Ile będzie kosztował kurs specjalistyczny, którego odbycie będzie uprawniało pielęgniarkę do wystawiania recept?

Polskie ministerstwo zdrowia dzieli pielęgniarki na lepsze i gorsze!

............................................................

W uzasadnieniu do nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej zapisano, że ta ustawa będzie także oddziaływać na organizatorów kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych, których obecnie jest prawie 250 w skali całego kraju.

Cytuję: "Organizatorzy będą mogli prowadzić szkolenie na kursie specjalistycznym w zakresie ordynacji leków czy kontynuacji leczenia, a tym samym wzbogacić swoją ofertę szkoleniową."

W uzasadnieniu wyrazono także pogląd, że "jednostkowy koszt kursu specjalistycznego może wynieść ok. 450 zł. Koszt kursów będzie pokrywany ze środków własnych pracodawców lub pielęgniarek i położnych, które będą chciały nabyć uprawnienia wynikające z projektowanej ustawy. Ponadto Minister Zdrowia zakłada alternatywne rozwiązanie dotyczące finansowania kształcenia w ramach Nowej Perspektywy Finansowej."

Jaki może być rynek przedmiotowych szkoleń?

Około 120 tysiecy osób do przeszkolenia!

To wynika z innego fragmentu uzasadnienia do ustawy, w którym zapisano:

"Proponowane zmiany uzasadnia obecna liczba pielęgniarek (powyżej 90 tys.)  położnych (13 tys.) posiadających wyższe wykształcenie zawodowe na poziomie studiów pierwszego stopnia oraz liczba pielęgniarek (powyżej 16 tys.) i położnych ( 3 tys. ) posiadających wykształcenie na poziomie studiów drugiego stopnia. Łącznie pielęgniarki i położne posiadające dyplom ukończenia studiów na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo pierwszego i drugiego stopnia to połowa zarejestrowanych aktywnych zawodowo pielęgniarek i po łożnych w systemie ochrony zdrowia."

Zobacz komentarze na facebooku

.

Kwestia finansów w kontekście "recept pielęgniarek i położnych". Jak sprawę postrzega ministerstwo zdrowia?

.

Mariusz Mielcarek

.

Zobacz także:

Zobacz propozycję wykazu leków, na które będzie miała prawo wystawić receptę pielęgniarka i położna.

Aktualności według działów - Zapowiedź ministra zdrowia - pielęgniarka wypisze recepty [Ponad 500 KOMENTARZY!!!]

Najpierw UE dyskrymiowała pielęgniarki absolwentki Liceum Medycznego. Po 10 latach naprawiła swój błąd! Teraz polskie ministerstwo zdrowa chce przyznać kompetencje do samodzielnego ordynowania leków i wystawiana recept tylko magistrom, natomiast osobom z tytułem licencjata do wystawiana recept na zlecenie lekarza. Tylko ta grupa pielęgniarek będzie miała kompetencje do wystawiania skierowań na badania diagnostyczne i laboratoryjne. NA TO NIE MOŻE BYĆ ZGODY! [CZYTANO PONAD 4 000 RAZY, 155 KOMENTARZY!]

Komentarze użytkowników

#1  2014.06.19 14:25:12 amesia

Wiadomo,że koszty zawsze są.Każdy kurs,specjalizacja,dokształcanie wiąże się z kosztami.Tylko kto zapłaci to wiele zależy od zakładu pracy,oczekiwań pracodawcy itp.Rany,ale co czytam to tylko recepty i bunt niektórych pielęgniarek.Tylko jakoś mało się skupia nasz środowisko na celowości tego co mamy robić.Jaki jest sens żebym jako mgr i specjalista pisała rodzinie na karteczce co ma lekarz POZ zlecić np. na odleżyny żeby rodzina miała na tzw.P.Ja powiem tak.jak ktoś chce niech nie pisze.Jesteśmy przecież nie zależnym zawodem,a nadal potrzebujemy porad i pomocy w pielęgnowaniu.ech.

#2  2014.06.19 14:26:06 ~ough

JUż lecę żeby zrobic ten kurs z własnej kieszeni i brać odpowiedzialność za wypisane leki.

#3  2014.06.19 14:37:53 ~vidi

Ciekawe jestem jaki sposób znajdą pracodawcy by zmusić pielęgniarki do zrobienia kursu z własnej kieszeni. Tak przez ciekawość, czy ustawodawcy pamiętają o piel. z tytułem dr, będą na tych samych zasadach co mgr? Czy jest luka w przepisach i dr będą w grupie bez wyższego wykształcenia ;-)

#4  2014.06.19 14:40:06 ~Ewa

Ja popieram pomysł Pana Ministra, popatrzmy z innej perspektywy to dla nas ogromna szansa na rozwijanie się, trzeba iść z duchem czasu. Nasza wiedza na temat leczenia też jest bardzo ogromna wiec myślę ze to jest bardzo dobry pomysł abyśmy przepisywały recepty i skierowania na badania.

#5  2014.06.19 14:51:03 ~ough

Skoro chcą takich zmian to powinni nam sfinansować taki kurs.ciekawe czy to się będzie przekładać na nasze zarobki.

#6  2014.06.19 15:12:19 ~baba

Palcem nie kiwnę jak nie dostanę za to odpowiedniej podwyżki. Pracy mam i papierków do wypełnienia wystarczająco dużo. Dla mnie to żadna nobilitacja, ale przerzucenie obowiązków lekarzy na pielęgniarki. Czekam, aż zostnę zmotywowana finansowo - jak panowie lekarze. Na Zachodzie pielęgniarki też są za to wynagradzane. Mam nadzieję, że moje koleżanki nie będą się wyrychlać, nie uderzy im sodówa do głowy i będą ślepo wypisywały recepty, czując się takie "ważne". A swoją papierkową robotę będą wypisywały na chybcika, chyłkiem, albo po godzinach.

#7  2014.06.19 15:38:24 ~lol

WALCIE SIĘ z waszymi zasranymi kursami specjalizacjami itp. pseudo szkoleniami

#8  2014.06.19 16:00:00 ~elik59

Popieram Cię,niech się walą za chwile i tak nie będzie w Polsce pielęgniarek ,ciekawe jakie kursy wymyślą żeby obojętnie kto pracował przy łóżku chorego.

#9  2014.06.19 17:10:23 ~siostra

Mam już dość doceniania mnie poprzez pochwały i dokładanie obowiązków jak ja sobie świetnie poradzę i jaka ja jestem ważna, mądra, kształcona bo.ble ble. i teraz jeszcze będę mogła wypisać rp. MAM DOŚĆ! Przecież to kolejny etap wykorzystywania nas. Są osoby które czują się ważne i tego nie widzą bo. ble ble . mogą zrobić więcej tego czy tamtego . i myślą że urosną w czyiś oczach - UŁUDA jakoś lekarze po dołożeniu odpowiedzialności i obowiązków nie zadowalają się samą "ważnością" tylko na koncie mają więcej. My jesteśmy bardzo specyficzna grupą zawodową i często mi z tego powodu wstyd. :(

#10  2014.06.19 17:16:08 ~siostra

Cd. do baba - zgadzam sie z Tobą we wszystkim ale nie w nadziei. W naszym srodowisku są niestety koleżanki z bardzo niskim poczuciem wartości które zrobią wszystko żeby poczuć się ważniejsze " panie doktorze ja wypiszę, ja zrobię, ja podam, ja mogę, pan nie musi, ja sobie poradzę itd itd" Będą wypisywały i to bez dodatkowego honorarium. :((((

#11  2014.06.19 17:28:39 ~UWAGA

Ludzie pisze jak byk, że OTC wszystkie można ! Czyli wszystkie z" kiosków ", cześć przeciwalergicznych i inhibitory pompy protonowej też! tylko nie wiem jak ze zniżkami.

#12  2014.06.19 17:43:10 ~piel

Całkowicie popieram wypowiedzi-siostry

#13  2014.06.19 17:52:51 ~piel

Do Ewy-masz parcie dalej na postkomunistyczną siostrę i wyręczanie lekarzy w pracy, po to żeby się dowartościować.Popieraj Pana Ministra i rozwijaj się idąc z duchem czasu za Frii.Zapewne masz bogatego męża hehe.Wypisuj leki z kiosku Ruchu :)

#14  2014.06.19 18:43:41 ~piguła

No nie, nie dość że znów będziemy wyręczały "ciężko przepracowanych" lekarzy to jeszcze trzeba zapłacić za umiejętność nabazgrania na kawałku papieru, masakra jakaś !

#15  2014.06.19 18:46:28 ~aga

Dla mnie jako położnej to może być kolejny krok na przód w rozwoju zawodu położnej, który ustawowo jest zawodem samodzielnym. Położna teoretycznie może sama! prowadzić fizjologiczną ciążę (w praktyce z tym już trudniej z różnych względów). Ustawa ta mam nadzieję, że w przyszłości umożliwi w pewnym zakresie połączyć wspomnianą teoretyczną możliwość z praktyką i realiami. Dla takiej położnej wypisywanie recept i kierowanie na badania to jednak jest konieczność.

#16  2014.06.19 19:15:34 ~on.34

Co za głupota, szkoda że 450 nie dadzą pielęgniarce do wypłaty. Nic ten kurs nie da to jedna wielka fikcja jak zwykle. Zamordujecie sie w robocie za marne grosze i jak zwykle ktoś zdecyduje za was.

#17  2014.06.19 22:58:18 ~ja

I nową wojnę między pielęgniarkami znowu mamy te stare trochę nudne !

#18  2014.06.19 23:14:05 ~m

A kto zapłaci za badania,które zlecimy jak w NZOZ lekarze dwa razy się zastanowią zanim zlecą jakieś badanie?

#19  2014.06.20 00:35:28 ~maja

Kolejny kurs i wyciąganie pieniędzy od pielęgniarek . MASAKRA ! Za kilka lat i tak nie będzie kogo szkolić bo nie będzie pielęgniarek .

#20  2014.06.20 03:11:14 ~gosia

W dupie mam wypisywanie leków, również jak nie głębiej robienie kursu za moje pieniądze i robienie pracy za- ZA lekarza o nie. takiej chorej ambicji nie mam im płacą niech piszą.

#21  2014.06.20 10:52:44 ~piguła

No no pod wrażeniem jestem wpisu " gosia" tak trzymaj w końcu nie czuje się osamotniona ;)

#22  2014.06.21 19:49:49 ~@l@

I znowu ktoś naszym kosztem będzie zgarniał kasę za szkolenia .bo już kończy się nabór na pomostówki i skończy się kasa, a te wszystkie uczelnie i firmy kształcące pielęgniarki muszą jakoś się utrzymać. Bo na naszej grupie zawodowej najłatwiej zbić majątek, nawet nasze izby prowadzą odpłatnie kursy specjalistyczne i szkolenia. Tylko kto za to płaci? Oczywiście pielęgniarki ze swoich nędznych dochodów.I zamiast lepiej zarabiać musimy stale ponosić wydatki.

#23  2014.06.22 22:16:55 ~mag14

Kurs to jedno, a co później.Stale wprowadzane są na rynek nowe postaci i dawki określonych leków.Inne są wycofywane.Lekarze na bieżąco otrzymują informacje, a nam - pielęgniarkom- przedstawiciele dają.długopisy.Tak poważnie nas traktują.A poza tym dokumentacji pielęgniarskiej nam wystarczy.Na przestrzeni lat przybywa i to pewnie jeszcze nie wszystko co NFZ wymyśli.A pacjenci czekają na nas.

#24  2014.06.22 22:38:29 ~a

No recepty będziemy pisać wyręczać lekarzy im państwo da podwyżkę i będą się dalej bujać a my dalej za tą sama pensję z coraz większymi obowiązkami.jak dostanę wyższe wynagrodzenie to mogę pisać recepty.ale za friko nie

#25  2014.06.23 09:42:58 ~irena

Brawo - dużo pielęgniarek podjęło już decyzję- zamiast durnego kursu i wyręczania lekarzy - robią studia i uciekają za granicę. Tam będą docenione nie tylko pod względem zawodowym ale także finansowym - to wstyd dla pana Premiera i Ministerstwa Zdrowia- ogromny wstyd, gdyż w Polsce nie będzie należytej opieki nad chorym, zachód nie będzie miał z tym problemu, gdyż doceniają tam nasze pielęgniarki. Mam pytanie- czy lekarze będą zarabiać mniej , skoro pielęgniarki za nich będą wykonywać pracę?

#26  2014.06.24 21:21:23 ~fizjot.

Mmm.chciałbym mieć takie tanie kursy:( nasze zaczynają się od 1000 zł za moduł (a modułów 6 np.) albo taki NDT Bobath (15 tyś) lub Vojta (12 tyś.). Suche igłowanie, kurs 4-dniowy: ok 5 tyś. Ehh.zazdroszczę:(

#27  2015.06.15 19:16:39 ~piel.

Nie rozumiem czemu tyle koleżanek tak sie denerwuje i każe sobie wsadzić taki kurs w d.im mniej nam mozna robic tym bardziej jestesmy zalezne od lekarzy tym latwiej nami kierowac i tym latwiej zastapic.denerwujecie sie ze mamy zwiekszo e kompetencje to co chcecie zeby nasza praca byla ograniczona do zmiany pampersa i zalozenia materaca p/odlezynowego? nie chcecie sie ksztalcic to sie nie ksztaltcie.a dla lek to nic dobrego bo teraz straca czesc dochodow bo pacjent nie bedzie placil za wizyte tylko zeby dostac recepte. A taki kurs moze byc przydatny tez dla was.nie oszukujmy sie tez czasem potrzebujemy recepte i idziemy sie usmiechac do dr a tak wypiszemy sobie same. Z jednej strony koleznki mowimy jakie to jestesmy madre ze lekarzy poprawiamy ze jestesmy niezastapione na oddziale szpitalnym ze w nocy sobie same poradzimy a dr spi a z drugiej jak nam daja wieksze kompetencje to zaraz bunt bo po co.