MZ- pielęgniarstwo jako kierunek zamawiany ma mieć "praktyczną implikację w postaci stypendialnej zachęty".

Studia na kierunku pielęgniarstwo.

..................................

W dniu 11 września 2013 roku na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia Podsekretarz stanu w MZ Krzysztof Chlebus przedstawił poniższą informację:

.

"Oczywiście, mamy świadomość tego, co się dzieje w systemie, jeśli chodzi o pielęgniarki i narastające w tej chwili zagrożenie tym, że pielęgniarek w systemie będzie mało. Już jest ich za mało. Podjęliśmy, oczywiście, działania, które miałyby za zadanie (w dłuższej perspektywie czasowej warto o tym pamiętać, oceniając skuteczność tych działań) zwiększyć liczbę pielęgniarek na rynku usług medycznych. *(Problem braku pielęgniarek jest fikcyjny czy rzeczywisty? Zobacz ile obecnie w Polsce jest ..... bezrobotnych pielęgniarek. TYSIĄCE! Czytano ponad 3 000 razy, 13 KOMENTARZY!)

Najistotniejsza kwestia, którą chciałbym rozwinąć, dotyczy tak zwanych kierunków zamawianych. Trwają bardzo zaawansowane, choć – nie ukrywam – również dość burzliwe rozmowy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego w tym zakresie, abyśmy mogli otworzyć perspektywę dla tych studiów. Aktualnie jest przeprowadzane badanie ewaluacyjne – jest to rodzaj konsensusu między Ministerstwem Zdrowia a ministerstwem nauki – które ma za zadanie określić aktualny status pozycji zawodowej pielęgniarek na zawodowym rynku medycznym. Jest to próba, tak naprawdę, obiektywnego uwiarygodnienia danych, którymi w tej chwili operujemy i które, chociaż intuicyjnie, wszyscy znają a odnośnie do których mamy dość przekonujące dane. Jednak ministerstwo nauki tego rodzaju badanie przeprowadza, podobnie jak dla kilku innych zawodów. To jest badanie, które ma za zadanie wprowadzić obiektywną podstawę do tego, żebyśmy mogli mówić o kierunkach zamawianych dla tego zawodu, co – myślę – ma bardzo praktyczną implikację w postaci stypendialnej zachęty dla tych kierunków, które państwo uznaje za priorytetowe. 
Tak, jak powiedziałem, jesteśmy bardzo zaawansowani w tych rozmowach. Liczę na to, że wkrótce po tym, jak uzyskamy wyniki badania ewaluacyjnego, one zostaną zatwierdzone."

*Tekst będący linkiem pochodzi od redakcji Pielęgniarek i Położnych

Z sejmowej strony internetowej wybrał

Mariusz Mielcarek

.

Zobacz także:

5 sierpnia 2013 roku - Pomysł mz na brak pielęgniarek - wdrożenie "systemu wiązanego/lojalnościowego". Absolwent kierunku pielęgniarstwo za wsparcie finansowe podczas studiów, miałby "obowiązek przepracowania określonego czasu pracy w polskim systemie ochrony zdrowia". Czytano ponad 3 000 razy, 40 KOMENTARZY!

.
4 sierpnia 2013 roku - Studenci na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo (w przyszłości kierunków zamawianych) mają mieć oferowane stypendia motywacyjne, zagraniczne praktyki i wizyty studyjneCzytano prawie 3 500 razy, 26 KOMENTARZY!

.

Komentarze użytkowników

#1  2013.10.19 07:20:59 ~annka

Bezrobotne pielęgniarki owszem są zarejestrowane, ale nie zamierzają wracać do zawodu za takie pieniądze, do tak ciężkiej pracy. Kształcenie większej ilości nie sądzę, żeby coś dało - skoro dziewczyny po studiach nie odbierają prawa wykonywania zawodu lub wyjeżdżają za granicę. Wydajemy publiczne pieniądze na kształcenie pielęgniarek dla europejskich sąsiadów! Może większe pensje pielęgniarskie w Polsce, zachęcą do powrotu do zawodu te JUŻ wykształcone, a nie pracujące w zawodzie - po co kształcić nowe skoro i tak nie podejmą pracy? Polskie pielęgniarki SĄ PRACOWITE - pracują po 1,5 i 2 etaty.

#2  2013.10.19 10:04:22 ~Anilia

Co za brednie. Razem ze mna w cczerwcu b.r. Pielęgniarstwo ukonczylo ponad 40 osób, prace znalazło moze 5. Gdzie ten brak pielęgniarek ? Chetnie tam pojadę i podejmę prace.

#3  2013.10.19 13:31:31 ~???

Co to znaczy kierunek zamawiany? Zamawiany przez uczelnie, zakłady pracy?

#4  2013.10.19 17:28:40 ~Nurse

Bzdura i demagogia. Pracy nie ma.

#5  2013.10.19 20:15:00 ~fabian

dla mlodych pielegniarek pracy w polsce nie ma poniewaz nie sa dopuszzane do pracy gdyz te panie pielegniarki obecnie pracujace ledwo se slaniaja na nogach a ciagna po2 etaty a mlode pielegniarki traktuja jak wrogow twierdzac ze nicnie umieja a one maja takie ielkie doswiadczenie mile panie wy macie doswiadczenie a my mamy swieza wiedze i nowoczesne podejscie do zawodu pielegniarskiego i gdybecie dopuscily mlode pielegniarki do pracy polskie pelegniarstwo zmienilo by sie o 360 stopni a wy wielkie siostry miloserdzia zapieprzacie za 1500 zl pacujac jako pielegiarko - salowe mgr fabian po dziennych studiach

#6  2013.10.19 22:45:38 ~Nurse

Znowu Fabian, ten chory psychicznie człowiek. Powinieneś dostać bana na komentarze.

#7  2013.10.20 12:42:12 ~Samo Życi

Pielęgniarek jest za mało, trzeba ich jeszcze więcej zwolnić! Działania na pokaz maja to do siebie że, efektów nie widać

#8  2013.10.20 12:51:35 ~pola

Drogi Fabianie, jakby polskie pielęgniarstwo zmieniło się o 360 stopni, tzn. .że wcale by się nie zmieniło. A więc, dajmy sobie spokój i daruj sobie rady. Następnym razem napisz coś z sensem w taki sopób, aby cię można było zrozumieć. I jeszcze jedno: nie ośmieszaj młodego pokolenia pielęgniarek.

#9  2013.10.20 13:15:49 ~!!!

Spadaj trollu forumowy!

#10  2013.10.20 13:28:58 ~Nurse

To jest cały MGR Fabian -Zmienić się o 360 stopni -Fenikalia - i inne proste błędy ortograficzne. Gdzieś nawet pisał chyba, że jest wykładowcą, albo robi doktorat. Wydaje mi się, że powinni stosować badania psychiatryczne przed przyjęciem na studia pielęgniarskie.

#11  2013.10.20 15:26:12 ~ania

mgr fabian PISZE PRAWDE TAKJEST OBECNIEW POLSKICH SZPITALACH MLODE PIELEGIARI ALBO REZYGNUJA Z ZAWODU ALBO WYJEZDZAJA PONIEWAZ SA PONIZANE PRZEZ STARSZE PIELEGNIARKI KTORE TWIERDZA ZE MLODE NIC NIE UMIEJA ZE SA GLUPIE ==ZAPOMNIAL WOL JAK CIELECIEM BYL -- BYLAM SIADKIEM JAK W JEDNYM ZE SZPITALI --POLSKICH KAZNO MI MOWIC ZE NIE CHCE PRACWAC Z MLODA PIELEGNIARKA GDY ODMOWILAM NIE MAJAC NIC DO DZIEWCZYNYO 2 TYGODNIE NIKT SIE DOMNIE NIE ODZYWAL ZE STARSZYCH KOLEANEK ZA CO MIALAM SKRESLAC MLODA PIELEGNIARKE ZA TO ZE JEST MLODA WYKSZTALCONA I PELNA ZYCIA MYSLACA INACZEJ O ZAWODZIE PIELEGNIARKI WLASNIE TRZEBA TAKICHABY PREWIETRZYC TO STARE TOWARZYSTW WSPOLNEJ ADORACJI

#12  2013.10.20 16:27:46 ~kaja

do nurse i innych - FABIAN TO BARDZO MADRY FACET NIE ODERWAL SIE OD RZECZYWISTOSCI I TO CO PISZEjest zupelna prawda i wy starsze panie nie wrzezcie tak bo juz wam sie mozgi polasowaly od tego waszego doswiadczenia siedzicie jak stare kwoki sflustrowane i palajace nienawiscia do mlodych az wstyd aby pracowaly akie sare pielegniarki czasami pacjencji sa mlodsi niz personel i tylko najezdzajace na mlodych pielegniarstwo to zawod a nie powolanie powolania to sa do zakonu my chcemy odnie zarabiac zyc i pracowac jak w --ue-- a nie po studiach byc poslugaczkami i dotad dokad wy bedziecie jeszcze pracowac polskie pielegiarstwo bedzie umierac tak a jest prawda sflustrowane panie pelegniarki

#13  2013.10.20 18:16:39 ~Nurse

Widze, że Fabian masz problemy osobowościowe - pisząc i zachwalając swoje posty, podając się za pielęgniarki. Można to w zupełności sprawdzić, przy innych tematach, które pisałeś chory umysłowo kolego. Taki sam charakter zdań i te same błędy. HAHAHA :)

#14  2013.10.20 19:15:50 ~iwa

Polska to wielki obóz pracy dla pielegniarek płacą nam tyle żebysmy z głodu nie poumierały.A w radomiu dyrektor nie płaci za dyżury ;bo niema pieniędzy;Prawda jest taka że mamy to na co się godzimy i musi sie zmienić całe pokolenie żeby zaczeto nas szanować.

#15  2013.10.20 20:38:58 ~ZŁA

PRACUJĘ NA PODKARPACIU WOKÓŁ SIEBIE NIE WIDZĘ BEZROBOTNYCH PIEL. TE KTÓRE JUŻ SĄ W ZAWODZIE PRACUJĄ NA WIĘCEJ NIŻ 1 ETACIE SYTUACJA FINANSOWA ICH DO TEGO ZMUSZA. NA SZCZĘŚCIE JA DO TAKICH NIE MUSZĘ NALEŻEĆ. UWAŻAM ŻE TO NISPRAWIEDLIWE ,IŻ CIĄGLE MÓWI SIĘ O KRYZYSIE A URZĘDASY SZYKUJĄ SIĘ DO KOLEJNEJ NAGRODY I 13-TKI.

#16  2013.10.20 21:23:43 ~kryś

Pracuje 27 l w zawodzie i pozbyłam się złudzeń, o lepsze zarobki.Od 9 lat w moim zakładzie nie było podwyżki plac dla piel. Jaka jest roznica w obowiązkach piel. po liceum, licencjacie czy mgr. widzę że żadna. Po co ta licytacja wykształceniem? Koleżanki nie traćcie czasu na szukanie pracy w kraju za wielką odpowiedzialność a nędzną wypłatę.Nie przedstawiajcie nas z doświadczeniem zawodowym i po LM jak bazyliszki Całkowicie się zgadzam z wcześniejsza wypowiedzią.

#17  2013.10.21 17:44:17 ~mela

Zróbcie kierunek zamawiany. po studiach pielęgniarki odsłużą swoje i wyjadą do pracy za granicę bo tu pracowac ciężko za 1800 netto nie będą

#18  2013.10.22 09:29:58 ~zła

U mnie na Podkarpaciu w SPZOZ po studiach i 23 -letnim stażem pracy 1650,00zł netto, czytając poprzedni wpis to chyba najniższe płace są u nas.Gdyby nie moja rodzina, to już dawno wyjechałabym do pracy za granicę.

#19  2013.10.22 13:50:01 ~Maxi

Pielęgniarka w Białymstoku w szpitalu klinicznym z mgr na OIT (z dodatkiem za prace w trudnych warunkach 150 brutto) zarabia niecałe 1800 na rękę. Pani na kasie w biedronce min 2300. Pielęgniarki powinny się w końcu zjednoczyć i przestać dawać się poniżać takimi zarobkami. Jesteśmy podzielone bo tego chce inna grupa zawodowa która to dzieli kasę w szpitalach i im nigdy nie brakuje. Premie z kosmosu wyższe niż roczne zarobki pielęgniarki.

#20  2013.10.29 23:08:18 ~gość

Koleżanki pielęgniarki, a może by się tak wkurzyć i nasłać na naszych pracodawców PRAWNIKÓW i wreszcie egzekwować swoje prawa i obowiązki zatrudniającego - czyli działania włoskie ?

#21  2013.11.28 21:14:32 ~aka

Coraz bardziej obawiam się że jeżeli nie skończę studiów pomostowych, nie znajdę pracy. Mam już 30-letni staż pracy. Obecnie zarabiam netto 1250 zł. Uważam, że mam olbrzymie szczęście że w ogóle mam pracę. Na opłacenie studiów nie stać mnie. Czesne w Rzeszowie na 1 semestr wynosi 2250zł, Izby pielęgniarskie refundują tylko 250 zł. Skąd ja mam wsiąść resztę? Pożyczka? A z czego ja spłacić? Koszty studiów to nie tylko czesne.Czekałam może będzie taniej. Niestety. Coraz częściej pracodawcy stawiają warunek - wyższe pielęgniarskie. Może ktoś mi doradzi jak to zrobić?