012.01.31 18:27:22 ~do 23

Z lekarzami przesadziłaś -nie ten poziom.Ale pewnie będą eliminować siebie nawzajem:)

#25  2012.01.31 19:20:04 ~Nurse male

Chciałbym zwrócić uwagę ,iż skoro zlikwidowano kursy i specjalizacje Kardiologiczną to w takim razie trzeba również zmienić całą definicję pojęcia-Pielęgniarka Systemu.

#26  2012.01.31 20:22:12 ~szkolna

Jak jedna nieprzemyślana decyzja pociąga za sobą destabilizację całej struktury pielęgniarstwa w Polsce.Tak to jest kiedy zabierają się za coś osoby niezorientowane w temacie oderwane od rzeczywistości . Wtedy wychodzi jak zwykle- nikomu nie potrzebne zamiesznie

#27  2012.01.31 21:59:13 ~irena

Kursy uważam za archaizm w pielęgniarstwie polskim, natomiast ogromnie popieram uzupełnienie wykształcenia( do poziomu licencjata), studiowania + specjalizacje( to dla wzmocnienia rangi tego zawodu). Kursy zostawmy dla krawcowych, sekretarek,sprzątaczek, opiekunek.

#28  2012.01.31 22:21:35 ~Nurse male

Kursy co wybijmy do nogi-to "izbowy" wymysł.ale specjalizacje zostawmy w obecnym kształcie !

#29  2012.01.31 22:38:57 ~do28

Patrz:1)))/www.mz.gov.pl/wwwmz/index? mr=b2&ms=0&ml=pl&mi=0&mx=0&mt=&my=0&ma=05897,2)))/www.mz.gov.pl/wwwmz/index? mr=b2&ms=0&ml=pl&mi=0&mx=0&mt=&my=0&ma=05921.Umotywuj swoją propozycję.

#30  2012.01.31 22:42:25 ~do eliszki

I to jest żałosne i pokazując , że specjalizacja to najniższy z mozliwych poziom wykształcenia.

#31  2012.01.31 23:12:11 ~realnie

Matura albo jej brak i kursa wszelakie oto obraz polskiej zjednoczonej komunistycznej grupy pielęgniarskiej - która teraz grzeje stołki w izbach i robi kasę na kursikach i zawsze jest tam jakaś naczelna a nawet kilka która młodej z magistrem nie przyjmie bez kursiku bo przecież kursik jest najważniejszy i nieistotne ze młoda ma wiedze i kwalifikacje aby na takim kursie wykładać . Dobić młodą tak jak w wojsku fala polskiej zjednoczonej .dla was liczy się tylko kasa i pycha , całe życie byłyście najniższymi szczeblami drabiny społecznej , grupa która służyła i ponizała się do granic absurdu aby tylko wspiąc się i być bliżej najwyższego szczebla na którym zawsze byli sa i będą lekarze. Wy nie dajecie szansy nowoczesnemu pielęgniarstwu aby wspięło się na najwyższy szczebel , mimo ze mgr pielęgniarstwa wiedzą i poziomem wykształcenia w niczym nie ustępuje młodemu lekarzowi medycyny

#32  2012.02.01 07:34:51 ~DO REALNIE

Pięknie ujęte sedno całej tej chorej machiny

#33  2012.02.01 08:32:09 ~!!!!

Przykro się czyta tych komentarzy młodych "wykształconych", niestety realia dawnej nauki były całkiem inne.Ale teraz gdybym miała zatrudnić pielęgniarkę po LM czy mgr po studiach przyjęłabym tą po LM bo wiem że w praktyce jest lepsza.

#34  2012.02.01 08:36:16 ~cd

Kończąc szkołę 25 lat temu po miesiącu przyuczenia weszłam na samodzielne dyżury, teraz dziewczyna która kończy studia potrzebuje przynajmniej roku żeby nauczyć się pracy na oddziale. Dziewczyny wy może macie wiedzę teoretyczna natomiast w praktyce jesteście do du. Trochę szacunku do "starych pielęgniarek".

#35  2012.02.01 13:47:48 ~mgr piel

Skoro zlikwidowali część specjalizacji i je rozszerzyli to kursów kwalifikacyjnych powinno zostać tyle samo lub więcej.ktoś pracujący na opiece paliatywnej powinien mieć możliwość kończenia kursu z paliatywu skoro nie mam możliwości kończenia spec z tej dziedziny bo wychodzi ona w opieke długoterminową

#36  2012.02.01 16:20:35 ~xxxx

Do 34 ja kończąc studia 4 lata temu na zmiany weszłam po 2 tygodniach - oddziałowa uzanała że jestem dobrze przygotowana do zawodu i poradzę sobie. I tak też było - a odział trudny i wymagajacy bo SOR. Więc nie generalizujmy że te młode po studiach nie są przygotowane do zawodu. Bo są i takie po studiach które potrzebują roku a i są też takie które mają 30 lat pracy i nie radzą sobie w zawodzie do tej pory.

#37  2012.02.01 16:35:19 ~szkolna

Powinny być kursy ni specjalizacje główne jak pediatryczna, chirurgiczna , internistyczna, ginekologiczno- położnicza wąskotorowe, gdzie uzupełniałoby się wiedzę , której brak w kształceniu podstawowym: jak pielęgniarstwo w środowisku nauczania i wychowania, operacyjne,kardiologiczne, itd Pakowanie do jednego worka wszystkiego po prostu nie spełni naszych oczekiwań i będzie ciągły niedosyt wiedzy i umiejętności w aktualnie wykonywanych zakresach pielęgniarstwa.Pomysł likwidacji kursów i specjalizacji jest chybiony i nijak się ma do specjalizacji lekarskich , gdzie prawie każda jednostka chorobowa ma swojego specjalistę

#38  2012.02.01 17:33:55 ~GOSC

A mówiłam studia róbcie a nie chore kursy kwalifikacyjne czy specjalistyczne tak jest w normalnych krajach.J TO JEST WŁASNIE NORMALNE.

#39  2012.02.01 20:23:18 ~szkolna

Byłam na pomostówce pani dr n. med. na wykładzie z POZ bardzo dużo miała do powiedzenia na temat pielęgniarstwa środowiskowego, trochę mniej na temat położnej POZ natomiast na temat pielęgniarek szkolnych powiedziała tylko, że przypada na nie populacja od 800-880 uczniów na etat i pracują bez lekarzy głównie na kontraktach i to było wszystko. Jeśli specjalizacja pediatryczna zostanie poszerzona o taki zakres wiedzy z pielęgniarstwa w środowisku nauczania i wychowania , to samo przez się rozumie się ,że pielęgniarki szkolne idą w odstawkę

#40  2012.02.01 21:46:09 ~do szkol

Pani dr.n.med powidziała tylko tyle bo co innego mozna jeszcze powiedziec = no moze tyle że nic nie robi taka pielęgniarka

#41  2012.02.02 15:53:58 ~gość

Powiedział co wiedział , a że nic nie wiedział to głupoty powiedział

#42  2012.02.02 16:07:39 ~do 40

A ty gdzie szkoły kończył, pewnie omijałeś je kołem i od razu dali Ci partyjnego mgr

#43  2012.02.02 16:18:43 ~do 40

A które piguły teraz co robią? w dyżurce siedzą i kawę piją , a rodzinie każą zapierd. przy chorym, w środowisku też nie lepsze , deklarację im wypełnij to ich na 100% więcej nie ujrzysz, bo numeru telefonu i adresu zapomniały przez pomyłkę zostawić, Jak być sprawiedliwym to we wszystkim, a nie tylko w jednym,żegnam

#44  2012.02.03 10:24:11 ~piel.

Ja proponuję zlikwidować zawód pielęgniarki.Przecież nic nie robią.Szkoda każdej złotówki , te pieniądze można wykorzystać gdzie indziej.

#45  2012.02.03 16:15:19 ~piel44

Najlepiej wszystko zlikwidować , bo nic się nie opłaca, każda dziedzina życia stała się nagle po 4 latach rządzenia PO deficytowa. O czym to świadczy?

#46  2012.02.03 16:44:13 ~dyrektor

Mam pytanie , kto te pielęgniarki pediatryczne będzie dokształcał i na czyj koszt, jak już trafią do szkoły? Pytam , bo ja nie posiadam ani środków finansowych , ani czasu by zajmować się jeszcze tą działką.Obecnie pracująca pielęgniarka ma indywidualną praktykę i mnie w tym zakresie nic nie obchodzi. Przychodzi od 10 lat, zawsze jest na miejscu w/g godzin wypisanych na drzwiach gabinetu, Tyko 2 dni w ciągu tych 10 lat była nieobecna,Raz kiedy umarł jej ojciec i drugi kiedy miała egzamin i musiała pojechać do Warszawy.Wszystko ma zrobione bo kontrole nic jej nie mają do zarzucenia . Ja również i nie wiem po co w tym zakresie ma coś być zmienione

#47  2012.02.04 10:29:50 ~stara piel

Aż żal mi was. Po co robicie te kursy i specjalizacje wiedząc, że nie ma zabezpieczeń prawnych, że za ich ukończenie otzrymacie odpowiednią gratyfikację finansową i że będą dodane wam większe uprawnienia zawodowe. Kolejne władze pewnie padają ze śmiechu, jakie te pielęgniarki są naiwne, że za własne pieniądze się szkolą, aby zadowolić MZ i NFZ za głodowe pensje. Nikt by nie robił kursów bez dodatkowej kasy plus praca w systemie włoskiego strajku i dawno byłby prządek prawny w naszym zawodzie. Ale nie zawsze się znajdą tzw. miłosierne, które zarżną polskie pielęgniarstwo.

#48  2012.02.04 10:35:36 ~gość

Święte słowa, najlepiej niech zlikwidują wszystkie kursy i specjalizacje. To licencjat obecnie powinien przygotowywać w pełni do pracy pielęgniarki we wszystkich zakre3sach w jakich mają pracować.Wobec czego całe działania izb są w ogóle bezpodstawne i jako twór zupełnie zbyteczny rozwiązane.

#49  2012.02.04 18:58:54 ~do starej

Stara pielęgnaro to wy pokolenie pielegniarek komunistycznych zarznęłyście polskie pielęgniarstwo

#50  2012.02.05 20:34:50 ~do 49

Nie obrażaj starej, bo liceum medyczne czy studium szkoliło fachowców do pracy. Po ukończeniu szkoły wystarczyły 2 tygodnie by absolwentka szkoły pracowała jako pełnowartościowa pielęgniarka na samodzielnych dyżurach , To utworzenie Samorządu Pielęgniarskiego wytworzyło potrzebę by pielęgniarki doszkalały się na kursach , bo tym samym stworzyć iluzję ,że tak musi być i koniecznie musimy opłacać się tej instytucji, bo nie będziemy miały pracy. Kto wykłada na tych kursach ? głównie pielęgniarki po LM, lub studium bez kierunkowego wyższego wykształcenia.Skończyły socjologię, pedagogikę,itd i wykładają jako wielkie specjalistki. Czasami nie wiedzą co mówią , bo przygotowując wykład na zamówienie plotą bzdety, które się kupy nie trzymają.

#51  2012.02.13 16:45:05 ~N

Pielęgniarki nic nie robią i dużo zarabiają - właśnie tak wygląda podejście polskiego społeczeństwa do pielęgniarek, wynikające z ich ciemnoty. Nietrudno sobie wyobrazić co by się działo, gdyby zabrakło pielęgniarek w szpitalu (ale tylko dla tych, którzy orientują się w pracy pielęgniarki).

#52  2012.02.13 16:48:27 ~N

Czy lekarz umie zrobić chociażby taki zastrzyk i.m? Nie mówiąc tu już o założeniu wenflona? Co poniektórzy nawet nie umieją wypełnić karty zleceń lub skierowania na krew (a przecież to ich obowiązki)

#53  2012.02.16 18:09:32 ~tom-tom

50 - pracowała, bo nie miała wyboru, a i chyba brak wtedy było wyobraźni zarządzającym szpitalem. Nie ma czegoś takiego, że MŁODA pielęgniarka - czy to po LM, SM czy studiach przepracuje dwa tygodnie i już jest alfa oraz omegą pielęgniarstwa. NIE MA DOBRYCH, MŁODYCH pielęgniarek, lekarzy, fizjoterapeutów i innych pracowników. To doświadczenie dopiero może sprawić, że młody pracownik może aspirować do takich "tytułów". Więcej pokory - bo jej brak uwielbia się mścić. I na tej, co przepracowała rok, jak i na tej, co przepracowała takich lat pięćdziesiąt.

#54  2012.03.15 10:47:59 ~piguła

Bardzo sie cieszę, że koleżanki pielęgniari mają taką wiedzę na temat pracy pielegniarki szkolnej. W brew pozorom nie każda pielęgniarka nadaje się do pracy w szkole. Tu trzeba być nie tylko pilęgniarką z całego serca, ale przed wszystkim, matką, niekiedy ojciem, psychologiem, wychowawcą a casam księdzem. Spraw dzieci i młodzieży jest tak wiele,że praca w szkole nie jest praca łatwą, pielegniarak jest sama na stanowisku pracy,w razie wypadku, urazu to ona musi podjąć dezyzję, to od niej zależy niekiedy życie dziecka, bo dzieci są różne i zabaway również wymyślają różne , niekiedy zagrażąjące życiu. Pielęgniarki w szpitalach mają drugą pielęgniarkę, przełożoną, lekarza do pomocy. My w szkole jesteśmy same i cieszymy się z tego, że jestesmy tak przygotowane do pracy samodzielnej. Przykro tylko,że inne pielęgniarki traktuję nas pielęgniarki szkolne jak kogoś innego, gorszego, żle wyształconego i nic nie robiącego.

#55  2012.12.02 17:11:06 ~jojo

Dlaczego muszę płacić za kursy z własnej kieszeni,po co są Izby-coraz większe składki płacimy

#56  2013.04.20 21:06:59 ~stara

Do młodej masz rację te bez matury chcą nadrobić kursami i wyśmiewać te po studiach

#57  2013.12.07 23:30:53 ~mgr piel.

Kursy specjalistyczne, specjalizacje jak sama nazwa wskazuje dają wiedzę z wąskiego zakresu medycyny. Tak jak lekarze specjalizują się w jednym kierunku, tak samo jest z pielęgniarkami. Do specjalizacji lekarskiej nikt nie ma obiekcji, natomiast do pielęgniarskich wciąż ktoś dorzuca kamień.Jestem zwolennikiem tego, by do specjalizacji mogły przystępować osoby po ukończeniu studiów magisterskich. Tak jak lekarz może rozpocząć specjalizację po uzyskaniu tytułu - lekarz, tak pielęgniarki powinny mieć tę możliwość po uzyskaniu tytułu - mgr pielęgniarstwa. Natomiast kursy powinny być dostępne dla każdej pielęgniarki niezależnie od wykształcenia.