W sprawie propozycji wypisywania recept przez pielęgniarki swoją opinię przedstawia Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki.

Polskie ministerstwo zdrowia dzieli pielęgniarki na lepsze i gorsze!

.........................................................................

Propozycja ministerstwa zdrowia w zakresie przyznania pielęgniarkom i położnym kompetencji do "ordynowania leków i do wystawiania na nie recepty" zdominowała w ostatnich dniach dyskusje na Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Szczegółowe informacje znajdziesz w aktualnościach w dziale:

Zapowiedź ministra zdrowia: pielęgniarki wypiszą recepty [Czytano ponad 16 000 razy, ponad 400 KOMENTARZY!]

.

Poniżej publikujemy opinię w przedmiotowej sprawie Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki.

 

W nawiązaniu do projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej, znak sprawy MZ-PP-0214-10208-2/TB/14 Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki przedstawia swoją opinię.

Rozszerzenie kompetencji pielęgniarek o możliwość ordynowania środków farmaceutycznych i wyrobów medycznych jest istotnym krokiem w osiągnięciu samodzielności zawodowej.

Podobnie jest z możliwością samodzielnego zlecenia badań laboratoryjnych. Należy jednak przypomnieć fakt, że dotychczas pielęgniarka z tytułem specjalisty miała uprawnienia do kierowania na badania diagnostyczne i laboratoryjne zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 listopada 2007 r. W sprawie rodzaju i rodzaju świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych, i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego (Dz.U. Z dnia 14 listopada 2007r).
Według §1 pkt. 2 lit. c, d,  pielęgniarka jest uprawniona do:
c) kierowania na badania diagnostyczne lub pobierania materiałów do badań diagnostycznych, pod warunkiem uzyskania tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa,
d) kierowanie na badania lub pobieranie materiałów do badań bakteriologicznych (mocz, kał, plwocina, wymaz z nosa, gardła i narządów płciowych i inne wydzieliny), pod warunkiem uzyskania tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa.

Przez cały okres obowiązywania przedmiotowego rozporządzenia pielęgniarki nie mogą jednak realizować tych świadczeń, ponieważ numer prawa wykonywania zawodu nie jest rozpoznawalny w systemie informatycznym Narodowego Funduszu Zdrowia, ani systemach szpitalnych. Przepis ten pozostaje jak dotąd martwy. Tak więc wprowadzenie w życie takiego zapisu musi być poprzedzone zmianami w systemie identyfikacji świadczeniodawców.

Uregulowania wymagają także kompetencje pielęgniarek nie posiadających tytułu magistra lub licencjata a posiadają specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa. Należałoby stworzyć dla nich możliwość rozszerzenia kompetencji tak, aby po ukończeniu dodatkowego szkolenia i złożeniu egzaminu uzyskały podobne uprawnienia.

Rozszerzenie kompetencji pielęgniarki o możliwość wystawiania recept, powinno spowodować także zmiany w ustawie o prawie farmaceutycznym tak, aby pielęgniarka mogła korzystać z pełnych informacji o środkach farmaceutycznych oferowanych przez producentów i dystrybutorów.

Warszawa, 22 kwietnia 2014 roku


                                                              Prezes PTPAiIO
                                                       Paweł Witt

.

Zobacz także:

Najpierw UE dyskrymiowała pielęgniarki absolwentki Liceum Medycznego. Po 10 latach naprawiła swój błąd! Teraz polskie ministerstwo zdrowa chce przyznać kompetencje do samodzielnego ordynowania leków i wystawiana recept tylko magistrom, natomiast osobom z tytułem licencjata do wystawiana recept na zlecenie lekarza. Tylko ta grupa pielęgniarek będzie miała kompetencje do wystawiania skierowań na badania diagnostyczne i laboratoryjne. NA TO NIE MOŻE BYĆ ZGODY!

.

Komentarze użytkowników

#1  2014.04.26 07:46:21 ~Ania

Super i mądre. Żebyśmy wszystkie tak myślały i działały!

#2  2014.04.26 17:07:51 ~mn

A kto niby ma ponosić koszty zlecanych przez pielęgniarkę badań ? Obecnie zlecający tj lekarz poz ma w swej stawce kapitacyjnej finansowanie badań! A recepty? widzę , że ta procedura zupełnie nie jest przez pielęgniarki rozeznana Moim zdaniem optymistyczny zachwyt , że przecież potrafimy świadczy o naszych wygórowanych ambicjach chcących wyjść poza pilęgniarstwo a pilęgnowanie pacjentów coraz bardziej upada!

#3  2014.04.26 18:42:36 ~z poradni

Takie rozwiązanie zdecydowanie wpłynie na podniesienie jakości usług medycznych w poradniach i przychodniach. Najwyższy czas wprowadzić wzorem krajów zachodnich takie systemy i nadać takie uprawnienia pracownikom medycznym aby wpływały one na jakość i szybkość świadczonych usług medycznych. Należy pamiętać że w takim systemie pielęgniarka przestanie być li tylko i wyłacznie "służącą" pana doktora a stanie się jego partnerem.

#4  2014.04.26 19:55:46 ~ CRNP, USA

Te szybkie, nieprzemyslane decyzje napawaja mnie niepokojem. Moim zdaniem nalezaloby zaczac od zmiany programu nauczania, a obecnych specjalistow doszkolic w pewnym zakresie. Za wypisaniem recepty idzie odpowiedzialnosc nie taka sama jak za podanie leku. Sami odczujecie to jak zaczniecie przepisywac i zlecac. Od dawna uwazam, ze w Polsce powinien sie rozwinac nowy model opieki, wlaczajacy role Nurse Practitioner, ale do tego trzeba sie przygotowac, a nie zaczac od wydawania zarzadzen w zakresie uprawnien.

#5  2014.04.26 22:45:29 ~zzz

Przesada z tymi specjalizacjami "pobieranie badań pod warunkiem uzyskania tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa", niebawem specjalizacja będzie wymagana do wykonywania iniekcji,dość!

#6  2014.04.26 23:00:27 ~hanna

Koleżanko z poradni, chyba masz poważny kompleks wobec swojego zawodu Ja nigdy nie czułam się służą cą lekarza bo nie zachowywałam się jak służąca , A do wszystkich chętnych wypisywania recept; niech wypowiadają się w tej sprawie pielęgniarki z POZ bo to ich będzie dotyczyć Swój wizerunek budujmy jako świetne pielęgniarki a nie dodajmy sobie cudzych kompetencji.Już ktoś pisał do zakompleksionych że powinny iść na medycynę nie pielęgniarstwo !

#7  2014.04.27 09:59:02 ~aaa

Podpisuję się z "hanną", co do wypisywania rp,przez pielęgniarki POZ ,to wypisują je od dawna. Co do wypisywania ich przez pielęgniarki rodzinne , jestem na nie , nie potrzebują takiej "nobilitacji"!

#8  2014.04.27 10:06:23 ~iga

Ta z poradni to chyba nie ma co tam robić? Ja mam tyle swojej papierkowej pracy, że będę musiała z czegoś zrezygnować, aby wypisywać recepty. Za mnie lekarz nie wypełni comiesięcznej statystyki, rozliczeń szczepień miesięcznych, kwartalnych, rocznych, wpisywania w różne zeszyty, książki zabiegów, książki porad + medycyna praca. Nie wspominam o samych pacjentach - iniekcje, szczepienia, ekg, mierzenie RR. Więc co ty tam kobieto robisz skoro chcesz jeszcze wypisywać recepty za kogoś komu za to płacą? Jak zaczniesz wypisywać recepty wtedy ci pacjenci nakopią do d.y za to, że w terminie tego nie zrobiłaś, a on - pacjent - jaśnie pan przyszedł i żąda! Do lekarza nie pójdą z awanturą tylko do ciebie. Kręcisz na siebie bat kobieto. No i oczywiście będziesz się tłumaczyła z jakiejkolwiek pomyłki.

#9  2014.04.27 14:25:59 ~zaa

Iga, ma rację,popieram!

#10  2014.04.28 09:01:26 ~irena

Panie Pielęgniarki! wypisanie recepty to ostatni etap diagnozy lekarskiej- zawsze i wciąż.Ta czynność trwa ok. 3 min. Jest to podstawowa czynność, którą wykonuje lekarz. / obszar czynności bezpośrednich, związanych z leczeniem pacjenta/.Piszę tak, gdyż pielęgniarkom wylicza się czasy czynności bezpośrednich i pośrednich przy pacjencie a potem sugeruje, jaki to wzór trzeba zastosować do ustalania minimalnych norm zatrudnienia. Za lekarz pracować chcecie? gratuluję Myślę, że raport Pielegniarski jako ostatni etap PODSUMOWUJĄCY PRACĘ PODCZAS DYŻURU- może pisać salowa / a co / Jeżeli

#11  2014.04.28 09:18:54 ~irena

Problem kolejkowy ma się rozwiązać poprzez pisanie recept przez pielęgniarki - to uważam, iż pomysł wymyślony kiedyś przez jednego z Ministrów dotyczący amnestii dla matur, był lepszy. Po prostu radosna twórczość. A problem i tak zostaje - tysiące pacjentów z kolejką do specjalisty, czekający latami. Może trzeba przeanalizować czas pracy tych lekarzy a nie kusić się na absurdalne rewolucje.

#12  2014.04.28 17:13:09 ~ja

Lekarz podpisujac kontrakt z NFZ na zlecane badania i ordynowanie leków bierze na siebie odpowiedzialność materialna.Ilu juz lekarzy płaci po kilkadziesiat tysiecy zł.kary za błednie wypisywane recepty(za bład NFZ uznaje np.za nisko lub za wysoko,wzgledem wyznaczonej kreski,danych osobowych czy peselu,albo zmieniajacy sie kolor wkładu albo krzywo przybita pieczatka itp.bzdury).

#13  2014.04.28 20:44:46 ~do ireny

Niestety wyniki sondy się zmieniają. i co zrobi pseudopielegniarka, czy nie pora zmienić zawód na lekarkę?

#14  2014.04.28 21:36:56 ~ja

Zeby wypisac recepte trzeba postawic diagnoze . Prosze nie piszcie glupot. Jesli wogole do tego dojdzie to beda wypisywane leki jako kontynuaja leczenia zalecona na okres dlugotrwalego leczenie i kontrola u lekarza za dany okres. Przez ten wyznaczony czas pewnie pielegniarki mialy by pozwolenie wypisania recepty ktore lekarz zaznaczyl by w historii choroby pacjenta.

#15  2014.04.28 22:53:12 ~plg

A może to nie będzie wypisywanie recepty za lekarzy, tylko wypisywanie srodków z zakresu pielęgnacyjnego tzn. cewniki, worki, recepty na środki do leczenia odleżyn- to również zmniejszy kolejki, a pielęgniarce ułatwi pracę

#16  2014.04.29 05:05:33 ~Iga

Do ja. Niestety, nadal się nie rozumiemy. Mnie nie interesuje wypisywanie recept ani po postawieniu diagnozy, ani jako kontynuacja leczenia. To nadal będę wykonywać ja i nadal będzie zajmować mój cenny czas. Mnie za to nikt nie zapłaci i nikt nie wykona za mnie mojej pracy. Każdy ma zakres swoich obowiązków i może lepiej tego sie trzymajmy. Lekarz niech leczy i wypisuje swoją dokumentację, a ja jestem od pielęgnacji i również mam swoją dokumentacje. Nie bądźmy takie do przodu, bo nas zabraknie z tyłu.

#17  2014.04.29 20:24:53 ~mn

Do plg Widzę że masz bardzo dużo wolnego czasu i nie masz go jak wypełnić A może by tak poświęcić ten czas na pielęgnację pacjenta?

#18  2014.04.30 17:48:51 ~położna

Zgadzam się ze stanowiskiem pielęgniarek anestezjologicznych. Ja też uważam, że to krok ku większej samodzielności zawodowej pielęgniarek i położnych. Szkoda, że znaczna część środowiska, tak na wszelki wypadek, awanturuje się.

#19  2014.05.04 21:09:17 ~K.S.

W pełni się zgadzam ze stanowiskiem pielęgniarek anestezjologicznych, ja i tak w swojej pracy kieruje pacjentów na badania diagnostyczne tyle że z pieczątką lekarza, pora z tym skończyć, dodam jeszcze że na drugim roku studiów uczono nas wypisywania recept. Szkoda, że same siebie nie wspieramy, tylko od razu protestujemy. Ubolewam jeszcze nad jednym faktem,otóż w kwietniu 2012 roku zostało wysłane rozporządzenie do konsultacji społecznych, które regulowało zakresy obowiązków w zależności od kompetencji,pozdrawiam