Ministerstwo Zdrowia wypowiada się w sprawie kursu specjalistycznego, którego odbycie będzie warunkować nabycie przez pielęgniarkę lub położną kompetencji, o których mowa w ustawie o "receptach pielęgniarek i położnych".

Recepty pielęgniarek i położnych.

 

Ustawa o "receptach pielęgniarek" ma wejść w życie od 2016 roku. Więcej informacji w przedmiotowej sprawie znajdziesz w informatorze o receptach pielęgniarek i położnych zamieszczonym w bezpłatnej Ogólnopolskiej Gazecie Pielęgniarek i Położnych nr 1/2015. 

Pielęgniarki/położne posiadające tytuł magistra lub licencjata pielęgniarstwa/położnictwa  oraz specjalistki w dziedzinie pielęgniarstwa/położnictwa nabędą uprawnienia, o których mowa w ustawie o "receptach pielęgniarek" po odbyciu kursu specjalistycznego! 

Jaki może być rynek przedmiotowych szkoleń? Około 120 tysięcy osób do przeszkolenia! To wynika z fragmentu uzasadnienia do ustawy, w którym zapisano: „Proponowane zmiany uzasadnia obecna liczba pielęgniarek (powyżej 90 tys.) i położnych (13 tys.) posiadających wyższe wykształcenie zawodowe na poziomie studiów pierwszego stopnia oraz liczba pielęgniarek (powyżej 16 tys.) i położnych ( 3 tys. ) posiadających wykształcenie na poziomie studiów drugiego stopnia”.

Należy tutaj podkreślić, że tych osób do przeszkolenia będzie znacznie więcej, gdyż w uzasadnieniu do przedmiotowej ustawy nie brano pod uwagę specjalistek w dziedzinie pielęgniarstwa i położnictwa, którym ostatecznie także przyznano prawo ordynowania leków, w tym wystawiania na nie recept.

Obecnie ministerstwo zdrowia ujawnia, że przedmiotowe kursy będą także dofinansowane w ramach nowej perspektywy finansowej 2014-2020 ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Jaka liczba pielęgniarek i położnych zostanie objęta dofinansowaniem ze środków UE? Liczba ta została zaplanowana na poziomie "20 tys. pielęgniarek i położnych, z czego 10 tys. - zgodnie z założeniami - należy przeszkolić do 2018 roku".

Zobacz komentarze na facebooku

Mariusz Mielcarek

 

  

Komentarze użytkowników

#1  2015.02.23 17:36:41 ~jeden

Olać to. Niech się bujaja.

#2  2015.02.23 17:41:59 ~sonia

To w 2018 będzie jeszcze tyle pilegnisrek?

#3  2015.02.23 18:47:43 ~plg

Jak mi godnie zapłacą, mogę pisać recepty

#4  2015.02.23 21:06:29 ~megi49

A mnie to po co ? .następny problem i kłopot,pewnie znów masa papierków dodatkowych przybędzie.czy ktoś się pyta pielęgniarek czy one tego tak bardzo chcą? nie nie chcemy tego .mamy i tak co robić!

#5  2015.02.24 09:38:41 ~zira

Hmmm kolejne szkolenie za które trzeba będzie zapłacić z własnej kieszenie żeby ułatwić prace innym. A naiwnie sądziłam że pisać potrafimy :/ widocznie recepty mają inne symbole niż litery które znamy.

#6  2015.02.24 16:30:33 ~do 5

No chyba. W tych literkach, które ja znam jest napisane, że kurs będzie finansowany z EFS-u.

#7  2015.02.24 17:26:59 ~on.niemcy

Hahaha nie dajcie sie nabrac na te kursy

#8  2015.02.24 17:31:12 ~on.niemcy

Miejsce pielegniarza lub pielegniarki jest przy pacjencie i za to te osoby powinny dostawac godna pensje a tym czasem w Polsce na prawde robia szopke z tego zawodu. Cos mi sie wydaje ze jak wroce do Polski na emeryture to ten zawod nie bedzie mial z dotychczasowym zbyt wiele wspôlnego. Nigdzie na swiecie nie ma takich glupot. znowu kase wyciagna od pielegniarek za kurs. To zwykle oszustwo bo skoro wprowadzaja zmiany to powinni bezplatnie przeszkolic personel.

#9  2015.02.24 19:49:29 ~plf

Mogę podnosić kwalifikację jeżeli będę miała do tego motywację, na pewno nie za 2000 tys. pensji.

#10  2015.02.25 21:11:56 ~Piotr

W Gdańsku się dzieje, a Szanowna Redakcja nie zauważa. Nie pasowałoby do tezy, że Izby są BE? Zamiast jakiejkolwiek informacji oferta pracy ze Szkockiego DPSu. NC

#11  2015.02.26 10:01:54 ~gość

Szkolenia ze środków unijnych ,więc Ministerstwo Zdrowia i tak za szkolenia nie zapłaci, wręcz zaoszczędzi .Zarobią wykładowcy i inni.A pielęgniarkom przybędzie obowiązków odciążając lekarzy.Fajna sprawa.

#12  2015.02.26 21:19:47 ~Rostowski

"2000 tyś. pensji"? Ku.wa, gdzie tak płacą? Czy autorka ma problem z cyferkami?

#13  2015.02.27 13:15:09 ~taaa

Pielęgniarka specjalistka bez matury ma wypisywać recepty - śmiechu warte.

#14  2015.03.20 12:09:02 ~Mgr

Jeśli będę dobrze wynagradzana to może zechce mi się iść na taki kurs. Od teraz ja stawiam warunki.

#15  2015.04.14 10:06:27 ~środowisk

A ja sobie tak myślę że to fajnie.Zamiast sie prosić lekarza rodzinnego o banalną receptę np. na Argosulfan dla oparzonego pacjenta- wypiszę taką sama.Przecież nikt nikogo nie zmusi do wypisywania tych recept. A pacjenci są tak wierni lekarzom że nie bardzo wierzę, iż któryś przyjdzie do pielęgniarki po receptę.Będzie bałagan i tyle.Zresztą jak np. pielęgniarka w przychodni wypisałaby jakąś recetę np. dla staruszki, by jej oszczędzić stania w kolejce, to np. nasz miejscowy lekarz rodzinny by jej łeb ukręcił! ha ha ha.Ja na szczęście pracuję na kontrakcie z nfz.

#16  2015.06.29 19:24:46 ~Jasia

Odciążą lekarzy. A kto odciąży pielęgniarki! Kolejna rzecz, którą pielęgniarki robią za lekarzy, a kasę kto bierze? Pielęgniarka zarabia 2000 a lekarz? Pielęgniarki wypisują skierowania, zgody na badania i co jeszcze? Recepty? Bez przesady!

#17  2015.11.06 16:22:32 ~gość

Oj tam oj tam nie przesadzajcie . Minister podwyższa prestiż zawodowy pielęgniarek, daje kompetencje na wypisywanie recept, wydawania skierowań na badania, i inne, a wy narzekacie. Skoro panie nabyły uprawnienia do do tych czynności i jeszcze mogą skorzystać z darmowych kursów to trzeba się cieszyć. A tak na marginesie-pielęgniarki nie są ze sobą solidarne, a na dodatek takie rzeczy na tych forach wypisują na swoje koleżanki ,że w głowie się nie mieści. Wstyd drogie panie-wstyd.