Apel do władz izby pip. Naprawę zacznijmy od wrzodu na polskim pielęgniarstwie!

Pielęgniarstwo 2014.

...............................................................................................

..................................................................................................

.

Apeluję do władz izb pielęgniarskich

- obniżcie swoje wynagrodzenia.

.

Wynagrodzenie miesięczne osoby pełniącej funkcje z wyboru w naczelnej radzie pip wynosi (za cały etat - wraz z "trzynastką")  pomiędzy 14 800 a 16 900 brutto*.

Wynagrodzenie miesięczne osoby pełniącej funkcje z wyboru w okręgowej radzie pip wynosi (za cały etat - wraz z "trzynastką")  pomiędzy 8 400 a 10 500 brutto*.

Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest wysokość odpraw emerytalnych wypłacanych w izbach pip. Wahają się one pomiędzy 25 a 50 tysięcy złotych brutto*.

Zobacz komentarze na Fan Page Portalu Pielęgniarek i Położnych na facebooku

*Wyliczeń dokonano na podstawie ogłoszonego przez GUS wskaźnika - przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2014 r.

Mariusz Mielcarek

.

Zobacz także:

Podwyżka płac władz izby pip. Wynagrodzenia władz izby pip (rok do roku) wzrosły od 600 do 1200 złotych miesięcznie.

Podwyżka składek ściąganych przez izbę od pielęgniarek i położnych i .... pensji w izbach!

Pielęgniarko i położno! Na emeryturę idź z izby pip. Odprawy emerytalne 30 - 50 tysięcy złotych.

Horrendalnie wysokie wynagrodzenia (np. kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie, prawie dwieście tysięcy rocznie) w izbach pip to wrzód na polskim pielęgniarstwie!

 

 

 

Komentarze użytkowników

#1  2014.11.15 09:43:21 ~Zuzanna

Panie pielęgniarzu Mariuszu,LEKARZE NIGDY BY TAK NIE NAPISALI! dzięki takiej postawie jaką pan reprezentuje-znacznie różnimy się od grupy zaw. lekarzy-zawiścią wobec siebie. Oni nigdy by tak na siebie nie szczuli! Robią wszystko by wszyscy mieli wiele i wychodzi im to. Pan nawet nie przedstawia w tej swojej miernocie akcji jakie izby robią walcząc o podwyżki dla pielęgniarek. Dobrze pan wie,że akcja ogólnopolska się szykuje i wreszcie mocy nabieramy. A pan w zawiści swej dalej chce osłabiać środowisko zawodowe! Może pan powie ile w swej miernocie z reklam zarabia i propagowania wyjazdów polskich pielęgniarek?

#2  2014.11.15 09:49:16 Redakcja Portalu

Witam, dziękuję za komentarz. Każdy ma prawo do wypowiedzi i swojego stanowiska. Ale może "Zuzanno" kilka słów o meritum sprawy? Wynagrodzenia są ok? Czy nie? Pozdrawiam Mariusz Mielcarek

#3  2014.11.15 10:07:02 ~piel+25

Do Zuzanna. Izby coś robią w sprawie organizowania grupy zaw. P I P ? to jakiś żart. Tyle, bo nie ma nad czym się rozwodzić. Pozdrawiam wszystkie pracujące i działające dla swojej grupy koleżanki. NIE Panie na etatach nie mające czasu dla "reszty", bo są zajęte Nas oszukiwaniem.

#4  2014.11.15 10:24:26 ~Piotr

Pani Zuzanno! Dziękuję! Po wielokroć dziękuję! Dzięki Pani postowi nie wydaje mi się, że mi się wydaje! Pan Mariusz poprzez wysokowybiórcze dobieranie publikowanych treści, prezentuje taki punkt widzenia - patrzenia na Polskie Pielęgniarstwo, że dawno przestałem mieć zaufanie do strony pielegniarki.info. Potwierdzam: Nigdy, przenigdy nie usłyszałem by lekarze zażądali obniżki płacy, nawet najbardziej znienawidzonego kolegi. Mobilizowali się i sami zaczynali żądać więcej (i więcej, i więcej.)! Pani post przywrócił mi wiarę w mój zdrowy osąd!

#5  2014.11.15 10:32:54 ~ja

Do Zuzanny-Uderz w stół a nożyce się otworzą.Musisz Zuzanno siedzieć przy korycie że tak się obruszyłaś. Pan redaktor słusznie opublikował informacje o zarobkach zarządu PIP. To jest chore! We mnie się gotuje czytając o tym. Na grabierców też przyjdzie pora, to tylko kwestia czasu. Nie macie umiaru. Panie Mariuszu, co my zwykłe pielęgniarki możemy zrobić. Już od dawna buntujemy się ale przed ekranami komputerów! Czy nie ma żadnego sposobu aby rozpędzić te pijawki?

#6  2014.11.15 10:34:51 ~Piotr

Szanowna Redakcjo Portalu, Panie Mariuszu, chyba najwyższa pora założyć nowe strony np. mielcarek.info.pl, mielcarek.jobcenter.pl czy coś podobnego. Posługując się adresem pielęgniarki.info i twierdząc, że buduje Pan Portal Pielęgniarek i Położnych, dodając, że każdy ma prawo do własnego zdania, oszukuje Pan niejedną z nas. Przypominam Panu, że choć każdy ma prawo do zdania, nie każdy ma możliwość je wygłosić, ponieważ Pan (o przepraszam, Redakcja! ) "odpowiednio dobierze publikowane treści". Tak, sugeruję głęboką autorefleksję. A jeśli wszystkie działania są/były zamierzone to informuję tylko, że zbyt grubymi nićmi zaczęły być przez Pana szyte.

#7  2014.11.15 10:45:15 ~Hanna

Kwoty wynagrodzenia, które Pan podaje nie są obligatoryjne we wszystkich okręgowych izbach, nie we wszystkich też są trzynastki. poza tym powinien się Pan zastanowić nad sformułowaniami których Pan używa i może bardziej spojrzeć na to co jest dobrego w rozwoju zawodowym pielęgniarek i położnych w ramach funkcjonowania samorządu zawodowego. A jak wyglądałoby pielęgniarstwo, położnictwo bez samorządu i ustawy o zawodach pielęgniarki i połzonej? Trochę szacunku proszę Pana!

#8  2014.11.15 10:49:45 ~Makliński

Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy. O co to oburzenie, o co pretensje do redaktora, on tylko podał informacje, ile te osoby zarabiają. Nie ma tu żadnej oceny ani komentarza redaktora nie widzę. A to WY zinterpretowaliście właśnie tak a nie inaczej. Jednak coś wam doskwiera w tych pensjach. Posługujecie się nazwiskiem "Mielcarek" sami ukrywając się za nickami i nie bierzecie odpowiedzialności za swoje słowa. Taka to mentalność naszego środowiska. Boicie się. Gdy np. dzwonię na zaprzyjaźniony oddział przedstawiam się a w odpowiedzi słyszę chirurgia. Pozdrawiam wszystkie "chirurgie" i "interny" odbierające telefon. A co do składek na IPiP, jak nie będziecie płacić, nie zostaniecie ukarani za to. Przepisy nie przewidują żadnych sankcji ale o pomocy ze str. IPiP możecie zapomnieć.

#9  2014.11.15 10:51:58 ~paulina

Pani Zuzanno, jak na razie Panie w Izbach wywalczyły podwyżki dla siebie, a pielęgniarki pracujące z chorymi nie miały podwyżki od 7 lat!

#10  2014.11.15 10:57:56 ~Ewa

Witam, Mam juz dośč patetycznych haseł! Panie Mariuszu, Od kilku lat śledzę Info na owym Portalu i stwierdzam fakt ,ze nic przez ten czas nie udało sie nam zmienić aby poprawić nasza sytuacje wiec nadszedł czas na konsternację i zmianę frontu działania .Pana działalność raczej sie marnuje , a moze jest to drugie dno powodujące uspokojenie środowiska zi zamierzeniem ,że coś ruszyło a w zasadzie do niczego nie doprowadza i nasza sytuacja tylko sie pogarsza . Myśle, ze trzeba stworzyć takie ciało aby zaczelo mowić o problemach pielęgniarek wiec mam pomysł utworzenia stowarzyszenia, które przekształci sie w partie reprezentująca środowisko pielęgniarskie pomijając NRPiP oraz OIPiP. CZEKAM NA ODZEW Z WASZEJ STRONY i PANA MARIUSZA

#11  2014.11.15 10:58:52 ~obserwator

No proszę, proszę,jakich "adwokatów" mają pielęgniarki /treść wpisów świadczy, że autorkami są te korzystające z profitów/. Jeśli porównywać do grupy lekarzy to proszę : nie wnikając w szczegóły porównajmy e f e k t y działalności samorządów na rzecz środowisk. Wystarczy? . Od likwidacji wrzodu trzeba zacząć, co niejednokrotnie sugerowałam. Koniecznie!

#12  2014.11.15 11:06:37 ~gonia67

Ja tez przyłaczam sie do dyskusji ,że nasze Izby kochane nie kwapią sie ,aby w czymkolwiek nam pomóc? tylko stwarzac nowe wytyczne ,które obliguja nas do uczestnictwa w nowych kursach (oczywiscie odpłatnych organizowanych przez w/w) .Chodzi mi tu przede wszystkim o to ,że jako pielegniarka nie mogę SAMA zdjąć szwów bo MUSZĘ mieć do tego stosowny kurs a za chwile wchodzi nowy przepis że nie mogę SAMA zrobić opatrunku bo MUSZĘ mieć stosowny kurs! Mam 27 letnie doświadczenie zawodowe ,studia wyższe, kope kursów i własciwie niby w mysl oustawy o samodzielnym zawodzie pielęgniarki i położnej .NIC NIE MOGĘ.gdzie w tym momencie jestescie kochane IZBY?

#13  2014.11.15 11:56:30 ~stydentka

Uważam, że powinno się zacząć od obniżenia składek na IZBY, ponieważ 40 zł miesięcznie to zbyt dużo np dla osób, które nie chcą korzystać z usług IZB(w sektorze kształcenia) do tego uważam, że konieczność robienia większości kursów jest bez sensu dla osób, które skończyły studia. Np.student opanowuje zakres wiedzy i umiejętności dotyczący wykonywania pomiarów stężenia gazów oddechowych (pomiarów gazometri i kapnografii), ale by móc to prawnie wykonywać musi mieć ukończony kurs kwalif. anestezjologii i intensywnej terapii. To jaki sens jest kończenia tak trudnych studiów o tak rozszerzonej tematyce, skoro i tak muszę ponownie to przerobić i do tego zapłacić.

#14  2014.11.15 12:12:30 ~ania

Przestańmy biegać do kilku miejsc pracy,zacznijmy domagać się godziwych pensji od jednego pracodawcy,przecież o to dyrekcji chodzi,żeby obsadzić nami dużo etatów.Nasze naczelne są w zmowie z dyrekcją,a oddziałowa z naczelną i tak ręka rękę myje,potrzebna rewolucja.

#15  2014.11.15 12:21:58 ~emerytka

Obniżanie się rangi zawodu obserwuję od momentu powstania samorządu zawodowego, a miało być coraz "piękniej". Płace maleją w stosunku do innych grup zawodowych, obowiązków zaś przybywa. Myślę, że potrzebny jest "ogólnopolski majdan" , aby skutecznie coś zmienić.

#16  2014.11.15 14:40:54 kamil

Swego czasu byłam w Radzie wybrana z delegatów i wtedy myślałam,że Izby sa potrzebne. Niestety, zawiodłam się bardzo. Pracuje ponad 30 lat, odbyłam różne kursy i teraz okazuje się, że wiele czynności w oddziale wykonuję nielegalnie, co gorsze nikt mnie nie obroni przed sądem w przypadku uchybienia! A co mam robić jeśli mam to w zakresie czynności? Kto broni nas przed wykonywaniem zleceń lekarskich niezgodnych z Ustawą? Proszę odmówić czegokolwiek to Pani Prezes znajdzie paragraf na zwolnienie. A Izby ? Od wielu lat nie zmieniły nic co dobre dla pielęgniarek szczególnie tam gdzie szpitale przekształcono w spółki, szkoda słow.

#17  2014.11.15 15:52:48 ~Brawo!

Ależ łatwo was kłócić i rozwalać własnym jadem! Plujecie sami na siebie: to na ZZ, to na izby ,to na Gardias by broń boże do sejmu nie weszła.itd. A inni mają z tego radochę i wyniki.Brawo!

#18  2014.11.15 16:18:04 ~Grazia50+

Tylko p. Mielcarek robi coś dla pielęgniarstwa-prowadzi portal akcje billbordową.Ma rację w sprawie wynagrodzeń w IP .Nie byla bym przeciwna takim pensjom gdyby nasze przedstawicielki walczyły o interes pielęgniarek tak jak robią to izby lekarskie

#19  2014.11.15 16:29:36 ~Gratulacje

W związku z nadchodzącym rokiem 2015 w którym będą negocjowane kontrakty z NFZ na następne 10 lat, składamy p. Mariuszowi i jego grupie zawodowej serdeczne życzenia siły i wytrwałości w działaniach mających skłócić Wasze środowisko. Co prawda trochę nas zaniepokoiły wydarzenia w Gdańsku 06.XI, jednak każda wizyta na tym portalu daje pewność, że nie urwiecie nam ani złotówki. Niech Pan wyśle wszystkie pielęgniarki i położne za granicę, zlikwiduje samorząd i w ogóle jako frustrat, niech Pan kontynuuje działania, które zlikwidują polskie pielęgniarstwo w Polsce. Pozdrawiamy, LEKARZE:-)

#20  2014.11.15 16:37:45 ~Do Grazia

"Grazia" to chyba sam pan M. Kochani-wyniki tego portalu to tylko rozwalanie środowiska. Lepszy w jakości jest nawet "Pudelek". Ci co mają pomysły jak zjednać nasze środowisko-mile widziani. Izby zgrały się wreszcie ze ZZ i w komitetach-wspólnie działają by opisane ww. kontraktowanie było korzystne dla Pielęgniarek i Położnych. Wow! Panie Mariuszu ! Nie odpisał pan Zuzannie ile zarabia pan na promowaniu wyjazdów pielęgniarek? Nie leży w pana interesie by tu w Polsce im się dobrze działa, bo kasa panu ucieknie a i szczuć już nie będzie się udawało w docenionej wreszcie (w to wierzę) grupie zawodowej.

#21  2014.11.15 16:44:26 ~mono

A ja dziękuję Panu, Panie Mielcarek za wszystkie działania jakie Pan wykonuje aby poprawić los pielęgniarek. CZEKAM NA AKCJĘ OGÓLNOPOLSKĄ Z UTĘSKNIENIEM!

#22  2014.11.15 16:47:58 ~MONO

A LEKARZOM JUŻ PODZIĘKUJEMY ZA KOMENTARZE NA NASZYM PORTALU. CIEKAWE CZY BĘDZIECIE TACY ZADOWOLENI JAK WAM " SŁUŻBY" ZABRAKNIE. ŻYCZYMY WAM WYTRWAŁOŚCI W CWANIACTWIE, LENISTWIE, KOMBINOWANIU, AROGANCJI I EGOIZMIE.

#23  2014.11.15 16:53:08 ~PATKA

JAK ZACZYNAŁAMN PRACĘ ZAWODOWĄ NIE BYŁO IZB PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH .I TEŻ BYŁO OK .POWSTANIE NASZEGO SAMORZĄDU NIE PODNIOSŁO RANGI ZAWODU,NIE PRZYCZYNIŁO SIĘ ZNACZĄCO DO POPRAWY SYTUACJI MATERIALNEJ NASZEJ GRUPY ZAWODOWEJ.UWAŻAM,ŻE PRZYNALEŻNOŚĆ DO IZB POWINNA BIĆ DOBROWOLNA,MOŻE WTEDY OSOBY TAM PRACUJĄCE COOKOLWIEK BY ROBIŁY.

#24  2014.11.15 17:09:34 ~Ada

Pieniądze wpływają np. do szpitali na wynagrodzenia dla "białego personelu". Lekarz za jeden dyżur ma moją miesięczną pensję(30 lat stażu, instrumentariusz). Kto komu zabiera? Kto rozdziela? W czasie godzin pracy niektórzy jadą na przegląd nowego samochodu, albo leczą biegunkę kota. PIP, aby do emerytury. PIP jest po tamtej stronie.

#25  2014.11.15 17:22:41 ~plg

Ja uważam że nawet nie chodzi o pieniądze tylko o bierność tych pań które dorabiają się naszym kosztem i nic nie robią dla nas i dla naszego zawodu żeby poprawić jakość i prestiż. niejednokrotnie są to osoby które mają funkcje dyrektorów i naczelnych w szpitalu i tylko patrzą żeby jeszcze pielęgniarkom dołożyć obowiązków i taka jest prawda największym wrogiem pielęgniarek są pielęgniarki.

#26  2014.11.15 17:22:54 ~Ciekawski

Panie Mariuszu, o ile zredukował Pan swoje wynagrodzenie podczas wieloletniej pracy w Izbach Poznańskich, które tak Pan znienawidził zaraz po tym jak p. Buczkowska poszła do Warszawy a Pan "niestety" nie załapał się na stołek Przewodniczącego.

#27  2014.11.15 17:40:58 ~Do plg

Masz słuszną rację! Problem polega na tym,iż wrogiem piel. jest druga(i) piel. oraz.brak jedności i zawiść jaką podnieca pan Mielcarek (który marzył i walczył o bycie przewodniczącym OIPiP).

#28  2014.11.15 18:46:58 Redakcja Portalu

Witam, fajne spostrzeżenie. Na FB pod artykułem zero krytyki o podawaniu zarobków władz izby. Na Portalu krytyka i argumenty o skłócaniu środowiska. Przyczyna? Na FB komentarze pod nazwiskiem, na Portalu anonimowo. Pozdrawiam wszystkich. Mariusz Mielcarek

#29  2014.11.15 18:47:08 ~Do panaM.

Prymityw! Prymityw!

#30  2014.11.15 18:54:08 ~Piel.

Apropos fajne spostrzeżenie-dalej pan panie Mariuszu nie odpowiada na pytanie swoich zarobków z tyt. wysyłania pielęgniarek do Niemiec itd. Otwartość powinna być! I szczerość! Jestem pewien,że przebija pan przewodniczących izb w wynagrodzeniu! Zrób chłopie ksero swego PIT-u i daj nam do informacji i wtedy pogadamy czy zrozumiesz głodnego?

#31  2014.11.15 19:57:51 ~Piotr

Przepraszam Panie Mariuszu, nie mam konta na Fejsbuku, gdybym jednak je miał myślał i pisałbym dokładnie to samo. (Facebook, FB, jak to napisać przyzwoicie po polsku? ) Uprawia Pan najpopularniejszy w Polsce sposób myślenia: KOMU ZABRAĆ? GDZIE OSZCZĘDZIĆ? DLACZEGO KTOŚ MA WIĘCEJ? Proponuję: DLACZEGO JA MAM MAŁO? CO ZROBIĆ, ŻEBY MIEĆ WIĘCEJ? Nigdy nie obchodziło mnie ile zarabiają moi zwierzchnicy. Interesowało mnie tylko dlaczego moje koleżanki i ja zarabiamy tak marnie. Proszę zauważyć, że nawet jeśli, stawiane przez Pana w niekorzystnym świetle, Władze Samorządu zaczną zarabiać mniej, ŻADNA PIELĘGNIARKA nie odczuje "podwyżki". Gardłowanie w sprawie obniżenia płac "komuś" może jedynie poprawić humor "komuś innemu". POLSKIE PIEKIEŁKO. tak to się fachowo nazywa?

#32  2014.11.15 20:01:49 ~HAHAHAHA

Teraz gdy macie się jednoczyć i walczyć o podwyżki dla siebie, to rzucono wam temat zastępczy! Nie przypadkiem! Komuś się bardzo nie spodobało jednoczenie się środowiska. A lekarze tymczasem szykują się na podwyżki w 2015roku i zgarną wam całą pule.

#33  2014.11.15 22:15:37 ~Ona

Zacznijmy od tego ,że Panie w Izbach nigdy nie były pielęgniarkami. W innym przypadku godnie reprezentowałyby nasze środowisko. Pensje, które dostają są nieadekwatne do tego co wykonują, Nie rozumiem, jakim prawem płacimy składki miesięczne na rzecz izb, które nie stoja po naszej stronie. Te panie nigdy nie były pielęgniarkami, wiec jakim cudem nas reprezentuja, nie interesuje ich nasz los. Tak jak wiekszośc oddziałowych liżą d.ę doktorkom .to jaka teraz jest pozycja pielęgniarek w Polsce, to zasługa pań z izb, naczelnych oraz oddziałowych, które walczą tylko o to ,aby zachować stołek .Stołek zachowuje sie wtedy kiedy własnie doktorkom wchodzi się w d.ę Taka jest prawda, a tego nie zmienimy,póki nas będą reprezentowac panie dbające tylko o swój tyłek . Przykre, ale prawdziwe. Nie od dziś wiadomo,że np. oddziałową mozna być do końca ,do emerytury, a nawet dłużej, ważne jest poparcie szefa:i o co chodzi?

#34  2014.11.15 22:22:49 ~yocco

Lekarze też wrzucają na swój samorząd :)- że nic nie robi itp. ale nie widziałam żeby komuś chcieli zabierać kasę (chyba tylko piel.) No sorry ale mnie pociesza, że jakaś piel. zarabia więcej bo można równać w jakąś górę. Dyrektor szkoły też zarabia ok. 10 tys, nie chcecie im zabrać? Tylko pielęgniarkom?

#35  2014.11.15 23:04:28 ~veto

Dyrektor szkoły , a panie w izbach to zupełnie inna bajka. Te panie powinny reprezentować pielęgniarki, a żeby to mogło mieć miejsce, musiałyby poznać prace pielęgniarek , a niestety większość z nich zaledwie liznęła tej pracy na praktykach. Sytuacja nie do porównania. Póki panie z izb nie poznają pracy pielęgniarki odcinkowej i to na ciężkim oddziale borykającym się z pełna obsadą , przykro mi , ale rozmowa z nimi nie ma sensu. To walka z wiatrakami.

#36  2014.11.15 23:19:08 ~Brawo!

Brawo,dalej się zagryzajcie!

#37  2014.11.15 23:40:01 ~Brawo!

Brawo, dla Brawo. Ale nie wiem o co chodzi? :)

#38  2014.11.15 23:45:11 ~Brawo!

Bardzo śmieszne! :(

#39  2014.11.15 23:49:32 ~Brawo!

YYY? :):( ? :)? :)

#40  2014.11.16 09:46:35 ~ludka

Kto to jest Panie z Izb? Czy to nie są Nasze koleżanki delegatki z poszczególnych placówek.Może zaczęlibyśmy od wyborów na delegatów ze swoich rejonów . Często jest tak , że są to osoby z "łapanki" . Bo te tzw. Panie muszą w swoim czasie wolnym decydować o trudnych problemach w Służbie Zdrowia, i z odległych miejscowości. Wybierajmy świadomie na Zjazdach i wymagajmy od tych "Pań" to co dotyczy Ustawy o zawodzie pielęgniarek i położnych. Przecież te Panie nie spadły z Kosmosu i one liczą na nasze sugestie.

#41  2014.11.16 10:10:42 ~do ludka

Panie z Izb to byłe koleżanki. Tworzą własną zamkniętą grupę, wymieniają się tylko stanowiskami, aby tkwić (tak jest w mojej Izbie). Składka członkowska coraz wyższa, a dofinansowanie na kształcenie podyplomowe coraz niższe. Podaję przykład: w 2013 do specjalizacji pielęgniarskiej dofinansowanie wynosiło 1500 zł, a na rok 2014 "koleżanki"przegłosowały stawkę 1000 zł, a przecież powinnyśmy się dokształcać. Skoro wzrosły pensje przewodniczących to trzeba było zmniejszyć budżet na kształcenie. Popieram apel Pana Mariusza, bo "koleżanki z Izb" wywalczyły podwyżki dla siebie, nie myśląc o własnym elektoracie. Mam nadzieję, że pielęgniarki przeanalizują wreszcie komu powierzają swoje interesy zawodowe i wybiorą rzetelnych przedstawicieli.

#42  2014.11.16 10:15:17 ~Ewa

Zaczynamy powstanie nowego ciała aby wykruszyc i zniszczyć OIPiP , w innych krajach jest tylko jedna organizaja reprezentująca pielęgniarki

#43  2014.11.16 10:21:43 ~do veto

Zgadzam się, tak powinno być. Te Panie, "nasze koleżanki" nie znają realiów pracy pielęgniarki odcinkowej. "Ludek" pisze, że są to często "osoby z łapanki", ale sądzę, że myśli o delegatach, bo "Panie z IZB" mocno tkwią na posterunku i baaaardzo pilnują posad. A co robią dla rozwoju zawodowego . , nawet nie mają pomysłu co zrobić i najgorsze, że go nie szukają i nie czekają "na nasze sugestie".

#44  2014.11.16 11:16:27 ~Grazia 50+

Zgadzam się z komentarzem,do ludka',ona,plg,ada,Patka,mono,itd.Jestem starą pielęgniarką która kocha z pracę z pacjentem ale nie umie walczyć o godne wynagrodzenie i dlatego chętnie płaci składkę na OIPiP wierząc że są tam ludzie mający wiedze , narzędzia prawne i możliwości aby walczyć o interesy środowiska pielęgniarek,biorąc za to godziwe wynagrodzenie.

#45  2014.11.16 12:19:56 ~Piotr

Panie Mariuszu, Szanowna Redakcjo, co robi artykuł postawiony powyżej? Czyżby miał unaoczniać skalę manipulacji na jakie pozwala sobie "Redakcja"? Data publikacji 2015, posty z 2013, a całość kompletnie od czapy, ale za to respondencja na poziomie 180 postów, albo 40000 odsłon powoduje, że ważki temat zaczyna niknąć.

#46  2014.11.16 12:31:11 ~win

Jestem pielęgniarką, która w/g starych praw emerytalnych byłabym emerytką. Uważam , że nasze pielęgniarstwo idzie w złym kierunku.Cały program szkoleń oraz edukacji jest nieopłacalny.Na wszystkich szkoleniach zyskują tylko wykładowcy i Izby, my jako podnoszące kwalifikacje mamy tylko satysfakcję.Uważam, że szkoda czasu na robienie coraz to nowych kursów, za którymi nic nie idzie( płace bez zmian). Moim zdanie po uzyskaniu dyplomu licencjata, kolejnym stopniem dającym mgr powinna być specjalizacja,a ewentualnie później rozwój z tym związany. Mam pełną teczkę dyplomów ze szkoleń i co NIC!

#47  2014.11.16 19:37:36 ~Bożena

Do Zuzanny zacznij czytać strony na których wypowiadają się lekarze oburzeni tym iż od stycznia 2015 składki chcą im podnieść na 50 zł miesięcznie. Zasiadłaś w Izbach i kasa ciepełko służy i boli- te dochody są jawne z naszych składek z tych ciężko zapracowanych marnych pensji.Akurat panu Mariuszowi gratuluję pomysłu( działalność strony , gazeta) tak dalej .A koleżanki i koledzy nie zazdrośćcie Mariuszowi prywatnej inicjatywy. Jest demokracja póki co to ruszyć tą zakutą zazdrosną pałą i wdrażać swoje własne inicjatywy.

#48  2014.11.16 21:14:24 ~Piotr

Do: Bożena. Przerażające kiedy prywatna inicjatywa sprowadza się do dokopania komuś "bo tak", nieprawdaż. Co nam przyjdzie z tego, że, jak to piszecie, "Panie w Izbach" zaczną zarabiać mniej? Proszę o sensowne uzasadnienie. A tak na marginesie, za taką kasę możemy porostu wymagać więcej i tyle. Szkoda, że zapominamy, że to my same wybieramy reprezentantów.

#49  2014.11.16 23:12:50 ~fckme

Drogie Panie a może odwiedźmy n. izbę i sprawdzmy kiedy prezes i jej cała świta pracuje, w koncu jestesmy członkami samorządu i mamy do tego prawo. Zobaczymy co się dzieje tam, a wybory juz niedługo, w koncu mamy do tego prawo

#50  2014.11.17 02:03:56 ~jm

Nareszcie ktoś jawnie mówi na co idą moje ciężko zarobione pieniadze. Drogie panie z Izb często mówią górnolotnie o etyce i moralności jaka przystoi pielęgniarce. Czas by same dały dobry przykład. Porównując pensje pielęgniarki pracującej na odcinku i pań z Izb to wręcz nie etyczne i nie moralne jest zachowanie tych pań podnoszących sobie pensje, podczas gdy inni nie mieli podwyżki przez lata.Nie tylko nie walczą o podwyżki ale wręcz obniżają pensje pielęgniarek żądając większych składek. Na szcunek i zaufanie trzeba sobie zasłużyć a tu jak z naszymi politykami dużo obietnic i nic poza tym.

#51  2014.11.17 08:33:52 ~irena

Jakkolwiek by nie było - ujawnianie zarobków Izb i niskie gaże w zawodzie piel. - no niestety - TO dwie paskudne sprzeczności, które strasznie oburzają całe środowisko zawodowe I JEST TO ZROZUMIAŁE. Pielęgniarki pracujące wiele lat, dalej - młode wykształcone pielęgniarki ze specjalizacjami i nadal szkolące się, praca na zmianach - obciążająca i psychicznie i fizycznie - bo nikt nie zapanował nad ustaleniem norm zatrudnienia - to wyjątkowe aspekty tej pracy, które są niedoceniane i brak odważnych, nieprzekupnych by wreszcie ten trud wynagrodzić - oczywiście na odpowiednim poziomie.

#52  2014.11.17 21:07:22 ~ewa

Porażka panie z izb ch. Robią a pensje pobierają za nasze składki,jeszcze odprawy masakra.Poprostu chory kraj

#53  2014.11.17 21:16:30 ~Grażyna

Szanowni Państwo Pan Mariusz nie ujawnił zarobków osób powołanych do pełnienia funkcji w samorządzie. Wysokość wynagrodzeń znajdziecie Państwo w uchwale nr 31/VI/2012 NRPiP jest ona na stronie: http://www.nipip.pl/index.php/prawo/uchwaly/naczelnych-rad/w-roku-2012/posiedzenie-w-styczniu/162-31-06-2012 Żadna tajemnica, tylko trzeba wiedzieć gdzie szukać. Składki są faktycznie za wysokie i źle określone. 1% podstawy pensji to może być 15 zł a może być i 35 zł, a "korzyści" z istnienia izb dla każdej, każdego z nas takie same, no prawie. 1% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osób na kontraktach czy nie wykonujących zawodu lub wykonujących inne zawody to lekka przesada.

#54  2014.11.17 22:10:54 ~hala

Szanowni Miłośnicy Portalu! Podajcie proszę chociaż trzy sukcesy Redaktora M dla polepszenia naszego bytu (piel. i poł.) poza obnażaniem naszych kompleksów, jątrzeniem i pobudzaniem do używania wyrazów niegodnych pielęgniarki.

#55  2014.11.17 22:20:40 ~Grażyna

Akcja bilbordowa, informacja o projekcie uchwały o punktach edukacyjnych, informowanie pielęgniarek i położnych o działaniach samorządu.

#56  2014.11.17 22:36:42 ~hala

Do Grażyna :i w jaki sposób poprawiło to Twój byt? bo mój wcale! Jeśli chodzi o punkty edukacyjne to był to projekt rozporządzenia a nie uchwały, który można było przeczytać na wielu stronach www.

#57  2014.11.18 08:09:47 ~Piotr

Do: Grażyna; Akcja bilbordowa - prywatna wojenka Redakcji Portalu, o niewielkim zasięgu i niewielkim odezwie. Dość cyniczna i tym samym skuteczność jej będzie wątpliwa (choć sam pomysł obnażania absurdu systemu, całkiem, całkiem). Informacje o projektach to jednak ze stron .gov czytuję. A propos informowania: Proszę dodać - wysoko wybiórcze informowanie pielęgniarek o działaniach samorządu i będzie ok! Zwracam uwagę, że o Gdańsku-Słupsku informacje do Redakcji docierają, jednak żadna nie przedarła się na stronę główną. Tezy, że "wszystkie przewodniczące nie robią nic poza dbaniem o własny interes" nie dałoby się utrzymać. Proszę dostrzec jak bardzo nie-informuje(! ) portal pielegniarki.info!

#58  2014.11.18 08:52:12 ~joanna

Mielcarek szczuje nas na siebie, to prawda. Ale my mu na to pozwalamy, bo wchodzimy na ten portal i komentujemy. Zróbmy coś dla siebie i w tym zakresie. Wypiszmy się z portalu, przestańmy na niego wchodzić, przestańmy komentować i oceniać negatywnie swoje środowisko, jakie by nie było. Zacznijmy walczyć o swoje komplementując swoje zawody. Nie dawajmy głosu takim jak pan Mielcarek. Pozdrawiam

#59  2014.11.18 09:14:47 ~Grażyna

Do Pani/Pana Hala. Punkty edukacyjne: projekty rozporządzeń to były już w 2008 r. ale Min. Zdrowia wycofało się. W tym roku NRPiP chciała nam zafundować obowiązek "zbierania" punktów edukacyjnych w ilości 100 w ciągu każdych 6 lat, do projektu uchwały dołączono tabelę ile punktów za jakie szkolenie. Proszę dobrze czytać uchwały NRPiP, teraz myślę, że dzięki infomracji na portalu o projekcie uchwały mamy uchwałę w łagodnieszej dla naszych kieszeni formie. CZy poza delegatmi na Krajowy Zjazd ktokolwiek widział projekt uchwały dotyczącej wysokości składek w 2012 r. Myślę o uchwale nr 19 KZPiP z 2012 r. Z tego co wiem uchwał podejmowana była późno w nocy i bez konsultacji ze środowiskiem. Jeżeli nadal Państwo chcecie by decydowano o Naszych obowiązkach bez naszego udziału, to jesteście na najlepszej dordze do tego.

#60  2014.11.18 10:44:35 ~Gosieńka

.a ja mam wrażenie od jakiegoś czasu ,że szanowny Redaktor najchętniej pozbył by się pielęgniarek z Polski.i frustrację naszą pogłĘbia takimi informacjami jak np zarobki w IPIP .SMUTNE

#61  2014.11.18 15:05:35 ~PLG

Ja dziękuje panu Mariuszowi za to że w końcu ktoś zaczął widzieć problem w chorobie jaka trawi pielęgniarstwo w Polsce, a panie z izb tylko dbają o swoje stołki jak na razie przez tyle lat nic nie zrobiły nie mówiąc już o pielęgniarkach na stołkach które widzą czubek własnego nosa NIECH SIĘ PAN NIE ZRAŻA GŁUPIMI KOMENTARZAMI, BABSKI ŚWIAT TAK MA,POZDRAWIAM I ŻYCZĘ WYTRWAŁOŚCI

#62  2014.11.18 15:34:20 ~piel

Uważam że izby to obecnie ropiejący wrzód na tyłku pielęgniarstwa w Polsce. Nie takich przedstawicieli nam potrzeba , którzy jedynie widzą własne interesy i zamieniając się stołkami w tych przybytkach są praktycznie przy tym obecnym ustawodawstwie nie do ruszenia.Te same twarze od lat.Kiedy patrzę na Pana Wadasa z Krakowa to widzę Tuska i ,jego tanie państwo".Tego drugiego już przynajmniej nie ma ten pierwszy jak na razie ma się świetnie i dalej mendzi za nasze pieniądze

#63  2014.11.18 15:49:11 ~ szkolna

40 zł składki miesięcznej na izby od 2015 roku _to zbrodnia! i krzywda dla całej mojej grupy zawodowej.Dyskryminuje się nas od kiedy szanowny Pan Wadas doszedł do władzy w Krakowie i zniósł parytety w POZ , O podwyżki dla nas zabiegało samo NFZ kiedy był przy negocjacjach stawek kapitacyjnych , bo on z własnej inicjatywy tylko nasze stawki kapitacyjne obcinał. Jego następcy dalej prowadzą tą linię polityki- niszcząc nasz zakres pielęgniarstwa, tylko dlatego, że mają władzę.Przy naszych zarobkach takie składki to szczyt bezczelności i perfidnego chamstwa.

#64  2014.11.18 16:01:55 ~,,,,

Pielegniarki same, po byle jakim kursie zbierają pieniądze /nie małe/ i wręczają paniom przewodniczącym jako dary.Przydałby się jakiś zerwikaptur,poucinałby te głupie łby wszystkim .

#65  2014.11.18 18:03:43 ~///

Do;Piotr,nie wiem dlaczego tak ,warczysz ,na właściciela Portalu.Albo się czegoś boisz,bo wiesz,że może być jakiś większy odzew ze strony Pielęgniarek.Takim kontratakiem starasz się osłabiać jego pozycję.JAK NIE JESTEŚ PIELĘGNIARKĄ TO SIĘ NIE WTRĄCAJ.MAM WRAŻENIE ,ŻE TEŻ ZARABIASZ Z 15.000 TYS, SKORO TAK CIĘ TO BOLI.

#66  2014.11.18 18:19:30 ~gosia

Kasa przewraca ludziom w głowach a napewno łatwo zarobione pieniądze.poobserwujcie OIPiP w Rzeszowie, tam dopiero się dzieje w jednym miesiącu za pomocą nadzwyczajnego zjazdu odwołują Panią Przewodniczącą za machloje finansowe, za niedługi czs Pani Przewodnicząca za pomocą kolejnego nadzwyczajnego zjazdu odwołuje pielęgniarki, które dopatrzyły się przekretów operatywnej Przewodniczącej takie rzeczy tylko w samorządzie pielęgniarskim czarny humor.

#67  2014.11.18 20:04:47 ~Piotr

Do kogoś kto przedstawił się -///; A to zabawne! Pan Redakcja Portalu świetnie skłóca środowisko, czego dowodem znaczna część wpisów powyżej. A JA TYLKO NIE MOGĘ POJĄĆ, DLACZEGO W MOMENCIE, KIEDY TRZEBA STANĄĆ MONOLITYCZNYM MUREM WYWLEKANY JEST TEMAT, KTÓRY PODZIELI PIELĘGNIARKI I OD KTÓREGO NIE PRZYBĘDZIE NAM ANI GROSZA? Przykro słyszeć - nie jesteś Pielęgniarką to się nie wtrącaj. Proszę umiejętnie wnioskować z treści moich postów (niebezpodstawnie piszę np: nam). Pieniędzy jakie mi Pani przypisuje szczerze Pani życzę!

#68  2014.11.18 20:12:07 ~Piotr

Nadal do -///; Dyrekcja zaproponowała mi obniżkę, ale nawet to nie zaburza mi postrzegania. Żrąc się wewnątrzzawodowo naprwadę zwiększamy sobie szanse na wywalczenie właściwego miejsca w systemie, i z właściwym wynagrodzeniem? WKURZA MNIE, ŻE PAN REDAKCJA PORTALU NIE NAPISAŁ ANI SŁOWA O TYM, JAK SIĘ PIELĘGNIARKI W GDAŃSKU SKRZYKNĘŁY, ANI SŁOWA, JAK ZOSTAŁY PÓŹNIEJ PRZEZ WŁADZE POTRAKTOWANE. Piszemy posty pod durnym artykułem "komu zabrać" ZAMIAST WSPÓPNIE ZASTANAWIAĆ SIĘ, CO DALEJ W CAŁYM KRAJU!

#69  2014.11.18 20:45:05 mariabasia2

A ja popieram wypowiedzi pana Mariusza i kibicuje jemu bardzo. Pozdrawiam portal ,i Pana Mielcarka dzięki za darmowy jezyk angielski.

#70  2014.11.18 20:53:18 ~położna

11 lat temu robiłam kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego dla położnych. Wtedy trwał on pół roku i nie było żadnych konkurencyjnych firm, które umożliwiłyby zdobycie kwalifikacji w ramach kursu o połowę krótszego, jak to ma miejsce dzisiaj. Zajęcia odbywały się w ówczesnym Ośrodku Szkolenia Kadr Medycznych na Koszarowej ( teraz ul.Wiśniowa - Wrocław )- 3 dni w tygodniu po 8 godzin. Koszt - na tamte czasy - 1000 zł. W momencie podejmowania kursu obiecano wszystkim nam zwrot jego kosztów z izb właśnie. Po 6 miesiącach - na kilka dni przed zakończeniem kursu panie z izb zmieniły regulamin. W myśl nowych zasad refundacja nam się nie należała. Mogły z niej skorzystać jedynie osoby JUŻ PRACUJĄCE jako położne rodzinne. Nie wskurałyśmy nic choć walczyłyśmy o sprawiedliwość. Oto jak nas traktują opłacane przez nas izby. Hańba.

#71  2014.11.18 21:06:00 ~Grazia 50+

Przestańmy krytykować się nawzajem a szczególnie redaktora Portalu. Jeżeli komuś nie podoba się ten portal niech założy bezinteresownie inny w jego mniemaniu bezstronny , obiektywny. Póki co dyskutujemy tu i kto ma jakieś sensowne propozycje na działania aby zmienić naszą fatalną sytuacje niech pisze.Ja chciałabym aby głos zabrali młodzi odważni inaczej wykształceni .Chcę aby zawalczyli o swoja lepszą przyszłość.

#72  2014.11.18 21:40:49 ~Zuza

Właśnie, jeżeli komuś nie odpowiadają treści tu zawierane, to po prostu nie musi wchodzić na strony. To proste! Popieram całym sercem apel pana Mielcarka. Pieniądze, które zostałyby po obniżeniu składek mogłyby być przeznaczone na dofinansowanie kształcenia pielęgniarek w poszczególnych izbach lub na wiele, wiele innych celów. Dlaczego maja one być przejadane przez osoby, które tak naprawdę, to nie maja na nic wpływu, to jest zwykłe lanie wody, a już porównywanie pracy dyrektora szkoły lub prezydenta niejednego miasta do zadań przewodniczącej, to tak, jakby porównywać mysz z górą, a przewodniczące biorą niejednokrotnie wyższe pensje od prezydentów miast. Panie Mariuszu, one nie odejdą od koryta, one nie mają wstydu ani honoru.

#73  2014.11.19 09:54:37 ~gość

A do górników pani premier przyjechała.Przestańmy narzekać ,trzeba działać.Może i nas odwiedzi.To kiedy

#74  2014.11.19 10:02:45 ~mmm

Wyrzucić PO !

#75  2014.11.19 12:52:19 ~Dana

Wzajemnie się atakujemy: Izby, Pana Mariusza, że ciężki nasz los. Ja wielokrotnie zastanawiałam jakie są konkretne zadania Departamentu Pielęgniarek i Położnych. W 2008 roku byłam na szkoleniu w MZ i już funkcjonowały w Departamencie, te same Panie co obecnie, uważam, że właśnie tam należy szukać pomocy, być może wyważamy "otwarte drzwi". Ostatnio czytałam akty prawne dotyczące kształcenia podyplomowego i zobaczyłam (departament również "prowadzi sprawy związane kształceniem pielęgniarek), że staż pracy pielęgniarki do szkolenia podyplomowego jest inny w ustawie o zawodzie (z 2011) i inny w rozporządzeniu z 2003 nr 197 poz 1923 (nadal obowiązującym). Oczywiście wiem, że ustawa jest aktem wyższej rangi, ale ubolewam, że takie sytuacje mają miejsce. Nie mam wiedzy, czy ktoś w ogóle sygnalizował w MZ,że te akty w powyższej kwestii są rozbieżne.

#76  2014.11.20 06:32:53 ~do Zuzanny

Tak na marginesie , co Panią obchodzą zarobki Pana Mariusza? Portal zarabia - i dobrze . Nie jest on finansowany ze składek pielęgniarskich, tak jak sponsorowane poprzez dobrowolny przymus chciwe babska z izb.

#77  2014.11.20 20:28:14 ~zmiana

Odkąd zaczęły swoją działalność izby , to pracującym pielęgniarkom jest coraz gorzej. TO panoszenie się pań i panów izbowych jest po prostu obrzydliwe. Moim zdaniem przynależność do tego przybytku powinna być dobrowolna , bo ta instytucja nie działa w imieniu całości tylko w imieniu tych wybranych . Czyli pielęgniarek i położnych poz, niech więc same utrzymują te rozbudowane w 45 izbach struktury. Nasz apel powinien dotyczyć tego jednego punktu! dobrowolność przynależności do izb! i wtedy składki mogą sobie uchwalać nawet na poziomie 1000 zł. bo przy ich kontraktach stać je by takie płacić.

#78  2014.11.20 20:31:10 ~szczecin

Uwaam, że izby są nam nie potrzebne, wg mnie to jest instytucja państwowa którą załatwiły sobie pielęgniarki karierowiczki wiele lat temu. Konstytucja podobo gwaranności do organizaji ,i co? Może . Mariuszu od tego trzeba zacząc rewolucję, żeby mieć na nich argument to od czegoś terzeba zacząć. Żadko wchodzę na ten portal, ale my tylko rzucamy jadem a nic nie robimy. Czyimiś rękoma chciałybśmy zbić interes. Może czas zacząć działać. wspólnie i w porozumieniu.Może puśćmy jakąś ankietę w spraie chęci przynalezności do izb, powielmy ją po całym kraju, ja wiem że to jest mozolna praca ale od czegoś trzeba zacząć. zobaczymy ile zbierzemy, i myślmy wtedy co dalej. Brońmy się nawzajem a nie rzucajmy na siebie kalumnie. Jesteśmy ogromnym środowiskiem a nie umiemy się zjednoczyć

#79  2014.11.20 22:01:23 ~Grażyna

Ankieta chyba nic poza tym co wiemy nie da. Na zmianę prawa w postaci ustawy o samorządzie nie ma co liczyć. Proponuję: 1. ujednolicić składkę członkowską, tak abyśmy wszycy płacili składkę w takiej samej wysokości, 2. określić wysokość składki na taką jaką jesteśmy w stanie płacić, 3. zmniejszyć ilość izb do 17 tak jak podział terytorialny kraju, 4. w następnej kadencji nie dopuścić do tego by pensje przewodniczących były co do ich min. wysokości (obecnie nie mnije niż 250% średniej krajowej) były ustalone przez NRPiP, której członkami są włąśnie przewodniczące okręgowych rad. Takie zadania należy postawić przed delegatami na zjazd krajowy, członkami okręgowych rad, których będziemy wybierać w przyszłym roku.

#80  2014.11.21 00:15:42 ~ja

Tylko pisanie i nic więcej protesty szybko ucichły jak zwykle i zero informacji w mediach jak zwykle ! kopaczowa dała już podwyżkę wojskowym i górnikom jak zwykle a my piszemy . i harujemy ! bo tak lubimy ! nie nadarmo wprowadziła kontrakty !

#81  2014.11.21 09:39:38 ~:)

Jeżeli chodzi o przynależność obowiązkową do izb pielęgniarskich: dwa lata czekaliśmy na wyjaśnienie w Trybunale Konstytucyjnym. 2 dni przed sprawą ktoś wycofał wniosek. I dalej ? Może należy znów taki wniosek złożyć. Wtedy przynależność byłaby dobrowolna, może?

#82  2014.11.21 09:43:18 ~mns

W tym zawodzie nic się nie zmieni,ciągle słychać ,protest? ,a co to da ? ,jeszcze mnie zwolnią itp, Jedna się ,postawi,to reszta- z drwiną,no i co Ci to dało? , Brakuje tu ludzi inteligentnych,mądrych/jeśli są,to jest ich b.mało/reszta to nieudolne,zahukane kury domowe.Chcącemu nie dzieje się krzywda.

#83  2014.11.21 10:53:47 ~Grażyna

Przynależność dobrowolna do samorządu bez zmiany prawa nie jest możliwa. W każdym kraju w jakiś sposób rejestruje się osoby wykonujące tzw. wolne zawody. I to nie ulegnie zmianie. Instytucja samorządu jest nam potrzebna, ale po 23 latach jego funkcjonowania ocena osiągnięć samorządu jest co najmniej średnia. Nie wiem czy jesteśmy za słabi, czy mamy słabych przedstawicieli. Póki nie będzie regulacji dotyczących min. norm zatrudnienia, ale jasnych norm, obowiązujących wszędzie i póki nie będzie powszechnie obowiązujących przepisów o min. płacy w naszych zawodach to nie będzie nam lepiej. A między innymi tym powinien zajmować się samorząd. Wybory za nie cały rok poszukajcie wśród siebie mądrych i rozsądnych ludzi.

#84  2014.11.21 12:59:46 logan180

Powiem szczerze, że sam już nie wiem pod jakim artykułem mam napisać komentarz. Wybieram ten bo chyba najbardziej na czasie i najchętniej komentowany i czytany. Zmienić ustawę o płacy za dyżury nocne. W europie płaci się 50% i 100%. Propozycja: 1)Niedziela i Święta Kościelne oraz Państwowe - płatne zawsze 50% - nocne dyżury całe 100% 2) Soboty - płatne do godziny 19 - 50%, całe noce 100% 3)Dyżury nocne w powszednie dni tygodnia - zawsze 100% 4) Dyżur nocny z piątku na sobotę - do godziny 22 płatny normalnie. po 22 jak za noc 100% 5) Dyżur nocny z soboty na niedzielę - od 19 do 22 - 50%, od 22 do 6 - 100%, godzina wypadająca w niedzielę - 50 % Dalej Izby. Skoro składki są wyliczane na podstawie podstawy i stanowi to zawsze jeden procent to tak samo zacząć wyliczać uposażenie członków i zarządu. Składka dla wszystkich powinna być taka sama. Niezależnie od podstawy płacy zasadniczej. Np niech to będzie 20 zł od każdej pracującej pielęgniarki i położnej. Maksymalnie prezes OIPIP - wartość jednego procenta składki( np 20zł ) z danego regionu nie przekraczająca 400% sumy, czyli 20X400 daje 8000 tyś. Zarząd - 250% wartości składki Członkowie - 100 - 150% Widziałem artykuł gdzie dane o ich zarobkach są magiczne. Izby powinny się ujawnić i wtedy pogadać o maksymalnych i minimalnych płacach. Dodatkowo rzecz najważniejsza. Wprowadzenie procedur pielęgniarskich i położniczych, za które NFZ również musiałby płacić i na podstawie tego dodatkowe premie lub 13. Brakuje nas w systemie. Wprowadźmy siebie do systemu. I jeszcze jedno. Przedstawiciel przy Ministerstwie Zdrowia i NFZ do spraw pielęgniarsko - położniczych, którego wybierzemy sami z kadencją na 2 lata ( żeby nie przyzwyczaić się do stołeczka). Wszelkie sprawy uchybienia zażalenia kierowane do Niego. Takie luźne propozycje do dyskusji

#85  2014.11.21 13:09:29 logan180

Jeszcze jedna rzecz. Powiem wprost bez owijania. W czasie tych wszystkich protestów rzuca się w oczy jedna rzecz, a mianowicie brakuje w Waszych szeregach facetów. Może gdyby oni również brali udział nie udałoby się tak szybko zrywać rozmów, obiecywać albo zwyczajnie tych rozmów nie podejmować. Może potrzeba trochę męskiego podejścia do tematu. Nie mówię, że kobietom brakuje jaj, ale zmiany podejścia. Górnicy walczą o wszystko pokazując siłę : race, syreny, palenie kukieł i takie różne. Może czas na zmiany w protestach. Może czas skończyć z białym kitlem i przebrać się w khaki. Może czas zmienić podejście na bardziej radykalne. Nie namawiam do przemocy, ale do wyrazistości. Trochę więcej huku, wrzasku syren. Widowiska. Media i opinia publiczna lubią widowiska. A władza boi się ludzi, którzy w jasny sposób pokazują , że są siła samą w sobie, ale również jeśli trzeba potrafią pokazać pazur. Dziewczyny w szpitalach namawiajcie facetów, ratowników pielęgniarzy sanitariuszy. To Wasi koledzy i wiedzą, że walczyć trzeba ramię w ramię. Przecież trochę już nas jest w tych zawodach.

#86  2014.11.21 14:32:15 ~,,,,

Ktoś trzyma rękę nad tym krajem,robi wszystko aby naród polski był słaby,zniewolony.To taka współczesna 3 wojna światowa.Historia lubi się powtarzać.

#87  2014.11.21 19:51:16 ~maria

Dzięki Panie Mariuszu za wszystko co Pan robi dla pielęgniarstwa. Szkoda ,że musi pan jeszcze odpierać ataki złośliwych ludzi - jednak nie sądzę aby to były pielęgniarki pracujące, ciężko i źle wynagradzane. Pozdrawiam POLSKIE PIELĘGNIARKI I PIELĘGNIARZY.

#88  2014.11.21 20:51:07 ~Prawda!

Mielcarek nie został mimo wielkich wielkich starań Przewodniczącym OIPiP i ból ma wielki jak widać i żal . A w OIPiP w Poznaniu bez niego bdb sie dzieje i przeżyć on tego nie może a pielęgniarki się cieszą,że tak wyszło.

#89  2014.11.22 22:41:41 ~piel.

Może należy zmienić prawo, w taki sposób, aby składki na oipip były dobrowolne, dobrze że pan Mariusz o tym pisze, szkoda że wszystkie akcje, o których piszą wściekłe panie z izb są tak mało skuteczne i nadal pielęgniarki zarabiają bardzo mało, to naprawdę poniżające! są takie samorządy gdzie panowie pielęgniarki zamieniają się fotelami.straszna szkoda że tak jest, i taka przepaść finansowa, zresztą "syty głodnego nie zrozumie" i dlatego w Polsce jesteśmy tak "oderwane"

#90  2014.11.23 12:25:41 ~Grazia 50+

Do'prawda'-myśle że nie tylko w Poznaniu ale we wszystkich OIPiP dobrze się dzieje tylko czy to samo mogą powiedzieć pielęgniarki w tzw.terenie ale to naszych przedstawicieli w izbach nie interesuje

#91  2014.11.23 12:36:58 ~,,,,

Nikt nie ma prawa zmuszać ludzi,aby ratowali innych tracąc swoje zdrowie i życie. A pielęgniarki pracujące przy .łóżku chorego, są do tego zmuszane przez osoby zarządzające. To są rządy przemocy.PATOLOGIA!

#92  2014.11.24 17:30:16 ~Żenada

I jeszcze proszę dopisać że panie z Izb jeżdzą nad morze w okresie letnim na wypoczynek z naszych pieniędzy! Mam pytanko -moje Izby przysłały nam informację iż mając działalność gospodarczą mamy wszelkie dokumenty składać im drogą elektroniczną.Został nam podany adres,instrukcja obsługi i.heja! Ja np.kompletnie sie na tym nie znam -nie jestem informatykiem! Płacę składki na IP i sądziłam iż to jest działka naszego pana informatyka a może sie mylę! Czy może ktoś mi rozjaśnić jak to jest? proszę o kontakt: szynka1@onet.pl

#93  2014.11.24 21:20:37 ~do 87

Nic dodać nic ująć. Niech Pan nie odpuszcza Panie Mariuszu. Ma Pan za sobą całą armie ciężko pracujących pielęgniarek. Jest Pan takim nieoficjalnym liderem tego środowiska.Nie ma Pan takich możliwości jak miałby Pan w Naczelnej Izbie , ale wierzę w to ,że palcem Pan dół wykopie. Pozdrawiam

#94  2014.11.29 20:25:53 danuta

Podobnie jak logan180 nie wiem pod jakim artykułem mam napisać komentarz, bo napisałam komentarz w zakładce prawo - szkolenie podyplomowe pielęgniarek, ale jest to artykuł z 2008 roku i nikt go nie skomentował, a zależy mi na Waszej opinii.W tym miesiącu otrzymałam zaproszenie z mojej Izby na egzamin wstępny na szkolenie specjalizacyjne. Czytając pismo wśród wymienionych aktów prawnych normujących wykonywanie zawodu pielęgniarki i kształcenie pielęgniarek i położnych widniało uchylone Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 19 stycznia 1993 r. w sprawie postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej pielęgniarek i położnych (Dz.U.1993 nr 9 poz.45), uchylone z dniem 01.01.2012. Zastanawiam się, czy o zaistniałej sytuacji nie powinnam powiadomić Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, aby przeszkoliła pracowników Izb Pielęgniarskich w zakresie obowiązującego w zawodzie prawa. Trudno jest mi zrozumieć, że pracownik Izby nie zna USTAWY O SAMORZĄDZIE PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH (Dz.U.2011.174.1038), bo właśnie ta Ustawa uchyliła cytowane rozporządzenie. Bulwersuje mnie fakt, że od uchylenia rozporządzenia minęły 2 lata, więc najprawdopodobniej takich pism wysłano dużo do pielęgniarek. Ja do tego egzaminu wstępnego nie przystąpiłam, ale jeżeli znajomość tego rozporządzenia była jednym z pytań egzaminacyjnych? To jak odpowiedzieć,aby było poprawnie? A może się mylę?

#95  2014.11.29 21:00:11 danuta

Podobnie jak logan180 nie wiem pod jakim artykułem mam napisać komentarz, napisałam w zakładce prawo - szkolenia podyplomowe, ale jest to artykuł z 2008 roku i mój komentarz pozostał bez odzewu, a mnie zależy na Waszej opinii. W tym miesiącu otrzymałam zaproszenie z mojej Izby na egzamin wstępny na szkolenie specjalizacyjne. Czytając pismo wśród wymienionych aktów prawnych normujących wykonywanie zawodu pielęgniarki i położnej widniało uchylone Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 19 stycznia 1993 r. w sprawie postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej pielęgniarek i położnych (Dz.U.1993 nr 9 poz.45), uchylone z dniem 01.01.2012. Zastanawiam się, czy o zaistniałej sytuacji nie powinnam powiadomić Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, aby przeszkoliła pracowników Izb Pielęgniarskich w zakresie obowiązującego w zawodzie prawa. Trudno jest mi zrozumieć, że merytoryczny pracownik Izby nie zna USTAWY O SAMORZĄDZIE PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH (Dz.U.2011.174.1038), bo właśnie ta Ustawa uchyliła cytowane rozporządzenie. Bulwersuje mnie fakt, że od uchylenia rozporządzenia minęły 2 lata, więc najprawdopodobniej takich pism wysłano dużo do pielęgniarek. Ja do tego egzaminu wstępnego nie przystąpiłam, ale jeżeli znajomość tego rozporządzenia była jednym z pytań egzaminacyjnych? To jak odpowiedzieć, aby było poprawnie ?

#96  2014.11.29 21:07:43 ~danuta

Przepraszam za powtórzony komentarz, ale nie widząc go przez pól godziny sądziłam, że nie załączyłam. Pozdrawiam

#97  2014.12.02 20:23:50 ~Grażyna

Jeżeli pytanie egazminacyjne dotyczyło nie obowiązującego rozporządzenia to można napisać do Komisji egzaminacyjnej o jego uchylenie, zmianę punktacji, ocen z egzaminu. Szkoda, że pracownicy izb nie znają akutalnych przepisów, a tak na marginesie to pytania układają w tej izbie, którą znam nie pracownicy a Pani Pielęgniakri i Położne, którym to zadanie poleciła okręgowa rada. Może jest to zwykłą pomyłka, nie wiem.

#98  2014.12.03 11:41:28 ~gość

A gdzie jest stanowisko NIPiP w sprawie agresywnego zachowania pacjenta wobec pielęgniarki? Naczelna Izba Lekarska wyraziła swoje zdanie w tej kwestii kierując list do Ministra Zdrowia.

#99  2014.12.03 13:50:14 ~piss

Ciekawe, w ilu izbach oprócz wynagrodzeń funkcyjnych przemycane są jeszcze wynagrodzenia(diety, ryczałty, czy jak im tam jeszcze) dla pozostałych członków rady, organów, komisji problemowych. Czy nie powinien się tym zająć odpowiedni urząd (Minister Zdrowia? ) uchylając takie uchwały. Są to praktyki niezgodne z ustawą o samorządzie pip. Art.15 ustawy mówi o zasadzie nieodpłatnej pracy na rzecz samorządu. Czy na to potrzebne są nasze składki? Ciekawe, w ilu izbach stosowane są takie praktyki?

#100  2014.12.05 12:17:32 ~Grażyna

Można przypuszczać, że w większości izb tak się dzieje. Jak Państwo mają ochotę to proszę poczytać uchwałę naczelnej rady o zasadach wynagradzania osób pełniących funkcje w samorządzie: http://www.nipip.pl/index.php/prawo/uchwaly/naczelnych-rad/w-roku-2012/posiedzenie-w-styczniu/162-31-06-2012 Miłej lektury/

#101  2014.12.07 18:00:28 ~szaraczek

I co nam da czytanie uchwał skoro towarzystwo izbowe zrobi i tak co zechce i kto mu w tym przeszkodzi? ja ? Przecież mnie szarej pielęgniarki nie wpuści się nawet w izbach poza ladę sekretarki . Czysta kpina? Mam osobiście dość przyczyniania się do utrzymywania tego molocha i rozważam wysłanie protestu do Ministra Zdrowia w sprawie obowiązkowej przynależności do izb.

#102  2014.12.07 22:41:14 ~Grażyna

To od Pani zależy kto zostanie delegatem na zjazd, kogo ten delegat wybierze do okręgowej rady i na krajowy zjazd. Proponuję iść w przyszłym roku na wybory. Pisanie do MZ w sprawie obowiązkowej przynależności najprawdopodobniej nic nie przyniesie. Może warto zmienić osoby, które od lat wybierane są?

#103  2014.12.08 19:14:44 ~do 101

Mam podobne zdanie na temat działalności Izb i też nie mam ochoty płacić na "ministerialne"pensje "koleżanek". Nie widzę pozytywnego działania na rzecz środowiska pielęgniarek i położnych, widzę tylko towarzystwo wzajemnej adoracji. Dlatego też nie chcę być sponsorem.

#104  2014.12.08 20:19:14 ~dorota

Jak co roku i w tym roku będę uczestniczką podczas głosowania, zmieniam co roku Panie w Izbach skutecznie razem z moim podwładnym.

#105  2014.12.09 21:20:46 ~szaraczek

Będziesz zmieniać? ha, ha , ha i będzie tak jak z wyborami do sejmików wojewódzkich. W izbach przesiądą się tylko miejscami i podniosą nam opłaty za wszystko jeszcze będą cię zastraszać. Tyle w temacie . Pisać jednak będę do ministra , bo tylko on jest władny zmienić rozporządzenie, skoro je uchwalono. Myślę że jak rzetelnie się przedstawi argumenty posłom to sami to rozporządzenie zmienią , bo takiej patologi to i nikt z nas się nie spodziewał jaka jest obecnie w izbach. Argumentów same panie i panowie nam dostarczają na bieżąco

#106  2014.12.09 21:39:27 ~Grażyna

Na zmianę ustawy o samorządzie nie liczyłabym. Proponuję poruszyć temat wysokości składek tak by były one w tej samej wysokości dla każdej pielęgniarki i położnej, a nie tak jak obecnie 1% podstawy pensji lub 1% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku działalności gospodarczej lub osób nie wykonujących zawodu. SKŁADKĘ W JAKIEJ WYSOKOŚCI PROPONUJECIE PAŃSTWO.

#107  2014.12.10 09:00:32 ~wolna

Życzę Ci sukcesów Szaraczku! Podejrzewam, że Pan minister nie czyta tych pism i interpelacji ludu pracującego. Co więcej w ogóle na nie nie reaguje i spływa to po nim jak po kaczce.Jedynym jego celem jest utrzymać się na stanowisku i wygrać w przyszłorocznych wyborach, czyli zrobić pozytywny szum medialny wokół siebie. Będzie tylko robił "niby reformy" i "niby ulepszenia", które mają niby pomóc pacjentom onkologicznym, natomiast zaszkodzą innym pacjentom, którzy nie mają nowotworu bo dla nich już zabraknie czasu.Myślę, że należy popierać działania Komitetu Obrony Pielęgniarek i Położnych oraz zaglądać na strony internetowe Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych,jednoczyć się i walczyć wspólnie.Można tam zobaczyć w ilu miejscach pielęgniarki protestują i gdzie zostały zawiązane Komitety Obrony Pielęgniarek i Położnych.

#108  2014.12.10 09:02:08 ~Wolna

Myślę,że ten protest rozszerzy się na cały kraj.Więc nie poddawajmy się, nie krytykujmy działań wszystkich wokół, jednoczmy się i walczmy, ale nie osłabiajmy siebie jako grupy zawodowej wzajemnymi oskarżeniami i malkontenctwem, bo to jest działanie na szkodę pielęgniarstwa!

#109  2014.12.10 20:29:42 ~Asia

ŚMieszy mnie to pielęgniarstwo i wasze problemy. Jestem pracownikiem w dziale handlowym dość dużego dyskontu od prawie dwóch miesięcy:)))i wiecie co ? niegdy bym już nie wróciła do zawodu pielęgniarki nawet jak będą podwyżki

#110  2014.12.14 22:09:40 ~propozycja

10 zł to kwota składki , którą każda pielęgniarka w obecnych czasach może zapłacić , oraz likwidacja ilości izb do liczby województw.

#111  2014.12.18 15:48:54 ~wyzysk

Zarządzanie Prezesa NFZ wykreśliło pielęgniarkę pracującą w środowisku nauczania i wychowania z dziećmi w szkole z podwyżki na 2015r. pomimo że zakres ten przypisano do POZ. Kto w takim razie ma dofinansować już i tak niedofinansowane pielęgniarki szkolne? rodzice? szkoła? czy tym sposobem Minister Zdrowia chce się pozbyć tej resztki pielęgniarek ze szkół nie przyznając im wystarczających pieniędzy na działalność? Gdzie izby pielęgniarskie , które od pielęgniarki żądają 40 zł składki członkowskiej miesięcznie?

#112  2014.12.19 14:15:06 ~do wyzysk

Przykro to przyznać, ale nikt o nas nie dba. Nie szukaj pomocy w Izbach, bo jej tam nie znajdziesz. Izbom potrzebne są nasze składki, ale nie my i nasze problemy. Niedawno brałam udział w "konkursie" na stanowisko pracy w Izbach, kilka razy zbierała się komisja rekrutacyjna, nie mogły się Panie zdecydować, kogo przyjąć do pracy. Jak się okazało to już przed rekrutacją była wyłoniona kandydatka do pracy. Po co zatem zostały zmarnotrawione nasze pieniądze na niepotrzebny proces rekrutacji (Panie z Prezydium Rady przyjeżdżały kilkakrotnie - musiało być quorum. Żenada - i my jesteśmy zobowiązane płacić na taki samorząd?

#113  2014.12.21 13:55:21 ~gość

Skandal,nie chodzi o zawiść, ale o demokrację,duże składki z marnych pensji na luksusowe pensje,za biurkiem zarabia się krocie, a przy łóżku chorego nędza

#114  2014.12.21 13:58:57 ~pielęg

Pracuję we włoszech, moja składka na izby wynosi 80 euro i jest mi zwracana przez pracodawce,

#115  2014.12.23 23:20:43 ~ewela

U mnie w szpitalu nie trzynastek. w zasadzie nie ma normalnej pensji a co dopiero trzynastki.

#116  2015.01.04 13:16:31 ~do Zuzanny

Moze ty jesteś"izbowa"skoro ci nie przeszkadzaja --nasto tysieczne pensje w izbach i-tysieczne odprawy,wypłacane z naszych składek? bo mnie to bardzo przeszkadza.

#117  2015.01.04 13:31:06 ~janka

Pracuję 32 lata.Mam studia zawodowe.Ja zarabiam 1500 do reki a panie w Izbach o jedno zero wiecej.Ja haruję one pierdza w stołki.Kiedy poprosiłamo pomoc odmówiono mi bo jak przewodniczaca stwierdziła:nie ma mozliwosci. Przewodniczace zarabiaja wiecej niż premier

#118  2015.01.07 10:59:35 ~DR FABIAN

IZBY PIELEGNIARSKIE DO LIKWIDACJI PONIEWAZ SA TO PRZECHOWLNIE STARYCH ZDEGRADOWANYCH NACZELNYCH ODDZIALOWYCH ZERUJACYCH NA SFLUSTROWANYCH STARYCH PIELEGNIARKACH PINIEWAZ MLODE BY SOBIE NA TO NIE POZWOLIY -ZROBILY POLSCE BAJ BAJ I PRACUJA ZA PIENIADZE GODNE-ICH WYKSTALCENIU A ZOSTALE ZMUSZONE DO WYJAZGU PRZEZ TE SFLUSTROWANE PONIEWA DLA NICH MLODOSC TO WROG NUDLUGO BEDA SIE CZOLGAC PO KORYTARZACH I SLZYC ODDZIALOWYM I IZBIANKOM ZA MISKE RYZU OBECNI PRACUJACE PIELEGNIARKI TO STARSZR SFOUSTROWANE PANI CZESTO OKALECZONE PSYCICZNIE PRZEZ MEZOW SAMOTNIE WYCHOWUJACE DZIECI KTORE NE MODA ZROZUMIEC ZE PIELEGNIARSTWO TO ZAWOD A NIE POWOLANIE POWOLANIE TO DO ZAKONU I NALEZA SIE IM DOBRE ZAROBKI JAK PSU BUDA DLACEGO IZBIANKI NIE PRACUJA ZA 1300 ZL MIESIECZNIE DR MGR FABIAN

#119  2015.01.10 14:43:50 ~FOTOSHOP

DR.FABIAN MA PONIEKĄD RACJE. NIE ZGADZAMY SIE Z TYM,ŻE MŁODE SE NIE DADZA W KASZE DMUCHAC.MŁODE SA CWANE I WYSZCZEKANE,ALE TYLKO W DYŻURCE PIEL,A DLA LEKARZZTY SĄ JAK RĘKĄ ODJĄŁ,TEZ SA NIEDOWARTOSCIOWANE.DR.FOTOSHOP

#120  2015.01.27 19:27:49 ~lil

Zawsze trzeba mieć obiekt do wykorzystania po to te izby 33 stażu sz/ n

#121  2015.09.27 17:17:04 ~gościnnie

Faktem jest iż normy płacowe naszych PIP nie są żadna tajemnicą tak jak co rusz podaja ile np nasi celebryci czy ludzie sejmu czy nawet piłkarze zarabiaja i nie ma sie co na to obruszać. Kto ustalił takie wysokie stawki i za co, bo chyba nie za wykształcenie? ale nie o tym chcę. Panie z PIP i ZZ czy Wasze garze muszą aż tak odbiegać od naszych zarobków.to jest ta solidarność? . jak Wy nas zrozumiecie mając taką stabilizację finansową.teraz jasne sie stało że tej historycznej nocy nikt chyba na poważnie do tematu nie podszedł bo i po co. głodna i zahukana i zagoniona pielęgniarka nie będzie zrozumiana przez.PIP tak naprawdę. smutne. a prezydent Urugwaju 90% swoich zarobków oddaje na rzecz biednych, sam żyje w skromnym domku (wygląda jak działkowy), jeździ starym autem i po ubiorze nawet nie poznać że to prezydent, stoi w kolejce do lekarza jak zwykły obywatel. takich ludzi wielkiego serca i ducha sobie i Wam życzę.

#122  2016.07.15 10:32:00 ~ciekawska

Z pracownicy w okręgowych izbach (administracyjni - nie chodzi mi o kierownictwo) też mają trzynaste pensje?

#123  2017.07.21 12:44:28 ~Monika Eso

Jestem na etapie sprawdzania konstytucyjności obowiązkowego płacenia na Izby. Obligatoryjność uczestnictwa i ściąganie od nas haraczy to skandal. Dzwoniła do mnie jakaś paniusia z Izb i postraszyła że jeśli nie zapłacę składek za ostatnie trzy lata to skieruje sprawę do sądu. Pewnie za mało jej 13 -15 tys które bierze miesiąc w miesiąc.