"Karny jeżyk". W ministerstwie zdrowia opracowano komunikat w sprawie ustnych raportów pielęgniarskich. Jednak kierownictowo ministerstwa decydowało, że ... Zobacz jak do tego ma się "karny jeżyk"?

Ustne raporty pielęgniarskie.

.

Portal Pielęgniarek i Położnych w 2011 roku to:

3 mln odsłon,

milion odwiedzin,

430 000 unikalnych użytkowników.

.

"KARNY JEŻYK"

Na posiedzeniu Kolegium Kierownictwa ministerstwa zdrowia w dniu 29 sierpnia 2012 roku omawiano przygotowany przez Departament Pielęgniarek i Położnych projekt "komunikatu w sprawie czasu pracy pielęgniarek i położnych w kontekście ustnych raportów pielęgniarskich". Jednak po zapoznaniu się z treścią projektu komunikatu kolegium ministerstwa ustało, "inny tryb postępowania".(???) 

Sprawa ustnych raportów pielęgniarskich w kontekście prawa pracy odbiła się szerokim echem wśród użytkowników Portalu Pielęgniarek i Położnych. Szczegółowy zapis dyskusji na Portalu w przedmiotowej sprawie można przestudiować w linkach poniżej.

Natomiast korzystając z okazji poruszenia tematu przedstawię w jaki sposób "rozwiązano sprawę zdawania ustnych raportów pielęgniarskich" w kontekście czasu pracy w jednym ze szpitali.

Otóż, dyżur pełni na oddziale kilka pielęgniarek. Z chwilą zakończenia dyżuru, wszystkie pielęgniarki opuszczają miejsce pracy. Wszystkie oprócz jednej!

Bowiem ta jedna pozostaje 15 minut dłużej i zdaje raport następnej zmianie. Ma za te 15 minut coś tam płacone.

Pielęgniarki ochrzciły całą sytuację dość humorystycznie. Pielęgniarka pozostająca 15 minut dłużej po dyżurze, zostaje na "karnym jeżyku"! Pięknie? Nieprawdaż?

Mariusz Mielcarek  

 

 

Naczelna Rada PiP uchwaliła stanowisko w sprawie konieczności przekazywania raportów pielęgniarskich w formie ustnej. I wystosowała je do ministerstwa zdrowia. Zobacz odpowiedź.

"Niedopuszczalne jest stosowanie w niektórych zakładach opieki zdrowotnej zakazu przekazywania raportów pielęgniarskich w formie ustnej". Przeczytaj stanowisko Naczelnej Izby PiP w sprawie raportów pielęgniarskich. 10 wypowiedzi!

Raport pielęgniarski w kontekście czasu pracy pielęgniarek i położnych. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy. 19 wypowiedzi!

Zobacz jak według PTP powinna zostać uregulowana organizacja raportów pielęgniarskich. 38 wypowiedzi!

Sprawa raportu pielęgniarskiego. Tym razem pismo do Międzynarodowej Rady Pielęgniarek. 13 wypowiedzi!

Jesteś pielęgniarką, położną? Przeczytaj koniecznie! W radomskim szpitalu funkcjonuje "podziemie raportowe", bo ... A Pielęgniarka Naczelna . . . ! Przeczytaj pismo w przedmiotowej sprawie. 64 wypowiedzi!

Ciekawe tematy!!! Np. sprawa czasu na zdawanie raportu pielęgniarek i położnych i na obowiązkowe szkolenia. Zobacz wideowypowiedź Małgorzata Szymankiewicz, przewodniczącej OZZPiP Zarządu Regionu Zachodniopomorskiego. 21 wypowiedzi!

Oczywista oczywistość - "raport pielęgniarski" to "czas pracy". 18 KOMENTARZY!

Pozostawanie po godzinach pracy a zdawanie raportu. 145 KOMENTARZY!

.

Komentarze użytkowników

#1  2012.09.11 07:45:19 ~Maja*

Ministersto Zdrowia i nieudolny Departament Pielegniarek i Połoznych pół roku nie potrafi napisac komunikatu.Tak tez działa departament prawny.A pan Minister publicznie obiecał,że wyda komunikat, aby pracodawcy wliczali w czas pracy zdawanie ustnych raportów.Cały czas manipulują nieudacznicy a koleżanki pracuja za free! Brawo! A Naczelna Izba zgłosiła wniosek.

#2  2012.09.11 08:49:24 ~piel

Wczoraj gdy jak zwykle prześledziłam informacje w pr.tv m.in. na temat polskiej ochrony zdrowia to po prostu brak słów. Min.zdrowia Arłukowicz bezczelnie wypominał podwyżkę dla pracowników tak wielką podwyżkę, kiedy to niedawno były (i nadal są w niektórych regionach! ) pensje głodowe. PYTAM SIĘ JAKIM PRAWEM ? zapewne wykonuje zadania wynikające z otrzymania stanowiska ministra były e-seldowiec ile w tym człowieku zakłamania co on wyprawia z CZD przecież to jest PRIORYTET -malutkie dzieci. jakim prawem liczy personel, jakim prawem urzędasy otrzymują tak wysokie premie i pensje a ochrona zdrowia ma ZERO NAGRÓD I JESZCZE PENSJE MU SIĘ NIE PODOBAJĄ ZA TAK CIĘŻKĄ NASZĄ SZPITALNĄ PRACĘ ? DLACZEGO SIĘ NIE WYPOMINA INNYM GR. ZAWODOWYM NP. NAUCZYCIELOM ?

#3  2012.09.11 08:51:59 ~Jola

Ciekawe jak ma zostać jedna pielęgniarka i zdać raport jak, każda ma swoich pacjentów którymi ma się opiekować. Toż to przecież niezgodne z pielęgnowaniem. Czyżby cofało się pielęgniarstwo. Wydawało mi się ze zbiorowa odpowiedzialność to już przeszłość, a tu Ministerstwo cofa pielęgniarstwo o jakieś dzieciąt lat. Gratuluję! Nie ma możliwości zdawania raportu przez jedną pielęgniarkę. Na moich salach ja zajmuję się chorymi, a na salach innych inna pielęgniarka.Ja dochodzę ew. do pomocy i na odwrót. To co ona powie o moich chorych.

#4  2012.09.11 08:51:59 ~Jola

Ciekawe jak ma zostać jedna pielęgniarka i zdać raport jak, każda ma swoich pacjentów którymi ma się opiekować. Toż to przecież niezgodne z pielęgnowaniem. Czyżby cofało się pielęgniarstwo. Wydawało mi się ze zbiorowa odpowiedzialność to już przeszłość, a tu Ministerstwo cofa pielęgniarstwo o jakieś dzieciąt lat. Gratuluję! Nie ma możliwości zdawania raportu przez jedną pielęgniarkę. Na moich salach ja zajmuję się chorymi, a na salach innych inna pielęgniarka.Ja dochodzę ew. do pomocy i na odwrót. To co ona powie o moich chorych.

#5  2012.09.11 09:02:12 ~mgr

Do: 2 dobry wątek i starajmy się tak trzymać.Wątki jak najbardziej aktualne P.Mielcarku wrzucaj, a nie tylko te wewnętrzne czy odgrzewane kotlety. Tak i ja wczoraj śledziłam pr. informacyjne (zawsze to robię i mam nadzieję,że większość Koleżanek i Kolegów) To nie polityka w ścisłym znaczeniu a informacje, które powinny docierać do naszego środowiska zawodowego.Wracając do tematu : na Polsacie np.wczoraj mówiono o agresji pacjentów do lekarzy, ratowników i to oni się wypowiadali - pielęgniarki temat WIDMO jak zwykle no chyba,że na Polsacie H.Kiepska(nie - kompleksy).Pielęgniarki wypoczęte i piją kawę a pacjenci prawią im komplementy - taki mnie więcej może być przekaz społeczny.Czy Pielęgniarki nie są narażone na AGRESJĘ PRZEBYWAJĄC Z PACJENTEM, PRACUJĄC PRZEZ 12 GODZ?

#6  2012.09.11 09:12:00 ~piel

Do 5 : b.dobra wypowiedż a ja dodam jeszcze,że wczoraj również w TVN liczono lekarzy w CZDZ i okazało się,że nie jest ich dużo a to tych pielęgniarek nierobów jest za dużo i trzeba ich zwolnić - SZOK. po co te pielęgniarki w Polsce zero szacunku ! zajmujemy jedne z ostatnich miejsc w Europie jeśli chodzi o ilość pielęgniarek na pacjentów - SZOK.WSTYD. ARŁUKOWICZ I TAK WKRÓTCE POLECISZ ! tylko gdzie pójdziesz ? co kończysz robotę Kopaczowej co ci jeszcze nakazała ?

#7  2012.09.12 14:12:24 ~ja

Jaki ten portal się robi zaspany coraz mniej ludzi pisze bo tak naprawdę to w niczym pielęgniarkom nie pomógł dobre wypowiedzi powyżej oby tak zawsze oby świadomość rosła JAKIM PRAWEM ARŁUKOWICZ WYP[OMINA PODWYŻKI TO MOŻE TAK WSZYSTKIM WYPOMINAĆ I NAUCZYCIELOM CO MAJĄ ROKROCZNIE, MAJĄ NADAL 13 i 14 a ochrona zdrowia co ma ? mają 3 miesiące wolnego w ciągu roku a nawet i 4 - n.akademicy i to nie są nasze KOMPLEKSY TAKA JEST PRAWDA !

#8  2012.09.12 16:13:38 ~,,,

Ten portal to: Syzyfowa uciążliwa, bezowocna praca, ogromny i bezskuteczny wysiłek, trwający bez końca.

#9  2012.09.12 21:21:40 ~piel

.ciekawa jestem jak mają zdawać pielęgniarki raport jak pracujemy na pojedynczych dyżurach i nie możemy się wyrobić z pracą, a jeszcze raporty.masakra.kogo to obchodzi.brak szacunku.

#10  2012.09.13 12:20:35 ~mika

Pracuję od ponad 30 lat.Kiedyś pracowało się na 8,po południu,w nocy,niedziele i święta pojedyńczo majac pod opieką kilkudziesięciu chorych.Trzeba było wszystko przy nich zrobić a także wykonać masę papierkowej roboty,wymyć i wysterylizować sprzęt,posprzątać szafki itd.I trzeba było się wyrobić.Ustny raport przy przekazywaniu dyżurów polegał na tym,że szło się ze zmienniczką(przychodzily na dyżur 10-15 minut wczesniej a nie jak teraz wpadają punkt .)na sale i przekazywało to co mialo się przekazać, reszta byla do przeczytania w raporcie.No,ale takiej pracy uczono nas w szkole(SM i LP)i jakoś dawałyśmy sobie radę.Jak się chce to się wszystko potrafi.

#11  2012.09.13 15:03:25 ~sestra

Mika - nie ma sensu w porównywaniu pracy sprzed 30 lat do dzisiejszych realiów.

#12  2012.09.13 20:50:18 ~do mika

Wez nie porównuj i nie wracaj nawet wspomnieniami do pracy sprzed 30 lat! Nawet o tym nie mysl!

#13  2012.09.14 09:26:55 ~mgr

P.Mielcarek OBUDŻ SIĘ PANI IWONA BORCHULSKA ZACZĘŁA OD DZIŚ AKTYWNIE DZIAŁAĆ OGŁOŚ WSZEM I WOBEC CZAS NAJWYŻSZY !

#14  2012.09.14 09:48:22 ~Piel-ki

Dziękujemy Pani Iwono !

#15  2012.09.14 09:49:49 ~ja

Drogie Koleżanki i Koledzy zalogujcie się na Rynek Zdrowia zawsze o wszystkim piszą na bieżąco i szybko reagują !

#16  2012.09.14 10:06:47 ~,,,,,,,,

,Związkowcy reprezentujący ŚREDNI PERSONEL szpitali zamierzają pikietować siedziby wojewodów, by protestować przeciwko kierunkowi zmian w ochronie zdrowia, średni ? .

#17  2012.09.14 10:12:22 ~CD

Z art.RYNEKZDROWIA.PL

#18  2012.09.14 10:26:08 ~Piel

Zaliczmy to przejęzyczenie " średni" jako nie-dostosowanie do obecnych realiów i zwróćmy uwagę, ze możemy teraz RAZEM DUŻO ZROBIĆ NA Ę CHWILĘ NIE CZEPIAJMY SIĘ WYKSZTAŁCENIA I INNYCH DUPERELI STOPNIOWO I PISMAKI I LEKARZE I SPOŁECZEŃSTWO ZAAKCEPTUJĄ NASZE OBOWIĄZUJĄCE WYŻSZE WYKSZTAŁCENIE - ZATEM DO DZIEŁA JAK W ACTA SKRZYKNIJMY SIĘ DO SZEROKO ZAKROJONYCH DZIAŁAŃ ! Pani Iwono CHYLIMY GŁOWY I MOCNO POZDRAWIAMY - BĘDZIEMY !

#19  2012.09.14 10:29:37 ~erka

No I ŚWIETNIE najpierw wypowiedzi typu : od 13 w dół a karny jerzyk poczeka ZACZNIJMY WSZYSTKO PO KOLEI BO ODGRZEWAĆ KOTLETY LUB WKŁADAĆ KIJ W MROWISKO KAŻDY POTRAFI !

#20  2012.09.14 10:35:36 ~mgr

Koleżanki i Koledzy praca i wykształcenie oczywiście, że ważne ale jak się okazuje w naszym kraju dla naszych decydentów nie tak bardzo no gdyby to byli nauczyciele. nie, to nie kompleksy ale wymagania co do wykształcenia, dokształcania stawiajmy podobne a pielęgniarki albo się uczą albo pracują ponad siły i co z tego mają ? nauczyciele zawsze wygrywają protesty a kursy czy kształcenie nie aktualne 10-20 lat temu. czy widzicie RÓŻNICĘ ? TAK WIELKIE SŁOWA UZNANIA DLA p.BORCHULSKIEJ NIE ZAWIEDZIEMY !

#21  2012.09.14 10:51:16 ~,,,,,

Nie zaprzepaśćmy Tego co się zaczęło,konsekwentnie,cierpliwie.ODWAGI !

#22  2012.09.14 12:56:53 ~p-niarz

No i znowu się zacznie kobiety, siostry a powinno być kobiety,mężczyżni,bracia i siostry och te pismaki śmiechu warte ! TRZYMAJMY SIĘ MOCNO ! Pani Iwonko Borchulska słowa uznania i podziękowania !

#23  2012.09.15 09:02:22 ~piel

No tak i jak zwykle w mediach zero wiadomości o petycji P.Borchulskiej ! ALE NA POLSACIE HALINKA KIEPSKA PIELĘGNIARKA I JEJ JEŁOP BYŁA JAK ZAWSZE CODZIENNIE O TEJ SAMEJ PORZE OK.19:35 ! OGLĄDAJCIE BO I TAK JUŻ NIE PISZECIE W TYM PORTALU TO MACIE CZAS !

#24  2012.09.15 15:14:29 ~do 13

Dopiero od dziś? A tak na marginesie to mam wrażenie , że ktoś chce ją wypromować lub , że to sama IB pisze te brednie.

#25  2012.09.16 09:52:48 ~do 24

Nie sądzę by sama pisała te brednie w środowisku jest wiele do zrobienia i róbmy swoje. A jeśli już to promujmy się wszystkie bo nas jakoś promować nie chcą a wczoraj w ogólnopolskich mediach znowu o strażakach i o Pawlaku nie ma m-ca bez ich promocji a w tv jedynie promowana jest głupkowata pielęgniarka Halina Kiepska - żenada ! i to codziennie POLSAT 19:35 to nie kompleksy ani też brak dystansu do serialu komediowego jest szydzenie z pielęgniarek np. w jednym z odcinków Kiepska uczyła się angielskiego przyg. się do wyjazdu i pierwsze określenie jakie zapamiętała to FACK YOU.

#26  2012.09.16 13:20:25 ~do 25

Mam takie samo zdanie pozdrawiam

#27  2012.09.29 21:09:28 ~głupia

Pracowałam kilkanascie lat temu jako pielegniarka w szpitalu.zostawałyśmy pół godziny dłużej na raporce.przez wiele lat DUŻO godzin sie nazbierało.I wiecie co? Nikt nam tego nie oddał! Jaka ja głupia byłam!

#28  2012.10.04 11:48:53 ~piel

Do 24 P.Iwona dawno się wypromowała i dobrze bo tak naprawdę niewiele się dzieje w naszych kwestiach pisałam ja pielęgniarka z wieloletnim stażem a nie BORCHULSKA.Panie Mielcarek jutro 5 pażdziernik coś miało się rozpocząć dot. pielęgniarek a tu NIC, CISZA JAK ZWYKLE . jedynie promocja pana książek !

#29  2012.10.09 13:58:25 ~do 28

Do 28 całkowicie się zgadzamy Mielcarek nabija tylko własną KASĘ !