Zobacz stanowisko ministerstwa zdrowia w zakresie posiadanego wykształcenia (PONADGIMNAZJALNEGO) przez pielęgniarki absolwentki Liceum Medycznego.

Działalność ministerstwa zdrowia.

...

 

...

Szczegóły sprawy prezentowałem w artykule pt: Według ministerstwa zdrowia pielęgniarka, absolwentka Liceum Medycznego posiada wykształcenie nie średnie lecz ....PONADGIMNAZJALNE! Czytano ponad 3 000 razy. 52 KOMENTARZE!

Wobec powyższej sytuacji zwróciłem się do ministerstwa zdrowia z zapytaniem:

Na jakich przesłankach oparto zakwalifikowanie absolwentów Liceum Medycznego do osób posiadających wykształcenie ponadgimnazjalne (zał. nr 3 do umowy)?

Ministerstwo Zdrowia w dniu 28 marca opublikowało stanowisko w powyższej sprawie, które cytuję poniżej:

ODPOWIEDŹ 1:
W formularzu „Zakres danych osobowych powierzonych do przetwarzania, uczestnika biorącego udział w Projekcie Systemowym „Profesjonalne pielęgniarstwo systemu ratownictwa medycznego w Polsce – wsparcie kształcenia podyplomowego” – współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki” znajduje się rubryka wykształcenie – co jest zgodne z załącznikiem nr 2 do decyzji Ministra Zdrowia z dnia 30 marca 2012 r.
Zgodnie - ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) ukończenie szkoły ponadpodstawowej (z podanymi wyjątkami) jak również szkoły ponadgimnazjalnej (z podanymi wyjątkami) jest określone w art. 11a ust. 4 w/w ustawy, dlatego też zostaje to ujęte w w/w formularzu.
Dodatkowo informujemy, iż Zamawiający zgodnie z art. 38 ust. 4, ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010r., Nr 113, poz. 759 z późń. zm.) dokonuje zmiany w formularzu załącznika nr 3 do ogólnych warunków umowy: „Zakres danych osobowych powierzonych do przetwarzania, uczestnika biorącego udział w Projekcie Systemowym „Profesjonalne pielęgniarstwo systemu ratownictwa medycznego w Polsce – wsparcie kształcenia podyplomowego” – współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”, które stanowią zał. nr 1 do specyfikacji istotnych warunków zamówienia (zamieszczonych na stronie internetowej Zakładu Zamówień Publicznych przy Ministrze Zdrowia, tj.: www.zzpprzymz.pl) w postępowaniu znak: ZZP-32/13 na: WYBÓR ORGANIZATORÓW KSZTAŁCENIA PROWADZĄCYCH KSZTAŁCENIE W RAMACH PAKIETU OBEJMUJĄCEGO KURS SPECJALISTYCZNY RESUSCYTACJA KRĄśENIOWO – ODDECHOWA I KURS KWALIFIKACYJNY W DZIEDZINIE PIELĘGNIARSTWA RATUNKOWEGO DLA PIELĘGNIAREK/PIELĘGNIARZY W RAMACH PROJEKTU SYSTEMOWEGO POD NAZWĄ „PROFESJONALNE PIELĘGNIARSTWO SYSTEMU RATOWNICTWA MEDYCZNEGO W POLSCE – WSPARCIE KSZTAŁCENIA PODYPLOMOWEGO” WSPÓŁFINANSOWANEGO PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ W RAMACH EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO (...), POZ. 1 - POZ. 16 (OSOBNA CZĘŚĆ DLA KAŻDEGO Z 16 WOJEWÓDZTW).
Aktualny formularz stanowi załącznik do niniejszego pisma.

Koniec odpowiedzi ministerstwa.

Zobacz oryginał odpowiedzi ministerstwa zdrowia.

Poniżej prezentuję załącznik w nowym brzmieniu.

Brawo dla ministerstwa zdrowia za szybką i merytoryczną odpowiedź.

Mariusz Mielcarek

Komentarze użytkowników

#1  2013.03.29 06:51:53 ~oo

To pokazuje,jak kompetentni ludzie pracują w Ministerstwie na czele z Ministrem, CYRK !

#2  2013.03.29 08:00:21 ~Sylwia

Gratuluję i dziękuję, że chociaż Pan dba o nasze interesy. Prosimy o wiecej abyśmy nie musiały uciekać. W Szwajcarii jak usłyszeli ile zarabia u nas pielęgniarka (podałam, że jak się postara to 4 tys.) to ich odpowiedź była taka, że w Polsce się źle dzieje w słuzbie zdrowia i szkoda im pielęgniarek, które tyle się uczą i maja taką odpowiedzialna pracę a traktuje się je jak zwykłych robotników po 3 latach nauki.

#3  2013.03.30 09:08:23 ~mela

"jak się postara". Ja się bardzo staram i w szpitalu (z 25 letnim stażem) zarabiam 1870 brutto, a w sanatorium umowa zlecenie 1/2 etatu 850 brutto. Podumowując: 1i 1/2 etatu około 2500 "na rękę". Pielęgniarka z nowosądeckiego.

#4  2013.03.30 13:19:37 ~gosia

Czy 1.800, czy 4.000 to i tak gówniane zarobki w porównaniu z tymi jakie sa za granicą, patrz oferty z wielkiej brytani, arabii mamy świetne przygotowanie praktyczne, wspaniałą wiedzę na równi z lekarzem a zarobki okropne, aż zal i wstyd przed innymi krajami

#5  2013.03.30 16:04:07 ~mela

Do Gosia. Głupio mówisz. Ja jednak Wolałabym 4000złniż 1800. gdybym tyle zarabiała nie odważyłabym nazwać takich zarobków gównianymi! Marzę by tyle zarabiać.

#6  2013.04.02 10:23:21 ~oo

Do Gosia MASZ RACJĘ WSTYD! TO WINA RZĄDU

#7  2013.04.03 00:13:06 ~gosia

To znowu ja, a co to za wygórowane zarobki, 4.000 w tym drogim kraju, gdzie lekarz zarabia 20.000 czy to wiele- nie, nasza cięzka praca warta jest tyle samo.

#8  2013.04.03 10:24:54 ~pielę

Za ciężką ,trudną pracę rodzina pacjenta nasyła na pielęgniarki policję.Argumentem jest brak opieki pielęgniarskiej! poszkodowana jest pacjentką samodzielną ,w pełni logiczną.Służące nie służą jak należy! Totalny brak szacunku dla naszego zawodu. Chce mi się wyć z bezradności i niemocy.Praca niewolnicza staje się normą .Ludzka głupota sięgnęła zenitu.Koleżanki to jest chore co z nami robią. Pacjent to święta krowa ,której wszystko się należy. :)

#9  2013.04.03 18:21:48 ~wawa

Dlatego uczę się norweskiego i zamierzam z rodziną wyjechać. nie było szacunku, nie ma i nie będzie dla naszego zawodu, a jako grupa zawodowa zbyt jesteśmy poróżnione żeby wziąć sprawy w swoje ręce i zawalczyć o godną pozycję zawodową i społeczną. pozdrawiam i radzę się dobrze zastanowić nad przyszłością naszego zawodu w tym kraju.

#10  2013.04.07 03:18:51 ~gosia

Oglądałam ostatnio program o pielęgniarkach w Wielkiej Brytani. gadały, gadały jak ciężko , ble, ble az co przykuło moją uwagę, a wypowiedz młodej dziewczyny-"kupiłam sobie wreszcie samochód za 300 godzin mojej ciężkiej pracy" ha, ha prawie jak u nas a wasze fury po ilu godzinach waszej pracy stoją na waszym parkingu?

#11  2013.04.07 13:47:46 krystyna385

Szanowne koleżanki pragnę nawiązać do naszego wykształcenia. Jak zrozumiałam wszystkie szkoły zawodowe które należą do ponadgimnazjalnych-czyli szkoły zawodowe 3letnie, które w latach przed reformą szkolnictwa istniały, natomiast Licea Medyczne czy Technika zawodowe (trwały 4-5lat)i były to szkoły ponadpodstawowe kończące się maturą. Z tego co wiem prawo nie działa wstecz (co prawda mam tylko mgr z prawa administracyjnego)to jakim cudem szkoły licealne czy zawodowe czy też ogólnie kształcące w tamtych czasach mogły być ponadgimnazjalne.

#12  2013.04.11 21:34:47 ~kfik

Tu nie ma sie co dziwic.Takich absurdów jest wiecej a szczególnie w polskim pielegniaertwie! A ja ciągle mówię i słysze trzeba było sie uczyc!

#13  2013.04.11 21:35:53 ~<<<<<<<<<<

Uczyc ale nie na pielegniarke!

#14  2013.04.14 18:31:06 ~UU

NIEMKI MAJA 3 LETNIE SZKOŁY,zarabiają dobrze, a w Polsce uczą się i uczą i nic z tego nie mają,tylko nabijają kasę izbom,które organizują różne szkolenia,w ten sposób zarabiają niby wykładowcy np. panie z izb.Niemcy wymagają piel. po studiach,ale swoich nie kształcą,bo Polki przyjadą i będą naginać nad starymi.bo musi niemieckie dupy myć wykształcony personel,który i tak mniej zarobi niż Niemka po 3 letniej szkole

#15  2013.04.14 18:40:42 ~oo

Nic nie mam przeciwko wykształceniu,ale piel. z mgr jest równa lekarzowi po studiach,więc dlaczego tego nie widać.basen w rękę i do przodu!

#16  2013.04.15 23:27:01 ~do 14

Pracuję w Niemczech od wielu lat,jestem po polskim Studium Medycznym,2 lata temu awansowałam.Nie opowiadaj,ze Niemcy chcą tylko polskie pielęgniarki po studiach.Jest nas tu b.dużo po SM i po LP,Znam takie co zajmują wyzsze stanowiska chociaż nie mają studiów.Mają z to niezliczone liczby kursów,szkoleń,specjlizacje.W UE to się liczy a nie polskie studia.

#17  2013.04.18 17:07:41 ~oo

Ale zarobki,czy sa takie same jak mają Niemki,jesteście tak samo traktowane finansowo,czy lepiej,bo macie lepsze wykształcenie

#18  2013.04.22 13:51:04 ~ija

Cos cicho o zarobkach w Niemczech.Czyzby piel. polskie wykształcone, mniej zarabiały niz Niemki.Podejrzewam, że tak!

#19  2013.04.26 09:49:28 ~gość

NIGDY NIE UMIAŁYŚMY ZAWALCZYĆ O SWOJE PODZIELILI NAS PENSJAMI WSTYD POKOŃCZYŁY SZKOŁY A ZARABIAJĄ JAK SALOWE ! CICHE POKORNE MYSZKI ! A TAK DUŻA GRUPA ZAWODOWA ! NO NIECH BY TO BYLI NAUCZYCIELE ! ONI NADAL KUPUJĄ NAUCZYCIELSKIE BILECIKI !

#20  2013.05.15 03:27:21 ~donna

Nie wiem jak jest w Niemczech,ale moge napisac jak jest we Wloszech.Pielegniarki polskie: po LM,SM,licencjacie,po.zarabiaja tyle samo ile zarabiaja piel wloskie : te bez matury,po LM ,po licencjacie,po.(nie wiem jakie jeszcze sa twory,albo potwory) Bo tutaj jest sprawa oczywista ,ze dyplom moze byc jeden! W XX wieku nabyty w szkolach obowiazujacych w owczesnych latach,a w XXI w innej formie bo nie ma juz tych starych szkol. A poza tym chcialabym Wam powiedziec ,ze tutaj nie istnieja dyskusje typu kto i jaka droga otrzymal dyplom pielegniarski. Jest logiczne (we Wloszech! ) ,ze nie mozna skonczyc LM w 2013 r bo nie istnieje !

#21  2013.05.15 04:36:34 ~donna

Mam teraz dyzur nocny wiec mam czas na kilka przemyslen.Pracowc tutaj to prawdziwa przyjemnosc.Praca jest mniej stresujaca,nie ma podzialu wsrod pielegniarek i tworzymy naprawde zgrany zespol,ktory razem wspolpracuje ,a nie walczy o to kto jest lepszy . Wiedze uzupelniamy na biezaco uczestniczac w kursach,ktore sa bezplatne.(zrobilam ich chyba ze 100) i to sie liczy naprawde.Nie szkola jaka ukonczylas bo ta dala Ci tylko przepustke w postaci dyplomu pielegniarskiego. Pozdrawiam kolezanki z Polski i z przykroscia stwierdzam ,ze bardzo musialo sie zmienic na niekorzysc srodowisko pielegniarskie. A szkoda bo wspominam mile tamte czasy.