Ruszyła procedura wyłonienia uczelni, które będą prowadzić od jesieni 2013 dofinansowane studia pomostowe dla pielęgniarek i położnych. "Wkład własny" studenta nie będzie wyższy niż 300 zł/semestr. Planuje się, że sfinansowane zostanie ponad 10 000 semestrów dla pielęgniarek i 600 semestrów dla położnych.

Dofinansowane studia pomostowe 2013.

 

.
.
Maksymalna opłata wnoszona przez studentów za studia pomostowe dofinansowane ze środków UE w 2013 roku (nabór jesienny - studia od października) może wynieść 300 złotych za jeden semestr nauki. Tak stanowią warunki przetargu ogłoszonego dla uczelni medycznych na środki finansowe z UE.
Ministerstwo ustaliło maksymalną wysokość dopłaty do czesnego dla danej uczelni, na kwotę 2 540 zł za jeden semestr nauki.
Ale jeśli w postępowaniu dana uczelnia określi wysokość czesnego na kwotę równą lub poniżej 2 540 zł to studenci nie będą musieli dopłacać z własnej kieszeni. Taka sytuacja była w latach poprzednich. Dlatego nie było konieczności dopłaty do czesnego przez poszczególnych słuchaczy dofinansowanych studiów pomostowych w latach 2012, 2011, 2010 oraz 2009 i 2008.
Każda uczelnia może zaoferować nie więcej niż 100 miejsc na studiach pomostowych na kierunku pielęgniarstwo lub/i  50 miejsc na studiach pomostowych na kierunku położnictwo.
Wysokość opłaty związanej z przyjęciem na studia pomostowe na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo (rekrutacyjnej i wpisowej bądź innej opłaty związanej z przyjęciem na studia, bez względu na określoną przez uczelnię nazwę tej opłaty), zarówno dla uczelni publicznych, jak i niepublicznych, nie może być wyższa niż 70 zł.
Studentem studiów pomostowych nie może być osoba bezrobotna, tzn. konieczne jest, aby posiadała status osoby zatrudnionej, może być także wolontariusz, ale pod warunkiem, że nie jest osobą bezrobotną.
Uczelnia nie może pobierać jakiekolwiek opłaty na pokrycie kosztów kształcenia, a w szczególności: opłaty za zajęcia z języków obcych i technologii informacyjnej, opłaty związanej z przerwą wakacyjną, opłaty za procedury dotyczące egzaminu dyplomowego, w tym seminarium dyplomowe.
Uczelnie muszą złożyć swoje oferty do dnia 16 maja 2013 roku. O dofinansowanych studiach pomostowych pielęgniarek i położnych, które rozpoczna się w październiku 2013 roku będziemy informować na bieżąco.
Mariusz Mielcarek
.
Zobacz także:
Studia pomostowe - praktyki zawodowe w sądzie
Działanie Ministerstwa Zdrowia w zakresie programu „dofinansowane studia pomostowe” można porównać z wręczaniem wiązanki kwiatów zawiniętych w gazetę, w której uprzednio przechowywano ryby.
Aktualności według działów:
.

Komentarze użytkowników

#1  2013.04.28 04:10:39 ~ja

Dali by juz spokój z tymi beznadziejnymi studiami, skończcie je wreszcie organizować, prawdziwa uczelnia to 5 lat a nie badziewie roczne. a nudno tam

#2  2013.04.30 08:06:07 ~fd

Do #1 : nie sra się we własne gniazdo !

#3  2013.04.30 12:31:51 ~gość

Jeszcze raz zapytam, czy lekarz, biolog który kończył studia 15 lat temu musi uzupełniąć wiedzę podstawową do aktualnie obowiązującej na uczelni? To jest skandal, np. pomaturalna, z cztery kursy, specjalizacja np. anestezjologia( czyli wszystko) i ciągle niedouczona? Takie jest nasze środowisko, zero szacunku dla siebie samych.

#4  2013.04.30 12:31:51 ~gość

Jeszcze raz zapytam, czy lekarz, biolog który kończył studia 15 lat temu musi uzupełniąć wiedzę podstawową do aktualnie obowiązującej na uczelni? To jest skandal, np. pomaturalna, z cztery kursy, specjalizacja np. anestezjologia( czyli wszystko) i ciągle niedouczona? Takie jest nasze środowisko, zero szacunku dla siebie samych.

#5  2013.04.30 16:36:54 ~mimi

Nikt nikomu nie każe powtarzać studiów, ani lekarzowi ani pielęgniarce.jeżeli masz tylko liceum czy studium też nikt Cię nie zmusza do studiowania ! natomiast jeżeli chcesz legitymować się wykształceniem wyższym MUSISZ zrobić co najmniej licencjat. Jest to tak proste jak drut i nie pojmuję dlaczego akurat pielęgniarki nie potrafią tego zrozumieć. Podobna sytuacja była z nauczycielami tylko tamta grupa zawodowa szybko zrozumiała różnicę między nauczycielem po studium a nauczycielem po studiach.

#6  2013.05.01 11:51:34 ~ja

Po co te studia opiekunowie wkraczają !

#7  2013.05.01 11:52:23 ~ners

Studia i nadal zero szacunku !

#8  2013.05.01 11:56:10 ~gość

No cóż nauczyciele wiedzieli po co studiują przywileje super przywileje nadal ! A PIELĘGNIARKI CO ? NADAL POMIOTY I TE PO STUDIACH TEŻ ! ZERO PRESTIŻU, SZACUNKU, PRZYWILEJÓW ! A SPOŁECZEŃSTWO MA I TAK CO DZIEŃ NA POLSACIE OBRAZ PIELĘGNIARKI POLSKIEJ HALINY KIEPSKIEJ !

#9  2013.05.01 12:00:58 ~piel

Zgadzam się bardzo z przedmówcą nauczyciel w szkole zje pełny dobry obiad z deserem za 5 zł dziennie ! NIE WSPOMNĘ JUŻ O WOLNYM CZASIE,BILETACH ZNIŻKOWYCH, PREMIACH I DODATKACH ! KARTA DZIAŁA NADAL JAKO EUROPEJSKI EWENEMENT ! a pielęgniarki pokorne myszki ujadające między sobą jak zawsze ! ZERO MERITUM !

#10  2013.05.01 23:03:14 ~burczusia

Moze nie musze miec studiow tylko dlaczego ja z ponad 20-letnim doswiadczeniem mam mniejsza podstawe od giazdy magister co dopiero skonczyla studia a idac do pracy uczy sie robienia wszystkiego. jak przyszlam do pracy to dzielila mnie przepasc finansowa ze starszymi kolezankami

#11  2013.05.01 23:32:27 ~do #10

Odpowiadam - dlatego, że nie skończyłaś studiów! Skoro już wiesz, że pielęgniarka, tak samo jak lekarz, farmaceuta czy każdy inny pracownik medyczny z wyższym wykształceniem, którzy studia skończyli i ,idąc do pracy uczą się robienia wszystkiego" mają wyższą podstawę od Ciebie z ponad 20 letnim stażem to powinnaś wyciągnąć właściwe wnioski.

#12  2013.05.03 03:10:39 ~ja

Nudno, nudno, studia pomostowe fatalne dla mnie kicha.idżcie na prawdziwe uczelnie 5 letnie tylko to jest porządna nauka, a w ogóle starczą tylko kursy

#13  2013.05.05 12:09:44 ~oo

Studia pielęgniarskie nie daja naleznych profitów w tym zawodzie .Pielęgniarka na odcinku i tak musi mieć praktykę ,aby być dobra w tym co robi.Z mgr,to nie znaczy,ze nie musi nosić basenów,zmieniac pampersów.Zawód nasz nie liczy się wsród pacjentów i lekarzy.Wystarczyłyby tylko szkoły zawodowe jak w Niemczech.Widomosci z zakresu szerszej medycyny sa do niczego nie potrzebne naszej piel,bo i tak nie ma prestizu wśród lekarzy,a praca wymaga praktyki

#14  2013.05.05 16:50:14 ~gość

Zawód pielęgniarki będzie wykonywany wkrótce ( już jest od dawna w Anglii) przez biedotę tego świata, szybkie szkolenia, potem małe pieniądze - nie liczcie na kokosy w pielęgniarstwie, po co te studia ! kryzys swoje robi i będzie jeszcze tak długo ! KIEDY WY W KOŃCU PRZESTAŃCIE SIĘ KŁÓCIĆ O WYKSZTAŁCENIE? ALBO STUDIOWAĆ ALBO NA KANAPĘ I BASTA !

#15  2013.05.06 08:42:42 ~oo

A kto da pracę wykładowcom i firmom.glupie pielęgniarki,które za trudny i odpowiedzalny zawód maja jałmuznę

#16  2013.05.06 09:00:15 ~do 11

Niemieckie piel. sa po 3 letnim szkoleniu i zarabiaja wiecej niz polki z e specjalizacjami i u nas tak będzie

#17  2013.05.06 09:02:14 ~gośc

Wszedzie mgr,specjalizacje,a pacjent na końcu.zaniedbany!

#18  2013.05.06 09:20:29 ~do 5

Ty juz daj spokój izbianko,po to studiować aby tylko się legitymować.to za mało . powiedz lepiej za ile!

#19  2013.05.06 14:30:37 ~meeee

Do #17: święta Cecylia sie znalazła, daj już spokój z tymi pacjentami, oni się nami nie przejmują ! nie bądźcie frajerkami dziewczyny !