Władze izby pip podjęły uchwałę w sprawie "obowiązku stałego aktualizowania wiedzy i umiejętności zawodowych przez pielęgniarki i położne".

Doskonalenie zawodowe pielęgniarek i położnych.

...........................................................

Przygotowany przez władze izby pip projekt uchwały w sprawie obowiązku stałego aktualizowania wiedzy i umiejętności zawodowych przez pielęgniarki i położne wywołał burzę na Portalu Pielęgniarek i Położnych. Przedmiotowy projekt opublikowaliśmy na Portalu w dniu 8 maja 2014 roku. Pod projektem, który czytano na Portalu prawie 7 000 razy, zamieszczono ponad 100 komentarzy! Szczegóły zaproponowanego przez władze izby pip rozwiązania w zakresie obowiązku aktualizowania przez pielęgniarki i położne wiedzy i umiejętności zawodowych znajdziesz tutaj.

Natomiast poniżej publikujemy uchwałę władz izby pip z dnia 5 czerwca 2014 roku w sprawie obowiązku stałego aktualizowania wiedzy i umiejętności zawodowych przez pielęgniarki i położne.

 

Uchwała Nr 195/VI/2014
Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
z dnia 5 czerwca 2014 r.
w sprawie zasad wykonania obowiązku aktualizowania wiedzy i umiejętności zawodowych przez pielęgniarki i położne


Na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 1 lipca 2011 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych (Dz. U. Nr 174 póz. 1038 ze zm.), uchwala się, co następuje:


W celu realizacji przez pielęgniarki i położne ustawowego obowiązku aktualizowania wiedzy i umiejętności zawodowych, uchwala się co następuje:

§1. 1. Doskonalenie zawodowe pielęgniarki, położnej obejmuje doskonalenie zawodowe w zorganizowanych formach kształcenia podyplomowego, zgodnie z art. 66 w związku z art. 61 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lipca 201 1 roku o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz, U. Nr 174, póz. 1039 ze zm.) oraz w ramach samokształcenia.
2. Poprzez samokształcenie rozumie się samodzielne zdobywanie wiadomości, umiejętności i sprawności praktycznych z określonej dziedziny pielęgniarstwa lub położnictwa.
§ 2. 1. Pielęgniarka, położna może realizować obowiązek aktualizowania wiedzy i umiejętności zawodowych w poszczególnych dziedzinach pielęgniarstwa, położnictwa również poprzez:
1)    udział w kursie / szkoleniu podyplomowym nieobjętym przepisami w zakresie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych, mającym zastosowanie na stanowisku pracy;
2) udział w kongresie, zjeździe, konferencji lub sympozjum naukowym;
3) udział w szkoleniu wewnątrzzakładowym / wewnątrzoddziałowym;
4) udział w pracach komisji / zespołów działających na rzecz rozwoju zawodowego pielęgniarek i położnych;
5) opublikowanie: artykułu w czasopismach naukowych, książki naukowej / monografii, książki popularnonaukowej, rozdziału / tematu w książce naukowej / monografii, rozdziału / tematu w książce popularnonaukowej, artykułu w czasopiśmie popularnym lub biuletynie informacyjnym okręgowej izby pielęgniarek i położnych;
6) udział w radzie naukowej, programowej lub kolegium redakcyjnym: czasopisma naukowego lub popularnonaukowego, publikacji zwartej lub biuletynu samorządu zawodowego;
7) uzyskanie tytułu naukowego, stopnia naukowego, ukończenie studiów magisterskich na kierunku pielęgniarstwo / położnictwo lub studiów podyplomowych w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Zobacz ponad 20 komentarzy na facebooku

.

Zobacz także:

Władze izby pip - pielęgniarka i położna ma zbierać "punkty edukacyjne" w ustalonych "okresach rozliczeniowych"! [Czytano prawie 7 000 razy, 105 KOMENTARZY!]

.

Komentarze użytkowników

#1  2014.07.03 10:56:01 ~Absurd!

Przecież to jest w ustawie i takie uchwały są bezzasadne! Lepiej podjąć uchwałę nt. tego by nami lekarze nie zarządzali jako lekarze naczelni i ordynatorzy-musi to być klarownie przynajmniej w uchwale! Oraz by wreszcie wynagrodzenia podniesiono a nie zabierano dotychczasowe dodatki! Uchwalić i realizować! Tego oczekujemy a nie powielania ustawy tylko ułatwienie jej realizowania! Anna

#2  2014.07.03 11:13:38 ~gusiek69

Bez zmian, ale w tym roku może w drugim zaczynam doktorata z pielęgniarstwa jak się uda:)

#3  2014.07.03 12:09:48 ~Nina

A kiedy Izba zadba o nasze portfele i z wymusi na pracodawcach dodatkowe pieniądze za nadgodziny które są na nas wymuszane z powodu zdawania dyżuru i raportów z tym związanych? Już kiedyś tak było, że miałyśmy naliczane 12,5 godz za dyżur i to było fair, a później ktoś baaardzo inteligentny wymyślił, że doba nie ma 25godz. tylko 24. A ja się pytam czy ja pracuję na taśmie czy w biurze? Musimy przekazać relację o LUDZIACH i ich stanie zdrowia a nie o rzeczach Dokłada nam się papierologii na dyżury, teoretycznie mamy czas na posiłek, a często jest tak,że kawę pijemy zimną ok 16.00 a żeby uzupełnić papiery czy napisać rzetelny raport zostaje się po godzinach, kto to widzi z przełożonych? Kiedy Izby o to zadbają?

#4  2014.07.03 13:34:05 ~piguła

Już nic mnie chyba nie zdziwi. Panie w Izbach mają genialne pomysły, jak ściągać z nas kasę. Przecież wiadomo kto będzie prowadził te sympozja i szkolenia. Widocznie za mało jeszcze zarabiają bo kwota 10 tys miesięcznie już nie wystarcza, Ostatnio czytałam, że samorząd lekarski rozpoczyna dyskusję na temat podniesienia składki członkowskiej, która od 8 lat nie była podnoszona, wynosi 40 zł miesięcznie i czy jest zasadność jej podniesienia. Członek samorządu lekarskiego nie ma etatu w izbie dostaje 150 zł brutto za faktycznie przepracowaną godzinę. Może nasze Panie wzięłyby przykład. Nam składki są podnoszone automatycznie. Nikt nie prowadzi z nami dyskusji na temat zasadności podniesienia składki. Teraz jeszcze punkty edukacyjne. Czyli muszę od nowa zacząć studia i wszystkie szkolenia. Paranoja

#5  2014.07.03 15:21:44 ~aank

Przecież tu nic nie ma o punktach! Czytajcie zanim coś napiszecie. Jest, że może brać udział ale nie musi.

#6  2014.07.03 16:02:40 ~ever

No jasne najlepiej wcale niech się nie dokształcają! Te pretensje mają najczęściej pielęgniarki po liceum bez matury, parę ich zostało i maja najwięcej do powiedzenia! Jestem jak najbardziej za nauką, zrobiłam mgr i specjalizację i nadal jeżdżę na kursy specjalistyczne czy kwalifikacyjne, a przepracował już 30 lat w zawodzie, bo nauki nigdy dość i uwielbiam spotykać się z mądrymi ludźmi. Zawsze coś nowego się usłyszy i jak człowiek tak posłucha to powiem tak: wszędzie dobrze gdzie nas nie ma!

#7  2014.07.03 19:14:47 ~beata

Owszem zgadzam sie pielegniarki powinny sie dokształcac ,ale musza miec mozliwosci ,bo czesto gęsto nie maja ani pieniedzy na wyjazdy ,ani tez czasu ,więc gdzie tu logika ,mówie to z doswiadczenia ,ostatnie 6 lat pracowałam jako pielegniarka we Włoszech ,tam szkolenia odbywają się w gozinach pracy ,a jesli nie to tegodziny sa doliczane potem do godzin pracy i tu widze logike ,pozdrawiam

#8  2014.07.03 19:20:13 ~beata

Do Panpielegniarek z Mgr nie krytykujcie wiecznie polskich pielegniarek po 5 letnim liceum medyczny ,bo te panie nie tylko ze majawiedze ale tez przeogromne doswiadczenie i praktyke ,którą wy nigdy nie nabierzecie ,bo nie chcecie pracowac przy chorych

#9  2014.07.03 19:22:18 ~mgr

Do ever szkoda tylko, że ten rozwój nie jest liczony jak w nauczycielstwie oni mają plus liczne przywileje MY NIE MAMY NIC ABSOLUTNIE NIC ! WIEDZA JAK NAJBARDZIEJ WAŻNA. ale pielęgniarki medialnie nie istnieją no może w głupich reklamach bądż filmach komediowych i dlatego śmiech budzi np.dr pielęgniarstwa. Pewna panienka(po solarium i z gołym brzuchem) w małym banku zastanawiała się : czy pielęgniarka to etat fizyczny czy umysłowy ? głupawo się uśmiechając! Myślę, że L.O. ukończyła w firmie COSINUS !

#10  2014.07.03 21:50:09 ~b

A niech nas te Izby w dupę pocałują.Może wreszcie zajmą się naszym wynagrodzeniem za tą niewolniczą pracę.

#11  2014.07.04 07:15:46 ~Anita

Czyżby Izbą wyczerpał sie złoty cielęce i nie mogą juz zarobić na szkoleniach bo chętne sie skończyły. Trzeba je teraz zmusić ustawa! Mam juz mgr, specjalizacje i Bóg wie co jeszcze! Co mi to dało ? Satysfakcję ,niestety. Złamanego grosza gratyfikacji nie dostałam. Wcale nie czuje sie mądrzejsza niz byłam po 5 letnim LM. Izby szanowne niech sie zajmą żebyśmy lepiej zaczęły zarabiać. Bo to co robią do tej pory to ręce opadają! Składki zadrzeć? Chetnie. Zastanawiam sie po co nam one. Może bez nich było by lepiej?

#12  2014.07.04 11:24:37 ~nurse

NIKT SIĘ NAMI NIE ZAJMIE JAK MY SIĘ SAME SOBĄ NIE ZAJMIEMY PROSTE ! POWTARZAM OD LAT ! CHYBA, ŻE LUBICIE HARÓWKĘ NA KILKU ETATACH LUB NA KONTRAKCIE KOSZTEM WŁASNYM I RODZINY TO PROSZĘ BARDZO I NIE PISAĆ BZDETÓW !

#13  2014.07.04 11:27:04 ~ja i ty

Ale wpisów zatrzęsienie widać jak dbamy o swoje właśnie po ilości wpisów zaharowane pielęgniarki jak automaty do gier zysk nie ważny od kosztów jest to do czasu.

#14  2014.07.04 18:22:31 ~,,,,

Ktoś kto kupi sobie na bazarze dyplom,czy inne świadectwa dot.ukończenia czy aktualizowania zawodu pielęgniarki,będzie wykonywał spokojnie ten zawód,i nikt się nie zorientuje ,że nie ma szkoły.Takie ma uprawnienia dzisiejsza pielęgniarka. Mam przykład licencjatek zaocznych i niekoniecznie-wiedzę mają naprawdę bazarową.I sobie radzą.A szkoły wypuszczą nawet ociężałego umysłowo magistra do tego zawodu.Bo wiedzą,że i tak będą tyko myć chorego,dźwigać go.na resztę -jak zgodzi się lekarz.

#15  2014.07.05 10:24:53 ~DO 14

Przepraszam bardzo właśnie w tym roku rozpoczynam doktorata na wydziale pielęgniarskim i nie życzę sobie takich wypowiedzi na temat magistrów pielęgniarstwa. Po uzyskaniu doktorata zamierzam zostać Panią Profesor. Proszę nie narzekać i zabrać się za siebie Panie doktorze. Pozdrawia Gusia007

#16  2014.07.05 10:25:29 ~ners

Naszą sytuację zawodową " popsuła " tzw. mobilność zawodowa pielęgniarek ( ale w kraju, wyjazdy poza wiadomo na plus ! )Jednakże wrócę do tych krajowych.Prawda jest taka że, pielęgniarki słoiczki wynajmując w Warszawie mieszkania, łapią etaty tu i tam jak leci,zaharują się wiadomo do czasu, do pewnego wieku. I w związku z tym praca gorzej opłacana, brak podwyżek dla pielęgniarek.A jak pracują cichutko, jak przysłowiowe myszki, wszystko zrobią nawet za salową i z podlizywaniem się do oddziałowej i lekarzom. No w końcu przyjechały do Warszawy i wstyd wracać na wieś ! ZERO WALKI !

#17  2014.07.05 13:12:41 ~do 15

Dosłownie to samo chciałem dopowiedzieć. Otóż niektórzy już dawno zostali Profesorami, a niektórzy śpią i zachowują się jak królewicze. Aleks

#18  2014.07.05 23:08:16 ~skrzypo

Pielęgniarka jest w oczach lekarzy 2 kategorią człowieka, ale lekarze też mają bazarową wiedzę , nie znają leków, ani nie potrafią obliczać dawek leków, ale to lekarz.

#19  2014.07.05 23:34:00 ~puer_bonus

Tak się zastanawiam, jakie były faktyczne powody rezygnacji z trybu punktowego, bo chyba nie "troska" władz pip o NASZE finanse? Moim zdaniem źle się stało.

#20  2015.06.11 14:57:08 ~Karolina-

CO? Wywalic w kosmos te powalone chore baby w tych IZBACH! To sa bakterie które trzeba natychmiast zlikwidowac! Bo maja nas zwykłe pielegniarki głeboko w dupie i tylko chca wycyckac kasę od nas! Walic je wszystkie! Zaklamanie i obłuda i te chore powalone sztuczne konferencje i pitu pitu i picie kawui srusi i nic sobie nie robienie z nas- ciezko pracujących pielegniarek w szpitalach!