Horrendalnie wysokie wynagrodzenia (np. kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie, prawie dwieście tysięcy rocznie) w izbach pip to wrzód na polskim pielęgniarstwie!

Wynagrodzenia władz izby pielęgniarek i położnych.

 
.
Naczelna Rada PiP na pierwszym posiedzeniu w nowej kadencji w dniu 3 stycznia 2012 roku podjęła uchwałę w sprawie wynagrodzenia dla władz izby. Wzrost wynagrodzenia dla wiceprezesa, sekretarza i skarbnika naczelnej izby jest spowodowany podniesieniem wskaźnika według, którego oblicza się wysokość płac powyżej wymienionych osób. Dotychczas wskaźnik ten wynosił 300% płacy w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku. Rada Naczelna podniosła ten wskaźnik do 350%. Wobec powyższego wynagrodzenie tych osób wyniosło za marzec 2013 roku - prawie 13 500 złotych brutto.
Wskaźnik dotyczący wynagrodzenia prezesa naczelnej izby pozostawiono na niezmienionym poziomie. Wynosi nadal 400% płacy w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku. Czyli w chwili obecnej wynagrodzenie to wynosi ponad 16 000 złotych brutto.
Naczelna Rada PiP zdecydowała także, że wynagrodzenie przewodniczącej okręgowej izby nie może być niższe niż 250% płacy w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, czyli za marzec 2013 roku wyniosło ono co prawie 10 000 zł brutto za cały etat. Natomiast wynagrodzenie wiceprzewodniczącej, sekretarza, skarbnika okręgowej izby nie może być niższe niż 200% płacy w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku, czyli za marzec br. wyniosło ono ponad 7 500 zł brutto za cały etat. Ale o wysokości wynagrodzenia powyższych osób decydują poszczególne okręgowe izby, z tym że ich wynagrodzenie nie może byc niższe od powyższych kwot. Wyższe tak.
Izba wypłaca powyższym osobom tzw. trzynastki, czyli dodatkowe wynagrodzenie roczne.
Jednocześnie władze izby pip podniosły wysokość składek ściaganych od pielęgniarek i położnych. Ponad 530 KOMENTARZY!

Mariusz Mielcarek
 

Komentarze użytkowników

#1  2013.05.11 19:59:46 ~zosia

To jest po prostu nie etyczne!

#2  2013.05.11 21:34:22 ~aga

A ja po 25 latach pracy w szpitalu wzięłam 1900 zł wypłaty. Żenada. Polsko, jak żyć?

#3  2013.05.11 22:34:20 ~ala

Znowu ten sam temat czy mi się wydaje, że dopiero co był roztrząsany? Jeżeli tak to po co, żeby znowu rozkręciła się dyskusja co, ile i dla kogo? Wszyscy się burzą i nic to nie daje ! może ma ktoś pomysł żeby zmienić tę niesprawiedliwość. Jakoś nie mam ochoty co roku fundować paniom z Izb wakacji na Wyspach Kanaryjskich!

#4  2013.05.12 07:57:17 ~ellza

żeby osoby pracujące np.w szpitalach zarabiały połowę z tego było by miło i nie było by komentarzy! Co to za kraj gdzie osoby najbardziej odpowiedzialne za życie i zdrowie drugiego człowieka zarabiają najmniej niż panie za biurkiem! Przykre i nie sprawiedliwe! Zrobiono nazewnictwo"Samodzielny."i już nie jesteśmy "budżetówką"ja tez chciałabym dostawać "trzynastkę"!

#5  2013.05.12 09:34:53 ~gość

To jest właśnie fatalna mentalność naszego środowiska. Dlaczego szefowie naszej formacji nie mają zarabiać porządnych pieniędzy? . Rzecz w tym, że my pracownicy zarabiamy żenująco niskie kwoty za trudną, odpowiedzialną pracę. Zamiast tracić energię na jałowe żądania, pracujmy na rzecz zmiany naszej sytuacji. Rozliczajmy ( poprzez wybór, konieczność sprawozdań) szefów co zrobiono w naszej sprawie. Wybierajmy rzeczywistych przywódców, a nie figurantów. Poza tym twierdzę, że nasza grupa zawodowa ma co najmniej nieskutecznych prawników.

#6  2013.05.12 11:25:10 ~Okradana

A u nas zamiast coś dołożyć po kilku latach to zabrano 10 % wynagrodzenia ! A szanowne izby nie reagują na to złodziejstwo !

#7  2013.05.12 14:34:39 ~mgr p-arz

+zgadzam sie z -gosciem-. Poza tym musze stwierdzic . ze nadal szerzy sie zwykle - skurwysynstwo- w tym bandycko-katoliclim panstwie . Pracuje w Deutschland od 2 lat , spokojnie i bez stresu . A tu w tej zajebanej Parafii nic sie nie zmienia . Uczyc sie jezykow i uciekac z tego bandycko-katolickiego GNOJU ! magister pielegniarz ( pisze na niemieckiej klawiaturze ) .

#8  2013.05.12 17:29:57 ~R.

Do #7 zazdroszczę kultury i wysokiego poziomu! i cieszę się, że uciekł Pan z kraju, bo o jednego prostaka mniej w kraju. Pozdrawiam. Ps. nie każdy marzy o pracy w DPS za zachodnią granicą. A temat artykułu faktycznie odgrzewany co parę tygodni, żeby popsuć trochę nastrój pielęgniarkom pracującym z pacjentem.

#9  2013.05.12 19:01:19 ~FABIAN

DO R TY SZCZURZE TO WLASNIE PRZEZ TAKICH JAK TYNIC NIE ZMIENIA SIE W POLSKIM PIELEGNIARSTWIE TO TY JESTES PROSTAKIEM NOSZACYM W POLSCE BASENY ZA 1500 ZL TO WLASNIE ZA GRANICE WYJEZDZAJA MLODZI ZDOLNI KREATYWNI ZNAJACY SWOJA WARTOS W POLSCE POZOSTAJA TYLKO TAKIE GNIDY JAK TY CO NOSZA BASENY I LEZA W DUPE ODDZIALOWYM I IZBIANKOM PANIE MGR BARZO DOBRZE ZE PAN WYJECHAL BO Z TYMI POLSKIMI GNIDAMI SZKODA PRACOWAC SKONCZYL PAN STUDIA ZNA PAN SWA WARTOSC ZYCZE POWODZENIA POZDRAWIAM MGR FABIAN A TE OLSKIE GNIDY NIECH NOSZA BASENY I PLACA IZBIANKOM SKLADKI

#10  2013.05.12 19:31:45 ~kk

BRAWO DLA FABIANA SZCZERA PRAWDA

#11  2013.05.13 00:38:13 ~inka66

Niedawno byłam w WOiPiP w sprawie informacji na temat składek członkowskich.Wchodząc do pokoju zastałam panią siedzacą tyłem do drzwi wejściowych piszącą sobie zaproszenia na koperty.Na moje ''dzieńdobry''usłyszałam ''słucham'' a pani nadal odwrócona do mnie plecami usiłowała kontynuować rozmowę.Powiedziałam,że poczekam mam czas./bo jak rozmawiać z czyimiś plecami/Po kilku minutach oderwawszy się od monitora wstała od biurka i zaszczyciła mnie swym spojrzeniem.Na moje pytanie udzieliła odpowiedzi,ale jak się za chwilę okazało w kasie WOiPiP niewłaściwej.Wyszłam bardzo zniesmaczona.Płacąc od tylu lat składki na rzecz WOiPiP oczekiwałam innego traktowania. Myślę,że panie w WOiPiP powinny zweryfikować swoje podejście do nas ''zwykłych ''pielęgniarek

#12  2013.05.13 08:52:12 ~Barbara

Nie pisała sobie tylko koleżankom pielęgniarkom, a każda pomyłka w nazwsku , czy imieniu to duzy nietakt w stosunku do osoby7 zapraszanej, więc i taka praca wymaga chociaż odrobiny skupienia , jeżeli Pani była nieusatysfakjonowana moimi informacjami, mogła wrócić do mnie i powiedzieć co jest nie tak, najprościej obrazić sie i później wypisywać głupoty.Jestem zawsze uprzejma i staram się załatwiać sprawy jak najlepiej i najszybciej, o ile tylko jest to możliwe. Czasami cos nie wyjdzie za co przepraszam. A Pani niech zrobi rachunek sumienia i odpowie sobie na pytanie , czy zawsze elegancko odnosi sie do pacjentów.

#13  2013.05.13 09:40:07 ~Anka

He,he, no jasne, że taka praca wymaga skupienia pani Barbaro. My tylko chcemy normalnego, życzliwego traktowania, a nie byle jakiego. Pan skarbnik tez mógłby przestać palić papierosy w gabinecie i chuchać dymem w twarze obsługiwanych. Ja również jestem zdegustowana tym w jaki sposób jesteśmy obsługiwane. Kiedyś po nocnym dyżurze czekałam w WOIPiP godzinę czekając aż łaskawie ktoś mnie obsłuży. Ale ważniejsze było śniadanko i inne Wasze sprawy, a nie pielęgniarki czekające na obsłużenie. Papierosów drodzy Państwo nie wolno palić w instytucjach publicznych. Prawo Was nie obowiązuje? Za dobrze macie.

#14  2013.05.13 19:32:41 ~R.

Do FABIAN - kolejna osoba o bardzo wysokim poziomie kultury osobistej-raczej unikałabym na Pana miejscu chwalenia się, że ma Pan mgr, bo to jeszcze gorzej o Panu świadczy. Do Pańskiej wiadomości, baseny i owszem nosiłam na początku kariery zawodowej i nie uważam, żeby to w jakiś sposób mi coś ujmowało, dobrze wiedziałam jaki zawód wybieram i się go nie wstydzę. Nie wszędzie są pomoce medyczne, a jeśli pomogę choremu nic mi nie ubędzie. Odnośnie moich zarobków nie będę się wypowiadała, bo nie chciałabym aby Pan miał humor popsuty aż do Bożego Narodzenia:)ot, zalety założenia własnej działalności. Nie muszę usługiwać Niemcom, w Polsce również można doskonale zarabiać w naszym zawodzie(przynajmniej w stolicy)tylko oprócz wylewania żółci trzeba się rozwijać (mgr który również mam to nie jest szczyt edukacji w tym zawodzie).no i prezentować odpowiedni poziom kultury osobistej, bo to podstawa w życiu zarówno codziennym jak i zawodowym. Pozdrawiam serdecznie:)

#15  2013.05.13 23:22:39 ~gość

Do R Od 13 lat pracuję na kontrakcie i nie uważam że jest to jakiś wielki rarytas i doskonale się nie zarabia, nawet przy stawce 30 czy 40 zł na godzinę w tzw stolicy jak Pani piszę.Radził bym się tak nie jarać tą działalnośćią bo przy jakiej kolwiek chorobie zuz Pani zapłaci 500zł na miesiąć Lekarz ma od 80 do 120zł za godzinę i za taka stawkę można pracować i odkładać na emeryturę

#16  2013.05.14 21:11:46 ~R.

Przy stawce 40zł/h "na czysto" wychodzi ponad 6tys miesięcznie, więc osobiście nie uważam tego za małe pieniądze. Aczkolwiek w stolicy są miejsca, gdzie są lepsze stawki:) Lekarze zarabiają i owszem więcej, ale ja lekarzem bym nie chciała być nawet za te 80-120zł/h (a czasem i więcej). A jak bym chciała być, to bym składała papiery na medycynę a nie pielęgniarstwo, bo to nie jest jakaś nowość, że lekarze zawsze zarabiali więcej. Od stycznia jestem na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży i dostaję od zus 1500zł, kokosy to nie są, ale z głodu też się nie umiera. Tym bardziej, że pracując przez 2lata na kontrakcie mogłam sobie odłożyć tyle pieniędzy, że mogę 2 lata sobie spokojnie siedzieć w domu z dzieckiem.

#17  2013.05.14 22:13:09 ~do R

Życzę powodzenia i wysoko płatnego urlopu macierzyńskiego.Ja pracuję na kontrakcie już piąty rok za podobną stawkę i niestety przy normalnym poziomie życia nie stać mnie na leniuchowanie czy chorowanie dwu letnie.Chyba że to będzie utrzymywanie się na granicy ubóstwa. Cyt Tym bardziej, że pracując przez 2lata na kontrakcie mogłam sobie odłożyć tyle pieniędzy, że mogę 2 lata sobie spokojnie siedzieć w domu z dzieckiem.

#18  2013.05.15 13:43:22 ~Joanna-58

,chamstwo w państwie" ostatnio szukałam wsparcia w samorzadzie warszawskim w sprawie jednoosobowych dyzurów pielegniarek (psychiatria od 35 do 40 łóżek na oddziale)do dzisiaj nie otrzymałam słowa odpowiedzi.Zgłosiłam sprawę do prokuratury,w czwartek idę złozyć zeznania jako świadek.

#19  2013.05.15 16:33:39 ~Anka

I słusznie Koleżanko. Przykro, że ci na stołkach mają to w d.

#20  2013.05.15 20:40:03 ~R.

Urlop macierzyński również jest płatny 100%, czyli 1500zł. Jeśli chodzi o Wawę, to nie jest to dużo, ale w innych miastach jest to normalna stawka na etacie. Więc jak widać na kontrakcie również można rodzić dzieci. Oczywiście pod warunkiem, że nie jest się samotną matką, bo wtedy już by nie było tak kolorowo.

#21  2013.05.15 22:42:14 ~dziadówka

NÓŻ SIĘ W KIESZENI OTWIERA NA TAKĄ NIESPRAWIEDLIWOŚĆ I ZDZIERSTWO

#22  2013.05.15 22:51:29 ~paź

Izby są bardzo dla pielęgniarek użyteczne. Zamiast negocjacji kontraktów proponują nam branie kredytów. Sprzedały nas Kopaczowej za te swoje pensje i naszą obowiązkową przynależność do tego przybytku! Dupostołki w izbach obecnie są zamienne , a następnie staną się dziedziczne. Mamy początek monarchii samorządu pielęgniarskiego z 45 dworami i orszakami Zarządów , które nie chcąc utrzymujemy z własnej kieszeni

#23  2013.05.16 11:48:39 ~piss

Ciekawe, w ilu izbach oprócz wynagrodzeń funkcyjnych przemycane są jeszcze wynagrodzenia(diety, ryczałty, czy jak im tam jeszcze) dla pozostałych członków rady, organów, komisji problemowych. Czy nie powinien się tym zająć odpowiedni urząd (Minister Zdrowia? ) uchylając takie uchwały. Są to praktyki niezgodne z ustawą o samorządzie pip. Art.15 ustawy mówi o zasadzie nieodpłatnej pracy na rzecz samorządu. Czy na to potrzebne są nasze składki? Ciekawe, w ilu izbach stosowane są takie praktyki?

#24  2013.05.16 23:38:05 ~zuza

Smutek i żal jak spadamy w przepaść1!

#25  2013.05.18 21:33:12 ~mgr p-arz

- Dziekuje mgr Fabian . Chce tylko nadmienic , ze przed wyjazdem pracowalem na kontrakcie na neurologii udarowej w renomowanym szpitalu . 20 pacjentow + 2 na respiratorach na odcinku a ja sam ! to byl Oswiecim . Jeszcze chwila a bym sie odkorowal . Pracowalem do 300 h/mc . Prosze Was wyjezdzajcie z tego Gnoju . Pielegniarstwo w Polsce jest zbydlecone ! magister pielegniarz .

#26  2013.06.01 09:53:52 ~Sealife

Te izby to zwykła związkowa , rozbójnicza banda.

#27  2015.03.29 19:58:58 ~Mania

Cz czytacie to co piszecie? Większość wypowiedzi zieje nienawiścią. Tak łatwo nas skłócić ale gdybyśmy były/-li solidarne i nie zazdrościły sobie Tak dużo można byłoby zrobić.