Dyrektor szpitala, za zgodą zarządu związku pip zabrał "45% dodatek za pracę w soboty". Pielęgniarki powiedziały NIE!!

Działalność związku pip.

BEZPŁATNY KURS SPECJALISTYCZNY

Zobacz informacje prasowe:

z dnia 7 września 2011

z dnia 23 stycznia 2013

z dnia 5 marca 2013 

 

.

USTAWA
z dnia 15 kwietnia 2011 r.
o działalności leczniczej
-wyciąg-

Art. 99.
Pracownikom wykonującym zawód medyczny, zatrudnionym w systemie pracy zmianowej w podmiocie leczniczym wykonującym działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne przysługuje dodatek w wysokości:
1) co najmniej 65% stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego, obliczanej zgodnie z art. 98 ust. 3, za każdą godzinę pracy wykonywanej w porze nocnej;
2) co najmniej 45% stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego, obliczanej zgodnie z art. 98 ust. 3, za każdą godzinę pracy wykonywanej w porze dziennej w niedziele i święta oraz dni wolne od pracy wynikające z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.

.

Komentarze użytkowników

#1  2013.06.09 18:44:06 ~Paweł_H-r

Dobrze że mnie już w Polsce nie ma. Co za ulga. Co oni tam wyprawiają. Widze że nic sie nie zmieniło. Wiadomości z Polski oglądam i czytam co raz rzadziej. Pozdrawiam wszystkie ciężko pracujące pielęgniarki.

#2  2013.06.09 23:53:55 ~ja-polka

Do ~Paweł_H-r: szkoda wielka, że zapominasz polskiej ortografii :("co raz" raczej razem by wypadało .)

#3  2013.06.10 14:12:35 alicja

A czy ten dodatek obejmuje pracę w systemie zmianowym / 12 - godzinnym/? , wówczas za sobotę mamy dzień wolny, i żadnego dodatkowego dodatku.

#4  2013.06.10 16:42:32 ~do Alicji

Za sobotę masz wolny dzień oraz dodatek 45%

#5  2013.06.10 17:57:55 alicja

No właśnie nie mamy już tego dodatku, już w wielu szpitalach się go znosi, ponieważ jest to praca w systemie 12 - godzinnym /a nie 5 - tygodniowym/. Może Pan Mariusz pomoże wyjaśnić, ułatwi to walkę w wielu szpitalach. aktualnie ten dodatek jest znoszony w pracy zmianowej, gdyż przepis odnosi się do pracy w systemie 5 - dniowym.

#6  2013.06.10 20:46:29 ~pickwick

W systemie zmianowym tj. 12 godzinnym nie ma ! powtarzam NIE MA! dodatku za sobote. w moim szpitalu znieśli od kwietnia ;(.

#7  2013.06.11 11:53:00 ~iwona

Niestety ale prawnicy i państwowa inspekcja pracy też uważają, że w systemie równoważnym za sobotę się nie płaci bo masz ją wolną. Chyba, że dyrektor się na to zgodzi i jest to zapisane w REGULAMINIE. Jeśli takowego zapisu nie ma to nie płaci. Związek się zgodził pewnie nie miał za bardzo innego wyjścia. Pozdrawiam.

#8  2013.06.12 19:35:49 ~zez

Warto pomyśleć i powalczyć, jesteśmy w trakcie negocjacji, napiszę po podpisaniu porozumienia.

#9  2016.03.15 22:35:02 ~ja

Niech mi ktoś wyjaśni komu należy się dodatek za pracę w soboty bo już zgłupiałam.Skoro jest napisane,że 45% stawki godzinowej za pracę w niedziele i święta to czemu za niedziele się należy a za soboty nie. Gdy ktoś pracuje w systemie 5 dniowym, ma oddany wolny dzień w tygodniu za sobotę bo inaczej byłyby to godziny nadliczbowe, tak samo jak w systemie 12 godz. Mi wychodzi że nikomu ten dodatek tak naprawdę się nie należy albo należy wszystkim,którzy pracują w sobotę.

#10  2016.07.29 22:19:06 ~ja

A czy mozna dotatek nocny wliczac do najnizszej krajowej