NOWA billbordowa kampania społeczna Portalu i Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych pielegniarki.info.pl - Szpitale w kontekście pielęgniarstwa sprowadzono do poziomu "fabryki gwoździ"!

Pielęgniarstwo 2015.

 

 

Zobacz także pierwszą billbordowa kampanię społeczną

Zobacz także drugą billbordowa kampanię społeczną

 

 

 

 

 

Szpitale sprowadzone do poziomu "fabryki gwoździ"!

 

 

Po pierwsze swobodna działalność głupcze!


Kuriozalne stanowisko ministra zdrowia w sprawie "informowania opinii publicznej przez podmioty lecznicze o aktualnych obsadach pielęgniarek i położnych". Na Portalu Pielęgniarek i Położnych w dziale Polish Nursing and Midwifery Portal w ubiegłym roku podaliśmy wiadomość, że angielskie szpitale będą zobowiązane "publikować aktualny stan zatrudnienia pielęgniarek na każdym oddziale, aby każdy mógł się przekonać, czy standardy w tej kwestii zostały spełnione". 
W powyższym zakresie wpłynęło do polskiego ministerstwa zdrowia zapytanie: Czy podmioty lecznicze zostaną zobowiązane do informowania opinii publicznej o aktualnych obsadach pielęgniarek i położnych?
Odpowiedzi w imieniu ministra zdrowia udzielił w lipcu 2014 roku Sekretarz stanu Sławomir Neumann, cytuję:
"Odnosząc się do kwestii informowania opinii publicznej o aktualnych obsadach pielęgniarek i położnych, uprzejmie informuję, iż w chwili obecnej przepisy ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej nie nakładają takiego obowiązku na podmioty lecznicze. Ponadto trzeba wziąć pod uwagę fakt, iż cześć podmiotów leczniczych wykonuje swoją działalność jako przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672, z późn. zm.), dlatego też wprowadzenie tego typu rozwiązań prawnych mogłoby spowodować ograniczenie wolności gospodarczej."
Szpital to leczenie i pielęgnowanie? Nie, swobodna działalność. Głupcze!

 

 

Bo za mało położnych było ...


Rzecznik Oddziału NFZ w Bydgoszczy pinformował, że kontrola NFZ w szpitalu we Włocławku w związku ze śmiercią nienarodzonych bliźniąt wykazała przede wszystkim, że nie było odpowiedniej opieki nad pacjentkami, bowiem na dyżurze nie było wymaganej liczby położnych!
Według ustaleń kontroli w nocy z 16 na 17 stycznia na tzw. odcinku późnej patologii ciąży i położnictwa przebywało 15 pacjentek; wszystkie łóżka były wykorzystane. Na dyżurze była tylko jedna położna, choć z grafika wynikało, że powinny być dwie. Jedna położna została oddelegowana gdzie indziej. Jak się okazało, taka sytuacja zdarzała się często.
"Jedna położna nie była w stanie właściwie zaopiekować się wszystkimi pacjentkami, bowiem do obowiązków personelu należało regularne przeprowadzenie badań aparatem KTG, służącym do mierzenia ciśnienia płodu. W zależności od tego, na jakim etapie rozwoju jest ciąża, badania należy wykonywać co pewien określony czas. W tym konkretnym przypadku badanie należało wykonywać co najmniej co godzinę, a według konsultanta krajowego ds. ginekologii i położnictwa - nawet nieprzerwanie" - podkreślił rzecznik NFZ w Bydgoszczy.

 

 

Okradanie pacjentów z należnej im opieki pielęgniarskiej 


Jakim sposobem szpital ograbił pacjentów jednego z oddziałów z ponad 19 tysięcy godzin opieki pielęgniarki rocznie? Na krzywdzie pacjentów zaoszczędził ponad 225 tysięcy złotych. Urząd Wojewódzki w Rzeszowie, w styczniu 2013 roku kontrolował jeden z podmiotów leczniczych, szpital - Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej. Przytaczamy co zespół kontrolny stwierdził w protokole kontroli.
"W szpitalu są opracowane minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia. Wyliczane one są na trójstopniowej kategoryzacji pacjentów leczonych na oddziałach szpitalnych oraz według wzoru belgijskiego. Aktualny stan zatrudnienia jest liczbą pośrednią pomiędzy jedną i drugą normą. Natomiast zatrudnienie poniżej norm wyliczonych jedną i drugą metodą stwierdzono na oddziale rehabilitacji. Zatrudnionych jest tam 13 pielęgniarek, zaś wyliczone normy to odpowiednia 26 i lub 22 pielęgniarki".
Szpital nie przestrzega norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych, które sam określił!
Tym sposobem zarządzający szpitalem ograbili pacjentów oddziału rehabilitacji z 1584 godzin opieki pielęgniarskiej miesięcznie (dziewięć etatów po 176 godzin). Rocznie daje ponad 19 000 godzin opieki pielęgniarki!
Ile szpital rocznie zyskał na powyższej grabieży? Licząc, że 9 nieobecne pielęgniarki miałyby 1600 złotych podstawy to zaoszczędzona kwota wynosi co najmniej około 225 tysięcy złotych rocznie.

 

 

Zobacz jakim sposobem szpital ograbił pacjentów z 352 godzin opieki pielęgniarki miesięcznie! Rocznie z 4 224 godzin! Urząd Wojewódzki w Warszawie, w styczniu 2014 roku kontrolował jeden z podmiotów leczniczych - szpital. Zespół kontrolny stwierdził w protokole kontroli, cytuję:
"Niedostosowanie stanu zatrudnienia pielęgniarek w Oddziale neurologicznym - do normy ustalonej    w   minimalnych   normach   zatrudnienia   pielęgniarek,    opracowanych   zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 1999 r. w sprawie sposobu ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w zakładach opieki zdrowotnej (dalej rozporządzenie z dnia 21 grudnia 1999 r. w sprawie sposobu ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych - Dz. U. Nr 111, póz. 1314).
W oparciu o miesięczny grafik dyżurów pielęgniarskich, ilość praw wykonywania zawodu pielęgniarek oraz dane uzyskane z komórki kadrowej, stwierdzono, że w kontrolowanym Oddziale zatrudnionych było 14 pielęgniarek na 13 et., podczas gdy zgodnie z minimalną normą w Oddziale winny być zatrudnione pielęgniarki na co najmniej 15 etatach."
Szpital nie przestrzega norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych, które sam określił!
Tym sposobem zarządzający szpitalem ograbili pacjentów oddziału neurologicznego z 352 godzin opieki pielęgniarskiej miesięcznie (dwa etaty po 176 godzin). Rocznie daje to 4 224 godzin opieki pielęgniarki.
Ile szpital zyskał na powyższej grabieży? Licząc, że 2 nieobecne pielęgniarki miałyby 1600 złotych podstawy to zaoszczędzona kwota wynosi co najmniej około 50 tysięcy złotych rocznie.

 

 

Mariusz Mielcarek

 

Polecamy książki

Komentarze użytkowników

#1  2015.03.18 20:29:44 ~ktoś

Świetne. Niestety taka jest prawda. Społeczeństwu powinno się to uzmysławiać. Wszędzie powinny być rozwieszone te billbordy, w każdym możliwym miejscu, w całej Polsce.

#2  2015.03.18 21:32:33 ~zocha 49

Szkoda pieniędzy i tak nikt tego nie zauważy,trzeba iść do przodu tak jak Nauczyciele

#3  2015.03.18 23:30:24 ~Dagmara

Szpitale szukają oszczędności na pacjentach /ograniczona diagnostyka, tańsze i gorsze leki,nieinnowacyjne metody leczenia. Szczególne zyski wynikają z niskiej obsady pielęgniarek, położnych, rehabilitantów itd. Szpitale muszą wiele zaoszczędzić, by zapewnić życie w dostatku lekarzom.Pensje dla nich w wysokości 30-40 tys. na miesiąc już niogo nie dziwią. Przez ich pobory szpitale mają ogromne długi. Szkoda,że liczą się tylko z lekarzami. Inne grupy zawodowe medyczne mają niski status społeczny i niskie zarobki. Tak jest w Polsce i nie zanosi się, by coś się zmieniło.

#4  2015.03.19 21:02:15 ~ania

Te bilbordy powinny wisieć przed każdym szpitalem! bez pielęgniarek to lazarety!

#5  2015.03.20 09:51:47 ~MaX

Widzę że komentarze są usuwane. Ciekawe jakie jest kryterium? Czy usuwa się tylko te które zachęcają do zmian w systemie (na stołkach). Czy te które namawiają do udziału w strajku? Ta strona powinna jednoczyć środowisko pielęgniarskie (z braku alternatywy) umożliwiając swobodę wypowiedzi.

#6  2015.03.20 10:38:45 ~barbarajoC

Dziękuję za ostrzeżenie:) niestety prawda pisana choć w wulgarny sposób bardzo boli. moja oddziałowa:) zrobiła karierę na nieuczciwości, dla tego idę głosować na kukiza lub korwina, niech komuniści i ich dzieci umrą i to jak najszybszą śmiercią.

#7  2015.03.20 11:21:08 Redakcja Portalu

Co do usuwania komentarzy! Redakcja nigdy komentarzy nie usuwa. Natomiast wczoraj pod powyższym artykułem było więcej komentarzy. Wczoraj czyli 19 marca była ogólnopolska awaria home.pl. przez kilka godzin (dotyczyła kilkuset firm). Portal nie wyświetlał się. Niestety po usunięciu awarii Portal zaczął normalnie funkcjonować, lecz przywrócono wersję sprzed kilku godzin przed awarią. Stąd słuszna uwaga w komentarzu nr 5 o "zniknięciu części komentarzy". Pozdrawiam Mariusz Mielcarek

#8  2015.03.20 13:00:07 ~spólka zo

U mnie na oddziale jest 15 pielegniarek w grafiku i co z tego, jak 3 idą do zabiegów poza oddział, jedna do diagnostyki na oddziale i jedna jest odsyłana do poradni, a na oddziale zostaje dwie do opieki nad 30 pacjentami, pani dyrektor do spraw pielęgniarstwa oczywiście pielęgniarka z wykształcenia, mówi że i tak nas za dużo, więc o co chodzi. Nasze przełożone na to pozwalają, RYBA PSUJE SIĘ OD GŁOWY.

#9  2015.03.21 09:13:15 ~piel rk

Wielkie dzięki dla Pana Mariusza, bardzo dużo dobrego dla nas Pan robi ( patrz wyżej, kampania społeczna) ale środowisko wykorzystuje tą działalność w małym stopniu. ZAPYTAM GDZIE PRZYWÓDCA ? BRONIARZ PRZEWODNICZĄCY ZNP ZAPOWIADAŁ W OSTATNIM CZASIE W MEDIACH OGÓLNOPOLSKICH, ŻE NAUCZYCIELE BĘDĄ STRAJKOWAĆ M.IN. PODWYŻKA KOLEJNA ( A MIELI SPORO PODWYŻEK OSTATNIO, MAJĄ DUŻO DODATKÓW ! )NIE WSPOMNĘ O PRZYWILEJAZCH DLATEGO BĘDĄ CIĘŻKO SPRACOWANI BRONIĆ KARTY NAUCZYCIELA ! A MY CO ? . ZERO OBECNOŚCI W MEDIACH PUBLICZNYCH CHYBA , ŻE KUPA W PAMPERSIE, DLACZEGO NIE UMIEMY ZAWALCZYĆ ? DLACZEGO HARUJECIE NA 5 ETATACH KOSZTEM WŁASNYM I RODZIN ?

#10  2015.03.21 11:42:45 ~do piel rk

Mądrego to i miło poczytać, zgadzam się w 100%

#11  2015.03.21 13:01:50 ~ktoś

No właśnie. Dlaczego nie potrafimy walczyć o siebie! Czemu ja. która jestem mgr piel. po studiach podyplomowych z zarządzania, z przygotowaniem pedagogicznym, wieloma kursami, kończąca specjalizację. muszę słuchać tego, że dla Prezes mojego szpitala, która nie ma nawet wyższego wykształcenia. jestem NIKIM?

#12  2015.03.21 22:43:35 ~anika

Potwierdzam, mój komentarz z przed kilku dni również został usunięty ! Czy dlatego,że wiekowo i stażowo odbiegam od założeń portalu? Czy za dużo goryczy w tonie wypowiedzi?

#13  2015.03.21 22:59:26 ~anika

Co tu dodawać skoro wpisy nie są kasowane !

#14  2015.03.22 08:12:47 Redakcja Portalu

Co do usuwania komentarzy! Absurd! Redakcja nigdy komentarzy nie usuwa. Natomiast pod powyższym artykułem było więcej komentarzy. 19 marca była ogólnopolska awaria home.pl przez kilka godzin (dotyczyła kilkuset firm). Portal nie wyświetlał się. Niestety po usunięciu awarii Portal zaczął normalnie funkcjonować, lecz home.pl przywrócił wersję sprzed kilku godzin przed awarią. Stąd słuszna uwaga w komentarzu nr 5 i 12 o "zniknięciu części komentarzy". Pozdrawiam Mariusz Mielcarek

#15  2015.03.22 10:08:15 ~piel rk

Ja piszę tu już dosyć długo i żadne moje posty nigdy nie były usuwane a piszę o wszystkim, szczerze i bez ogródek, pozdrowienia dla Redakci Portalu ! :)

#16  2015.03.22 18:11:44 ~mika

Szpitale chwalą się wysokimi poziomami,a brakuje pełnych obsad,coś z tym trzeba robić,dodatkowe dyżury ,dodatkowe godziny,dodatkowe pomoce piel.Jedna nie wyrobi za 3 etaty w tym samym czasie.Brawo za bilbordy,niech społeczeństwo wie co się dzieje!

#17  2015.03.22 19:34:41 ~ja

A co tam z wiedzy społeczeństwa wiedzą i zrobili aferę pielęgniarkom za brudnego pampersa zamiast salowym, polskie społeczeństwo jest złośliwe wobec pielęgniarek !

#18  2015.03.23 18:45:57 ~piel. DP

Kampania bilbordowa jak najbardziej trafiona. Niech będzie takich plakatów jak najwięcej w każdym mieście i nie tylko. Może ktoś się obudzi w Ministerstwie, a nie tak jak do tej pory problem jest zamiatany pod dywan. Kierownicy w przychodniach wiedzą, że pielęgniarki nie mają się gdzie poskarżyć i robią co chcą. Mój szef (lekarz) kupił sobie samochód z napędem na cztery koło (oczywiście kłamie że ten samochód nie jest nowy), a na podwyżki dla pielęgniarek nie ma. Dlaczego o pensji pielęgniarki decyduje lekarz. Dlaczego z nim podpisywany jest kontrakt na świadczenia pielęgnacyjne. Jak długo potrwa jeszcze taki stan rzeczy. Może jak wszystkie wyjedziemy to lekarze zakasają rękawy i przystąpią do toalet i opatrunków. Ale komu będą wystawiać zlecenia? może sobie nawzajem - powodzenia! Ciekawe czy umieją nakarmić pacjenta lub podzielić mu leki ? BOGOWIE

#19  2015.03.25 13:01:07 ~piel

Rodziny powinny się skontrolować oddając starszych schorowanych rodziców ile pielęgniarek dyżuruje ! na 40 pacjentów 1 pielęgniarka opiekunka powiedzmy że przeszkolona to pielęgniarka jej pomaga natomiast, pielęgniarka zostaje sama stanowi to zagrożenie zarówno dla pielęgniarki jak i pacjenta !

#20  2015.03.28 07:48:47 ~piel

DROGIE KOLEŻANKI I KOLEDZY 26 MARCA MIAŁO ODBYĆ SIĘ SPOTKANIE PRZEDSTAWICIELI ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH DOT. NASZYCH PODWYŻEK CZY MOŻEMY UZYSKAĆ INFORMACJE ? PYTAJCIE W SWOICH ZAKŁADACH PRACY, ODWAGI !

#21  2015.03.30 19:02:20 ~era

Pielęgniarki nic nie robią nawet już tu nie piszą, dziś zaczęli strażacy mówić o strajkach w tvp, pokazano jak najwyższy szacunek dla nich, o pielęgniarkach cisza, nie pokazuje się w tvp ciężkiej, ważnej i odpowiedzialnej pracy. i my się nie szanujemy. nie walczymy o swoje. harujemy . WSYD !

#22  2015.05.04 13:39:22 katrina2801

Dopóki nie będziemy odpowiednio wynagradzane za swoją pracę społeczeństwo nie będzie nas szanować!

#23  2015.05.19 18:58:49 ~piel.

Ostrołęka czeka na bilbord przed szpitalem.Czekamy P.Mariuszu.

#24  2015.05.25 17:56:14 ~toja

Proponuję jeszcze taką treść na bilbordy: pielęgniarka to nie lekarza sekretarka. Pozdrawiam.

#25  2015.05.26 13:00:27 ~plg spół

U mnie w szpitalu spółce jest tak w gabinecie siedmiu lekarzy , każdy ma po 6 pacjentów a dwie pielegniarki które więcej czasu poświęcają chorym maja 15 na jedną, plus papierolgia bardziej wypasiona od lekarskiej, taka jest rzeczywistość i z tym trzeba walczyć.

#26  2015.06.16 01:29:13 ~asia

Moja prpozycja na nowy bilboard : Nie rzucaj się gościu , pielegniarka jest tylko jedna! i ostatnia

#27  2015.11.08 09:15:23 ~piel

Dopóki tzw. mądre,wykształcone ze specjalizacjami,magistrami i wszelakimi kursami będą orać na kilka etatów,żeby zarobić na chlebuś i ostatnie pieniądze wydawać na durne kursiki to dalej będą dymane i lekceważone przez wszystkich

#28  2015.11.08 09:47:03 ~poczytaj

Wygugluj - Agnieszka Plak położna. Uczmy się, a osiągniemy szacunek.

#29  2015.11.08 09:58:52 ~Beata

Przepraszam, ale KTG bie mierzy ciśnienia płodu tylko czynność serca płodu.

#30  2015.11.08 10:27:11 ~ok.

Poprośmy p. A.P. Kto ją zna i ma z nią kontakt ! . Dlaczego Nas wcześniej nie ochroniła ! . Ale. Weźmy Swe sprawy w Swe ręce.

#31  2015.11.08 10:34:15 ~aga plak!

Pielęgniarstwo sprowadzone do fabryki gwoździ ! . Agnieszko. Gdzie dziś jesteś ! Czekamy ! .

#32  2015.11.08 10:42:06 ~legius.

O ku.a. Czy pracuje w Instytucie ! Dajcie info.

#33  2015.11.08 13:06:09 ~pacjentka

Dostałyście 1600zł podwyżki,od stycznia dodatkowa kasa za recepty,to o co wam jeszcze chodzi?

#34  2015.11.08 18:31:43 ~tak tak

Mamy wzory. Mamy wiedzę, a gdzie chęć protestu i zmian ? . Nikt za nas, nie zmieni naszej sytuacji. Nie akceptujemy sytuacji. Zróbmy COŚ wreszcie. Odejdzmy od łóżek, pozbądzmy siė przedstawicielek - cienkich negocjatorek. Zadufanych w sobie bab.

#35  2015.11.09 09:45:37 ~ko...cja

Ta żenada wobec Zawodu pielęgniarki/położnej, to także, albo przede wszystkim kpina ze społeczeństwa, które Konstytucyjnie ma zagwarantowaną Opiekę Zdrowotną. Pytanie. Jak coś co jest niewydolne ma ją zapewnić ! .Dno. Fabryka gwoździ. Nazywajcie jak chcecie - zapaść Polskiego pielęgniarstwa uposażonego na progu minimum socjalnego.Ten ? zadowolony personel zapewne o Was zadba - myśląc jak zdobyć środki na zakup butów, dla dziecka. Chory Kraj.

#36  2015.11.09 11:33:48 ~,,,,,,

Dzisiaj w radiu słyszałam,że pielęgniarki nie mogą jeszcze wypisywać recept,ponieważ nie mają odp.kursu. Więc sytuacja przedłuży się o ok.1/2 roku.

#37  2015.11.09 12:00:18 ~receptki

Receptki - to kolejna kpina ze Społeczeństwa. To Lekarz stawia diagnozę i odpowiada za rozpoznanie. Leki nie mające wpływu na poważny proces chorobowy może wydać farmaceuta - specjalista farmacji. To, co robią w zakresie Reformacji Opieki Zdtowotnej - to kpina z Narodu. To szczęście, że p. Zęnala był chwilowo i odchodzi do Lamusa. Niech ze sobą zabierze Nasze orzedstaeicielki. Przez ponad 20 lat nie znalazły Recepty na poprawę jakości w opiece zdrowotnej. Mało. Upokarzają kiepsko uposażonych przedstawicieli Zawodu.To tworzy SPIĘCIA.

#38  2015.11.09 15:12:04 ~piel

Recepty to kpina z nas-izby zarobią na kursie,a my dodatkowo będziemy odwalać robotę za lekarzy,oczywiście za darmo i w sytuacji kiedy dotychczasowe obowiązki trudno ogarnąć.A wszystko przedstawione tak,żeby głupie pielęgniarki czuły się wyróżnione.NIE JESTEŚMY GŁUPIE I NIE CZUJEMY SIĘ WYRÓŻNIONE!

#39  2015.11.11 01:45:30 ~nie.

Przedstawicielom Izbowym NIE. Oczekujemy zmian osobowych w tych strukturach. Nie utrzymywaniu nicości , cwaniactwa i nieróbstwa.

#40  2016.04.24 15:00:07 ~piel.ela

Recepty to ostatnia głupota jaką mogli wymyślić a zaraz wytłumaczę o co chodzi- lek pisząc receptę "umie" zrobić z tego normalną wizytę a nawet jeśli pisze jako "powtórzenie recept" to i tak ma bodajże ok 4 zł, my natomiast mamy pisać recepty za darmo , zwróćmy uwagę na fakt, że min Radziwił jest peozetowcem więc już najlepiej wie jak kolegom umożliwić jeszcze większą kasę , jak zwykle więc jesteśmy ofiarami systemu, i niech nikt nie mydli nam oczu, że to podnosi nasz prestige bo szlak mnie trafia na takie myślenie i jeszcze jedno - czy przewodnicząca pracująca w Radzie Społecznego Dialogu spełnia swoją rolę czy znów własny czubek nosa bogaci bazując na naszej imponjącej sile pokazanej w Warszawie we wrześniu?

#41  2016.08.03 23:25:44 ~Zalekniona

Większość pielęgniarek ma manie wyższości. Wydaje im się że tylko ich praca jest ważna. A inne zawody w szpitalu traktuje się marginalne i nie potrzebne.