Ministerstwo zdrowia ogłosiło kolejny projekt "wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, które będą mogły być ordynowane i zlecane przez pielęgniarki i położne."

Recepty pielęgniarek i położnych.

 

 

PROJEKT Z DNIA 22 CZERWCA 2015 ROKU

 

Minister zdrowia opublikował w dniu 26 czerwca 2015 roku PROJEKT rozporządzenia zawierający wykaz substancji czynnych zawartych w lekach, które będą mogły być ordynowane i zlecane przez pielęgniarki i położne. Poniżej publikujemy przedmiotowy wykaz.

 

 

 

Więcej informacji w sprawie recept pielęgniarek znajdziesz w Ogólnopolskiej Gazecie Pielęgniarek i Położnych pielegniarki.info.pl - nakład 90 tysięce egzemplarzy!!!

 

 

 

 

Zobacz informator pt.: Recepty pielęgniarek w Gazecie nr 1/2015

Zobacz informator pt.: Recepty pielęgniarek w Gazecie nr 2/2015

 

 

Zobacz więcej informacji w aktualnościach w dziale - recepty pielęgniarek i położnych 

 

 

Komentarze użytkowników

#1  2015.07.02 22:48:31 ~ktoś

Bez sensu! Wałkują teraz te recepty pielęgniarek, mają nas za NIC, a wymyślają taką odpowiedzialność!

#2  2015.07.03 16:46:25 ~Bunia

Jaką odpowiedzialność? Owszem, za wszelkie czynności ponosi się odpowiedzialność, za przepisane leki także. Ale lista tych leków jest śmieszna. Tak więc pod tym względem nie rozumiem tego szumu. Kwas foliowy? Można go kupić bez recepty w aptece. Cieszy mnie, że będą na tej liście antybiotyki.

#3  2015.07.03 22:22:55 ~ktoś

Nie.właśnie kwas foliowy jest na receptę. Poważna sprawa.

#4  2015.07.04 21:17:07 ~a

No.dalej ułatwiajcie pracę lekarzom.nie powinnyśmy się godzic na wypisywanie recept dodatkowy obowiązek za friko.

#5  2015.07.05 14:02:46 ~mimi

Kursy, szkolenia, specjalizacje to nabijanie kabzy organizatorom i podpisanie na siebie wyroku (zalegalizowanie dodatkowych obowiązków, od których juz wywinąć się nie można! ). No ale głupie niech płacą.u nas ich nie brakuje i czynią to chętnie ! :P

#6  2015.07.05 19:43:51 ~JRK

Wyjątkowo skromna lista!

#7  2015.07.05 23:29:49 ~paranoja

Pielęgniarka będzie mogła zaordynować wit D3 i NaCl 0,9 % ! Brawo:P

#8  2015.07.06 11:29:44 ~wolna

Ludzie, nie emocjonujcie się tak.Po pierwsze 0,9% NaCl, PWE, Pł ringera 500 ml nie jest dostępne do lecznictwa otwartego w aptece ogólnodostępnej, leki p/pasożytnicze są stosowane dosyć rzadko więc nie wiem czy którakolwiek z pielęgniarek będzie miała okazję to zapisać, kwas foliowy oczywiście można kupić bez recepty, może tylko mniejsze dawki. Wit D3 może się przydać, bo są u nas powszechne niedobory tej wit. Generalnie wymienione w większości leki są to leki starszej generacji i nieczęsto są stosowane, nawet te wymienione antybiotyki.Myślę, że pod przykrywką samodzielnego ordynowania leków przez pielęgniarki znajduje się przesłanie "pielęgniarki porobią kursy farmaceutyczne i będą powtarzać leki ordynowane wcześniej przez lekarzy, tzw. powtórzenia leków",a ileż mniej pracy będą mieli wtedy lekarze i więcej pacjentów przyjmą i kolejki się zmniejszą!

#9  2015.07.06 11:33:22 ~piel

Podpisujcie się pod petycją na stronie www.ostatnidyzur.pl Robienie czegokolwiek jest lepsze niż nie robienie nic i jęczenie.

#10  2015.07.06 13:03:08 ~plg

A ja jestem zadowolona z tej propozycji nie będę musiała latać do lekarza, sama sobie wypisze co mi potrzeba, nie bójmy się nowości, tylko naciskajmy na zwiększenie poborów i odciążenie z czynności takich jak toaleta pacjenta czy zmiana pampersów, do tego nie trzeba mieć wykształcenia, wtedy i prestiż zawodu wzrośnie.

#11  2015.07.06 15:28:10 ~pielęg

No właśnie sama sobie nie wypiszesz! Sama sobie możesz zaordynować tylko to co jest na liście powyżej, a które z tych leków aktualnie przyjmujesz? Resztę będziesz mogła wypisać na "zlecenie lekarza" i najlepiej żeby to było udokumentowane,bo bez dokumentacji, w razie błędów czy niejasności, po prostu zginiesz.Oczywiście dodatkowe pieniądze na ten cel muszą się znaleźć, bo bez tego nie ma o czym mówić.Szersze zadania za większą kasę, inaczej - do widzenia recepty!

#12  2015.07.06 19:01:40 ~pgk

Ja chciałabym żeby piel. po kursach leczenia ran, mogły mieć możliwość wypisania środków leczniczych do leczenia ran, opatrunków specjalistycznych, sama dobieram opatrunki a nie mogę ich sama przepisać- to jest jakieś chore.Przecież lekarz nie biega codziennie do pacjenta żeby zobaczyć ranę odleżynową, to pielęgniarka prosi lekarza żeby przepisał opatrunek taki,taki,dlaczego w takiej sytuacji muszę być zależna od lekarza, jeżeli sama decyduję jaki to ma być opatrunek

#13  2015.07.06 22:47:35 ~Marlena

.tak ja tez chcę, żeby pielęgniarki mogły wypisywać opatrunki specjalistyczne. To dałoby nam większą samodzielność. Pracuję jako środowiskowa i leczę odleżyny i owrzodzenia. Tak naprawdę wypisuję sama receptę, a lekarz mi ja "pieczątkuje". Chcę to robić sama, ale oczywiście za większe pieniądze! Szanowne koleżanki PIELĘGNIARKI, a może firmy farmaceutyczne zaczną odwiedzać pielęgniarki? To dopiero będzie . Bardzo serdecznie pozdrawiam wszystkie pielęgniarki.Trzymajmy się razem. Marlena

#14  2015.07.08 10:40:46 ~irena

Tak. Myślę drogie pielęgniarki że rozumiecie TEN PROBLEM. Recepty , owszem tylko w środowisku i najlepiej na środki opatrunkowe czyli asortyment medyczny. Natomiast leki- a zwłaszcza refundowane przez NFZ I WASZA PIECZĄTKA NA RECEPCIE - Bóg Was szczegł! Mam takie pytanie - recepty wymyślono dla pielęgniarek, żeby pomogły lekarzom przy mało wydolnym systemie kolejkowym, natomiast jak pomaga się pielęgniarkom ze strony lekarzy, przy tak lichych obsadach na dyżurach, a tutaj 30 pacjentów? wręcza sie jej pagera do budzenia pana?

#15  2015.07.08 12:24:05 ~EWA

Ja też chcem i MARZY mi się recepty, badania itp. CHCEM to robic WSZYSTKO w ramach WOLONTARIATU.CZEKAM TYLKO NA TO ABY OTRZYMAĆ ustawowe pozwolenie BĘDĘ NARESZCIIE ROBIĆ WSZYSTKO. LEKARZ nie jest od pomagania PIEĘLGNIARKI SA OD POMAGANIA!

#16  2015.07.09 10:38:18 ~12 MAJA!!!

Do 14- co to znaczy"szczegł"? :):):)wiem,to jest"pikuś" co do ogromu problemów w naszej profesji,ale.diabeł tkwi w szczegółach:):):) Pozostaje mi już tylko żartować bo perspektywa normalności daleka.Czytając komentarze i słysząc wypowiedzi koleżanek na "żywo"nadal jest ogromny rozłam.Nasze władze naczelne powinny ostro wziąć się do pracy.I NADAL SŁYSZY SIĘ Z UST PARLAMENTARZYSTÓW I DZIENNIKARZY "SŁUŻBA ZDROWIA" i nie tylko.

#17  2015.09.14 15:51:25 ~Anka

To bardzo dobrze,że będziemy mogły wypisywać recepty. Uważam, że lista powinna być dłuższa. Trzeba iść do przodu, a nie dreptać w miejscu i opierać się każdej zmianie. Nie rozumiem tej całej histerii Koleżanki. Nie chcesz nie pójdziesz na kurs i nie wypiszesz recepty. Nikt cię do tego nie zmusi. Więc po co to bicie piany? Wrzućcie na luz i róbcie swoje.