Strona główna
Mapa strony
Pielęgniarki i Położne
Fakty Komentarze Codziennie
  DZIĘKUJEMY!!! Ponad 650 tysięcy osób odwiedziło Portal Pielęgniarek i Położnych w 2015 roku!
  Ponad 22 tysiące fanów ma fanpage na FB Portalu Pielęgniarek i Położnych!

Uprawnienia Zawodowe - rodzaj i zakres świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego

Wykaz produktów leczniczych wchodzących w skład zestawu przeciwwstrząsowego, ratującego życie, które mogą być podane przez pielęgniarkę, położną.

Pielęgniarka i położna jest uprawniona do wykonywania samodzielnie bez zlecenia lekarskiego świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych. Uprawnienia te są przyznane pod warunkiem odbycia np. kursu specjalistycznego, kwalifikacyjnego lub uzyskaniem tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa. Ponadto pielęgniarka i położna uprawniona jest do podania pacjentowi doraźnie w nagłych przypadkach, bez zlecenia lekarskiego leków, których wykaz umieszczono w załączniku do rozporządzenia.  

W paragrafie drugim powyższego rozporządzenia określono szczegółowo uprawnienia pielęgniarki systemu / ratunkowej/ - zakres medycznych czynności ratunkowych, które pielęgniarka systemu /ratunkowa/ może wykonać samodzielnie bez zlecenia lekarskiego oraz wykaz leków, które może podać pacjentowi w doraźnie w nagłych wypadkach.

Natomiast w rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 16 grudnia 2002 roku i znowelizowanego w dniu 10 listopada 2006 określono wykaz produktów leczniczych, które mogą być doraźnie dostarczane w związku z udzielanym świadczeniem zdrowotnym, oraz wykazu produktów leczniczych wchodzących w skład zestawów przeciwwstrząsowych, ratujących życie. Rozporządzenie ma trzy załączniki:

1. wykaz produktów leczniczych, które mogą być doraźnie dostarczane w związku z udzielanym rodzajem świadczenia zdrowotnego,

2. wykaz produktów leczniczych wchodzących w skład zestawu przeciwwstrząsowego, ratującego życie, które mogą być dostarczane przez lekarza, lekarza stomatologa, felczera (starszego felczera),

3. wykaz produktów leczniczych wchodzących w skład zestawu przeciwwstrząsowego, ratującego życie, które mogą być podane przez pielęgniarkę, położną.


Zobacz także:

Wiele miejsca w komentarzach umieszczanych pod artykułami odnosi się do spraw związanych z kompetencjami zawodowymi pielęgniarek i położnych w odniesienu do poziomu posiadanego wykształcenia.

Obserwator: Zakres wykonywanych czynności przez pielęgniarki w Polsce – czy można być dobrym we wszystkim? Czy można robić tak wiele różnych rzeczy jednocześnie przez jedną osobę, tj. pielęgniarkę?

Obserwator: Wykształcenie pielęgniarskie a zakres wykonywania czynności zawodowych i wysokość uposażenia.

 

Książki w Sklepie Pielęgniarek i Położnych
  • Small_Top
  • Small_modele_opieki_pielegniarskiej_nad_chorym_doroslym
  • Small_Top-1
  • Small_yyy
  • Small_ksi____ka_002
  • Small_wstrzykniecia_domiesniowe

Najnowsze artykuły z aktualności:

Komentarze użytkowników

#1 ~tr Data: 2008-11-13 22:04:04

Pan prof. Borówka nie zna prawa. Cewnikowanie pęcherza moczowego należy do zabiegów wykonywanych przez pielęgniarkę/rza bez zlecenia lekarskiego. Nie ma też żadnych dodatkowych warunków, czy zawężeń w tej sprawie. Podst.prawna c.d. poniżej

#2 ~Piguł Data: 2009-04-03 23:44:36

Po co studiować pielęgniarstwo? Studia pielęgniarskie nie dają żadnych absolutnie żadnych uprawnień!!! Szkoda na nie czasu, brak jest motywacji do pracy pod przywództwem komunistycznych niedouków i magistrów pedagogiki (czyt. resocjalizacji). Dla nich jesteśmy śmieszni i głupi. NIE STUDIUJCIE PIELĘGNIARSTWA!!!! Idźcie na jakiś kurs dla bezrobotnych więcej zyskacie w jakimkolwiek innym zawodzie.

#3 ~kemot`a Data: 2009-11-04 11:33:30

no i co że resocjalizacji? Pielęgniarki same się zdołowały i zaniedbały swój interes hihi...Zawsze w tym głupim kraju zawsze kursy są bardziej cenione niż nauka akademicka...Więc magister resocjalizacji ma pełno kursów i jest ok...Ech Panie weźcie się w garść i zadbajcie o siebie...Nieznajomość prawa powoduje że można was zmanipulować rozporządzeniami z 1997r które są już nieaktualne. Powodzenia mgr resocjalizacji i pedagogiki z elementami filozofii .

#4 ~położna Data: 2010-01-19 17:46:12

W Krakowie położna zdobywając dyplom, na dyplomie miała wpis "pielęgniarka/położna"-już wtedy chciano podkreślić,że w czasach gwałtownego rozwój medycyny samodzielny zawód położnej musi się wspierać na szerokiej wiedzy pielęgniarskiej, Położna ma kwalifikacje do pracy jako" pielęgniarka ogólna " natomiast pielęgniarka ogólna nie posiada kwalifikacji do pracy na stanowisku położnej.

#5 ~położna Data: 2010-01-19 17:51:01

Obecnie w XX wieku FUNDAMENTEM wiedzy położnej jest wiedza z pielęgniarstwa ogólnego(licencjat pielęgniarstwa). Położna dyplomowana ma umiejętności pielęgniarki ogólnej pomimo tego, że nie ma tytułu dyplomowanej pielęgniarki. Do tej pory uważano, że położna ma kwalifikacje pielęgniarki ogólnej i może wykonywać jej pracę, a pielęgniarka ogólna nie ma kwalifikacji położnej i nie wykona jej pracy.

#6 ~cyganka2 Data: 2010-06-18 10:30:34

Do wypowiedzi~Piguł......Kochana masz trochę racji, lecz jest jakieś ale.. Za parę lat- nie zdegradują nas,ponieważ nie mamy licencjatu lub magr. pielęgniarstwa ,bo dyplomu nikt nam nie odbierze! Lecz specjalizacja będzie wymagana tak dla dziewczyn kształconych w starym systemie jak i dla tych po ukończonych studiach pielęgniarskich .Więc co za sens ma strata czasu na studia jak i tak będą od nas żądać specjalizacji,która jednocześnie będzie wymogiem przy zatrudnianiu pielęgniarek!!! JUŻ W CIĄGU NAJBLIŻSZYCH PARU LAT !!................... TYLKO TE DZIEWCZYNY , KTÓRE CHCĄ WYJECHAĆ DO PRACY W UNII EU ,NIESTETY MUSZĄ UZYSKAĆ TYTUŁ LICENCJATA PIELĘGNIARSTWA .~~~~ POZDROWIONKA~~~~

#7 ~pigulka :) Data: 2014-11-20 17:10:05 Ocena artykułu: Ocena! Ocena! Ocena! Ocena! Ocena!

Niestety tutaj sie z Pania nie zgadzam, poniewaz co prawda pracuje w zawodzie dopiero kilka lat ale z mojego punktu widzenia jest ogromna roznica miedzy stara szkola a nowa, gdyz teraz wprowadzane sa wysokie standardy opieki nad pacjentem, o ktorych wiele pielegniarek nie ma pojecia i nie jest w stanie sprostac tym wymogom, razaca sprawa jest takze to, ze wiele Pan jak i Panow pracujacych w tym zawodzie nie ma checi ani zapalu (wypalenie zawodowe) do pomocy potrzebujacym pacjentom. Nie sadze aby specjalizacja byla najwazniejsza a juz nie wazniejsza od pacjenta. Wazna jest wlasciwa opieka pielegniarska i umiejetnosc zatrzoszczenia sie o stan zdrowia pacjenta, polepszenie jego warunkow podczas pobytu w szpitalu jak i tych po opuszczeniu go (umiejetnosc edukacji). Nasz zawod wymaga coraz wiekszej wiedzy gdyz z biegiem czas wszystko zmieniane jest na lepsze, pojawiaja sie coraz nowsze techniki opieki itd, dlatego jestesmy zobowiazane do ciaglego ksztalcenia i doskonalenia umiejetnosci. :)

Praca za granicą

Praca w Polsce

Zadaj pytanie

Portal na nasza-klasa.pl

Zapraszamy do zapisania się do newslettera!