Wykonanie i emisja spotu oraz audycji telewizyjnej kosztowało 600 tysięcy złotych. A reklamuje się ... studia pomostowe dla pielęgniarek i położnych.

Studia pomostowe pielęgniarek i położnych.

 

Według założeń ministerstwa zdrowia poniższy spot telewizyjny miał za zadanie przedstawić w sposób nowoczesny i przyciągający uwagę zawód pielęgniarki/położnej na tle nowych wyzwań w ochronie zdrowia jak:
· starzenie się społeczeństwa,
· postęp technologiczny i rozwój metod leczenia,
· wyższe oczekiwania co do jakości usług medycznych,
· zwiększony nacisk na profilaktykę zdrowotną.

Osiągnięto zamierzone cele?

Oglądając kilkakrotnie spot mam nieodparte wrażenie, że oglądam reklamówkę dzieła "Pielęgniarki" lub "Na ratunek". Ma być kolorowo, nawet cukierkowo ale czy mądrze?

"Stałam się profesjonalistką"! To pierwsze słowa spotu. Czyli jak pielęgniarka nie odbyła studiów pomostowych to nie jest profesjonalistą? Potem padają słowa: "I mogę sprostać coraz większym wymaganiom pacjentów". Czyli do tej pory nie sprostałam?

Potem pada kwestia: "Cieszę się, że moje kwalifikacje uznawane są w Unii Europejskiej". Te słowa w kontekście nowelizacji w październiku 2013 roku (czyli ponad rok temu) dyrektywy unijnej  w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych polskich pielęgniarek i położnych budzą co najmniej zdziwienie.

No i ta zielona pompa infuzyjna na początku spotu! A miało być "nowocześnie".


Jakie jest zdanie użytkowników Portalu Pielęgniarek i Położnych?

Poniżej "naszego polskiego spotu o pielęgniarstwie" prezentuję spot jednego z angielskich szpitali. Do pracy w tym szpitalu odbędzie się także rekrutacja polskich pielęgniarek. Miejsce: Warszawa i Poznań. Termin: luty 2015 roku. Zobacz szczegóły ...

Mariusz Mielcarek

 

 

 

 

 


 

According to the objectives of the Ministry of Health, the following TV spot was designed to present, in a modern and attracive manner, the profession of nurse/midwife as given the new challenges facing the health service, such as:
- ageing of the population,
- technological progress and development of methods of treatment,
- higher expectations concerning the quality of health services,
- greater emphasis on health prevention.

What is the opinion of the users of the Polish Nursing and Midwifery Portal?

Are the objectives achieved?

 

Michał Lewicki
International Relations Coordinator

Polish Nursing and Midwifery Portal
email: international@nursingpoland.pl

 



Nach dem Gesundheitsministerium sollte der nachfolgend Fernseh- Werbespot in die Art den modernen Beruf der Krankenschwester spielen / der Hebamme:
· die Alterung der Gesellschaft,
· der technologische Fortschritt und die Entwicklung der Heilmethoden,
· die größeren Erwartungen in Bezug auf die Qualität der medizinischen Dienstleistungen,
· der erhöhte Druck auf die Gesundheitsprophylaxe.

Welches die Benutzer des Portals der Krankenschwestern und die Hebammen abzugeben ist?

Sind Ziel erreicht worden?

 

Katarzyna Śmigielska
Koordinatorin für internationale Kontakte

Polnisches Portal der Krankenschwestern und Hebammen

email: international@pflegepolen.pl

 


,

Selon les objectives du Ministère de la Santé, le spot télévisé suivant a pour l'objectif de présenter, de manière moderne et attirante, le métier de l'infirmière/sage-femme dans le contexte des nouveux défis dans le domaine de la santé, tels que:
- le viellissement de la population,
- le progrès technologique et le développement des méthodes de traitement,
- les attentes plus élevées en ce qui concerne la qualité des services médicaux,
- l'accent accru sur la prévention en matière de santé.

Quel sont les avis des utilisateurs du Portail polonais des infirmières et sages-femmes?

Est-ce que les objectifs ont été atteints?

 

Michał Lewicki
Coordinateur des relations internationales
Portail polonais des infirmières et sages-femmes
e-mail: international@nursingpoland.pl

 

 

Komentarze użytkowników

#1  2015.01.08 17:35:15 ~doris

Nie wiem czy oglądaliście reportaż w PnŚ 2grudnia i rozmowę w studiu z dr Beatą Cholewką z Departamentu Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia. Otóż wg w/w Pani, za studia pomostowe w całości płaci Ministerstwo Zdrowia. ! Otóż ja i wiele roczników płaciło za nie z własnej kieszeni! Niech się Szanowna Pani dokształci w tej kwestii, a nie opowiada farmazony w TV. Nie dziwmy się zatem, że potem krążą opinie, że pielęgniarki tylko chcą podwyżek- w domyśle powinny cicho siedzieć, bo za studia przecież im płacą. P.S.I ta zielona pompa jeszcze nie na stojaku!

#2  2015.01.08 19:32:32 ~DW

Uważam, że Pani Dyrektor Cholewka delikatnie mówiąc niewiele zrobiła dla pielęgniarek przez 8 lat. Pensje pielęgniarskie są tak niskie, że wprost uwłaczają godności zawodowej pielęgniarki. Cóż z tego, że wykształcona jak nędzarka (finansowa). Studia zarówno I jak i II stopnia ukończyłam za własne pieniądze (a właściwie sponsorował mi mąż).

#3  2015.01.08 21:18:59 ~aga

Hiii a te studia po to żeby dostać 50 zł podwyżki, teraz zarabiam 1850 zł łał, płakać się chce.

#4  2015.01.08 22:30:55 ~alice

Nie dokształcajcie się i stawki pójdą w górę, lekarze potrafią wynegocjować i nie pójsć do pracy a pielęgniarki potulne tylko składki chętnie płacą.

#5  2015.01.08 23:18:22 ~ktoś

I co nam z tego wszystkiego, że jesteśmy profesjonalistami! Ja ukończyłam za własne pieniądze: niestacjonarne studia licencjackie (3 lata, bo akurat wtedy tyle trwały, nie było pomostowego ), studia mgr (2 lata), studia podyplomowe z Zarządzania w opiece zdrowotnej (1 rok), specjalizację (1,5 roku), kurs kwalifik. i kilka specjalistycznych. . wszystko z pracy moich rąk, nikt nie dał mi na to złotówki. Dojeżdżałam na zajęcia do Krakowa, a to 70 km.Bardzo często po przepracowanej nocy. Przez cały czas mojej nauki, spotykałam się z ogromną nieprzychylnością ze strony zwierzchników. a teraz moja obecna Oddziałowa po ,pomostowym" licencjacie i kursie kwalifikacyjnym. i tak na każdym kroku udowadnia, że jestem NIKIM!

#6  2015.01.08 23:42:08 ~pigula

ABY ZROBIC STUDIA LICENCJACKIE MUSIAL ZAPLACIC Z SWOICH PIENIEDZY JEST OK 5000 ZL SAMEGO CZESNEGO NA ROK NIE MUWIAC O DOJAZDACH KSIAZKACH I TO JEST OK TAK? NA WYDZIALE LEKARSKIM ROK TEZ WYNOSI OK 5000 NIE DOSTALAM ZADNEJ PODWYZSZKI ANI DODATKU DO PENSJI NIE DOSLALAM TEZ ZADNEGO URLOPU SZKOLENIOWEGO ANI URLOPU NA OBRONE I PISANIE PRACY KAZDA SPECJALIZACJA TO TEZ KOSZT OK 5000 KOSZTY KURSOW TEZ MI NIKT NIE POKRYWAL Czy dofinasowywal i po co aby nadal miec 2000zl smieszne po co to

#7  2015.01.09 00:10:14 ~ergomax

.A nikt z Was nie zauważył nawet, że ten polski spot jest sprytną manipulacją. Spot w sposób rażący kłamie ! Sprawdźcie sobie dane tam podane z danymi faktycznymi. I jeszcze pytanie: Jaki jest cel tej reklamy i dla kogo ona jest? Przemyślcie to.

#8  2015.01.09 07:40:04 ~gość

Do 6. Wiem, że nie o tym tutaj mowa, ale błagam o poprawną polszczyznę w pisemnych publicznych wypowiedziach. To naprawdę wiele mówi o nadawcy i niestety rzuca cień na całą naszą grupę zawodową.

#9  2015.01.09 08:42:29 ~el

Spot reklamujący studia pomostowe jest powalający.Nie wiedziałam, że dopiero po skończeniu studiów stałam się "profesjonalistką".Za ukończenie studiów otrzymałam 30 zł podwyżki, satysfakcja gwarantowana.

#10  2015.01.09 12:26:12 ~On32

Spot angielski fajny, pracowałem w Anglii i tak rzeczywiście jest. U nas w Polsce to nawet krzesła porządnego nie ma pielęgniarka aby usiąść. W pokoju socjalnym składamy się sami na: czajnik elektryczny, mikrofalówkę oraz fotele, bo pracodawca tego nam nie daje. Rzygać mi się już chce, nie mam siły patrzeć jak lekarze biorą tyle a nam się daje niecałe 2000zł na rękę z dyżurami. Czy to się kiedyś zmieni. Mam po prostu dosyć, a o kursach to już nawet nie chce mi się pisać. Zmarnowanie czasu i pieniędzy, a podwyżki nigdy nie ma i tak już od 8 lat.

#11  2015.01.09 14:21:16 ~ja

"ponad 40 000 z nich podniosło swoje kwalifikacje zawodowe do poziomu WYŻSZEGO PERSONELU MEDYCZNEGO" - normalnie nie wierzę 8-O jak im to przeszło przez gardło? Szok

#12  2015.01.09 14:55:46 ~PLG

A DLACZEGO PENSJE NIE EUROPEJSKIE !

#13  2015.01.09 15:49:48 ~PLG

DZIEWCZYNY OMIJAJCIE TEN ZAWÓD SZEROKIM ŁUKIEM, BĘDZIECIE CAŁE ŻYCIE SIĘ SZKOLIĆ ZA WŁASNE PIENIĄDZE, POBORY 2000TYS.ZŁ, ZERO SZACUNKU OD PACJENTÓW I PIELĘGNIAREK NA STOŁKACH,PO 10 LATACH, ZWYRODNIENIE KRĘGOSŁUPA, OD ODDZIAŁOWYCH I DYREKTOREK BĘDZIECIE SŁUCHAĆ, JAK SIĘ NIE PODOBA, TO MOŻNA SOBIE ZAWÓD ZMIENIĆ, CHOROBA TRAWI POLSKIE PIELĘGNIARSTWO I TYCH CO NIM RZĄDZĄ. BĘDZIECIE DZWIGAĆ PACJENTÓW PO 100 KG. SZKODA WŁASNEGO ZDROWIA ZA TAK Ą JAŁMUŻNĘ. PIELĘGNIARKA Z 25 LETNIM STAŻEM.

#14  2015.01.09 20:08:51 ~marzena

A moja wypłata wynosi 1629, tyle się zarabia w szpitalach miejskich

#15  2015.01.09 21:14:17 ~profesjon

Moje kwalifikacje są uznawane za granicą, więc w tym widzę moją korzyść ,ale nie doczekam się uznania w Polsce- również kształciłam się za własne pieniądze.Gdybym mogła to już spróbowałabym swoich sił w innym kraju, niestety na razie trzeba wegetować . Zastanawiam się tylko dlaczego jestem taka głupia, że nadal się dokształcam, ale powiedziałam sobie że już z tym koniec, nikt nie bierze tego pod uwagę, wystarczy średnio tylko 2- 3 kursy do pracy ,więcej nie potrzeba, lepiej uczyć się języków.

#16  2015.01.09 21:26:43 ~marzena

Moi WIELCY i WSPANIALI szefowie mówili mi, że muszę się wciąż kształcić i szkolić, chcieli abym stała się taka jak oni

#17  2015.01.10 10:53:25 ~piel.N

Jestem zbulwersowana tym spotem reklamowym, mam licencjata za którego zapłaciłam kilka tysięcy zł,oraz specjalizację, dorabiam a teraz chcą mnie do pracy ale w Hiszpani jako opiekunka, W Polsce zarabiam niecałe 1800zł, nie mam za co kredytu płacić, a oni mówią coś o współczesnej opiece w Polsce.WSTYD

#18  2015.01.10 11:13:25 ~Bożena

W tym tygodniu szpital w którym pracuję przeszedł akredytację ISO, Dyrektor obiecał NAM pielęgniarkom podwyżki zachęcając nas do zdania egzaminu, I CO ? Okazuje się, że nie ma pieniędzy i nie będzie podwyżek! żenada, mam prawie 56 na karku i zamierzam wyjechać z tego piep.kraju, w krajach skandynawskich będę miała salę i 6 pacjentów, a nie 20 jak w Polsce, pomału opanowujęjęzyk szwedzki, chodzę na kurs wieczorowy kiedy nie jestem na dyżurze. Tam można odłożyć biorąc pod uwagę te najmniejse koszty utrzymania duże pieniądze. U nas się nic nie zmieni, czekamy na zmiany od 30 lat i nadal siedzimy na dnie.

#19  2015.01.10 13:36:08 ~smutna

Pracuję trochę ponad 3 lata w zawodzie. I dziś przyszedł ten dzień, kiedy pierwszy raz mówię, iż żałuję wybrania tego zawodu. Nie przez pacjentów, nie przez lekarzy, nie przez dyrekcję zakładu pracy, a przez koleżanki pielęgniarki. Szanuję je wszystkie - mają ogromne doświadczenie, wiedzę, kształcą się i podnoszą kwalifikacje, aby pomagać w jak najlepszy sposób - cieszę się, że mam możliwość uczyć się od nich. Ale żadne studia - płatne czy "bezpłatne", żadne kursy i specjalizacje, żadne licea medyczne nie nauczyły ich postawy koleżeńskiej. Jedna obgaduje drugą, roztrząsają błahe problemy miesiącami, jakby nie miały innych spraw na głowie, są dwulicowe. Smutno mi na to patrzeć i smutno mi, że sama robię się taka sama. Nauczają nas filozofii i etyki zawodu pielęgniarki - i po co, skoro pielęgniarka pielęgniarce wilkiem? Młodsze koleżanki i studentki oraz studenci - zapamiętajcie, że w pracy nie ma koleżeństwa. Tego wam na studiach nikt nie powie.

#20  2015.01.10 16:27:26 ~do 13

SAMA PRAWDA! TYLKO,ŻE MOJE POBORY Wynoszą 1629zł, tak płaca w szpitalach miejskich! Marzena

#21  2015.01.10 16:35:08 ~On32

Zlikwidować kierunek pielęgniarstwo. Skoro i tak nas nie szanują. TO niech lekarze leczą i pielęgnują. Zlikwidować ten zawód, skoro nikomu nie jest potrzebny. Zlikwidować i zamknąć i karać za wybieranie tego kierunku. Skutek: płacz, zgrzyt, rozgoryczenie, życie w ubóstwie, same negatywy. W tym kraju handlując ziemniakami więcej się zarobi. Pielęgniarka nie jest i nie będzie już nigdy uszanowana przez polskich decydentów.

#22  2015.01.10 19:47:44 ~alibaba

Spot jednego z angielskich szpitali jest taki naturalny, ciepły, serdeczny, bez sztucznych tekstów, ludzie tam występujący chcą pomagać innym, wszyscy się tam uśmiechają w sposób naturalny. nasz polski spot jest wykonany przez osoby nie pracujące w tych zawodach, jest sztuczny, byle jaki

#23  2015.01.10 21:32:42 ~profesjon

Wygląda na to że szpitale -SPZOZ-y płacą podobnie, u mnie pielęgniarka po 25 latach pracy z tytułem mgr dostaje na rękę 1650,00 (podstawa to 1900,00zł- jest to u nas max stawka dla piel mgr więcej nie dają , zbliżamy się do najniższej krajowej - Podkarpacie)Mam znajomych którzy pracują w urzędach miasta czy gminy co roku mają podwyżki,RÓWNIEŻ NAGRODY jak o tym słyszę to mnie to irytuje, jak tak można że dla pracowników ochrony zdrowia nie ma pieniędzy bo jest kryzys , ten kryzys trwa od momentu gdy zaczęłam pracować czyli 25 lat.

#24  2015.01.11 23:47:26 ~ktoś

.i lepiej nie będzie

#25  2015.01.13 08:38:30 ~obserwator

Polska reklama jest przestarzała, angielska zaś dynamiczna, pokazuje samodzielność zawodu, profesjonalizm, kwalifikacje wielka szkoda, że bez pomysłu zmarnowano duże pieniądze

#26  2015.01.18 22:00:06 ~ja

Ostatnio znalazłam ofertę pracy dla pielegniarki (konieczne studia),z podanym zarobkiem:66 zł. Mysle,ze jak tyle płacą za godzinę to wezme tą pracę od zaraz.Dzwonię a tam pani dyrektor mówi,ze tak,płaca 66 zł ale brutto i za 8 godzinny dyzur (bo u nich praca na 3 zmiany)co daje 8 zł.25 groszy brutto za godzinę.W Mc Donalds maja podobnie.Praca w duzym wojewódzkim mieście.

#27  2015.01.25 14:51:41 ~wielebna

HA-HA-HA nie ma to jak głupawy uśmiech do złej gyr.

#28  2015.01.25 14:53:42 ~wielebna

HA-HA-HA do złej gry.