Izba pip przekazała do okręgowych izb pip projekt uchwały podnoszącej wysokość obowiązkowej składki członkowskiej ściąganej od pielęgniarek i położnych. Do 30 zł miesięcznie. Czyli 360 zł rocznie.

Działalność izby pip.

 

Naczelna izba pip przekazała w marcu br. do okręgowych rad pip projekt uchwały zjazdu krajowego pip (ma się odbyć 18-20 stycznia 2016 roku) w sprawie wysokości składek członkowskich, ściąganych od pielęgniarek i położnych.

Propozycja wysokości składki to 30 złotych od osób czynnych zawodowo. Natomiast od rencistek i emerytek 10 złotych.

Wniosek: roczna składka ściągana przez izbę pip od pielęgniarki i położnej ma wynieść 360 złotych

Obecnie składka ta wynosi 1% od uposażenia zasadniczego.

Wobec powyższego wejście w życie 30 złotowej składki, zaskutkuje zdecydowaną podwyżką ściąganych przez izbę pip składek dla poszczególnej pielęgniarki i położnej.

 

Zobacz ponad 100 komentarzy na facebooku

 

Mariusz Mielcarek 

 

 

Komentarze użytkowników

#1  2015.05.10 10:29:33 ~AnnaB

To oznacza, że władze Izb nie chcą tak na prawdę wiedzieć ile zarabiają pielęgniarki i położne. Taką możliwość dawał chociażby ten 1%. Mało tego, doskonale wiedzą, że tylko kadra zarządzająca czyli zdecydowana mniejszość, ma więcej niż by sobie tego życzyły. To nie powinno przejść, ponieważ nie jest sprawiedliwe!

#2  2015.05.10 10:43:37 ~Karola

Mam stawkę 2200 zł. Musiałabym mieć 3000 zł, aby składka była adekwatna do moich zarobków. Gdyby można tą składkę odliczyć od podatków to jeszcze jakoś bym to zniosła, ale w tym przypadku nie wiem czy izby nie przesadzą ze swoją pazernością. Te osoby są oderwane od rzeczywistości i zawiesiły się w matrixie. W Niemczech nie ma izb i doskonale bez nich dają sobie radę. Jeśli dojdzie do podniesienia składek zastanawiam się czy my - wszystkie pielęgniarki i położne w Polsce - nie powinnyśmy powołać sztabu prawników niezależnych od pip( lepiej im raz porządnie zapłacić, niż odprowadzać haracz co miesiąc ). Stworzyć z tego precedens w kraju i w końcu uwolnić od zasiedziałych bab w izbach. Jakby nie było konstytucja gwarantuje mi prawo do wolności, równości i brak przymusu przynależności do jakichkolwiek organizacji czy związków. A jak będzie trzeba to rozdmuchać sprawę na całą Europę i odwoływać się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

#3  2015.05.10 10:44:48 ~AnnaB

I jeszcze jedno, dlaczego emeryci i renciści mają w ogóle płacić jakiekolwiek składki? Czy może mi to ktoś wyjaśnić?

#4  2015.05.10 10:44:52 ~majak

Jeśli moje uposażenie zasadnicze wyniesie 3000zł to owszem wpłacę 30zł miesięcznie niech się panie z Izb nie zapędzają bo zdaje się,że już zapomniały jak to jest po naszej stronie

#5  2015.05.10 11:37:58 ~AnnaK

Drogie Panie, skoro propozycja została przekazana w marcu br. to nie wiem czy mamy jeszcze o czym rozmawiać. Z drugiej strony skoro jest to rok wyborczy, może warto zastanowić się czy nie zostać Delegatem do Izb i mieć wpływ na tego typu decyzje. Jeżeli chodzi o emerytki i rencistki to opłata dotyczy zapewne wyłącznie dorabiających w zawodzie. I na zakończenie: Koleżanki błagam, działajmy wspólnie, żebyśmy mogły coś osiągnąć!

#6  2015.05.10 12:28:37 ~Nie

Właśnie tym bardziej, że propozycja została przekazana w marcu i w ogóle taki pomysł przyszedł im do głowy, powinnyśmy wyrażać swoje niezadowolenie, aby panie z władz nie uchwaliły tego na zjeździe w przyszłym roku. Jeżeli będzie cicho i nikt nie będzie reagował to będzie się im wydawało, że my to akceptujemy. Należy im takie pomysły zawczasu wybijać z głowy. Uważam, że komentarzy powinno być jak najwięcej.A tak nawiasem mówiąc, ciekawe co one jeszcze wymyślą?

#7  2015.05.10 12:47:25 ~piel...

Ciekawa jestem,jaka jest motywacja do ich podniesienia,przecież nasze pensje stoją w miejscu,jakim prawem mają być podniesione. Skończmy z ich płaceniem !

#8  2015.05.10 14:10:52 ~do Karola

" Stworzyć z tego precedens w kraju i w końcu uwolnić od zasiedziałych bab w izbach. Jakby nie było konstytucja gwarantuje mi prawo do wolności, równości i brak przymusu przynależności do jakichkolwiek organizacji czy związków. A jak będzie trzeba to rozdmuchać sprawę na całą Europę i odwoływać się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka." --- Karola do dzieła! Stwórz, zrób, powołaj i rozdmuchaj. Przecież to takie proste, kłapać każdy potrafi, ale zawalczyć to niekoniecznie. Siedzisz na d.e i czekasz ,że za ciebie ktoś coś zrobi.

#9  2015.05.10 14:29:49 ~luz blus

Drogie koleżanki piel i poł. Żeby decydować o sobie i o swoich zarobkach i nie być zależnym od nikogo należy:-Zlikwidować izby piel, 2.wypisać się ze związków zawodowych, 3.przejść na kontrakty. Jest to jedyna i słuszna droga do polepszenia sytuacji zawodowej. Pracujesz gdzie chcesz i tyle godzin ile ci pasuje,zarabiasz tyle ile ci potrzeba, decydujesz za jaka stawkę będziesz pracować. Proste i niezawodne. POLECAM

#10  2015.05.10 16:15:42 ~@$#

Do 9; nie dodałaś jednak ile tak wytrzymasz,gdy właśnie obowiązuje wiek emerytalny 67.Pragnę przypomnieć,że właśnie nikt inny a związki solidarności wywalczyły coroczną podwyżkę płacy minimalnej i gdyby tak wszystkie struktury związkowe i stowarzyszenia mówiły wówczas jednym głosem może udałoby się zablokować ten precedens.Jakoś trudno mi sobie wyobrazić Ciebie w wieku 60 lat opiekującą się z należytą pieczołowitością pacjentem w 10 jednostkach no chyba że masz na uwadze tylko wykonanie zleceń lekarskich jak to niestety obserwuje się gdzieniegdzie.Proponuję wczytać się w zakres czynności.

#11  2015.05.10 17:03:57 ~luz blus

Oj tam! oj tam! Wytrzyma się i do 67.Teraz już sobie pracuję 400h i mam czas na wszystko (tzn. na przespanie się).Przed emeryturką troszkę poluzuję i będę ciągnąć tak ze 300h.Ja wam radzę - wypiszcie się ze związków i dążcie do likwidacji kodeksu pracy.On też jest niepotrzebny

#12  2015.05.10 17:23:33 ~kontrakt

No ale ja jestem na kontrakcie i dlatego płace nie 30 zł miesięcznie ale ponad 40 ZŁOTYCH ! i wcale nie zarobię 3000, tylko na rękę zostaje mi około 2000zł. wiec dlaczego zdziera mi się więcej niż inne koleżanki płacą? nie pojmuję.to kara że jestem na działalności? w skali roku to jest 500 złotych!

#13  2015.05.10 17:49:49 ~Marek

Lol duzo prawie tyle co Irlandzkie izby

#14  2015.05.10 18:01:16 ~luz blus

Kontraktowa! Ty chyba przedsiębiorcza nie jesteś, albo mało pracowita. Przecież na kontrakcie zarabiasz tyle ile chcesz! Przy następnym kontraktowaniu, postaw się i negocjuj wyższą stawkę za godz, a co! A propo! Żądam likwidacji izb.

#15  2015.05.10 18:20:36 ~blus luz

Luz blus - zejdz kochanie na ziemię.stawki kontraktów lecą na łeb i szyję w większości zakładów i jeśli chcesz pertraktować możesz usłyszeć : niestety nie mamy Pani w tej chwili nic do zaoferowania :P

#16  2015.05.10 18:29:27 ~luz blus

Jak to? Przecież Pani Wrona zapewniała, Pan Mielcarek popierał! lecą na łeb i szyję? A może to plotka! Przecież tak pięknie miało być!

#17  2015.05.10 18:43:39 ~anna

A W SUMIE DLACZEGO TAKIE DECYZJE ZAPADAJĄ CAŁKOWICIE POZA NAMI? TE, KTÓRE ZARABIAJĄ PONAD 3000 PEWNIE SIĘ CIESZĄ, A CO Z NAMI, KTÓRE ZACHRZANIAJĄ W POWIATÓWKACH ZA NAJNIŻSZĄ KRAJOWĄ ALBO I MNIEJ, BO U MNIE W SZPITALU TO I PODSTAWA MOŻE WYNOSIĆ 1470ZŁ BRUTTO I WSZYSCY MAJĄ TO GDZIEŚ, BO PRZECIEŻ ZGODNE Z KODEKSEM PRACY! DLACZEGO KTOŚ BEZ MOJEJ WIEDZY PODEJMUJE TAKIE DECYZJE!

#18  2015.05.10 18:52:13 ~anno

Takie decyzje zapadają, bo takie władze sobie wybrałaś! Podejmowanie decyzji bez twojej wiedzy- niezgodne! Zlikwidować wszystko!

#19  2015.05.10 20:10:29 ~Gość

Propozycja 30 zł składka chyba tylko po to by panie z izb miały na większe uposażenie dla siebie . Chcą przecież by było 46 prezesek z kasą 30 tyś każda.A to wszystko z naszych składek i naszych 2 tyś.pensji. Żenada,zlikwidować ten twór -izba i paniusie ,które już zapomniały jak i za ile naprawdę pracują pielęgniarki.

#20  2015.05.10 20:35:38 ~Jola

Co Panie z izb zrobiły żeby pielęgniarka z 37letnim stażem pracy zarabiała 1800zł i jeszcze ma oddać 30 zł mc dla nich to chyba nadaje się tylko o podanie izb do Strasburga , jak tak można

#21  2015.05.10 21:10:37 ~Danuta

Sądzę, że przyszedł czas, aby podziękować za reprezentowanie nas samorządowi. Zadaniem samorządu jest "upowszechnianie zasad etyki zawodowej oraz sprawowanie nadzoru nad ich przestrzeganiem". Pytam,a kto ma nadzorować przestrzegania etyki przez nasz samorząd? Czy etycznym postępowaniem naszych reprezentantek jest podnoszenie wysokości składki, bez zagwarantowania pielęgniarkom wyższego uposażenia? Koleżanki, odpowiedzmy sobie na to pytanie i podejmijmy stosowne decyzje podczas jesiennych wyborów samorządowych.

#22  2015.05.11 10:07:28 ~majka

Nipip@nipip.pl to adres naczelnej izby, piszcie masowo protesty może coś uda się wskórać, miała być obniżona składka dla wykonujących indywidualna praktykę, a nie podniesiona dla pracujących na umowę o pracę, protestujmy póki czas

#23  2015.05.11 11:34:03 ~Halina

Pielęgniarki na kontraktach też płacą składki ,a zarabiają nie jak się niektórym wydaje ile chcą lecz tyle ile mają pacjentów na liście i z NFZ nie negocjuje się lecz stawki są ustalane " na górze" i albo się z tym zgadzasz ,albo nie ,jeśli nie to nie podpisujesz kontraktu ,czyli zostajesz bez pracy.Jestem na kontrakcie 15 lat.

#24  2015.05.11 13:44:52 ~ewa

S K A N D A L !

#25  2015.05.11 14:11:32 ~Z

WSZYSTKIE PIELĘGNIARKI SĄ PRZEZ IZBY TRAKTOWANE TAK SAMO BEZ WZGLĘDU NA RODZAJ UMOWY, DLA TYCH NA KONTRAKTACH NIE ROBIĄ NIC WIĘCEJ I PŁACENIE SKŁADKI ZALEŻNEJ OD ŚREDNIEJ KRAJOWEJ JEST NIE I E S P R A W I E DL I W E ! SKŁADKA JEDNAKOWA DLA WSZYSTKICH CZŁONKIŃ IZB BYŁABY SPRAWIEDLIWA!

#26  2015.05.11 15:38:01 ~elama

Drogie kolezanki, zblizaja sie wybory i moze zamiast pomstowac czas by samemu cos zmienic.

#27  2015.05.11 15:48:04 ~Grażyna

Informacja przekazana Państwu nie jest pełną informacją. NRPiP przygotowała dwa projekty uchwał na Krajowy Zjazd. Jeden projekt mówi o składce w tej samej wysokości dla każdego członka samorządu i ma to być faktycznie 30 zł/miesięcznie (za dużo moim zdaniem). Drugi projekt uchwały w sprawie składki członkowskiej pozostawia dotychczasowy sposób określenia składki tj. 1% podstawy pensji i 0,75% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku między innymi osób prowadzących praktyki zawodowe.

#28  2015.05.11 17:18:38 ~ja

No i jak tam pielęgniarki gotowe na jutro do protestu ? jak zwykle gadka - szmatka, jeśli tak to i niech ten portal zniknie.jak najszybciej !

#29  2015.05.11 21:05:59 ~gość

Czegoś nie rozumię. Dlaczego KALISKA IZBA każe płacić 41,39 zł miesięcznie/jest takie ogłoszenie na stronie oipip.kalisz.pl/,

#30  2015.05.11 23:06:37 ~Grażyna

Obecnie obowiązują składki w wysokości: 1) 1% podstawy pensji (umowy o pracę), 2) 1% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku np.praktyk zawodowych 3) 0,5% otrzymywanej renty, emerytury. W jednym z 2 projektów uchwał przygotowanych na Krajowy Zjazd składki pozostają w wysokości 1% w przypadku umów o pracę, a składki w przypadku indywidualnych praktyk mają być w wysokości 0,75 % przeciętnego wynagrodzenia.

#31  2015.05.13 11:09:00 ~ewa

TO SKANDAL ! wszędzie podwyżki, a pensje w miejscu. Może kochane panie z izb wzięły by się w końcu do normalnej roboty, bo jak na razie to my musimy na nie ciężko pracować.Może należałoby w ogóle zawiesić te śmieszne składki, dopóki nie będzie podwyżek płac?

#32  2015.05.14 20:49:02 ~@@@

Jak zwykle wszyscy się kłócą, a ten co zarabia najmniej siedzi cicho bo musi utrzymać rodzinę, jak się wychyli to go zwolnią, czy ktoś ma pojęcie o czym mówi. Lata szkoły pracy i doświadczenia są w tej chwili nie ważne, najważniejsze jest kto dorabia kursami nasze izby które prawdopodobnie tak nam pomagają, owszem o ile spełnimy ich wymagania, to znaczy zapłacimy składki i dopiero wtedy coś dorzucą do kursu, a propo są to dofinansowania unijne tylko z naszej kasy. to co opłacamy to krotność tego co dokładają. Dlaczego nie kontrolują ile pielęgniarek jest na dyżurze a ile powinno być, ile ma pensje głodowe i na ilu etatach pracuje aby załatać dziury w systemie i budżecie domowym, tylko nikt nie widzi wydajności takiej pracy, jest do d. ale o złej opiece wszyscy mówią a o tym by godnie zarobić i pracować na jednym etacie jak biały człowiek i być dla drugiego człowiekiem to już nie wolno.

#33  2015.05.14 21:07:53 ~@@@

Zastanawiam się co robią izby gdy jedna pielęgniarka pracuje za trzy a pensja jedna, w kraju stawki punktowe są takie same a podstawy pensji różne, wykształcenie to trochę inna rzecz, ale myślę że to i tak nie dla pielęgniarek, na nich trzeba zrobić. Kursy są prowadzone na potrzeby izb bo większość idzie tylko po papier żeby nie stracić pracy, gdyż niczego nowego się nie dowie i nic inaczej nie zrobi. Drogie panie z izb zastanówcie się co robicie na jakiej podstawie zbieracie składki od niepracujących( chyba z dobroci serca) nit nie przejmuje się tym że nie mają dochodów, i czy warto by składki były obowiązkowe bo to co robicie skraca wam karierę, nerwy już puszczają. Mam nadzieję że jest tam ktoś myślący i wie za co jest odpowiedzialny.

#34  2015.05.15 12:38:59 ~!!!

Kochani po co się kłócić, wiemy że pensje są różne, poza kontraktowymi wysokość proponuje pracodawca, same się na to godzimy, jeżeli wszystkie zażądamy podwyżek a nie będzie tych wyłamujących i zwolnimy się grupowo to w nas siła. Zawsze będą takie które w tym czasie popracują na okrągło i ich się wykorzysta przeciwko wymagającym, to można podziękować pracoholiczkom za podwyżki. Co do izb to konieczna jest redukcja placówek zmiany zasad funkcjonowania i ponoszenie odpowiedzialności za wszystkich członków.

#35  2015.05.15 12:41:13 ~!!!

Kontynuując izby są gorsze od skarbówki bo tam płacimy od dochodu. Mam propozycję może jest ktoś kto czuje się na siłach zrobić projekt samorządu który poprowadziłby te pielęgniarki i położne, może zacząć od tego aby można było pracować w jednej placówce, ograniczyć limit godzin pracy na miesiąc, dać szansę na to by pokazać jakie są braki i zmusić pracodawców do zatrudniania przepisowej ilości personelu, zaś lekarze niech robią to co do nich należy i nie wyręczać się pielęgniarkami, chętnie pomogę. Odrzućmy izby P.

#36  2015.05.15 13:21:49 ~!!!

Kontynuując izby są gorsze od skarbówki bo tam płacimy od dochodu. Mam propozycję może jest ktoś kto czuje się na siłach zrobić projekt samorządu który poprowadziłby te pielęgniarki i położne, może zacząć od tego aby można było pracować w jednej placówce, ograniczyć limit godzin pracy na miesiąc, dać szansę na to by pokazać jakie są braki i zmusić pracodawców do zatrudniania przepisowej ilości personelu, zaś lekarze niech robią to co do nich należy i nie wyręczać się pielęgniarkami, chętnie pomogę. Odrzućmy izby P.

#37  2015.05.15 15:06:32 ~ula

To my szykujemy sie do strajku( min. w sprawie zarobków) a tu nasze kolezanki( przez nas wybrane- przypomne) probuja nam podnieś składke. Nie zgadzam się! Moze to jest dobra opcja dla pań działajacych na etatach w PiP, bo tam ten 1% to więcej niz te 30zł. To jak to sobnie obiżyć a nam podnieść. Oj nieładnie, nieładnie.

#38  2015.05.15 15:33:31 ~!!!

Kochanie oblicz 1% z 1800, nikt nie mówi komu podnieść, tylko jak płacić sensownie i jak sensownie zagospodarować z zyskiem dla wszystkich a nie tych co obecnie z pielęgniarstwem nie mają nic wspólnego. W chwili obecnej jedni się obławiają a drudzy na to pracują i jeszcze nie mają poparcia solidarnego dla tego zawodu, nie mówiąc że dokształcanie powinno być bezpłatne w kierunku specyfiki pracy a tu trzeba jeszcze płacić, niestety nigdy nie udało mi się otrzymać dofinansowania i za to już nie płacę, pytam po co?

#39  2015.06.03 12:30:10 ~Halina

Same sobie zgotowałyśmy ten los! TO nasi wybrańcy narodu pielęgniarskiego łupią Nas tak samo jak pracodawcy ,politycy itd. MY mamy PŁACIC SKŁADKI najlepiej jak najwyższe. Izbowa władzunia musi wypłacac sobie niezłą kasę, zaraz będą świętowac lecia istnienia i wmawiają ,że musi by 49 IZB i tyleż samo PREZESEK. GDZIE JESTEŚCIE IZBIANKI kiedy w szpitalach pracujemy jak "Murzynki na plantacji bawełny? "JAK WAM nie wstyd wyciągac od NAS kasę za NIC nie robienie?

#40  2015.06.07 15:38:58 ~!!!

Muszą zrobić podwyżki bo jest mniej płacących, nie dbają o jakby to określić podopiecznych którzy im płacą ale dbają świetnie o swoje stołki miejsce w szeregu a pieniądze są potrzebne. Jestem za likwidacją większości izb a te które miały by zostać to warunkowo, niech się wykażą co zrobią a nie tylko brać kasę i się lansować, to mają być przedstawiciele pielęgniarstwa a nie komornicy których nie interesuje skąd weźmiesz pieniądze, wstydzę się jak słyszę że te które nie pracują lub są na emeryturze mają też płacić, żenada nie mówiąc o braku rozsądku. Czy jest ktoś kto pomógł by mi napisać petycję o likwidację izb i dotrzeć do grupy zainteresowanych po podpisy? Będę tu zaglądać.

#41  2015.06.11 14:47:46 ~Paulina

Po pierwsze nalezy WYRZUCIC WSZYSTKIE NACZELNE PIELĘGNIARKI! Po cholere one nam sa potrzebne! Siedzą tylko na dupie, nic nie robią i nie sa kompletnie za pielęgniarkami, to jest sztuczny post PRLowski twór pielegniarka naczelna, a wywalic je na zbity pysk i to wszystkie! A Nasze kochane chore zwiazki zlikwidowac i IZBY wszystkie, to sa kolejne twory ,które tyl;ko tymi durnymi szkoleniami na swoj tyłek pracują i maja za nic zwykłe pielegniarki czyli nas! Do tej pory nic nie zrobiły ,zeby polepszyc w jakikolwiek sposób nasze warunki pracy i zarobki! Ale pierwszą rzeczą jest,ze trzeba wywalic naczelne pielegniarki! Oczyscic chore zakłamane towarzystwo i tyle!

#42  2016.04.22 08:20:30 ~ZETKA

Od ponad dwóch lat jestem na emeryturze ,obecnie chciałabym podjąć pracę -mam pytania ,czy obecnie muszę płacić składki ? czy muszę nadpłacić składki za czas będąc na emeryturze? Jeśli Ktoś może Mi odpowiedzieć to bardzo proszę i czekam .