(2) Uporządkujmy dyskusję w zakresie "recept". Tutaj wypowiadamy się ZA lub PRZECIW propozycji, aby TYLKO pielęgniarki z tytułem magistra lub licencjata "ordynowały leki i wystawiały na nie recepty". Czyli takich kompetencji nie powinny mieć absolwentki Liceum Medycznego i Studium.

Pielęgniarstwo 2014.

..

......................................................................

Propozycja ministerstwa zdrowia w zakresie przyznania pielęgniarkom i położnym kompetencji do "ordynowania leków i do wystawiania na nie recepty" zdominowała w ostatnich dniach dyskusje na Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Szczegółowe informacje znajdziesz w aktualnościach w dziale:

Zapowiedź ministra zdrowia: pielęgniarki wypiszą recepty [Czytano ponad 9 000 razy, 168 KOMENTARZY!]

.

Sprawa budzi ogromne emocje. Dlatego dla uporządkowania dyskusji proponuję, aby poniżej w komentarzach wypowiadać się w jednej kwestii:

.

Czy jesteś ZA lub PRZECIW propozycji minterstwa zdrowia, aby TYLKO pielęgniarki z tytułem magistra lub licencjata "ordynowały leki i wystawiały na nie recepty". Czyli takich kompetencji nie powinny mieć absolwentki Liceum Medycznego i Studium.

.

Proponuję również, aby osoby zamieszczające komentarze rozpoczynały je od słów: TAK lub NIE, według schematu:

ZA, i argumentacja ..............

PRZECIW, i argumentacja .............

Natomiast osoby, które nie mają sprecyzowanego zdania mogą komentarze zamieszczać następująco:

ZA/PRZECIW, i argumentacja ........................

Taki sposób przedstawiania argumentacji w przedmiotowej sprawie, uczyni naszą dyskusję bardziej przejrzystą z korzyścią dla użytkowników Portalu.

Zapraszam do dyskusji na argumenty ...... i trzymajmy się tego sposobu zamieszczania komentarzy:

ZA, i argumentacja ..............

PRZECIW, i argumentacja .............

ZA/PRZECIW, i argumentacja .............

.

Mariusz Mielcarek

.

Natomiast tutaj zapraszam do dyskusji również o "receptach", tylko w innym kontekście .....

.

 

 

 

Komentarze użytkowników

#1  2014.04.10 07:20:03 ~ktoś

NIE. Jestem mgr pielęgniarstwa i uważam, że nie jest to dobry pomysł. Osobiście nie mam takich ambicji, aby wypisywać recepty. Mam przygotowanie pedagogiczne i raczej w tym wolałabym się realizować. A przede wszystkim chciałabym być traktowana w pracy, jak człowiek. jak narazie nie jestem.

#2  2014.04.10 07:54:01 ~......

Decydenci dobrze wiedzą jak zarządzać pielęgniarkami.Metoda przez konflikt.

#3  2014.04.10 07:56:24 ~Rawianka

NIE ! Pracuję w zawodzie 24 lata w oddziale chirurgicznym i jestem stanowczo przeciwna propozycji Pana Ministra w sprawie wypisywania recept.Nasz zawód łączy się z pielęgnacją i opieką nad pacjentem, wykonywaniem zleceń lekarskich oraz prowadzeniem dokumentacji pielęgniarskiej, a nie wypisywaniem recept zamiast lekarzy. Lekarze niech w końcu wezmą się za robotę i nie zwalają pracy na biedne pielęgniarki.Dość już wykorzystywania!

#4  2014.04.10 08:06:46 ~mono

TAK! DOŚĆ JUŻ ROBIENIA Z SIEBIE PIERDOL ŻYCIOWYCH, BIEDNYCH I NIESZCZĘŚLIWYCH, ABY PIELĘGNOWAĆ PACJENTA NIEZBĘDNE SĄ DO TEGO ŚRODKI POMOCNICZE, HIGIENICZE, MAŚCI, LEKI. SAMODZIELNOŚĆ ZAWODOWA I MOŻLIWOŚĆ PRZEPISANIA NA REFUNDOWANĄ RECEPTĘ NIEZBĘDNYCH DO PIELĘGNACJI SRODKÓW DAJE NAM WIĘKSZĄ SAMODZIELNOŚĆ, PACJENT NIE MUSI IŚĆ DO LEKARZA PO RECEPTĘ!

#5  2014.04.10 08:18:29 ~pobudka

Nie zdecydowanie nie. Poniewaz to nas awansujenowszem ale do kolejnej roboty za tych konowalow lekarzy. Oraz zrobi z nas kozly ofiarne w momencie zlej recepty. Czy my nie mozemy zajac sie tym co jest sednem pielegniarstwa od setrk lat, tylko musimy zaspokasjac chore ambicje o wypisywani recept! Pielegniarki w sadach i tak maja juz w cholere spraw o nirkompetencje ! Malo wam prpblemow wy tak zewane ambitne idiotki. To robcie operacje jeszcze za lekarzy.cala odpowiedzialnosc bierzcie na siebie! A pacjenci i Tak te swoje mordy na nas beda wydzierac. Bo pon doktorek to nawet jak mu inna noge amputuje to i tak pielegniarka dostanie po swej ambitnej dupie za to ze doktorka nie dopilnowala! Wy glupie pielegnisrki same na siebie bat krrcicie. jak zawsze zreszta!

#6  2014.04.10 08:27:02 ~ola

Jestem stanowczo przeciw! Znaleźli sobie kolejny powód, aby nas obciążyć. Ja pracuję ponad 20 lat w zawodzie. Mam dość ganiania i wysługiwania się nami. Pracuję równocześnie w oddziale, jak i w dyżurach ostrych. Nie mam czasu zjeść śniadania i jeszcze mam brać na siebie odpowiedzialność za recepty? To dokument lekarzy. Mam wystarczająco własnych obowiązków. Jak zaczynałam pracę w obecnym oddziale kilkanaście lat temu, to było 5-6 zabiegów rano. Teraz robią dodatkowo 10 popołudniówek- lekarze mają za nie dodatkową kasę, my niestety nie. Ciągle spychologia i pokazywanie, gdzie nasze miejsce- a rezydenci są w tym względzie perfidni na maxa. Niech każdy wypełnia swoje obowiązki.

#7  2014.04.10 08:28:58 ~///

Przyjmujcie bezkrytycznie kompetencje lekarzy,jak wydarzy się tragedia, Wy będziecie winne,bo lekarz swoją wiedzą lekarską Wam to udowodni. Nawet jeżeli nie będziecie winne.

#8  2014.04.10 08:45:21 ~mgr krycha

NIE Tylko dołożą nam obowiązków i odpowiedzialność zwalą na nas. Bo wzrośnie prestiż.Jaki prestiż? I tak lekarze traktują nas jak swoje służące, a pacjent wychodząc z gabinetu chir, gdzie pielęgniarka przygotowała narzędzia do zabiegu, założyła opatrunek, gips, podała anatoksynę, pouczyła co robić dalej, wychodząc mówi:DZIĘKUJĘ PANIE DOKTORZE! tak wygląda nasza rzeczywistość w szpitalu w kurorcie na południu Polski za około 1800 miesięcznie zna rękę, z nocami, świętami i wysługą . Mam gdzieś taki prestiż!

#9  2014.04.10 08:59:57 ~nie

NIE! u mnie jest tak samo.nikt pielęgniarek nie szanuje. Przykłada zmiana opatrunku! to Ja przygotuje zestaw, narzędzia, przywiozę chorego na wózku, pomogę Mu położyć się na kozetce, nawet zdejmę opatrunek za lekarza bo ten szarpnie szybko plaster, asystuję i niekiedy przypominam żeby ręce umyć przed zmiana opatrunku potem zakleję opatrunek i podnoszę chorego, pomagam się ubrać i słyszę jak pacjent mówi DZIĘKUJE DOKTORZE do tyłka odchodzące lekarza, który nie ma kwalifikacji żeby Go nazywać DOKTOREM BO doktoratu nie skończył. dlatego NIE.bo nasze społeczenstwo nie dorosło to tego, żeby pielęgniarki miały wyzsze uprawniwnia, dla wiekszości jesteśmy od mycia ttłków. takie służęce.musi umrzeć jeszcze jedno pokolenie pacjnetów to moze coś się zmieni w odbiorze społecznym naszego zawodu

#10  2014.04.10 09:08:04 ~on

Do~nie Masz rację polskie społeczeństwo nie dorosło do wielu rzeczy. widzę to za granicą. tutaj zawsze pacjent składa podziękowania dla mnie a potem dla lekarza. Pacjenci wychodząc ze szpitala wrzucają często kasę dla nas do wspólnej skarbonki i potem kupujemy coś za to albo przeznaczamy na produkty spożywcze dla wszystkich itp. Ostatnio wigilje w knajpie za to zorganizowaliśmy :-D W Polsce każdy by pomyślał że łapówkę biorą a tutaj to normalne.

#11  2014.04.10 09:19:10 ~Siostrzyk

I TAK i NIE - mam mieszane uczucia. Z jednej strony głupotą i bezsensem wydaje mi się żeby pielęgniarka, coraz częściej legitymująca się wyższym wykształceniem i specjalizacją, a nade wszystko doświadczeniem musiała biegać za panem doktorem z każdą pierdołą, bo akurat ta pierdoła jest na receptę i uważam, że korona nam z głowy nie spadnie jeśli dostaniemy uprawnienia w zakresie wystawiania recept w ramach kontynuacji leczenia stosowanego przewlekle. Z drugiej strony znając środowisko lekarskie wiem, że natychmiast znajdą się w nim lenie, które zrzucą wypisywanie wszystkich recept na pielęgniarki w drodze łaski przystawiając na końcu swoją pieczątkę. A tak na marginesie - jeśli już nas tym obarczą proponuję zawalczyć o prawo wystawiania recept na leki stosowane w chorobach przewlekłych dla siebie i członków naszych rodzin (tzw. recepty pro familia) to może chociaż na tym skorzystamy trochę.

#12  2014.04.10 09:44:41 ~ja

Nieeeeee! to my znowu robimy za lekarzy robotę papierkową ,nie ma potrzeby żeby pielęgniarka pisała recepty ,bo tylko pisze ,a ordynuje i tak lekarz nikt mnie w szkole nie uczył pisania recept , alekarzy tak

#13  2014.04.10 10:16:04 ~jaga

I tu najlepiej widać jak ktoś chce podzielić pielęgniarki na te lepsze i gorsze

#14  2014.04.10 10:28:11 ~panna

NIE, uważam, że pielęgniarka lub położna po studiach to w dalszym ciągu zawód, nie tytuły. Dzięki szerszemu wykształceniu zdobywamy dodatkową wiedzę i umiejętności a nie zgódźmy się na "odwalanie" roboty za lekarzy.zwłaszcza tej, której nie lubią

#15  2014.04.10 10:38:18 ~domino

ZA! podział obowiązków według wykształcenia, a co za tym idzie kompetencji jest odpowiedni. Musi iść za tym dodatkowa gratyfikacja pieniężna. Niech panie po LM zajmą sie typową pielęgnacją ( w końcu cały czas krzyczą że o to im chodzi)a panie mgr niech zaczną porządnie edukować pacjentów i zajmą się receptami ( przynajmniej na pampersy, środki opatrunkowe, leki przeciwbólowe u chorych przewlekle i np insulinę u osób, które już ją stosują. ) poradnia przyjmie dodatkową pielęgniarkę, która się tym zajmie, a lekarz będzie miał mniej roboty i zmniejszy się kolejka. Pacjent też będzie zadowolony.

#16  2014.04.10 10:39:40 ~ja

Jestem ZA - pacjent nie zaufa pielęgniarce po szkole średniej zawodowej. Tytuł budzi zaufanie.

#17  2014.04.10 10:43:45 ~STARA

TAK! DAJĄ NAM JEDEN ARGUMENT DO NEGOCJOWANIA WYZSZEJ STAWKI W KONTRAKTACH. CHCECIE MIEĆ TYLKO ARGUMENT CENY? TO ŻALOSNE. ŻADEN LEKARZ NIE MA PRAWA WAM NAKAZYWAĆ WYPISANIA RECEPTY, PRZECIEŻ TO NIE ON JEST WASZYM PRZELOŻONYM. POZA TYM JUŻ TYLE RAZY BYLO MÓWIONE, ŻE TO TYLKO PRZYWILEJ DLA CHĘTNYCH PIELĘGNIAREK. A WRACAJĄC DO WCZEŚNIEJSZEGO ARGUMENTU W KOMENTARZACH, ŻE OD ZARANIA DZIEJÓW PIELĘGNIARKI BYLY OD MYCIA, KARMIENIA, PRZEWIJANIA. TO MÓWIĘ, WSZYSTKO SIĘ NA ŚWIECIE ZMIENIA A MY WCIĄŻ STOIMI W MIEJSCU, NA ZACHODZIE PIEL. TO ROBIĄ, A WY PODOBNO CHCECIE NA ZACHÓD.

#18  2014.04.10 10:46:25 ~piel1

PRZECIW. Mam 35 lat jestem po studium i co jestem gorsza od dziewczyn po licencjacie? nie jestem! Już raz zdawałam dyplom po co miałabym to robić po raz drugi ,żeby tylko nabijać kasę innym? Nie dzielmy się na lepsze i gorsze.Owszem pani mgr może mieć większe uprawnienia ale ja tez chce mieć .Nie jestem salową.

#19  2014.04.10 10:58:22 ~oo

do "ja". Tytuł nie budzi zaufania , jesteś i będziesz tylko pielęgniarką w oczach pacjentów, chociaż byś przejęła 1/2 obowiązków lekarskich. Pacjenta nie obchodzą pielęgniarskie tytuły. Trzeba podnieść prestiż naszego zawodu innymi sposobami, bo leży na łopatkach. Jestem PRZECIWNA dodatkowym obowiązkom. A po drugie nie można Nas dzielić.Pozdrawiam

#20  2014.04.10 11:06:26 ~DO OO

NO TO JESTEŚ ZA CZY PRZECIW?

#21  2014.04.10 11:15:31 ~I

Pielęgniarka Zakres obowiązków: - Opieka nad mieszkańcami Domu. Ciągłą opieka. Obserwacja. Czuwanie nad bezpieczeństwem mieszkańców. Ścisłe wykonywanie otrzymanych zleceń lekarskich według obowiązujących metod i procedur oraz odnotowywanie ich wykonania. Udzielanie pierwszej pomocy w stanach zagrażających życiu mieszkańca do momentu przybycia lekarza. Wykonywanie obchodów pielęgniarskich. Wykonywanie czynności higieniczno-pielęgnacyjnych (utrzymanie ciała, bielizny osobistej, ubrań w należytej czystości). - Wynagrodzenie: 1680 zł/brutto. Praca na umowę o pracę na zastępstwo. Praca w pełnym wymiarze czasu pracy. - Praca: 7:00-19:00, 19:00-7:00 + soboty, niedziele, święta. Wymagane wykształcenie średnie medyczne (Pielęgniarka / Pielęgniarz). Mile widziane doświadczenie zawodowe w pracy z osobami starszymi. Wymagane prawo wykonywania zawodu.NIE DLA MINISTRA ZDROWIA

#22  2014.04.10 11:16:12 ~do 19

Masz słuszną rację.Dajcie sobie spokój z podziałami,w praktyce pewne sprawy załtwiajcie między sobą. A za ileś lat i tak poziom wykształcenia wszystkich pielęgniarek się wyrówna.A teraz nie zadroście ,nie poniżajcie jedna drugiej.Traktujcie to jako okres przejściowy,i teraz tak musi być.A najważniejsza jest jedność wspólne wspieranie się,chociażby na rzecz przyszłych pielęgniarek,w tym może Waszych dzieci.Każde pokolenie o coś walczy i niekoniecznie dla siebie.

#23  2014.04.10 11:20:13 ~22

Mój głos.NIE,są ważniejsze problemy w zawodzie pielęgniarskim na już. Teraz to odwracanie uwagi od prawdziwych problemów.

#24  2014.04.10 11:20:27 ~DO I

NO I CO MYŚLISZ ŻE JAKAŚ GLUPIA TEGO NIE WEŹMIE? TO NAJPIERW TRZEBA ZWALCZYĆ, PONIŻANIE SIĘ ZA TAKĄ PENSJĘ. DOPÓKI TAKIE OFERTY BĘDZIEMY BRALY DOTĄD BĘDA NAM TAKIE PROPONOWAĆ. A CO JEŚLI SIĘ NIKT NIE ZGLOSI? MYSLE ZE PODNIOSĄ PENSJĘ. ZRÓBMY BOJKOT DLA TAKICH OFERT.

#25  2014.04.10 11:22:15 ~do domino

Przeciw "poradnia przyjmie dodatkową pielęgniarkę, która się tym zajmie"- marzenie, gdzie tak jest ? A znając życie dorzucą obowiązki tym, które są. Pracuje w zawodzie 35 lat, mam specjalizacje, licencjat i co, wcale nie czuje się lepsza od moich koleżanek po liceum, szanujmy się.

#26  2014.04.10 11:27:23 papipi

Jestem na tak. Tak, jak inne dziewczyny, mam już dosyć biegania za lekarzem, który ma wszystko w czterech literach. Po prawie 30 latach pracy, z tytułem magistra, po specjalizacji i po wielu kursach śmiem twierdzić, że mam wiedzę większą od niejednego lekarza. W takiej samej sytuacji jest wiele dziewczyn. Mogłybyśmy napisać książkę z przykładani, że lekarze nie dorastają nam do pięt z wiedzą praktyczną i teoretyczną. Jednocześnie uważam, że powinna iść za tym odpowiednia gratyfikacja finansowa. No bo z jakiej racji lekarze mogą brać 5 - 6 tysięcy pensji za siedzenie i "pierdzenie" w stołek, a my musimy zasuwać za około 2000. Tak przynajmniej jest w moim szpitalu. A wszechwiedzące jaśnie panie po Liceum Medycznym i Studium najpierw niech się douczą. Pracuję z wieloma takimi paniami, które ukończyły Liceum Medyczne około 40 lat temu, nie zrobiły w tym czasie żadnego kursu i naśmiewają się z nas, ciągle się dokształcających, że po co nam to, Twierdzą, że wszystko wiedzą, wszystko umieją, a robią podstawowe błędy, które kwalifikowałyby je do pozbawienia prawa wykonywania zawodu. Pacjenci obecnie są tak wyedukowani, że mają większą wiedzę od tych przemądrzałych pań po Liceum i Studium Medycznym

#27  2014.04.10 11:36:18 ~do 26

Wypowiedź Twoja świadczy o marnym wykształceniu, pracuj nad swoją etyką, ,chamskim językiem menela.Po 30 latach pracy posunęłaś się do przodu,ale w latach !

#28  2014.04.10 11:50:44 ~,,26

Piszesz o pielęgniarkach po liceum,SM,to samo można powiedzieć o tych po licencjatach,specjalizacjach itp Papierek to nie wszystko. Jest wiele mądrych pielęgniarek,i trochę głupszych, niezależnie od papierków.Często kształcenie się wielu,bywa wątpliwe.Nie będą omawiać przykładów.

#29  2014.04.10 12:15:15 ~NIE NIE

Tak! Ale NIE na zlecenie lekarza! Analizując temat. Na jakie specyfiki miałaby wypisać receptę pielęgniarka? Leki ordynuje lekarz, jest to element leczenia. Co pozostaje do wypisania przez pielęgniarkę ? Ano NIC, ew .pampersy i środki higieny refundowane przez NZF.A dlaczego tak chętnie lekarze(patrz: MIN. Arłukowicz)chcą by pielęgniarki wypisywały recepty? A po to ,by pozbyć się uciążliwej procedury wypisywania środków refundowanych.A my głupie jak się damy znów nabrać to odwrotu nie będzie!

#30  2014.04.10 12:34:39 ~gość

ZA absolutnie ZA! duże nowe możliwości, nareszcie :)

#31  2014.04.10 12:42:25 ~Tylko MGR

Tak ale tylko dla magistrów pielęgniarstwa po pełnych pięcioletnich studiach i tych kształconych w systemie bolońskim . Nie dla pielęgniarek po LM , SM i pomostówkach . Nie dla licencjatów bo będą robiły robotę za lekarzy i nie zyskają , żadnych kompetencji ani prestiżu, tylko dodatkowe bezpłatne obowiązki . Nie dla kursu specjalistycznycznego pod nadzorem CMKPIP bo będzie to zbijanie kasy Tak dla studiów podyplomowych , ewentualnie kursu na wydziale farmacji uprawniających do wypisywania recept tylko na Uniwersytetach Medycznych Taki podział kompetencji panuje w całym cywilizywonaym świecie i motywuje do zdobywnia wykształcenia na poziomie akademickim, a nie na kursikach

#32  2014.04.10 12:53:13 ~Tak mgr

Do pielęgnowania tez są potrzebne leki, wyroby medyczne etc I APELUJE DO WSZYSTKICH PIELEGNIAREK WZROST KOMPETENCJI OTWIERA NAM DROGĘ DO WALKI O WZROST PŁAC , ZROZUMCIE TO I NIE DZIAŁAJCIE NA OPAK NAJPIERW KASA PÓZNIEJ UPRAWNIENIA - TO TAK NIE DZIAŁ NIGDZIE .GDYBY PANI BANACHOWICZ W LATACH 90 WYWALCZYŁA WZROST KOMPETENCJI DZIŚ ZARABIAŁBYSCIE PO 6-7 TYS , GDYBY PRZEKUPA DOROTKA NIE WALCZYŁA O KASE W 2007 TYLKO O WZROST KOMPETENCJI TEŻ BYŚCIE ZRABIAŁY 6-7 TYS . MAY ZŁYCH PRZEDSTAWICIELI , A MINISTER ROBI TO CZEGO WIELKIE DZIAŁACZKI NIE ZROBIŁY PRZEZ LATA , A MY KRZYCZYMY KASA, KASA, KASA spokojnie na nia przyjdzie czas

#33  2014.04.10 12:58:06 ~Tak mgr

I jeszcze jedno aby wzrósł prestiz studiów bezwzględnie trzeba doprowadzic do kształcenia pielęgniarek tylko na Uniwersytetach Medycznych PWSZ maja bardzo niski poziom i nauczyciele akademiccy< pielęgniarki> dbają tylko o to aby oni nie stracili posad wartych 10 tys zł. Ponadto warunkiem wykałdania na kierunku pielęgniarstwa powinna byc czynna praca w szpitalu .Znam pewna Pania mgr ze starego systemu , która w swojej karierze odbyła tylko staz i od 17 lat nie widziała pacjenta .

#34  2014.04.10 13:07:28 ~piel

TAK- super propozycja

#35  2014.04.10 13:09:38 ~Pani z mgr

ZDECYDOWANIE mówię NIE dla osób które pomiatają Nami magistrami czyli NIE dla konowałów lekarzy.

#36  2014.04.10 13:39:53 ~położna

Przeciw. W ty m wypadku nie ma znaczenia tytuł. Czy do wypisania zlecenia na pampersy potrzebny jest tytuł lub specjalizacja oczywiście że nie.Wypisywanie recept na leki przez pielęgniarkę i położną jest kontrowersyjne. i tu nawet tytuł magistra nie pomoże chyba że będzie chodziło o kontynuację tych samych leków zaordynowanych przez lekarza specjalistę.

#37  2014.04.10 13:43:12 ~on

TAK. Nie przekonują mnie argumenty że lekarze nas wykorzystują. To Wy dajecie się wykorzystywać do pisania recept i nie tylko. A taki przywilej zwiększy prestiż zawodu, poza tym nie możemy bać się brania odpowiedzialności za własne decyzje. Tak wygląda pielęgniarstwo na zachodzie. Oczywiście moje TAK jest tylko w momencie wyraźnych podwyżek. Bo dodając nam obowiązków bez argumentu finansowego to ja też dziękuję.

#38  2014.04.10 13:48:02 ~pigula d

Jesem ZA. W każdym zawodzie istnieje podzial kompetencji ze względu na wykształcenie. Nawet farmaceuci są podzieleni na techników, licencjatów i magistrów. Tak samo laboranci. Nikt tu nie mówi o podziale na lepsza i gorsza tylko o podziale na Lm i lic lub mgr. Czujesz sie gorsza- proste, idz na studia, a nie zazdrość tym, które juz swój czas poświęciły i to zrobiły.

#39  2014.04.10 13:48:53 ~jola

Najpierw musimy się nauczyć żyć we własnym środowisku

#40  2014.04.10 13:56:01 ~DO POŁOŻ

A TO W TAKIM RAZIE POWIEM ZE BEZ WYKSZTAŁCENIA TEŻ MOŻNA PIELĘGNOWAĆ PACJENTÓW. TO PO CO WAM TE 5 LAT NAUKI W SZKOLE, ZEBY ZMIENIĆ POZYCJE, OKLEPAĆ( TZW PIELĘGNACJA PRZECIWODLEZYNOWA) NAKARMIĆ, PODAĆ I PRZYGOTOWAĆ LEK (PODAWANIE LEKÓW RÓŻNYMI DROGAMI- NO MOŻE POZA DOŻYLNĄ) PACJENCI SAMI SOBIE PODAJĄ NAWET DROGĄ DOMIĘŚNIOWĄ. MYCIE, ZMIANA BIELIZNY( CZYNNOŚCI OPIEKUŃCZE). EDUKACJA ( W DOBIE INTERNETU, KAŻDY MOŻE SIĘ SAM WYEDUKOWAĆ NA TEMAT WŁASNEJ CHOROBY). NO CO TAM JESZCZE- LEWATYWA ( DOSTĘPNE WLEWKI JEDNORAZOWE ŁATWE DO SAMOOBSLUŻENIA). PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGÓW ( DEKONTAMINACJA CIALA, GOLENIE ITP- KAZDY POTRAFI, NP. RODZINA POMOŻE). POMIARY PARAMETRÓW ZYCIOWYCH- PROSTOTA. COŚ JESZCZE ZOSTALO PRZY CZYM PIEL JEST NIEZASTĄPIONA? EKG, SZCZEPIENIA- TYLKO PO KURSIE. TO KIM DO DIABLA JEST PIELĘGNIARKA?

#41  2014.04.10 14:00:58 ~Zosia

NIE! Ordynując leki trzeba wziąć na siebie odpowiedzialność. Uważam, że ani położna ani pielęgniarka nie posiada uprawnień do leczenia. Sama mam tytuł mgr i dwie specjalizacje, ale wiem jaki jest mój zakres kompetencji. Pozdrawiam

#42  2014.04.10 14:05:06 ~****

Nie obrażajmy się Koleżanki nawzajem, czy mamy wyższe wykształcenie czy też nie i tak musimy zająć się pacjentem.Zająć się pacjentem tzn.umyć go, zmienić pampersa także.W polskiej rzeczywistości nas z wyższym wykształceniem też to dotyczy, nie wszyscy możemy zostać kierownikami.Czy jesteśmy po studiach czy po LM,SM to jesteśmy przede wszystkim pielęgniarkami.Jest niewiele zwodów w których po ukończeniu studiów myje się ".".Wracając do tematu moim zdaniem powinny być"recepty elektroniczne".Pacjent lub jego rodzina przychodząc do apteki będzie mógł wykupić leki w każdym miejscu w kraju, które przepisał mu lekarz na stałe,byłoby to ewidencjonowane, zapobiegałoby to nadużyciom i "kolekcjonowaniu" leków.Poza tym od wypisywania niektórych leków są farmaceuci, którzy z racji swojego zawodu i naprawdę ciężkich lat nauki mogą prowadzić tzw.opiekę farmaceutyczną.Wypisywanie recept przez nas może być i dobrą sprawą ale nie na wszystko i nie przez wszystkich.

#43  2014.04.10 14:11:01 ~DO 42

ŚWIĘTA RACJA, LEPIEJ BYM TEGO NIE UJĘLA.

#44  2014.04.10 14:14:37 ~Ania

ZA - jestem jak najbardziej za, ponieważ przy chociażby głupiej infekcji pacjentka mogłaby się udać do gabinetu położnej i otrzymałaby receptę na potrzebne leczenie. Lekarze niech zajmą się poważnymi przypadkami, patologiami, operacjami i leczeniem "zaawansowanym". Ta opcja jest przede wszystkim dla pielęgniarek i położnych, które chcą otwierać własną praktykę. A kwestia wyręczania lekarza w wypisywaniu recept - nie mylmy dwóch pojęć. Nie na wszystkie leki dostaniemy uprawienia.

#45  2014.04.10 14:15:19 ~do piguła

Farmaceuci nie są podzieleni.Mają jednolite prawie 6 letnie studia.Nie ma na tym kierunku czegoś takiego jak licencjat.Natomiast technik farmacji to odpowiednik studium.

#46  2014.04.10 15:51:24 ~kasia

A ja jestem ZA. mam wrazenie, że niektóre z was zachowują się jak upośledzone umysłowo. Jak możecie być tak głupie, żeby nie zrozumieć jednej rzeczy- NIEKTÓRE LEKI I ŚRODKI LECZNICZE! . czyli co wyobrazacie sobie że lekarz zaleci pacjentowi stosowanie takich a takich leków i powie " niech się pan zgłosi do pielęgniarki i ona panu wypisze receptę? " Chyba wam te tytuly oczy przysłonily. Po pierwsze wśród tych leków zleconych przez lekarza tylko niektóre może wypisać pielęgniarka! To co lekarz weźmie rozporządzenie i będzie sprawdzał, które ma wypisać pielęgn. i część wypisze sam a część zleci do wypisania dla was? kretynki. A z kolei ty z indywidualną praktyką, żeby coś zlecić swoim podopiecznym polecisz do znajomego lekarza i się wyplaszczysz żeby ta receptę załatwić?

#47  2014.04.10 15:51:56 ~monia

PRZECIW dodatkowa praca za takie same pieniadze jakis absurd.

#48  2014.04.10 15:59:37 ~mn

Przeciw! A do Ani ; jeśli masz aspiracje leczyć ludzi to czemu nie zostałaś lekarzem?

#49  2014.04.10 16:03:17 ~NIENIe

Nie dla pielęgniarek z przeszłosci ,lekarzy, specjalistów od mycia dupu i lizania dup ilekarzom i bycia ich słuzkami w każdej dziedzinie od obiadku po inne wyrafinowane usługi Wypowiedzi wielu pielęgniarek świadczą o tym , ze uprawnienie do samodzielnego ordynowania leków , wyrobów medycznych , a także wypisywania recept i kierowania na badania powinny mieć tylko osoby legitymujące się wykształceniem magisterskim czyli takim poziomem wykształcenia jak lekarze Dość tego aby Panie po LM , często bez matury dyktowały warunki ludziom wykształconym , czas aby poznały swoje miejsce w szeregu tak jak zna je technik farmacji, analityki medycznej , fizjoterapii i potrafi szanować magistrów w swojej dziedzinie bo wie , ze ma dużo mniejszą wiedze i kompetencje podległość służbową .

#50  2014.04.10 16:07:57 ~do zosi

Do zosi - no cóz wspólczuję Ci widac ani studia ani specjalizacje nic Ci nie dały nie masz wiedzy i nie potrafisz brac odpowiedzialnosci za swoje poczynania zawodowe , ale nie odbieraj szansy ludziom którzy , w tkou kształcenia nauczyli sie myslec brac odpowiedzialnośc , a nie tylko robic zatrzyki. Farmacja trwa 5 lat - pielegniarstwo 5 lat

#51  2014.04.10 16:12:26 ~piguła

Do 45 owszem są podzieleni - mgr ma inne uprawnienia od technika. i tak samo jako technik dla mnie wartość ma LM. do kasia: kretynką możesz nazwać jedynie sama siebie. KULTURY TROCHĘ! do monia: jakim cudem chcesz wywalczyć większe pieniądze w dzisiejszych czasach nie zwiększając kompetencji?

#52  2014.04.10 16:12:39 ~do 47

To znaczy dodatkowe obowiązki-nie a dodatkowa kasa- tak? to tak nie działa, najpierw kompetencje, potem kasa. Przestańcie się ograniczać. JA TAM SIĘ LEKARZY NIE BOJĘ I WIECIE CO? SZANUJĄ MNIE I SAMI PRZYJDĄ Z KAWĄ CZY CIASTKAMI DLA NAS. WIĘC TA NAGONKA NA LEKARZY JEST NIE CAŁKIEM SLUSZNA JAK W KAŻDEJ GRUPIE ZNAJDZIESZ RÓŻNYCH LUDZI. A JEŚLI WAS NIE SZANUJĄ W WASZYM MIEJSCU PRACY TO ZADAJCIE SOBIE PYTANIE- DLACZEGO. A MŁODE DZIEWCZYNY PO STUDIACH TRZYMAJCIE SIĘ I NIE DAJCIE SIĘ ZAKRAKAĆ STARYM PIELĘGNIAROM NAUCZONYM PODPORZĄDKOWANIA LEKARZOWI. JA MAM 22 LATA PRACY ALE TE MŁODE SĄ BARDZIEJ OTWARTE NA ZMIANY I NIE WLAŻĄ LEKARZOM W TYŁEK.

#53  2014.04.10 16:15:32 ~piel

ZA! Pod warunkiem znacznego podniesienia wynagrodzeń (nie o marne 100 zł). Wykształcone pielęgniarki mają wystarczającą wiedzę, by decydować o konieczności stosowania podstawowych środków leczniczych, a także do samodzielnego zlecania określonych badań laboratoryjnych. Doskonałe rozwiązanie dla pielęgniarek opieki długoterminowej! Odciążenie opiekunów biegających między przychodnią, NFZ, a apteką. Mam jedynie nadzieję, że nie skończy się to wyłącznie na przepisywaniu zleconych wcześniej leków, ale na samodzielnym decydowaniu o potrzebie ich zastosowania - mam na uwadze jedynie leki pierwszej potrzeby i takie, które w sposób oczywisty powinno się pacjentowi zaordynować (nawet gdyby ograniczeniem miały być minimalne dawki, czy tylko jedno opakowanie). Panie po LM nie powinny mieć takich uprawnień - rażący brak wiedzy TEORETYCZNEJ (niestety plaga wśród starszych pielęgniarek)

#54  2014.04.10 16:17:22 ~KASIA

DO PIGUŁY A JA KRETYNKĄ WOLĘ NAZYWAĆ TE, KTÓRE NIE CHCĄ ZADNYCH ZIAN, A TY JAKBYŚ JE OKREŚLIŁA? BO BRAK MI SŁÓW PO PROSTU.

#55  2014.04.10 16:17:23 ~ktoś

Nie, to nie podniesie prestiżu zawodu.

#56  2014.04.10 16:56:26 ~piguła

Do kasia: kretynizm to określenie medyczne oznaczające upośledzenie umyślowe na skutek wrodzonej pierwotnej niedoczynności tarczycy. Więc jeśli rozmawiamy tu o wiedzy i ścigamy kto lepszy, to rozmawiajmy na poziomie. Każdy ma prawo do swojego zdania. Ja jestem za zmianami i też mnie denerwuje postawa osób, które chcą powrotu komuny, ale nie obrażam nikogo. Jesteśmy kobietami, zachowajmy klasę.

#57  2014.04.10 17:27:29 ~nikita

ZA. zdecydowanie za. tylko dla mgr, bo nikt nikomu nie broni się uczyć. więc niech koleżanki po liceum, studium i licencjacie się nie unoszą, niech poświęcą trud i pójdą się uczyć. Oczywiście ktoś kto będzie pisał listę leków musi wykazać się nie lada mądrością i rozsądkiem, bo nawet po mgr nie jesteśmy przygotowane do ordynowania wszystkich leków.

#58  2014.04.10 17:30:51 ~tak

TAK dla MGR! W USA już dawno pielęgniarki wypisują leki, skierowania na badania, nie za lekarzy,tylko wstępna selekcja, pielęgnowanie zdrowia,wykrywanie chorób,/ lecz odpowiedni system to zapewnia./,za odpowiednie wynagrodzenie.Lekarze mają inne kompetencje i możliwość ordynowania innych leków.Pielęgniarki po studiach mają wiedzę do stawiania wstępnej diagnozy lub rodzaju badań, które powinno się zlecić.Jedyny wielki problem, to brak pielęgniarek, bo umierają jak dinozaury, młode uciekają za granicę.

#59  2014.04.10 17:41:53 ~Mgr

Zdecydowanie TAK. Pielęgniarki są obecnie bardzo dobrze wykształcone. Posiadają znakomitą wiedzę medyczną i powinny mieć możliwość wypisywania recept i ordynowania leków, zgodnie z obowiązującymi standardami. Wśród pielęgniarek z tytułem magistra nie widzę potrzeby dodatkowego dokształcania, natomiast dla pozostałych pań powinno się umożliwić podniesienie brakującej wiedzy w tym zakresie na odpowiednich kursach pod patronatem ministerstwa zdrowia.

#60  2014.04.10 17:43:57 ~MGR

Oczywiście za poszerzeniem kompetencji powinno iść podniesienie uposażenia pielęgniarek. Nie zgadzam się z pielęgniarkami, które uważają , że nasza rola ogranicza się do samej pielęgnacji! Zgodnie z ustawą o zawodzie pielęgniarki i położnej pielęgniarka pełni rolę diagnostyczna, edukacyjną, leczniczą (w tym również ratowniczą)oraz oczywiście pielęgnacyjną. Zatem pielęgnacja to jedna z jej ról ale nie wyłączna! Nie zgadzam się również aby były nadal takie dysproporcje pomiędzy lekarzami, a pielęgniarkami i to nie tylko te finansowe. Najwyższa pora aby pielęgniarki uzmysłowiły sobie że są pełnowartościowym członkiem zespołu terapeutycznego. Jeśli my nie będziemy o tym przekonane to nikt za nas nie zawalczy o podniesienie prestiżu społecznego naszego zawodu. Nie jest w interesie lekarzy poszerzenie kompetencji pielęgniarskich i to zrozumiałe że będą się buntować . My jednak nie powinnyśmy się tym przejmować i robić swoje.

#61  2014.04.10 19:24:09 ~do 20 OO

Jestem przeciwna wypisywaniu recept przez pielęgniarki.

#62  2014.04.10 19:25:43 ~Basia

Nie-zdecydowanie nie. Pracuję w POZ. Ja, jak i moje koleżanki bardzo przestrzegamy, aby lekarze nie wyręczali się nami (bardzo często próbują, dają zlecenia, których nie wykonujemy, bo nie mamy do tego uprawnień, wtedy żądają odmowy wykonania zlecenia na piśmie, wówczas piszemy} Dziś usłyszałam od p. doktor "Minister Arłukowicz poszerzy Wasze kompetencje , aby odciążyć lekarzy" I już widzę jak korzystam z tych kompetencji.

#63  2014.04.10 19:31:04 ~Agata

Tak, dla mgr. Jestem pielęgniarką środowiskową z tytułem mgr i uważam, że bardzo ułatwiłoby mi to pracę a rodzina nie musiałaby biegać po receptę w sytuacji, gdy ja często odwiedzam pacjenta. Uważam jednakże , że powinno to dotyczyć środków opatrunkowych, opatrunków specjalistycznych do leczenia ran, pampersów, materacy przeciwodleżynowych i leków ale tylko stale przyjmowanych przez pacjenta

#64  2014.04.10 19:39:36 ~Agata

ZA.Argumentacja j/wyżej. Bardzo dobre rozwiązanie dla pacjentów obłożnie chorych, stale przebywających w łóżku.Za PIELĘGNIAREK ŚRODOWISKOWYCH Z TYTUŁEM MGR.

#65  2014.04.10 19:49:31 ~Gabi

Nie uważam,że to jest mądre aby pielęgniarka środowiskowa z tytułem mgr mogła wypisać pampersy, a pielęgniarka środowiskowa bez tytułu nie, przecież to jest śmieszne. Dziewczyny nie ośmieszajmy się i nie dowartościowujmy się na siłę. Nie jestem pielęgniarką środowiskową.

#66  2014.04.10 20:26:27 ~Pielęg.

Z zawodu jestem pielęgniarką,z wykształcenia mgr pielęgniarstwa.Po pierwsze mam prośbę do wszystkich komentujących.nie kłóćmy się,bo nie tylko pielęgniarki czytają te wpisy.i trochę wstyd.Jeśli chodzi o możliwość (bo to nie będzie przymus,ponieważ trzeba będzie zawrzeć odpowiednią umowę z NFZ) wypisywania recept,mam mieszane uczucia.Nie wątpię,że bardzo ułatwiłoby mi to pracę,ale autoryzując wypisane recepty bierzemy całkowitą odpowiedzialność,również finansową przez podpisanie umowy z NFZ.Czy stać mnie na taką odpowiedzialność z mojej pensji? skoro kara za błąd w wypisaniu leków refundowanych może wynosić kilka lub kilkadziesiąt tysięcy.Wiem o czy piszę! Poza tym myślę,że chodzi o wypisywanie leków z bardzo wąskiego receptariusza,więc szum wokół tematu,póki co jest przedwczesny.

#67  2014.04.10 21:18:12 ~tak!

Najwyższa pora aby i pielęgniarstwo ucywilizować. Określenie kompetencji w zależności od posiadanego wykształcenia, kwalifikacji i doświadczenia zawodowego może wreszcie uporządkuje wieloletnie zaniedbania w zakresie usytuowania naszych funkcji w systemie opieki zdrowotnej. Chcecie więcej zarabiać a nie potraficie wyartykułować, za co miałybyśmy tę wyższe wynagrodzenia otrzymać? Nie podajcie przykładów ciężkiej ,fizycznej roboty" wykonywanej przez pielęgniarki bo znajdą się natychmiast inne profesje, które bez wykształcenia i kwalifikację wykonują swoje zadania w pocie czoła - co ma powiedzieć np. ,szambonurek", ,selekcjoner śmieci", ,kopacz dołów" i tacy inni? Jeśli wyznacznikiem wysokości wynagrodzenia miałby być fizyczny trud - to sorry, nawet połowy tego co oni zarabiają my nie powinniśmy dostać. !

#68  2014.04.10 21:28:47 ~ZA

To pierwszy mały krok w dobrym kierunku

#69  2014.04.10 22:05:32 ~D.Kilańsk

Szanowne Koleżanki, przed zmianami nie uciekniemy przecież jesteśmy dla pacjentów, anie pacjenci są dla nas to trend światowy. Trzeba tylko bardzo uważnie przygotować akty prawne i odpowiednio opisać kompetencje, stworzyć system kształcenia ustawicznego (nie ma niczego na całe życie), ustalić kto ma dostęp do tego rodzaju kompetencji, zacząć od specjalistów lub wprowadzić pielęgniarkę APN, opisując jej kompetencje o rozszerzenia prawa do oceny stanu fizykalnego, w razie wątpliwości działania leku. Poza tym nikt nikogo nie zmusi. Ni traćmy energii na wojny spróbujmy zaproponować Ministrowi coś co zadowoli obie strony i pokaże naszą moądrość zawodową.

#70  2014.04.10 22:13:36 ~DO PTP

Pani Dorota , a ja mam prośbę aby tym razem Pani przypilnowała , aby wreszcie ustalono zróznicowane kompetencje pielęgniarek .Stoi Pani na czele PTP i jako jedyna w tym kraju ma dokumentację jak to jest na świecie , a co za tym idzie argumenty- prosze nie przespac tego momentu i wyedukowac Pania Prezes oraz Dorote Gardias , która w mediach poniza polskie pielęgniarki .

#71  2014.04.10 23:06:42 ~Majka

Za/przeciw- za dodatkowe pieniądze i po ustaleniu listy leków i środków opatrunkowych/pomocniczych. A tak naprawdę to MZ chodzi o wprowadzenie projektu e-recepty, który ma wejść w 2016 roku. Wiedzą że lekarze to oporny naród i z nimi nie uda się przeprowadzić zmian, postanowili dać to pielęgniarkom, jak my to wszystko wdrożymy i nauczymy lekarzy to stwierdzą, że nasza wiedza jest niewystarczająca.Ale to wariant pesymistyczny, drugi jest taki, że w końcu będę mogła decydować jakimi opatrunkami pielęgnować np. odleżyny

#72  2014.04.11 08:20:17 ~KDK

Jak czytam niektóre wypowiedzi pań mgr (też mam mgr )to myślę ,że tak naprawdę nie powinny one otrzymać tego tytułu.Zupełny brak etyki , obrażanie i wyzywanie koleżanek bez magistra świadczy tylko o braku kultury i jest prymitywne.Świadczy to tylko o tym ,że nistety pielęgniarstwo nawet na wyższym poziomie nie zawsze ten poziom osiąga

#73  2014.04.11 08:21:45 ~Ewa

ZA - ale tylko leków, środków opatrunkowych i preparatów potrzebnych do pielęgnacji. My zajmujemy się pielęgnacją a lekarze leczeniem, wszystko w ramach swoich kompetencji. Co do wykształcenia - nie tylko pielęgniarki z tyt. magistra ale także specjalistki w danej dziedzinie (pomimo ukończenia liceum czy studium)

#74  2014.04.11 09:59:14 ~ktoś

Prawo do oceny stanu fizykalnego ma już pielęgniarka ze specjalizacją.

#75  2014.04.11 12:07:18 ~Renata

Kłócicie się o tytuły ale nie wiem czy wiecie,że za bezzasadnie wypisany lek płaci się kary finansowe nakładane przez NFZ? Może przychodnia zapłaci,ale kto odda jej pieniądze? Lekarze chcą się pozbyć takich kłopotów a my się cieszymy bo podniosą nam prestiż zawodu.Oni będą mieć dodatkowo płacone za prawidłowo postawioną diagnozę a my jeszcze jeden dodatkowy obowiązek i to kosztowny(leki teraz nie są tanie).

#76  2014.04.11 12:51:18 ~KASIA

TO CO UWAŻASZ ŻE IINE NASZE OBOWIĄZKI ŹLE WYKONANE NIE PODLEGAJĄ KARZE? TYLKO RECEPTY? NIESTETY ALE DO WSZYSTKIEGO TRZEBA SIĘ PRZYLOŻYĆ I WYKONAĆ PRAWIDLOWO,OBAWA ZE ZROBIE COŚ ŹLE TO DLA MNI NIE JEST ŻADEN ARGUMANT PRZECIW.

#77  2014.04.11 14:45:42 ~gosienka

ZA.pod pewnymi warunkami,oczywiście wykształcenie nie może nas dzielić w tym momencie i w tej sprawie.albo wszyskie albo nikt. Ale czuje że my same narobimy sobie problemów

#78  2014.04.11 14:46:43 ~Sylwia

NIE (PRZECIW) Uważam że pielęgniarki po pięcioletnim liceum były o niebo lepiej przygotowane do zawodu niż teraz po studiach. Program nauczania diametralnie się zmienił na gorszy zmuszając absolwentki do kursów i szkoleń. Wiem to bardzo dobrze bo edukacje zaczynałam w Liceum Medycznym. po latach kończyłam studia i 11 lat uczyłam pielęgniarki i dokładnie wiem jak ewaluował system kształcenia. Teraz pracuje w Niemczech. Jak wiemy mamy / mieliśmy super opinie w tym zawodzie. Niestety to się zmienia. Coraz częściej słyszę że wola zatrudnić pielęgniarkę polską po 40stce niż teraz po szkole.

#79  2014.04.11 14:48:43 ~Sylwia c.d

NIE ciag dalszy mojej wypowiedzi bo sie nie zmieściło: Ostatnio była rekrutacja do mojej kliniki polskich pielęgniarek. Było ich razem około 20 na intensywna terapie. Zostało 4 i w tym 3 starsze. Wszyscy młodzi odpadli bardzo szybko co było zaskoczeniem bo okres próbny trwał 6 miesięcy zawsze a teraz podziękowali im po miesiącu. Było mi wstyd. Kiedyś byłyśmy na głowę niemieckie pielęgniarki. Teraz biorąc pielęgniarki zaraz po szkole polskie i niemieckie to jesteśmy bardzo malutkie przy nich. Niestety. Niemcy potrzebują dużo pielęgniarek nie dlatego że ich sa kiepskie tylko zawód ten nie cieszy się popularnością i jest ich za mało. Bija nas na głowę również hiszpańskie pielęgniarki. powinno to dać do myślenia w Ministerstwie. Dlatego uważam że że jeżeli dać uprawnienia to wszystkim . Pielęgniarkom po LM i SM bo są lepiej wykształcone a Pielęgniarkom po studiach za tytuł.

#80  2014.04.11 15:35:44 ~piel4

Do Sylwii: mam pytanie, coraz częściej zastanawiam się nad wyjazdem do Niemiec, ale nie znam języka i mam prawie 45lat.Zastanawiam się czy dam radę fizycznie, czy nie jestem już na to za stara. Jetem mgr piel, mam specjalizację, kilka innych kursów i 25 lat doświadczenia. Napisz mi bliżej jak to tam wygląda, znam pracę i żadnej pracy się nie boję.

#81  2014.04.11 17:15:13 ~zuza

NIE, bo po co brać na siebie bezkrytycznie odpowiedzialność? Tylko żeby poprawić sobie samoocenę? Trzeba patrzeć dalekosiężnie.

#82  2014.04.11 17:30:41 ~siostra:)

"Zmiany w zasadach wystawiania recept to jeden z pomysłów ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza na skrócenie kolejek do lekarzy". Jak zwykle nasza grupa zawodowa jest w stanie połknąć HACZYK. Połechtają, posłodzą i my już w skowronkach że niby prestiż większy, a to lekarzam ma ubyć obowiązków. OCKNIJCIE SIĘ! Od lat nam wciskają kit a my sie na wszystko godzimy jak głupie gąski. Nas jest coraz mniej za parę lat będą sie o nas uczyć na wydziale historii ;p Poważniej to ceńmy sie bardziej i niech nas dowartościują najpierw większym wynagrodzeniem za cięzką pracę, bo zarobki niezależnie już od posiadanych dodatkowych kwalifikacji są żenujące. Dodatkowe gratyfikacje powinny iśc za dodatkowymi kompetencjami a te tylko odkładamy do szuflady i tam żółkną. Lekarz zrobi kurs, specjalizację i zaraz dostaje podwyżkę a my . szkoda gadać :((

#83  2014.04.11 18:28:33 ~ja

Magisterka wypisze recepte i bedzie z tego tytułu szczęśliwa(może nawet napisze o tym na fb)ale zanim ja wręczy pacjentowi najpierw bedzie musiała dymać do lekarza po pieczatke.Bo przeciez żadna apteka nie zrealizuje rp bez niej ani z pieczatka pielęgniarki

#84  2014.04.11 19:22:18 ~MGR

Tak -dla pielęgniarek środowiskowo-rodzinnych, opieki długoterminowej paliatywno-hospicyjnej z tytułem mgr - ale to w projekcie ustawy jest zawarte pod hasłem "pielęgniarka ubezpieczenia zdrowotnego"

#85  2014.04.11 19:42:23 ~mgr piel.

TAK! Nareszcie drugi krok w dobrym kierunku.Pierwszym był projekt rozporządzenia w sprawie zwiększenia kompetencji magistrom pielęgniarstwa (czynności które mogą wykonywać pielęgniarki bez zlecenia lekarskiego). KOLEŻANKI! Jak nas widzą tak nas traktują! Mamy WŁASNĄ dokumentację, planujemy SWOJĄ pracę i możemy ją udokumentować, autoryzować WŁASNĄ pieczątką.Jeśli chcemy się rozwijać to nie cofajmy się w rozwoju, A PRZYNAJMNIEJ NIE PRZESZKADZAJMY TYM PIELĘGNIARKOM KTÓRE CHCĄ TEGO ROZWOJU - DLA NASZEGO WSPÓLNEGO PRESTIŻU.

#86  2014.04.12 12:05:21 ~magister

Tak sobie myśle jakie wy jesteście kolezanki ograniczone umysłow. Nie wiecie , ze uprawnienie wypisywania recept nie musi sie wiązac z wypisywaniem recept refundowanych , będzie mozna wypisywac leki na 100% i wtedy nikt nic Wam nie zrobi .Nie będe juz musiał prosic lekarza , zeby mi wypisał argosufan i inne 100% leki

#87  2014.04.12 15:56:25 ~zuza

Do "magister": koleżanko, nie ubliżaj koleżankom od ograniczonych umysłowo, bo w projekcie rozporządzenia jest wyraźnie napisane, ze dana pielęgniarka będzie musiała zawrzeć z Funduszem umowę, aby móc wypisywać recepty, nie jest napisane, czy będzie mogła wypisywać recepty pełnopłatne. Trochę szacunku i kultury dziewczyno.

#88  2014.04.12 16:12:49 ~TAK

Szanowne Koleżanki, za tym muszą iść przemyślane podstawy prawne, ale i inne wynagrodzenie. Jestem na TAK-dla rozwarstwienia uprawnień dla poszczególnych grup pielęgniarek z różnym wykształceniem. Te Panie, które nie podjęły wyzwania zdobycia wyższego wykształcenia w zawodzie zdawać sobie musiały sprawę. Mogą jeszcze to zmienić. Lekarze już się buntują, bo lobby firm farmaceutycznych tych leków, które są używane w chorobach przewlekłych, będą ich omijać? a wczasy, sponsoring. Pielęgniarki wcześniej więcej robiły, niż teraz gdy mają samodzielność zawodową i nie chcą z tego faktu teraz korzystać. Nie rozumiem Pozdrawiam

#89  2014.04.12 22:01:06 ~pacjent

Qva,ale wy głupie,wykształcone debilki.Lekarze maja was za pajace,plują wam w pysk a wycieszycie sie,ze to deszczyk pada.Nie ma bardziej ograniczonej i debilnej grupy zawodowej jak pielegnairki po studiach.W aptekach pracuja wspólnie magistrowie i technicy,na rehabilitacji też i jeden drugiemunie pier.li po łbie.A pielęgnairki to kłebowisko wściekłych jadowitych zmij,najgorszych na świecie.Stanowicie zagrożenie dla ludzkości.No,ale co mozna wymagac od kogoś kto kupił dyplom za świnię.

#90  2014.04.12 22:39:53 ~ltak

Jestem za,ale za gratyfikacją zapisaną w przepisach prawa i nigdy na zlecenie lekarza.Przecież na stacji benzynowej bez recepty można dostać różne leki ,których do tej pory nie mogła podać pielęgniarka.

#91  2014.04.12 22:50:52 ~Gość

Mgr piel.-TAK Tak ale tylko dla magistrów pielęgniarstwa. Co do wyręczania lekarzy to i teraz koleżanki w przychodniach wypisują za nich recepty tylko jeszcze z tą różnicą, że muszą podejść po pieczątkę pana doktora :( więc niech nikt nie straszy, że jakaś ustawa czy rozporządzenie do tego doprowadzi- to już się dzieje. Dlaczego moje TAK? - ze względu na zdobytą wiedzę z farmakologii na studiach magisterskich. Moja praktyka w zawodzie pielęgniarki to 29 lat i stwierdzam, że ile byśmy nie skończyły uczelni,specjalizacji to i tak zdecydowana większość lekarzy uważa nas za narzędzie do wykonania jego zleceń,może pora pokazać,że my też się liczymy w procesie leczenia, mamy wiedzę na tyle,że nie zawsze potrzebna jest ich pieczątka- a ile czasem naszego tłumaczenia. Zaoszczędziłoby to czas pacjenta i pielęgniarki. Pozdrawiam

#92  2014.04.13 00:17:31 ~wales

TAK. Zgadzam się w pełni z kom. 91. A tak na marginesie uwaga do Pana Mariusza: LABORATORIUM, a nie labolatorium.

#93  2014.04.13 06:24:04 Redakcja Portalu

Święta racja! Dziękuję, za zwrócenie uwagi. Pozdrawiam Mariusz Mielcarek

#94  2014.04.13 12:34:26 ~gos

Tak tylko dla magistrów - bo tylko to sa osoby o odpowiednim wykształceniu i co istotne jest to wykształcenie równorzedne do lekarskiego

#95  2014.04.13 13:02:53 ~do zuzy

Naucz się czystac ze zrozumieniem , ponadto czytanie aktów prawnych ma swoja specyfikę idz do prawnika niech Ci wytłumaczy ten projekt .

#96  2014.04.13 13:07:39 ~2xTAK

Zwróćcie uwagę na charakterystyczne cechy wypowiedzi osób posiadających wyższe wykształcenie i porównajcie je z opiniami pozostałych komentujących. Zarysował się wyraźny profil osobowościowy każdej z wymienionych przeze mnie grup - jedni: pewni siebie, przekonani co do swoich wartości, zdecydowani i kreatywni, poszukujący nowych i szerszych możliwości w realizowaniu misji zawodowej w oparciu o wiedzę i umiejętności jej zastosowania, - drudzy: wieczny strach przed wszystkim (jeszcze nie wie co, i jak to będzie a już mówi nie, bo się boi! ), brak inwencji twórczej, stagnacja i retrospektywne postrzeganie swojej roli w kategoriach personelu pomocniczego dla ,jaśnie nam panujących lekarzy", z oczekiwaniami co do wyższych wynagrodzeń ale bez chęci podjęcia bardziej odpowiedzialnych zadań .itd. Wnioski wyciągnijcie sobie sami. Pozdrawiam.

#97  2014.04.13 14:34:01 ~DO 1-96

TO NIE TWOJA SPRAWA ANI TWÓJ INTERES! NIECH PIELEGNIARKI O TYM DECYDUJĄ, A NIE LEKARZE! CHAM,FAŁSZESZ O POGLADACH FASZYSTOWSKICH. NIE MASZ PRAWA DECYDOWAC O LOSIE PIELEGNIAREK.

#98  2014.04.13 14:55:20 ~do 96

Po pierwsze to nie twoja sprawa jakie są pielęgniarki, po drugie na szczęście to tylko twoja opinia-tylko jednej głupiej istoty. po trzecie gdyby pielęgniarki na zachodzie miały tyle obowiązków co nasze pielęgniarki to by już dawno odeszły od zawodu palancie. po czwarte pielęgniarki po liceum mogą i są więcej warte aniżeli z mgr. po piąte odjeb@j się od pielęgniarek i zajmij się swoimi brudnymi majtami.

#99  2014.04.13 15:01:44 ~do 94

To nie jest równorzędne wykształcenie.pielegniarki,lekarze,fizjoterapeuci,ratownicy,dentyści nie maja takiego samego programu kształcenia.

#100  2014.04.13 20:55:01 ~mgr

Większość magistrów to osoby, które wcześniej kończyły liceum medyczne lub studium, to może jednak są też "coś" warte. Pozdrawiam mgr po liceum.

#101  2014.04.13 21:41:47 ~DoK.Doroty

To jest oczywiste,tylko w tym kraju włodzarze nie słuchją środowiska piel. (patrz:normy zatrudnienia). I na tym polega skandal! Więc megadziałań potrzeba by do tych łbó dotrzeć. Zadań nam dowalą, a pieniędzy nadal zero dodatkowo. Przykre to ale prawdziwe.

#102  2014.04.13 21:43:21 ~Prawda!

Bez naszej agresywnej walki doprowadzą nas dosłużących lekarzy!

#103  2014.04.13 21:49:04 ~Anna

Nie pozwalajmy by lobby lekarskie zrobiło z NAS przez ustawodawstwo służbę folwarczna lekarzy.Oni kasę olbrzymią przygarnia śmiejąc się z naszej tzw.satysfakcji.Masakra!

#104  2014.04.13 22:47:30 ~mgr x 2

Nie rozumiem tej pyskówki - na razie wszystko to są objawy choroby urojeniowej pana Arłukowicza - nawet gdyby ustawa weszła w życie to aby wypisywać recepty należy podpisać umowę z NFZ a do tego nikt nikogo zmusić nie może i kropka. Jestem magistrem nie tylko pielęgniarstwa ale również finansów i zarządzania w ochronie zdrowia i nie mam najmniejszego zamiaru wypisywać recept.

#105  2014.04.14 07:37:59 ~D.Kilańsk

Szanowne Koleżanki i Koledzy, trzeba zaproponować konkretne zapisy w konkretnych miejscach propozycji. Wtedy dyskusja ma sens. W ramach projektu EFN gromadzi takie praktyki. Na pewno nikt nikogo nie zmusi. Muszą być szkolenia z farmakologii i . Matematyki :) Takie wymogi są w GB. Sama nie podjęłabym się tego bez przypomnienia wiedzy i odnawiania jej co jakiś czas - jaki? Jest natomiast wiele pielęgniarek, którym ułatwi to pracę i o nie trzeba zadbać . Dyrektywa 55/2013/UE zobowiązuje kraje do wprowadzenia systemu ! kształcenia ustawicznego, a wię pielęgniarki po liceum i np. specjalizacji i tak powinny przechodzić co jakiś czas szkolenia , które pozwolą na pozbycie się nawyków i ugruntują, uporządkują wiedzę. Najważniejsze jest bezpieczeństwo pacjenta i nasze. To jest kluczowe. To na prawdę jest szansa, zauważycie ją :)

#106  2014.04.14 08:17:32 ~LICENCJAT

Jestem zadowolona I CZUJĘ się spełniona, więc jestem na TAK:)

#107  2014.04.14 21:08:04 ~Ona

Zdecydowanie NIE! Może lekarze zaczną wykonywać czynności należące do nich!

#108  2014.04.14 21:19:56 ~Q

ZA ponieważ: 1. Podniesiemy prestiż zawodu 2. Zachęcimy pielęgniarki, które tuż po studiach zostawiają pielęgniarstwo do pozostania w zawodzie (jest nas dużo, ale mało chce pracować jako pielęgniarki) 3. Zdobędziemy kartę przetargową do negocjowania lepszych warunków pracy i płacy (wynosić baseny i ścielić łóżka mogą opiekunki)4. Zmniejszą się kolejki do lekarzy (niektóre z nas też potrzebują pomocy lekarskiej). Proponuję, aby nie wypowiadały się tu osoby bez studiów, ponieważ ich ta nowelizacja nie dotyczy. Chyba, że planują uzupełnić wykształcenie, do czego serdecznie zachęcam. Uprawnienia powinny być poprzedzone odpowiednim stażem i szkoleniami zakończonymi egzaminem. Pytanie moje: na jakiej podstawi pielęgniarka ma ordynować lek nie mając uprawnień do badania fizykalnego i oceny stanu pacjenta (nie licząc pielęgniarek systemu i specjalistek)?

#109  2014.04.16 10:30:43 ~DKilanska

Niepokoi mnie tylko fakt, że mówi się ze jeśli ktoś się uczył to nie musi mieć szkolenia. Wiedza się zmienia i myśle, ze co dwa lata trzeba odnawiać takie szkolenie. Trzeba to odpowiednio zapisać .

#110  2014.04.17 12:43:42 ~Jadzia

Tak/ wypisywanie recept, środków do pielęgnacji i innych bardzo ułatwi mi pracę -jako pielęgniarka opieki długoterminowej na indywidualnym kontrakcie zyskuję na czasie ( wielokrotnie z uwagi na stan pacjenta, brak opieki ze strony rodziny itp) Zazwyczaj to ja idę do lekarza po recepty i przez to mniej tak ważnego czasu mam dla pacjenta. Jestem magistrem pielęgniarstwa ze specjalizacją i uważam, że dodatkowe kursy w zakresie wypisywania recept są konieczne. Według mnie to poprawi pracę pielęgniarek i położnych środowiskowych i w opiece długoterminowej domowej.

#111  2014.04.17 21:54:41 ~nie wierzC

Pielęgniarki nie są od wypisywania recept - to kompetencje lekarzy - oni się tego uczą na studiach my nie - bez przesady jaki prestiż zawodu?

#112  2014.04.21 16:43:45 ~Maja

Za/ Przecież możemy zaordynować środki do leczenia ran przewlekłych, owrzodzeń podudzi, odleżyn. Dlaczego mamy pisać pacjentowi czy jego rodzinie na kartce nazwy środków wydawanych na receptę, z którą to kartką udają się dopiero do lekarza po receptę. Często jeszcze bywa tak, że to lekarz chwali się skutecznością przepisanych środków i wyleczeniem przewlekłych ran. To my ordynujemy te środki i my podpisujmy się pod tym.

#113  2014.04.21 19:49:28 ~moria

Nie/dla wypisywania za lekarza recepty,do tego może zatrudnić sekretarkę może to robić za pana doktora,czy mając magistra mam się zdegradować do roli pismaka? sory to jest poniżające. Tak/dla wypisywania recept na materiały opatrunkowe refundowane przez NFZ,sprzęt rehabilitacyjny i wszystko co związane jest z leczeniem ran i to podniesie prestiż zawodu. Każda pielęgniarka,bez różnicowania wykształcenia

#114  2014.04.22 09:49:38 ~położna

Jestem za! Dla osób pracujących w domu pacjenta, to dobre rozwiązanie. Do tego dochodzi jeszcze rozszerzenie usług położnych i pielęgniarek prowadzących prywatne praktyki. Tak na to spójrzcie. Położne, które mają możliwość prowadzenia ciąży nie mogą tego robić w pełni. Ograniczenia pojawiają się gdy trzeba takiej ciężarnej dać skierowanie na podstawowe badania w ciąży. Podobnych sytuacji jest wiele. A my, jak zwykle, bronimy się nogami i rękami.

#115  2014.04.22 10:21:49 ~ja

Pani ŚP Fetlińska z tytułem doktora - pierwsza pielęgniarka w Polsce, która ten tytuł uzyskała - zginęła w katastrofie smoleńskiej, zawsze mówiła: "Mówię z własnego doświadczenia, że pielęgniarka zawsze będzie pielęgniarką niezależnie jaki tytuł czy stopień uzyska".

#116  2014.04.22 16:30:09 ~do ja

Zgadzam się z SP Panią Fetlińską. Ale musimy zacząć to zmieniać, a to się wiąże z większą odpowiedzialnością i szerszym zakresem obowiązków. Wierzę, że z czasem się to wszystko zmieni, ale nie możemy się bać wszystkiego.

#117  2014.04.22 22:53:20 ~Halina

Jestem za ! uważam, że byłoby to duże ułatwienie przede wszystkim dla osób prowadzących indywidualne praktyki-położne i pielęgniarki POZ. Pracując jako położna środowiskowo-rodzinna obejmuję opieką ciężarne już od 21hbd ciąży i nie mogę tego robić w pełni. Mimo, iż nie mam tytułu mgr nie czuję się niedouczona(35 lat w zawodzie, w tym 14 lat na kontrakcie).Cały czas aktualizuję swoją wiedzę oraz się dokształcam i uważam, że dorównuję, a nawet przewyższam wiedzą świeżo upieczone panie mgr, które się tak mocno tu burzą i poniżają koleżanki bez tego,prestiżowego" tytułu. Czy do wypisania skierowania na rutynowe badania laboratoryjne dla ciężarnej, wymagane w określonych tygodniach ciąży, potrzebny jest tytuł MGR? - jest to wiedza tak oczywista jak abecadło dla pierwszoklasisty! Czy wypisując receptę np. na Biodacynę, Tobrosopt, Nystatynę dla noworodka, czy też inne specyfiki sprawdzone i od dawna stosowane, też potrzebny jest w/wymieniony tytuł?

#118  2014.04.22 23:07:49 ~Halina

- dalszy ciąg, bo się nie zmieściło- Nikt nam nie każe leczyć specjalistycznie naszych podopiecznych,bo to zadanie dla lekarzy. Natomiast bardzo często są takie sytuacje jak opisuje wyżej Maja, więc nie bójmy się podejmować własnych decyzji! Im więcej dobrych i trafnych decyzji pielęgnacyjnych będziemy podejmować u pacjenta( bez udziału lekarza), których skuteczność będzie widział naocznie, tym częściej będzie nam ufał i nas doceniał, ale do tego trzeba wiedzy, doświadczenia, cierpliwości, ciepła i serdeczności

#119  2014.04.22 23:39:44 ~on31

NIEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE Pielęgniarka -pielęgnacja Lekarz - leczenie NIEEEEEEEEEEEEEEEEEE! Przeciw! Nie dajmy sobie wmowic dodatkowej pracy bo lekarz na tym zyska (mniej jego pracy a wiecej naszej) a my nie dostaniemy za to złamanego grosza.

#120  2014.04.23 14:28:33 ~zazula

A ja chciałam zapytać - dlaczego "bijecie pianę". Która z Pań wypowiadających się przeczytała projekty pakietu kolejkowego? Są dostępne na stronie MZ. Dyskutujmy merytorycznie. Przecież to nie będzie takie wypisywanie recept, jak wypisują lekarze. Lista leków, środków opatrunkowych dopiero będzie opublikowana. A z drugiej strony, co to za problem wypisać receptę? Problem jest tylko w tym, ze za dodatkową pracę należą się dodatkowe pieniążki. A takich zapewne nie będzie.

#121  2014.04.23 14:32:23 ~do 111

Ja kończyłam szkołę 30 lat temu i wiem jak wypisać receptę. Wiem co to MFS czy DTD No, itd

#122  2014.04.23 17:47:39 ~do zazula

Brawo! Popieram Cię w 100%.

#123  2014.04.23 22:17:56 ~ala

NIE NIE I JESZCZE RAZ NIE dlatego że lekarze będą nas wykorzystywać lekarz jest od pisania recept a czy lekarz zrobi za pielęgniarkę zastrzyk? Minister sam jest lekarzem i dlatego chce dobrze dla swojej grupy zawodowej,a poza tym da nam pisać tylko środki opatrunkowe,pieluchomajtki i może jakieś przeciwbólowe,które są teraz bez recepty.

#124  2014.04.24 23:25:27 ~JOLA

JESTEM PRZECIW! ZNAM PIELEGNIARKI Z LICENCJATEM,KTORE SA GAMONIAMI A TE PO LICEUM CZY STUDIUM SA BYSTRZEJSZE MILION RAZY.NIE WAZNE JAKI KTO MA PAPIER---WAZNE CO KTO MA W GLOWIE.NAUCZYC SIE MOZNA WSZYSTKIEGO I PISANIA RECEPT .TA PO LICENCJACIE NIERAZ SIE MYLILA NA 1 RECEPCIE,AZ SIE CZLOWIEK WKURZAL BO TRZEBA BYLO KILKA RAZY NIERAZ Z JEDNA RECEPTA ISC ZEBY GAMON PO LICENCJACIE POPRAWIL/.

#125  2014.04.26 19:57:07 ~mahjongowa

NIE! W naszym zawodzie nie zawsze papierek o wyższym wykształceniu to jest to samo co więcej wiedzy.Wypisywanie recept przez pielęgniarki/wiadomo że nie na wszystkie leki/wprowadzi tylko większe zamieszanie i łatwiej będzie można zwalić więcej obowiązków lekarzy na nas i dodatkowo poróżnić nas między sobą.Jestem absolwentką Liceum Medycznego,bez tytułu magistra i papierka o specjalizacji ale widząc młodsze z wyższym wykształceniem mam mieszane odczucia co do ich faktycznej wiedzy i orientacji co do niektórych zagadnień pielęgniarskich.

#126  2014.04.27 02:39:26 ~NP, USA

ZA --ale. nie zaczynalbym od ustaw, tylko od zastanowienia sie, co za tym naprawde sie kryje. "ordynowanie" a "wypisanie" to dwie sprawy. Zeby zaordynowac, trzeba najpierw zdiagnozowac. Czy obecne programy przygotowuja do myslenia diagnostycznego w zakresie medycyny? Nie zupelnie. Trzeba to zmienic poprzez zmiane programu nauczania, a takze form ksztalcenia. Odpowiedzialnosc za podanie leku jest inna nic za zlecenie leku! Za tym idzie inny sposob myslenia i inne doswiadczenie. To wszystko jest do zrobienia, ale nie zaczynac od tego, ze kazdy moze przepisac recepte, czy zlecic badanie.Jestem mgr z Polski, a w USA doszkolilem sie na Nurse Practitioner /Pielegniarka Praktyk/ i uwiezcie mi, myslenie w tym zakresie jest nieco innne, jak rowniez odpowiedzialnosc. Swiat juz jest niezle w tym doswiadczony. Ale podejsc trzeba metodycznie, inaczej moze to byc niebezpieczne.

#127  2014.05.05 12:26:24 ~Magister

Ja uważam, że bardzo dobrze się stało, że Ministerstwo zaproponowało takie zmiany. Tyle mówi się o tym, że nasz zawód jest tylko autonomiczny na papierze, a w praktyce i tak wszystko musimy robić na zlecenie lekarza. Jest to kolejny krok do tego by podwyższyć range naszego zawodu. Nie porównujmy się do gorszych. Nie rozumiem tłumaczenia, że w Niemczech krew pobiera lekarz, wkłucie zakłada lekarz a pielęgniarka jest od pielęgnacji, opieki nad chorym i profilaktyki.

#128  2014.05.05 12:28:29 ~Magister

C.d Hmm tylko komu na ręke jest takie rozwiązanie! nie sądze że naszemu środowisku. Bo porównywanie pracy pielęgniarek w Niemczech które kończą dwuletnie przyszpitalne szkoły do naszych 3,5 rocznych studiów licencjackich a następnie 2 letnich magisterskich jest conajmniej niesprawiedliwe. Porównujmy się do tych krajów z których zaczerpneliśmy system kształcenia, choćby Wielka Brytania. Tam system kształcenia jest podobny do naszego. Najwiekszą różnicę stanowią studia drugiergo stopnia po których uzyskuje się tytuł specjalisty w danej dziedzinie. Otwórzmy oczy i pozwólmy pomoc naszemu środowisku. A tym którzy chcą wegetować albo się cofać w rozwoju proponuje wyjechać do wschodnich sąsiadów.

#129  2014.05.05 13:34:28 ~Mgr

Tak. Nareszcie podział kompetencji w zależności od wykształcenia. Pozdrawiam:)

#130  2014.06.17 08:34:53 ~PYTAM

Przeciw.Jestem pielęgniarką po Studium Medycznym z prawem wykonywania zawodu w UK.Niech mi ktoś rzeczowo wytłumaczy czym się różni mój dyplom od dyplomu licencjata ? Za granicą niczym u nas i owszem.To po pierwsze.Po drugie pracowałam większość swojego życia na Intensywnej i Anestezjologii w Polsce, po za tym pracowałam jako pielęgniarka w szpitalu w UK.Pytanie brzmi : czym jestem gorsza od pielęgniarki z licencjatem która pracuje np w przychodni czy na internie ? (Nie mam oczywiście na myśli urażenia nikogo).Co do wypisywania recept.hm.Nie ma to nic wspólnego z podwyższeniem prestiżu naszego zawodu a raczej z wyręczeniem lekarzy.Pozdrawiam

#131  2014.06.18 16:59:53 ~jestem za

TAK jestem za, nareszcie nas docenia i wreszcie przyda nam sie wiedza z farmakologii :D

#132  2014.06.19 08:41:27 piotrg73

A co z osobami które posiadają doktoraty z zakresu medycyny czy nauk o zdrowiu i wykonują zawód pielęgniarki ale nie mają magisterium z pielęgniarstwa ale posiadają studnia I-go stopnia z pielęgniarstwa?

#133  2014.06.19 14:20:27 ~gość

Jestem przeciw, to wyręczanie lekarzy, spychoterapia. Niech każdy wykonuje swoje obowiązki co do niego należy. W końcu biorą za to duże, duże pieniądze.

#134  2014.06.25 00:22:54 ~bez mażeC5

Dlaczego jest tak wąski zakres leków którymi ma ordynować pielęgniarka choremu? czy to w tym celu żeby ją oskarżano o nieprawidłowe leczenie schorzenia - to są przecież środki które stosowało się przed wiekami i są mało skuteczne w terapii przewlekle chorego. dajcie nam szeroki zakres leczenia chorego obecnie stosowanymi lekami nowej generacji a nie eutanazją w imię rozszerzenia naszych kompetencji . to może pan minister niech wpisze na tą listę od razu Pawulon to podniesie zrozumienie o sensie reformy w naszej współczesnej medycynie