Nowy wykaz kursów i specjalizacji. Ministerstwo zdrowia wie. Władze izby pip wiedzą. Pielęgniarki i położne NIE!

Wykaz kursów i specjalizacji dla pielęgniarek i położnych.

mmmmmmmmmmmmm

W styczniu 2012 roku ministerstwo zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie nowego wykazu specjalizacji oraz szkoleń kwalifikacyjnych, które może odbywać pielęgniarka i położna.

Ministerstwo zdrowia zamierzało zlikwidować 8 z 18 specjalizacji, które mogły odbywać tylko pielęgniarki oraz proponowało aby specjalizacja kierowana dla położnych była tylko jedna: w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologiczno - położniczego (zawierać ma moduł z pielęgniarstwa neonatologicznego i rodzinnego)! Szczegóły tutaj.
Natomiast w zakresie kursów kwalifikacyjnych zamierzano zlikwidować 4 z 15 kursów kwalifikacyjnych, które mogły odbywać tylko pielęgniarki oraz dopisać dwa rodzaje kursów w dziedzinie pielęgniarstwa: anestezjologicznego i intensywnej opieki w położnictwie i ginekologii, operacyjnego w położnictwie i ginekologii. Szczegóły tutaj.

Argumentacja ministerstwa zdrowia za wprowadzeniem zmian w wykazie sprowadzała się do wyjaśnienia, że: "do chwili obecnej dziedziny pielęgniarstwa oraz dziedziny mające zastosowanie w ochronie zdrowia były zbyt zawężone tematycznie, co z kolei znacznie ograniczało możliwości odpowiedniego wykorzystania uzyskanego przez pielęgniarkę lub położną wykształcenia i obszaru pracy zgodnego z posiadaną specjalizacją". Dlatego, obecny "projekt rozporządzenia zmniejsza liczbę dziedzin pielęgniarstwa, łącząc zbliżone tematycznie dziedziny pielęgniarstwa, co przygotuje pielęgniarkę/położną do wykonywania świadczeń zdrowotnych dla szerszej grupy pacjentów, dając większą możliwość zmiany obszaru zatrudnienia z zachowaniem przydatności zdobytego tytułu specjalisty w danej dziedzinie".

Przedmiotowy projekt, wzbudził protesty np. środowiska pielęgniarek opieki paltywnej, pielęgniarstwa diabetologicznego, pielęgniarstwa nefrologicznego.

 

Natomiast w lipcu 2012 roku ministerstwo zdrowia publikuje kolejną wersję projektu wykazu kursów i specjalizacji, które będą mogły odbywać pielęgniarki i położne. Szczegóły tutaj.

Zapisy tego projektu także wzbudzają protesty pielęgniarek operacyjnych i palatywnych.

Co na to Naczelna izba pip? Jakie prezentuje stanowisko w tej sprawie? Jakie informacje przekazuje środowisku zawodowemu na swojej stronie internetowej?

Jedynym faktem w kontekście powyżej postawionych pytań jest to, że w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister zdrowia w marcu 2012 informuje: "nadmieniam, że NRPiP nie zakwestionowała idei zmiany polegającej na zmniejszeniu liczby dziedzin szkoleń specjalizacyjnych".

Na stronie internetowej naczelnej izby pip w zakładkach "aktualności", "notatki i sprawozdania ze spotkań" oraz w treści uchwał i stanowisk naczelnej izby pip za 2012 rok nie znalazłem nawet jednej wzmianki czy chociażby jednego słowa w przedmiotowej sprawie, a także żadnego stanowiska izby w zakresie projektowanych zmian w wykazie kursów i specjalizacji.

Natomiast na stronie internetowej ministerstwa zdrowia znalazłem informację, że w dniu "25.03.2013 r. odbyła się konferencja uzgodnieniowa w sprawie wykazu dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia". Władze izby pip na swojej stronie internetowej nie opublikowały do dnia dzisiejszego żadnej informacji z tej konferencji.

Warto podkreślić - władze izby pip dostały na początku 2012 roku stosowny projekt zmian do konsultacji. Nie poinformowały środowiska zawodowego o swoim stanowisku w tej sprawie. Następnie MZ analizuje uwagi wniesione przez władze samorządu. W dniach 4 i 18 lipca 2012 roku sprawa jest omawiana na posiedzeniu kierownictwa ministerstwa zdrowia. Także w lipcu 2012 MZ publikuje projekt rozporządzenia na swojej stronie internetowej. Można wnosić uwagi do dnia 27 sierpnia 2012 roku. Mamy kwiecień 2013 roku. I znamienny fakt, że ministerstwo do tej pory nie opublikowało wniesionych uwag do projektu rozporządzenia, mimo upływu prawie 8 miesięcy od zakończenia konsultacji zewnętrznych! Wobec powyższego nadal nie znamy stanowiska władz izby pip w tej sprawie.

DLACZEGO!!!

Mariusz Mielcarek

 

 

Zobacz także:
Aktualności według działów - Projekt zmian w wykazie specjalizacji i kursów dla pielęgniarek i położnych. PRAWIE 500 KOMENTARZY!

.

Komentarze użytkowników

#1  2013.04.20 22:22:40 ~piel

Pielegniarka na oddziale jest pielegniarką,nie wazne jaki tytuł ma przed nazwiskiem,bedzie wykonywac zlecenia lekarskie,jakis idiotyczny szał nabijania kasy organizatorom specjalizacji

#2  2013.04.20 23:13:05 ~maria*

Tak! Szkoda że tak mamy .Gdzie w Europie tak jest? mnigdzie ! Dosyc! wyludzania kasy od pielęgniarek! Paranoja !

#3  2013.04.21 10:33:57 ~ja

Kardiologia nadal będzie, nie jest zniesioną specjalizacja

#4  2013.04.21 10:35:23 ~Ordynator

Proszę państwa JA uważam, że pielęgniarka powinna szkolić się i kształcić całe życie i to na własny koszt, im więcej kursów i kursików tym większy prestiż,szacunek,AWANS, wypłata, ach przepraszam zapomniałem dodać, że przecież najważniejszy jest pacjent i to dla niego przecież się kształcimy, tak aby zaopiekować się nim jeszcze bardziej profesjonalnie. Ja zawsze daję pielęgniarce wybór na moim oddziale: albo będziesz KREATYWNA uczynna, Wykształcona i Szkolująca się albo cię tu nie ma

#5  2013.04.21 11:02:05 ~odcinkowa

A ja się szkolę i chcę się szkolić, właśnie zakończyłam drugą specjalizację, ciężko było oj ciężko, moje dzieci wciąż u babci i dziadka, bez obiadu,bez zabawy ze mną, mąż właściwie nawet nie zauważył, że skończyłam kolejną SPECJAIZACYJĘ, też zabiegany i wiecznie w pracy a to nadgodziny uprawia,cdn

#6  2013.04.21 11:02:43 ~odcinkowa

a moja dyrektorka ledwo mi udzieliła urlopu, moje koleżanki patrzą na mnie z pod byka nie wiem dlaczego tak się dzieję, aja wszystko dobrze robię dla pacjentów, a mój ordynator myśli już o awansie dla mnie, chyba zostanę oddziałową, właściwie to dał mi do zrozumienia,że tylko mnie .tu widzi na tym stołeczku, bo wszystkie jego zlecenia wykonuję bez mrugnięcia okiem, więc chyba mu się spodobałam, ale jeszcze muszę skończyć studia to tylko pięć lat nauki, wiecie co moja dyrektorka mi powiedziała,że bez mgr (piszę bez kropki tak jak powinno być)nie zostanę oddziałową, ale się zgodziłam i za pięć lat będę miała mgr, będę oddziałową i będę miała 150 zł funkcyjnego a jaki PRESTRIŻ BĘDZIE, ho ho całą wieś będzie się przede mną kłaniać i mi mówić Pani Magister, a nie siostro!

#7  2013.04.21 11:08:57 ~oddziałow

A JA JUŻ MAM awwans właśnie zostałam Oddziałową i wcale nie mam mgr, jedyne co mnie wyróżnia to układ z naczelną i układ z ordynatorem tak proszę państwa dobry UKŁAD oznacza Avans przez bardzo duże A, proszę pamiętać aby wcześniej umyć zęby

#8  2013.04.21 11:15:06 ~empatia

Drogie Siostry i Rodacy Drogi Panie ordynatorze Droga Pani naczelna i Pani Dyrektor wszyscy musimy krakać, bo wszyscy jesteśmy wronami i krakać nam wypada tak samo w jednym naszym kukułczym ale jakże bogatym gnieździe jak ktoś tego nie rozumie to powinien krakać w innym gnieździe

#9  2013.04.21 11:40:05 ~mąż

Odkąd zostałem mężem pielęgniarki uważam że są niesprawiedliwie traktowane! Kiedy byłem ordynatorem uważałem,że pielęgniarki są głupie, niewykształcone, leniwe, cwane. Liczył się dobry układ z Dyrektorem i Specjalistą od Spraw Jakości!

#10  2013.04.21 12:21:10 ~oczekując

Jestem w trakcie specjalizacji "pielęgniarstwo epidemiologiczne" , juz prawie kończę mam za sobą dwa lata ciężkiej pracy i nauki. Proszę mi doradzić, czy po ukończeniu specjalizacji mam szansę na pracę w zawodzie pielęgniarki na stanowisku Pielęgniarki Epidemiologicznej, czy jeszcze muszem się pouczyć i skończyć studia na medycznych studiach, czy nie lepiej będzie pouczyć się na kierunku lekarskim i wtedy będę przyjęta od ręki na w/w stanowisko? Co o tym sądzicie Drogie koleżanki, ale proszę nie zarzucać nadgorliwości oraz nie pałać do mnie zazdrością. Dziękuję za wszystkie mi życzliwe udzielone rady i porady.

#11  2013.04.21 12:45:52 ~dziennik

Jestem dziennikarzem, bardzo chętnie spotkałbym się z pielęgniarką i oddał jej w ręce mój mikrofon. Miałbym również po drodze namiętnej dyskusji kilka pytań i oczekiwałbym oczywiście odpowiedzi, w moim małym pokoiku mogłaby się wypłąkać, nie gwarantuje, że przestanie płakać ale może ktoś będzie chciał przeczytać MÓJ wywiad z tą pielęgniarką w tle:)

#12  2013.04.21 12:55:22 ~specjalist

BŁĄD, BŁĄD W SYSTEMIE! Aby ukończyć specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa Proszę Państwa trzeba być specjalistą, i jeżeli ktoś po specjalizacji chce pracować jako specjalista musi stać się pielęgniarką!

#13  2013.04.21 13:07:11 ~asia

Korzystając z okazji chciałam wręczyć moim wszystkim drogim koleżankom pielęgniarkom a przy okazji kłaniam się do stóp moim współpracownikom kolegom i koleżankom lekarzom, fizjoterapeutom, rehabilitantom oraz paniom salowym w dowód naszej wspaniałej, koleżeńskiej współpracy, pozdrowienia pisane złotymi literami na złotej tacy kupionej zresztą za moja wypłatę, ale to nieważne liczy się przyjaźń, współpraca, życzliwość i oczywiście PACJENT bez którego nie moglibyśmy się tutaj spotkać i popatrzeć życzliwie na siebie popijają słodzoną prawdziwą kawę Dziękuję i Pozdrawiam Jestem bardzo szczęśliwa że mam pracę i tak wspaniałych kompanów w pracy

#14  2013.04.21 13:28:45 ~na wesoło

Mam nadzieję, że zrozumiałyście groteskowość naszej sytuacji i to, że na takim forum nie załatwimy problemów, z którymi borykamy się na co dzień. ,Czarne" - afrykańskie przebudzenie już było a ,białego" jakoś nie widać! O czym ONI w ogóle debatują? O specjalizacjach, po uzyskaniu których pielęgniarki są eliminowane przez pracodawców - jako zbyteczne, nieuzasadnione generowanie kosztów zakładu! Dopóki nie zostaną określone kompetencje pielęgniarek uzależnione od uzyskanych kwalifikacji i nie zostanie wprowadzony obligatoryjny wymóg ich respektowania przy powierzaniu zadań na stanowiskach pracy, dopóty dyskusja w tym obszarze będzie bezzasadna!

#15  2013.04.21 15:29:23 ~na luzie

Obligatoryjny wymóg respektowania przy powierzaniu zadań na stanowiskach pracy zostanie wprowadzona w Polsce po śmierci Pana dzieci. Jeżeli ktoś ma idealistyczne podejście do ochrony(nie służby) zdrowia to razem z tą ideą pójdzie do grobu.

#16  2013.04.21 15:33:41 ~:)

Heheheheh heheheheh heheheheh

#17  2013.04.21 19:13:10 ~JA)PIGUŁK

W końcu na wesoło! pamiętajcie! bez kursów, szkoleń, studiów, i specjalizacji też pracują pielęgniarki, czasami z większą wiedzą i doświadczeniem jak my wykształcone, i myślę że pacjentowi to nie sprawia problemu. A co do stanowisk to któraś z Pań miała rację z tymi zębami ha ha ha, żeby umyć hi hi

#18  2013.04.21 19:56:06 ~ola

Drodzy Obywatele, chcę bogatego męża chcę być wykształcona chcę być bogata chcę pracować nie dla pieniędzy ale dla idei chcę mieć skończone wszystkie specjalności w dziedzinie medycyny i na każde pytanie mieć tylko mądrą odpowiedz, tak aby każdemu lekarzowi, salowej i pielęgniarce szczęka opadła chcę być seksowna chcę być zdrowa chcę być zakochana chcę wyjeżdżać cztery razy do roku gdziekolwiek chcę mieć dzieci z mądrym facetem i to na dzisiaj tyle

#19  2013.04.21 21:35:10 ~genia

do ordynatora Piszesz pan farmazony,sam pan nie wiesz kogo masz szanować,czyżby tą ze specjalizacją,ale dwa razy w miesiącu na chorobowym,czy tą bez specjalizacji,ale tyrającą za tą co siedzi na chorobowym,zacznij od siebie i bądż bez skazy dla pacjentów.

#20  2013.04.21 21:40:41 ~spoko

Ordynator pisał pod nr 4-otóż,jak mu sie nie podoba,mój wybór jest taki--nie musze u takiego ordynatora pracować.

#21  2013.04.21 22:01:36 ~kaja

Proponuję wprowadzić specjalizacje z jazdy na rolkach,oj przydatna na oddziałach,2 pielegn.najlepiej z tytułami:licencjat,mgr,specjalista,liceum med,dr,-tylko jaka kolejność tej kariery,co zrobić w pierwszej kolejności,co póżniej.

#22  2013.04.21 22:09:21 ~Basia

Otóż na oddz.gdzie pracuje mamy lekarkę ;kardiolog,dr nauk med,specj chorób wewn----niestety nie potrafi w sposób wystarczający wykonać nakłucia jamy opł,otrzewnej,nie potrafi wykonać usg,ukg,nie potrafi zaintubować itd,od wszystkiego ma ludzi,o czym to świadczy?

#23  2013.04.22 13:44:40 ~DO ORDYNAT

ZAPOMINA PAN JAK ZWYKLE O PACJENCIE WAM LICZY SIĘ KASA.piel.maja być uległe.chyba kończy sie ten etap.Nie chciałabym pracowac u pana!

#24  2013.04.22 14:46:32 ~Do Ordynat

Pielęgniarka ma być . jaka? Szkolująca się? Chyba Pan sam powinien się nieco podszkolić z poprawnej polszczyzny panie pożal się Boże ordynatorze. A takie hasła to chyba nie w tych czasach, słyszał Pan o TQM? Kłania się brak kwalifikacji do kierowania zespołem ludźmi. Ja osobiście nie pracowałabym z kimś, kto traktowałby mnie w tak obcesowy sposób.