Strona główna
Mapa strony
Pielęgniarki i Położne
Fakty Komentarze Codziennie
  Ponad 300 tysięcy osób odwiedziło Portal Pielęgniarek i Położnych od początku 2014 roku!
  Prawie 3 tysięce komentarzy zamieścili użytkownicy Portalu Pielęgniarek i Położnych od początku 2014 roku!

Wszystkie pielęgniarki obecnie pracujące w anestezjologii (intensywna terapia oraz blok operacyjny), które nie posiadają kursu lub specjalizacji anestezjologicznej będą mogły "wykonywać czynności przewidziane dla pielęgniarki anestezjologicznej nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2013 r."?

Data ostatniej aktualizacji: 2012-06-14 22:24      Ten artykuł czytano już: 16000 razy !

Pielęgniarstwo 2012.

Portal Pielęgniarek i Położnych w 2011 roku to:

3 mln odsłon,

milion odwiedzin,

430 000 unikalnych użytkowników.

.

Na stronach ministerstwa zdrowia opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie w sprawie standardów postępowania medycznego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii dla podmiotów leczniczych.

W projekcie rozporządzenia zapisano, że pielęgniarka  anestezjologiczna       -     to pielęgniarka, która ukończyła specjalizację  w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki lub pielęgniarka, która ukończyła   kurs   kwalifikacyjny   w   dziedzinie   pielęgniarstwa   anestezjologicznego   i intensywnej opieki lub pielęgniarkę w trakcie specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki. W projekcie rozporządzenia zapisano także: "pielęgniarki wykonujące w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia czynności przewidziane w dotychczasowych przepisach dla przeszkolonych pielęgniarek, nie spełniające wymagań określonych powyżej, mogą wykonywać czynności przewidziane dla pielęgniarki anestezjologicznej nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2013 r.".

Natomiast pielęgniarką   oddziałową   oddziału   anestezjologii   i   intensywnej   terapii    albo   działu anestezjologii w szpitalu powinna być pielęgniarka, która ukończyła specjalizację w dziedzinie anestezjologii i intensywnej opieki. W projekcie zapisano także: "pielęgniarka będąca w dniu wejścia w życie pielęgniarką oddziałową oddziału anestezjologii i intensywnej terapii albo działu anestezjologii w szpitalu, która nie spełnia powyższych wymagań, może pełnić tą funkcję nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2015 r.".

Mariusz Mielcarek

Książki w Sklepie Pielęgniarek i Położnych
  • Small_image-39
  • Small_Top-7
  • Small_zapowiedz_image
  • Small_procedury_zabiegowe
  • Small_image-21
  • Small_Top-6

Komentarze użytkowników

#1 ~gost Data: 2012-06-15 12:11:47

Mały problem, za rok zostanie tyle działających szpitali co kot napłakał.

#2 ~gostek Data: 2012-06-15 14:39:30

To dyrektorzy pozamykają OIOMY i bloki operacyjne,jaka oszczędnosć!!!

#3 ~mag1511 Data: 2012-06-16 09:30:30

A co z oddziałowymi,które mają specjalizację,a nie mają matury???Najpierw należy uporządkować system kształcenia pielęgniarek czyli specjalizacja dla tych pielęgniarek,które posiadają studia.

#4 marta190985 Data: 2012-06-16 16:52:25

W naszym szpitalu oddziałowa nie chce wysyłać dziewczyn na kursy, jakiekolwiek, przecież anestezjologiczny to podstawa w pracy jako anestetyczka!!!

#5 ~saker2 Data: 2012-06-16 18:19:03 Ocena artykułu: Ocena! Ocena! Ocena! Ocena!

A co ma matura do nauki zawodu. Właśnie dla pielęgniarek jeśli chodzi o kształcenie ważniejsze powinno być posiadanie specjalizacji, matura nie wnosi nic jeśli chodzi o naukę zawodu.

#6 ~mag1511 Data: 2012-06-16 18:43:24 Ocena artykułu: Ocena! Ocena! Ocena! Ocena! Ocena!

Niestety,w dzisiejszych czasach żeby zostać pielęgniarką trzeba mieć maturę i wykształcenie wyższe(licencjat) tak ? Wniosek: matura jest potrzebna po to aby zostać pielęgniarką.

#7 ~mag1511 Data: 2012-06-16 18:46:19 Ocena artykułu: Ocena! Ocena! Ocena! Ocena! Ocena!

Jeśli się nie mylę to innej formy kształcenia pielęgniarek w naszym kraju nie ma:)

#8 ~anest. Data: 2012-06-16 19:29:36

mag1511-a ty dziecko pewnie skończyłaś studia i chciałabyś zostać oddziałową? Wg. Ciebie wszystkie pielęgniarki po 30-tce należy pozbawić prawa wykonywania zawodu, bo skończyły LM albo studium. Kiedyś innego trybu kształcenia pielęgniarek w naszym kraju nie było. Daj im dopracować do emerytury. I tak na marginesie-mam 40+, skończyłam LM, mam maturę, ukończone studia,specjalizację i nie jestem oddziałową. Pozdrawiam!

#9 ~mala Data: 2012-06-16 19:32:38

do mag1511-masz racje w dzisiejszych czasach żeby zostać pielęgniarką trzeba mieć maturę i skończyć studia.ALE- zapomniałaś o starej kadrze po medykach i po studium Tych pielęgniarek jest najwięcej pracujących, trochę z nich nie ma matury bo KIEDYŚ nie trzeba było jej zdawać. Niestety teraz kiedy można uzupełnić wykształcenie nie wszystkie z tego skorzystają i te najwięcej mają do powiedzenie a szczególnie są doskonałe w dokuczanie tym po studiach, oczywiście nie wszystkie tylko te z kompleksami.

#10 ~mag1511 Data: 2012-06-16 19:44:02

Nie przeczytałaś dokładnie tego co napisałam.Odniosłam się tylko do tego co mówiła saker2.Jestem w posiadaniu tego wszystkiego co Ty,tylko...jestem oddziałową:)Nie popadajmy w paranoję typu:po co nam matura. Pozdrawiam koleżankę po fachu: anest:)

#11 ~Ciekawy Data: 2012-06-16 22:53:21

Czy lekarze nie będący specjalistami w anesteziologii (będąc na równych prawach, tak jest w Konstytucji) także stracą pracę? W jaki sposób będzie można zostać pielęgniarką anestezjologiczną czy operacyjną jeżeli nie będzie możliwości zatrudnienia na danym stanowisku? Do odbycia kursu czy specjalizacji wymagany jest staż na danym stanowisku pracy! Rząd RP postawił sobie najwyższy cel: rozpie....ić pielęgniarstwo a Izby pielęgniarskie mają to w du...e i nawet nie widzą że coś jest nie tak!

#12 ~Kapusta Data: 2012-06-16 23:04:26

Drogie panie po co kłótnie, po co wasze sfary głupie? Zostańcie Ratowniczkami medycznymi! Od nich nie wymagają matur, studiów, kursów czy specjalizacji! Po dwóch latach będziecie ważniejsze od lekarza i żadna Izba wam nie podskoczy!

#13 ~Wnioski Data: 2012-06-16 23:17:52

Co prawda to prawda! Mgr pielęgniarstwa to 6 lat studiów, rok stażu i jeszcze dwa lata specjalizacji, razem 9 zmarnowanych lat. To wszystko można mieć po dwóch latach w szkole ratownictwa medycznego. Jeżeli dodać przygotowanie do matury, zmarnowaną na korepetycjach młodość, stres itd. to wychodzi na to że: pielęgniarki są przepraszam za wyrażenie ale głupie! ZAMIAST WYBRAĆ ŁATWIZNĘ same komplikują sobie życie i myślą że w ten sposób cokolwiek osiągną?!? Jeszcze się między sobą kłócą

#14 ~gosia Data: 2012-06-17 00:25:16

Widzę, że właściwie to koleżankom jest wszystko jedno na jaki temat jest artykuł, bo znacie tylko jedna piosenkę na nutę: która jest lepiej, a która gorzej wykształcona, która ma maturę, a która nie czyli "lustereczko, powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy w świecie". Dziewczyny, jak chcecie podnieść prestiż zawodu, wywalczyć lepsze płace i warunki pracy? Opamiętajcie się wreszcie.

#15 ~@ Data: 2012-06-17 00:33:52

Jak zwykle - wzajemne kalumnie zamiast logicznego myślenia! Zamiast cieszyć się, że na reszcie coś drgnęło i jest nadzieja, że w tym kierunku dalej będzie szło, WY dzielicie włos na czworo i zupełnie nie koncentrujecie się na tym, co ważne. Przecież, drogie koleżanki dzięki takim wymogom lekarze uzyskali prestiż i stali się ,,towarem pożądanym". Specjalista, który jest wymagany do zrealizowania określonego rodzaju świadczeń może być pozyskany tylko przez jednego świadczeniodawcę - a więc skoro chcesz mnie mieć, to zapłać mi więcej niż ten drugi! Zwykły mechanizm rynkowy! Dobry specjalista powinien mieć dobrą cenę a więc nie marnujcie czasu na głupoty tylko inwestujcie w siebie!

#16 ~@ Data: 2012-06-17 00:47:44

Mam nadzieję, że w niedługim czasie Fundusz określi wymogi dla wszystkich zakładów i komórek organizacyjnych w zakresie liczby i kwalifikacji pielęgniarek - tak, jak od lat dzieje się w odniesieniu do lekarzy. Tylko dzięki takim regulacjom mamy szanse na ucywilizowanie naszego pielęgniarstwa. Dotychczasowa dowolność w tym zakresie spowodowała, że dyrektorzy na każde roszczenie pielęgniarek odpowiadają, iż przede wszystkim muszą zadowolić lekarzy bo jeśli nie dostaną tego, czego żądają to odchodzą do konkurencji - bez nich nie będzie podpisana umowa. I po rosole! My na razie jesteśmy tylko kwiatkiem do kożucha! Walczmy więc o to, by i nas zauważono!

#17 ~pielęg. Data: 2012-06-17 10:54:24

Witam koleżanki:) Czyli co??? Uczyć się dziewczyny,podnosić swoje kwalifikacje:) Mimo wszystko:)

#18 ~piel~~ Data: 2012-06-17 13:42:29 Ocena artykułu: Ocena! Ocena! Ocena! Ocena! Ocena!

Proponuję wczytać się w warunki ogólne zawarte w projekcie. W tabeli zawarte jest: "równoważnik 2,8 etatu na jedno stanowisko int. ter- pielęgniarka, w tym równoważnik co najmniej 5,6 etatu pielegniarka anestezjologiczna" Czyli, ustawodawca dopuszcza pielęgniarki nieanestezjologicze? czy też tak to rozumiecie?

#19 ~eee Data: 2012-06-17 15:50:37

a co to za 6-letnie studia mgr pielęgniarskie? ja kończyłam 5-letnie studia magisterskie, i nie musiałam już odrabiać stażu

#20 ~xxxz Data: 2012-06-17 16:04:08

nie każdy organizator kursu ma w wymogach staż pracy na oddziale w kierunku którego zamierza się odbywać szkolenie kwalifikacyjne bądź specjalizacyjne. trzeba trochę poszukać. a swoją drogą , tak właśnie być powinno na każdym oddziałów - na sor i izbach pielęgniarki specj. ratunkowe, na internie po zachowawczych kursach itp. wtedy by nas zaczęto doceniać, bo aby istniał oddział potrzebna byłaby odpowiednia kadra - a za tym mogłyby iść odpowiednie zarobki - bo aż tylu specjalistów nie ma jeszcze na naszym rynku pielęgniarskim.

#21 ~-e- Data: 2012-06-18 12:50:40

Dyplom , a nie brak matury jest podstawą uprawnień do wykonywania zawodu pielęgniarki.Dlatego starsze koleżanki, które matury nie mają, nie powinny być dyskryminowane. W latach 70-90 był inny tok szkolenia.Brak matury nie oznacza ,że się nie jest dobrą , oddaną pacjentom pielęgniarką - fachowcem!!!!Nie jest też wymagana do kursów .Dlatego nie dajcie spokojnie dopracować do emerytury.

#22 ~jolanta ni Data: 2012-06-19 00:56:00

Moj szpital w Irlandii Polnocnej poszukuje doswiadczonych pielegniarek operacyjnych!!! Oto strona z kontaktem: [...]

#23 ~mgr p-arz Data: 2012-06-19 14:44:31

Witam . Szukam kontaktu z pielegniarkami lub pielegniarzami pracujacymi w Berlinie na kontraktach w szpitalach , klinikach . Aktualnie pracuje w Niemczech i mam dylemat czy sie przeniesc do Szwajcarii czy Berlina na kontrakt . Prosze o kontakt - e.pazdan@wp.pl Dziekuje . magister pielegniarz .

#24 ~Ewka75 Data: 2012-06-19 21:50:29

Witam. Czytam komentarze i jak zwykle dyskusja przechodzi w targ próżności, a mnie zaintrygowałą jedna wypowiedź i tu rzeczywiście widzę kolejny paradoks ministerialny. Do konca 2013 roku można pracować bez kursu lub specjalizacji a potem won. I tylko mam pytanie w jaki sposób nowe kadry będą mogły uzupełnić kwalifikacje skoro bez kursu/specjalizacji anestetyczką nie będzie mozna byc a do kursu/specjalizacji konieczny jest staż pracy na oddziale związanym z zakresem kursu/specjalizacji, czyli w tym przypadku na anestezjologii lub oit. Czyli wniosek jest jeden.Od 2014 r nie będzie nowych kadr pielęgniarek anestezjologicznych. Czy tylko mnie to niepokoi???

#25 ~Ewka75 Data: 2012-06-19 21:56:54

cd. Co do reakcji NFZ to chciałabym uswiadomić koleżankom pielęgniarkom, iż NFZ działa na podstawie rozporządzeń ministra zdrowia! I tu jest podstawowy problem, gdyż częstokroć "specjaliści" ministerialni nie rozumieją podstawowych pojęć dotyczących pielęgniarstwa ( przypomnę tylko kuriozalny zapis dotyczący kwalifikacji pielęgniarki instrumentariuszki wymaganych przy operacji zaćmy). Proszę mi wierzyć zę gdyby większość legislacyjnych rzeczy najpierw docierało do NFZ mielibyśmy o wiele bardziej życiowe i sensowne oparte na doswiadczeniu zawodowym a nie na teorii.

#26 ~@ Data: 2012-06-19 23:06:40

do Ewka 75 - gdzie Ty wyczytałaś, że aby przystąpić np. do specjalizacji anestezjologicznej konieczny jest staż pracy na oddziale anestezjologii??? Wejdź sobie na stronę min. Zdr., tam w dziale - piel. i poł. jest zakładka ,,kształcenie podyplomowe". Poczytaj sobie - ja krótko odniosę się tylko do kwestii, którą wyżej poruszyłam. Otóż nie ma tam innych wymogów, poza tymi, które niżej zacytuję. Do szkolenia specjalizacyjnego może przystąpić pielęgniarka, położna, która: 1. posiada prawo wykonywania zawodu; 2. posiada co najmniej dwuletni staż pracy w zawodzie; 3. została dopuszczona do specjalizacji przez komisję kwalifikacyjną. Nie siejcie zamętu. Pozdrawiam wszystkich i polecam studiowanie aktów prawnych dotyczących wykonywania naszego zawodu - na prawdę warto chociażby po to, by jego zapisy krytykować - KONSTRUKTYWNIE!

#27 ~piel. Data: 2012-06-20 12:18:08

w związku z tym trzeba przyjrzeć się praktykom szpitalnym, by kursanci wynosili z nich konkretne umiejętności, np. asysta lekarzowi przy intubacji, odsysanie dróg oddechowych pacjenta zaintubowanego wg procedury,asysta przy zabiegu operacyjnym, egzamin w takim razie powinien być również praktyczny skoro na kurs pójdą osoby bez doświadczenia na bloku czy R to niech ten papier więcej znaczy.

#28 ~@ Data: 2012-09-01 18:08:50

Nareszcie narzucają obowiązek zatrudnienia odpowiednich ludzi. Tylko cieszyć się, bo jak do tej pory dyrekcja i pielęgniarki oddziałowe nie chciały kierować nikogo na kursy, nie mówiąc już o specjalizacjach. Pielęgniarka po specjalizacji zagrażała stołeczkowi pani oddziałowej, często bez matury i bez specjalizacji,a przy tym leniwej. Sama nie uczyła się i nie pozwalała na to innym, dlatego było milczenie o jakichkolwiek specjalizacjach. Szkoda, że te niedouczone oddziałowe nie są pozbawiane swoich stołków tak z dnia na dzień.

#29 ~@ Data: 2012-10-01 19:04:24 Ocena artykułu: Ocena! Ocena! Ocena! Ocena! Ocena!

Nic się nie zmienia, konkursy wiąż "wygrywają" te stare oddziałowe, niezależnie od tego, czy mają kwalifikacje, czy też nie.Te stanowiska są dożywotnia. Skończy taka kobieta bez matury kursik dla oddziałowych ( w kole gospodyń wiejskich)i ma zarządzać ludźmi po studiach, przecież to czysty absurd i paranoja. Tak jest chyba tylko w pielęgniarstwie, że wykształcenie nie liczy się. Ordynatorowi odpowiada taki spolegliwy, niedouczony człowiek, bo nie odskoczy mi, będzie wierny jak pies, będzie "lizał" panu rękę, "byle tylko miał pełną miskę".

#30 ~zosia Data: 2013-01-03 08:52:50

Witam Uważam, że specjalizacja to najwyższa forma dokształcania nie tylko pielęgniarek i nie za bardzo rozumiem dlaczego tak się przed nią bronimy i mieszamy inne grupy zawodowe. A co nas obchodzą inni, dla nas liczy się to, że mamy zagwarantowane PRAWO i obowiązek dokształcania się. Tylko mi nie mówcie, że Wam się nie chce!

#31 ~ilona Data: 2013-01-12 15:17:32

witam. przeczytałam komentarze. jest w nich duzo racji ,ale jeśli zależy nam na podniesieniu prestizu zawodowego to dokształcajmy się we własnym zakresie. Nasze tzw. IZBY to adminisracyjny i bardzo drogi przezytek. pracodawcy natomiast nie sa zaiteresowani posiadaniem wykształconych pielegniarek, zwiazane jest to oczywiscie z regulacją płac. MY same jestesmy dla siebie najwiekszym wrogiem.

#32 ~położna7 Data: 2013-01-17 15:26:30

a co z położnymi które pracują na oiomie.nie możemy robić kursów ani specjalizacji w innym kierunku niż położnictwo i ginekologia.jak skończyłam medyk przyjęłam sie na oiom bo nigdzie nie było miejsca w moim zawodzie.pracuję tam kilka lat i nie chce odchodzić tym bardziej że zpołożnictwem ostatni raz miałam do czynienia w szkole.i NIKT W MINISTERSTWIE NIE POMYŚLI O NAS ŻE MY TEŻ CHCEMY ROBIĆ KURSY W INNYM KIERUNKU NIŻ POŁOŻNICTWO

#33 ~anka Data: 2013-02-12 16:58:21

Dziewczyny nie wiem czy dobrze zrozumiałam, ale rozporządzenie wymaga tych kwalifikacji od pielęgniarki pracującej na stanowisku znieczulenia, a nie na intensywnej terapii. Nie wiem jak u Was, ale u mnie niekoniecznie wykonuje się pracę na bloku w anestezji, są dziewczyny, które nie chodzą do znieczuleń tylko pracują ciągle na intensywnej- i chyba o to chodzi w tym rozporządzeniu, że do znieczuleń trzeba mieć kurs lub specjalizację, a ich brak nie wyklucza pracy w intensywnej terapii, czyli tak czy inaczej i tak jest się zatrudnionym na oddz. anestezjologii i intensywnej terapii i spokojnie można w międzyczasie robić kurs także nie sądzę żeby ktoś kogoś wyrzucał z pracy.

#34 ~Fajnie Data: 2013-02-27 10:12:27

Wszystko fajnie i cacy.Szkoda,ze jak zaczynalam prace prosto po szkole na oddziale urazow wielonarzadowych z pododdzialem OIOM to po 2 tygodniach mialam isc w zmiany.Bez kursow,papierow itd.Kolezanki tez wprowadzily mnie na zasadzie"nauczysz sie z czasem'lub"nie dotykaj respiratora!".Caly ten swiatek polskiego pielegniarstwa oscyluje wokol bledow i niedomowien z nieprzyuczonymi do zarzadzania kadra oddzialowymi poczynajac na rzadzie i"znawcach tematu"konczac.

#35 ~życzliwa Data: 2013-09-06 18:43:47

wzajemny szacunek !to podstawa sukcesu

#36 ~gaga Data: 2013-10-13 14:50:32

Kolejna BZDURA i niepotrzebne zupełnie do niej komentarze!!!

#37 ~anna Data: 2013-12-20 15:42:39

Witam koleżanki, no i mamy kolejny bubel wyprodukowany przez ministerstwo zdrowia. Jak zrobić ten kurs, na umowę o pracę młodych nie chcą zatrudniać, na kursy szpitale nie chcę wysyłać, jak już sa zorganizowane to poziom taki, że jak nic nie umiesz to i się nie nauczysz. Pracuje w aiit 13 lat. Kurs robiłam w ubiegłym roku, czysta formalność, były takie co nie pracowały, skończyły, ale praktyka żadna, więc trafiając do szpitala muszą się wszystkiego uczyć. Mniemam, że jak nie wiadomo o co chodzi to o pieniądze, nikt bowiem nie płaci pielęgniarkom które w ramach stażu zajmują się kursantkami no i postoją pod ścianą popatrzą i to wszystko. Inne nie mając oddelegowania, nawet nie chodzą na część praktyczną. Co do piel. oddziałowych, te które znałam ograniczały się do papierologii, szkoda pieniędzy na ich edukacje, bo jej nie wykorzystują.

#38 obiektywna Data: 2013-12-20 16:15:57

Co do wymogów na oddziałowe, zapisane jest powinna co wykładni oznacza, że skoro powinna to nie musi. Pielęgniarki oddziałowe musza potrafić dobrze zarządzać, a tego na specjalizacji z zakresu aiio się nie nauczą, bo to zupełnie inna bajka. Nie każdy się nadaje, poza tym jest wiele pielęgniarek które swoją wiedza i umiejętnościami przewyższają te ze specjalizacją, a w ostateczności w Polskich realiach to ordynatorzy wybierają sobie oddziałowe, bo ordynatorów wskazuje dyrektor.

Praca za granicą

Praca w Polsce