Związek pip składa skargę do Trybunału Konstytucyjnego na przepis pozwalający prowadzić pielęgniarkom działalność gospodarczą w szpitalach. Trybunał do związku: TO NIE WASZA SPRAWA!

Związkowy zakaz kontraktów pielęgniarek i położnych 2013.

.
W dniu 5 marca 2012 roku informowałem, że panie w czepkach wracają! Ogólnopolski Związek Zawodowy PiP ogłosił bowiem na konferencji prasowej, że "złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z konstytucją 4 artykułów ustawy o dziłalności leczniczej". Chodzi o tzw. "samozatrudnienie" czyli umowy kontraktowe pielęgniarek i położnych w szpitalach. 50 KOMENTARZY!.

 

Od tego czasu minął ponad rok. Co dalej w sprawie? Związek pip na swojej stronie internetowej nie przedstawia bieżących informacji w powyższej sprawie!

 

Natomiast kilka dni temu informowałem na Portalu, że Trybunał Konstytucyjny w dniu 19 kwietnia 2013 roku odmówił rozpatrzenia skargi Ogólnopolskiego Związku Zawodowego PiP. Teraz rozpoczynam cykl informacji w zakresie treści postanowienia Trybunału Konstytucyjnego w przedmiotowej sprawie. Pierwsza informacji poniżej.

 

Związek pip składa skargę do Trybunału Konstytucyjnego
na przepis pozwalający prowadzić pielęgniarkom działalność gospodarczą w szpitalach.

Trybunał do związku: TO NIE WASZA SPRAWA!

 

W postanowieniu Trybunału Konstytucyjnego czytamy:

"Na gruncie doręczonego przez wnioskodawcę statutu OZZPiP Trybunał Konstytucyjny ustalił, że Związek zrzesza pielęgniarki, położne oraz asystentki pielęgniarskie (§ 5), które nabywają członkostwo z chwilą przyjęcia deklaracji członkowskiej uchwałą właściwego organu Związku (§ 13). Celem Związku jest ochrona interesów osób wymienionych w § 5 statutu, a w szczególności ochrona interesów pracowników i zabezpieczanie praw pracowniczych (§ 6 ust. 1 lit. a i b). Celem Związku nie jest zatem ochrona interesów i praw ani przedsiębiorców, którymi są pielęgniarki (położne) prowadzące działalność leczniczą w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej w formie indywidualnej praktyki (zaskarżony art. 5 ust. 2 pkt 2 lit. a ustawy o działalności leczniczej), ani pracodawców, którymi mogą być pielęgniarki (położne) wykonujące indywidualną praktykę (art. 20 ustawy o zawodach). Wymaga podkreślenia, że § 10 ust. 1 statutu precyzuje, że pielęgniarki, położne lub asystentki pielęgniarskie muszą być zatrudnione w zakładzie pracy. Nie mogą to być zatem pielęgniarki (położne), których dotyczy zaskarżony art. 5 ust. 2 pkt 2 lit. a ustawy o działalności leczniczej, tzn. prowadzące działalność leczniczą w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej w formie indywidualnej praktyki prowadzonej w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego na podstawie umowy z tym podmiotem. Skoro tak, to Związek nie może występować do Trybunału o objęcie kontrolą art. 5 ust. 2 pkt 2 lit. a ustawy o działalności leczniczej odnoszącego się do osób, które w świetle statutu nie mogą być członkami OZZPiP.
Zdaniem Trybunału wymaga podkreślenia, że choć zasady członkostwa w związku zawodowym ustalają statuty i uchwały statutowych organów związkowych (art. 10 ustawy o związkach zawodowych), to związki zawodowe mogą reprezentować wyłącznie pracowników i inne osoby, o których mowa w art. 2 ustawy o związkach zawodowych. Skoro osoby wykonujące zawód w formie działalności gospodarczej (praktyki zawodowej) nie mieszczą się w zamkniętym katalogu podmiotów, którym przysługuje prawo tworzenia i wstępowania do związków zawodowych (art. 2 ustawy o związkach zawodowych), to tym samym nie mogą być reprezentowane przez związki zawodowe (art. 4 ustawy o związkach zawodowych). Zdaniem Trybunału, nawet gdyby statut dopuszczał taką możliwość, czyniłby to wbrew ustawie, a Związek musiałby być traktowany nie jako związek zawodowy, lecz organizacja o charakterze mieszanym (hybrydowym).
Zdaniem Trybunału, skoro pielęgniarki (położne), których dotyczy zaskarżony art. 5 ust. 2 pkt 2 lit. a ustawy o działalności leczniczej, tzn. prowadzące działalność leczniczą w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być w obecnym stanie prawnym (na gruncie ustawy o związkach zawodowych) członkami związku zawodowego, to wnioskodawca inicjujący rozpoznanie wstępne z pozycji związku zawodowego nie może występować do Trybunału o objęcie kontrolą art. 5 ust. 2 pkt 2 lit. a ustawy o działalności leczniczej. Nie ulega bowiem wątpliwości, że związek zawodowy nie może żądać zbadania regulacji dotyczącej podmiotów, których nie może reprezentować."

Z Postanowienia Trybunału Konstytucyjnego wybrał
Mariusz Mielcarek

 

Zobacz także:

Aktualności według działów - związkowy zakaz kontraktów. PRAWIE 4 000 KOMENTARZY!

Jakże nadal aktualny tekst. W związku z licznymi głosami krytyki pod moim adresem informuję, że .... Ten artykuł czytano ponad 11 000 razy. Skomentowano 807 razy.

.

Komentarze użytkowników

#1  2013.06.13 10:54:29 ~niebieska

W sumie, jakby na to nie spojrzeć, jest to całkiem logiczne.

#2  2013.06.13 11:19:22 ~magda

Chciałabym podziękować kochanej izbie za to,ze nie mam z czego odprowadzać obowiązkowych składek. Bo nikt nie chce zatrudnić położnej na etacie i dokładać do interesu płacąc jej zusy. Wiec ani pracy ani doświadczenia które muszę zdobyć,żeby moc założyć działa ość. Naprawdę wielkie dzięki. Może zamiast pracować,zatrudnię się w izbach? Po ostatnich podwyżkach będę mogła z sobą żyć,nawet uniemożliwiając rozwój zawodowy innym.

#3  2013.06.13 12:12:08 ~lol

Tak czy tak kontrakty są bezprawne i naruszaja DOBRO i INTERES PACJENTA

#4  2013.06.13 14:05:31 ~Maria

A kontrakty lekarzy nie naruszają DOBRA I INTERESU PACJENTA?

#5  2013.06.13 16:03:06 ~lol

Wyobraż sobie że nie .

#6  2013.06.13 16:34:26 ~kasik

To się do kabaretu nadaje, związki zawodowe jak zwykle robią z siebie wariata ;).

#7  2013.06.13 16:34:45 ~do Marii

Maria tżeba było zostac lekarzem wtedy takie pytanie jest zbyteczne . My jesteśmy pielęgniarkami i myślmy i walczmy o swoje interesy , a nie wiecznie porównujemy się do lekarzy

#8  2013.06.13 17:42:21 ~mm

Podajcie mi jeden sensowny argument przemawiający przeciwko kontraktom w szpitalu?

#9  2013.06.13 18:07:46 ~kk

Bezpieczeństwo pacjenta jak wyrabiasz 200 godz i wiećej gdzie bezpieczeństwo łatwiej o pomyłki, zabiersz pracę młodym bo ciągniesz 2 etaty i nie trzeba zatrudniać młodych bo dyrektor ma tanią siłę roboczą, a stare siedzą jak wżód na dupie ,jak nie będzie kontraktów to nasz zawód będzie lepiej opłacany bo nikt o zdrowych zmysłach nie będzie się w tym kierunku kształcił , ale wy kontraktowe myślici bardzo płytko i prosto liczy się własny interes i własny portfel

#10  2013.06.13 19:34:32 ~gość

To pielęgniarki na kontraktach zabierają pracę młodym? A co z naszymi koleżankami pracującymi na pełnych etatach w dwóch zakładach pracy. A co z koleżankami pracującymi na etacie i dorabiającymi za psie pieniądze na umowy zlecenia, podczas gdy inne pielęgniarki są bezrobotne. Co za hipokryzja. Głowę daję, że większość z pielęgniarek narzekających na koleżanki pracujące na kontraktach same są w w/w grupie.

#11  2013.06.13 20:10:45 ~obse !

I nadal głupie kłótliwe mało inteligentne gęsi ty młoda też będziesz stara i co ? NIE DZIELIĆ SIĘ A JEDNOCZYĆ MĄDRZE ZAWALCZYĆ O GODZIWĄ ZAPŁATĘ DLACZEGO STRAŻACY I POLICJANCI NIE PRACUJĄ NA KILKU ETATACH ? MAJĄ 13-TKI A WY ? JAK ZWYKLE KŁÓTNIE ! prymitywizm !

#12  2013.06.13 20:14:33 ~gosia

Trybunał Konstytucyjny przedstawił słuszne i rzeczowe argumenty, co do miejsca związku. A my jak zwykle oskarżamy się nawzajem i 'obrzucamy błotem', zamiast wspierać się wzajemnie. Tak naprawdę rzecz w tym, żebyśmy wszystkie miały pracę, która daje nam zadowolenie i oczywiście chleb (oczywiście z masełkiem i wędlinką z górnej półki). Im bardziej będziemy elastyczne w kwestii formy zatrudnienia,tym więcej z nas znajdzie pracę. A związki, stowarzyszenia i samorząd powinny ukierunkować swoje działania na pomoc w egzekwowaniu naszych praw, tworzenie dobrych warunków (czy to w zoz zatrudniającym na umowę, czy na kontrakt)i pomóc tym koleżankom, które rozpoczynają pracę na kontrakcie w negocjowaniu jego warunków. Pozdrawiam wszystkie za i przeciw kontraktom, tak czy tak jestem z Wami, bo jestem.PIELĘGNIARKĄ!

#13  2013.06.13 20:15:19 ~gość

Do mm -proponowana nam pielęgniarkom KASA

#14  2013.06.13 21:53:45 ~kaka

Do obse! i gosia -lubię to :-)

#15  2013.06.13 22:23:53 ~mm

Wytlumaczcie mi dlaczego paniom pracującym na etacie kontrakty są solą w oku i najchetniej poszłyby do sw piotra uch zakazać, a pielęgniarki/polożne kotraktowe jakos nie podnoszą larum, że inne są na etacie, maja zapewnione zusy i pełne prawa pracownicze. wręcz przeciwnie, są bardzo zadowolone.

#16  2013.06.14 06:48:18 ~D.B

Jak trzeba być SŁABYM człowiekiem, aby tak się zaangażować w sprawy pielęgniarek,a to wszystko dzięki mnie:)Dziękuję Ci mój piesku. Twoja Pańcia

#17  2013.06.14 08:53:59 ~AŚKA

Z TYM PANEM MOGŁABYM PRACOWAĆ! ZGADZAM SIĘ Z KOLEGĄ W 100% NIESTETY CI KTÓRZY MAJĄ PRZEROST SWOJEGO EGO POWINNI ZMIENIĆ SIEBIE A NIE CAŁE PIELĘGNIARSTWO https://www.youtube.com/watch? v=1y4owsEKiaw NAM PIELĘGNIARKOM POTRZEBNY JEST TYLKO I WYŁĄCZNIE DOBRE WYNAGRODZENIE:

#18  2013.06.14 11:54:36 ~do ~AŚKA

Masz rację, dobrze, że są pielęgniarze na tym świecie, którzy mają takie samo zdanie jak Ty. Również uważam, że pielęgniarki nie mają się czego wstydzić. Zmiana pampersów to zwyczajnie pielęgnacja pacjenta, ale wiadomo, że za te wszystkie czynności powinny być bdb wynagrodzone, myślę, że w tedy wszystkie były by szczęśliwe oraz chętne do szkolenia się, bo miały by za co. Proste jak drut:)

#19  2013.06.14 14:38:47 ~mm

Bo satysfakcja z pracy i dobra atmosfera to mit. Najważniejsze są pieniądze.

#20  2013.06.14 19:10:43 ~ do~mm

Bez dobrego wynagrodzenia nie ma satysfakcji z pracy oraz dobrej atmosfery, tak najważniejsze są pieniądze, a Pan o tym powinien wiedzieć zresztą najlepiej:)))kocham nade wszystko życie

#21  2013.06.14 20:05:45 ~ramzes

Po raz kolejny super związek popisał się genialną znajomością prawa - rewelacja. Istnieje coś takiego jak ustawa o swobodzie działalności gospodarczej - dlaczego więc pielęgniarki z racji tego, że są pielęgniarkami mają mieć zakaz prowadzenia działalności gospodarczej? Każda z nas sama decyduje o swoim zatrudnieniu - chcesz kontrakt -proszę bardzo, chcesz umowę zlecenie -proszę bardzo - umowa o pracę -decydujesz sama o sobie i bierzesz pełną odpowiedzialność za siebie więc - PANIOM W CZEPKACH GUZIK DO TEGO -MAJĄ CIEPŁE POSADKI ZWIĄZKOWE, Z KTÓRYCH NIC NIE WYNIKA! Uważam,że związek w takiej formie to kompromitacja i wstyd dla naszego zawodu - jestem za likwidacją - sama do niego nie należę i nie mam zamiaru.

#22  2013.06.15 10:25:50 ~D.B.

JESTEM PO STUDIACH PIELĘGNIARSKICH ORAZ POSIADAM SPECJALIZACJĘ. MARZY MI SIĘ ABY DIAGNOZOWAĆ I LECZYĆ PACJENTÓW TAK JAK TO ROBI MÓJ PIES. CHCĘ BYĆ TAKA JAK MÓJ PIESIO:) MÓJ TATUŚ RÓWNIEŻ JEST LEKARZEM, NIE WIEM TERAZ DLACZEGO WYBRAŁAM PIELĘGNIARSTWO, CHYBA NIE CZUŁAM SIĘ NA SIŁACH:) NIE MOGĘ ZNIEŚĆ MAŁO OPŁACALNEJ PRACY, A WCIĄŻ WMAWIAM SOBIE, ŻE TO NIE O PIENIĄDZE CHODZI BO TAK WYPADA:)MUSZĘ BYĆ IDEALISTKĄ DLA PIESIA:

#23  2013.06.15 18:01:32 ~#22

D.B to skrót od DEBIL?

#24  2013.06.15 23:25:44 ~#23

DRIED BANANA -PODOBNO ZMNIEJSZAJĄ WYLEW KRWI DO MÓZGU HEHEHEHE

#25  2013.06.16 12:21:00 ~do db

Spierdalaj stad ze swoim pieskiem ,popieprzona mendo ,po wszystkich forach wypisujesz głupoty,

#26  2013.06.16 13:09:52 ~ ~do ~AŚK

Byłam kiedyś świadkiem jak salowa stała nad pielęgniarką i mówiła jej w jaki sposób powinna wyglądać profilaktyka p/odleżynowa. Dosłownie chciała pokazać jakie powinna zastosować pozycje. Dla mnie to był absurd.

#27  2013.06.16 14:22:07 ~ do #24

A JA SŁYSZAŁEM HYDROGEN CYNIDE TO OD SKRÓTU H.C.

#28  2013.06.17 10:32:01 ~fff

do aska zmiana pampersow niech sie zajmie salowa a ty nie jestes od zmiany pampersow i nozenia basenow zapamoietaj sobie sieroto ze jestes pielegniarka i nie niszcz tego zawodu swoim postepowaniem chcesz zmieiac pampersy to sie zatrudni jko salowa my nie po to konczylysmy studia magisterskie zeby teraz nosic baseny i zmieniac pampersy bo takiejak ty pozwalaa sobie na to nie majac za grosz do siebie szacunku dosc tego jestem mge pielegniarstwa 5 lat kiblowalam na dziennych studiach nie po to by pampersy zmienoac by jak glupia ges przypodobac sie oddzialowej z urzedu i dzialaczkm izbowym ktore nic dla nas nie robia tylko zabieraja nam pieniadze nie bede pracowac na etacie pielegniarki- salowej za 1500 zlza te 2 etaty czeka na mnie londyn hamburg gdie na reke otrzymam 2700 funtow i bede tam jdna z zespolu leczacego zegajce polskie florencje za 1500 zl na etatach pilegniarka -salowa

#29  2013.06.17 19:57:01 ~do fff

Jakoś tego wykształcenia nie widać po Twojej wypowiedzi i pisowni.

#30  2013.06.17 19:57:01 ~do fff

Jakoś tego wykształcenia nie widać po Twojej wypowiedzi i pisowni.