Normy zatrudnienia mają być obliczane na poszczególnych oddziałach w powiązaniu z kategoryzacją pacjentów. Dziś prezentujemy fragment nowego projektu rozporządzenia dotyczący oddziałów pediatrycznych i neonatologicznych. Jutro oddziały AiIT, IT oraz blok operacyjny, stanowiska znieczuleń i sala wybudzeń.

Normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych.

 

Portal Pielęgniarek i Położnych w 2011 roku to:

3 mln odsłon,

milion odwiedzin,

430 000 unikalnych użytkowników.

.

 

Aktualności według działów - obecny stan w zakresie norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych

Zobacz wyciąg z projektu nowego rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie sposobu ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych niebędącymi przedsiębiorcami. Dziś prezentujemy fragmenty dotyczące oddziałów pediatrycznych i neonatologicznych.

.

Pobierz fragment projektu rozporządzenia  dotyczący oddziałów pediatrycznych i neonatologicznych.

 

Pobierz załacznik nr 5 do projektu rozporządzenia - Klasyfikacja pacjentów do kategorii opieki dla oddziałów pediatrycznych i neonatologicznych.

Wczoraj zaprezentowaliśmy fragmenty dotyczące oddziałów zabiegowych i zachowaczych.

Jutro zaprezentujemy fragmenty dotyczące AiIT, IT oraz bloku operacyjnego, stanowisk znieczuleń i sal wybudzeń.

Mariusz Mielcarek

Komentarze użytkowników

#1  2012.07.24 21:00:02 ~q

Normy dla o/zabiegowych i pediatrii z neonatologią to ten sam załącznik

#2  2012.07.24 21:24:29 Redakcja Portalu

Dziękuję za zwrócenie uwagi na mój błąd. Poprawiłem.

#3  2012.07.26 17:19:39 ~meelory

Panie Mariuszu! A co z normami dla Izb Przyjęć, w małych szpitalach, które pełnią funkcję soru, mając podział na 3 odcinki , ortopedyczny, chirurgiczny i internistyczny? Jak tam obliczyć normy? Piszę o szpitalu w pięknym dużym kurorcie: Krynicy Górskiej, gdzie na izbie jest codzień mnóstwo pacjentów.

#4  2012.08.07 13:21:51 ~zaneta

Jak tu wogole cokolwiek da sie wyliczyc praca przy pacjencie praca biurowa ktorej jest coraz wiecej czy ja ktos bierze pod uwage ? wozenie paCJENTOW NA zabiegi na badania pomoc lekarzowi na zabiegowce odbieranie telefonow,rozmowy z pacjentami z odwiedzajacymi ,rozdawania posilkow.latanie ze skierowaniami po wyniki.szpital to nie zaklad w ktorym cokolwieik mozna wyliczyc bywa ze jest spokoj i jedna pielegniarka da rade a za chwile okazuje sie ze i 3 to za malo.Wydaje mi sie ze minimum to 2 pielegniarki na dyzurze a i to czasem za malo Samo przyjecie chorego na odzial zajmuje teraz ok 30 min a jesli jest 5 przyjec? Trzbe wypisac setki papierow zebrac wywiad,zwazyc chorego zmierzyc parametry pobrac krew zrobic ekg ,kto wtedy ma zajac sie innymi chorymi kto ma jechac na np blok.

#5  2012.08.11 15:42:24 obry44

Po pierwsze panie Mariuszu niech pan w końcu zmieni kolejność wyświetlania komentarzy pod artykułami tak żeby najświeższe były na samej górze a nie gdzieś schowane! Po drugie niech pan zwróci uwagę zespołowi z ministerstwa który zajmuje się tym rozporządzeniem ZANIM BĘDZIE ZA PÓŹNO że źle wylicza czas pracy pielęgniarskiej! W drugim fragmencie UZASADNIENIA do rozporządzenia w którym jest podany przykład wyliczenia ŚREDNIEGO CZASU DYSPOZYCYJNEGO komuś wyszło że 202 # 7,35 = 1485 Otóż Nie! Wszyscy wiedzą że godzina ma 60 minut a nie 100 i dlatego nie można sobie tak zwyczajnie mnożyć na kalkulatorze. Podam przykła 10 # 7,35 = 75,50 a nie 73,50 jak to ma miejsce w zwykłym mnożeniu! Z moich wyliczeń wyszło że 202 # 7,35 = 1532,2 więc jest zauważalna różnica! Jeszcze raz proszę żeby pan zwrócił uwagę tym geniuszom z ministerstwa aby nauczyli się przeliczać CZAS PRACY ponieważ sami go wymyślili wieć wypadałoby to umieć! A tak na marginesie to przestrzegam koleżanki przed huraoptymizmem jeśli myślą że wyliczanie norm zatrudnienia na podstawie TAK SKONSTRUOWANEJ KATEGORYZACJI coś zmieni gdyż po pobieżnym wyliczeniu norm zatrudnienia u mnie na oddziale okazuje się że jest nas za dużo a najśmieszniejsze jest to że przy obecnej obsadzie oddziałowa nie może dopiąć grafiku! Więc co będzie jak jeszcze kilka odejdzie? Swoją drogą nowa KATEGORYZACJA zakłada że w III kategorii opieka wzmożona na 1 pacjenta wynosi 159min/dobę czyli 2godz i 40min co daje na jedną zmianę 12godzinną 1godz i 20min na jednego leżącego pacjenta przy którym trzeba zrobić dosłownie wszystko! Wystarczy wam 1godz. i 20min na całą zmianę dla jednago pacjenta? A jak takich pacjentów jest kilku? To co z resztą podopiecznych? Zastanówcie się koleżanki i koledzy co ONI i ONE próbują z nami zrobić? Może w końcu czas zainteresować się kiedy są wybory i kogo wybieramy do najwyższych władz w izbach i samorządach? Czy może chcecie być "niewolnicą izaurą" do końca tego świata?

#6  2012.09.02 13:58:07 ~Gościna

Jedna pielęgniarka na 100 pacjentów wystarczy! Dlaczego? Bo jak będą 2 to też gó.o zrobią ale w dwie będą nażekać że potrzebne jeszcze 4 a jak 1 to cisza i spokój. Jak na to patrzę to, dochodzę do wniosku że, najlepiej jakby pielęgniarek wogóle nie było. Historia polskiej medycyny zatoczyła koło do czasów z przed wojny kiedy to, pielęgniarkami(rzami) byli więźniowie którzy robili to w ramach odsiadywania kary. Niby jest podobnie ale więzień "dostaje" na utrzymanie więcej kasy niż pielęgniarka pensji!

#7  2012.09.02 21:16:43 ~do 6

Dobre! ale się ubawiłam. po co likwidować zawód pielęgniarki jak same nawzajem z biegiem czasu wyeliminujemy się w szale wściekłości.

#8  2013.01.21 16:00:21 erebeka7

Drogie koleżanki, żeby zmienić te głupie zapisy musimy wykazać, że szkodzą one zarówno nam jak i pacjentom. Pracuję w klinice neurochirurgii i na naszej sali pooperacyjnej zawsze są pacjenci w IV kategorii np, prowadzeni na respiratorach, podobny problem ma neurologia. Czy w takim razie mama kłamać w raporcie, że takich pacjentów nie ma? Czy może mam odejść od łóżka , bo przecież w świetle rozporządzenia taki pacjent nie istnieje. Jedynym sposobem by to zmienić jest dokładne udokumentowanie ilości takich pacjentów, które będzie można wykorzystać do protestu oraz nagłośnienie tej sprawy medialnie. Potencjalni pacjenci powinni się dowiedzieć jak są postrzegani i traktowani przez ministerstwo. To wymaga od nas konsekwencji i jedności. Każda z nas moze to zrobić we własnym oddziale. Jesli choć raz zawalczymy wspólnie zaczną się z nami liczyć