Władze izby pip w Poznaniu o "receptach pielęgniarek".

Rząd dzieli pielęgniarki na lepsze i gorsze!

.......................................................

Zobacz także:

Aktualności według działów - Zapowiedź ministra zdrowia - pielęgniarka wypisze recepty [Ponad 750 KOMENTARZY!!!]

.

.

STANOWISKO
OKRĘGOWEJ RADY PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH W POZNANIU
Z DNIA 24.06.2014r.
w sprawie: projektu zapisów w ustawie o zawodach pielęgniarki i
położnej dotyczących wystawiania recept i zleceń na badania
diagnostyczne przez pielęgniarki i położne.

 

Członkowie Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu wyrażają stanowczy protest przeciwko wprowadzaniu zmian w ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej dotyczących wystawiania recept i zleceń na badania diagnostyczne przez pielęgniarki i położne.
Zaproponowane przez Ministra Zdrowia rozwiązania dotyczące nowych uprawnień dla pielęgniarek i położnych w zakresie wystawiania recept na określone leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne oraz skierowań na badania diagnostyczne nie tworzą nowej płaszczyzny współpracy z lekarzami tylko kolejne pole konfliktu.

Zdaniem pielęgniarek i położnych są to nowe obowiązki, które:

Jeszcze bardziej ograniczą czas przeznaczony na pielęgnację pacjentów,
Otwierają nowe pole konfliktu w relacji pielęgniarka - lekarz,
Dyskryminują i różnicują grupę zawodową pielęgniarek i położnych,
Obciążą finansowo pielęgniarki i położne, gdyż nie przewidziano mechanizmów regulujących odpłatność za szkolenia nadające powyższe uprawnienia oraz nie dokonano ich wyceny dla podniesienia wynagrodzenia pielęgniarkom i położnym.

Wprowadzenie proponowanych wpisów powinno być ostatnim etapem zmian po określeniu standardów kształcenia i wynikających z nich uprawnień, zabezpieczeniu odpowiednich środków finansowych itp.
Stąd stanowisko pielęgniarek i położnych jak na wstępie.

Zobacz komentarze na faceboku

Powyższe stanowisko publikujemy w oryginalnym brzmieniu, natomiast linki w treści stanowiska pochodzą od redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych, które prowadzą do artykułów poruszających przedmiotowe zaganienia. 

.

Zobacz także:

Najpierw UE dyskrymiowała pielęgniarki absolwentki Liceum Medycznego. Po 10 latach naprawiła swój błąd! Teraz polskie ministerstwo zdrowa chce przyznać kompetencje do samodzielnego ordynowania leków i wystawiana recept tylko magistrom, natomiast osobom z tytułem licencjata do wystawiana recept na zlecenie lekarza. Tylko ta grupa pielęgniarek będzie miała kompetencje do wystawiania skierowań na badania diagnostyczne i laboratoryjne. NA TO NIE MOŻE BYĆ ZGODY! [CZYTANO PRAWIE 5 000 RAZY, 158 KOMENTARZY!]

Komentarze użytkowników

#1  2014.07.05 17:12:27 ~mm

Beznadzieja. najlepiej codnijmy sie do czasu zakonnic i nic nie rozwijajmy się . Lekarze rozwijaja sie w welu dziecdzinach np robia to coraz bardziej skompliokwane operacje itp itd a my pielegniarki dalej tylko yjmy tyłki i podawajmy zlecone leki i dalej nie decydujmy nawet o podoaniu leku rzkurczowego u pacjnetki z miesiączką lub o podaniu czegos na uspokojenie. Paranoja. i syf. Ja nie wiem skad Ci ludzie biora takie wnioski . Jakos na zachodzie czy w usa , mogą to roziwązac . Oczywiscie u nas nie! Taka samodzielnośc zawodowa. Na szczescie planuje wyjechac po studiach i móc sie rozwiajac zawodowo.

#2  2014.07.05 17:19:00 ~moher

Gdyby ustawodawca przewidział wyższe składki na izby od pielęgniarek posiadających takie uprawnienia wtedy stanowisko byłoby zgoła inne. Co do powyższego stanowiska: uważam, że dodatkowe uprawnienia nie będą miały wpływu na pielęgnację, a będą stanowić narzędzie dla osób posiadających własną praktykę, np leczenie ran czy też dla pielęgniarek środowiskowych. Dla innych uprawnienie to jest zupełnie zbyteczne.

#3  2014.07.05 17:27:17 ~mm

Nie uważam, że jest zupełnie zbyteczne. Ale każdy ma prawo decyzji niektóre maja własna działalnosc maja rózne specjalizacje , pracuja w róznych miejscach. Czesto sie przydaje wieksza samodzielnosc przynajmniejw tych podstawowych kwestiach. Polskie Pielegniarsgwo cały czas stoi w miejscu .

#4  2014.07.05 17:35:54 ~moher

Może jeszcze bardziej obrazowo: Pani Krysia pracuje od 25 lat w oddziale wewnętrznym i po zakończonym dyżurze zapomina o swoich pacjentach i idzie do domu. Nie myśli o pielęgniarstwie. Pani Halinka natomiast jest pielęgniarką środowiskową. Odwiedza w domu samotną panią Basię która jest osobą leżącą i mieszka na wsi 15 km od poradni. Pani Halinka wychodząc od pani Basi nie może o niej zapomnieć, bo załatwia jej jeszcze u lekarza rodzinnego zabezpieczenie w środki higieny osobistej poświęcając na to około godziny bo mieszka zupełnie w innym miejscu. Gdyby miała rzeczone uprawnienia załatwiła by pieluchy sama i przywiozła pani Basi. Tu rodzi się pytanie: czy dodatkowe uprawnienia są potrzebne? Może nie, ale niektórym ułatwią znacznie życie i prowadzenie praktyki.

#5  2014.07.05 18:14:30 ~ggg

Zgadzam się z moher, w pielęgniarstwie środowiskowym,uprawnienia do wypisywania wniosków na środki pomocnicze, a także opatrunki specjalistyczne po kursie leczenia ran powinny mieć pielęgniarki , co do leków nie mam zdania.

#6  2014.07.05 18:26:45 ~nie jeleń

POZNAŃ GÓRĄ! NIECH ŻYJE POZNAŃ! BRAVO WIELKIE BRAVA DLA TYCH PAŃ!

#7  2014.07.05 18:29:31 ~do1

Wpierw niech nam zapłacą za tą pracę którą wymieniasz, a później niech dokładają nam obowiązki ośle jełopie nieokrzesany

#8  2014.07.05 18:32:21 ~do moher 4

Jeżeli chcesz ułatwić pracę piel.środ. to jej wpierw zapłać co najmniej 6000zł za jej pracę

#9  2014.07.05 18:41:09 ~moher

Do #7 - dyskusja poniżej poziomu do #8 - trzeba zrozumieć pracę pielęgniarek środowiskowych nie tylko tych z aglomeracji które mają swój gabinecik w poradni lekarza rodzinnego i piją z nim kawkę a potem ruszają w teren na sąsiednie uliczki z pracą pielęgniarki środ. której rejon stanowią wsie oddalone nieraz po 15 km od siedziby, a pielęgniarka jest jedynym kontaktem z "miastem".

#10  2014.07.05 18:45:38 ~mm

Czemu nasze Polskie pielegniarki nadal żyja w komunie? Wytłumaczcie mi drogie Panie ( pomijajac kwestie pensji - bo ta jest oczywista). Czy was nauka boli? Czemu za granicami naszego Państwa te praktyki sa powszechnie stosowane a u nas jest oto wielka awantura? moim zdaniem to naturalna kolej rzeczy. A u nas pielęgniarka zawsze coś nie pasuje. Najlepiej czy się stoi, czy się leży 2 tys się należy.Dalej zamiast asystentów tyłki myją pielęgniarki zamiast zacząc zajmowac się rzeczami ważniejszymi. Jak bedziemy tak podchodzic do sprawy pielęgniarstwo Polskie dalej bedzie stało w miejscu!

#11  2014.07.05 18:51:48 ~do moher

Pieprznij się w ten moherowy łep nieokrzesana gnido spod rynsztoku. Otóż każda pielęgniarka powinna zarabiać około 6000zł na polskie warunki i to co ty piszesz wsadź sobie pod swoje spocone pachy. najlepiej nie zajmuj się środowiskiem pielęgniarek bo od 15 lat NIC nie zmieniłeś tak samo jak wagusia, która wypełnia wszystkie zlecenia lekarskie i nic poza tym nie zrobiła, a gadać to sobie można z powietrzem o pierdołach i na tym się kończy jej działalność. Pielegniarka zarabiająca niecałe 2000zł z magistrem, wielka Pani,śmiech na sali! WSTYD dla pielęgniarek takich jak ona!

#12  2014.07.05 18:58:52 ~mm

Wstyd dla takich jak Ty, nie musisz nikogo, ąz tak obrażac. Wiadomo każdy chce jak najwięcej zarabiac ale akurat z tego ,że ktoś sie kształci i właśnie przez takie pielęgniarki o komunistycznej mentalnosci w naszym pielęgniarstwie nie zmienia się nic. Dlatego najlpiej wyjechac i pracowac z koezankami na poziomie a nie z takimi, że czasami szkoda gadac. Słownictwo, brak wiedzy, bark kultury to cechuje Polska pielęgniarkę z perspektywy pacjenta. Nie mówie, że wszytkie ale spora częśc. Szczególnie BRAK WIEDZY.

#13  2014.07.05 19:06:45 ~Poznań

To właśnie magisterki które NIC nie zrobiły dla pielęgniarek a zaniżają polską pielęgniarkę do wykonywania wszystkich poleceń lekarza, podmywając ich tyłki nie tylko wazeliną oraz ostentacyjne sypianie z lekarzami-TO IM zawdzięczamy poziom pielęgniarstwa polskiego. Każdy wie jaka jest ta polska pielęgniarka i ta druga. Wstyd dla pielęgniarek !

#14  2014.07.05 19:08:48 ~Poznań

Nie zajmuj się tym co tak naprawdę cię nie interesuje, a udajesz zainteresowanego. Zajmij się swoimi wycieczkami bo tylko to potrafisz, a jako lekarz również nie jesteś tak dobry za jakiego się uważasz.Niestety

#15  2014.07.05 20:51:15 ~El43

Kolejne stuknięte, przepraszam, ale inaczej Pań nie nazwę.

#16  2014.07.05 21:05:15 ~moher

Widze, ze poziom dyskusji typowy dla środowiska. W zwiazku z powyzszym do widzenia się z Państwem. Byle nie w pracy.

#17  2014.07.05 21:12:09 ~do moher

Typowa KOMUNISTKA się odezwała do Was mówię Państwo

#18  2014.07.05 22:16:27 ~zszokowany

A moze administrator zaczalby moderowac forum i usuwac wulgarne komentarze? Slownictwo nieraz gorsze jak na budowie a niby taka wykształcona grupa zawodowa.

#19  2014.07.05 22:38:41 ~pieleg

Lepiej da te przepisywanie rejestratorka będzie szybciej

#20  2014.07.09 12:40:00 ~dnt

O co chodzi tym osobą siedzącym na stołkach w izbach, myślę że pokończyły szkoły pielęgniarskie wiele lat temu, a dokształcały się nie ujmując,na innych łatwiejszych kierunkach, gdzie nie ma tyle praktyk i staży, po to aby mieć mgr przed nazwiskiem, o współczesnym pielęgniarstwie nie mają pojęcia. Żałosne.