OKROPIEŃSTWO! Postrzeganie pielęgniarek przez posła RP. Pisze interpelację do ministra zdrowia używając zwrotów: "siostrami", "sióstr".

Pielęgniarki 2014.

.

Szanowny Panie Ministrze,

prasa donosi, że średnia wieku polskich pielęgniarek rośnie, a zawód ten nie cieszy się zainteresowaniem młodego pokolenia. Płaca pozostaje bez zmian, rosną za to zadania stawiane przed siostrami. Sytuacje coraz wyraźniej zaczną odczuwać sami pacjenci. Z danych Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych wynika, że najwięcej sióstr wykonujących zawód znajduje się w przedziale wiekowym między 45-65 rokiem życia. Średnia wieku wynosi dziś 45 lat i ciągle rośnie. W przypadku położnych średnia wieku wynosi dziś 47 lat. W przypadku obydwu grup zawodowych brakuje zastępowalności pokoleń. Do tego dochodzi nadmierne obciążenie pielęgniarek, ich liczba nie odpowiada zapotrzebowaniu ze strony pacjentów, system zmianowy, rosnące wymagania biurokratyczne i płace, nieatrakcyjne dla absolwentów. 

Od 2012 roku na studiach pielęgniarskich nie ustala się limitów, coraz mniej absolwentów występuje o stwierdzenie prawa do wykonywania zawodu, a dla tych, którzy występują, kuszącą alternatywą pozostaje praca na Zachodzie. Dziś młodzież kończy pielęgniarskie studia wyższe, zna języki obce, a Europa jest otwarta i proponuje zupełnie inne stawki. W krajach europejskich pielęgniarki zarabiają nawet kilka razy więcej niż w Polsce.

 
W związku z powyższym pytam Pana Ministra:

1. Jak resort traktuje skalę problemu związaną ze zmniejszającą się liczbą pielęgniarek w Polsce?
2. Jakie działania podejmie resort w celu ograniczenia pogarszającej się sytuacji tej grupy zawodowej?

Zobacz komentarze na facebooku

Poseł na Sejm RP

Anna Sobecka

.

Komentarze użytkowników

#1  2014.09.04 18:49:49 ~wert

Padamy często na ,pyski, praca ponad siły, jesteśmy co raz starsze, co raz więcej obowiązków, a przełożeni tylko wymagają, uszczuplają personel i karają. Wiąże się to z pretensjami pacjentów, rodzin, tylko nikt nie rozumie, że pielęgniarki nie są automatami i robotami.Powinny zajmować się pacjentami a niestety aktualnie najważniejsze są stosy papierów i dokumantacji i do wypełnienia. W dzisiejszych czasach to jest dla przełożonych najważniejsze i co gorsza tych papierków ciągle przybywa.Tylko patrzeć jak trzeba będzie dokumentować własne wyjście do toalety

#2  2014.09.04 20:20:54 ~dorota332

JAKICH SIÓSTR? Może poprosimy: "Pani pielęgniarko", ręce załamać z tymi siostrami, przecież jesteśmy pielęgniarkami.

#3  2014.09.04 21:05:31 ~ola

Hej bracie pośle! bardzo proszę zwracac się do mnie per pani pielęgniarka, pielęgniarka a nie siostro,ani nie jestem zakonnicą a na dyplomie jak byk widnieje tytuł pielęgniarka, nie kończyłam też szkoły dla sióstr a świecką szkołę średnią PIELĘGNIARSKĄ a póżniej studia PIELĘGNIARSKIE - to siostro to archaizm, cywilizacji, normalności! na jakim etapie rozwoju są ci co tytułują nas siostro.

#4  2014.09.04 22:07:28 ~grenuj7

Szkoda słów! Taki komentarz mogła napisać tylko.PANI PROFESOR ! Widzi Pani,ja nie mam takiego tytułu jak Pani a POTRAFIĘ używać prawidłowych określeń. Proszę Panią.o powrót do SZKOŁY (zacznijmy od np.gimnazjum)

#5  2014.09.04 22:22:45 ~ada

Domagacie się by nie mówić ,siostro" no to czemu ciągle chcecie trwać przy tym ,powołaniu".Powołanie maja właśnie siostry a pielęgniarka to zawód wyuczony który widnieje na dyplomie. Skończcie z tym zacofaniem!

#6  2014.09.04 23:33:05 ~niesiostra

Przy tym,powołaniu"to tkwi społeczeństwo a nie pielęgniarki.Skończyły się już czasy pracy dla ideii.Chodzi raczej o pewne predyspozycje do wykonywania tego zawodu i nazywanie go po imieniu.Dziewczyny stale się kształcą,pielęgniarstwo się zmienia,to już nie jest chodzenie z lampką Florencji-to nowoczesne,specjalistyczne pielęgniarstwo wymagające ogromnej wiedzy.Ja również nie czuję się w pracy ,siostrą" i nie chcę ,żeby się tak do mnie zwracano.Sama również nie zwracam się do innych np. pani kasjerko,pani urzędniczko,pani sprzedawczyni-tylko zwyczajnie:PROSZĘ PANI.

#7  2014.09.05 09:37:29 ~irena

Brawo, BRAWO, BRAWO! Proszę aby każdy kto może przeczytał to co napisała poprzedniczka. Idźmy tym nurtem, bez jakichś tam Izb, które tak naprawdę nic nam w tych zachodzących zmianach - nie pomagają. Gratulacje dla ~niesiostra!

#8  2014.09.05 17:08:11 ~niesiostra

U mnie w przychodni pacjenci już wiedzą, że do mnie nie mówi się "siostro" - pracuje tam jeszcze jedna pielęgniarka i jej to "siostro" nie przeszkadza wręcz jest oburzona, że ja nie pozwalam się tak do siebie zwracać.

#9  2014.09.05 20:14:36 ~BLU

Mogę być i siostrą aby godnie mi zapłacili za moją pracę i odciążyli od pampersów i innych czynności które mogą wykonywać opiekunki NIE CZEPIAJMY SIĘ PIERDÓŁ DOBRZE ŻE PANI POSEŁ WIDZI PROBLEM

#10  2014.09.05 21:04:37 ~do blu

Kobieto więcej szacunku do siebie.tak pani poseł widzi problem SIÓSTR nie pielęgniarek

#11  2014.09.05 21:04:38 ~do blu

Kobieto więcej szacunku do siebie.tak pani poseł widzi problem SIÓSTR nie pielęgniarek

#12  2014.09.06 02:30:00 ~młoda

~niesiostra jak reagujesz na określenie "siostro"? Pytam z ciekawości, bo dopiero 'wchodzę' w ten zawód i nie mogę znieść kiedy ktoś nazywa mnie siostrą. Jednocześnie nie potrafię się w takiej sytuacji zachować - nie chcę być odebrana źle przez pacjenta, który przy tym całym "siostrowaniu" jest uprzejmy, wdzięczny i wyraźnie przekonany, że tak należy się do mnie zwracać. Przyznaję, asertywność nie jest moją mocną stroną :/

#13  2014.09.06 04:55:19 ~lili 33

Może i widzą problem ale czy chcą rozwiązać? niby samodzielny zawód a dalej SŁUŻĄCE DR

#14  2014.09.06 12:51:28 ~MaX

Skoro każdy lekarz medycyny z automatu staje się DOKTOREM a w aptece każdy choćby po szkole policealnej jest MAGISTREM. My również żądajmy by tak nas tytułować. Z racji bycia mężczyzną pacjenci mówią do mnie "Doktorze" na co słyszą że doktoratu jeszcze nie posiadam jak zarazie jestem magistrem i tak mogą się po mnie zwracać.

#15  2014.09.06 14:14:42 ~piel

MaX Wy pielęgniarze nie macie z nazewnictwem problemu. A co byś odpowiedział na nazwanie Cię bratem? Habitu jeszcze nie przywdziałem może mnie Pan nazywać magistrem? ;) A jeśli ktoś jest dopiero licencjatem i do tego jest kobietą (dla pacjentów siostrą)?

#16  2014.09.06 23:24:04 ~niesiostra

Re:młoda z uśmiechem mówię,proszę nie mówić do mnie siostro.jak pacjent pyta w takim razie jak mam się do pani zwracać to mówię proszę mi mówić Pani Jolu lub Proszę Pani. Ja zwracam się do pacjenta po imieniu ale zawsze z Pan /Pani np: pani Barbaro, Panie Andrzeju. jeszcze nikt nie był z tego tytułu niezadowolony. Zdarzało się że lekarz zwracał się do mnie per siostro - wtedy już nie byłam taka miła.

#17  2014.09.07 21:07:16 ~domino

Generalnie nie lubię zwrotu siostro, ale byłam też świadkiem kiedy kilka moich starszych koleżanek zwracało się do pacjentów w przeróżny sposób np: kochana, babciu, słońce itp. Nikt ich nie pytał czy to im nie będzie przeszkadzać. :/ Drogie koleżanki, zacznijmy od SIEBIE.

#18  2014.09.09 23:13:44 ~jdnhjkk

W UK siostra mozna nazwac tylko pielegniarke odzialowa, swego rodzaju zaszczyt ze ktos powie Sister

#19  2014.09.10 21:47:25 ~kir

Polska to nie UK i tutaj dla nikogo określenie sister nie jest zaszczytem. Zaszczytem było dla mnie odebranie dyplomu Akademii Medycznej z wyróżnieniem. Proszę mnie tutuować odpowiednio do moich kwalifikacji, a siostrowanie zachować dla przedstawicielek duchowieństwa i własnej rodziny. Tyle w temacie.

#20  2014.09.18 15:58:41 ~ja

Pani poseł Sobecka,ma pani nieprawdziwe informacje. Śrenia wieku pracujacej polskiej pielegniarki to 54 lata