Ministerstwo zdrowia zamierza zlikwidować kursy kwalifikacyjne i szkolenia specjalizacyjne dla pielęgniarek i położnych w dziedzinie organizacja i zarządzanie.

Wykaz kursów i specjalizacji dla pielęgniarek i położnych.

 

 

W styczniu 2012 roku ministerstwo zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie nowego wykazu specjalizacji oraz szkoleń kwalifikacyjnych, które może odbywać pielęgniarka i położna.

Ministerstwo zdrowia zamierzało zlikwidować 8 z 18 specjalizacji, które mogły odbywać tylko pielęgniarki oraz proponowało aby specjalizacja kierowana dla położnych była tylko jedna: w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologiczno - położniczego (zawierać ma moduł z pielęgniarstwa neonatologicznego i rodzinnego)! Szczegóły tutaj.
Natomiast w zakresie kursów kwalifikacyjnych zamierzano zlikwidować 4 z 15 kursów kwalifikacyjnych, które mogły odbywać tylko pielęgniarki oraz dopisać dwa rodzaje kursów w dziedzinie pielęgniarstwa: anestezjologicznego i intensywnej opieki w położnictwie i ginekologii, operacyjnego w położnictwie i ginekologii. Szczegóły tutaj.

Argumentacja ministerstwa zdrowia za wprowadzeniem zmian w wykazie sprowadzała się do wyjaśnienia, że: "do chwili obecnej dziedziny pielęgniarstwa oraz dziedziny mające zastosowanie w ochronie zdrowia były zbyt zawężone tematycznie, co z kolei znacznie ograniczało możliwości odpowiedniego wykorzystania uzyskanego przez pielęgniarkę lub położną wykształcenia i obszaru pracy zgodnego z posiadaną specjalizacją". Dlatego, obecny "projekt rozporządzenia zmniejsza liczbę dziedzin pielęgniarstwa, łącząc zbliżone tematycznie dziedziny pielęgniarstwa, co przygotuje pielęgniarkę/położną do wykonywania świadczeń zdrowotnych dla szerszej grupy pacjentów, dając większą możliwość zmiany obszaru zatrudnienia z zachowaniem przydatności zdobytego tytułu specjalisty w danej dziedzinie".

Natomiast w lipcu 2012 roku ministerstwo zdrowia publikuje kolejną wersję projektu wykazu kursów i specjalizacji, które będą mogły odbywać pielęgniarki i położne. Szczegóły tutaj.

Teraz na stronie Wyszukiwarki Szkoleń dla Pielęgniarek i Położnych prezentuję uwagi do przedmiotowego projektu tylko w kontekście pomysłu ministerstwa zdrowia, aby z wykazu szkoleń, które może odbywać pielęgniarka i położna wykreślić kurs kwalifikacyjny w dziedzinie organizacji i zarządzania oraz szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie organizacji i zarządzania.

Zobacz szczegóły ...

Mariusz Mielcarek

Komentarze użytkowników

#1  2013.04.29 09:24:13 ~,,,,,,

Może zlikwidujmy wszystkie szkolenia,i tak na nie pielęgniarki nie stać.A poza tym szczególnie teraz pielęgniarki sprowadza się do wykonywania tylko prostych czynności.Nam wolno tylko myć,ubierać i karmić chorych.Robić tylko to, co lekarz powie,na co pozwoli./ma być służącą/Pielegniarka nie ma prawa rządzić,decydować.

#2  2013.04.29 10:47:25 ~piel

Jest wiele innych możliwości zdobycia wiedzy na temat organizacji i zarządzania. Piel odcinkowe same finansują studia.a ten kurs jest dostępny tylko dla kadry. My na kursy czekamy po trzy lata.

#3  2013.04.29 18:27:51 ~oit

A kadra się już wykształciła.

#4  2013.04.29 20:02:07 ~praktyk

Należy spojrzeć prawdzie w oczy. Kurs ten jest zbędny w obecnym systemie finansowania świadczeń i aktualnej rzeczywistości prawnej. My pielęgniarki nie możemy tkwić w miejscu. Dla naszego dobra czy to nam się podoba musimy podążać za zmianami w obecnym świecie i patrzeć również na inne dziedziny życia. PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ to przyszłość. Samodzielność zawodowa rozumiana jako inicjatywa i zakładanie własnych praktyk podpisywanie indywidualnych umów z NFZ kontraktowanie świadczeń. Wiedza na temat jak jest wycenione nasze (pielęgniarskie) świadczenie i negocjacja umów wynagrodzeń. Świadomość tego jaki jest rynek finansowania świadczeń.

#5  2013.04.29 20:53:25 ~PIEL.

Kurs kwalifikacyjny z zarządzania dla pielęgniarek to fikcja i słuszna decyzja by go zlikwidować. Obecnie są studia podyplomowe dla piel. i poł.-oddziałowych a w przyszłości kadry menadżerskiej.Tu przekazywana jest w sposób profesjonalny i przez profesjonalistów wiedza z zakresu zarządzania, przedsiębiorczości, kontraktowania itd.

#6  2013.04.30 15:07:59 ~....

Jeżeli skonfrontuje się te ,szumne,kształcenia pielęgniarek z rzeczywistością,naprawdę ręce opadają,brak słów itd itp Pacjent jest bardzo zaniedbany pod wzlędem pielęgnowania.Zakażenia szpitalne zamiatane są pod dywan.I to robi ta wykształcona kadra ? Nie ośmieszajcie się !

#7  2013.05.01 12:05:46 ~ja

Pielęgniarka cholernie ciężki zawód i głupi tak muszę kolokwializm jak najbardziej na miejscu tak potrzebny, wykształcenie na poziomie wyższym, odpowiedzialność a jaki szacunek ? ! nie wspomnę o wynagrodzeniu !

#8  2013.05.05 12:12:43 ~00

Ida za ciosem! szkolenia! a z tego nic tylko praca dla szkolacych i izb

#9  2013.05.05 12:27:53 ~ll

Popieram 1,po co te szkolenia drogie,nawet piel. nie zarobi na nie, tylko da kase szkolacym i firmom,bo o to tutaj chodzi

#10  2013.05.05 16:44:06 ~piel

Faktycznie dziwny to zawód - wczoraj był Dzień Strażaka w mediach szumnie jak zwykle a 12 maja ? poczekamy. !

#11  2013.05.06 08:39:49 ~ DO4

TY NIEwciskaj ciemnoty i tak ten zawod beda wykonywać najbiedniejsi tego swiata, do tego to zmierza ,boisz sie ,że piel. nie zechca szkoleń i tak stracisz żyłe złota.Komu potrzebne te szkolenia i tak pampers i basen w rekę i żadnych decyzji piel. nie wydaje,lekarze na to nie pozwola,a te wiadomosci zdobyte ni jak maja sie w praktyce

#12  2013.05.06 09:10:42 ~ee

Jak juz zarobia na szkoleniach,podwyzek nie będzie ,to wykształcone odejda od zawodu lub wyjada,a na ich miejsce przyjada takie co im za 1000zł opłaci sie pracowac i beda posłuszne i oddane lekarzom,jak to widać na zachodzie,gdzie polki wyjeżdżaja masowo.Tak sie na to zanosi,bo lepiej nie bedzie

#13  2013.05.08 10:57:35 ~max

Lobby lekarskie chcace ograniczac uprawnienia pielegniarek i poloznych w Polsce jest olbrzymie. zamiast dostosowac sie do zachodu europy na siłe robimy sobie PRL! odsunięcie pielegniarek od specjalizacji z zarzadzania jest wyraznym sygnałem ze nie jestemy partnerem do wspolpracy, nie chca nas na stanowiskach kierowniczych, bo nie szanuja naszego zawodu! Pytam się co z zespołem? kiedy w koncu zrozumieja wielkie panstwo, ze bez nas nie ma zespołu!

#14  2013.05.08 22:22:08 ~DO ~max

NIE UDAWAJ SZCZURZE ŻE TERAZ INTERESUJĄ CIĘ PIELĘGNIARKI, BO JAK CIĘ SPOTKAM TO ZATŁUKĘ JAK PSA! CHYBA ŻE OBCHODZI CIĘ NISKA PENSJA TWOJEJ ZAROZUMIAŁEJ SPECJALISTKI OD ROBIENIA DŁUGOTERMINOWEJ NIEUŻYTECZNEJ KARIERY.