"Przychodzi baba do lekarza". Po receptę. A pielęgniarki .... dziwolągi. Po Liceum Medycznym. Po Studium Medycznym.

Rząd dzieli pielęgniarki na lepsze i gorsze!

..............................................................

W dniu 9 kwietnia 2014 roku pisałem na Portalu:

Po wstępnej analizie zapisów powyższego projektu (w sprawie recept pielęgniarek i położnych) jedno jest pewne: NIE MA ZGODY, na dzielenie pielęgniarek i położnych na "lepsze" i "gorsze". To próba dyskryminacji połowy czynnych zawodowo polskich pielęgniarek i położnych!

Ministerstwo zdrowia wraz departamentem pielęgniarek i położnych poszło na łatwiznę. Dlaczego uznano, że jedynym kryterium przyznania przedmiotowych kompetencji (kontrowersyjnych) jest posiadanie tytułu magistra lub licencjata? Dlaczego nie tytuł zawodowy pielęgniarki lub położnej? Co z osobami posiadającymi tytuł specjalisty?

Zadziałało lobby szkolnictwa wyższego oraz organizatorów szkoleń dla pielęgniarek i położnych (kurs specjalistyczny)?

Czy samodzielne skierowanie pacjenta przez pielęgniarkę, położną na badanie ogólne moczu, poziomu glukozy we krwi wymaga tytułu magistra, licencjata?

Zobacz komentarze na facebooku

.


 

Jest rok 2023.

Do przychodni przychodzi pacjentka przewlekle chora. Jest pacjentką tutejszej poradni lekarza rodzinnego. Zwraca się z prośbą do pielęgniarki o wypisanie kolejnej recepty na środek przeciwbólowy - Tramadol. Lek został przypisany przez lekarza rodzinnego. Poprzednio receptę wypisywała jej pielęgniarka Gertruda Magisterska.

Niestety pielęgniarka, do której prośbę swoją skierowała pacjentka to Zdzisława Licealna. Pielęgniarka stwierdza, że nie może wypisać recepty, gdyż jest pielęgniarką po Liceum Medycznym, a takie pielęgniarki nie mają prawa wypisać recepty. Mimo, że pani Licealna to pielęgniarka z ponad 20 letnim stażem pracy.

Wobec powyższego pacjentka mówi: może receptę wypisze mi pani Marzena? Tym razem także się okazuje, że pielęgniarka  Marzena Studium nie ma uprawnień do wypisania recepty. Pani Marzena posiada ponad 10 letni staż pracy w zawodzie, ale jest absolwentką Studium Medycznego. Uprawnień do wypisania recepty także nie posiada, mimo faktu posiadania tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego.

Podczas rozmowy pacjentki z pielęgniarką Marzeną i Zdzisławą pojawiła się pielęgniarka Gertruda Magisterska. Jak to dobrze. Pielęgniarka z tytułem magistra pielęgniarstwa posiadająca 2 miesięczny staż pracy zawodowej doprowadziła do rozwiązania tej jakże kryzysowej sytuacji!

Pakiet kolejkowy ministra zdrowia zadziałał ......

.


.

Dla zobrazowania poziomu merytorycznego zaproponowanych przez ministerstwo zdrowia rozwiązań w zakresie wypisywania recept przez pielęgniarki i położne, poniżej prezentuję wyciąg z konsultacji publicznych w kontekście interesującej nas problematyki. Pod konkretnymi uwagami zamieszczam w oryginalnym brzmieniu odniesienie się do przedmiotowej uwagi przez ministerstwo zdrowia.

Uwaga nr 1

Kwestionowanie konieczności posiadania przez pielęgniarki i położne wykształcenia na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia, jako jedynego kryterium przyznawania nowych uprawnień i obowiązków pielęgniarkom i położnym, pod warunkiem ukończenia przez nie kursu specjalistycznego; konieczność rozszerzenia grupy pielęgniarek i położnych, korzystających z nowych uprawnień o wszystkie pielęgniarki i położne (posiadające wykształcenie średnie), które posiadają prawo wykonywania zawodu – jeżeli ukończą kurs specjalistyczny w tym zakresie.

Odniesienie się do uwagi przez ministra zdrowia:

"Uwaga powyższa nie została uwzględniona, ponieważ stoi w sprzeczności z generalnymi założeniami zmian zaproponowanych w projekcie ustawy".

Uwaga nr 2

Konieczność posiadania przez pielęgniarki i położne wykształcenia na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia, jako jedynego kryterium przyznawania nowych uprawnień i obowiązków pielęgniarkom i położnym, pod warunkiem ukończenia przez nie kursu specjalistycznego; konieczność rozszerzenia grupy pielęgniarek i położnych, korzystających z nowych uprawnień o wszystkie pielęgniarki i położne (posiadające wykształcenie średnie), które posiadają prawo wykonywania zawodu – jeżeli ukończą kurs specjalistyczny w tym zakresie.

Odniesienie się do uwagi przez ministra zdrowia:

"Uwaga powyższa nie została uwzględniona, ponieważ stoi w sprzeczności z generalnymi założeniami zmian zaproponowanych w projekcie ustawy."

Uwaga nr 3

Rozszerzenia uprawnień wynikających z projektowanej ustawy na wszystkie grupy pielęgniarek i położnych, bez względu na stopień posiadanego wykształcenia, -pominięcia w projekcie ustawy regulacji dotyczącej objęcia grypy pielęgniarek i położnych posiadających tytuł zawodowy specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa, położnictwa albo w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia oraz pielęgniarek i położnych posiadających tytuł licencjata, magistra w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia.

Odniesienie się do uwagi przez ministra zdrowia:

"W przyszłości planuje się zmianę przepisów w zakresie włączenia pielęgniarek i położnych z tytułem specjalisty. Nie planuje się włączenia pielęgniarek i położnych posiadających tytuł licencjata lub magistra w innej dziedzinie mającej zastosowania w ochronie zdrowia."

Uwaga nr 4

Konieczności wdrożenia trzystopniowego poziomu kompetencji pielęgniarskich analogicznie, jak w Wielkiej Brytanii.

Odniesienie się do uwagi przez ministra zdrowia:

"Uwaga nieuwzględniona, ponieważ planowanym pakietem zmian inicjujemy zmiany w przyszłości dotyczące rozszerzenia proponowanych zmian dla szerszej grupy pielęgniarek".

Uwaga nr 5

Kwestionowanie konieczności posiadania przez pielęgniarki i położne wykształcenia na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia, jako jedynego kryterium przyznawania nowych uprawnień i obowiązków pielęgniarkom i położnym, pod warunkiem ukończenia przez nie kursu specjalistycznego

Odniesienie się do uwagi przez ministra zdrowia:

"Uwaga nieuwzględniona, ponieważ w przyszłości przewiduje się zmiany w tym zakresie."

 

Zobacz komentarze na facebooku

 

Kwestia finansów w kontekście "recept pielęgniarek i położnych". Jak sprawę postrzega ministerstwo zdrowia?

 

Mariusz Mielcarek

.

Zobacz także:

Zobacz propozycję wykazu leków, na które będzie miała prawo wystawić receptę pielęgniarka i położna.

Aktualności według działów - Zapowiedź ministra zdrowia - pielęgniarka wypisze recepty [Ponad 550 KOMENTARZY!!!]

.

Komentarze użytkowników

#1  2014.06.20 10:54:01 ~piel

Znam wiele pielęgniarek po LM, jedne są bardzo ograniczone inne mają naprawdę dużą wiedzę. Myślę, że taki podział wg wykształcenia zmotywuje te z dużą wiedzą do ukończenia studiów, przecież nie będzie to dla nich duży wysiłek, a zawód medyczny nakazuje ustawiczne kształcenia. Po za tym każdy pielęgniarki po mgr będą miały to w toku kształcenia, pielęgniarki po LM nie, i cały czas narzekał na to we wszystkich artykułach i komentarzach, że do tego przygotowane nie są i nie będą wyręczać lekarzy! teraz kiedy rozdzielono kompetencje wg. wykształcenia narzekają, że czują się gorsze! Dogodzić ciężko.W każdym zawodzie jest podział kompetencji wg. wykształcenia to nic dziwnego!

#2  2014.06.20 11:04:16 ~MaS

Zamiast się cieszyć, że rozszerzono możliwości tylu pielęgniarkom i położnym to teraz sztuczne bicie piany, że dlaczego nie wszystkim. A właśnie dlatego, że to ukłon w stronę osób, które coś robiły ze swoim wykształceniem. Było tyle opcji uzupełnienia wykształcenia, ale się starym krowom nie chciało, więc teraz morda w kubeł!

#3  2014.06.20 11:14:02 ~Piotr Rzok

Nie wiem o co te całe larum. Wybierałem ten zawód by pielęgnować i pomagać ludziom chorym powracać do zdrowia. Jeżeli chodzi o załącznik 4. To wiele z tych badań, a w zasadzie wszystkie może zlecić sobie sam pacjent, jeżeli go tylko na to stać. Ja jestem wykonawcą jego woli i kasjerem. Czasem też doradcą. A co do leków. Wiele z tych specyfików proponowanych w załącznikach do rozporządzenia, ma niewielkie zastosowanie terapeutyczne we współczesnej medycynie. Ale gdy koleżankom zależy by w tej materii współpracować z NFZ-tem w ramach refundowanych leków, badań laboratoryjnych i środków medycznych to proszę bardzo. Gdybym chciał być lekarzem - wybrałbym inny kierunek studiów

#4  2014.06.20 11:16:36 ~basik

MaS.no pięknie wyrażasz się o starszych koleżankach,żenada.

#5  2014.06.20 12:07:35 WzburzonyLekarz

No i ja się pytam pielęgniarko dumna ty jesteś z siebie zdajesz sobie sprawę z tego co robisz? masz ty wogóle rozum i godnośc człowieka? ja nie wiem ale żałosne z was osoby ,chyba nie pomyśłałyście nawet co robicie i kogo obrażacie ,możesz sobie obrażac tych co na to zasłużyli sobie ale nie naszych lekarzy osób wielkich ,i tak wyjątkowa i ważną bo to nie jest ktoś tam taki sobie że możesz go sobie wyśmiać bo tak ci się podoba nie wiem w jakiej wy się wychowaliście rodzinie ale chyba wy nie wiem nie rozumiecie co to jest leczenie pacjentów .Pielęgniarki jeśli myslicie że jestescie wspaniałe to jestescie zwykłymi czubkami których ktoś nie odizolował jeszcze od społeczeństwa ,nie wiem co w tym jest takie śmieszne ale czepcie się stalina albo hitlera albo innych zwyrodnialców a nie czepiacie się polskich ciężko pracujących lekarzy .jak można wogóle publicznie zamieszczac takie artykuły na forach internetowych? ja się pytam kto powinien za to odpowiedziec bo chyba widac że pielęgniarki do koscioła nie chodzą jak jestescie nie wiem ateistami albo wierzycie w jakies sekty pijecie tylko herbate i nic nie robicie czy wogóle jestescie może ty sługami szatana a nie będziecie z polskich lekarzy robiły czegoś takiego ,to ty chyba jestescie jakiejś nie wiem co sie jaracie pomiotami szatana .wez pomyśl sobie ile lekarze zrobili ,oni są kimś a ty kim jestes żeby z niego sobie robić kpiny co? kto dał ci prawo obrażac wogóle lekarzy Polaków ? pomyślałes wogóle nad tym że to nie jest osoba taka sobie że ją wyśmieje i mnie będa wszyscy chwalic? wez pielegniarko naprawdę jestes jakas psychiczna bo w przeciwieństwie do ciebie to lekarz jest autorytetem dla mnie a ty to nie wiem czyim możesz być autorytetem chyba takich samych jakiś głupków jak ty którzy nie wiedza co to kosciół i religia ,widac że się nie modlisz i nie chodzisz na religie do szkoły ,widac nie szanujesz religii to nie wiem jak chcesz to sobie wez swoje zdięcie wstaw ciekawe czy byś sie odważył .naprawdę wezta się dzieci zastanówcie co wy roicie bo nie macie widac pojęcia o tym kim są polscy lekarze . Pielęgniarki jak nie jestescie w pełni rozwinięte umysłowo to się nie zabierajcie za taką osoby jak lekarze bo to świadczy o tym że nie macie chyba w domu krzyża ani jednego obraza świętego nie chodzi tutaj o kosciół mnie ale wogóle ogólnie o zasady wiary żeby mieć jakąs godnosc bo lekarze nikogo nie obrażają a ty za co ich obrazacie? no powiedz za co obrażasz takie osoby jak lekarzy ? brak mnie słów ale jakbyś miał pojęcie chociaz i sięgnął po pismo święte i poczytał sobie to może byś się odmienił .nie wiem idz do kościoła bo widac już dawno szatan jest w tobie człowieku ,nie lubisz kościoła to chociaż siedz cicho i nie obrażaj innych ludzi

#6  2014.06.20 12:26:17 ~Ula

Widzę że w środowisku pielęgniarek pod względem wyręczania lekarzy w Ich obowiązkach nie zmieniło się nic. Były,są i będą pielęgniarki które ochoczo wyręczają lekarzy i te które zajmują się pacjentem i znają swoją rolę w opiece nad Nim. Uważam że te pierwsze mają kompleks niższości i stąd ta służalczość. Lekarz i pielęgniarka to zawody których celem jest leczenie/lekarz/ i opieka/pielęgniarka/ nad chorym.Ordynowanie leków wypisywanie ich jest obowiązkiem i odpowiedzialnością lekarza. Mogę zrozumieć wypisanie recepty w obecności lekarza w gabinecie lekarskim zabiegowym,kiedy to pielęgniarka współpracuje z lekarzem /np.chirurgicznym/w innym przypadku nie. Ale jeżeli pielęgniarki z tytułem magistra będą czuły się bardziej dowartościowane to dlaczego im tego zabronić?

#7  2014.06.20 12:43:56 ~hmmm

Dlaczego zaimki osobowe piszecie z dużej litery? Wyjątek to II os. l. pojedynczej i mnogiej, gdy zwracamy się bezpośrednio!

#8  2014.06.20 12:54:30 ~NR

Do pań po LM i SM - trzeba było się uczyć! W każdym zawodzie jest podział obowiązków odpowiedni do stopnia wykształcenia. Możecie się drogie Pani burzyć, wić i toczyć pianę, ale prawda jest taka, że jesteście niedouczone i to widać! 20 lat praktyki :) - super! Przyznaję, opanowałyście czynności praktyczne, wypełnianie papierów i nadskakiwanie lekarzom do perfekcji. Niestety brak wiedzy teoretycznej razi po oczach. Błędy jakie Panie popełniacie nieraz szokują już studentów. Proszę się douczyć, albo z pokorą przyjąć fakt, że przy wykształconych pielęgniarkach stanowicie personel pomocniczy - średni personel medyczny.

#9  2014.06.20 13:11:17 ~MGR IP

Ale o co tyle szumu był okres przejściowy gdzie studia były z UE dofinansowane kto nie skorzystał to niech nie robi scen.

#10  2014.06.20 13:16:15 ~emerytka

Jestem po SM i nie czułam się niedowartościowana i nie doceniana na swoim stanowisku pracy. Swoje młodsze koleżanki wręcz zachęcałam do robienia licencjatów i mgr.jestem na emeryturze od kilku lat,ale jeszcze pracuję w swoim zawodzie. Jestem zmartwiona nie tym kto będzie pisał recepty a kto nie,ale stosunkami między "siostrami"a paniami pielęgniarkami. Zamiast się wspierać.

#11  2014.06.20 13:39:04 ~Rita

Do NR- całe szczęście że pani skończyła studia .Gratuluję .Podział obowiązków odpowiedni do wykształcenia ? Czyli pielęgniarka po studiach ma inny zakres obowiązków niż pielęgniarka po liceum czy studium ? A czym się rózni ? Chętnie posłucham .A czy mgr pielęgniarstwa bez kursu może np.szczepić ? Bo chyba nie .Myśli pani ze jak jest mgr to jest kimś lepszym ? Już dzisiaj pacjenci komentują ze poprzyjmowali jakieś nowe niby po studiach a nie potrafią do łóżka podejść bo się boją .Wykształcenie to nie wszystko proszę pani .A lekarz i tak będzie miał panią za nic.

#12  2014.06.20 15:26:02 ~Roza

Do kmoentarza 2i6 , przypuszczam że są panie po tzw.studiach, niestety poziom wykształcenia nie idzie w parze z poziomem inteligencji.

#13  2014.06.20 17:43:54 ~cts

Widzę że co niektóre pielęgniarki uważają się za lepsze bo mają mgr przed imieniem.Przykre bo lekarze traktują się na równi ale widocznie nie mają przerośniętego ego.Ja mam prawo wykonywania zawodu w UK i Polsce.Znam swoją wartość i nie potrzebuję dodatkowego papierka tylko po to by wypisywać za lekarzy recepty a tym bardziej poniżać koleżanki.

#14  2014.06.20 19:25:34 ~jaga

Tym ktore dra sie najglosniej wymachuja tym swoim dyplomem mgr.tylko wspolczuc nalezy to biedne zakompleksione,niedowartosciowane,pozbawione kultury,tolerancji paniusie,ktorym wydawalo sie ze jak zostana magistrami to swiat padnie im do stop a tu ,kuku , nikt im nie bije braw, nie wychwala, dla lekarzy nie sa zadnymi liczacymi sie partnerami,wykonuja zlecenia lekarskie i czekaja az sie stolek na odzialowa zwolni.Moglyscie isc na medycyne bylybyscie kims i recepty moglybyscie wypisywac na wszystko ale to za ciezkie studia .prawda? Lepiej opluwac kolezanki ze srednim wyksztalceniem i tym sie dowartosciowywac.Smieszne jestescie i mimo wyksztalcenie glupie oj glupie>)

#15  2014.06.20 19:56:53 ~mgr Domi

Baby drogie przestańcie pluć jadem. prawda jest taka, ze w pracy nie liczy się papierek, ale UMIEJĘTNOŚĆ WYKORZYSTANIA WIEDZY W PRAKTYCE. i to jest najważniejsze. Proponuję wszystkie negatywne emocje przelać na walkę o podniesienie płac a nie na walkę między sobą, bo to nas tylko osłabia jako grupę zawodową. Rządowi tylko o to chodzi żeby nas skłucić. Bądźmy jednością. wszystkie jesteśmy tylko (albo i AŻ) PIELĘGNIARKAMI.

#16  2014.06.20 21:04:28 ~la la

Zygać mi się chce jak to czytam-wstyd mi za was

#17  2014.06.20 21:53:53 ~zosia

Do NR (8) Dlaczego zakładasz, że pielęgniarki po LM i SM przez całe swoje życie zawodowe nie dokształcały się? Kursy specjalistyczne, kwalifikacyjne, specjalizacje i inne. Dlaczego uważasz, że inne studia mające zastosowanie w pielęgniarstwie są nic nie warte? Po co mam teraz robić następny fakultet mając mgr i specjalizację oraz wiele innych kursów? Czy studia pomostowe to taki wielki cud edukacyjny? Czy jak ktoś ma specjalizację to jest głupszy od licencjata czy mgr? Dodam jeszcze, że był okres, że SM trwało 3 lata i miało program licencjatu, ale nawet takim pielęgniarkom nie zaliczono tego jako wykształcenia wyższego - paranoja i nasze piekiełko. Zamiast walczyć o interesy całego środowiska pielęgniarskiego to cały czas licytacja: a ja skończyłam to a ja tamto.

#18  2014.06.20 21:58:06 ~ana

Magisterki,licencjaty,po studium,po medyku,siostry i pielęgniarki wszystkie wykonujemy trudny zawód.Czemu stale skaczemy sobie do gardeł,wykorzystajmy te gardła w słusznej sprawie żądając podwyżek.Większość z nas to osoby wierzące ale w wypowiedziach tego nie widać,kobiety co wy robicie,to jak gniazdo żmij.Dowartościować się można w inny sposób a nie wyzywać się od starych krów. Zal mi co niektórych jak ciężko żyć z taką nienawiścią do innych ludzi.

#19  2014.06.20 22:16:10 ~Karina

Jestem mgr piel.Pracuję od jakiegoś czasu w DE. Tu pielęgniarka nie musi mieć nawet matury, a jest szanowanym pracownikiem zarówno przez lek, pacjentów jak i ich rodziny! Tworzymy zespół, jedną drużynę, bez podziałów-lek czy piel. Mam czas dla pacjenta, zajmuję się ich PIELĘGNACJĄ.O to chodzi w naszym zawodzie. W PL miałam czas na papierologię,a pacjent był na dalszym planie. Marzę o tym, że będę mogła być pielęgniarką w swoim kraju.nie sekretarką czy sługusem lekarza.

#20  2014.06.20 23:10:42 ~średnia

Drogie koleżanki, Tak"pluć jadem"na siebie potrafią tylko pielęgniarki.Jest to jedyna grupa zawodowa,która,jest tak bardzo przeciw sobie,tylko my potrafimy"nadawać"do lekarzy na siebie.Czy kiedykolwiek lekarz w Waszej obecności krytykował kolegę po fachu? Nigdy,a ja nie raz byłam świadkiem oczerniania koleżanek przy lekarzu.O czym to świadczy? O Was,moje drogie,o Was. A zmieniając temat,nie raz,nie dwa miałam okazję wprowadzać w działanie oddziału,kolezanki po studiach,z mgr przed nazwiskiem,powiem krótko,to woła o pomstę do nieba.Czego Was uczą na tych studiach? gdyby głupota miała skrzydła,fruwałybyście jak gołębice,masakra.Poprosić o pomoc,to dla Was poniżenie,maltretowanie pacjenta bo"potraficie" założyć wenflon jest ok.Zastanówcie się odrobinę,bo podanie pacjentowi basenu,to dla Was poniżenie.koleżanki,co jadłyście na obiad,że tak pieprzycie?

#21  2014.06.21 00:08:36 ~magda

2023 rok i 10 letni staz po liceum medycznym? Cos tu nie halo?

#22  2014.06.21 03:13:05 ~RN

Glowa mala ze osoby ktore ratuja zycie innym nie maja szacunku dla siebie samych , nie ktore wypowiedzi "krowy"? swiadcza tylko ze osoba ktora to pisze nie wiem jak otrzymala dyplom magistra ? wypisywanie recept to nie nie wyrecznie lekarzy ,ktos kto pisze obraza lekarzy,wina jest w zmianie naszego systemu nie uporzadkowane sa prawa, mam juz dosc sluchania ze LM SM to byly niedouczone pielegniarki .wiecej, zmienily sie nazwy szkol nowe LP czy MGs za kilka lat beda slyszaly to samo od wlasnych corek ze sa niedouczone ,wstyd tylko ze ludzie wypisuja takie bzdury , rozumiem wolnosc slowa ale to juz jest ponad profesionalizm naszego zawodu

#23  2014.06.21 10:55:12 ~RK

No i drogie koleżanki nowa kłótnia gotowa nadal nas skłócają żebyśmy były pokorne. Z NASZEJ STRON BRAK KONSEKWENTNEJ WALKI O SWOJE, SOLIDARNIE OD LAT I TO JEST ŻENUJĄCE ! MAJĄC 5 PRAC JESTEŚCIE NIEWOLNIKAMI OSZUKUJECIE SWOJE RODZINY NADAL NIE ZARABIACIE ADEKWATNIE PIELĘGNIARKA W PRZYCHODNI PORÓWNYWALNIE DO SPRZĄTACZKI ! GDZIE NORMY ZATRUDNIENIA TYM SIĘ ZAJMUJCIE !

#24  2014.06.21 13:22:01 ~aga

Do Rita: jakby pani znała swoją wartość i wartosc swojego zawodu to by wiedziałą ze prawdziwa pielęgniarka to odrębny zawód medyczny i współpracuje z lekarzem a nie mu nadskakuje! same dałyście się pozbaść lekarzom i jeszcze teraz wmawiacie młodym że lekarze i tak będą mieli je za nic. to jest poprostu żałosne co pani robi! jakbyście cokolwiek zrobiły w kierunku polepszenia swoich kompetencji to byście wiedziały jaką rangę ma nasz zawód, a tak po 20 letniej tylko rutynie psujecie wizerunek pielęgniarek które ciężko pracują i uczą się zeby ten zawód zdobył profesję. samae sobie bata kręcicie i dołujecie te osoby, które naprawde osiągają coś w tym zawodzie. Apel o rozsądek!

#25  2014.06.21 15:49:13 ~AA PIEL.

Panie pielęgniarki, jak czytam komentarze Pań to mi jest wstyd że jestem pielęgniarką, czy kiedykolwiek widziałyście aby lekarze w tak obraźliwy sposób wyrażali się o sobie. Miejcie odrobinę szacunku dla siebie i koleżanek. A to czy ktoś skończył liceum medyczne czy studium to nie ma znaczenia, takie były czasy, jednych stać na studiowanie innych nie lub są inne powody dla których tego nie robią, ale to nie znaczy, że kogoś można opluwać i naprawdę jak czyta te komentarze ktoś spoza środowiska pielęgniarskiego to straci resztki szacunku do tego zawodu. SZANUJCIE SIĘ I SZANUJCIE SWOJE KOLEŻANKI PO FACHU, TO WTEDY SPOŁECZEŃSTWO BĘDZIE SZANOWAĆ PIELĘGNIARKI !

#26  2014.06.21 18:51:49 ~aaa

Żadna to nobilitacja odwalanie obowiązków za lekarzy.wystarczy przeczytać załączniki.

#27  2014.06.22 19:05:57 ~do NR

Szanowna pani mgr.Ukończyłam Liceum Medyczne, nigdy nie nadskakiwałam lekarzom, papierów nie cierpię,dokształcam się na różnych kursach, jestem stałym bywalcem biblioteki medycznej. Moja wiedza i praktyczne umiejętności są na wysokim poziomie. Studenci nie mają pojęcia o pracy i niech nie komentują tego na czym się nie znają. Zawsze przestrzegam zasady aby nikomu złego nie czynic i postępowac tak jak ja bym chciała aby mnie czyniono. Koleżanki z wykształceniem wyższym wcale nie są mądrzejsze od nas. Nie jestem personelem pomocniczym dla nich, ciągle się pytają, proszą o pomoc. Koleżanko mgr! Trochę pokory.

#28  2014.06.22 20:49:31 ~Jolpod

Dawno nie zaglądałam, ale chyba nic nie straciłam, bo jak widzę nic się nie zmieniło i zero postępu w produktywnym dialogu zawodowym. Jakiegokolwiek tematu by się nie dotknęło, zawsze skończy się taką samą (kasa-kompetencje-LM-SM-Lic.-Mgr ;D), idiotyczną pyskówką. Przynajmniej jedna dziedzina, w której mamy "wypracowane algorytmy" i zawsze do nich wracamy oraz się ich kurczowo trzymamy. Pozdrawiam wszystkich "za" i "przeciw". P.S. Do "5" (Wzburzony Lekarz) - czy możesz zdradzić co to za psychoaktyw pobudził cię do tak perlistego bełkotu? Bo przy najlepszych chęciach, tak na trzeźwo, to nie ma szans na taką kompozycję słowną - Chopin, Mozart i Bethowen mają przy Tobie na noc. Nawet Einstein nie byłby w stanie stworzyć czegoś takiego, pomimo, że wyprodukował teorię względności i wynalazł dynamit. Pozdrówka ;D