Władze związku pip wypiły kawę z Prezesem NFZ.

Działalność związku pip.

 

Portal Pielęgniarek i Położnych w 2011 roku to:

3 mln odsłon,

milion odwiedzin,

430 000 unikalnych użytkowników.

.

 

Na stronie internetowej związku pip można przeczytać poniżej cytowany komunikat:

"W piątek 9 października 2012r. Iwona Borchulska, Zdzisław Bujas  i Krystyna Ptok w siedzibie Narodowego  Funduszu Zdrowia w Warszawie spotkali się z  Agnieszką Pachciarz - Pezesem.
Podczas spotkania przedstawiono problemy środowiska pielęgniarek i położnych w kontekście wielozatrudnienia,  braku pielęgniarek  i położnych w systemie. Poruszono kwestię wykorzystywania bez wiedzy pielęgniarek i położnych danych osobowych do kontraktowania świadczeń zdrowotnych. Omówiono warunki zawierania  i realizacji umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych w roku 2013."

Komentarz redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Spotkanie władz związku pip z Prezesem NFZ to kapitalna okazja do zaprezentowania stanowiska związku pip w zakresie dotyczącym warunków wykonywania zawodów pielęgniarki i położnej. Dlatego komunikat opracowany przez związek pip w sprawie przedmiotowego spotkania powinien zawierać informacje w zakresie stanowiska związku pip w poszczególnych sprawach, stanowisko Prezesa NFZ oraz wnioski ze spotkania.

Niestety komunikat zaprezentowany powyżej nie zawiera podstawowych elementów, które pozwoliłyby rzeszom pielęgniarek i położnych poznać stanowisko związku oraz wnioski ze spotkania. Podejmowanie z Prezesem NFZ problematyki dotyczącej "wielozatrudnienia" oraz "braku pielęgniarek i położnych" to może posunięcie bardzo medialne, gdyby nie fakt iż Prezes NFZ jest nieodpowiednim adresatem powyższych zagadnień. Wynika to z regulacji prawnych. Natomiast warto, aby związkowcy zaprezentowali w komunikacie chociażby stanowisko związku  np. w sprawie zasad kontraktowania świadczeń  pielęgniarki rodzinnej (tak, rodzinnej nie poz), pielęgniarki w miejscu nauczania i wychowania oraz opiece długoterminowej. Może warto było wspomnieć w komunikacie o problemach pielęgniarek DPS? O wymaganych przez fundusz kwalifikacjach zawodowych? Poziomie finansowania świadczeń wykonywanych przez pielęgniarki i położne? Wspomieć, że prawo do kontraktowania świadczeń w zakresie kompetencji zawodowych przynależnych pielęgniarce i położnej podstawowej opieki zdrowotnej powinny mieć tylko pielęgniarki i położne? O wymaganiach w zakresie personelu pielęgniarskiego, które zostały określone w zarządzeniach Prezesa NFZ w zakresie leczenia szpitalnego?

Szkoda, a tak wyglada, że władze związku pip wypiły z Prezesem NFZ kawę. Zresztą jak pamietam w ostatnim czasie  (marcu i październiku) piły także kawę z Premierem.

Mariusz Mielcarek

Komentarze użytkowników

#1  2012.10.24 10:32:38 ~olo

Panie Mielcarek! Pan nie ma prawa wtrącać się w działalność związku zawodowego.Nie jest Pan członkiem w/w zatem wszelkie krytyki i sugestie są tylko i wyłącznie biciem piany.OZZPiP reprezentuje interesy SWOICH CZŁONKÓW, nie Pana, panie Mielcarek.

#2  2012.10.24 11:00:24 ~mgr

Proponuję, aby wszystkie te panie z OZZPiP, zamiast spotkań nic nie wnoszących, prócz wywoływanie wojny pielęgniarsko- pielęgniarskiej, wzięły się uczciwie do pracy na oddziałach, zmniejszając jednocześnie deficyt pielęgniarski w szpitalach. Proponuję, aby zamiast głupich pomysłów, będących pozostałością po poprzednim systemie, zreform0owały wreszcie swój umysł, o ile jeszcze nie jest za póżno i przestały robić karierę kosztem nas wszystkich.

#3  2012.10.24 11:00:53 ~2

Naganne byłoby rozpowszechnianie wiadomości nieprawdziwych, lecz o wszystkich faktach wiedzieć chcemy. O tym, że przedstawicielki naszego zawodu działają na naszą szkodę - to trzeba nagłaśniać. Tym szybciej będzie koniec tych szkodników.

#4  2012.10.24 11:08:46 ~do 2

Prosze sprecyzować,jakie działania są na szkodę pielęgniarek!

#5  2012.10.24 12:04:08 ~do do

Wszystkie te o których członkowie nie wiedzą, przez nic nie wnoszące notatki o kawce . byłyśmy i rozmawiałyśmy o tym jak macie ciężko, no same konkrety!

#6  2012.10.24 12:38:05 ~2

Te wszystkie działania na niekorzyść to doprowadzenie do upadku zawodu pielęgniarskiego. Oprócz pozorowanych działań, spotkań nie jestem w stanie wymienić ani jednego konstruktywnego działania. K o m p r o m i t a c j a!

#7  2012.10.24 13:25:31 ~???

Jakie działania doprowadziły do tego upadku? Co według ciebie są te pozorowane działania?

#8  2012.10.24 13:47:34 ~2

Podam definicję "działań pozorowanych" Są to takie przedsięwzięcia, z których nic nie wynika : spotkania, rozmowy, potrząsania butelkami itd. Efekt analogiczny jak Amber Gold, czyli uzyskanie profitów dla siebie kosztem innych.Mam nadzieję na rychły koniec tej maskarady.

#9  2012.10.24 13:57:32 ~do 2

Bicie piany,żadnych konkretów,zawiść,teorie spiskowe obwinianie,brak odpowiedzi na pytania-zalecenia:leczenie psychiatryczne.Polecam wydziergać ciepły berecik.

#10  2012.10.24 14:53:31 ~piel

Bardzo podoba mi się komentarz pana Mielcarka, jestem pielęgniarką poz(wg ustawy) i marzy mi się żeby izby w końcu zajeły się zasadami kontraktowania świadczeń pielęgniarki rodzinnej, dlaczego musimy ciągle się bać o swoj pracę konkurując z lekarzami którzy zatrudniają pielęgniarki w celu przejęcia pacjentów czerpic z tego dla siebie zyski.Nie jestem golosłowna sama otrzymałam propozycję zatrudnienia w NZOZ-ie (w celu przejcia pacjentów innej pielęgniarki, ponieważ lekarz nie mógł porozumieć się w kwestii finansowej). Moim zdaniem izby wiedzą o takich problemach, tylko nie mam pojęcia dlaczego nic nie robią. Prawo do kontraktowania świadczeń bezpośrednio z NFZ w zakresie kompetencji pielęgniarki poz (rodzinnej) powinny mie tylko i wyłącznie pielęgniarki.

#11  2012.10.24 15:36:53 ~##

Przyświeca nam nadzieja, że razem z upadkiem tego rządu /nierządu/ upadnie pielęgniarskie Amber Gold.

#12  2012.10.24 16:37:15 ~zoz

Omówiły warunki kontraktowania na 2013. To dlatego NFZ uciął nam kontrakt na umowie wieloletniej o 5%. Dziękujemy.A może jeszcze składeczki do góry?

#13  2012.10.24 17:48:56 ~do 10

Popieram, jestem pielęgniarką szkolną i nie mogę zrozumieć dlaczego nasze świadczenia są kontraktowane przez lekarzy i spółki lekarskie. Od 10 lat lekarzy nie ma w szkołach.Pielęgniarki przez nich zatrudnione robią wszystko , tylko nie to co jest zawarte w świadczeniach gwarantowanych.O tego typu działaniach świadczy dokumentacja prowadzona przez pracujące u lekarzy pielęgniarki, gdzie brak podstawowych wpisów , czy badań przesiewowych. Kontrolowane przez NFZ są tylko pielęgniarki mające kontrakt z NFZ.O kontrolach pielęgniarek szkolnych zatrudnionych w spółkach lekarskich nie słyszałam

#14  2012.10.24 17:56:39 ~mało tego

Nasze świadczenia pielęgniarskie są przejmowane przez lekarzy, wystarczy,że pani prezes spółki lekarskiej tupnie nogą, to urzędnicy NFZ w zębach jej oddają nasze świadczenia bez konkursu ofert. Wykształcenie i kwalifikacje pielęgniarskie nic nie znaczą dla NFZ. Pielęgniarka po LM z kursem kwalifikacyjnym zatrudniona u lekarzy jest górą nad pielęgniarką z licencjatem i specjalizacją, dla NFZ

#15  2012.10.24 18:07:20 ~XX

Osoby wierzące w dobroczynne działania samorządów , szczególnie te wypowiadające się na tym portalu zachęcam do wsłuchania się w wypowiedzi pielęgniarek aktualnie pracujących. M.inn. zakończył się program na żywo w T. Trwam - wypowiedzi protestujących pielęgniarek w Puławach. Trudno uwierzyć! To są efekty działalności samorządów w praktyce.

#16  2012.10.24 20:33:22 ~piel

Nie wiem cy jest obecnie pielęgniarka w kraju , której by nie obcięto kontraktu na 2013 rok i to znacznie.Przecież z czegoś to in vitro trzeba sfinansować.

#17  2012.10.24 21:45:39 ~Do piel

Masz rację, lecz nie tylko trzeba na in vitro, ale afera za aferą, na które nie było zabezpieczenia w planie finansowym.

#18  2012.10.24 22:28:11 ~piel-ona

Prawda jest taka, że jesteśmy zawodem dyskryminowanym, dlatego, ze głównie jesteśmy my pielęgniarki- zawodem kobiecym, bo to mi powiedział dzisiaj pacjent, bo gdy by był to zawód zdominowany przez mężczyzn to musiałybyśmy/oni/musieliby/ odpowiednio zarabiać, bo facet musi utrzymać rodzinę a kobieta nie musi.i to jest dyskryminacja./i ja się z nim zgadzam! Protestujmy przeciwko dyskryminacji i niskim zarobkom wszystkich kobiet i pielęgniarek!

#19  2012.10.25 22:04:13 ~~do wielu

Jakie wy jesteście puste,aż się was czytać nie chce! Zasuwacie na pięciu etatach,aż wam pot po d.ie spływa i utyskujecie w dyżurkach jak wam ciężko i jak to was nikt nie ceni,a kiedy ktoś próbuje zadbać o wasze lepsze jutro,to wieszacie na nim psy.Pora się opamiętać,bo na długo wam sił nie starczy i będziecie dogorywać na korytarzowych łóżkach w prywatnych szpitalach bez pielęgniarek,bo te zniedołężnieją z przepracowania i nikt ich już nie zatrudni w tych pięknych placówkach,ponieważ będą psuły wystrój,a nowych nie będzie,bo nie będą kończyć szkół pielęgniarskich,żeby pracować za takie psie pieniądze i nawet nie będzie miał wam kto podać kibla ani szklanki wody.

#20  2012.10.25 22:05:35 ~~cd

Może lepiej puknąć się w główkę i zjednać siły,żeby osiągnąć jak najwięcej razem tak jak lekarze? I jeszcze jedno-przestańcie w końcu mylić pojęcia,bo widzę,że dla niektórych ogólnopolski związek pielęgniarek i położnych(ozzpip),ogólnopolskie izby pielęgniarek i położnych(oipip)i państwowa inspekcja pracy(pip),to jedno i to samo,pora zacząć odróżniać kto dba o nasze interesy.Opamiętajcie się wreszcie i pomyślcie,czy chcecie być traktowane jak śmieci,tak jak już doświadczają tego nasze koleżanki w szpitalach,które się przekształcają w spółki prawa handlowego.

#21  2012.10.25 22:33:22 ~do w/w

A kto niby dba o te nasze interesy? bo jakoś nie mogę rozróżnić?

#22  2012.10.26 19:01:24 ~mm

Cd to moze nas oświecisz i zdradzisz kto tak dba o nasze interesy Może przypadkiem Izby które pazernie podniosły składkę i jak do tej pory nie udało nam się temu przeciwstawić Czekajmy więc na nowe podwyżki ale SKŁADEK

#23  2012.10.27 11:16:34 ~piel

Do 20 - pojęcja nam się nie mylą,tylko jesteśmy żądne tego, żeby osoby , które reprezentują nasze ineresy zadbały o nie również we wspólnym porozumieniu.

#24  2012.10.27 11:43:18 ~~~cd

Izby nigdy nie dbały o nasze sprawy,tylko o własne stołki i kasę,to związki tylko nam pomagają jak się źle dzieje w placówkach.Doświadczyłam tego na własnej skórze jak były jazdy z dyrekcją w mojej placówce,izby miały to w nosie,tylko związek nie zostawił nas samych i przysłał swoich przedstawicieli na rozmowy z dyrekcją i naprawdę nam bardzo pomogli.Bez nich nie osiągnęły byśmy nic. Macie problemy,zwracajcie się do swoich regionalnych przedstawicieli.

#25  2012.10.27 18:20:20 ~e-bena

Skoro słusznie poruszono kwestię wykorzystywania danych osobowych pielęgniarek do kontraktowania bo tak faktycznie jest ,to trzeba dodać przedstawienie umowy na piśmie z personelem do oferty konkursowej i tak przedstawicielki powinny były podać konkrety p. Prezes.Sama rozmowa z p. Prezes nic nie wniesie. Również uważam , że świadczenia pielęgniarskie powinny być dla naszej grupy zawodowej. Czy władze związku nie spóżniły się ze spotkaniem z p. Prezes bo kontraktowanie tuż tuż.

#26  2012.10.27 22:39:46 ~~do e-bena

A może interesuje koleżanki,jak wyglądają możliwości prowadzenia rozmów naszych przedstawicieli ze stroną rządową i ministerialną? 15 minut z nic nie mogącym zastępcą,albo 5 minut w drzwiach korytarza URM-u ,jak to miało miejsce w czasie ostatniej manifestacji w Warszawie.Byłam,widziałam.Trzeba było tam być to zobaczyłybyście na własne oczy jak się z nami liczą.Pozdrawiam

#27  2012.10.28 17:04:25 ~teraz

Właśnie ukazał się projekt kontraktowania świadczeń na 2013 r w zakresie POZ , który można opiniować do 8 listopada.Stawki kapitacyjne bez zmian dla wszystkich zakresów. Gdzież te nasze przedstawicielki, chyba na kawie się zakończyło. Nam przyjedzie w przyszłym roku po prostu ,zdychać" in vitro Pana premiera nas wykończy.

#28  2012.10.29 16:29:56 ~do teraz

Gdzie Koleżanko masz podane w projekcie Zarządzenia stawki kapitacyjne? Chyba coś Ci się pomerdał.

#29  2012.10.30 20:53:39 ~do 10 piel

Kobieto ! do kogo te pretensje ? dlaczego dajecie się zatrudniać lekarzom ? Od kiedy to izby mogą zabronić i komu zatrudnienia ? Czas uderzyć się w pierś i wypić to "piwo" które samemu się warzy.

#30  2012.10.31 18:19:35 ~piel

Do 29- widać koleżanko, że czujesz się pewnie ze swoimi pacjentami.Ciekawe do kogo pójdą pacjenci jeżeli lekarz im powie, że współpracuje z pielęgniarką u niego zatrudnioną a nie z Tobą. Musisz wiedzieć, że ja pracuję na wsi a tam pacjenci zapatrzeni są bardziej w lekarzy. Chociaż nie wiem jak byś sie starała to i tak będziesz na przegranej pozycji i nic nie pomogą tytuły mgr.

#31  2012.11.01 20:54:21 ~bubka

One ciągle piją kawę.

#32  2012.11.02 14:16:02 ~do MM

Związek zawodowy, a właśnie ta organizacja jest tutaj komentowana, jest związkiem zawodowym działającym na podstawie ustawy o związkach zawodowych. Organizacja ta reprezentuje pielegniarki zatrudnione na podstawie umowy o pracę - ok. 80 tysięcy członków. Organizacja ta nie może reprezentować osób kontraktujących swoją pracę / umowa cywilno - prawna/, nie może wchodzić w szczegóły tychże umów kontraktowych. Natomiast może poruszać problemy działalności NFZ w zakresie dotykającym warunków pracy pielegniarek zatrudnionych na umowę o pracę - one na to płacą składki. Prezes nie będzie mógł potem powiedzieć - "nie wiedziałem".Ja jestem członkiem związku i nie mam nic przeciwko temu, żeby zarząd związku w takich sytuacjach pił kawę.

#33  2012.11.02 14:23:08 ~do MM

Biorąc pod uwagę fakt, że prawie wszystkie wiadomosci na tej stronie to odgrzewane kotlety, a już jak coś jest "komentowane", to bez ładu i składu, można mieć wątpliwość, czy działalność MM to działanie dla dobra środowiska, czy wręcz przeciwnie. I jeszcze te wycieczki polityczne MM tylko w jednym kierunku. A teraz "a'propos" kursów kwalifikacyjnych, podobno bezsensownych, pytanie z pielegniarstwa psychiatrycznego: ile razy trzeba udowodnić idiocie, że jest idiotą, żeby idiota zrozumiał, i przestał się zachowywać jak idiota?

#34  2012.11.04 17:09:53 ~do 23

Czytaj ze zrozumieniem , masz sobie uaktualnić w załączniku z ubiegłego roku dot.stawek kapitacyjnych datę na 2013 rok.

#35  2012.11.05 09:33:52 ~silesia

Mielcarek powiedź, gdzie już się nie próbowałeś wkręcić na stołek? Do związku? Do okręgowej rady? Nie chcieli, więc frustracja Ci się objawia? A może stołek w wielkopolskim urzędzie wojewódzkim już w d. uwiera? Co? Człowieku, Tobie wszystko przeszkadza, idź może sobie pobiegaj, wykrzycz się nad Wartą, albo drewno rąb! Przejdzie Ci!

#36  2012.11.05 20:42:28 ~do 35

Co ci zawinił Pan Mielcarek, może pracujesz w izbach i nie na rękę Ci, że jest ktoś kto porusza sprawy tak ważne dla pielęgniarek. Według Ciebie najlepiej, gdyby pielęgniarki siedziały cicho i służyły, bo przecież pracujemy w służbie zdrowia. Ja po 22 latach pracy i tytułem mgr zarabiam ( podstawa 1900,00zł)na rękę 1650,00 zł, tak tyle zarabia się na podkarpaciu w SPZOZ-ach - nauczyciele 2x tyle.

#37  2012.11.05 21:34:11 ~gość

Pewnie że przeszkadza, bo dzięki temu portalowi wiemy kto nas tak naprawdę robi w bambuko , za naszą forsę. Jesteśmy bardzo bogate w 45 izb, oraz całe stado izbowych urzędasów , którym płacimy grube pieniądze 14 tys miesięcznie z naszych składek.Robią nam za to równo koło d.

#38  2012.11.06 12:09:59 ~do 35

Człowieku,albo nie umiesz czytać,albo nic nie rozumiesz z tego co czytasz.Z takim podejściem rzeczywiście powinnaś być służącą a nie pielęgniarką,skoro nie wiesz nawet gdzie pracujesz.Służba zdrowia już dawno nie istnieje,jest ochrona zdrowia.Pluj dalej na wszystkich i zarabiaj tyle ile masz,albo rusz tyłek i spróbuj coś razem zmienić.

#39  2012.11.06 16:29:08 ~do 38

Ico z tego, że pracujemy w ochronie zdrowia, jak i tak wszyscy nawet politycy twierdzą, że w służbie zdrowia.I co ja mogę tak naprawdę zmienić, skoro jesteśmy zależne od lekarzy (jak za czasów F. Najtchingal).Pracuję w poz i dobrze wiem jak to wyglda. Jak się chcesz wychylić to musisz ryzykować utratą pracy.Moją bolączką jest to, iż lekarze NZOZ- ów i dyrektorzy SPZOZ -ów czerpią zyski z biednych pielęgniarek, zabierając im duże sumy z kontraktowanych świadczeń zdrowotnych należących do pielęgniarek środoiskowych.

#40  2012.11.06 19:11:11 ~do 38

Biedne,bo głupie,skoro boją się wypowiadać własnego zdania i uważają,że lekarz to bóg,najwygodniej siedzieć cicho i uśmiechać się do panów doktorów bijąc przed nimi czołem,czekając jak inne nadstawią karku opluwając je przy okazji,a na koniec spić śmietankę i nadal być dobrą służącą.Róbcie tak dalej tylko się nie dziwcie,że jesteście tak traktowane.Ja się nie boję wyrażać własnego zdania i mam przynajmniej szacunek w środowisku i co ważniejsze-dla samej siebie

#41  2012.11.06 19:19:40 ~do39

~38 odnosi się do twojej wypowiedzi,adresowanej do 38

#42  2012.11.06 20:57:23 ~do 40

Ja nie należę do osób, które biją czołem przed panem doktorem, ani też do tych które opluwają swoje koleżanki - chociaż takie znam w środowisku pielęgniarskim, ale nie w tym rzecz. Chodzi o to żeby w końcu ktoś(czyli osoby reprezentujące nasze środowisko)ustalił jasne zasady kontraktowania świadczeń zdrowotnych Z NFZ , ale ty chyba nie pracujesz w środowisku, więc nie wiesz na czym problem polega.Przecież mieliśmy do czynienia z zamachem na samodzielność pielęgniarek, ale nadal nikt nic nie robi, żeby pielęgniarki nie musiały ,konkurować z lekarzami''.

#43  2012.11.08 21:00:49 ~ha ha

A czytałyście ze w 2020 roku zabraknie 60 tysięcy pielęgniarek , większość to te które urodziły się w latach 1950-1960.Przejdą na emerytury a zastępców nie widać bo sporo młodych wyjeżdża za granicę .Panie z PIP tez sobie pójdą -co to będzie oj co to będzie-ha ha ha .

#44  2012.11.22 14:29:18 ~domek

Piły,piły,póżniej tańczyły i w głowie im się zakreciło.I nadal im sie kreci.

#45  2013.01.08 09:46:58 ~ja

Do 43 : Chińczyków w brud .no problem

#46  2013.01.20 10:56:25 ~~mgr p-arz

Witam wszystkich po długim czasie.Pracuję w Niemczech i intensywnie uczę się języka Deutsch niezbędnego do mojego Anerkennung/uznania dyplomu . A tu ? - nadal pielęgniarstwo w Polsce jest " zbydlęcone " - jeszcze chwila , a go nie będzie ! Pediatra Kopacz za zamordyzm na Naszej grupie zawodowej ma się świetnie ! Nasi związkowi przedstawiciele to zwykli " pzrydupnicy " rządzącej sfory w bandyckim państwie. magister pielęgniarz .