Porozumienie Zielonogórskie: "NFZ pierwszy raz w historii lepiej wycenia pracę pielęgniarki i położnej niż lekarza"!

Pielęgniarstwo rodzinne.

.................................

W informacji z dnia 15 października 2013 roku rozesłanej do mediów przez panią Monikę Kowalską rzecznika prasowego Federacja Porozumienie Zielonogórskie czytamy między innymi :

.

"NFZ pierwszy raz w historii lepiej wycenia pracę pielęgniarki i położnej niż lekarza.

Lekarz za opiekę nad noworodkiem otrzyma za 2 miesiące łącznie 60 zł, natomiast położna 170,26 zł czyli blisko 3x więcej niż lekarz – poziom finansowania NFZ świadczy o priorytetach".

.

Mariusz Mielcarek

.

Komentarz przesłany mailem przez użytkownika Portalu:

"A to faktycznie wyceniono pracę położnej lepiej niż lekarza. Lekarz za jedną wizytę + stawka kapitacyjna za dwa miesiące otrzyma 60 zł a położna za sześć wizyt + stawka kapitacyjna otrzyma 170,26 zł.
Najważniejsze to umieć sprzedać informację tak aby wyjść na swoje".
Pozdrawiam

.

 

Komentarze użytkowników

#1  2013.10.16 06:46:08 ~toja

I cóż w tym dziwnego. Dziecko u lekarza jest raz, a położna musi być u niego 3 razy

#2  2013.10.16 07:07:16 ~D Kilańsk

To chyba logiczne, dziękujemy NFZ, oby tylko te środki trafiały do kieszeni pielęgniarek

#3  2013.10.16 07:27:29 ~aga

Mowa tutaj o położnej , a gdzie tak niby wysoka wycena świadczeń pielęgniarki? Chyba jakaś pomyłka.

#4  2013.10.16 09:38:24 ~ika

W końcu NFZ przejrzał na oczy.

#5  2013.10.16 14:56:16 ~magda

Połozna nie jest u dziecka 3 razy, tylko wykonuje 4-6 wizyt. NFZ płaci za wykonaną wizytę. Jedna wizyta to 23 zl brutto. Czyli 6 wizyt to 138 zl brutto. Mam tak duży teren, że potrafię czasem jechać do pacjentki 40 km w jedna stronę. Nie uważam, żeby ta wycena była w jakikolwiek sposób zawyżona. Pozdrawiam

#6  2013.10.16 18:10:35 ~jk

Kwotę 170,26 zł położna otrzyma pod warunkiem wykonania 6 wizyt patronażowych. Gdyby lekarz wykonał 6 wizyt patronażowych czyli tyle ile położna to otrzymałby zapłatę 200 zł. Czy to oznacza, że pracę położnej wyceniono lepiej niż lekarza?

#7  2013.10.16 18:11:08 ~Ellza

O czym tu piszecie? O tym,że lekarz za jedną wizytę ma 60zł a piel/położ. musi tych wizyt odbyć5-8 i ma 170zł? Brawo dla NFZ z lubuskiego! Ja też pracuję w tym NFZ.Lekarze w moim miejscu pracy zarabiają20-30tys.zł a pielęgniarki 2-3tys.zł.Wiecznie słyszymy,że jest nas za mało,że jesteśmy leniwe,że nie wykonujemy prac które należą do lekarza.Niech się NFZ ocknie i nie pisze pierdół.

#8  2013.10.17 20:49:39 ~ Szkolna

A pielęgniarka szkolna na ucznia ma 3,50zł. Norma to od 800-1100 uczniów na jedną pielęgniarkę, a gdzie u nas są teraz szkoły co mają taką normę? I co teraz? . bierze kilka szkół aby jako tako zarobić bo sam ZUS ponad 1000 zł a jeszcze musi przemieszczać się ze szkoły do szkoły po 4 godzinach niekiedy 30km lub więcej, bo tak wymyślił harmonogram NFZ, a dojazdy też kosztują bo paliwo drogie, komunikacją miejską nie da rady przejechać ze szkoły do szkoły w pół godz.

#9  2013.10.18 16:41:23 ~piel. poz

Od 5 lat położna poz oprócz kapitacji ma wycenę wizyty patronażowej na 26zł, a poradę u kobiet w ciąży na 31zł.Wizyt patronażowych płatnych od 4 do 6 a edukacja w ciąży nawet więcej.Pielęgniarka poz nie ma żadnych płatnych wizyt tylko stawkę kapitacyjną. Problem w tym że tzw patronaże położnej i edukacja w ciąży to podstawowe świadczenia położnej.Propozycje na 2014 (płatne patronaże dla piel. poz, opatrunki przy zabezpieczeniu środków, ewentualnie profilaktyka otyłości)to nie będą dodatkowe pieniądze zwłaszcza jeżeli NFZ nie zapłaci za nieubezpieczonych. Powinny być płatne płatne pobrania krwi, i iniekcje, bo tego wykonujemy najwięcej podobnie jak położna patronaże. I tyle w temacie.

#10  2013.10.19 21:31:28 ~skrzypo

A co to za różnica, przecież te pieniądze są i tak dla lekarzy , a lekarz i tak więcej położnej nie zapłaci.

#11  2013.10.20 08:43:03 ~renic

Różnica jest wtedy gdy pracuje się na umowie z NFZ, a w moim środowisku np. to wszystkie położne poz pracują na kontraktach i prawie 80% pielęgniarek poz

#12  2013.10.21 19:15:21 ~obserwator

Położne i pielęgniarki poz to święte krowy zastępujące w wycenie świadczeń ministra zdrowia i prezesa NFz . ubezwłasnowolniły ich całkowicie, gdyż nie są zdolni do podejmowania samodzielnych decyzji.

#13  2013.10.21 19:38:55 ~podatnik

Do środowiskowych- weźcie się wreszcie do roboy , a nie tylko do brania forsy za nic.Ślizgacie się po POZ jak po lodzie.Hospicja załatwiają wam chorych nowotworowych, opieka długoterminowa ciężkie stany przewlekle chorych w domu, PCK (mops) czynności pilęgnacyjno - opiekuńcze, testy przesiewowe 6latków - piel. szkolne,rehabilitacja uruchamia chorych , opieka nocna i świąteczna daje wam wolne weekendy, a panie tylko inkasujecie za wszystkich ciężką forsę i narzekacie.

#14  2013.10.22 12:53:54 ~kosmedik

Obserwator popracuj w zawodzie zrozumiesz

#15  2013.10.22 16:09:47 ~gość

drogi podatniku -pielegniarka srodowiskowa i poz to ta sama osoba pracująca w domu chorego i gabinecie zabiegowym. W NZOZ-ie wykonuje świadczenia obowiązkowe i nadobowiązkowe (badania zlecane przez specjalistów tej przychdni u chorych spoza listy swoich świdczeniobiorców np z medycyny pracy. badanie EEG , Spirometria itp. bierze <>pieniądze jak jej dyrektor NZOZ pensję wypłaci bilonem

#16  2013.10.22 16:18:45 ~gość

Drogi podatniku pielęgniarka środowiskowa i pielęgniarka poz to ta sama osoba wykonująca świadczenia w środowisku i przychodni.W NZOZ-ach wykonujemy na polecenie dyrekcji świadczenia spoza listy swoich pacjentów, zlecane przez specjalistów zatrudnionych u tego dyrektora np:EEg , zlecena Medycyny Pracy,Holtry i inne. Ciężkie pieniądze to pesja płacona bilonem

#17  2013.10.22 17:53:05 ~ola

Myślę,że "podatnik" to wysokiej klasy pani położna. Ale żeby tak ziać nienawiścią, szkoda tego forum, czemu innemu powinno służyć. Do widzenia.

#18  2013.10.22 20:39:31 ~gratulacje

Koleżanki piel. POZ i położne POZ gratuluję powodzenia w negocjacjach ! sukces całkowity, tak, trzymać! Macie NFZ w garści! doktorki już nam nie podskoczą. Świetne posunięcie ze szkolnymi, teraz już mogą sobie wbić gwóźdź do trumny tą stawką kapitacyjna, wreszcie przestaną nam bruździć.Kto teraz będzie słuchał ich biadolenia? nikt! , już się nie liczą. Czas na sprawiedliwy podział środków z lekarzami , dopóki jesteśmy na topie.Pewnie było ciężko, ale trzymajcie tak dalej! wszystkie jesteśmy z wami.

#19  2013.10.22 21:02:10 ~SZKOLNA

Bardzo dziękujemy za ,sprawiedliwy" podział środków w POZ koleżankom położnym POZ, pielęgniarkom POZ, przedstawicielom izby pielęgniarskiej , urzędnikom NFZ. Jak poprzednik zauważył, ta stawka kapitacyjna 48 zł i brak wyceny dostępności do świadczeń w postaci obowiązkowego harmonogramu pracy narzuconego przez NfZ i testów przesiewowych jest , to gwóźdź do trumny naszych praktyk pielęgniarskich. Lekarze jeszcze nie wiedzą ,że to 20 zł to cena również za wykonanie testów przesiewowych do bilansu.Wy im raczej ich nie wykonacie , bo jesteście ponad takie czynności.Od 1 stycznia 2014 r pielęgniarki szkolne opuszczą wiele małych szkół i przestaną wykonywać fluoryzację u dzieci z powodu braku środków na zakup żelu do fluoryzacji , bo za stawkę ,którą do spółki ustaliliście 5,40 to w biedronce można sobie kupić pastę do zębów, a nie żel dla dzieci do fluoryzacji. Nie ma to jak liczyć na pielęgniarską solidarność!

#20  2013.10.23 16:40:41 ~szkolna2

Od kilku lat Przedstawiciele zespołu negocjalnego stawek POZ stosują wobec pielęgniarek szkolnych kapitację odwróconą, tzn pielęgniarki szkolne mogą wykonywać świadczenia gwarantowane w POZ pod warunkiem charytatywnego wolontariatu (wymuszonego przez obowiązkowe harmonogramy dostępności do świadczeń) i sponsorowania przez nie fluoryzacji u dzieci. Stawka kapitacyjna starcza jedynie na utrzymanie praktyk i nie gwarantuje płacy minimalnej.

#21  2013.10.27 18:17:59 ~piel.

Ten sukces negocjacyjny izb własnie skutkuje tym , że spółki lekarskie zaczęły właśnie nie czekając nawet na zarządzenie prezesa NFZ na 2014r wycofywać pielęgniarki szkolne ze szkół i lokować je w przychodniach.Panie Wadas właśnie zaczęło się, W 2015 roku wszystkie z POZ trafimy pod kuratelę przychodni /. Gratulacje ! wasza krótkowzroczność i brak obiektywizmu , doprowadza do utraty samodzielności obecnie jedną grupę pielęgniarek , następna będą środowiskowe i na końcu położne . Ale co tam,czyż syn Pani Ćwiertni jeszcze nie zdążył skończyć studiów medycznych , a już kontraktuje świadczenia pielęgniarek długoterminówki Czyż nie? To w tym kierunku ma iść teraz polityka IZB? Dlaczego tego Faceta jeszcze nie odsunięto od stołu negocjacyjnego ? przecież on szkodzi całemu środowisku!

#22  2016.09.12 07:13:26 ~Szkolna

NZOZ prowadzony przez pielęgniarki ma pieniądze z NFZ na fluoryzację, a nie wypłaca za wykonane świadczenia koleżankom, bo utrzymuje wspólnika spółki. . NFZ nie ma kontroli nad pieniędzmi podatników!