MZ proponuje, aby normy zatrudnienia obliczać na poszczególnych oddziałach według czasu pielęgnacji bezpośredniej i pośredniej w powiązaniu z kategoryzacją pacjentów. Dziś prezentujemy fragment nowego projektu rozporządzenia dotyczący oddziałów zabiegowych oraz zachowawczych. Jutro oddziały pediatryczne.

Normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych.

 

Portal Pielęgniarek i Położnych w 2011 roku to:

3 mln odsłon,

milion odwiedzin,

430 000 unikalnych użytkowników.

.

Aktualności według działów - obecny stan w zakresie norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych

Zobacz wyciąg z projektu nowego rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie sposobu ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych niebędącymi przedsiębiorcami. Dziś prezentujemy fragmenty dotyczące oddziałów zabiegowych oraz zachowawczych.

.

Pobierz fragment projektu rozporządzenia  dotyczący oddziałów zabiegowych i zachowawczych - część pierwsza, część druga.

Pobierz załacznik nr 1 do projektu rozporządzenia - Klasyfikacja pacjentów do kategorii opieki dla oddziałów zabiegowych i zachowawczych.

Pobierz fragment uzasadnienia do projektu nowego rozporządzenia - część pierwsza, część druga.

Jutro zaprezentujemy fragmenty dotyczące oddziałów pediatrycznych.

Mariusz Mielcarek

Komentarze użytkowników

#1  2012.07.24 09:07:05 ~gosia

Nareszcie uwzględnia się kategoryzację pacjentów, mam nadzieję, że rozporządzenie będzie mówiło nie tylko o obowiązku opracowania minimalnych norm, ale też o obowiązku ich wdrożenia i zastosowania w praktyce

#2  2012.07.24 09:22:38 ~***

Jeżeli ktoś się chce tym zachwycać to polecam poczytać na tym portalu o tym jak pielegniarki na Słowacji wywalczyły sobie płacę minimalną i jak są obliczane ich zarobki --- .daje do myślenia .

#3  2012.07.24 12:56:50 ~do 1

Wszystkie działania ministerstwa mają na celu tuszować jak najdłużej deficyt pielęgniarek, których z roku na rok jest coraz mniej. Jeżeli powiesz ciastkarzowi ,że wprowadzasz mu kategoryzację i nie będzie miał pomocników bo zamiast 20-stu tortów 40 centymetrowych będzie robił 20. tortów 35 centymetrowych to pęknie ze śmiechu. Dlaczego rządzący bronią się przed przeszczepieniem norm z krajów zachodnich? Proponuję dodać do projektu MZ jeszcze jeden punkt.Wrotki dla każdej pielęgniarki.

#4  2012.07.24 15:51:02 ~Anka

MYCIE I DEZYNFEKCJA RĄK DO KAŻEGO PACJENTA, ZAŁOŻENIE RĘKAWICZEK, tak ważne czynności ile to zajmuje czasu. Układanie leków i odbieranie indywidualnych zleceń dla każdego pacjenta, średno 3o kieliszków ,rozdanie , każdą porcję układa się bezpośrednio przed podaniem, prosto z karty zleceń lekarskich: ułożyć tabletkę podpisać zanieść pacjentowi, dopilnować aby połkną leki. 3X SPRAWDZIĆ LEK. do tych czynności aby było zgodnie z procedurą już musi być więcej personelu. ALBO WROTEK.

#5  2012.07.26 17:20:11 ~meelory

Panie Mariuszu! A co z normami dla Izb Przyjęć, w małych szpitalach, które pełnią funkcję soru, mając podział na 3 odcinki , ortopedyczny, chirurgiczny i internistyczny? Jak tam obliczyć normy? Piszę o szpitalu w pięknym dużym kurorcie: Krynicy Górskiej, gdzie na izbie jest codzień mnóstwo pacjentów.

#6  2012.07.27 06:39:14 ~DK

Ustawa prawo farmaceutyczne mówi o tym, że farmaceuta ma przygotować leki w dawkach do podania może znikną wreszcie leżące kilka godzin strzykawki, raczej niebezpieczne bo z cieczą o trudnej do określenia zawartości. Gdyby tak. apteka przygotowywała, leki przychodziłyby opisane i tylko do podania nie musiałybyśmy ponosić odpowiedzialności za to czy i ile leku jest w dawce podanej i wtedy spokojnie kategoryzowałybyśmy pacjentów, przygotowywały ich do samoopieki - czysta oszczędność :)

#7  2012.07.27 08:24:45 ~Jola

KTO PRZYGOTOWUJE, TEN podaje. Moim zdaniem zasada ograniczonego zaufania bardzo sie przyda. (stosowana notabene w ruchu drogowym, wszyscy znaja przepisy? i co z tego wypadków coraz więcej) Dopóki za całość i wszystkie czynności wykonywane przy pacjencie będzie odpowiadała pielęgniarka (również za to co robią opiekuni, rodzina, ) dopóty jestem przeciwna. To dalej nie jest dobre wyjście! Pielęgniarek brakuje i są coraz starsze. Młodzież myśli przyszłościowo i wyjeżdża za granicę.

#8  2012.07.31 12:49:48 ~prac.

A gdzie, wyliczenia dla pielęgniarek pracujących w sanatoriach.

#9  2012.08.11 15:35:39 obry44

Po pierwsze panie Mariuszu niech pan w końcu zmieni kolejność wyświetlania komentarzy pod artykułami tak żeby najświeższe były na samej górze a nie gdzieś schowane! Po drugie niech pan zwróci uwagę zespołowi z ministerstwa który zajmuje się tym rozporządzeniem ZANIM BĘDZIE ZA PÓŹNO że źle wylicza czas pracy pielęgniarskiej! W drugim fragmencie UZASADNIENIA do rozporządzenia w którym jest podany przykład wyliczenia ŚREDNIEGO CZASU DYSPOZYCYJNEGO komuś wyszło że 202 # 7,35 = 1485 Otóż Nie! Wszyscy wiedzą że godzina ma 60 minut a nie 100 i dlatego nie można sobie tak zwyczajnie mnożyć na kalkulatorze. Podam przykła 10 # 7,35 = 75,50 a nie 73,50 jak to ma miejsce w zwykłym mnożeniu! Z moich wyliczeń wyszło że 202 # 7,35 = 1532,2 więc jest zauważalna różnica! Jeszcze raz proszę żeby pan zwrócił uwagę tym geniuszom z ministerstwa aby nauczyli się przeliczać CZAS PRACY ponieważ sami go wymyślili wieć wypadałoby to umieć! A tak na marginesie to przestrzegam koleżanki przed huraoptymizmem jeśli myślą że wyliczanie norm zatrudnienia na podstawie TAK SKONSTRUOWANEJ KATEGORYZACJI coś zmieni gdyż po pobieżnym wyliczeniu norm zatrudnienia u mnie na oddziale okazuje się że jest nas za dużo a najśmieszniejsze jest to że przy obecnej obsadzie oddziałowa nie może dopiąć grafiku! Więc co będzie jak jeszcze kilka odejdzie? Swoją drogą nowa KATEGORYZACJA zakłada że w III kategorii opieka wzmożona na 1 pacjenta wynosi 159min/dobę czyli 2godz i 40min co daje na jedną zmianę 12godzinną 1godz i 20min na jednego leżącego pacjenta przy którym trzeba zrobić dosłownie wszystko! Wystarczy wam 1godz. i 20min na całą zmianę dla jednago pacjenta? A jak takich pacjentów jest kilku? To co z resztą podopiecznych? Zastanówcie się koleżanki i koledzy co ONI i ONE próbują z nami zrobić? Może w końcu czas zainteresować się kiedy są wybory i kogo wybieramy do najwyższych władz w izbach i samorządach? Czy może chcecie być "niewolnicą izaurą" do końca tego świata?