Około 3 000 osób będzie mogło odbyć BEZPŁATNE STUDIA PODYPLOMOWE - zarządzanie w podmiotach leczniczych.

Bezpłane szkolenia dla pielęgniarek i położnych.

 Portal Pielęgniarek i Położnych w 2011 roku to:

3 mln odsłon,

milion odwiedzin,

430 000 unikalnych użytkowników.

Jaki jest 

Zakłada się, że przedmiotowe studia podyplomowe mają być prowadzone przez około 10 uczelni wyższych. Podkreślam, że to uczelnie będą występować jako strona w przetargu, który zorganizuje ministerstwo zdrowia. Nie poszczególni kandydaci zainteresowani ich odbyciem. Wyłonione w przetargu uczelnie ogłoszą następnie rekrutację. I wtedy dopiero zainteresowani studiami będą składać dokumenty na poszczególnych uczelniach.

Uwaga! Studia mają trwać dwa semestry. Będą całkowicie bezpłatne. Ich uczestnicy nie będą wnosić żadnych opłat. Na program przewidziano około 18 000 000 zł. Przy założeniu, że koszt studiów (pokryje je w całości ministerstwo zdrowia) ma wynieść około 5 500 zł, to przewiduje się, że studia odbędzie około 3 000 osób. Założenia są takie, że pierwszy nabór odbędzie się jeszcze wiosną tego roku. Naborów będzie kilka. Czas realizacji programu to 24 miesiące.

I jeszcze jedno. W dokumentacji konkursowej skierowanej do uczelni zapisano, że uczestnikami studiów mogą być "osoby zatrudnione na podstawie umowy  o pracę i należące do  kadry zarządzającej podmiotów leczniczych, (tj. dyrektorzy, główni księgowi, kierownicy komórek organizacyjnych, w tym ordynatorzy oraz pielęgniarki oddziałowe, ich zastępcy etc.). Dzwoniłem w dniu dzisiejszym do ministerstwa zdrowia. Powyższy katalog stanowisk jest otwarty. Dlatego uczestnikami studiów mogą być także nie wymienione powyżej np. pielęgniarki i położne: naczelne, przełożone, oddziałowe i ich zastępcy oraz inne, którym powierzono stanowisko kierownicze. Warunek: musi być to zatrudnienia na umowę o pracę.

Zobacz dokumentację konkursową.

Informacje w powyższej sprawie będę publikować na bieżąco na Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Mariusz Mielcarek

Komentarze użytkowników

#1  2012.02.24 12:05:53 ~kala

Czyli już jest dyskryminacja pielęgniarek kontraktowych. Ja akurat robię studia podyplomowe z zarządzania w ochronie zdrowia i płacę za dwa semestry 2600 zł.Zanim podjęłam studia orientowałam się co do kosztów , sprawdziłam kilka uczelni i nigdzie nie spotkałam aż tak wysokiej opłaty.Czyżby Ministerstwo Zdrowia miało tak dużo pieniędzy ,że refundują studia za 5500 zł?

#2  2012.02.24 14:30:19 ~ala

Ukończyłam takie studia na Uniwersytecie Medycznym w roku 2003 i zapłaciłam 3600zł. Myślę, ze obecna cena nie jest wygórowana, ważna będzie jakość tego szkolenia.

#3  2012.02.24 14:49:52 ~gosc

Kochani, studia podyplomowe są dobrowolne, nie wiem po co takie od razu uszczypliwości ? proszę czytać ze zrozumieniem, są to studia opłacane z projektu unijnego - PO KL a nie przez MZ:) miłej lektury i studiowania, i jeszcze jedno ważne co z tą wiedzą robią absolwenci i nadmiarem dyplomów? Mam nadzieję, że nie wzrośnie nam liczba frustratów czy frustratek, no i najważniejsze - kto wykłada, a może te co skończyły takie studia złożą swoje cv jako wykładowcy? szukamy dobrych mówców w zawodzie:)

#4  2012.02.24 16:10:15 ~nurse

A dla pielegniarek odcinkowych te studia podyplomowe tez sa przewidziane ?

#5  2012.02.24 17:52:37 ~Ala

Dyskryminacja! - a gdzie pielęgniarki odcinkowe ? . Pracuja intensywnie, zmiany , święta i zarabiają duuuużo mniej .

#6  2012.02.24 21:44:07 ~piel.

No właśnie,dlaczego ja nie pracująca na stanowisku kierownicymnie mogę pouczyć się za unijne pieniądze-przecież to MZ napisało projekt Czyżby te stanowiska były dożywotne?

#7  2012.02.24 22:22:34 ~fanek

Dzis jestem przełożoną jutro nie.A chcę skonczyc takie studia! Chyba będą one dla osob z wyższym wykształceniem/!

#8  2012.02.25 17:25:02 ~ktoś

Franek żeby zostać przełożoną to trzeba mieć studia - tak czy nie? Studia podyplomowe z samej definicji są studiami dla osób z wyższym wykształceniem.

#9  2012.02.25 19:56:02 ~do 8

Studia podyplomowe są dla osób z dyplomem,to prawda.Ale mamy dyplomy i po ukonczeniu uczelni wyzszych i po ukonczeniu Studium Pomaturalnego więc możnaby różnie interpretować.

#10  2012.02.25 20:37:38 ~do 9

STUDIA podyplomowe (nie ma tu żadnej dowolności w interpretacji)są dla absolwentów UCZELNI WYŻSZYCH - większość kierunków jest dostępna dla ,licencjatów" ale są i takie, na które kwalifikowani są tylko absolwenci studiów drugiego stopnia (magisterskich). Nie myl studiów podyplomowych z formami kształcenia podyplomowego takimi jak szkolenie specjalizacyjne czy kursy: kwalifikacyjne, specjalistyczne czy dokształcające. Tak więc zachęcam do ukończenia przynajmniej tej wyszydzanej przez wielu ,pomostówki" chociażby po to, by kiedyś skorzystać z możliwości doskonalenia swoich umiejętności ,podyplomowo", na wybranych, wąskich kierunkach lub dziedzinach studiów i zaznać smaku bycia słuchaczką. Pozdrawiam.

#11  2012.02.25 20:48:00 ~mgr piel

Dlaczego ze studiów podyplomowych nie mogą skorzystać pielęgniarki odcinkowe. Wiele magisterek pracuje na zmiany na oddziale. Jak zawsze w tym zawodzie tworzy się dziwne kryteria.

#12  2012.02.25 23:11:39 ~???

Do 11 - pielęgniarki odcinkowe z wykształceniem wyższym (minimum licencjat) mogą korzystać ze studiów podyplomowych, tylko akurat nie z tej - darmowej edycji. Moim zdaniem, w naszym zawodzie wszystko jest robione (przepraszam za wyrażenie) ,od dupy strony". Zamiast zweryfikować kandydatkę na kierownicze stanowisko wcześniej, sprawdzić, czy jest odpowiednio przygotowania, to nasze władze powierzają jej określony zakres uprawnień i obowiązków a potem dopiero poszukują możliwości podniesienia jej WYKSZTAŁCENIA (? ) bo okazało się, że ani w głowie, ani też w ,papierach" nie ma nic, co potwierdzałoby, ze na stanowisku dalej być powinna. Nie zrobiła ,TAKA" nic z własnej inicjatywy to myślą, że może na ,darmowe" się połakomi bo trzeba przyznać, ze trochę ,niefajnie" jest, gdy coraz częściej jaja na naszej fermie mądrzejsze są od kury.

#13  2012.02.26 11:57:12 ~polecam

Http://www.youtube.com/watch? feature=player_embedded&v=X1KaJJm5G2o

#14  2012.02.26 17:20:45 ~praktyka

Dlaczego tylko te grupy mają być preferowane do bezpłatnych szkoleń?

#15  2012.02.26 21:23:25 ~gość

Czyli darmowe kwalifikacje dla istniejącej kliki, nowy może wartościowszy narybek niewskazany, koleżanki Pań z izb mają pierwszeństwo, i od ich krzesła wara.Za śmieciowe pensje i kontrakty na pewno nie będzie nas stać na żaden taki kurs.

#16  2012.02.27 02:56:00 ~gienia

Studia czy bez mam to gdzies sama pójdę na płatne, a jak- stac mnie na to zarabiam na tyle suer że robie tyle szkół ile mnie się podoba nikt nie bedzie mi wydzielał kiedy i gdzie , za darmo a ja nie chcę mam to głęboko w d.

#17  2012.02.27 10:49:24 ~wiedżma

Znaczna część pielęgniarek na stanowiskach kierowniczych to "znajome królika" i już wiadomo co załatwiły Izby. Pielęgniarki, najbardziej narażone na utratę zdrowia wyrzuca się na kontrakty, dla "lepszych" rezerwując możliwość dalszego awansu na etacie mimo, że wiele z nich nie nadaje się na te stanowiska.

#18  2012.02.27 11:04:56 ~zez

Ministerstwo wyrzuca pieniądze, bo pielęgniarki po takich studiach pracują na stanowisku odcinkowych i nikomu nie przeszkadza, ze ich dożywotnio zatrudnione i wygrywające konkursy oddziałowe mają wykształcenie średnie.

#19  2012.02.27 21:06:14 ~franek

Do 8 Żeby zostac przełożoną NIE trzeba miec studiów wyzszych! Przełożona może NIE miec nawet matury! Ot i co? Polskie pielegniarstwo.

#20  2012.02.28 18:09:15 ~gość

No właśnie, na moim oddziale SOR tylko oddziałowa i zastępca nie mają magistra i co, jak się dokształcać? Jakoś to wszystko od d. strony.

#21  2012.02.29 23:31:09 ~i już

No to co że magisterki - studia podyplomowe są dla KADRY KIEROWNICZEJ - kierowników placówek medycznych dyrektorów a nie dupomyjów.

#22  2012.03.02 15:20:45 ~do 21

Studia podyplomowe są dla ludzi po Dyplomie wyzszej uczelni-nie dla pielegniarek bez matury! Wszędzie jest to jasne .wszędzie ale nie w pielegniarstwie No cóż dlatego mówią o nas personel pomocniczy,średni lub zwyczajnie siostry.mgr piel.

#23  2012.03.04 22:30:22 ~pytanie

Czy napewno potrzeba,aż tylu do kierowania,a kto bedzie kierowanym/do roboty ?

#24  2012.04.20 00:02:23 ~pytajaca

Kiedy będzie jakiś nabór, albo jakieś ogłoszenia o tym kształceniu? Cisza jak makiem zasiał.

#25  2012.06.25 22:36:08 ~ołlll

Do 21 dupomyje? Chodzi ci o pielegniarki? Jesteś beznadziejna.

#26  2012.07.09 14:16:39 ~Kier.proj.

Zapraszam wszystkie pielęgniarki zatrudnione na umowę o pracę na stanowiskach kierowniczych, do udziału w bezpłatnych studiach podyplomowych organizowanych w ramach opisywanego tu projektu oferowanych przez Politechnikę Radomską Wydział Ekonomiczny tel. 48 361 74 30. Rekrutacja rusza od połowy sierpnia. Zjazdy weekendowe, co 2-gi tydz, bezpłatny katering, nocleg, materiały.