(7) Wiceminister zdrowia mówi w sejmie o ... opiekunach medycznych. Ile osób wykształciło się w tym zawodzie, ile zdało egzamin państwowy, a ile rzeczywiście zatrudnionych jest w ochronie zdrowia.

Pielęgniarstwo 2015.

 

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Cezary Cieślukowski w dniu 23 kwietnia 2015 roku na plenarnym posiedzeniu sejmu powiedział, cytuję:

 

"Równolegle od 2007 r. resort przygotowywał założenia dotyczące takiego zawodu, jak opiekun medyczny. Dzisiaj można powiedzieć, że w ciągu ostatnich sześciu lat wykształciło się w Polsce na poziomie zawodowym, czyli szkół zawodowych i szkół policealnych, ok. 20 tys. osób. Połowa z nich zdała egzaminy państwowe i ponad 2500 opiekunów medycznych pracuje już w naszych placówkach ochrony zdrowia. Jest to znakomite narzędzie i pozytywnie oceniane przez pielęgniarki, ponieważ przy zachowaniu ścisłego rozdzielenia kompetencji między obydwoma zawodami pielęgniarki, wykonując swoje kompetencje medyczne nawet w mniejszej liczbie, będą mogły posiłkować się w tzw. pracy z pacjentem właśnie tymi osobami, opiekunami medycznymi. Wydaje się, że w chwili obecnej są to narzędzia czy instrumenty, które pozwolą nam przynajmniej częściowo sytuację poprawić."

 

Zobacz komentarze na facebooku

 

 

Ze stenogramów sejmowych wybrał: 

Mariusz Mielcarek 

 

 

KOMENTARZ REDAKCJI

OGÓLNOPOLSKIEJ GAZETY PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH

 

Podsumujmy: kształcenie w zawodzie opiekuna medycznego podjęło 20 tysięcy osób. Tylko połowa z nich zdała egzamin państwowy. Natomiast tylko 1/4 z nich jest zatrudniona w ochronie zdrowia. Czyli 2,5 tysiąca osób.  

W Polsce jest około 700 szpitali. Wobec powyższego statystycznie 2,5 tysiąca opiekunów medycznych pozwala na zatrudnienie po 3,5 opiekuna medycznego na szpital!!! 

 

To dorobek 9 lat, czyli od 2007 roku, kiedy to resort zdrowia przygotował założenia dotyczące zawodu opiekuna medycznego.

Mariusz Mielcarek

 

 

 

 

Zobacz więcej 

 

 

Komentarze użytkowników

#1  2015.05.04 08:57:18 ~Piotr

Przeczytajmy uważnie: ".pielęgniarki, wykonując swoje kompetencje medyczne nawet w mniejszej liczbie, będą mogły posiłkować się w tzw. pracy z pacjentem właśnie tymi osobami, opiekunami medycznymi." Co by się nie działo, Pielęgniarek ma być mało, bo niby, co one robią? Nawet ich praca jest tylko "tak zwaną" pracą. No i nie podniesiemy płac, bo przecież teraz pielęgniarka dostaje "doskonałe narzędzie", a utrzymanie narzędzia kosztuje. Czyli: chwycimy się wszystkiego, byle tylko nie zapłacić!

#2  2015.05.04 10:30:42 ~piel.

Proszę się zapytać dlaczego robią opiekuna medycznego.Większa częsć tych osób mając ;papierek' w ręku jadą do pracy na zachód,lub już pracują .

#3  2015.05.04 23:05:13 ~bgrwh

W d. niech sobie wsadzą dyplom tego opiekuna medycznego ,w Dps dla opiekunów po szkole opiekuna Dps jest mała podwyżka ,a z dyplomem opiekuna medycznego ? żadna ! poniżenie totalne ! a w szkołach zapewniają ,że możesz też pracować z tym dyplomem w uk ,oszuści ! oczywiście że możesz pracować! najlepiej za darmo! i tym dyplomem możesz sobie tyłek wytrzeć !

#4  2016.03.08 22:44:18 ~gość OM

Opiekun medyczny nie podlega pod DPS, czyli budżetówkę tylko pod resort ministra zdrowia czyli NFZ, doczytaj lepiej w przepisach zanim coś palniesz znowu

#5  2016.04.26 15:18:48 ~MEL

Opiekun medyczny podlega pod DPS i z tego tytułu dostaje uposażenie, a wiem to z autopsji.

#6  2016.05.09 18:32:15 ~anno dommi

Ja pracuje w szpitalu za psie pieni ądze, piguły wykorzystują nas do tego stopnia, ze w ciągu 2 lat pracy tam straciłam zdrowie, psychike, honor moj uległ całkowitej degradacji.po co robiłem ta szkołę

#7  2017.01.13 10:51:47 ~darek ł&oa

Witam serdecznie co o nas opiekunach medycznych mogę sam powiedzieć-mam wielką prośbę aby opiekun medyczny nie zapominał że jest zatrudniony jako pomoc dla pielęgniarek a nie wykonywania pracy za pielęgniarki,to pielęgniarki wykonują a przynajmniej powinny wykonywać czynności przy pacjencie a my jedynie mamy im w tym pomóc,niestety paniom pielęgniarkom czasami mylą się pojęcia a ponoć są wykształcone żenada,mam nadzieje że we wszystkich szpitalach to znaczy na oddziałach będą zamontowane kamery tak aby dyrekcja mogla ocenić pracę pań pielęgniarek i nas opiekunów medycznych,myślę że do da wiele do myślenia pozdrawiam Darek

#8  2017.08.23 21:26:11 ~K

W mojej pracy zaczynają sie docinki nt opm i szkoły

#9  2017.08.27 18:08:23 ~IP

Tak. Wedle nowej ustawy opiekun medyczny umieszczony jest w grupie wraz z pielęgniarką po liceum i bez specjalizacji. Co oznacza, że pensja zasadnicza opiekuna będzie taka sama jak tej pielęgniarki. I o to cała wojna. Już izby pielęgniarskie wysłały protest w tej sprawie "JAK MOŻNA PIELĘGNIARKĘ UMIEŚCIĆ W TEJ SAMEJ GRUPIE CO OPIEKUN MEDYCZNY" lecz odpowiedź przyszła negatywna. Z drugiej strony pielęgniarki miały wiele lat na to by podnosić swoje kwalifikacje. Swego czasu miały studia, specjalizacje, wszystko za darmo. Teraz taka pielęgniarka ma mieć pensję dwa razy taką lub dużo wyższą niż ta tylko po średnim. Sedno takie: pielęgniarka ze średnim ma średnie i dyplom, opiekun ma średnie i dyplom. Każde ma zakres obowiązków, które wykonuje więc nie widzę tutaj powodu by dana grupa pielęgniarek miała ze względu na " wykształcenie" miała mieć wyższą pensję niż opiekun medyczny. Zgodzę się z tym, że opiekunów jest jeszcze mało w placówkach leczniczych i ich praca jest ciężka lecz niedoceniona. Gdyby było opiekunów więcej to tak jak na zachodzie opiekun opiekuje się pacjentem a pielęgniarka wykonuje iniekcje, wydaje leki, zajmuje się dokumentacją itp. U nas to jeszcze daleka droga :)

#10  2017.09.26 20:58:27 ~in ma

Jestem opiekunem medycznym w DPS (budżetówka) i pielęgniarki wyręczają się nami jak tylko mogą: podajemy leki, insuliny, karmimy "żanetą" - a to wbrew przepisom. Nikt nie docenia naszej pracy. Wciąż za mało pracujemy - wykonujemy czynności. I to wszystko za 1400 - 1500 zł i praca na 3 zmiany. ŻENADA CO SIĘ DZIEJE. A gdzie nasze prawa?