Posłowie: NIE dla skierowań na badania diagnostyczne w poz, wystawianych przez absolwentki Liceum Medycznego i Studium Medycznego.

Rząd dzieli pielęgniarki na lepsze i gorsze!

.................................................

 

Zobacz także: List redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych do posłów, członków Sejmowej Komisji Zdrowia.

 

W nocnych godzinach, pomiędzy godziną 22.53 a 23.10 posłowie sejmowej komisji zdrowia zatwierdzili nowelizację ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, która wprowadza "recepty pielęgniarek". Tak, polskiemu pielęgniarstwu posłowie poświecili 17 minut.

.

Podczas dyskusji nad zapisami ustawy o "receptach pielęgniarek" jeden z posłów zgłosił poprawkę, aby w ustawie przyznać kompetencje w zakresie wypisywania recept i ordynowania leków także pielęgniarkom posiadającym specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa. Poprawka została odrzucona. Szczegóły znajdziesz w artykule - Poseł: "Panie ministrze, nie przyjęcie tej poprawki wprowadzi pewne zamieszanie wśród pielęgniarek, i może ich poróżnić!"

Natomiast kolejna zgłoszona poprawka dotyczyła zabrania kompetencji pielęgniarkom posiadającym tytuł zawodowy licencjata pielęgniarstwa lub położnictwa, które zostały przyznane w projekcie ustawy o "receptach pielęgniarek". Szczegóły znajdziesz w artykule - Władze izby pip: jest to dawanie uprawnień pielęgniarkom, które nie są przygotowane!

Następna zgłoszona poprawka dotyczyła zabrania kompetencji pielęgniarkom posiadającym tytuł zawodowy licencjata pielęgniarstwa lub położnictwa, które zostały przyznane w projekcie ustawy o "receptach pielęgniarek". Szczegóły znajdziesz w artykule - Władze izby pip: jest to dawanie uprawnień pielęgniarkom, które nie są przygotowane!

Kolejna poprawka dotyczyła ust. 6 art. 15a w zakresie przyznania wszystkim pielęgniarkom poz kompetencji w zakresie wystawianie skierowań na badania diagnostyczne. Poprawka polegała na propozycji wykreślenia kilku słów i dodaniu nowych. Poniżej prezentuję ust. 6 w brzmieniu zaproponowanym przez wnioskodawcę poprawki:

6. Pielęgniarka i położna posiadające dyplom ukończenia studiów co najmniej pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo ubezpieczenia zdrowotnego mają prawo wystawiać skierowania na wykonanie określonych badań diagnostycznych, w tym medycznej diagnostyki laboratoryjnej, z wyjątkiem badań wymagających metod diagnostycznych i leczniczych stwarzających podwyższone ryzyko dla pacjenta.

Przyjęcie poprawki rozszerzyłoby krąg pielęgniarek uprawnionych do wystawiania skierowań na badania diagnostyczne na wszystkie pielęgniarki poz, nie tylko posiadające licencjat, ale także na absolwentki Liceum Medycznego oraz Studium Medycznego.

Poprawka nie została przyjęta.

 

Mariusz Mielcarek

 

Zobacz także:

 

Intelektualny koszmarek! Ministerstwo zdrowia sprowadza pielęgniarkę z tytułem licencjata do roli "sekretarki lekarza", która będzie musiała odbyć "specjalistyczny kurs" za 450 zł z własnej kieszeni, aby mieć uprawnienia do "wypisania" recepty na leki "zaordynowane przez lekarza"!

.

Komentarze użytkowników

#1  2014.07.10 16:36:07 ~loli

Mam pytanie( nie zagłębiałam sie w temat). Te uprawnienia dotycza tylko pielęgniarek POZ czy wszytkich po magisterium i kursie?

#2  2014.07.10 17:28:40 ~MaS

Jasne.pozwólmy wystawiać recepty paniom z kiosku i salowym!

#3  2014.07.10 17:48:56 ~xxx

Ja jako pacjentka nie wezmę recepty od pielęgniarki.Dziękuję !

#4  2014.07.10 18:44:11 ~do xxx

A ja Ci też nie mam zamiaru wypisywać - czekaj sobie w kolejce do lekarza pół roku

#5  2014.07.10 19:02:18 ~do 4

Te leki które będziesz mogła wypisać,ja kupię sobie sama bezpośrednio w aptece.Teraz,Twoje leki mogę kupić sama,bez problemu.I tak wszystko co możesz wypisać jest pełnopłatne. Minister wie co robi.

#6  2014.07.10 19:25:55 ~zzz

Pomysły typu: głupiemu na uciechę.

#7  2014.07.10 19:27:30 ~pielęgnia

Dziękujemy za szacunek. postaramy się zrewanżować "szanowna" pacjentko.

#8  2014.07.10 19:56:22 ~megi

Tak droga pacjentko dziekuje za szacunek dla pielęgniarek niedługo nie bedzie w szpitalach pielegniarek wyginą jak dinozaury i kto bedzie sie opiekoWał pacjentami ? Lekarze ? na pewno bo szpital moze istniec bez pielegniarek natomiast bez lekarza juz nie .BARDZO TO BUDUJACE DLA PERSONELU PIELEGNIARSKIEGO.POD ROZWAGE NASZYM PIELEGNIARSKIM WŁADZOM.

#9  2014.07.10 20:10:44 ~gość

Pielęgniarka specjalistka w danej dziedzinie pielęgniarstwa miała do tej pory uprawnienia do kierowania na badania laboratoryjne, czy po wprowadzeniu w życie nowelizacji ustawy straci te uprawnienie , jeśli nie jest mgr? Czy władze samorządu zawodowego nie widza ,że ustawa o zawodzie pielęgniarki i położnej zmienia się na przestrzeni ostatnich lat tak często ,jak żadna inna ustwa

#10  2014.07.10 20:19:45 ~do 7

Mściwość to cecha ludzi prymitywnych.

#11  2014.07.10 20:46:08 ~piguła

Panie Mariuszu czas już chyba najwyższy aby portal stał się portalem zawodowym z logowaniem żeby żadne postronne osoby nie pisały bzdurnych komentarzy - pacjenci proszę uprzejmie na inne portale.

#12  2014.07.10 20:46:09 ~piguła

Panie Mariuszu czas już chyba najwyższy aby portal stał się portalem zawodowym z logowaniem żeby żadne postronne osoby nie pisały bzdurnych komentarzy - pacjenci proszę uprzejmie na inne portale.

#13  2014.07.10 20:59:10 ~7,8

Na szacunek trzeba sobie zasłużyć.

#14  2014.07.10 21:20:59 ~XYZ

Do 13 ciebie to też dotyczy - mam nadzieję, że kiedyś zrozumiesz.

#15  2014.07.10 21:20:59 ~XYZ

Do 13 ciebie to też dotyczy - mam nadzieję, że kiedyś zrozumiesz.

#16  2014.07.11 08:58:30 ~14,15

Ktoś z takim podejściem do pacjenta nie może być pielęgniarką.Brak profesjonalizmu.Twoje wypowiedzi to targowisko,a nie profesjonalizm.

#17  2014.07.11 17:52:12 ~pytam

Do 16 w którym miejscu napisałam, że jestem pielęgniarką nauczycielko?

#18  2014.07.11 18:58:23 ~odp

Zakopmy już ten topór wojenny,szczerze mówię przepraszam,podając ręką do zgody./uśmiech szczery/

#19  2014.07.11 21:24:34 ~piguła

Fakt jest taki nie mam zamiaru wypisywać żadnych recept mało tego nie mam zamiaru uczęszczać za własne pieniądze na kurs- nie jest mi to potrzebne do szczęścia. Mam pracę, którą lubię i pacjentów, których lubię z wzajemnością - chodzę do pracy z przyjemnością i tyle.

#20  2014.07.11 21:46:32 ~a ja mam

A ja mam w dupie taką pracę, żal mi tylko pacjentów i tylko dla nich jeszcze chodzę do pracy. władze nami pomiatają jak tylko mogą, mam dość. Nikt się mnie nie pyta nigdy o zdanie, jestem tylko wół do roboty.

#21  2014.07.11 22:02:48 ~piel

Ja mam w dupie władzę jestem zadowolona z pracy i tyle - pracuję ciężko jak każda z nas, lubię swoją pracę i nic nie jest w stanie tego zmienić.

#22  2014.07.14 11:11:17 ~starczy

Ani jednego kursu więcej za własne pieniądze i w moim prywatnym czasie! mam głęboko w d. wszelkie zarządzenia ministrów i izb , które godzą w moje interesy jako pielęgniarki