Uprawnienia Zawodowe - rodzaj i zakres świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego

Wykaz produktów leczniczych wchodzących w skład zestawu przeciwwstrząsowego, ratującego życie, które mogą być podane przez pielęgniarkę, położną.

Pielęgniarka i położna jest uprawniona do wykonywania samodzielnie bez zlecenia lekarskiego świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych. Uprawnienia te są przyznane pod warunkiem odbycia np. kursu specjalistycznego, kwalifikacyjnego lub uzyskaniem tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa. Ponadto pielęgniarka i położna uprawniona jest do podania pacjentowi doraźnie w nagłych przypadkach, bez zlecenia lekarskiego leków, których wykaz umieszczono w załączniku do rozporządzenia.  

W paragrafie drugim powyższego rozporządzenia określono szczegółowo uprawnienia pielęgniarki systemu / ratunkowej/ - zakres medycznych czynności ratunkowych, które pielęgniarka systemu /ratunkowa/ może wykonać samodzielnie bez zlecenia lekarskiego oraz wykaz leków, które może podać pacjentowi w doraźnie w nagłych wypadkach.

Natomiast w rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 16 grudnia 2002 roku i znowelizowanego w dniu 10 listopada 2006 określono wykaz produktów leczniczych, które mogą być doraźnie dostarczane w związku z udzielanym świadczeniem zdrowotnym, oraz wykazu produktów leczniczych wchodzących w skład zestawów przeciwwstrząsowych, ratujących życie. Rozporządzenie ma trzy załączniki:

1. wykaz produktów leczniczych, które mogą być doraźnie dostarczane w związku z udzielanym rodzajem świadczenia zdrowotnego,

2. wykaz produktów leczniczych wchodzących w skład zestawu przeciwwstrząsowego, ratującego życie, które mogą być dostarczane przez lekarza, lekarza stomatologa, felczera (starszego felczera),

3. wykaz produktów leczniczych wchodzących w skład zestawu przeciwwstrząsowego, ratującego życie, które mogą być podane przez pielęgniarkę, położną.


Zobacz także:

Wiele miejsca w komentarzach umieszczanych pod artykułami odnosi się do spraw związanych z kompetencjami zawodowymi pielęgniarek i położnych w odniesienu do poziomu posiadanego wykształcenia.

Obserwator: Zakres wykonywanych czynności przez pielęgniarki w Polsce – czy można być dobrym we wszystkim? Czy można robić tak wiele różnych rzeczy jednocześnie przez jedną osobę, tj. pielęgniarkę?

Obserwator: Wykształcenie pielęgniarskie a zakres wykonywania czynności zawodowych i wysokość uposażenia.

 

Komentarze użytkowników

2008.11.13 22:04:04 ~tr

Pan prof. Borówka nie zna prawa. Cewnikowanie pęcherza moczowego należy do zabiegów wykonywanych przez pielęgniarkę/rza bez zlecenia lekarskiego. Nie ma też żadnych dodatkowych warunków, czy zawężeń w tej sprawie. Podst.prawna c.d. poniżej

2009.04.03 23:44:36 ~Piguł

Po co studiować pielęgniarstwo? Studia pielęgniarskie nie dają żadnych absolutnie żadnych uprawnień! Szkoda na nie czasu, brak jest motywacji do pracy pod przywództwem komunistycznych niedouków i magistrów pedagogiki (czyt. resocjalizacji). Dla nich jesteśmy śmieszni i głupi. NIE STUDIUJCIE PIELĘGNIARSTWA! Idźcie na jakiś kurs dla bezrobotnych więcej zyskacie w jakimkolwiek innym zawodzie.

2009.11.04 11:33:30 ~kemot`a

No i co że resocjalizacji? Pielęgniarki same się zdołowały i zaniedbały swój interes hihi.Zawsze w tym głupim kraju zawsze kursy są bardziej cenione niż nauka akademicka.Więc magister resocjalizacji ma pełno kursów i jest ok.Ech Panie weźcie się w garść i zadbajcie o siebie.Nieznajomość prawa powoduje że można was zmanipulować rozporządzeniami z 1997r które są już nieaktualne. Powodzenia mgr resocjalizacji i pedagogiki z elementami filozofii .

2010.01.19 17:46:12 ~położna

W Krakowie położna zdobywając dyplom, na dyplomie miała wpis "pielęgniarka/położna"-już wtedy chciano podkreślić,że w czasach gwałtownego rozwój medycyny samodzielny zawód położnej musi się wspierać na szerokiej wiedzy pielęgniarskiej, Położna ma kwalifikacje do pracy jako" pielęgniarka ogólna " natomiast pielęgniarka ogólna nie posiada kwalifikacji do pracy na stanowisku położnej.

2010.01.19 17:51:01 ~położna

Obecnie w XX wieku FUNDAMENTEM wiedzy położnej jest wiedza z pielęgniarstwa ogólnego(licencjat pielęgniarstwa). Położna dyplomowana ma umiejętności pielęgniarki ogólnej pomimo tego, że nie ma tytułu dyplomowanej pielęgniarki. Do tej pory uważano, że położna ma kwalifikacje pielęgniarki ogólnej i może wykonywać jej pracę, a pielęgniarka ogólna nie ma kwalifikacji położnej i nie wykona jej pracy.

2010.06.18 10:30:34 ~cyganka2

Do wypowiedzi~Piguł.Kochana masz trochę racji, lecz jest jakieś ale. Za parę lat- nie zdegradują nas,ponieważ nie mamy licencjatu lub magr. pielęgniarstwa ,bo dyplomu nikt nam nie odbierze! Lecz specjalizacja będzie wymagana tak dla dziewczyn kształconych w starym systemie jak i dla tych po ukończonych studiach pielęgniarskich .Więc co za sens ma strata czasu na studia jak i tak będą od nas żądać specjalizacji,która jednocześnie będzie wymogiem przy zatrudnianiu pielęgniarek! JUŻ W CIĄGU NAJBLIŻSZYCH PARU LAT ! . TYLKO TE DZIEWCZYNY , KTÓRE CHCĄ WYJECHAĆ DO PRACY W UNII EU ,NIESTETY MUSZĄ UZYSKAĆ TYTUŁ LICENCJATA PIELĘGNIARSTWA .~~~~ POZDROWIONKA~~~~

2014.11.20 17:10:05 ~pigulka :)

Niestety tutaj sie z Pania nie zgadzam, poniewaz co prawda pracuje w zawodzie dopiero kilka lat ale z mojego punktu widzenia jest ogromna roznica miedzy stara szkola a nowa, gdyz teraz wprowadzane sa wysokie standardy opieki nad pacjentem, o ktorych wiele pielegniarek nie ma pojecia i nie jest w stanie sprostac tym wymogom, razaca sprawa jest takze to, ze wiele Pan jak i Panow pracujacych w tym zawodzie nie ma checi ani zapalu (wypalenie zawodowe) do pomocy potrzebujacym pacjentom. Nie sadze aby specjalizacja byla najwazniejsza a juz nie wazniejsza od pacjenta. Wazna jest wlasciwa opieka pielegniarska i umiejetnosc zatrzoszczenia sie o stan zdrowia pacjenta, polepszenie jego warunkow podczas pobytu w szpitalu jak i tych po opuszczeniu go (umiejetnosc edukacji). Nasz zawod wymaga coraz wiekszej wiedzy gdyz z biegiem czas wszystko zmieniane jest na lepsze, pojawiaja sie coraz nowsze techniki opieki itd, dlatego jestesmy zobowiazane do ciaglego ksztalcenia i doskonalenia umiejetnosci. :)

2016.08.03 00:41:52 ~Ree

Szanowni Państwo jaki sens ma taka licytacja My Pielęgniarki/ Połoźne musimy trzymać się razem tylko tak coś osiągniemy Studia Specjalizacja kursy itd nic nam nie dają tylko satysfakcję i dobre samopoczucie Niestety nasze izby tak nas uźadzily ze nawet po doktorskie nie możemy nic podać Pacjentowi bez zlecenia Lekarz za wyjątkiem paru tabletek które każdy może sobie kupić w aptece i poczestowac sąsiada w przeciwieństwie do naszych kolegów z Ratownictwa zobaczcie ustawę o zawodzie Ratownika z 20 Kwietnia 2016 toku która daje Ratownikowi takie same uprawnienia w systemie jak i poza nim czyli podawanie całej gamy leków dożylnie domiesni owo i doustnie samodzielnie i wiele innych możliwości Tego oczekują pracodawcy i społeczeństwo Nasze izby co tylko interesują się kasa ze składek kursów szkoleń to żenada Pielęgniarstwo w tym kraju umiera Nikt o nas nie walczy

2016.08.03 01:10:50 ~☺

Proszę Państwa o czym mowa wypalenie poprawa jakości usług pielęgniarskich To żarty 2 pielęgniarki na 100 łózkowej internie 1 na popie czy sinie a 6 pacjentów itd to ma być ta poprawa nowe techniki opieki to żarty pani pracuje w izbach pielęgniarskich A może mowa o całej papierologii to te nowe techniki ? Chluba praca charytatywna Wiele młodych pielęgniarek nie umie zrobić zastrzyka Wszyscy musimy się wspierać Starsza uczy i broni młodszej młoda wspiera starsza koleżankę również uczy i pokazuje nowe rzeczy Między nami nie ma zgody i wzajemnego szacunku dlatego łatwo nas kręcić oszukiwać i okradać ZMIENCIE TO bo zawsze będziemy tylko służyć i to za darmo

Dodaj komentarz